Bitki bitleri

Bitlerin yapraklarda oluşturduğu tahribatı mantar ve bakteri hastalıkları takip eder. Böylece yapraklardan ve ince dallardan başlayarak bitki ölür.

rss

Bitkilere dadanıp yapraklara, dallara, filizlere ve tomurcuklara büyük zarar veren parazit böcekler çok. Bu sayfada en yaygın ve en zararlılarını ele almaya çalıştım. Bitki bitlerinin çoğunluğu esintisiz ve sigara dumanı olabilen evlerde ofislerde yaşayamaz. Fakat örümcek bit denen akarlar her şeye rağmen evlerde fazlasıyla zarar verici olabiliyor.

Bitlerin zararları

En küçük zararları yaprakların görünümünün çirkinleşmesi. En büyük zararı bitkileri öldürmeleri ki sık görülen bir şeydir. Yaprakların yapış yapış olması bitki bitlerinin dokuları tahrip etmeleri sonucu olur. Ayrıca çeşitli mantarların ve bakterilerin yapraklarda ölümcül hastalıklar oluşturmalarına da neden olurlar.

Yaprak bitleri köklere de ilişebilir

Örümcek bitler

Örümcek bitler

Bu da genelde bol bol hindistan cevizi lifleri kullanılmış yapay topraklarda gelişen köklerde görülür. Köklere dadanan bitler genelde pamuklu bitler ve örümcek bitlerdir. Bitkilerinizi çok gerekli değilse o kadar aşırı lifli topraklara dikmeyin. Köklere ilişen yaprak bitlerini ilaçlamak, yok etmek çok zor olur.

Kırmızı örümcek (Örümcek bitler)

Kitaplarda, bilgi kaynaklarında daima kırmızı örümcek denir. Ben şimdiye kadar kırmızı renkli örümcek bite rastlamadım. Benim gördüklerim daima yeşilimsi ve beyazımsı renklerde. Çok küçük ve renksiz oldukları için gözle görülmeleri çok zor. Ancak büyüteçle dikkatle incelediğinizde görebilirsiniz. Küçüktürler ama zarar vericilikte müthiş etkilidirler. Çok da hızlı çoğalırlar. Bazı bitkilerde çok ince ağ örerler.

Yapraklara ilaç fısfıslamada her ilaç örümcek bitlere etki edemiyor. Etki edenlerinin ise kırmızı örümcekleri öldürebilmesi 3 gün içinde gerçekleşir. Yani hemen sonuç beklemeyeceksiniz. Uygun türden ilaç bulamazsanız kurtulmanın çaresi bitkileri sık sık yıkamaktır. Yıkadıktan sonra dalları ve toprak yüzeyini etkili bir bitkisel haşere ilacıyla ilaçlamalısınız. Böylece yok etmeyi başarabilirsiniz.

kırmızı örümceklerle mücadele ilaçları:

Bunlar aslında biyolojik olarak bitki bitleri değil. Başka tür böcekler. Onun için bitki biti ilaçları örümcek bitleri öldüremiyor. Doğal bir madde biberiye yağıdır (henüz denemedim). Kolayca bulabileceğiniz bir ilaç ise Floromite 240 SC adlı ilaçtır. Diğer böceklere etkili olmadığı, doğaya zarar vermediği, sadece kırmızı örümcekleri öldürdüğü söyleniyor. Türkiye’de Hektaş A.Ş. bu ilacın dağıtımını yapıyor. İlaç bulamazsanız yıkıyarak veya yaprakları tek tek silerek bitleri gidereebilirsiniz. Üç dört günde bir tekrarlamak lazım.

Beyaz sinekler

Beyaz sinekler

Beyaz sinekler

Bunlar da çok küçük ama gözle rahat görülürler. Bembeyaz, mini güve şeklinde kanatlı bitlerdir. Beyaz sinekler her türlü ilaca karşı son derece hassas olup hemen ölürler. Ama ne yazık ki birkaç saat sonra veya ertesi gün ya da bir iki gün içinde yaprakların içine işlemiş larvaları kanatlanıp dışarı çıkar. Bu yüzden kurtuluş bir defa ilaçlamakla mümkün değil. İlk ilaçlamaları üç gün ara ile üç defa yapın. Sonra dört gün arayla iki defa devam edin. Sonra haftada bir, yine iki defa devam edin. Bu şekilde tamamıyla yok edebilirsiniz. Beyaz bitlerin olduğu bitkinin yakınında sardunya türlerinden bitkiler varsa kesinlikle onları da ilaçlamalısınız. Nedense sardunyalarda varlıkları pek belli olmuyor.

Unlu bit (Pamuklu bitler)

Pamuklu bitler

Pamuklu bitler

Oldukça hantal ve çok yavaş hareket edebilen bitlerdir. Bunlar tek başlarına kolayca istilacı olamaz. Hiç ilgilenmemenizin sonucunda sayıları artar. Bu da sizin ihmalciliğinizin bir göstergesidir. Bazen de karıncalar ordan oraya taşır, insanların hayvancılık yaptığı gibi karıncalar da unlu bitleri ve diğer birkaç hantal bitki bitlerini en sağlıklı dallara taşırlar, üretirler, çoğaltırlar, bitleri sağarak beslenirler.

Unlu bitlerden kurtulmak alkollü veya ispirtolu küçük, sert bir fırça ile kazıyarak kolaydır. İlaç fısfıslamayla kurtulmak zor olabilir. Çünkü yapıları unumsu koruyucu tabakayla kaplıdır. Etkili bir ilaç bulamazsanız silerek ya da alkollü sert fırça ile alkolleyip kazıyarak yok edebilirsiniz.

Diğer bitler

En yaygınları yeşil ve sarımsı hantal yaprak bitleridir (bahçelerde güllerden eksik olmazlar). Bunlar hem kanatlı hem hantal hayvanlardır. Karıncaların güdümü ile her yere yayılmaları daha da artar. Her türlü bitki haşere ilaçlarıyla kurtulmak çok kolaydır. Hemen ölürler.

