Suda köklendirme

Suda köklendirmenin püf noktaları nedir, nasıl yapılır aşağıdaki bilgilere göre hareket ederseniz başarılı olursunuz.

rss

Suda köklendirerek bitki çoğaltmak kolay bir yol olsa da her aklımıza gelen bitkide işe yaramıyor. Çoğaltmak istedğiniz tür hakkında araştırma yapıp suda köklendirmeye uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Köklendirilecek dalın özellikleri

En fazla 1 yıllık olmalı. Dal ne kadar yeni, genç, taze ise o kadar iyi (fakat çok fazla körpe de olmamalı). Bir dalın son uç kısmı da olabilir bir yan sürgün de olabilir.

Uzunluğu

Santimin değil yaprak boğumları sayısı önemli. En uç kısmı saymayın. Onun dışında en az 3 tane, en fazla 8 tane boğum yeri olmalı. Boğumları arası çok kısa ise bu takdirde verdiğim sayılara göre dal 3 veya 5cm gibi kısa kalacaksa bu takdirde şu uzunluğa göre düşünün: Dal en az 10cm, en fazla 25cm olacak.

Dalın alınışı

Bitkilerin suda köklendirilmesiÇok keskin bir alet kullanın. Falçata (maket bıçağı) en uygun alettir. Makas gibi aletler sıkıştırıp dokuları ezebilir, ezilen dokular dalın içlerine doğru ölür ve çürüme başlar. Dalı kesmeden önce kesici aleti ya alkolle silerek ya da ateşe tutarak önce dezenfekte etmelisiniz. Üzerinde fazla yaprak bırakmayın. uçta çok küçük yapraklar varsa onları saymayın, 3 – 4 tane olgun ve sağlıklı yaprak yeterli. Fazlalık yaprakları kopartmaya çalışırsanız dalın derisi yaralanabilir soyulabilir. Fazla yaprakları dala bitiştikleri yerden makasla kesin.

Hangi bitkilerin dallarından?

Her bitki suda köklenemiyor. Örneğin sardunya türleri toprakta hemen köklenir ama suda bekletince haftalarca köklenmez, çürüyebilir. Suda köklendirmek istediğiniz bitki hakkında önce araştırma yapın. Çelikle çoğaltma usullerinde suda köklendirme tavsiye edilmemişse en uygun yöntemi seçin. Toprakta köklenmesi biraz zor olan kauçuk ve benjamin suda bir iki ay içinde köklenir. Başlamak için uygun zamanı ise ocak, şubat aylarıdır. Yeterince köklenene kadar ilkbahar gelir. Gardenya da suda köklenebilen türlerden.

Afrika menekşesini ise bir çay bardağına bir yaprak koyarak, bardağın dibinde sadece 1cm kadar yüksekliğinde o kadar az suda köklendirin.

Köklenmeleri ne kadar sürer?

Her bitki için farklı. Kimileri birkaç günde, kimileri birkaç haftada köklenmeye başlar. Sıcaklık, havadarlık ve ışık şartları da önemli etkenlerdir. Esintisiz havasız ışıksız köşelerde köklenme hiç mümkün olmayabilir.

Su içinde köklendirmede çok önemli püf noktaları

Suda köklendirmede en önemli püf noktasını bilmeyenler başarısız oluyor. En önemli şey, az su kullanmaktır. Bir dalı yarım çay bardağı suda veya birkaç dalı yarım su bardağı suda köklendirmeye çalışmalısınız.

Suda beklerken bitki hayatta kalabilmek için hormon oluşturur ve salgılar. Hormon suya karışır. Bu hormonun sayesinde hem köklenme oluyor hem hastalıklara karşı direnç oluşuyor. Bu önemli püf noktası öncelikli olmak üzere şu maddelere de harfiyyen uymalısınız:

1- Su klorsuz olmalıdır. Bunun için iki gün bekletilmiş su gerekiyor. Gerçi bazı bitkilerde hiç farketmez.

2- Suyu haftada bir ya da 10 günde bir defa değiştirin. Daha sık değiştirirseniz yukarda bahsettiğim hormon işe yaramaz, köklenme olmayabilir hatta çürüme olabilir. Hiç değiştirmemek ise suyun tamamen oksijnsiz kalmasına, zararlı bakterilerin çoğalmasına, bitkinin zehirlenmesine sebep olabilir. Eğer hava sıcaksa ve su buharlaşıp eksiliyorsa bitkiyi bardaktan hiç çıkarmadan, kalan suyu dökmeden üstten su ekleyin. Bu daha iyidir.

