Nergis – Narcissus

Fulya, zerrin ve birkaç tür daha nergis adı altında toplanır. Yani nergis belirli bir türün adı değildir. Birkaç türün ortak cins adıdır. İrili ufaklı, sarı, beyaz, krem rengi tonlarında, katmerli, yalınkat çiçekler açan türleri ve çeşitleri var. İngilizcede yaygın adı: Daffodil.

Amaryllidaceae familyasının Narcissus (nergis) cinsi pekçok türden oluşur. En son düzeltilen bilgilere göre 52 doğal net tür ve 60’tan fazla hibritleri var.

İsim

Nergis cinsinin bilimsel adı Narcissus Eski Yunan Mitolojisi’ne dayanır. Mitolojik hikayeye göre Narkissos adlı gayet yakışıklı ve güzel bir delikanlı varmış. Son derece kibirli, kaba, kırıcı, kendisini sevenleri hor ve hakir gören bir karaktere sahip olduğu için tanrılar onu şöyle cezalandırmış: Bir gün kırlarda dolaşırken bir su kenarına eğilmiş. Suda kendi aksini görmüş. Kendi kendisinin görüntüsüne aşık olmuş. Kara sevdaya tutulmuş. su başında kendisine bakıp durur olmuş. Ve orada ölmüş. Tanrılar onu ibret olsun diye su kenarlarında yetişen bir bitki haline getirmişler. Yani Yunan Mitolojisine göre Nergis cinsi bitkiler bu şekilde ortaya çıkmış.

İnsanlarda bencillik, kendisini üstün görme, başkalarının fikirlerini önemsememe, hep ilgi odağı olmaya çalışma, hep baş tacı edilmeye ihtiyaç duyma şeklinde hüküm süren kişilik bozukluğuna da Narsizm denir.

Genel özellikleri

Soğanlı bitkilerdir. Anavatanı Akdeniz’in tüm çevresidir. En çok nergis türleri İber yarımadasında bulunur (İspanya ve Portekiz). Nergisler serin aylarda aktiftir. Yaz sıcakları başlayınca yapraklar ve kökler kurur. Sonbaharda yeniden aktifleşen nergis türlerinden çoğu kıştan sonra, birkaç tür sonbahar sonuna doğru çiçek açarlar. Bazen, sonbaharda yağışlar erken başlayıp kış soğukları gecikirse ilkbaharda açan türler kış başında çiçeklenir. Ayrıca sonbaharda hiç yapraklanmadan çiçek açıp sonra yaprak çıkaran birkaç nergis türü var.

Çeşitli türlerden nergis çiçekleri

Çeşitli türlerden nergis çiçekleri

Yapraklar ve çiçek sapları direkt olarak soğandan çıkar. Çoğunlukla tek çiçek sapında tek çiçek açarlar. Fazlaca güçlenmiş ve iyi güç toplamış soğanlar aynı zamanda iki çiçek sapı çıkarabilir (bu özellik Amarillisgiller’in hemen her türünde aynıdır). Bazı nergis türlerinde tek çiçek sapı üzerinde birkaç çiçek olur. Tek sap üzerinde tekli veya çoklu çiçek açma özellikleri nergis türlerine göre değişir.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları nergis türüne göre değişiyor. Tümü -12C dereceye kadar yani hafif don olaylarına dayanıklıdır. Daha ağır don olaylarına dayanıklıları da var. Türden türe değişir (en fazla -40°C dereceye kadar). Zerrin beyaz çiçeklidir. Kuvvetli güneş ister. -30C derece soğuğa dayanır. Tek sap üzerinde tek çiçeklidir. Fulya sarı çiçeklidir. Bir sap üzerinde çok sayıda çiçek açar. -35C derece soğuğa dayanır.

Nergisler kesme çiçekçilikte değeri olan bitkilerdendir. Bahçelerde ve balkonlarda yetiştirilmesi de oldukça yaygındır. Hepsi kokuludur ama daha hoş kokulu türleri özellikle tercih edilir. Bazı kanser derneklerinin sembolü olarak nergis çiçeği resmi kullanılır.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Nergis yetiştirmek aynen lalelerde olduğu gibi devamlı soğanlarla uğraşmaktan ibarettir diyebiliriz. Burada her nergis türü için geçerli olabilecek temel bilgileri yazıyorum. Yani mesela her nergis her iklimde olmaz (kış soğuklarına dayanıklılık açısından). Ayrıca farklı türlerin farklı toprak istekleri olabilir. Türleri başka zaman tek tek ele alabilirim. Bu sayfa nergis türlerinin genel bilgi sayfası.