Ev, balkon, bahçe bitkilerine ev yapımı bit ilacı

Akşamleyin, 1 litre kaynar suya 2 çorba kaşığı kırmızı pul biber karıştırın kendiliğinden soğumaya bırakın. Sabaha kadar beklesin. Sabahleyin 1 çorba kaşığı arap sabununu biberli suda eritin. Bir saat bekleyin iyice erisin. Sonra amerikan bezinde süzün. Biberli, arapsabunlu suyu süzüp şişeye doldurun. Bitirene kadar buzdolabında saklamalısınız. İlacı bitkilerin üzerlerine sabahleyin erken saatte püskürtün. Ya da öğleden sonra güneş alan yerlerde sabah öğle arası, sadece sabah güneşi alan yerlerde ise öğleden hemen sonra fısfıslayın. Akşam ilaç fısfıslamak sonucunda akşam serinine kalan ıslaklık mantar hastalıklarına yol açabilir.

Yukardaki karışıma bir çorba kaşığı da sigara tütünü ekleyebilirsiniz. Bitleri zehirleme etkisi daha etkili olur. Böylece suyu 1,5 litre hesaplayın. Sırf biberli su bile gayet iyi etkili olabiliyor. Arap sabunu şart değil.

Tarih: 07 06 2010
Üst kategori: Parazitler-Hastalıklar
Alt kategori:

'Bitki bitleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev says:

  Geçen yıl skulentlerimde ve kasımpatılarımda oldu. Önerinizi hemen uygulayacağım.

 2. Fatma E. -Antalya says:

  Antoryum ve alocasia çiçeğimde o mini mini bitler vardı. Dedğiniz gibi iki üç gün su püskürtüp bitlerin gitmesini sağladım. Yaklaşık bir hafta hiç bit görünmedi. Kurtulduğuma tam sevinmişken bu sabah gene aynı bitler aktif hale gelmiş. Bu sigaralı tavsiyeniz kesin çözüm sağlar mı başka ne yapabilirim?
  ***
  Yaprakların altlarını üstünü ve sapları dalları ıslak bezle silin bitleri böylece yok edersiniz. Hep silmek temizlemek bu türleri daha sağlıklı eder. Kesin kurtuluş için etkili bir ilaç araştırıp bulmalısınız.

 3. Şule, Niğde says:

  Bugün benjamin ve şeflara çiçeğimin yapraklarında yapışık sıvılar farkettim. Sonra biraz yakından inceleyince kahverengi bitlere rasladım. Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Bitkilerimi çok seviyorum ne olur acele yardım istiyorum.
  ***
  Aynen yukarda anlattığım yolları deneyin.

 4. Vivident, Ankara says:

  Yeni köklendirip diktiğim kalanchoe’lerim malesef yine böceklendi. Sürekli yıkadım olmadı, yazın balkona koydum olmadı, saksılarını değiştirdim olmadı. En son böcekten arındırabildiğim dalları köklendirip dikmiştim. Hem evdeki hem de merdiven boşluğuna koyduğum çiçekler aynı şekilde böceklenmiş. Böcekler minik koyu yeşil ve çiçeğin her yerindeler. Yukarıda anlattıklarınızı denersem etkili olur mu? Bir de neden böcekleniyor ben bakımında hata mı yapıyorum?
  ***
  Çevrede toz bırakmayın. Çamaşır suyulu su ile temizleyin. Yukarda yazdığım şeyler etkili olur – çok kişi denemiş etkisi görülmüştür. Benim Kalanchoeler hiç bitlenmez. Sizinkiler anlaşılan güçsüz kalmış, bağışıklık sistemleri çökecek hale gelmiş. Güneşten ve esintiden mahrum etmeyin, bitki besini verin.

 5. Nurgül, İstanbul says:

  Bahçemdeki güle tırtıl musallat oldu. Bitlere böceklere karşı yaptığınız ilacı denesem acaba bir etkisi olurmu ya da başka bir ilaç var mı?
  ***
  Tırtılları için biberli-sabunlu ilaç belki etkili olabilir. Yoksa fırça gibi bir şeyle gidereceksiniz ya da onlara etkili bir ilaç bulacaksınız.

 6. Ayça, İstanbul says:

  Terasımda kendimce oluşturmaya çalıştığım küçük bahçe çöküşte. Önce iki aydır gayet güzel gelişmeye devam eden petunyalar bir günde cansızlaştı ikinci günde kurudu gitti. Sonra yer minesinde (iki koca saksı) keyifsizlik sezdim. Yakından bakınca üst yapraklarında beyaz, yaprak ve çiçek altlarında kahverengi çok minik bitler gördüm. Geçen seneden elimde hazır olan arap sabunlu su püskürttüm hemen. Bu işlemi sabah, güneş tepelerine gelmeden yaptım ve yapıyorum. Ancak bu suyun yaprak ve çiçeklere de zarar vereceğini düşündüğümden 15-20 dakika sonra yaprakları hemen yıkıyorum. İki gün yapıp iki gün ara verdim. Bu sabah baktığımda üstler fena değil ama aşağılarda hala çok sayıda bit olduğunu gördüm. Bu arada iki gündür gülüm de aynı durumda. Yazdığınız tarifi hem tütün hem pul biberle mi hazırlayacağız yoksa sadece biri mi? İlaçlamadan sonra benim yaptığım gibi yaprakları yıkamam gerekecek mi yoksa ilacın etkisi mi kaçar?
  ***
  Sadece biber de etkili oluyor. İlaçladıktan sonra yıkamayacaksınız. Yıkarsanız etkisi olmaz.

 7. Meryem, Ankara says:

  Şimdi farkettim, çileğin yapraklarında çok küçük beyaz böcekler var.

 8. Meryem, Ankara says:

  Baharda bir marketten saksı çileği almıştım. Şimdiye kadar çok iyiydi. Son birkaç gündür yaprakları sanki çok tozlanmış gibi duruyor yıkadım geçmedi. üzerinde böcek falan göremedim ama o toz gibi görünen şeyler örümcek ağına benziyor. Hem yapraklarında hem de çiçeklerinde var. Daha önce süs biberindeki yeşil bitler için aldığım ilaçtan var. Onu sıksam faydası olur mu yoksa sizin tütünlü tarifinizi mi kullanıyım? Yaprak üzerinde canlı bir böcek falan göremedim. Bu nedir ve ne kullanmamı önerirsiniz? Çileğim zarar görmeden yardım edin lütfen.
  ***
  Dikkatli bakmadığınız için görmüyorsunuz. Büyüteçle bakın. Örümcek ağı gibi şeyler varsa bunlar örümcek bitlerinin eseridir. Önce yıkayın sonra ilaçlayın.

