Hormonlarla çiçek açtırıyorlar

Hormonlarla coşkulu şekilde çiçeklendirilmiş bitkiler ev-ofis ortamlarında söner giderler. Nasıl o hale getiriliyorlar ve o tip bitkileri almak doğru mu aşağıda okuyabilirsiniz.

Çiçekçilerde görüyoruz parmak kadar barış çiçekleri kocaman beyaz çiçek açmışlar. Sayılamayacak kadar çok yavruları bile var. Acaba yeni bir tür mü diye düşünenleriniz olmuştur. Bir de mini antoryumlar var: Dipten belki yüz elli tane yavru vermiş, her biri çiçekli.

Hormonlu çiçekler

Her güzelce çiçeklenmiş bitkide hormon etkisi var diye düşünmemek lazım. Hormon kullanıldığını şunlardan anlarız: Barış çiçeklerinde çiçek sayısının kök sayısından fazla gibi görünmesi.. ve antoryumlarda sayılamayacak derecede kökten çoğalmışlık ile her bir parçanın çiçek açmış olması, üzerinde irili ufaklı pekçok çiçekler bulunması.. İşte bunlarda hormon kullanılmıştır.

Gibberellic acid yani hormon kullanıyorlar. Hormonlardan başka kırmızılı, ültraviyoleli özel ışıklandırmalar güçlüce yapılır. Hormon ve özel ışıklandırma ve elbette hava hareketleri sistemi ile sisleme, kontrollü ısı hepsi bir araya gelince anormal şekilde çiçekleniyorlar.

Fakat özel uygulamalı seralardan çıktıktan sonra o bitkilerin hayatta kalabilmeleri zordur. Çünkü bünyelerinde hiçbir sağlıklı-dayanıklı yapılanma olmamıştır. Bunlara heveslenmeyin. Tamamen ticari bir olay. Hormonlu bitkileri alırsanız evinizde söner giderler. Ev-ofis ortamlarında yaşamaları çok zor. Bazen (nadiren, şansa bulundukları yerin ısı ve havadarlık şartları tam uygun ise) bozulmazlar ama çiçeklenmeleri asla öyle devam etmez. Hiçbir şekilde mümkün değil.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)