Soğanların ekilişi

Bahçede veya saksıda nergis yetiştirmek için soğanları sonbahar aylarında temin edip hemen dikmelisiniz. Saksıda yetiştirdikleriniz de mutlaka dışarıda açık havada olmak zorundalar. Soğanlar soğukta aktifleşir. Yaprakların toprak dışına çıkmaya başlamaları hava şartlarına göre değişir. Bazen sonbaharda, bazen kış başında veya ortasında, bazen kış sonunda.. Nergis yaprakları sağlıklı ve yeşil kaldıkları sürece soğanını beslerler, güçlendirirler.

İstanbul gibi iklimi yumuşak olan yerlerde soğanı az derine gömün. Soğanın sivri kısmı üste gelecek şekilde toprağa yerleştirip soğan 5-6cm toprak altında kalacak şekilde üstlerini toprakla örtün.

Yazın şiddetli sıcakların hüküm sürdüğü yerlerde nergis soğanlarının yazın pişmemesi için ve kışın ağır don olaylarının görüldüğü yerlerde soğanların kışın donup ölmemesi için biraz daha derine gömülmeleri gerekiyor. 15-20cm derine gömebilirsiniz. Kışın çok ağır don olaylarının görüldüğü yerlerde soğanlar ekilip üstleri toprakla kapatıldıktan sonra ayrıca toprak yüzeyi kuru yapraklarla iyice örtülmelidir.

Toprak ve sulama

Nergisler için humuslu ve kumlu doğal toprak kullanın (hazır poşet topraklar uymaz). Toprağa 2/5 oranında yanmış koyun gübresi karıştırın.

Hangi durumlarda sulamak lazım?

Soğanları ektikten sonra iyice sulayın. Daha sonra duruma göre sulamak hiç gerekmeyebilir. Genelde kış boyunca hiç su istemez. Yağmur ve kar toprağı fazlasıyla sular. Toprağın üstü gibi altı da kupkuru olduğu halde hiç yağmur yağmıyorsa elbette sulamalısınız. Kış sonunda toprak biraz kuruma gösterdikçe sulayın. Tamamen kupkuru hale gelmemeli. İlkbaharda da aynı şekilde devam edin. Çiçekler geçtikten sonra, yapraklardaki sararmalar iyice arttığı zaman sulamayı bırakın. Artık soğanlar uykuya girmiştir. Sonbaharda serin havanın etkisiyle tekrar canlanacaklar.

Ev çiçeği olarak nergis

Evlerde kolayca çiçek açabilen nergis, paperwhite narcissus (bir adı da Tazetta narcissus) türünün özellikle ‘Ziva’ kültivarı.. Beyaz çiçeklidir. Çiçekleri tek sap üstünde birkaç tane olur. Diğerleri gibi aşırı don olaylarına dayanıklı değildir. Fakat yine de tüm kıyı illerimizde bahçelerde soğuktan hiç etkilenmez. Kış donlarına dayanıklılığı -12°C derecedir. Sonbahar – ilkbahar arasında herhangi bir zamanda soğanlarını dikerseniz birkaç haftada gelişip çiçek açarlar. Suda, sadece çakıl taşlarında da köklendirilip çiçek açtırılıyor ama tavsiye etmem. Çiçekleri solunca çöpe atacaksanız o başka.

Evde çiçeklendirmek için önce nergis soğanlarının uçları toprak dışında kalacak şekilde dikmeli ve saksıyı dışarıda tutmalısınız. İyice sulayın ve bekleyin. Soğukta hemen aktifleşip köklenmeye başlarlar. Bir yandan da yaprakları uzamaya başlar. Yaprakları 8-10cm kadar uzayınca eve alabilirsiniz.