 9. Tülay, İstanbul says:

  Balkonumdaki mandalina, limon, kahve ağacı ve krotonda bitler tespit ettim. 1 litrelik fısfısa zeytinyağında beklemiş acı biberin yağından 1 çorba kaşığı (çok acı bir yağ), 1 çorba kaşığı arap sabunu koydum (bu arap sabununun kivami cok akiskan idi). Üstüne su ekledim çalkalayıp sabah erken daha bitler uyurken özellikle yaprak altlarına bolca püskürttüm. 5 gün oldu bitkiler iyi görünüyor. Yağdan dolayı parlıyorlar ve sabundan yanmadılar. Yalnız toprakta hızlı yürüyen bazen zıplayan minicik bitimsi – piremsi yaratıklar var. Toprak ıslak olmuyor hatta özellikle 4-5 gün kurumaya bıraktım. Saksıların drenajının da kötü olmadığını düşünüyorum. Sizce bu böcekler neden oluyor veya yararlılar mı?
  ***
  Toprak bitleri, kulağakaçan, kırkayak vb. böcekler saksı topraklarında olursa hiçbir zararı yok. Fazla sulu toprakta oluşan siyah mini sinekler başka. ama onların da zararı yok. Görmezden gelin diye tavsiye ederim. Ben de öyle yapıyorum.

 10. Batuhan, İstanbul says:

  Fide şeftali ağacım var dalları pamuk gibi parazitler sardı ve yapraklarını döküyordu sonra kulak temizleme çubuğunu kullandım yeni dallar çıkardı yaprak açtı ama şimdi bir daha oldu yine yapraklar dökülüyor. En sondaki tarifte arap sabunu ne işe yarıyor?
  ***
  Arap sabunu bitleri öldüren maddelerin kurumadan düşmeden bir süre yapışıp kalmasını, Daha uzun süre işe yaramasını, yeni gelen bitlerin de onlara yapışıp ölmesini sağlıyor. böylece ilaç daha etkili oluyor.

 11. Öykü, Balıkesir says:

  Evde baktığım bir gülüm var. Yaprakları kurumaya başlamıştı, ısırık içindeydi. Çiçeği saksıdan çıkardım ve gözlerime inanamadım bir böcek vardı yaklaşık tırnak boyutunda.. ama ne böceği olduğunu anlamadım hemen attım. Toprağını nazikçe inceledim başka olmadığından eminim. Evimizin yakınında hiç tarla yok, dışardan gelme olasılığı da yok. toprağını ellerimle doldurmuştum. Sizce nasıl gelmiş olabilir?
  ***
  Yapraklarda ısırıklar, yenilmiş kısımlar varsa o böcek dediğiniz şey tırtıl. Kelebekler yapraklara yumurta bırakır. Onların tırtıl haline gelmesi aylar sonra gerçekleşir. Yani siz aldığınızda yapraklarda kelebek yumurtası varmış. Mesele budur. Toprakla ilgisi yok.

 12. Elif Ö. -İstanbul says:

  Annemin 4 katli serasindaki bitkilerin cogunda unlu bit oldugunu fark ettim. Bugun bitli olanlarin tamamini ayirdik. Gozumuzun gorebildiklerini temizledik. Bitkileri disari, acik havaya aldik. Ozellikle Kalansolarda cok fazla sayida varlar. Bunlari da ne yazik ki ust filizlerinin tamamini kopararak temizlemeye calistik. Teker teker temizlenmeleri mumkun gorunmuyordu. Filizlerin minik yapraklarina dahi yapismislar. Baska bir baslikta yazdiginiz ilactan kullanmayi dusunuyorduk daha etkili olmasi acisindan. Yoksa ev yapimi ilaci mi deneyelim?
  ***
  Hangi ilacı denerseniz deneyin işe yara diye düşünüyorum. O ilaç daha kolay, daha temiz. Yalnız, bundan sonra, 10 – 15 günde bir defa ilaçla fısfıslama yapmalısınız. Parazitlerden kurtuluş yok. Tedbiri elden asla bırakmamak gerekiyor. Bit görmesek bile belirli aralıklarla ilaçlamaya devam edeceğiz.

 13. Derya, Baku says:

  Gul agacimin yapraklari yapis-yapis oluyor ve buyumesi yavasladi. ne yapabilirim?
  ***
  Bitki bitlerine karşı ilaç arayın bulun ya da bu sayfada tarif ettiğim ilaçtan kendiniz yapın ilaçlayın.

 14. Gaye, İstanbul says:

  Fesleğenimde yaprak biti var. Yemekte kullanmamda bir sakınca var mı?
  ***
  Kullanabilirsiniz bir şey olmaz.

 15. Elif Ö. -İstanbul says:

  Benim de clematisime, kalansoma, yaprak guzelime ve bir sukulent sarmasigi olan “Senecio Angulatus” adli bitkime “kosnil” adli bit bulasmis. Karincalar bu ciceklerin uzerinde yuruyorlardi. Bitki bitlerinin cikardigi tatli siviya gelirlermis. Kimyasal ilac aldim. Onu uygulayacagim mecburen. :(
  ***
  Bence bir sakıncası yok. Sonuçta bahçelere tarlalara yoğun olarak kullanmıyoruz. Evlerde balkonlarda birkaç saksı bitkisine kullanılabilir.

 16. Gonca S. -İstanbul says:

  orkidelerimin toprağında bitler oluştu. bende bugün suya arap sabunu karıştırıp hepsine birer su bardağı verdim. sizin yorumlarınızdan anladığım kadarıyla farklı birşeyler yapmam gerekiyordu galiba. bu sakıncalı olmuş mudur ya da iyi gelir mi acaba?
  ***
  Çok hızlı hakeret eden zerre gibi küçük toprak bitlerinin bitkilere hiçbir zararı yok. Bitleri iyi tanımalısınız. Boş yere endişelenmeyin. Örümcek bitler de çok küçük ama çok zararlıdırlar çünkü hem yaprakları hem kökleri devamlı kemirirler. Sıcakta hareketli olurlar serinde pek hareket etmezler. Arap sabunu zarar verir mi, kullandığınız orana göre değişir. Bekleyip göreceksiniz.

 17. Ayşe, Mersin says:

  Orkidemin yapraklarında yapışkan sıvı oluyor. Bu suyun değdiği yerler zift gibi yapışkan bir siyahlıkla kaplanıyor. Yaprak vermeye ve çiçek açmaya da devam ediyor. Sağlığı bozuk mu değil mi anlayamadım.
  ***
  Orkidelerde genelde sağlıklı gelişim yüzünden olmaktadır. Ama esintisiz ortamlarda sızıntılar devamlı olur, hastalıklar oluşur. Esintiyi arttırıp her gün kontrol edin yapışkan sızıntıları hemen silin. Ayrıca büyüteçle orkidenizi sık sık kontrol edin belki de bitki bitleri buna sebep oluyor. Eğer öyleyse ilaçlamalısınız.

