Ateş çiçeği, Salvia splendens

Ateş çiçeği olarak bilinen, kırmızının birkaç farklı canlı tonunda çiçek açan birkaç Salvia splendens kültivarı özellikle kısa boyluları sıcağa, kuraklığa dayanıklı oldukları için park ve bahçe süslemelerinde çok kullanılır.

Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasının Salviya cinsi bitkilerinden en meşhur türü ateş çiçeğidir (Salvia splendens). Boyu kültivarına göre 15 cm – 120 cm arasında değişir. Çok yıllık oldukları halde mevsimlik olarak yetiştirilir. Havası fazla kuru memleketlere uygun değildir. Deniz etkisindeki havası nemli yerlere uygun bitkilerdendir.

Ateş çiçeğinin görünümü

Kış soğuklarına pek dayanamazlar. Bazı ateş çiçeği çeşitleri -7°C dereceye kadar dayanıyor. Kışın yapraklar dallar bozulup kurur. Kökler sağ kalabilirse ilkbaharda yeniden dallanır ve çiçeklenmeye devam eder.

Açık hava, tam gün veya yarım gün güneşte sağlıklı yetiştirilebilir. Güneş yetersizliğinde çirkin dallar uzatır ve karman çorman olur. Yaz mevsimi aşırı sıcak geçen yerlerde ateş çiçeği sabah güneşi alan doğu cephelerine veya güneşi yarı alabilen ağaç altlarına dikilmelidir.

Uzun süre güneşe maruz kalan park ve bahçelerde, aşırı güneşli balkon ve teraslarda yetiştirilecek en uygun türlerdendir. Uzun boylu ateş çiçekleri kesme çiçekçilikte de kullanılır.

Ateş çiçeği toprak seçmez. Sadece fazla asitli ve aşırı kireçli toprakları sevmiyor. Saksıda yetiştiriyorsanız saksı biraz derince olmalı. Kökler rahat hareket etmezse gelişimi durur.

Toprağı hafifçe kuruduğu zaman sulayacaksınız. Susuzluğa dayanıklı diye susuz bırakırsanız gelişimini sekteye uğratırsınız. Parklardaki ateş çiçeklerinin halleri örnek alınmaz zira parklarda çiçekler solunca söküp başka bitki dikerler. Siz balkonunuzda ya da bahçenizde susuz bırakmazsanız aylar boyunca tekrar tekrar çiçek açtırabilirsiniz. Solan çiçekleri koparmalı, çiçek açan dallardaki çiçekler tükenince o dalları en güçlü yapraklı yere kadar kısaltmalısınız. Böylece daima yeniden çiçek açar.

Çoğaltılması basittir. Taze veya olgun dal farketmez, kırıp doğrudan toprağa dikeceksiniz. Üç haftaya kadar köklenirler. Bu süre zarfında güneşten korumaya da pek gerek yok. Tohumla da çoğaltabilirsiniz. Zaten kışı atlatabilmeleri şüphelidir. Mutlaka tohumunu alıp sonraki baharda ekmek için saklamalısınız.

Tohumdan ateş çiçeği yetiştirmek için tohumları ilkbahar başında toprak yüzeyine serpin. Üstünü toprakla örtmeyin. Şeffaf naylonla kapatın. Ateş çiçeği tohumları güneşin ışığı ve ısısı sayesinde çimlenir. Çimlendikten sonra naylonu açın. Fideler 9 – 10 cm civarına gelince esas yerlerine dikilmeli.

Tohumların çimlenme süresi hava sıcaklığına göre değişir. Geceleri 9°C dereceden daha soğuk olmadıkça kolayca çimlenirler.


'Ateş çiçeği, Salvia splendens' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Bundan da vardı annem arkadaşından almıştı. Ama çiçekleri ve yaprakları dökülüp kurudu.
  ***
  Evlerde kış sonuna doğru bir hayli yorgun düşüp yapraklarını döküyor. Ana dallar ve kökler canlıysa az sulayacaksınız. Budama gerekiyorsa budayacaksınız. Havalar ısınınca kuvvetli bir şekilde yeniden yapraklanır ve çiçeklenir.

 2. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Ben ektim üzerine de elenmiş toprak attım. 20 gündür çıkmadı. Acaba gecikerek çıkmaz mı?
  ***
  Dışarı ekmişseniz hiç zamanı değil. Nisan ayını beklemeliydiniz.

 3. Selin, İzmir dedi ki:

  Benim saksıda tohumda ateş çiçekleri yaklaşık 3 hafta önce çimlendiler fakat hala büyümediler. 2 – 3 cm civarında büyümeleri durdu. Ne önerebilirsiniz?
  ***
  Çimlenmiş halde bekliyorlar mı? Hiç mi yapraklanma yok? İlk çimlenme çenek yapraklarıyla mı o kadar uzunlar? Nasıl bir toprak kullandınız? Güneş alıyorlar mı? açık havada mı yoksa içeride mi tutuyorsunuz?