Nergislerin çoğaltılması

En kolayı her yıl kendiliğinden çoğalan soğanların ayrılmasıyla çoğaltmaktır. Bunun için birkaç yılda bir soğanları söküp ayırın. Saksıda yetiştiriyorsanız zaten her sonbaharda toprak yenilemesi yapacaksınız. O zaman kontrol ederek ana soğandan kendiliğinden kolayca ayrılabilecekleri ayırın.

Nergisler tohumla da çoğaltılır. Yazın olgunlaşan tohumları fazla bekletmeyip hemen sonbahar başında saksıya ekip sulayın. Saksı önce gölgeli ve serin yerde durmalı. Yaz sıcakları tamamıyla sona erince güneşli yere alın. Tohumdan yetişen nergislerin çiçeklenebilecek olgunluğa gelmeleri sizin bakımınıza göre 3 yıl ile 6 yıl arasında değişir. Bundan dolayı çok iyi bakmalısınız. En önemlisi yapraklarının birkaç ay yeşil ve sağlıklı kalabilmesidir. Çünkü soğanların gelişmeleri buna bağlıdır. Dolayısıyla her yıl sonbaharda yapraklanabilmelerini sağlamak, kış boyu donmamaları için gerekenleri yapmak ve ilkbaharda yaprakların sıcak yüzünden erkenden kurumamaları için elinizden geleni yapmalısınız. Fakat gün boyu en az 4 saat direkt güneş almalarının da şart olduğunu unutmayın. En iyisi yavru soğanları doğuya bakan cephede yetiştirmektir. Böylece ilkbahar ortasına veya sonuna kadar yaprakların sağlıklı kalabilmeleri mümkündür.

Hibrit ve kültivar nergislerden alınan tohumlardan yetişen nergisler analarının özelliklerini aynen göstermeyebilir. Has tür nergislerde ise nesilden nesile farklılaşma olmaz.

Kaynaklar

Narcissus (plant) – wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Nergis – Narcissus' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan dedi ki:

  Benim Fulya çiçeklerim açtılar, 20 gün kadar önce de koparttım vazoya koydum. Şimdi sadece az biraz uzun çiçek sapları ve yaprakları kaldı. Yapraklar yemyeşil çiçeksiz duruyorlar. Ve toprakları mevsim dolayısı ile hep yaş. Bundan sonrası ne yapmam gerek?
  ***
  Bir şey yapmayacaksınız. Havalar ısınınca kururlar. Kuruyunca isterseniz soğanları söküp sonbahara kadar saklayın isterseniz bırakın toprakta kalsınlar. Sonbaharda söküp yavru soğanlar varsa onları ayrı büyük soğanları ayrı dikebilirsiniz. Ya da hiç dokunmazsınız soğukların başlamasıyla yeşermeye başlayıp gelecek sene bu zamanlarda tekrar çiçek açarlar.

 2. Sema Ercan dedi ki:

  Yalnız koparttım vazoya koydum derken aslında çiçekler fazlaca da kaliteli değillerdi. Yapraklar dimdik duruyor ama fulya sapları hep boyunlarını bükmüşlerdi. Kesinlikle bir eksiklik var ama nedir ben bilemedim. Ama Fulyanın o kokusu gerçekten hiçbir şeye değişilmez.
  ***
  Bence de öyle.. fulya kokusu dünyanın en güzel kokularından biri. Fulyalarınızın çiçek kalitesinin kötü olmasının sebebi: önceki yıl yetiştikleri toprakta soğanların yeteri kadar besin depolamamış olmalarındandır. Şimdi siz gübre şerbeti ile sulayın. Yapraklar sararana kadar soğanlar güzelce beslensinler güzelce olgunlaşsınlar. Gelecek yıl daha iyi kaliteli çiçek açarlar. Soğanlı bitkiler böyledir. Bu yüzden sırf perlit içinde bile yetiştiriyorlar çünkü güzelce çiçeklenmeleri için topraktan besin almalarına gerek yoktur. Her şey soğandaki birikim sayesinde olur. Toprağın iyi besleyici olması gelecek yıla iyi hazırlanmaları için gerekiyor. Yani gelecek yılın çiçeklerine gübreyi şimdi vereceksiniz.

