Azbitki Hakkında

Konusu: ‘AZbitki web sitesi’ bitkiler dünyası hakkında bilgiler içerir.

AZbitki ne demek? A’dan Z’ye bitkiler anlamına gelir. Kendimce bir kısaltma yaptım.

Kaç yazar var? Bütün bilgiler kendi araştırmalarıma, gözlemlerime ve tecrübelerime dayanır. Kendim tek başıma yazıyorum.

Katkıda bulunanlar: Yazıların altına soru ve yorum yazanlardan başka katkıda bulunan kimse yok. Sorulara cevap vermek için bazen derin araştırmalar yaparım. Bu sayede verdiğim bilgiler sık sık güncellenmiş, yenilenmiş ve zenginleşmiş olur.

Tarihçesi:
Bir kişinin tek başına, hiçbir yerden alıntı çalıntı yapmadan böyle büyük bir bilgi kaynağı hazırlaması zor. Benim başarım damlaya damlaya göl olur misali bir şey. Yani buradaki zengin bilgiler aslında uzun yıllar boyunca, iğneyle kuyu kazarcasına oluşturduğum birikimlere dayanır. Birkaç günde birden bire kocaman bir site oluşturabilmek bir kişinin yapabileceği bir şey değil.

1. adım: 2006 yılında internette blog yazarlığı fikrine kapılmıştım. Her konudan içimden geldiği gibi yazıyordum. O yılın sonlarında kendi sevdiğim birkaç süs bitkisi hakkında yazılarım olmuştu. Bitkiler hakkında daha sık yazmayı düşünmediğim halde sorulara cevap vermek zorunda kalıyor ve ister istemez o konularda yazmaya devam ediyordum.

2. adım: 2007 yılının sonunda bir alan adı alarak kendime ait bir web sitesi kurunca onda süs bitkileri hakkında bir alt alan siteciği kurdum. Orası sırf süs bitkileri konularına aitti. Bilgilerin daha ciddi olmasına dikkat etmeye başladım.

3. adım: Zamanla içerik artınca ve o sitede her konuda yazmaya pek vakit ayıramayınca 2010 yılının başında sadece süs bitkileri hakkında bir alan adı satın alarak yeni bir site kurdum. Artık yazılarım dünya çapında araştırmalarla daha da detaylı oluyordu.

Ve sonrası: 6 yıl sonunda (2013 ocak ayında) site içeriğinde büyük bir artış olduğunu, süs bitkilerinden ise neredeyse bahsetmediğim tür kalmadığını görünce diğer bitkilere de yönelmem gerektiğini düşünerek bu gördüğünüz Azbitki web sitesini oluşturdum.

Amaç: Önceki site sadece süs bitkileri hakkındaydı. Konular düzensiz, karmaşık, gereksiz tekrarlarla doluydu. AZbitki’de işlediğim konular son derece düzenli olmakla beraber sadece süs bitkilerini değil, tüm bitkiler dünyasını kapsayacak.

Bitkiler hakkında eğitim durumum: Çocukluğumdan beri bitkilere çok kuvvetli büyük bir ilgim var. Ziraat, botanik gibi konularda resmî anlamda (diplomalı) yüksek öğrenimim yok. Bitkiler hakkında yıllardır dünyada ne kadar İngilizce bilgi varsa elimden geldiğince her fırsatta okudum. Kendi tecrübelerim ve gözlemlerim ile her gün edindiğim zengin bilgiler birleşince sonuçta özellikle süs bitkilerinin ev ve ofis ortamlarında uzun yıllar sağlıklı yetiştirilmesi konusunda yüksek botanik eğitimi almış kişilerden bile çok ileride olduğumdan eminim. Seralarda üretim yapmanın incelikleri, toprak / su kimyasal değerlerinin incelikleri vb bilgiler evde süs bitkisi yetiştirmede başarılı olmaya kesinlikle yetmiyor. Onların tüm bilgileri ve tecrübeleri sera vb özel ortamlarda üretip satışa çıkarıncaya kadardır. Halbuki çiçek meraklıları için sonrasında yapılacak işler önem taşır ki bu konuda hiçbir yerde sağlıklı bilgiler bulamazsınız ancak Azbitki’de bulursunuz.

Erdal Yüksel, 26 Ocak 2013