Bitkiler radyasyonu engeller mi?

Bazı bitkilerin (özellikle kaktüslerin) radyasyonu engelleme özelliklerinin olduğu iddiası ortada dolaşıyor. Fakat bu iddia hiç bir bilim insanı tarafından kabul edilmiyor. O halde bu söylentiler niçin yayılıyor?

Ne demek radyasyonu önlemek veya engellemek? Bir şey radyasyon yayıyorsa kaktüs veya herhangi bir bitki bunu önleyemez. Ama deniyor ki güya kaktüs radyasyonu çekip alıyormuş da size radyasyon gelmiyormuş. Bu iddia her yönden yalandır. Kaktüs radyasyon çekmediği gibi bilgisayarlarınız da zararlı radyasyon yaymıyor.

Radyasyon ses dalgaları gibi yayılır. Bir ses kayıt cihazı çalıştırırsanız ona ulaşan sesler onda kaydedilir. Peki sizin o anda o sesleri işitmenizi engeller mi? Hayır.
Veya “soğuk” gibi: Evde soba yakmak yerine soğuk hava seven bir pengueni evde besleseniz soğuktan korunabilir misiniz? Hayır.

Kaktüs radyasyon emse bile size ulaşmasını asla engelleyemez. Ortamdaki bütün radyasyonu mıknatıs gibi çekme özelliği asla yoktur. Ayrıca bilgisayarınız iddia edildiği gibi radyasyon yaymıyor. Yaysa da zararlı nitelikte değildir.

Olay şu: Gerçekte olmayan bir tehlike ile insanlar korkutuluyor, tedbir almaya zorlanıyor, çözüm olarak kaktüs gösteriliyor.
Sonuç ise şu yönde gelişiyor: İnsanlar kaktüsün işe yaramayacağını düşünecek güvenemeyecek. Tüplü monitörleri çöpe atıp LCD monitör alacaklar.VE o insanların çoğu kaktüsün işe yaramayacağını bilir ve temiz çalışan LCD monitör almakta acele eder.

Esas amaç kaktüs satışlarını arttırmak değil, eski tüplü monitör sahiplerinin LCD’ye geçmelerini sağlamak olsa gerek. Kesinlikle böyledir. Bilgisayarlar radyasyon yayıyor inancını yaymak için gerçekten dâhiyane bir fikir. :)

Ayrıca radyasyonu (güya) engelleyen bitki adlarını tek tek sayanlar hep süs bitkisi ithalatçılarının halk arasında moda etmeye çalıştıkları bitkilerin adlarını sayarlar. Başka türlerin adlarını değil.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent, Püf Noktaları, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |


'Bitkiler radyasyonu engeller mi?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim kaktüs yalanını aydınlattiğınız icın katılıyorum bilgı sahıbı olmadan fikir sahıbı olmaları üzücü…

 2. Filiz, Aydın dedi ki:

  Herhangi bir bitkinin ya da cismin radyoaktif ışınları eğip büküp kendi içine çekmesi gibi bir şey sözkonusu olamaz. Ki bu durum radyoaktif ışımanın doğasına aykırıdır. Bir ortamda radyasyona yol açan alfa, beta, gama gibi ışınlar dağınık bir şekilde ama mutlaka doğrusal yayılır. Yani bükülmez, eğrilmez. O ışınımın önündeyseniz maruz kalırsınız. Zavallı kaktüsçüklerin dili olsa “karıştırmayın beni bu hurafelerinize” derdi kesin. :)
  ***
  Aydınlatıcı bilimsel açıklamanız için teşekkür ederim. Hurafe dediniz de, eski hurafelerin ardında en azından makul bir gerçek vardı. Mesela merdiven altından geçmek uğursuzluk getirir derler ama aslında tehlikelidir. Peki kaktüs örneğindeki gibi çağdaş dünyanın hurafelerinin ardında ne var? Satışların artmasıyla ilgili, hep para ile ilgili amaçlar..

