Pancium virgatum ‘Heavy Metal’ – Ağır Metal Otu

Ekolojik önemi büyük bitkilerdendir. Toprak ıslahında tek başına her şeyi halledebilir. Ağır metaller içeren topraklarda rahat ve gür yetişip birkaç yılda o araziyi bol humuslu ve son derece verimli bir hale getirebilir. Daha pekçok faydası ve birçok kullanım alanı olan, endüstri bitkilerinden sayılabilecek bir bitki türü.

Panicum virgatum

Panicum virgatum bitkisinin yetişkin haldeki görünümü

Allah insanoğlunun doğaya vereceği büyük zararı önceden biliyordu ki pekçok çevre doktoru bitki yarattı. Pancium virgatum bitkisi onların en beceriklilerinden biridir. ABD kökenlidir. Biyoenerji üretiminde, büyükbaş hayvan yemciliğinde, sülün, yabani hindi vb. doğadaki kuşların barınma ortamlarında, toprağın kimyasal kirliliğinin temizlenmesinde, toprağa verimlilik kazandırılmasında, erozyonun önlenmesinde, kumulların durdurulmasında ve Biodegradable plastik üretiminde son derece büyük değeri olan bir bitkidir.

Panicum virgatum'un kökleri

Yoğun kök ve dal-yaprak gelişimine bakılırsa doğayı kimyasallardan temizleme özelliği açısından belki de en etkili bitki budur. Doğa dostu plastik üretiminde de bu bitkinin reçine benzeri özünden faydalanılır. Biyoenerji üretimindeki rolünü de düşünelim. Her şeyiyle büyük bir nimet. Boyu 3 metreye yaklaşabilir. Aşağıdaki kültivarı onun kadar uzayamasa da buğdaydan çok daha uzun olabiliyor.

Pancium virgatum ‘Heavy Metal’

Ağır metal otu Poaceae (buğdaygiller) familyasından, Panicum cinsinin P. virgatum türünün Heavy Metal adlı kültivarıdır. Yaprakları karanfil yaprağı rengi ve lavanta rengi gibi mavimsi bir renkte olur.

Fazla kumlu, tuzlu ya da kurşun, çinko vb. ağır metallere sahip türden kıraç topraklara ekildiğinde birkaç yılda o toprakları ıslah eder ve bereketli tarlalara dönüştürür.

Ağır metal otu

Ağır metal otunun görünümü

Bunu nasıl yapıyor derseniz buğday tarlalarını düşünün. Görünüşte ona benzer. Toprak altındaki köklerinin uzunluğu toprak üstü boyu kadardır. Kökler gür, sık, yoğun bir şekilde toprağın derinliklerine iner. Bitki kuruyunca kökler bulunduğu yeri organik maddelerce zenginleştirir. Topraktaki ağır metalleri seyreltir, dağıtır. Başkalaştırıp zararsız hale getiriyor mu bu konuda bilgi bulamadım ama birkaç yıl içinde toprağı bir hayli değiştirip yumuşattığına göre tüm zararlı maddelerin hem seyreldikleri hem daha derinlere gittikleri kesindir. Ayrıca: bu bitkinin çürüntüleri arasında kalan ağır metalleri solucanlar çürüntülerle birlikte yerler. Ağır metaller bir de solucanlar tarafından işlemden geçirilmiş, yer değiştirmiş olur.

Her bir kök bitki 10 yıl kadar uzun ömürlüdür. Toprak altı sürgünleriyle çevreye yayılarak çoğalırlar. Toprağa düşen taneleri de çimlenir. Son derece yoğun bir şekilde toprağın altını üstünü kaplarlar. Hareket halindeki kumulların durdurulmasında çok etkilidir. Kuraklığa bir hayli dayanıklıdır.

Süs bitkisi olarak ağır metal otunun kullanımı

Dirençli bir şekilde dimdik durmasıyla, sıkça bir arada görünümüyle ve mavimsi rengiyle bahçelerde yol kenarlarına güzel bir görünüm sağlar.

Kaynaklar

Panicum virgatum – wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ekosistem

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)