 3. Nurdane, Hatay dedi ki:

  Geçtiğimiz ekim ayında lale ve nergis soğanları alıp ektim. Nergislerin sarı olanları şubatta açtı. Şimdi ise ortası turuncu dışı beyaz olanlar açtı. Laleler de bir hafta kadar oluyor açalı. Ben çiçeklerimin devamını sağlamak her yıl onları daha güzel ve çok görmek istiyorum. Nasıl yapayım da güzel çiçeklerimi çoğaltayım? Bu arada onlara saksıda bakıyorum.
  ***
  Çiçek açtıkları zaman bir defa, 15 gün sonra bir defa daha gübre şerbeti veya hafif dozajda suya karıştırılan besinden verin. Bu kadar. Havalar ısındıkça yapraklar iyice bozulur. Sulamayı kesin kurusunlar. Sonra gölgeli serin bir köşede bekletin. Toprak tam kupkuru oldukça birkaç gün bekleyip hafifçe sulayın. Ekim veya kasım ayına kadar böyle devam edin. Sonra soğanları sökün. Büyükleri küçükleri ayırın. İyi bir toprakla yeniden dikin. Daima açık havada dışarda duracaklar. Böylece her yıl birkaç misli çoğalırlar. Nergis hiç yetiştirmedim ama laleleri biliyorum çok fazla yavru soğan üretiyorlar.

 4. Fatoş Karacaoğlan, Kayseri dedi ki:

  .. , nergis ve … diktim. Hepsinin yaprakları çıktı fakat çiçek açmadılar. Bunlar kış boyu terasta durdular. Çiçek açarlar mı?
  ***
  İstanbulda bunlar bazı yerlerde şu anda çiçeklenmiş durumdalar (solup gidenler bile var). Bazı yerlerde henüz çiçeklenmediler ama tomurcuk iyice belirgin durumda. Kayseride belki daha bekleyeceksiniz. Yaprakları dikkatle inceleyin içlerinde tomurcuk görünüyordur. Yapraklar henüz çok kısa ise belki bir iki hafta sonra görünür olurlar.

 5. Serap, İstanbul dedi ki:

  31 mart yani bugün fulya (sarı nergis) soğanıyla pembe sümbül soğanı ektik. Kızımın proje ödevi için. Çok iyi bir sonuç istiyorum ama anlamadığımız bir konu. Bu mevsimde çiçek açarlar mı? Ne kadar zaman sonra açarlar? Çok geç açacaklarsa bize mayıs ortalarına kadar gerektiği için başka bir çiçek soğanımı tavsiye edersiniz? Ya da bekleyelim çıkarlar mı?
  ***
  Ya çok hızlı bir gelişim gösterirler ya da çürür giderler. Gelişim olursa çiçek açarlar mı bilmem çünkü o soğanlar şimdiye kadar çok zarar görmüş olabilir. Ekim ayında ekilmeleri gereken soğanları siz onların çiçek açma zamanında ekmişsiniz. Olmazsa onun yerine amarillis tavsiye ederim. fakat bulmak çok zor. Bulsanız da onlar amarillis değildir piyasada ormanlardan topladıkları ne oldukları bilinmeyen yabani bitkilerin soğanları amarillis diye satılır. Amarillis soğanları büyük ve yusyuvarlak olur. Veya siz Koçtaş gibi yerlerden araştırın frezya soğanı alın. Amarillis bulabilirseniz mayısa kadar çiçek açması garanti diyebilirim. Ama frezya belki daha gecikebilir. Başka bir alternatif de soğanlı iris (süsen).. Koçtaşta, Bauhaus’ta frezya ve iris soğanları bulabilirsiniz.

 6. Özge Özsezer, KKTC dedi ki:

