Salon / Ofis çiçek bakımı

Salon, ev, kapalı mekan, ofis süs bitkileri için dikkat edilmesi gereken hususlar, karşılaşılan sorunlar ve çözümleri gibi konular hakkında.

Her şeyden önce iç mekân – ofis, salon bitkilerini mi evde yetiştirmeye çalışıyorsunuz yoksa başka türleri mi? Bunu iyi bilin. Bazı türler sürekli rüzgara esintiye ihtiyaç duyup asla ev, ofis şartlarına uyum sağlayamazlar.

İç mekânlarda yetiştirilebilen süs bitkilerinden bazıları

Bu sitede tanıttığım uygun türleri başlıca “evde çiçek açanlar” ve salon – ofis dekor kategorilerinde bulabilirsiniz. Daha resmî ortamlar için iç mekân süs bitkilerinin listesini ise “ofis bitkileri” kategorisinde görebilirsiniz. Tüm bu kategorilerde bahsettiğim süs bitkilerinin sayısı site geliştikçe zamanla artacak. “Orkide hakknda site“ye de bakabilirsiniz.

Salon / ofis bitkileriAşağıdaki bilgiler çok genel anlamda. Bu bilgilerin dışında, siz yetiştirdiğiniz bitkinin hakkında güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeli hatta anavatanındaki doğal ihtiyaçları hakkında bile bilgi sahibi olmalısınız.

En önemli püf noktaları

Havadar ortam, esinti.. İşte bu her şeyin başıdır.
Topraklarını hiç değiştirmediyseniz havalar biraz ısınınca topraklarını değiştirin: güvenilir marka iyi bir toprak alarak içine 1/5 oranında ponza taşı karıştırın. Kapalı ortamlarda yetiştirilen bitkilerin toprağına ponza taşı eklemek olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Böylece topraktaki köklerin hastalıklanıp çürüme riskini büyük ölçüde bertaraf etmiş olursunuz.

Yazın ev içinde tutacaksanız pencereye çok yakın havadar bir yerde bulundurun. Kışın kalorifer radyatörlerine ya da sobaya çok yakın tutmayın. Ve elbette kışın da havadar ortam isterler. Bitkilerde en çok kışın bozulmalar olur. En yaygın sebep kışın her yerin kapalı olması, pencerelerin pek açılmamasıdır.
Ayrıntılı bilgi: » Sağlıklı ve hızlı gelişim şartları

Yapraklardaki bozulmalar

Eski yapraklar için normaldir. Ama ne kadar eski? Bitkinin türüne göre değişir. Devetabanı, kauçuk, mum çiçeği, dracaena marginata türlerinde yapraklar birkaç yıl dayanır, sapasağlam durur. Difenbahya ve barış çiçeğinde ise yaprak ömrü 8 – 14 ay arasında değişir. Eğer bunların yapraklarında daha kısa sürede sararma, bozulma varsa ya topraktan beslenemiyor demektir ya da esintiden ve ışıktan faydalanamıyor demektir. Aşırı kuru hava cereyanı zarar verebilir. Aşırı güneş, güneş yetersizliği, fazla soğuk / fazla sıcak havaya göre düşük nem ya da kuru hava, aşırı sulamak, hiç sulamamak gibi unsurlar da yaprakların bozulmalarına sebep olabilir. Gözle görülmesi çok zor olan bazı böcekler zarar verebilir. Mantar, küf benzeri hastalıklar da olabilir. Bütün bunlardan dolayı genel bir çözüm öneremiyorum. Ayrıntılı bilgiler için sayfanın solunda gördüğünüz “Süs bitkilerine bakım bilgileri” başlığı altındaki linklere tıklayarak ilgili sayfalara gidin, okuyun, bilginizi arttırın.

Bitlenmeler

Ev içi bitkilerinde en sık görülen bitki biti türü örümcek bitlerdir. Bazı bitkilerde çok ince, adeta sis görünümlü ağlar örerler. Bazı bitkilerde hiç ağ örmez, yaprak altlarında bulunurlar. Her iki durumda da bitkilere zararı çok büyüktür. Duşun altında yıkamakla gidermek kolay fakat tekrar peyda olurlar. Düzenli aralıklarla ilaçlamak şart. Çiçekçilere sorup uygun bir sprey ilaç bulmalısınız.

