Mimoza ağacı

Kış sonuna doğru ya da ilkbaharın başında mimoza dalları sarı çiçeklerle bezenir. Çiçeklenmiş mimoza dallarının yol kenarlarında satılması geleneksel bir hal almıştır.

rss

Aslında belli bir mimoza türü yok. Birkaç türe ve onların tüm çeşitlerine mimoza deniyor. Bunlar Fabaceae (baklagiller) familyasının Acacia cinsi gurubundandır. Aşağıda üç türünü anlattım.

Mimoza - Acacia dealbata

Mimoza – Acacia dealbata

Acacia dealbata
Yaprakları çok parçalıdır.

Çiçek açma zamanı kışın nasıl geçitiğine göre bu türün çeşidine göre kış sonuna doğru, ilkbahar başı ve ilkbaharın ortasıdır.

Kış soğuklarına fazla dayanıklılıkları yoktur. kuzeyli rüzgarları almayan cephelerde en fazla -7°C derece soğuğa dayanır.

Alkalinli toprakları sevmez. Asitli ya da nötr toprakta yetiştirmelisiniz (pH 5.6 – 7.5 arası).

_____________________________________________________________________________

İzmir mimozası, Acacia retinodes

İzmir mimozası, Acacia retinodes

Acacia retinodes İzmir mimozası
Yaprakları tek parçalı, incecik uzun olur. Yaprak rengi düz yeşildir.

Çiçek açma zamanı yaz ayları ve sonbahar.

Kış soğuklarına dayanıklılığı genelde -4°C derece olup kısa süreli -7°C, -10°C derecelere dayanabilir.

Hafif asitli, nötr ve alkalinli topraklarda yetişebilir.

_____________________________________________________________________________

Kıbrıs mimozası, Acacia saligna

Kıbrıs mimozası, Acacia saligna

Acacia saligna (Acacia cyanophylla) – Kıbrıs mimozası
Yaprakları İzmir mimozasının yapraklarına çok benzer. Aradaki fark, Kıbrıs mimozasının yaprakları biraz daha büyük ve renginin karanfil ve zeytin yaprağı rengine yakın tonda olmasıdır. Bir özelliği de dallarının salkım soğüt dalları gibi çevreye sarkıcı gelişmesidir. Çok hızlı büyür.

Çiçek açma zamanı kış sonu ve bahar başıdır.

Kış soğuklarına bu biraz daha dayanıklıdır (-10°C).

Nötre ve civarı (hafif asitli, hafif alkalinli) topraklarda daha iyi gelişir. Fazla asitli veya fazla alkalinli toprakları sevmez. Deniz kenarlarının tuzlu topraklarına adapte olabiliyor.

_____________________________________________________________________________

Yukardakilerine çok benzeyen, mimoza denen birkaç Acacia türü daha var. Yaz yaz bitmez.

Çoğaltılmaları: İlkbaharda – yaza doğru havalar ısındığı zaman tohumlar kolay çimlenir. Tohumları bir gün boyunca sıcak suda bekletin sonra ekin. Ayrıca yetişkin ağaçlarda kökten gelişmiş sürgünleri (piçleri) kış sonunda ayırarak da çoğaltabilirsiniz. Bunların köklenmesi tutması ihtimali yüksektir – dip kısım ne kadar kuvvetli ise: mesela dip kısmı biraz eğik ve kalın bir köke benziyorsa tutması kesindir diyebiliriz.

Budama: Genç fidanları nasıl şekil almasını istiyorsanız öyle budayabilirsiniz. Çiçek açacak ergenlikteki ağaçları ise yaz başında, sonraki yıl nasıl çiçeklenmesini istiyorsanız o şekilde budamalısınız. Veya hiç budamayın nasıl istiyorlarsa öyle gelişsinler.

