Kuluçka makinesindeki yumurtalara niçin delik açıyorlar?

Hava boşluğu kısmından yumurtaya delik açmanın civciv çıkımında ne faydası var?

Bir veterinerlik öğrencisi bana email yazmış ve bir video linki göndermiş. Yumurtaları niçin deliyorlar diye sormuş.
Hava boşluğu kısmından yumurtaya delik açmanın civciv çıkımında ne faydası var? Araştırdım ama çok az bilgi buldum. O bilgiler ise videodaki konu ile ilgili değildi.

1. bilgi: Civciv son günde nefes almaya başlıyormuş. Yumurta kabuğu içinde yeterli oksijen alamazsa bu yüzden göğüs kaslarında kasılmalar oluyormuş. Kasılmalar sonucunda kafa üst zarı delip hava boşluğuna geçiyormuş ve civciv orada nefes alıyor ama oranın da oksijeni yeterli olamıyor, yine kaslar oksijen yetersizliğinden dolayı kasılıyor. Böylece gagaya geçici olarak yapışık bulunan koni biçimindeki ucu sivri şey devamlı yumurta kabuğuna vuruyor.. Oksijen yetersizliği yüzünden karın ve ayak kaslarında da kasılma oluyormuş. Yumurtada iç itiş, iç basınç artarken gagadaki sivri şey delmeyi kolaylaştırıyor ve böylece yumurta deliniyor.

Eğer kuluçkanın son günde yumurtadan duyulan pıtpıt sesleri yavaşlarsa veya durursa hemen hava boşluğunun tepesinden bir iğne deliği açın ki civciv hava alsın deniyor. Ama bu hava alış kaslardaki kasılmaları durdururmuş ve bu da çıkımı yavaşlatırmış. Tam bir çözüm değilmiş vesaire.

2. bilgi: Bu bilgi aslında bir kaz türünün civciv çıkım sorunları hakkındaydı. Çıkım günü delinmesi geciken yumurtaları dinleyin. Pıtpıt sesleri azalıp durursa hemen hava boşluğu bölgesinin tepesinden küçük bir delik açın. Civciv hava alır ve pıtpıtlara devam eder. Sonra birkaç saat bekleyin. Civciv yumurtayı delip çıkmak için hiçbir gelişim göstermediyse siz yumurtayı çok dikkatlice, zarar hiç zarar vermeden soymaya çalışın deniyor.

Yukardaki 1. bilgi de, 2. bilgi de meseleye çok iyi ışık tutamadı. Ama en azından bize bir fikir vermiş oldu.

Bu arada, delme işini çıkım gününde mi yapıyorlar yoksa kuluçkanın ilk gününde mi? Bunu bilmiyorum anlamadım ama galiba çıkım günü yapıyorlar. Yukarıdaki konular da bu yönde zaten.

Eğer delme meselesinde doğru bilginiz varsa lütfen aşağıya yazın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |


'Kuluçka makinesindeki yumurtalara niçin delik açıyorlar?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Demir, İstanbul dedi ki:

  Yumurtalara çıkım günü açılan hava deliği ani ısı ve ortam değişikliğine sebep olup civciv için zararlı olmaz mı?
  ***
  Adamlar muhakkak her şeyi düşünmüştür. Her gün binlerce yumurtaya bunu uyguluyorlar. Kim bilir her şeyi nasıl ayarlamışlardır. Diğer kuluçka makinelerinde son gün ikide birde kapağı açmak, yumurtaları dinlemek her şeyi mahveder. Çoğu kişi zaten yumurtaları elleyip durdukları için, kapağı gereksiz yere zrt pırt açtıkları için kendi kendilerine bütün düzeni bozuyor sağlıklı çıkacak olan civcivlerin ölmelerine sebep oluyorlar.

 2. Eray, Ankara dedi ki:

  O delikleri civciv daha emrıyo iken aşı yapmak için yapıyorlarmış. Ben de internetten civcivlerde cinsiyet ayrımı isimli videodan duydum.

 3. Miral Atlı dedi ki:

  Köylü yaşlı bir teyze ile tanışmıştım: konu civciv ve tavuga gelince o konuyu bana ip ucları ile önermişti. Çıkıma yakın zamanda yapılıyor. Bilhassa kaz ve dış kabugunu kırmakta zorluk ceken tokat tavukları ve benzer cinslerde uygulanabılır. Ben kazlarım ve tokat tavuklarımda uyguluyorum. Ölümleri azalttıgı gercektir. Dikkat edilmesi gerekir. Kabugu delmeye calısıp sonra zar’ı yırtıp hayvanın ölümüne sebep olmayınız.

 4. Ömer E. -Diyarbakır dedi ki:

  Delme işlemi kuluçkalık yumurtanın 21. gününde içindeki civcivi ölmüş yumurtalar ayrıldıktan sonra çıkıma alınmak üzere iken yapılır. Yumurtalar daha sonra çıkım sepetlerine alınıp yüksek nemli ortamda çıkım beklemeye devam edilir.

 5. İsimsiz dedi ki:

  Büyüklerimiz kaz yumurtasını yumurtada çatlama oldu mu yani çıkım yaklaştı mı diye tırnak ucu ile çok az kabuğu kavlatırdı. Sonraki gün biraz daha büyütür, üçüncü gün çıkar zaten. Bu kazın altındaki yumurtaya yapılan bir işlem.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)