 18. Müge says:

  Benim balkonumda yetiştirdiğim biberlerimin üzerinde yaprak bitleri vardı. Herhangi bir kimyasal kullanmak istemediğim için doğal yolları araştırdım. Birçok yabancı sitede de yukarıda tavsiye edildiği gibi sabunlu su tavsiye ediyor. Evlerde kullanılan bulaşık deterjanları veya el sabunlarının içeriğinin gerçekten saf sabun olması dikkate alınması şartı ile. Bunun yanında 24 saat yağda bekletilmiş bir kaç adet sarımsak başınında daha sonra süzülerek ve içine sabun eklenerek bu sonuca varabileceğiniz yazıyor. Ben sanırım biraz sabırsız biriyim ve bitkimin yaprakları çok sevimsiz bir şekilde bu bitler tarafından istila edilmişti. Üstelik yeni çıkan biberlerin etrafı da bitlerle kaplıydı. Bu durumda hali hazırda dallarında olan biberler de bitkim de büyüyemiyordu.
  Bir çok sitede ayrıca tazzikli su ile yıkamak öneriliyor. Ben tabi ki en başta bu yöntemi denedim. Eğer bitkiniz çok narin yapıda değil ise ve saksınız veya bitkinizin bulunduğu ortam buna müsait ise en çabuk sonuç alınan ve en temiz çözüm bu diye düşünüyorum. Herhangi bir zirai uzmanlığım yok ama benim tavsiyem önce sudur.
  Saksımı küvetimin içine koydum ve dökülen bitler toprağa gelmesin diye saksıyı 45 derece kadar eğdim. Daha sonra duş başlığını 4-5 dakika kadar yaprakların üzerinde gezdirdim. Hepsi patır patır döküldüler. En son olarakta elime bir ıslak bez alarak ve daha iyi seçebilmek için ışığın altında tek tek inceledim tüm yaprakları ve toprağı. Üzerinden su geçtikten sonra da hala gezinen bitleri bu şekilde temizledim. İlerleyen günlerde bitkiyi devamlı kontrol altında tuttum. Yanına hep bir bez ile yaklaşıp tekrar tekrar yapraklarını konrol ettim.
  Zaten bu zararlılar yaşam döngüleri gereği farklı şekillerde bitkilerin üzerinde bulunuyorlar. Bu açıdan eğer kurtulamadığım herhangi bir yumurta veya böcek var ise bunlar daha sonraki zamanlarda su yüzüne çıkıyorlar. Bu yüzden bir süre izlemek gerekli…
  Umarım böyle bir sorunla karşı karşıya iseniz bir an önce kurtulursunuz. Kolay gelsin.
  ***
  Müge Hanım teşekkür ederim fakat kimyasallı ilaçları hiç kullanmamamız gerekir fikrine katılmamamız gerekir diyorum. Bakın bu ilaçların zararı bahçelerde tarlalarda hiç düşünemeyeceğimiz kadar doğaya zararlıdır. Ama ev içinde, balkonda üç beş bitkide kullanmamızın doğaya hiçbir zararı yok. Yalnız dikkat edeceğiz bize, çocuklarımıza, kedilerimize zararı var mı yok mu, sadece buna dikkat edelim.
  Sonra şunu da bilelim: Bir yerde bitkilere bitler musallat oluyorsa her zaman olacaklardır. Onun için ev yapımı veya kimyasallı ilaçlamayı 15 – 20 günde bir veya duruma göre ayda bir tekrar tekrar uygulamak lazım.
  Son olarak: Sadece bir iki saksı bitki yetiştiren kişilerin sizin son tavsiyenizde olduğu gibi ilaca filan hiç ihtiyacı yok, temizliğe dikkat etsinler yeterlidir.

 19. Ülker Ü. -Balıkesır says:

  Birkaç gün önce seradan top yasemin, sarmasık yasemin ve melisa aldım. Bu sabah gördüm ki birçkaç yaprağı tırtıllar yemiş. Çok üzüldüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Gayet kolay. Yaprakların altlarını, dalları inceleyin tırtılları bulun atın. Başka zahmetli işlere hiç gerek yok.

 20. Eylem, Ankara says:

  Bugün farkettim ki Japon gülümün yapraklarının arka kısımlarında beyaz, uçabilen çok minik canlılar var. Elimle hemen hepsini temizledim. Ama ya yumurta bıraktılarsa, onları görmem imkansız. Bu ilacınız onlar üzerinde de etkili olur mu?
  ***
  En zararlı bitki bitleri bunlar çünkü yok etmek çok zor. Her türlü ilaç etkili oluyor olmasına ama yapraklarının içine işlemiş gözle görülmeyen kurtçukları ilaçtan etkilenmez. Bunlar erginleşip çıkarlar tekrar yumurta bırakırlar onlar tekrar kurtçuk olup yaprakları mahvetmeye devam ederler. Beyaz sinekler adlı paragrafta anlattığım program dahilinde ilaçlamaya devam edin.

 21. Mine G. -İzmir says:

  DDVP yaprak bitine karşı birebir. zirai ilaç satanlardan isteyin. akşam serinlikte yapın. benim de balkonda güllerim var onun sayesinde kurtuldular.

 22. Tülin, Avusturalya says:

  Merhaba ben bahçe işlerinden çok anlamam. Evlenip buraya yerleştiğimizden beri bir bahçem ve bir sürü güllerim var. Kocaman olmuş bir bahçe gülümün tüm yeni dallarında yeşil bitlerden var. Daha önce bu deterjanlı karışımdan denedin ama dallara zarar verdim çiçekler çok kötü oldu budama zamanı derince budadım geçti. Yine bu yazdığınız formülü denersem yine zarar vermez değil mi? İkinci sorum bir diğer gülümde yapraklar ilk çıktığında herşey yolında ama birkaç zaman sonra üzerlerinde siyah noktalar olmaya başlıyor bir süre sonra sarıp dökülmeye başlıyor. Bu nedir? Bu hastalıktan nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Deterjanı fazla koydunuz galiba. Zaten gerek yok. Burada yazdığım da gayet iyi işe yarıyor. Ara sıra tekrarlamak lazım. Diğer problem bir tür mantar hastalığı. İlkbaharda ve sonbaharda serin gecelerde hüküm süren ıslaklıktır. Bahçe sulamayı sabahleyin yapın gece ıslaklık olmasın.