3-  İki haftada bir defa besinli su kullanın. Sıvı bitki besininden sadece küçük bir damlayı suya ilave edin. Besin yoksa çok az miktarda şeker serpebilir veya varsa küçük bir damla mısır şurubu damlatabilirsiniz.

4- Çok serin bir ortam iyi değildir.

5- Şişenin veya bardağın koyu renkli olması gerektiğini tavsiye edenler de var. Bu önemli değil. Yaprakların fotosentez yapabilecek kadar kuvvetli ışığa ve esintiye, havadar ortama ihtiyacı var, işte bu önemlidir.

Evlerde biraz zor

Denemelerimde gördüm ki ortam ne kadar havadar olursa köklenme o kadar kesindir hem çabuk olur. İlkbaharda ve yazın dışarda açık havada tutarsanız köklenme kesindir.

İdeal şartlar

18 – 26C dereceler arasında ılık esintiler, şiddetli aydınlık, yaprakları hafifçe ısıtacak kadar sabah veya akşam güneşi..

Köklenmenin yeterli derecesi

Kökler çıkmaya başladığında hemen dikmeyin. Köklerin en az 5cm uzamış olmalarını bekleyin.

Köklü çeliğin dikilişi

Köklenmiş bitkiyi yeterince nemli toprağa dikin, sulamayın. Hemen naylon geçirip sıkıca bağlayın (saksısıyla beraber). 7 gün hiç açmayın. Bu sürede direkt güneş almamalı ama yeri şiddetli aydınlık olmalı. Böylece kökler gayet aktif bir şekilde toprağa sıkı sıkı tutunur. Sonra naylonu çıkarıp sulayın. Esintili veya iyi havadar yerde tutun. Hızla büyüyecektir.

Yukardaki tavsiye hemen hemen her tür bitki için önemlidir. Sadece kalın köklülerde önemli değildir. İnce köklüler için çok önemlidir. Çünkü kökler suya adapte olmuştur. Toprağa kısa sürede adapte olabilmeleri ancak yukardaki gibi kapalı tutmanızla mümkündür. Aksi takdirde toprağa adapte olmamış kökler topraktan su çekemez, yapraklar ise açıkta fazlaca nem kaybedip köklerdeki suyu çeker kökler büyük zarar görür.

Tarih: 03 05 2010

'Suda köklendirme' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nihan, Ağrı says:

  Yukardaki yazıda köklerin toprağa uyum sağlaması için pet şişe veya poşet geçirmemiz yazılmış. Bitki havasız kalmaz mı? bunun için pet şişeyi delmemiz gerekir mi?
  ***
  Hayır havasız kalmaz hiçbir şey olmaz.

 2. İsimsiz says:

  Suda köklendirme için en uygun zaman hangi mevsim, aydır?
  ***
  Bitki türüne göre değişir. Köklenme ve toprağa uyum sağlama iki ay sürer diye düşünün, sonrasında da gelişim göstereceği uzunlukta yaz dönemi düşünülmeli. Bazı bitkiler birkaç günde köklenmeye başlıyor bazıları üç hafta sonra başlıyor. Çabuk köklenenlerin kökleri süratli uzar geç köklenenlerin çok yavaş yzar. Her türün özelliği farklı.

 3. Onur, Ankara says:

  Suda filizlenen çiçek için şeker atarsak daha çabuk büyür mü?
  ***
  Hayır. Suda köklendirirken devamlı su değiştirerek ve arada az miktarda şeker karıştırarak köklenme kolaylaştırılabilir ama şeker besin olarak hiçbir işe yaramaz.

 4. Onur, Ankara says:

  Peki şeker çürütür mü?
  ***
  Suda köklendirmede tavsiye edenler az değil. Kimileri de mesela bir su bardağına yarım çay kaşığı şeker ve bir iki damla çamaşır suyu tavsiye ediyor. Ben bunları hiç denemedim, sadece haftada en az iki defa suyu değiştiririm zamanla köklenirler. Su eğer sık sık değiştirilmezse çürüme olabiliyor.

