Kaz yumurtalarından civciv çıkamama sorunları

Kuluçka makinelerine kaz yumurtası koyan acemi kişiler tavuk yumurtalarında olduğu gibi bakım yapar ve sonuç bekler. Ama ne yazık ki civcivlerin çoğu acemilik yüzünden yumurtadan çıkamaz telef olur giderler.

Emriyo gelişiminde aksaksız gidişat olsa bile ve civciv yumurta içinde gelişimini sağlıklı olarak tamamlayabilse bile civcivlerden bazıları yumurtadan çıkamayarak içeride havasızlıktan ölüyor.

Tavuklar ve hindiler için anlatılan bilgiler kazlar için aynı şekilde geçerli değildir. Yumurtaların diziliş pozisyonunda, ısıda ve hava nemi oranlarında ufak tefek farklılıklar var. Kuluçka makinesinde kaz civcivi üretmek ciddi bilgi ve tecrübe istiyor, tecrübeli kişilerin yardımını istiyor.

Yumurtalardan çıkan kaz civcivleri

Ayrıca, ne kadar dikkat edilire edilsin bazen kaz yumurtalarından bazılarında kabuk delinememe / çatlayamama sorunu oluyor. Yumurtaların çatladığı gün birkaç saat sonra hâlâ çatlamamış yumurtaları sarsmadan alıp kulağınıza yapıştırıp dinleyin. İçeriden pıt pıt sesleri geliyorsa yumurtanın geniş uç kısmına küçük bir delik açın. Sonra yumurtayı durduğu pozisyonun aynısında duracak şekilde yerine koyun (son üç günde yumurtalar çevrilmez, hep aynı şekilde kalmalılar).
Siz deldikten birkaç saat sonra çatlak büyümüyorsa iş size kalmıştır. Yumurta zarına zarar vermeden geniş uç kısmından kabuğun az bir kısmını soyacaksınız.

Bugün şöyle bir soru geldi:
Ben kuluçka makinesi aldım. Kaz yumurtası koydum ve 30 günü geçmesine rağmen %30’luk verim aldım. Yumurtaların büyük bir kısmını kırdığımda kafası, gözü oluşmuş ceninler vardı. Gelişimlerini tamamlayamamışlardı. Çıkanların bir kısmı da boynu bükük ve de ters dönüyordu. Öyle olanlar öldü. Sorun nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Mert Bey’in kaz yumurtalarında daha büyük sorunlar olmuş. Kendisine cevap verebilecek düzeyde bilgiye ve tecrübeye sahip olan kişiler varsa aşağıya yazabilirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |


'Kaz yumurtalarından civciv çıkamama sorunları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mert Devrim dedi ki:

  Dediğiniz gibi kulucka civcivinde dahi kabuk kıramama sorunu oluyor. Zaten makineyi aldıgım yerin tavsiyesiyle ayarlarda degisiklik yaptım. Nem oranı arttırıldı: %75 son 3 gün %80 civarındaydı.Yumurtayı kıramayanlar, kırıp da cıkamayanlar oldu. Mudahele etmek durumunda kaldım. Yalnız bazıları da sanırım saglıklı dunyaya gelmıyor, yumurtadan cıkarsam bile ölüyordu. Normalde 25 gunluk bir yumurtada artık tamamen civciv oluşmuş olması gerekir. Benim 25 gunluk yumurtalarımda civciler halen cenin haldeydi. Gelişimde bir aksilik yaşandı fakat neden olduğunu anlamadım.
  ***
  Peki havalandırmaya dikkat ediyor musunuz? Sıcaklık ve nem tek başlarına bir önem taşımaz. İşin püf noktası havalandırmanın mükemmelen gerçekleşmesindedir, makine içindeki hava sirkülasyonunun her yerde aynı olabilmesidir. Ayrıca nemlilik arttırıldığında havalandırmanın da arttırılması gerekiyor. Bir de yumurtaların çevrilmesi meselesi var. Sonra, duyduğuma göre tavuk yumurtalarının diziliş pozisyonları geniş uçları yukaru gelecek şekilde biraz dikçe olacak ama kaz yumurtalarında yumurtalar yere paralel durmalı deniyor.