Ev Çiçeklerine besin ve gübre verme

O besinlerin kutularında nasıl kullanacaksınız yazar. Eğer her sulamada verin yazıyorsa siz dört – beş sulamada bir verin. Fazla satış olsun diye abartıyorlar. Sonra, yeni aldığınız bitkileriniz yer değişikliği şokunu üzerinden atıncaya kadar besin vermeyin. Esintisizlik yüzünden gelişimi durmuş bitkilere de besin verilmez. Yoksa kökleri zehirlenip çürür.
» Ek bilgiler: 1- Çiçeklere besin / vitamin .. 2- Yapraktan besleme

Doğal gübrelere gelince: Her bitki bildiğimiz gübreye ihtiyaç duymaz. Saksı toprağı değiştirirken bitki türüne göre “gerekiyorsa” gübreli toprak kullanılır.

Güneşe İhtiyaç

İnternetteki sitelerde ve piyasadaki bazı kitaplarda verilen yanlış bir bilgi: Çoğu süs bitkilerinin güneşten “tamamen” uzak tutulması tavsiye ediliyor. Kesinlikle yanlış. Güneş sağlıktır. Aşırı direkt olmadıkça güneşten zarar gelmez, büyük fayda gelir. Siz sadece çiçeklerinizi çok aşırı yakıcı güneşe maruz bırakmayın bu yeter. Güneşe her bitkinin ihtiyacı var. Güneş onların her şeyidir. Savunma maddeleri üretmek, gıda, sağlam olmak gibi konularda güneşten mahrum kalan çiçekler hiçbir şey yapamaz. Bir de mümkün olduğunca açık hava, temiz hava lazım. Özellikle büyüme dönemlerinde.
» Ek bilgi: Güneş filtrelemek

Bitkilerin Nem İhtiyacı

Ciddi bir sorun. Bazı tropik bitkiler çok fazla hava nemliliğine ihtiyaç duysalar bile orta derece ve ortanın altında hava nemlliğine uyum sağlarlar. Bu konuyu detaylarıyla şu sayfadan okuyabilirsiniz:
» Ek bilgi: İç mekânlarda hava nemliliğini nasıl arttırabiliriz?

Toprak

Bu konu derin bir konu. Size şu dört sayfayı okuyarak kendinize göre sonuçlar çıkarmanızı ve içmekân süs bitkilerinizin topraklarını ona göre hazırlamanızı tavsiye ederim:
1- » Humuslu doğal toprak
2- » Hazır satılan toprakları iyileştirmek
3- » İçmekânlar için en iyi toprak karışım reçeteleri
4- » Ev çiçeklerinize kendi kompostunuzu yapın

Sulama

Musluk sularında bulunan çeşitli maddeler toprağı bozar. Bir yıl boyunca çeçeklerinizi tekrar tekrar suluyorsunuz. Her sulamadan sonra hem bitki hem toprak su kaybediyor, tekrar suluyorsunuz. Su gidiyor ama sudaki zararlı maddeler kalıyor. Zamanla birikiyor da birikiyor. Buna önlem almalısınız. Klor ise ince zarif yapraklı ve uzun yapraklı bitkilerde zararlara yol açar. Onun için en az iki gün bekletilmiş, kloru floru uçmuş, tortusu dibine çökmüş musluk suyu ile sulamalısınız.
» Ayrıntılar: Saksı çiçekleri kaç günde bir nasıl sulanır?

Topraktaki böcekler

Bunlar genellikle tehlikeli değildir. Bazıları bitki bitlerinden toprağa geçenleri yer, bazıları toprakta henüz çürümemiş maddeleri yeyip sindirir, dışkıları gübre gibi etkili olur. Yine de böceklerden kurtulmak isterseniz çiçekçilerden ilaç bulabilirsiniz. Solucanların ise asla bir zararı olmaz, sadece solucanın fazlası bitkinin büyümesine engel olur.

İçmekanlarda türler ve konumlar hakkında birkaç örnek

Bunlar sadece fikir vermek amacıyla yazdığım ufak tefek örnekler.

Yetersiz gün ışığı olan iç mekânlarda gelişebilenler

Potos salon sarmaşığı, paşa kılıcı, aşk merdiveni…

Şiddetli gün ışığı gerektirenler

Afrika menekşesi, Phalaenopsis orkidesi, antoryum, yaprağı için yetiştirilen begonya türleri, devetabanı, kauçuk, cam güzeli, kurdele çiçeği, benjamin, palmiyeler, kolyos (yaprak güzeli)..

Direkt güneş isteyenler

Çiçeği için yetiştirilen begonya türleri, sardunya, cüce gül, ıtır, kaktüsler, atatürk çiçeği.. Bunlar sadece yaz boyunca öğle civarı güneşinin direkt gelmesinden korunmalıdır. Kışın korumak gerekmez.