Tarih: 13 02 2012

'Mimoza ağacı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Semih, Didim says:

  Bahçemdeki mimoza yaprakları kurudu gibi. Dallarda Beyaz noktalar oluştu. Hastalık mı var bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Görmeden anlayamam. Başka bir şikayet gelmişti, yapraklarda sorun var diyordu. Sonra anladı ki kökleri mahveden kocaman tırtıllar varmış. Problem bu ise çözümü çok zor. Bakınız: http://azbitki.com/kok-yiyen-kurtlar

 2. Ramazan, Düzce says:

  Acacia dealbata (gümüş akasya) türü mimoza ağacımı seraya koydum. kış koruması için saksı etrafına 4 çalı dikim naylon sardım. 14-15 aralık günleri olan donlardan zarar görmedi fakat şubat mart soğuklarından korkuyorum. Bu -10C dereceye dayanırsa sorun yok. Siz ne dersiniz? Çok çiçek merakı olursa böyle kafamız karışıyor. Siz ne dersiniz saygılarımla inanın sizin söyledikleriniz ilaç gibi geliyor.
  ***
  Serada dayanır diye düşünüyorum. Size tavsiyem her hoşunuza giden bahçe bitkisini almayın. Önce sizin iklime uygun mu değil mi en güvenilir kaynaklardan tam olarak öğrenin.

 3. Furkan, Adana says:

  Mimoza en fazla ne kadar büyebiliyor? Hızlı ve güzel yetiştirmek için neler yapabiliriz?
  ***
  Türüne ve bakıma göre boyları 3 metre ile 12 metre arasında değişir. Toprak uygun özellikte ise ve yazın susuz bırakmazsanız hızlı büyür.

 4. Önder G. -İstanbul says:

  Balkonumda yetiştirmek üzere mimoza ağacı almak istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Fidanlıklardan sorun. İnternet üzerinden satış yapan hiçkimsenin adresini veremem. Ortalık sahtekarlarla dolu. Siz de çok dikkatli olun.

 5. Aylin, İzmir says:

  Mimoza nasıl iklimlerde yaşayabilir?
  ***
  Farklı mimozalar var. Yukarda birkaçını anlatmıştım. ayrıca farklı türe göre toprak isteklerine dikkat etmelisiniz.

 6. Mustafa, Sarıyer says:

  Utangaç olmaları, yapraklarını kapatmaları bütün mimozalar için geçerli midir?
  ***
  O özellikte birkaç tür var. En tanınmışı: http://azbitki.com/mimosa-pudica

 7. Gulnur, Istanbul says:

  Evimizin bahçesinde çocukken diktiğim mimoza neredeyse 15 metreye ulaştı. Birçok yavru Verdi. Bunlar da 2-3 m.ye ulaştılar. Ne yazık ki evimiz yıkılacak. Hiç olmazsa genç fidanlari sokup tasiyabilir miyim? Bu mevsim uygunmudur?
  ***
  Evet uygundur.

 8. Hakan, İstanbul says:

  Saksıda 3m gelen mimozam dealbata türü. Bahçede devrildi. Saksıdan çıkarıp toprağa ektik ancak kökü zedelendi sanıyorum. İki ay oldu ve yaprakları soldu. Dallar canlı ama korkarım kuruyacak. Budayarak kurtarma ihtimalim olabilir mi?
  ***
  Kış mevsiminde yer değişikliği, iklim değişikliği yüzünden ve köklerinin rahatsız edilip yeniden dilkilmesi sonucu yapraklar ve ince dallar kuruyabilir. Bu gayet normal bir şey. Havalar ısınınca canlanır. Şimdi isterseniz tabii ki budayabilirsiniz ama bu yaşam şansını ne arttırır ne de azaltır. Hem dediğim gibi bu bozulma normaldir korkacak bir şey değildir. Eğer tutacağı varsa tutar. Bunu da önümüzdeki bir iki ayda anlarsınız.

 9. Ayşe Füsun says:

  Tarsus’daki bir evin bahçesinde büyümüş bir mimoza görmüştüm. Çalı görüntüsü veren, dalları kızıl kahverengi, çiçekleri koyu sarı idi ve çok güzel kokuyordu. İzmir mimozası dediğiniz bu bitki mi? Aydınlatabiriseniz sevinirim. Teşekkürlerimle.
  ***
  Maalesef bu kadar ayrıntıyı henüz bilmiyorum Ayşe Hanım. Şimdilik sadece yaprak farklılığını biliyorum yukarda anlattığım gibi.

Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)

Aşağıdaki işlemde eksik rakamı yazın. *