 5. Ümit, Ankara says:

  Benim — çiçeğim kökünden çürüdü. Sulamadan dolayı galiba. Çıkardım çürüyen yerini kestim kök salması için suyun içine koydum. Ancak kök kısmı suyun içinde durdukca cıvıyor hamur gibi oldu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Çürüyen yeri ve oraya yakın sağlam yeri kesin. İki gün açıkta tutun kesik yer iyice kurusun. Sonra suda bekleteceksiniz. Suyu en azından haftada iki defa değiştirmelisiniz.

 6. Özge, İstanbul says:

  Suda köklendirme tavsiyelerinizi uyguladım. Güneş alan bir yerde mi beklemeli?
  ***
  Kuvvetli aydınlık yetebiliyor. Pişirmeyecek derecede sabah veya akşam güneşi iyi olur. Suda köklenmede en etkili faktör esintidir.

 7. Pelin, İzmir says:

  Kauçuk suya koyalı tam bir ay oldu fakat köklenmedi. Daha ne kadar suyun içinde tutmam gerekiyor? Köklenmeden dikersem ne olur?
  ***
  Suyu en az üç günde bir değiştirin. Gün boyu ne kadar uzun süre esinti alırsa o kadar iyi. Nisana kadar köklenmezse toprağa dikin güneşin toprağı ısıtacağı ve hem esintili bir yerde tutun (balkonda veya pencere dışında). Mayısa kadar esintili rüzgarlı ortamda güneşin zararı olmaz. Yaz sıcaklarında ise sadece sabah veya akşam güneşi alabilmeli.

 8. Süleyman, Yozgat says:

  Benjaminden 20ye yakın çelik elde ettim. Bunların hepsini 500ml lik bir pet şişeye koymak suretiyle bir köklendirme yapabilir miyim? Yoksa bir pet şişeye belli sayıdan fazla çelik koymak uygun değil mi? Ayrıca çelikleri keser kesmez hemen suya koymalı mıyım? Yoksa bir gün bekletmem gerekir mi? Köklendirme hormonu yarın gelecek. Sudan çıkartıp hormona batırsam tekrar koysam faydası olur mu? Çelikleri koyduğum pet şişeyi başka bir kaba koyarak ağzını kapatıp daha yüksek nemli ortam elde etmek iyi olur mu?
  ***
  Dalları suya sıkışık koyarsanız köklendiklerinde kökler hem birbirlerine hem dallara takılıp kopacakları kesin. Bunu önceden düşünün. Sonra çok sayıda dal kısıtlı alanda suyun oksijenini çabuk tüketir. Her gün suyu değiştirmek gerekir. Suda köklendirilecek dalları kesince bir gün açıkta bekletmek gerekmiyor. Suda köklendirmede hormon kullanılmaz. Hem lazım değil. Şu sayfayı dikkatle okuyun: http://azbitki.com/koklendirme-hormonu
  Suda köklendirmede yoğun nemli hava gerekmiyor, devamlı ılık esinti gerekiyor.

 9. Hakan, İstanbul says:

  Besinli su nerede bulunur?
  ***
  Orada eksik ifade var. Mesele şudur: Suya sıvı bitki besininden bir iki damla damlatırsınız tamamdır.
  Sayfası: http://azbitki.com/bitki-besinleri-suni-gubreler

 10. Konul, Bakı says:

  Arkadastan kurdela bitkisi almak isterken bitkiyi koksuz olarak cikardim. simdi suya koysam koklenir mi acaba? sapi var ama koku yok nasil koklendireyim?
  ***
  Direkt dikebilirsiniz ya da önce suda köklenmesini bekleyebilirsiniz. Farketmez. Yalnız sıcak havada köksüzler fena pörsüyor. Sizin orada hava sıcaklıkları arttıysa önce suda köklendirin.

 11. Sinem says:

  Yaklaşık 15 gündür suya koyduğum ve aynen yazdığınız yöntemleri uyguladığım kolyoz bitkisi kök kısmından birkaç yerden filizlenmeye başladı. tam olarak ne kadarlık bir uzamada toprağa ekmeliyim?
  ***
  Hemen dikin. Bu bitkiyi suda köklendirmeye gerek bile yok. Farklı farklı isimlerle yazmasaydınız keşke. Onlar siliniyor. Hem her birinin ayrı sayfası var. Araştırıp bilginizi arttırmalısınız.

