Iskartaya ayrılan yumurta tavuklarını iyileştirmek

Yumurta çiftliklerindeki verim düşüşü aslında gerçek bir verim düşüşü değildir. O kapalı sömürü şartlarında olan bir şey. Yani oralardan ıskartaya ayrılanları ucuz fiyattan alabilir ve hem hayatlarını kurtarır hem gayet iyi bir verimlilikte yumurtlamalarını sağlayabilirsiniz.

Yumurta üretim çiftliklerinden ortalama bir yıl süreyle kesintisiz aşırı sömürülmekten dolayı fena halde yıpranan tavuklar ıskartaya ayırır. Onların yerine yeni yumurtlamaya başlamış piliçleri sömürüye alırlar. Iskartaya ayrılan tavuklar ucuz fiyattan satılır. En çok kedi-köpek maması yapımında kullanılırlar. Bazen semt pazarlarında canlı olarak satıldıklarını da görürüz.

Sömürülen yumurta tavukları

Sömürü, ağır çile, azap ve acılarla geçen bir hayat.

Yumurta tavuklarına doğal bir yaşam sunabiliyorsanız verimlerinde ciddi bir düşüş 4. yıl başlar. Hibritlerde 5. veya 6. yıl başlar. Yani ıskartaya ayrılan tavuklar henüz 2 yaşında genç tavuklardır. Bunları alıp bahçenizde iyi bir bakımla birkaç haftada sağlıklarına kavuşturabilirsiniz. Hem onlara iyi bir yaşam ortamı sunarsınız hem yumurtlamaya gayet güzel devam ederler.

Alırken dikkat edeceğiniz şey hasta olmamalarıdır. Eğer hareketleri canlı ise, çevreye ilgileri varsa hasta değildirler. Aldıktan sonra ise gagalarına dikkat edin. Genellikle gaga uçları kesiktir. Bazılarının kesikleri fazladır ve yerdeki taneleri kavrayamazlar. Bundan dolayı böyle sakat gagalılara yemleri bir kap içinde vermelisiniz.

Tırnakları fazla uzamışsa kısaltın. Devamlı kapalı yerde olunca hayvanların tırnakları normalden fazla uzayabiliyor. Tüyleri bir hayli eksilmiş olabilir. Birkaç ayda çok güzel tüylerle kaplanırlar. İyi beslemeniz gerekiyor.

İlkin şaşkın olabilirler. Birkaç gün içinde bahçenize adapte olup neşe ile ortalıkta dolaşmaya başlarlar. Yeter ki yemsiz susuz kalmasınlar. Çok çabuk iyileşip bomba gibi sağlıklı olacaklardır.

Hayatı kurtarılmış bir tavuk

Ve mutlu son..

Hayatında hiç toprağa basmamış, hiç güneş görmemiş, temiz hava nedir asla solumamış olan bu hayvanlardan bir tane bile olsa alsanız, hayatını kurtarsanız, ona güzel bir hayat sunsanız fena mı? Kim bilir sevabı da ne kadar büyüktür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


'Iskartaya ayrılan yumurta tavuklarını iyileştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Hakan Öğretmen dedi ki:

    Iskarta tavuklarından aldım. Sarı olanlardan. Ama gagaları kesik. Zavallılar yemi yiyemiyorlar. Derin kaba koydum ancak öyle yiyebiliyorlar. Acaba gagaları düzelir mi? Alt gagası uzun üst gagası kısa kanamış hatta çok kötü zavallılar. Ben alalı bir ay oldu. Tüyleri dökülmüştü ama biraz toparladılar. Hatta iki üç günde bir yumurta alıyorum. Bu tavuklardan burada komşularım da aldılar. O kadar insan canlısı tavuklar ki peşimden ayrılmıyorlar.
    ***
    Gagaları zamanla yenilenir diyenler var. Belki fazla derinden kesilmemişlerde düzelme oluyordur. Çünkü tavuk gagaları zaten uç kısmı tırnak gibi devamlı uzar ve doğal yollardan kendiliğinden törpülenir durur. Yani fazla derinden kesilmeyen gagalar zaman düzelebilir. Derinden kesilenlerin düzelebileceğini sanmıyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)