Kıvırcık Tüylü Tavuklar

Tavuklarda kıvırcık tüylü olmanın temelde sebebi mutasyonla ilgilidir. Kökeni Asya’dır. Cochin’lerden gelir. Her tavuk ırkında kıvırcık tüylere sahip çeşitler yetiştirilebiliyor. Bunlar süs tavukları olarak değerlendirilir.

Genel anlamda kıvırcık tüylü terimi Cochin tavuk ırkının kıvırcıklarına aittir. Yani sadece kıvırcık tavuk dendiğinde Cochin kıvırcıkları akla gelir veya bu kastedilir ama kıvırcık genini herhangi bir tavuk ırkına aktarmak mümkün. Bunun için kıvırcık bir ırk kıvırcık olmayan bir tırkla çiftleştirilir. Örnek olsun diye Ligorin diyelim. Böylece kıvırcık ligorinler elde edilir ama kırmadır. Tam Ligorin değildir. Bu kıvırcık ve kırma ligorinler normal tüylü ligorinlerle çiftleştirilir. Sonraki neslin bazıları kıvırcık, bazıları düz tüylü olur. Sonraki nesil ligorinlerden bazıları “kıvırcık tam Ligorin” olur.

Kıvırcık Türken tavuğu (civcivi)

Kıvırcık Türken civcivi

Kıvırcıkla kıvırcık çiftleştirilmesi iyi değildir. Tüyleri sağlıksız olur. Irk özellikleri de bozulur. Bu yüzden bir kıvırcık bir düz tüylü ile çiftleştirilerek kıvırcık özelliği devam ettirilmelidir.

Kıvırcık Polonya tavuğu bantamları

Kıvırcık Polonya tavuğu bantamları

Yumurta verimi ve gurk olmaya yatkınlık hangi ırkın kıvırcıklaştırıldığına bağlıdır. Örneğin kıvırcık Ligorin’lerin yumurta verimi, kıvırcık Hint’lerin ise gurk olmaya yatkınlığı yüksek olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:



Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)