 23. Ünal, İstanbul says:

  Balkondaki gülümüzün yapraklarında bir sürü tırtıl olduğunu gördük, ne yapmamız gerekir?
  ***
  Tırtılları ya tek tek temizleyerek ya da tırtıllara etkili bir ialç araştırıp bulup kullanarak yok edebilirsiniz.

 24. Esra, Bursa says:

  Balkonda küçük saksılara ektiğimiz biberlerimiz bitlendi. sürekli temizliyorum ama tekrar olusuyor. verdiğiniz bu tarifi yaptım hazır fakat sadece dallara mı sıkmam gerekiyor,üzerinde çiçekler var zarar verir mi? Toprağımız doğal gübreli köyden getirdik bu yüzden mi oluyor acaba?
  ***
  Bütün yapraklara, altına üstüne fısfıslamanız lazım. Yapraklara değil çiçeklere zararı olabiliyor ama ilaçlamasanız bitlerin zararı öldürücü. Toprak yüzeyini de hafifçe ilaçlayın. Bitler yok olana kadar üç günde bir yaprakları da toprak yüzeyini de ilaçlamayı tekrarlayın.

 25. Elif, İstanbul says:

  Benim evimdeki salon çamımda beyaz pamukçuklar oldu. sıcak suda tütün bekletip yıkadım. ispirtolu su yapıp yıkadım ama birkaç gün sonra yine oluyorlar ne yapabilirim ya da ilaç kullanabilir miyim?
  ***
  Pamuklu bit mi yoksa küf mü mantar mı önce ne olduklarından emin olun. küfse güneş ve esinti lazım. o zaman bir daha olmaz. bitse iyi bir ilaç satın alın. bir defa kullanmakla geçmiyorsa tekrar tekrar kullanacaksınız.

 26. Ahmet A. -Nişantaşı says:

  Dün birisinin dışarıya attığı asma türünde pembe çiçekleri olan bir çiçeği alıp eve getirdim. Saksısı ile birlikte getirdiğim çiçeğin toprağını karıştırmaya başladığımda küçük kırkayağa benzeyen böcekler gördüm. Boyları 1cm’yi geçmez en fazla 1,5cm olsun. Bu böcekten nasıl kurtulabilirim. Ve bu çiçek üzüm asmasına çok benziyor ama pembe çiçekleri beni düşündürüyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Özellikle böcekler konusunda. Evimin içinde kesinlikle böcek istemiyorum. Şimdiden çok teşekkürederim.
  ***
  Topraktaki kırkayak benzeri böceklerin bitkilere de insanlara da hiçbir zararı yok. İçiniz rahat olsun. Ben de size beş dakika yakın mesafede oturuyorum. Bizim salonda saksılarda her çeşit böcekler var ama eve dağılmazlar. Zaten benim bitkiler bu yüzden sağlıklı. Böcekler topraktaki zararlı parazitleri yiyor, küf benzeri oluşumları yiyor. Sonuçta birçok hastalık unsurunu yok ediyorlar. Hatta bazen bitki üzerine tırmanıp yaprak bitlerini bile yerler. Bir de kulağakaçan adlı böcekler var. Onlar da çok faydalı hayvanlar.
  Bahsettiğiniz bitki ise begonvil olabilir.

 27. Tahir, ABD says:

  Yurtdisinda yasadigimizdan arap sabunu bulmak imkansiz… Balkondaki begonvilimizi siyah corek otuna benzer, yesil-seffaf renk baska tipte bitler (bu ikisinin yukarida fotografi yok), bir de yer yer beyaz bocek mi yoksa diskisi mi anlasilmayan, boyle isiga tutuldugunda yukaridaki fotograflara benzeyen bocekler sardi. Degisik tipte bocekler. Oyle spreyli su sikmakla, ellerimizle tek tek temizle bitmiyor da. Yuzlerce oldurmusumdur. Hep filizlerin tepesindeler. once cicekleri sardilar- kuruttular, yapraklari da bozuyorlar. Bahar vesilesiyle yeni tohumlar da diktim. Filizlenen bitkilere de sicradi. Yani nasil yapayim. Sardunyalarimiz da var. Bahsettiginiz gibi arap sabunu yerine bulasik deterjani kullansak isimizi gorur mu kimyasal ilaclar yerine? Ya da babamin dedigi gibi bir sinek ilaci alip siksak mi ciceklere? Eger bulasik deterjani da is gorur derseniz onun icin de mesela bir litreye ne kadar karistirmaliyim?
  ***
  Siz Amerikadasınız. Orada araştırsanız çok etkili ilaçlar bulabilirsiniz. Kimyasal olmayan en etkili ilaç nim yağıdır (ingilizcesi neem oil). Amerikada bir hayli kullanılıyor. En iyisi bu. Benim tarifime gelince, arap sabunu olmasa da olur. Pek fark etmiyor. Sade yapabilirsiniz. Sakın deterjan kullanmayın. Babanızın tavsiyesi bitkilere büyük zarar verir onu da yapmayın.

 28. İsimsiz says:

  Çiçeklerimde pamukçuk var. Güneş alıyorlar. Hava için camları açıyorum. Yine de baş edemedim. Şişeye ispirto koyup fısfısladım. Doğru ise ne sıklıkla yapmalıyım?
  ***
  Fısfıslamayla olmuyor. İspirtoda ıslattığınız ince bir fırça ile pamuklu bitleri fırçalayıp kazıyacaksınız. Yukardaki pamukçuk bitler hakkında resimli bilgiyi de okuyun.

 29. Tülin, İstanbul says:

  Birkaç gün önce hediye gelen, mor açan şakayık çiçeğimde bu sabah bir sürü siyah böcek gördüm. Toprağı gövdesi ve toprağa yakın olan yaprakların altı tamamen siyah böcekle doluydu. Çiçek ilk geldiğinde içeriye koydum sonra baktım hep siyah sinekler ucuşuyor. Ben de balkona koydum gider diye ama fark ettim ki dibi böcek dolu. Böcekli yaprakları ayıkladım ama cözüm değil. Ne yapmalıyım tavsiyeniz ne olur?
  ***
  Böcekler iyi işe yaramış. Yoksa evlerde yaşaması imkansız olan bir bahçe bitkisini evde tuttuğunuz için birkaç günde çürüyüp gidecekti. Yukardaki bilgileri okuyun, orada anlattığım gibi ilaçlarsanız böceklerden kurtulursunuz.

