Köy Tavuğu

Anadolu’ya has, küçük yapılı ve çok hareketli bir tavuk ırkıdır. Diğer tavuklarla karışıp ırk özelliklerinin bozulmasına izin verilmemeli, korunmalıdır.

Kırsal kesimde, köylerde doğal ortamda yetiştirilen her tavuğa halk arasında köy tavuğu denir. Bu bağlamda köy tavuğu yetiştiriciliği terimi ayrıca ortaya çıkmıştır. Bu yazımın konusu onlardan farklıdır.

Bir tavuk ırkı olarak köy tavuğu

Köylerde beslenen her tavuk köy tavuğu değildir. Ayrıca şimdi marketlerdeki zararlı hibrit tavuk etine sağlıklı alternatif olarak satılan tavuk etleri de burada konu olan köy tavuğunun eti değildir.

Peki köy tavuğu nedir? Anadolu’da yüzlerce yıldır köylerde ırklarına dikkat edilmeden karışık yetiştirilen tavuklardan nesilden nesile karışımların sonucunda kendine has özel bir ırk ortaya çıkmıştır. Bunlara köy tavuğu denir. Çeşitli renklerde olurlar. Çillileri, beneklileri de vardır.

En önemli ayırt edici vasıfları ibiklerinin çok kısa olması, pek iri yapılı olmamaları ve gurk olmaya yüksek eğilimleri yüzünden sık sık yumurtadan kesilip kuluçkaya yatmalarıdır.

Çeşitli köy tavukları

Doğal arazilerde açıkta yetiştirilmeye uygunlukta dünyada eşine az rastlanır kalitede özellikleri vardır. Soğuğa dayanıklılıkları çok iyidir. Ağaçların tepesine çıkacak kadar uçma kabiliyetlerine sahiptirler.

Köy tavukları hem eti hem yumurtaları için yetiştirilir. Etlilik oranı etlik tavuklar gibi fazla olmasa da lezzeti çok iyi kalitededir. Yumurta verimi çok fazla yüksek olmadığı için ve çabuk büyümeye uygun olmadıkları için ticari alanda tercih edilmez. Tamamen halk tavuğudur.

Anadolu’ya özgü köy tavuğunun en temel özellikleri nedir buna göre standartlar oluşturulmalı ve bu ırk korunmalıdır. Çünkü bazı yörelerdeki köy tavukları şimdi piyasada artan diğer ırklarla karıştığı için kendilerine has niteliklerini yavaş yavaş kaybediyorlar. Dikkat edilmezse önümüzdeki yıllarda bu bozulma çok daha hızlı bir şekilde artacak.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)