Salon çiçeklerinin ev içindeki konumları

Havadar ve esintili ortam çok önemlidir bunu özellikle belirteyim. Ayrıca şu sıcaklık aralarında hava cereyanına maruz kalırlarsa daha iyi gelişirler: 10 – 32.. Daha serin veya daha sıcak havada (bir de hava nemli değilse) hava cereyanından zarar görebilirler.

Işıklı ortam esintiden sonra ikinci sırada önemlidir. Bitkileri pencereye ne kadar yakın konumlandırırsanız o kadar iyi.

Yanlış konumun zararları

Esintisizlik gelişimi durdurur. Işık yetersizliği gelişimin çok zayıf ve sağlıksız kalmasına neden olur. Bu iki olumsuzluk bir arada olursa bitkilerde mantar hastalıkları sonucu çrümeler, ölümler baş gösterir.

Esinti gün içinde ne kadar sık ve ne kadar uzun süreli olursa gelişim de ona nespetle hızlı olur. Işık şiddeti güzelliği fazlaca etkiler. Zayıf ışık, loş ortam bitkilerin çirkin görünümlü gelişmesinin ve güdük kalmalarının başlıca sebebidir.


'Salon / Ofis çiçek bakımı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zeynep dedi ki:

  Ben de evde cicek yetistirmeye basladim ama bitkilerime ne yapsam kar etmedi. Bana yardimci olabilir misiniz? Bunun icin ne yapmaliyim? Yapraklari kuruyor, uclari kahverengi oluyor ya da bazen beyaz bocekler sariyor yapraklari.
  ***
  Bu sayfada ihtiyacınız olan tüm bilgiler var. Okuyarak gerekenleri uygulamanız lazım. Başka çere yok. Evinizin şartları uygun değilse vazgeçeceksiniz.

 2. Sedat dedi ki:

  Hangi tür çiçeğe netür toprak kullanılmalı cevap yazarsanız sevinirim.
  ***
  O kadar farklı türler var ki. Siz en iyisi hangi bitkilerden yetiştiriyorsanız araştırın o türe tavsiye edilen toprak karışımını yapın veya satın alın.

 3. Hanife dedi ki:

  Ben evimde büyük boylu bir çiçek yetiştirmek istiyorum ama ne tür bir çiçek olur karar veremedim. Onları iki tane olmasını istiyorum çünkü iki tane koltuğumun arasında şık duracağına zannediyorum lütfen bana yardım edin.
  ***
  Her şarta en uygunu Dracaena marginata’dır.

 4. Nalan A. - Dıyarbakır dedi ki:

  Küçük yapraklı ağaç görünümlü bir bitki aldım lakin yapraklarını döktü çıplak kaldı. Ne yapabilirim?
  **
  Sanıyorum benjamin. Bu bitki esintisiz ortamlarda yapraksız kalır ve zamanla ölür. Çare sık sık açacağınız bir pencerenin yanında tutmak.

 5. Deniz Ürkmezoğlu dedi ki:

  Salonlarda yetiştirilebilecek olan en iyi sonuç veren ve bakımı en kolay olan bitkileri öğrenmek istiyorum ağaçsı bitkiler özellikle..
  ***
  Ağaç gibi olup bakımı en kolayları benjamin, palmiyeler, difenbahya ve Dracaena türü bitkilerdir.

 6. Gülay, Kütahya dedi ki:

  Çiçeklerin solan çiçeklerini kesmeli mi, koparmalı miyiz? Ortanca, sardunya, karanfil gibi. Tam çiçeğin altından mı, yoksa başka bir yerden mi yapmalıyız bu işlemi?
  ***
  Tam çiçeğin altından kesmelisiniz. Kalan dal sağlıksız ise ve başka sağlıklı dalları varsa o sağlıksız dalları budamanız iyi olur. Ama dallar az ise budamayın.

 7. Ayşegül, İstanbul dedi ki:

  Benim şeflera adında bir bitkim var. Geldiğinde çok küçüktü. Zamanla bayağı yaprak açıp büyüdü. Ta ki kış gelene dek. Şimdi yaprakları solup bir bir dökülmeye başladı ve yeni yaprak açmıyor. Bunun için yapabileceğim bir şeyler var mı?
  ***
  Bu bitki hava akımlarına çok düşkündür. Sebep bu. Yapacağınız şey en sık açtığınız pencere hangisi ise onun yanında tutmak.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)