 30. Tülin, İstanbul says:

  Şakayık çiçeğim kurtuldu teşekkür ederim. Tütünlü su ile, biberli karışımı da hazırlamıştım ama gerek kalmadı ona. Ayrıca artık balkonda tutuyorum.

 31. Ceyhun, Rize says:

  Ben o yapışkan maddenin bit yumurtası olabileceğini düşünmüştüm. Çünkü bir gecede oluşup yaprakların büyük bir kısmını kaplıyorlar. Özellikle güllerim ve sarıkızımın yapraklarında oluyor, yıkayınca da geçiyor. Fakat petunyalarıma ne yaparsam nafile, yapışkanlık öylece duruyor. Geçen seneden kalma petunyam var. Kış hafif geçtiği için kurumadı, yeni filizler verdi. Fakat filizler kocaman uzayan eski dalların tepelerinde olduğu için yenilerini kesip çelik fidesi yaptım. Düzenli olarak ilaçlayıp sularken yapraklarına da su püskürtüyorum. Diğer çiçeklerime de aynısını uyguluyorum. Bu arada bitlenmeler de oluyor tabii, özellikle güller ve hercailerimde. Önce ilaçlıyor, takip eden günlerde suyla yıkayıp dışfırçasıyla temizliyorum. Bütün bunlar yeterli mi, yoksa yapmam gereken başka şeyler de var mı?
  ***
  Yanlış yapıyorsunuz. Önce temizleyin sonra ilaçlayın. İlaçladıktan sonra yıkamayın. Zaten Rizede yeterince yağmur yağıyor. Yukardaki tarif gibi kendiniz ilaç imal ediyorsanız arapsabunu katmada fayda var. Çünkü ilacın daha etkili ve daha uzun süreli koruyucu olmasını sağlar.

 32. Nermin, Saraybosna says:

  Yıllardır balkonumda ısrarlı bir şekilde saksılarda çeşitli baharat yetiştirmeye çalışıyorum (maydanoz, dereotu, roka, fesleğen, nane, semizotu, vb). Her sene Haziran ayında yaprakların altları bitleniyor. Bitkilerim resmen atağa uğruyor – sabahleyin baktığımda birşey yok, akşamleyin baharatların tamamı bitlenmiş, onların yanında bulunan çiçekler (petunyalar, sardunyalar, vb) ise tertemiz kalmış! Baharatları yemekte kullandığım için kimyasal maddelerden kaçınıyorum, burada duyduğum her yöntemi kullandım – ısırgan otu ve sarımsak bazında çeşitli sularla püskürttüm, olmadı. Saksıların topraklarını değiştirdim, saksıları derinlemesine yıkadım, özel toprak aldım… hiçbir işe yaramadı. Bu yönteminiz beni çok sevindirdi, umarım etkili olur. Arap sabununu da eklersem, baharatları kullanmadan önce ne şekilde yıkamalıyım?
  ***
  Ne şekilde yıkamalısınız bir fikrim yok. Arap sabunu katmadan da yapabilirsiniz. Kırmızı pul biber zaten suda bekletince yağ salıyor. Süzüp şişeye doldurduğunuzda yağı farkedeceksiniz. Yapraklara ilacı püskürtünce suyun ıslaklığı kurusa da yağ bir süre yapraklarda kalır ve böcekleri bitleri etkisiz hale getirmeye devam eder.

 33. Semra K. -İzmir says:

  Evlenirken Annemin hediye ettiği ve özenerek baktığım mum çiçeğimde de pamuklu bitler var. Bu karışım benimde işime yararmı?
  ***
  İlgili paragrafta anlattığım gibi pamuklu bitlere ilaçlar pek tesirli olamıyor. Önce tek tek sileceksiniz. Sonra ilaçlayın.

 34. Arzu O. -İstanbul says:

  Biberli karisim ile mis kokulu cardak gulumu temizlemeyi basardim. Tesekkurler.

 35. Bora Efeoglu says:

  Geçen yıl terasımda bakmaya basladıgım gardenya bu yıl hastalandı. büyük bir ihtimalle unlu bit. Bununla birlikte yaprakların bir cogu sarardı ve yine bircok yaprakta kahverengi olusumlar var. Bu durumla ilgili tavsiyeleriniz rica ederim.
  ***
  Büyüteçle incelemelisiniz. Unlu bit mi yoksa mantar hastalığı mı… Kahverengi oluşumlar da ayrıca mantar hastalığı sanıyorum. Her ortama uyum sağlayamayan bir bitkidir. Lütfen ilgili sayfayı dikkatle okuyun: http://azbitki.com/gardenya

 36. Gonca, Ankara says:

  Bizim 30 kadar saksi bitkimiz var (menekse orkide bonsai ve kaktusler) bunlarin disinda sonradan aldigimiz bir canta cicegi ve balkon saksilarimiza aldigimiz afrika menekselerini beyaz acik yesil arasi renkte kucuk bocekler (muhtemelen bahsettiginiz beyaz bitler) sebe iyle kaybettik. diger bitkilerimize gecmis olmasindan korkuyorum. bahsettiginiz ilaci hazirlayip uygulayacagim ama birinci sorum her bitkiye uygulanir mi, mesela menekse gibi tuylu yapraklilara, ikinci sorum ise bit yoksa da yine de uygulayacagim zarar verir mi?
  ***
  Her bitkiye olur. Yalnız şunu bilin ki sadece bu ilaç değil, çiçekçilerde özel satılan ilaçlar bile çiçekleri bozuyor. Yapraklara, en körpe filizlere bile zarar vermeyip çiçeklere zarar verir. Bunu göze alacaksınız artık. Başka çare yok. Bit yoksa niçin ilaçlıyorsunuz? Gerekmez. Bitler her bitkiyi sevmiyor. Sadece sardunyada gizli kalırlar. bitlileri ilaçlarken varsa sardunyaları da ilaçlayın.