  Nergisleri ekerken çiçek açmaları için soğanların altına taş konması gerektiğini söyleyenler var. Benim bazı soğanlarım çiçeklenmediydi yeşerdi kaldıydı. Bu sene Ekim ayında ekmeyi düşünürüm doğru mu? Zira hâlâ çok sıcak burası. Bir de doğru ekme biçimini rica etsem, soğanlar tamamen gömülecek mi, yoksa çiçekçilerden saksılarda aldığımız gibi gövdenin çoğu toprağın dışında mı kalacak? Taşa ihtiyaç var mı gerçekten? Saksıya değil, bahçeme ekicem bu arada.
  ***
  O sözler tamamen yanlış. Yazımın içinde anlattığım türler o şekilde taşlarla yetiştiriliyor ama sonuç, çiçek açtıktan sonra felaket. Çöpe atarlar. En sağlıklı yetiştirme şekli sağlıklı toprağa ekmektir. Sıcak memleketlerde soğanın hacminin 1 veya 2 misli derinine, soğuk memleketlerde 3 veya 4 misli derine ekmek gerekiyor. Türüne göre sonbaharda açabilir, kış başında açabilir, ilkbaharda açabilir. Sonra yazları söküp bekletmek gerekmez. Daima toprakta kalsalar daha iyi. Şimdi rahatça ekebilirsiniz. Gelecek yıl hiç sökmeyecekseniz sonbahar başında söküp yavruları ayırın sonra büyüklüklerine göre ayrı ayrı yerlere dikin.

 7. Kırçiçeği, Edremit dedi ki:

  Nergisim kasım ayında açtı.
  ***
  Türüne göre normaldir, gereken zamanıdır. İlkbaharda açması gereken nergisler bazen mevsimi şaşırıp daha erkenden açabiliyor bu da var.

 8. Selin, izmir dedi ki:

  Merhabalar ben izmirde yasiyorum. nergis ve fulya soganlarini ekmek icin cok mu gec kaldim?
  ***
  Hayır, hiç geç kalmadınız. Yeter ki soğanlar sağlıklı olsun. Hemen ekin (saksıya ekerseniz devamlı dışarda tutun).

 9. Yusuf dedi ki:

  Sarı nergis çiçeğim bir ay akdar oldu ama halen çiçek açmadı. Dallarının en uç kısmı sarardı. Şu anda sulamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Nergisin dalları olmaz. Çiçek açarsa çiçek sapı olur. Çiçek açmadı dediğinize göre sap yani dal gibi bir şey olmaması lazım. O halde o başka bir bitki. Veya yaprak ile dalı aynı şey sanıyorsanız onu bilemem. Yapraklarının sadece uçları sarardı diye sulamayı kesmeniz yanlış. Sararma daha da ilerleyince sulamayı kesin. Geçen yıl belki erkenden söktünüz ya da iyi beslemediniz onun için bu yıl çiçek açmadı. Bu yıl yine iyi beslenememişse gelecek yıl da çiçek açmaz.

 10. Dilşat, İstanbul dedi ki:

  Saksıda sarı nergis aldım ama yumrular yarı yarıya dışarda. Şimdi sararmaya başladılar. Yumruları çıkarıp saksıya tümüyle gömmem gerekir mi? bu mevsim tekrar canlanır mı?
  ***
  Hayır sonbahara kadar soğanlar kuru kalır. Alır almaz kökleri rahatsız etmeden toprağa dikmeliydiniz. Yapraklarda canlılık fazlaysa şimdi yapın. Yoksa o şekilde serin ve esintili bir yerde tutun. Üstünü biraz toprakla örtün. Her kupkuru olduğunda sulayın. Eylül sonunda sökün iyi bir toprağa güzelce dikin sulayın. Devalı dışarda kalması lazım. Soğukta yapraklanmaya başlar kışın veya ilkbaharda çiçek açar.

 11. Burhan, Ankara dedi ki:

  Nergizin yumrusu zehirli imiş dediler. doğru mu?
  ***
  Bilmiyorum. Zehire ihtiyacınız varsa kolay yolu eczacılara danışmaktır.

 12. Nezaket, Kütahya dedi ki:

  Evimde nergis yetiştirmek istiyorum ama fulya olanlardan. Acaba soğonları almak için geç mi? Oda sıcaklığında mı yoksa serin yerde mi yetişir?
  ***
  Her nergis eve uymaz. Yukarda bilgi vermiştim. Uygun türü normal ev sıcaklığında yetişebilir. Yeri fazla sıcak olmamalı. Hatta soğanların uyanması için yeşil yapraklar görünene kadar serin yerde tutbilirsiniz. Soğanları dikme zamanına gelince, hiç geç değil. Tam zamanıdır.

