Karbon salınımımız (karbon ayak izi) ve bitkiler

Her birimiz şu veya bu şekilde dünya insan uygarlığının doğaya yaptığı büyük tahribatlarından birinin, karbon salınımının suçlusuyuz. Bitkilerin havadan alıp toprağa iade etmek için değişeme uğrattığı, doğal olayların yerin diplerine hapsettiği milyonlarca ton karbonu bile (kömür, petrol, doğalgaz) biz insanlar çıkarıyoruz atmosfere geri iade ediyoruz.

Dünyada en çok yaptığımız eylem atmosfere karbon salmaktır. Kullandığımız bilgisayar bile havaya karbondioksit salıyor. Hiçbir şey yapmasak bile her nefes alışverişimizde karbondioksit çıkarmaktayız. Ellerimizden düşürmediğimiz sigaralarımız da cabası.

Bitkilerin bu konuda önemi

Bitkiler yapraklarında yaptıkları fotosentez işlemlerinde atmosferdeki karbondioksit gazlarını alır, oksijenini ayırır atmosfere salar, karbonu ise dal, odun, yaprak, kök, çiçek, meyve, glükoz, nişasta vs. oluşturmak için kullanır. Bitkiler karbon salınımlarımızı bizim yararımıza oksijene ve toprağa karışacak nitelikte karbona dönüştürürken, dünya havasına katkıları bununla sınırlı kalmıyor; birçok bitki türünün birçok zehirli gazları havadan filtreleyerek havayı temizledikleri de çok önemle ele alınması gereken gerçeklerdendir.

karbon ayakizi konusu. Bitkilerin karbon salınımız karşısındaki önemli rolü
Hepimiz, enerjilerimizi her yeri ağaçlandırmakla, köy köy kasaba kasaba dolaşarak herkese çevreyi bitkilendirme, ormanlaştırma sevgisi aşılamakla harcamalıyız. Bazılarımız bunu hiç yapmıyor değil ama bu konudaki çalışmalarımız çok yetersiz.

Sadece köylüler taşralılar değil şehirliler de kendi yaşam alanlarında ellerinden geldiğince bitki yetiştirmeye çalışmalı. Evde, ofiste, bahçede, balkonda. Bir tutam ot bile yetiştirseniz sizin yüzünüzden atmosfere salınan karbondioksit gazının azaltılmasına katkıda bulunuyorsunuz demektir. Herkes sorumluluğunu bilmeli. Bir otobüs şöförü vardı: çalıştığı otobüste birkaç bitki yetiştirirdi. Keşke otobüsün fotoğrafını çekebilseymişim şimdi burada gösterirdim.

Evinizde hiç mi canlı bitki yok? Hemen şu anda, mutfaktan mercimek, nohut, fasulye hangisinden varsa bir “tanecik” olsun alın peçete arasına koyun ıslatarak evinizde en aydınlık bir pencere kenarına koyun. Birkaç günde yemyeşil yapraklar çıkarır anında havadan karbondioksit alıp oksijen çıkarmaya başlar.

Hepimiz bir şeyler yapmalıyız.

İlgili diğer web sayfaları

karbonayakizi.com
Karbon ayak izi – wikipedia.org
Carbon footprint – wikipedia.org
The world’s carbon footprint revealed – dailymail.co.uk

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler:


'Karbon salınımımız (karbon ayak izi) ve bitkiler' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Begonvilli Ev dedi ki:

    Benim çok önemsediğim bir konuya yer vermişsiniz. Gerçekten bitki fakiri bir dünyaya doğru hızla yol almaktayız. Var olanları da yok etmek için ne lazımsa yapıyoruz. Sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağız, Yani canlı formu kalmayana dek uğraşacak insanoğlu. Çok az insan durumu önemsiyor ve çaba gösteriyor. Sabah yürüyüşü yaparken, bakımsız, kupkuru apartman bahçelerini, susuzluktan kurumak üzere olan ağaçları görünce içim cız ediyor. Herkes öyle meşgul ki, bitkilere ayıracak zamanları yok..( İroni yaparken gülümseyemiyorum.)


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)