 37. Hatice, Ankara says:

  Benim balkonumda çok güneş olduğu için sadece petunya bulunduruyorum. O kadar güzellerdi ki her bakan heyranlık duyuyor. metreye yakın sarktılar ama birden kötü oldular. yapraklarında yeşil böcek var. bayaz petunyamı duşta yıkadım. bir daha kendini toparlayamadı. ziirat eczanasinden ilaç aldım. çiçeklerime zarar verir mi? bana yeşil yapraklara sık dedi satanlar ama yapraktan çok çiçek var bitkilerde.
  ***
  Her türlü ilaç yapraklara, filizlere zarar vermiyor ama çiçeklere zarar veriyor. Eskiden bu denli bitki biti sorunu yoktu. Şimdi her yerde salgın. Sebebi doğadaki böceklerin tarım ilaçları ve sivrisinek ilaçlamaları yüzünden yok olması. Böylece bitkilerin yapraklarında dolaşıp bitleri yiyen faydalı böcekler yok oldu ve meydan bitki bitlerine kaldı. Bitlenen bitkilerden vazgeçmekten başka çare yok sanıyorum.

 38. Nazan, Kırşehir says:

  … yapraklarında çizgi şeritler halinde damarlı yollar açılmış. Yaprak altında bikaç tane minik kurtçuklara rastladım. Diğer bitkilere sıçramasından çok endişeleniyorum. Hepsi için nasıl bir önlem almalıyım? Böceklenen için ve diğerlerini korumak adına…
  ***
  Hastalıklı yaprakları koparın atın, diğerlerini ilaçlayın. Şu an için bu tür zararlı hakkında detaylı bilgim yok.

 39. Karhan, İstanbul says:

  Sadece kokulu beyaz güllerimde siyah 3-5 mm. uzunluğunda siyah uçan bir böcek henüz açılmakta olan çiçeklerin içinde 4-5 tanesi bir çiçeğin ortasına yerleşip çiçeği karartıp döküyorlar.
  ***
  Böyle bir şey hiç duymadım. O böceklerin zarar verdiğinden emin misiniz? Daha dikkatle incelemenizi tavsiye ederim. Başka bir problem olduğunu sanıyorum.

 40. Berk, İstanbul says:

  Sardunya ve salatalıkta birkaç yaprakta güneşte oldukça güçlü parlayan, kazıyınca kolayca çıkan ağ benzeri yapı gördüm. Sadece yaprakların üstünde şerit şeklinde duruyor. Yapraklarda problem yok. Birde toprağın üstünde duruyor. Böcek var mı diye baktım yoktu. Sizce ne olabilir?
  ***
  Üzerlerinde sümüklü böcek dolaşmış olmalı. Onların bıraktığı sümük benzer sıvı kuruyunca tarif ettiğiniz gibi olur. Zararı yok.

 41. Burçin, Marmaris says:

  Saksıda yetiştirdiğim çilklerin üzerinde siyah yumurta gibi yapışık şeyler var. bite benziyor. ben bunlardan nasıl kurtulabilirim? pul biberli karışım işe yarar mı?
  ***
  O da diğer ilaçlar da bu tür bitlerde pek işe yaramıyor. Belki çoğalmalarını yayılmalarını engelleyebilir. Her gördüğünüzü kazıyın yok edin.

 42. Dogan Ç. -İstanbul says:

  Bahcedeki taflan ağaçlarım kökünden üst kısmına kadar kurumaya başladı. Bitlendigini söylediler. Hangi ilacı kullanmalıyım? Nereden bulurum? Nasıl kullanmalıyım? Arap sabununu taflan için tavsıye eder misiniz?
  ***
  Bitlendiğini söylemişler de siz bit gördünüz mü peki? Taflanlar istanbul iklimine en uygunsuz bitkilerdendir. Kuvvetli rüzgar almayan yerlerde hava nemliliği yüzünden her türlü hastalığa yakalanırlar. Bana sorarsanız bırakın ölürse ölsünler. Bahçelerde kimyasal ilaç tavsiye etmiyorum. Taflan kimyasal zirai ilaç satıcılarılarıyla işbirliği halinde çalışan peysajcıların çok kullandığı bitkilerdendir. Amaç daha fazla ilaç satışı olsun, doğadaki faydalı böcekler daha da yok olsun. Başka amaçları yok bunların. Para para para…

 43. Metin, Gaziantep says:

  Merhabalar benim biberlerin bazılarında hiç çiçek kalmadı tomurcuklar da minikken kahverengileşip kuruyor. Tüm fidelerde genel bir çiçek dökülmesi var. Birininde yapraklarında pamuk oluşumu gibi bir durum var. Hiç verim alamaz oldum. Önceden çok iyilerdi. Bugün bir kaç sarı şeffaf bit gördüm sebebi bunlar olabilir mi değilse neden acaba?
  ***
  Birkaç bit öyle zararlara yol açmaz. Ama daha çok örümcek bit var gibi tarif etmişsiniz. Bunlar çok zararlı. Yaprakların tamamını ölüdürürler.

 44. Ayşe, İstanbul says:

  Biberli karışımınızı kaç günde bir yapmalıyız?
  ***
  Basit bitlere bir defa yeter. Sonra yine görürseniz yine ilaçlarsınız. Beyaz sineklere ise o kısımda tarif ettiğim gibi.

 45. Zeynep, İstanbul says:

  Bahçedeki erik ağacı koşnille doluydu. dallarının bir kısmını kesmek zorunda kaldık. kimyasal kullanmadan ev yapımı ilaçla sorun çözülür mü? bahçede gezinen kediler var kirpiler var bir şey olursa üzülürüm.
  ***
  Ev yapımı ilaçların koşnillerde işe yarayıp yaramadığını henüz bilmiyorum. Deneyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu tür zararlıların çoğalmalarına karıncalar yardım ediyor. Ağaçları kireçle badana ederek karıncaların tırmanmalarını önlemelisiniz.

 46. Nilgün, İstanbul says:

  … … bugün baktığımda beyaz, pamuk gibi bir şeyler var üzerinde. özellikle yaprakların gövde bağlantılarında. Elinize aldığınızda yapışkanımsı bir madde bu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Unlu bitlerden olsa gerek. Yukarda ilgili paragrafı okuyun ona göre her gördüğünüzü temizleyin. Bir bitkideki birkaç bit için ilaç gerekmez. Temizlemekle bitkinizi kurtarabilirsiniz.

 47. Ahmet, Ankara says:

  Ben maalesef cam güzelimi örümcek bitlere feda ettim. :( Sormak istediğim aynı saksıyı ve toprağı başka bir çiçek için kullanabilir miyim? Bu bitler toprakta yaşamaya devam edebiliyor mu?
  ***
  Ne yaparsanız yapın evlerde kendiliğinden peyda olurlar. Ya uygun ilacı bulacaksınız ve ayda bir bit görmeseniz bile ilaçlayacaksınız ya da camgüzelinizi haftada bir güzelce yıkıyacaksınız. Ayrıca bitki bitleri her bitkiyi sevmiyorlar. En çok cam güzelini ve küpeliyi severler.

