Fittonia albivenis

Acanthaceae (Ayıpençesigiller) familyasının Fittoniya cinsi birkaç türüyle çiçekçilerden eksik olmaz. En çok Fittonia albivenis türü ve kültivarları yetiştirilip satılır. Anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzey-batı tropikal iklim yağmur ormanlarıdır.

Küçük, zarif, şirin, renkli yapraklarının cazibesine kapılıp fitonya alırsınız ama eve getirince küstüğünü görürsünüz. Sularsınız bir şey değişmez. Suyla ilgisi yok. Hava nemliliği ve ısı derecesi dengesi şartlarındaki değişikliklerde afallama özelliği var. Böyle durumlarda üzerine çok hafifçe su fısfıslayıp üzerini cam fanus ile kapatın. Bir saat içinde dipdiri olur. Yeni yerinin şartlarına alışması zaman alır. Her gün en serin saatlerde açık tutmayı 1 saatten başlatarak her gün birer saat arttırın. Böylece adapte olur. Hava önceki alıştığı yere göre yeterince nemli değilse pörsüyüp gidiyor. Pörsümese bile yaprak kenarları, uçları kurur. Bundan dolayı ilk günlerde kapalı tutarak yavaş yavaş evinize alıştırmalısınız.

Renkli fittonialar

Evde havadar ve çok aydınlık, az bir parça güneş alabilen bir yerde yetiştirmelisiniz. Saksısının altında genişçe bir tepsi içerisinde çakıl taşları ve su bulundurmanız fittonialar için hava nemi sağlamak açısından tavsiye edilir. Yaz aylarında güneş yapraklar üzerine kısa süreli bile direkt gelse zararı olabilir. Güneş ışınlarının fittonia üzerine pencere tülü ile filtrelenerek gelmesi ise faydalıdır.

Kışın dikkatli olmalısınız: 12 dereceden daha soğuk hava güzelliğini bozar. Soğuk odalarda tutmaya gelmez.

Fittonia çeşitleri terrarium (cam kaplar içinde minyatür bahçe) içerisinde yetiştirilmeye en uygun türlerdendir. Fakat sık sık açıp havalandırmalısınız.

cam kavanozda Fittonia

Toprağına leonardit ve ponza taşı karıştırırsanız (3 ölçü torf toprak + 1 ölçü leonardit + 1 ölçü ponza taşı) daha dayanıklı gelişir. Kök çürümesi riski neredeyse sıfırlanır. 15-20 günde bir bitki besini verin. Sulamayı toprağın ıslaklığı gider gitmez yapın. Nemliliğin azalmasını beklemeyin.

Dallar uzadığında uçlarını koparırsanız birkaç yan dal verir ve bu sayede daha zengin görünümlü olur.

Çoğaltmayı dallarından kırıp toprağa dikmekle yapabilirsiniz. İlkbaharın ortasını geçtikten sonra yapmalısınız.

Her yıl toprak değiştirin. Fittonianızın toprağını değiştirirken biraz kök budaması yapmanız iyi olur.

Toprak sineklerinin larvaları köklere zarar verir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Benzer bir tür için bakınız: ⇒ Hypoestes phyllostachya, çilli yaprak

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Fittonia albivenis' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Banu, Ankara dedi ki:

    Benim birkaç renk fittonyam var. Saksıların yanında fanusta balığım var. Çok güzel büyüyorlar. Nem ihtiyaçlarını sağolsun balığımız sağlıyor. Belki böyle imkanı olan arkadaşlara yüksek nem isteyen çiçekleri için bir fikir olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)