 4. Selin, İzmir dedi ki:

  Çimlenmeden sonra yapraklanma da oldu ama çok yavaş büyüyorlar. Aynı zamanda ektiğim kadife çiçekleri 8-10 cm iken bunlar hala minicikler. Açık havada tutuyorum. Sabah güneşini alıyorlar (öğlen 13 – 14’e kadar). Toprak konusunda ise fazla bilgili değilim ama saksı bitkileri için özel toprak kullandım.
  ***
  Anlattıklarınıza göre tek suçlu toprak. Poşetlerde her yerde satılan topraklar genelde bozuk ve dengesizdir: birçok bitkiye zararlıdır zehirleyip öldürür. Bazı bitkiler güdük kalır gelişmez, nadiren bazı bitkiler o toprağa uyum sağlayabilir. Ya güvenilir yerlerden güvenilir marka toprak alın ya da çevrenizdeki bahçelerde suyu iyi süzdüren koyu renkli humuslu toprak bulun onu kullanın. Açık hava / balkon saksılarında park bahçe orman toprakları daha iyidir.

 5. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Bugün fidelerini diktim. Diktiğim alan fazlaca güneş alıyor. İnşallah yanlış birşey yapmamışımdır.

 6. Oğuz, Eskişehir dedi ki:

  30 kasa kadar ateş çiçeği diktim. Çok güzel görünüyorlar ama birz sık diktim. Satın aldığım yerden bana bunların çiçekleri kuruyunca kes tekrardan sürgün verir dediler ama neresinden budayacağımı tam olarak bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim o kadar çiçek heba olmasın.
  ***
  Yapraksız yerden çiçeksiz kalan kısımlarını keseceksiniz.

 7. Rukiye, Bursa dedi ki:

  Ateş çiçeğini evde pencerenin önünde yetiştiremez miyiz? Dışarda olmak zorunda mı?
  ***
  Bilmiyorum isterseniz deneyin. Birkaç saat güneş alabilmeli ve yakınında günün çoğu zamanında açık kalacak bir pencere olmalı.

 8. AyşeNur, Ankara dedi ki:

  Bazı yaprakları kurumaya başladı. 3 tane filizlenme oldu.
  ***
  Yeni almışsanız yer değişikliğinde normaldir. Yeni yapraklar sağlam olur.

 9. Zehra, Samsun dedi ki:

  Kırmızı ateş çiçeğinin tohumlarından nerede bulabilirim?
  ***
  Resimli paketlerde tohum satılan yerlerde araştırın.

 10. Mine, Çorum dedi ki:

  Ateş çiçeğini yeni aldım ve camın önüne koydum. Orda büyümez diyorlar. Camı akşama kadar açık bıraksam büyümez mi? Sulaması nasıl olmalı?
  ***
  Hayır ev bitkilerinden değil. Hem günde en az 4 saat şiddetli güneş ister. Sulamasını yazı içinde anlatmıştım.

 11. Bilal, Şanlıurfa dedi ki:

  Merhaba. Ateş çiçeğimi fideden yetiştirmiştim, bir kısmı kurudu ve yaprak kısmından siyah tohum verdi. Bu tohumu direk mi ekiyoruz yoksa ezip büzmeli miyim? Kabuğu sertçe. Yaprağı ters çevirince avcuma düşen bu tohumu ayrıca bekletmeli miyim kuruması için?
  ***
  Kuruyan çiçeklerin yerinde tohum kapsülleri olur. Bunlar tohum değildir. İçinde küçük tohumlar olur. Onları çıkarmanız lazım. Kapsüller iyice kurumuşsa tohumlar da yeterince kurumuştur.

 12. Bilal, Şanlıurfa dedi ki:

  Bu tohum kapsüllerini çatlatmam veya kırmam mı gerekiyor eğer yeterince kurumuşlarsa? Elimle ufalamam yeterli olur mu? Ve her bir tohum bir çiçek anlamına mı geliyor?
  ***
  Olgunlaşıp kuruduklarında ters çevirince içlerindeki tohumların dökülmesi lazım. Olmuyorsa siz şu veya bu şekilde kolayca çıkmalarını sağlayabilirsiniz. Evet her bir tohum yeni bir fide oluşturur.

 13. Bilal, Şanlıurfa dedi ki:

  Aslında ilk sorduğum oydu, kapsülü ters çevirince siyah bir iki eliptik yapı düştü, siyah. Bunlar tohum o halde. Direk ekmem yeterli midir?
  ***
  Tahmin etmiştim ama yaprağı diye anlatmıştınız. Evet tohumları direkt olarak ekin. Şimdi sıcak sayesinde çabuk çimlenip çok hızlı büyürler.

 14. Cebrail, Antalya dedi ki:

  Merhaba benim çiçek hiç çiçek açmadı. Yaklaşık 3 aydır filan bakıyorum. Boyu 50cm’i geçti. Hala da uzamaya devam ediyor.
  ***
  Güneşli yerde olması lazım. Galiba evde tutuyorsunuz. Eve alışmış. Mart ortasından itibaren dışarıda yetiştirin. Yakında çiçek açar.

 15. Seçil, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar ateş çiçeği tohumu yazınızı okumadan 10 dakika önce ektim. Tohumun üzerine toprağı koymayın demişsiniz. Ben koydum. Şimdi hiç filizlenmeyecekler mi?
  ***
  Öyle de olur. Toprak yüzeyinin güneşten saatlerce ısınabileceği bir yerde tutun. Hem açık havada dışarda olsa daha iyi olur. Toprak yüzeyi kuru kalmayacak şekilde sık sık sulayın. Tohumlar çimlenip topraktan başlarını çıkardıklarında sulama sıklığını azaltın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)