 13. Volkan, Mersin dedi ki:

  Merhaba.Ben bugün Nergis soğanlarını diktim saksıya ancak hiç su vermedim, balkonda duruyorlar. Şimdi sulamaya başlasam mı, yoksa ocak şubat gibi mi sulamalıyım?
  ***
  Eylül sonundan itibaren sulamak lazım.

 14. ismetcan Dalkıran dedi ki:

  Ben nergis soğanlaŕı aldım. Ucundakı kabukları çok serti cücük çıkmaz sanarak soydum. Bir şey olur mu?
  ***
  Sanmıyorum.

 15. Ramazan, İzmir dedi ki:

  Diktiğim beyaz nergis soğanları 2 yıllık oldu. Sonbaharda yeşillenip taze soğan gibi yılbaşına doğru yaprakları sararıp solmaya kurumaya başlıyor. Açmasını beklerken bozulmuş oluyor. Dışarıda saksılarda milli toprakta yağmur mu etkiliyor yoksa soğuk mu etkiliyor yoksa gübre mi istiyor?
  ***
  Mutlaka toprağı çok kötü. O toprak yaramaz. Her ekim ayı başında iyi bir toprak karışımı hazırlayıp yeniden dikmeniz gerekir.

 16. Gonca, Ankara dedi ki:

  Bugün nergislerimin topraktan uç verdiğini gördüm. Bugüne dek sadece sabah güneşi alan pencereleri açık camli balkonda duruyorlardı. Sizce artık batı cepheli balkona dışarıya çıkarmalı mıyım? Bir de sıvı bitki besini vereyim mi?
  ***
  Ankarada martın ortasına kadar mümkün olan en soğuk yerde durmaları daha iyi olur. Bitki besini vermeye çiçek açtıkları zaman başlamalısınız.

 17. Besime, Ankara dedi ki:

  15 gun once saksida sari nergis aldim. Tum cicekler dokuldu yapraklar da. Simdi sadece govde ve cicek saplari kaldi. ne yapmam gerekli? nergis sadece kis cicegi mi? sonbahara kadar nasil muhafaza edicem?
  ***
  Yukarda bütün bilgiler ayrıntılı olarak yazılı Lütfen okuyun. Çiçek açma zamanı sonbahar ilkbahar arasıdır. Yılda bir defa çiçek açar.

 18. Sevinç S. -izmir dedi ki:

  Verdiğiniz bilgilerden çok faydalandım. Nergis çiçekleri hakkında hiç bilgim yoktu teşekkür ederim.

 19. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Balkonda saksıya diktiğim nergizlerden ikisi açtı. türlerini bilmiyorum. Ben kokusu için dikmiştim ama bunlar hiç kokmuyor. Neden olabilir? Kokmayan türleri de mi var? Yoksa yeni açtığı için mi?
  ***
  Belki çiçek açtıklarında ilk bir iki gün kokmayabilir. Bilemeyeceğim. Belki gösterişli ama kokusuz hibritleri türetilmiş olabilir. Bilmiyorum.

 20. Tülay, Antalya dedi ki:

  Merhaba, benim birkaç gün öne sarı nergisim açtı. Eşim havalar henüz tam ısınmadı diye kıyamayıp çiçekleri balkona koymadı ama anladığım kadarıyla soğuğa baya dayanıklılar. Çiçeği ve dalı solduğunda soğanı nasıl saklayacağımı bilmiyordum, öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

 21. Esra, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba, bugün ilk defa nergis çiçeğim oldu. Fakat küçük bir saksıda 4-5 kök var. Ve toprağa değil beyaz minik taşlara ekilmişler. Şimdi büyük bir saksıya ve toprağa alsam sorun yaşar mıyım acaba?
  ***
  Eğer yıllarca yaşatmak istiyorsanız acilen toprağa dikmeye mecbursunuz. O şeyde iyice tükenir. Nergisler çok iyi bakım ister. Yoksa her yıl çiçek açmıyor. Soğanlarla uğraşamam solunca atarım iyorsanız hiç uğraşmayın.

 22. Esra, Kocaeli dedi ki:

  İki kök de sümbülüm var. Aynı saksıya eksem sorun olur mu?
  ***
  Hayır hiçbir sorun olmaz. Ama nergisler daha iyi bakım istiyor. Şimdi soğanlar ne kadar iyi güçlenirse gelecek yıl çiçek açmama riski o derece düşer.