 2. Hasan Hatay dedi ki:

  Yararı olabilir diye paylaşmak istiyorum. Bende bir çift Alman ördeği var. İki yıl önce yumurtalarını kuluçka makineme koymuştum. Ördekleri kuluçka sürelerinin 28 gün olduğunu öğrenmiştim. 28 günü 2-3 gün geçmesine rağmen ördek civicivi çıkmayınca (daha ilk kez kuluçka makinesi kullanıyordum) birazda meraktan ymurtayı kırıp incelemek istemiştim. Yumurtayı kırdığımda neredeyse tamamen gelişmiş bir cenin görmüştüm. Yazıkcağız ben yumurtayı kırarken gözünü açıp bana bakmıştı ama yapabileceğim bir şey kalmamıştı.
  Diyeceğim şudur sonradan öğrendiğim üzere sadece bu tür için geçerli olmak üzere gelişim süresinin 40 gün civarındaymış. Geçen yıl tekrar denedim ve 40 gün sonra 2 ördek civcivim çıktı. Bence acele etmeyip lamba ile yumurta içinde hareket olup olmadığını en az 30 saniye boyunca dikkatle inceleyin. Gerekiyorsa hafifçe tırnağınızın ucuyla vurarak tepki vermesini sağlayın. Canlıklık olmadığına emin olduktan sonra yumurtayı kırıp inceleyin.

 3. Altan B. -Amasya dedi ki:

  Kaz yumurtası kuluçka gereksinimi diğer kanatlılardan çok farklıdır. Sıcaklık 37,8 ile başlar 37,3 düşer son hafta 37,2 dir, nem %85 ve son günlerde %95’e çıkartılmalıdır. Ayrıca 5. günden itibaren yumurtaların üzerine supüskürtülüp 5 dakika soğutulur, soğutma 5 dk. 10 dk. 15.dk. 14. günekadar 30dk.ya çıkartılır, 21.günden son 3 güne kadar 35 dk. dır. hatta son günlerde yumurtaların 37,5 derecelik suda 1 dk. bekletimesi gerektiği de söylenir. Saygılar.

 4. Murat, Afyon dedi ki:

  Kaz altına 19 tane tavuk yumurtası koydum şimdi kuluçka yatıyor. Acaba çıkartır mı ya da çıktıktan sonra bakar mı?
  ***
  Bu meseleyi henüz bilmiyorum. Belki birkaç gün içinde burayı okuyup cevap veren çıkabilir.

 5. Rıza, Iğdır dedi ki:

  Ben de kuluçka makinası aldım kaz yumurtası koydum. 30 gün tamamlandı ama çıkmadılar. Meraktan birini açıp baktım: tam oluşmuş civciv ölüydü. Sonra hepsini tek tek kırıp baktım. Birkaç tanesi dışında hepsi tam oluşmuş ve ölüydü. Çok üzüldüm ya halbuki ne umutla beklemiştim..
  ***
  Yazık. Başınız sağolsun. Allah başka keder vermesin. Bakınız hayatta hangi iş için teorik bilgilere hiç güvenmemek gerekiyorsa bilin ki o işler doktorluktur ve kuluçka makinesi kullanmaktır. İlla derin tecrübesi olan kişilere danışacaksınız. Öyle kişiler tanımıyorsanız başınıza yukarda yazdığınız gibi üzücü olaylar gelir.

 6. Adem dedi ki:

  Afyonlu Murat Bey’e cevap:
  Kazın cüssesine göre tavuk yumurtaları çok küçük olduğu için yumurtaların çoğu çıkıma kadar kırılır. Kırılmayanlar da civciv yumurtaları deldiğinde ezilirler. Çıkan ve sağ kalabilen yavrulara da bakmaz öldürür. Kırılmazsalar çıkım zamanına 2 gün kala alıp başka bir gurk tavuk veya hindinin altına koyarsan civcivleri kurtarabilirsin.

 7. Afyonlu Murat Bay'e Afyonlu Alperen'den ek... dedi ki:

  Ben Eskişehir’de oturuyorum ve kazlarım gurk olmayınca yumurtaları makineye koymak zorunda kaldım. Bu aralar son günleri (peyderpey yükledim) ve soğutması ıslatması veya fıs-fısla nemlendirmesi yaptım ama dört yumurtanın günü geçmesine rağmen tık yok. Dinliyorum ses yok.
  Doktorluk yaparken türlü olaylar görüyorsunuz, şahit oluyorsunuz. Ben doktorum yorumcunun dediği gibi doktorlukta ve kuluçka makinası kullanmada ehil olmayanlar yapmasın, Kuluçka makkinasını da kendiniz yapmayın, yoksa başta olan civcivlere oluyor…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)