Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci

Tam otomatik süper bir kuluçka makineniz varsa ayarlarla, hatta yumurta çevirmekle bile pek uğraşmazsınız. Her şeyi makine yapar. O kadar mükemmel bir makineye sahip değilseniz aşağıdaki bilgiler yardımcı niteliktedir. Kuluçka makinesi kullanarak yumurtalardan civcivlerin çıkmasına kadar önemli bilgiler liste halinde anlatılmıştır. Günler geçerken neler yapılacak, yumurtaların diziliş pozisyonu, çevrilmesi, sıcaklık, nem oranları, havalandırma vesaire. Bilgiler Tavuk, hindi, ördek, tavus kuşu gibi hayvanlar için ortak, ortalama bilgilerdir.

Dikkat: Bazı önemli detaylar ⇒ kuluçka makinesinde civciv çıkımında başarılı olmanın püf noktaları sayfasında, yaygın görülen problemler ise ⇒ yaygın kuluçka problemleri sayfasında anlatılmıştır.

Aşağıda kuluçka makenelerinde civciv çıkarma sürecinin ana hatları anlatılmıştır. Yukarıda linklerini verdiğim iki sayfadaki bilgiler ve aşağıdaki önemli bilgiler hepsi bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

1- Yumurtalara sıcak su ile yeni yıkanmış ve güzelce kurulanmış ve yüzünüze gözünüze sürmediğiniz temiz ellerle dokunmalısınız. Eliniz yumurtalardan daha soğuk olmamalı.

2- Yumurtaları koymadan 24 saat önce makineyi tam gerektiği gibi çalıştırın. Nemlendirme, havalandırma, sıcaklık derecesi her şey mükemmel çalışmaya başlamalı. Hiçbir şeyin eksik kalmamasına dikkat edin. Zaman zaman kontrol edin: Unuttuğunuz bir şey var mı, yanlış giden bir şey var mı..
Termometrelerin konumları: Eğer yumurtalar yatay duruyorsa yumurtaların en üst seviyesi hizasında olmalı. Eğer yumurtalar diklemesine duruyorsa, yumurtanın en üst ile orta yüksekliği arasında hizada olmalı. Termometrelerden birine pamuktan bir bez parçası dolayarak diğer ucunu su kanalına değdirilmiş vaziyette bulundurun. Bez su çekmeli ve hep ıslak kalmalı.

3- Makine çalışırken esas termometre 37,4C derece veya buna aşağı yukarı çok yakın cıvarda sıcaklık gösteriyor olmalı. Sıcaklığı böyle kontrol edeceksiniz.

4- Kuluçka makinesi nemliliği son 3 güne kadar ortalama % 55 düzeylerinde tutulmalı (ıslak termometre 29 – 30°C dereceler dolaylarında sıcaklık gösteriyorsa nem oranı doğrudur). Su haznesinde suyun fazlaca azalmasına bile izin vermeden hiçbir zaman susuz kalmamasına dikkat edin.

5- Yumurtalar soğukta bekletilmişse, makineye koymadan önce oda sıcaklığında bir iki saat bekleterek soğukluğunun gitmesini bekleyin. Hemen koyarsanız yumurtalar ıslanır.

6- Yumurtaların makineye dizilişi: Her bir yumurtanın birbirine tam zıt iki yan yüzüne farklı işaretler koyun. A ve B gibi. Çoğu kişi X ve O işaretlerini kullanır. İşaretlemeyi kimyasallı madde içermeyen bir kalemle yapın ki zehirlemelere yol açmasın. İşaretler sayesinde yumurtaları her çevirişte 180 derece çevirmiş olursunuz (yani tam önlü arkalı).
Yumurtaların dizilme pozisyonları: Kuluçka makinenizin sağladığı zemine göre yumurtalar ya dik durur ya da yatay. Dik duruyorlarsa, sivri uçları aşağıda olmalı. Dik pozisyon aslında tam dik değil biraz yanlamasınadır ve böylesi daha sağlıklıdır.
İlk yerleştirdiğinizde her bir yumurtada aynı işaret aynı yönde olsun ki çevirmelerde karıştırmayın.

7- Yumurtalar 24 saat içinde düzenli aralıklarla en az üç defa çevrilmeli. 5 defa daha iyidir.

8- Cereyan kesildiği zaman kapağı iyice açın ki içerisi iyice hava alsın. Cereyanlar tekrar gelene kadar kapatmayın. Aksi takdirde yumurtalar üzerinde nem yoğunlaşması olup bu da içerideki embriyoların enfeksiyon kapmalarına neden olur.

9- Sondan üçüncü güne geldiğinizde çevirme işini bırakın. Bir daha çevirmeyin. Böylece son güne kadar civcivler en rahat çıkış pozisyonunu alırlar ve çıkmaları kolay olur.

10- Son üç gün boyunca nemlilik oranının %65 civarında olması gerekiyor. Az daha yüksek olması daha iyidir ama bu durumda havalandırma da hafifçe arttırılmalıdır. Böylece son üç günde nemlilik (özellikle ördek ve kaz yumurtaları için) %90 dolaylarına kadar çıkarılabilir. Havalandırma arttırılmazsa içerde oksijen yetersizliği başgösterebilir.

11- Tavuklarda 21, ördek ve hindide 28 gün tamamlandığında çıkışlar başlar. Civcivler çıkmaya başlayınca hareketlenerek henüz çıkım başlamayan yumurtaların pozisyonlarını bozabilirler. Dikkat ederek eski hallerine getirmelisiniz.

12- Civcivlerin yumurtayı kırıp kabuktan kurtulmaları 5 – 10 saat sürebilir. Onun için çıkamıyorlar takılıp kaldılar diye düşünmeyin, acele etmeyin, yardımcı olmaya çalışmayın.

13- Yumurtalardan yeni çıkan civcivler ilk 24 saat boyunca (veya en az 6 saat boyunca) tüylerini kurutmakla ve dinlenmekle vakit geçirmeli.

14- Sonra yeni yerlerine alıp yemlerini sularını verebilirsiniz. Yerleri geniş, iyi aydınlık ve sıcaklığı 33 – 36°C derece dolaylarında olmalı. Mevsime göre yaşadığınız yer zaten o kadar sıcak ise ısıtıcıya gerek yok.
İlgili yazı: Evde civciv bakımı

15- 24 saat tamanlandıktan sonra hâlâ yem ve su içmeyenler varsa onlara siz göstereceksiniz. Elleriniz çok temiz olmalı. Gagalarının sadece en uçlarını hafifçe suya değdirip bırakın. İki üç defa tekrarlayın böylece su içmeyi öğrenirler. Yem yemeleri için o kadar acele etmeyin. Önce su içmeliler ve biraz vakit geçmeli. Yine de yem yemiyorlarsa hemen önlerine ayaklarının dibine parmaklarınızla pıt pıt pıt vurun. Başlarını aşağı indirip yem yemezlerse su içirmedeki gibi aynı şeyi yapın. Yumurtadan yeni çıkan civcivler hayatlarının ilk 3 günü hiçbir şey yemeden idare edebilirler paniğe kapılmayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)