 23. Esin dedi ki:

  Merhaba ben de sizden özenip nergis ve sümbül diktim. Sümbüller çok güzel açtı. Nergisin tomurcuğu yaprağında mı oluyor? Her gün bu siteye bakmadan duramıyorum. İyi çalışmalar.
  ***
  Hayır yaprağında değil. Diğerleri gibi bu da çiçek sapı çıkarır. Nergisler ilbaharda yapraklar yeşil kaldıkça çok iyi bakılmalıdır (besin, gübre şerbeti filan verilmesi kesin gerekli). Yoksa o soğanlar gelecek baharda çiçek açmazlar çünkü güçten düşmüşlerdir.

 24. Yeliz, Aydın dedi ki:

  Daffodil çok seviyorum. 15-20 soğan aldım. Bir aydır buzdolabının normal soğutucusundaydı. Uçları yeşil dal sürgünü. Şimdi bunları toprağa dikeyim mi? Veya bir kısmını seneye ekmek üzere nerde muhafaza etmeli miyim? Dikilenlerin çiçekleri bittikten sonra soğanları sulamaya devam edelim mi?
  ***
  Hemen dikmeniz lazımdı. Hepsini dikin. Bunlar tohum gibi uzun süre saklanmaz. Yaprakalr sararana kadar normal bakıma devam edin. Sonra sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Sonbaharda söküp yeni toprağa dikeceksiniz.

 25. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Bu sene ilk defa nergis diktim. Güzel açtı ama kokmadı pek. Bugün tesadüfen konuştuğum bir çiçekçiye sordum. İstanbulda nergis ve yaseminlerin iyi yetişmediğini, o nedenle kokmadığını iddia etti. Bu doğru mu? Bir de yazı içinde sözünü ettiğiniz ev içinde çiçek açabilen nergisi soracağım. Bu nergis çiçek açtıktan ve kuruduktan sonra nasıl muhafaza edilmeli? Yılda bir kere mi çiçek açar? Yılın geri kalanında oda sıcaklığında mı soğukta mı durmalı? Bu tür kokulu mudur? Kokulu değilse hiç bulaşmayacağım. Genel olarak nergisler yazın uykudayken toprak tamamen kurutulmalı mı yoksa kurudukça az da olsa sulanmalı mı?
  ***
  Çiçekçi iyi sallamış. Öyle bir şey yok. Koku türe göre ve günün saatlerine göre değişiyor. Nergis, lale, sümbül bitkilerinin hepsi aynı bakımı ister. Yılda bir defa çiçek açıyorlar. Hepsini kocaman bir saksıya dikebilirsiniz. Evde olmazlar. Evde olabileceği söylenen nergisleri de tavsiye etmiyorum. Avrupada onları topraksız çiçeklendirir çiçekleri solunca sonra çöpe atarlar. Bizim gibi hassas değildirler. Soğanlı bitkileri sadece çiçek açtırıp solana kadar elde tutup sonra atıyorlar. Çünkü uğraşmak sıkıntılı iş. Size tavsiyem soğanlarla uğraşmamak, sokaklarda çingenelerin demetler halinde bu türlerin çiçeklerinden sattıklarını gördükçe onlardan alıp vazoya koymanız. En sağlıklı yolu bu. Solduklarında çöpe atarsınız.

 26. Naciye, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle bilgi ve destek için çok teşekkürler. Birkaç gün önce tomurcuklarından bazıları hafif açmış bir fulya aldık. Çiçekler çabucak açtı. Toprağının kuru olduğunu fark ettiğimde suladım. Daha sonra çiçeklerin hemen dibindeki yeşil kısımların kurumaya başladığını fark ettim. Ardından çiçekler de gittikçe kurudular. Bu arada 3 tane daha tomurcuk çiçek açtı ve onlar gayet sağlıklı görünüyor. Acaba bu durum normal bir süreç mi yoksa yanlış veya eksik yaptığımız bir şey mi var diye merak ettiğim ve fulyalar için endişelendiğimden dolayı tavsiyenizi almak istiyorum.
  ***
  Çiçeklerin solması normal. Havasız, esintisiz ve sıcak evlerde tutulurlarsa daha çabuk solarlar. Eğer çok küçük mini saksıdalarsa hiç vakit kaybetmeden daha büyük saksıya, köklerini raharsız etmeden aktarın. Nergisler iyi beslenmek istiyor. Şimdi beslenmeleri gereken zaman. Birkaç hafta sonra yapraklar bozulmaya başlayana kadar ne kadar iyi bakarsanız gelecek yıl tekrar çiçek açmaları o kadar garanti olur. Yoksa soğanlar zayıf düşüp birkaç yıl çiçek açmazlar.