 48. Pınar, Bodrum says:

  Öncelikle bu yararlı asalak yok edici tarifinizi bizimle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler… Yukarıda vermiş olduğunuz tarifi hemen hazırladım yarın deneyeceğim. hergün, günde 1 kez ve asalaklar yok oluncaya kadar devam etmek mi gerekiyor?
  ***
  Her gün gerekmez. Ama her bite etkili olmayabilir. Yukarda okuduğunuz gibi mesela örümcek bitlere özel ilaç gerekiyor.

 49. Sevil, Eskişehir says:

  Yeşil sinekler nasıl gider? Yıkıyorum ama yine oluyor.
  ***
  Biraz irice mat yeşil yaprak bitlerinden bahsediyorsunuz galiba. Bunlar hakkında henüz bilgim yok. İlaçlamanız lazım. Ben beyaz sinek denen mini beyaz kanatlılardan kurtuldum son aylarda bu tuhaf yeşiller peyda oldu. Şimdilik bir şey denemedim. Güneşi sevmediklerini görüyorum. Güneş varken saklanıyorlar ya da kuytuda kalan bitkilerde ortada görünüyorlar. Karanlıkta ilaçlamak daha etkili olabilir.

 50. Sevgi, İstanbul says:

  Geçen hafta güller için aldığım mantar ilacıyla yeni filizlenen güllerimi komple yıkar gibi ilaçladım. Çünkü ilacı aldığım görevli böyle yapmamı söylemişti. Lakin ilaçlamadan sonra güllerde yeni açan yaprakların neredeyse tamamı kurudu. Sebebi ne olabilir? Yeniden yaprak verirler mi?
  ***
  Dallar canlıysa yeniden yapraklanırlar. İlacın zarar verme sebebini bilmiyorum. Mantar hastalıklarının olması yerin şartlarıyla ilgilidir. Bu durumda, öyle yerlerde hastalıklara maruz kalan bitkilerden yetiştirilmemesini tavsiye ederim. Ömür boyu ilaç kullanılmaz ki…
  Şu sayfayı okuyabilirsiniz: http://azbitki.com/virusler-mantarlar

 51. Selma, İstanbul says:

  Benim süs narımda örümcek gibi ağ yapan minicik bitler var. Bitkimin yapraklarını kurutup büzüştürüyor sonra da dökülüyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Yukarda kırmızı örümcek bölümündeki ayrıntılı açıklamaları okuyun.

 52. Ebru, İzmir says:

  Keşke bu bitler konusunda 8-9 yıl önce bu bilgilere ulaşmış olsaydım -bilhassa da unlu bitler hakkında-. O dönemde amcamın bir zirai ilaç firmasından aldığı karate adlı bir ilacı kullanmıştım. Çok başarılı olduğumu söyleyemeyeceğim. Çünkü bitkiler konusunda çok cahilim. Ama bazı bitkilerimdeki unlu bitler dışında pek bir sorun yaşamadım. Onlara doğru verebildiğimden emin olduğum tek şey sevgimdi. Balkonumda leylak, melisa, japon gülü, ortanca, begonya, kadife gül, kaktüs, aslanağzı, sardunya, sakız vardı. Hem de fazla büyük olmayan bir balkonda. Japon gülüm koca bir ağaç olmuştu ve yaz kış hep bol çiçekliydi. Sağlığım sebebiyle bakamayacak pozisyonlara gelince hepsini vermek zorunda kaldım. Şİmdi küçük dünyamı yeniden kurmak istiyorum. Sabahın onundan akşamın yedisine kadar güneş alan bir balkonum var. Orayı beni kokularıyla mest edecek dostlarla paylaşmak istiyorum. Melisa, ıhlamur, leylak ve begonvil istiyorum. Esinti alan bir balkon-esinti olduğu müddetçe tabii. :) Bu toprak ve bitkiler açısından kör cahil kardeşinize ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Her bitkinin ihtiyacı farklı. Ihlamur balkonda olmaz. Veya oluyorsa da ben henüz bilmiyorum. Yetiştirmek istediğiniz her bitkinin ihtiyaçlarını ayrı ayrı öğrenmek zorundasınız. Tropikal olmayan bitkiler (mesela ortanca ve leylak) serin toprak isterler. Kocaman saksıda kökler serinde kalmak zorunda.

 53. Şenay, Ankara says:

  Evde baktıgım çiçeklerimde, özellikle saksıda nar çiçegimde beyaz küçük sinekler çok fazla. Ne yaptıysam baş edemedim. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Beyaz sineklere en basit ilaç bile işe yarıyor ama bu böceklerin larvaları (bebekleri) yaprak içlerinde olduğu için, siz görünenleri ilaçlasanız bile onlar bir iki gün içinde kanatlanıp çıkıyorlar. Yukarda beyaz sinekler kısmında anlattığım gibi ilaçlamaya birkaç defa aralıklı devam edeceksiniz. Bizim balkonda kesintisiz 15 yıldır vardı. İki yıl önce orada anlattığım gibi ilaçladım. Şimdiye kadar tekrar ortaya çıkmadılar.

 54. Adnan, Kocaeli says:

  90 m.2 bahçem var. İçinde erik, kiraz, şeftali, nar, incir, limon, mandalin, hurma ve güllerim var. Şeftalide verim düştü. Yaprakları kıvrık ve kalın. Dalları çelimsiz ve bütün dallar öyle. Rahmetli annemin yadigarı. Kesmek istemiyorum. Nasıl kurtarabilirim?Mandalin çelimsiz ve ufak. Sürekli çiçek döküyor. 1 mandalin veriyor 4e bölüp yiyoruz her yıl. Ayrıca bahçemde tüm yapraklarda yoğun yeşil armut şeklinde bit var. Çaresizim ne olur yardım edin. Benzin döküp yakmayı bile düşünüyorum bazen.
  ***
  İlaçlama yapıp bitlerden kurtulmanız mümkün. Bu bir problem değil. Ağaçlara gelince muhtemelen sıkışıklar ve birbirlerini engelliyorlar. Sayıyı azaltıp ferahlandırmalısınız. Her birinin hakkında ayrı ayrı araştırıp hangisinin ne tür gübre, ne tür bakım istediğini öğrenmeniz lazım.

Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)


− 1 = 0