İbik ve göz kapağı hastalıkları

Tavuklarınızın ve horozlarınızın ibiklerinde, yanaklarında, göz kapaklarında görülen hastalıklar sizin onları besleme ve barındırma işlerinizdeki hatalarınızın bir göstergesidir.

Nerede hata yapıyorum diye düşünmek yerine her seferinde ilaç ararsanız başka türlü hastalıklar da ortaya çıkacak ve bu kısırdöngü hiç bitmeyecektır. Çünkü esas problemler hâlâ duruyor. Sonuçta gözlerde ve ayaklarda da hastalıklar ortaya çıkar. Hatta onlara sıra gelmeden önce başka türlü hastalıklar hayvanları öldürür.

Tavukların kafa bölgesindeki her türlü yara, çıban ve iltihap için veterinerlerden ilaç bulma imkanınız yoksa kolay yolu şu: Bir eczaneye gidin. Kardeşimin gözünde arpacık çıktı bunun için merhem varmış deyin ve ondan alın. İşte bu arpacık merhemi tavukların yüzündeki gözündeki hastalıkların çabucak geçmesinde ve tekrarlanmamasında etkilidir. Akşamları tavuklar uykuya çekilirken sürün.

İbiklerde ya da yanaklarda sivilce benzeri iltihaplar olunca tavuklar ayaklarıyla kaşıyıp kanatabilir. Yara kuruyup kabuk bağlar. Başka iltihaplar da oluşur ve bu böyle sürer gider. Veya mantar türü oluşumlar görülebilir. Bu da kaşıntılara ve kaşıma sonucu yaralanmalara sebep olur. Yaralar eğer fazlaca iltihaplanıp kangrene dönüşürse tavuk ölür. Yukarıda dediğim gibi o ilaçtan alıp kullanmakta gecikmeyin.

Kafa bölgesindeki sivilce, mantar benzeri hastalıklar başka hastalıkların yan ürünü olabiliyor. Bazen de çeşitli bit ve kene türü parazitler söz konusu hastalıklara sebep olur (uyuz benzeri hastalıklar buna dahildir). Bu parazitlerin birçok türü kümeslerde gizlenir. Gece karanlıkta hayvanlara saldırıp sonra tekrar yuvalarına çekilirler. Yuvaları kümes duvarlarındaki ve tüneklerdeki incecik delikler ve çatlaklardır. Follukların altında, arkasında, içinde yığınlarla gizlenirler.

Çok şeyi tek tek tespit edip her şey için ayrı ayrı ilaçlar aramak yerine her şeyin esas kökenine inmek lazım. En temelde neler gerekiyor, bakalım:

Biz su ile yıkanıp temizleniriz. Tavuklar toprakta yıkanır ve bizim suyla temizlenmemizden daha iyi temizlenirler. Asla hafife almayın. ⇒ Toprak banyosu imkanını tavuklarınıza her zaman sağlayın.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, vitaminsiz gıdasız kalmamaları için⇒ tavuklarınıza neler yedireceğinizi iyi öğrenin.

⇒ Aşılarını kesinlikle aksatmayın. ⇒ Kümes acaba gerektiği gibi bir kümes mi yoksa tavukların sağlığı için çok zararlı bir yer mi? Kümesleri gerektiği gibi inşa edin ve tertemiz tutun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)