 27. Murat A. -Çeşme dedi ki:

  İki yıl önce sarı Fulya diktim. İlk defa bu sene büyüdü. Ağaç gibi kökü var. Erik ağacının yanına diktim. Hala çiçek açmadı.
  ***
  Fulyaların ağaç gibi kökü olmaz. Soğanları olur. Acaba başka bir bitki ile mi karıştırıyorsunuz? Soğanları yeterince güçlenirse çiçek açacaktır.

 28. Ayşegül Yavuz dedi ki:

  Bugün fulya alıp küçücük saksısından daha geniş bir saksıya aldık. Torf ve bahçe toprağı karışımlı toprağa diktik. Ev içerisinde nasıl koşullarda bir konuma koymalıyız? Veya dışarıda balkon saksılarımızdaki lalelerin yanına mı koysak daha iyi olur?
  ***
  Ev bitkisi değildir. Sadece çiçek açtığı zaman gündüzleri evde tutabilirsiniz.

 29. Sema, Aydın dedi ki:

  Benim nergizim ilk aldığımdan beri çiçek açmıyor. Nerdeyse her sene toprağını değiştiririm ama gene bir faydası olmuyor. Ne yapabilirim? Bir öneriniz var mı?
  ***
  Bakımını aynen yukarda anlattığım gibi yapmanız lazım. Başka türlü çözüm bulamazsınız.

 30. Safa dedi ki:

  Fulya çiçeğinin soğanını nereden temin edebilirim acaba?
  ***
  Şimdi değil sonbahar aylarında, kış başında arayın. Koçtaş vb. büyük AVM’lerin çiçek satış kısımlarında bulunur.

 31. Fatma, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık üç hafta önce nergis soğanları diktim. Filizlenmeye başladılar ancak aynı zamanda filizlerin uçları kurumaya başladı. Nedenini merak ediyorum. Toprağı nem kaybettikçe suluyorum. Saksıları ev içinde tutuyorum. Soğuk odada cam önünde duruyorlar.
  ***
  Nedenini bilemiyorum. Kusura bakmayın.

 32. Mesut dedi ki:

  Merhaba, ustteki bilgileri ve sorulara verdiginiz butun cevaplari okudum. Yorumlariniz nazik ve hos. Haliyle ben de nergis aldim ( aslinda bir bahiste kazandim) sadece bir tane nergisim var kucuk bir kapta ( hep o kucuk kapta kalicak simdilik kabini degistiremem) ve uzun bir sapi var, cicek acmamis. Daha hic sulamadim, sanirim dort bes gunde bir sulaniyor. Size sorum yok, zaten butun yazdiklarinizi okuyunca bir suru sey ogrendigimi dusunuyorum. Verdiginiz bilgiler ve ozellikle yorumlariniz bana cicekleri ve nergisi daha cok ve bir ayri sevdirdi. Tesekkur ederim.

 33. Nilüfer, Zonguldak dedi ki:

  Ekim ayında saksıda nergis aldım. Üzerinde sadece narcissus spp yazıyor. Sanırım çok sık suladım. Şu anda oldukça sağlıklı gövdesi ve yaprakları var. Ancak çiçeği açmadan kurudu rengi sarı oldu. Yemyesil sapın üzerinde o sarı kısmını kestim. Evin icinde pencerenin önünde duruyor. P ancak pencerenin altında kalorifer var. S sizce dışarı mı koymalıyım? Acaba hala açma şansı var mıdır?
  ***
  Şimdi bu yıl artık çiçek açmaz. Yukardaki bilgilere göre bakımını yapın. Asla evde tutmayın. Şimdi soğanlar yeterince güç toplarsa gelecek yıl ilkbaharda çiçek açarlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)