 3. Hulya, Tokat dedi ki:

  Evdeki kaktüslerimin sayısını tekli rakamlardan onlu rakamlara çıkaran bu inanca ben de kapılmıştım yıllar önce. Gerekçe olarak ortaya atılan “nükleer enerji santrallerinin çevresinin kaktüslerle dolu olduğu”na görmeden inanmıştım. Ancak internetten yaptığım araştırmada böyle bir gerçekliğe rastlayamadım. Üstelik bilimsel kurumlar da ellerinde bu konuda yapılmış somut bir araştırma bulgusu olmadığını açıklamışlar. Ne ilginçtir ki evlerini güzel göstermek adına alçıpanlarla laminantlarla mdflerle polyester malzemelerle, hele de mutfaklarını renk renk boyanmış envai çeşit plastik malzemelerle dolduran insanımız tüm bunların kanserojenliğini unutup televizyonun, bilgisayarın yaydığı radyasyonun hesabını yapıyor. Her şeyi ölçülü kullanmak lazım. Saatlerce telefonda konuşmak, geç saatlere kadar televizyon karşısında vakit geçirmek, dolayısıyla sabah geç kalkıp güneş ışınlarından yeterince faydalanamamak da en az radyasyon kadar zararlıdır kanımca. Bu arada kaktüs satışlarındaki artışa bakarsak bu hurafenin de insanımızı kaktüsle tanıştırmak gibi bir fayda getirdiğini göz ardı etmemeli. :)

 4. admin dedi ki:

  Kaktüs radyasyon meselesine uzmanından açıklama:
  Bugün (13 mart 2012) Saba Tümer’in televizyon programının özel konuğu Ediz Hun idi. Söyleşilerin arasında Ediz Hun’un hayvan sevgisine doğa sevgisine de değinildiği. Bir kaktüs meraklısı olarak Ediz Hun Avrupa’nın kaktüs koleksiyoncuları arasında ilk 10 kişiden biriymiş.
  O sırada Saba Hanım Ediz Hun’a kaktüslerin radyasyon sorununa karşı kullanılması hurafesini sordu. Verdiği cevabı aklımda kaldığı şekilde aynen yazıyorum:
  “Kaktüslerin radyasyonu emdiği söylentisi tamamen gerçek dışıdır. Bu söylenti kaktüs satışlarının arttırılması için çıkarılmıştır. ABD’deki … …’in yakınında kaktüslerin olmasının radyasyonla bir ilgisi yok. Yalanı desteklemek için oranın fotoğrafı kullanılmış.”
  Not:
  Ediz Hun sadece bir sinema oyuncusu değil, aynı zamanda bir bilimadamıdır. Norveç’te bir üniversiteden en başarılılar arasında 2. sırada olarak mezun olmuştur. Kaktüs yetiştiriciliğinde de uzmandır. Çok uzun yıllar boyunca kaktüsler hakkında muhakkak her yönden araştırmalar yapmıştır. Çok büyük bir kaktüs koleksiyonuna sahiptir.

 5. Tamer, İstanbul dedi ki:

  Filiz Hanımın doğru ve bilimsel bazlı açıklamalarına teşekkür ederek ilave etmek istiyorum ki, Elektromanyetik radyasyondan (non-iyonize) korunmanın bilinen tek gerçek ve fiziksel yolu ya araya mesafe koymak, ya da faraday kafesi uygulamaktır. Konu hakkında hassas davrananlara daha ayrıntılı bilgi bilahare verebilirim. Şu kaktüs iddialarını savunanlar ne zaman gerçeği idrak edecekler?
  ***
  Teşekkür ederim Tamer Bey. İnsanlar ne yazık ki bilimsel gerçeklere kulak asmıyor, yaygın söylentilere ya da güvendikleri bazı kişilere gözü kapalı inanıyor. Televizyonda, ismi lazım değil, birtakım şifalı ot tüccarları kaktüs radyasyonu engeller dedi diye onlara inanıyorlar.

 6. Umut, İstanbul dedi ki:

  Tabii ki bir faydası yok. İnsanlar bunu alır, evinde bakar, büyütür o kadar. Ben kaktüs satıcısı olarak böyle bir yalana ortak olmak istemiyorum. Bu soru çok geliyor -Kaktüs radyasyona iyi gelir mi, bizi korur mu.. Hayır hayır..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)