 12. Turkan says:

  Paşa kılıcını suda köklendirebilirmiyim acaba?
  ***
  Hayır hiç gerekmiyor. Doğrudan toprağa dikmelisiniz.

 13. Samet, Maraş says:

  Bir tanıdıkda çilli begonya gördüm. dalının boğum yerinden kırdı verdi. nasıl köklendirebilirim ve dikebilirim?
  ***
  Hemen dikin. Bir iki ay içinde kökleniyor.

 14. Samet,K.Maraş says:

  … …
  ***
  Siz en iyisi sayfasına bakın: http://azbitki.com/agac-begonyasi

 15. Alperen, Eskişehir says:

  Bahçemdeki cinsini kaybetmek istemediğim kiraz ağacından bir dal köklendirmek istiyorum. Bilginiz var mı acaba?
  ***
  Aşılı değilse en kolay yolu şudur: http://azbitki.com/kok-celigi
  Aşılı ise şunu deneyin: http://azbitki.com/olgun-dal-celigi
  Bu metodların ikisi de kışın yapılır. Ayrıntıları okuyun.

 16. Onur, Ankara says:

  Peki çiçeksiz olsa ve bu havada olsa köklenme şansı var mı zakkumun?
  ***
  Evet deneyin. Yapraklar dal uçlarında iki veya üç tane olmalı. Diğerlerini kesin. Uçtaki yapraklar fazla büyükse makasla keserek küçültün.

 17. Murat, İstanbul says:

  Sarmaşıktan dal keserek kök elde edebilir miyim? Ne kadar sürer? Tutar mı?
  ***
  Salon sarmaşığından bahsediyorsanız evet suda bekletince iki üç hafta içinde çok kolay kökleniyor. Yeterince köklendikten sonra dikersiniz.

 18. Hazar, İstanbul says:

  Atatürk çiçeği su da köklenir mi?
  ***
  Evet ama gerek yok. Doğrudan toprağa dikseniz daha iyi olur.

 19. Burcu, Mersin says:

  Ben önce köklenmesini sağladım suda. Sonrada toprağa ektim. Daha kısa sürede çıkıyor.

 20. Özge T. -İstanbul says:

  Yaklaşık 2 ay önce melisa çalısının dalını kırıp suya koymuştum. Kökler 4 cm. civarında şu an. Ekim işlemini nasıl yapmalıyım?
  ***
  Çok ıslak olmayan ama yeterince nemli olan toprağa dikin. Sulamayın. Üstüne hava almayacak şekilde naylon geçirin. Bir hafta boyunca direkt güneş almayan bir yerde tutun. Bir hafta geçince artık kökler toprağa iyice tutunmuş olur. Açın ve sulayın. Bir daha kapalı tutmak gerekmez. Suda köklendirdiğiniz her bitkiyi bu şekilde dikmenizi tavsiye ederim.

 21. Tuğba, İstanbul says:

  Benjamin ve Şeflara’yı suda köklendirmeye çalışıyorum. Benjaminden birer hafta arayla dallarından kestim ve suya koydum. İlki noktadan büyükçe kökler vermeye başladı. Ne kadar köklenmesi gerekiyor, bu haliyle de dikebilir miyim toprağa? Şeflera ise 2 hafta olmasına rağmen hala hiç köklenmedi. Beklemeli miyim, yoksa toprağa diksem de sonuç alır mıyım?
  ***
  Benjamini bu haliyle toprağa dikebilirsiniz. Benjamin ise şimdilik bekleyin: Köklenmese bile ilkbaharda dışarda güneşten ısınacağı bir yerde toprağa dikin. Güneşin ısıtması ve rüzgar sayesinde toprakta çabucak köklenir.

 22. Onur, Edirne says:

  Zakkumu suda köklendirmeyi detaylı anlatabilir misiniz?
  ***
  Az su kullanın. Havanın sıcaklığı ile su buharlaşıp azaldıkça taze su ekleyin. Mevcut suyu kesinlikle değiştirmeyin, dökmeyin. Suda köklendirilecek tüm bitki türleri için en iyi metot budur.

Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)

Aşağıdaki işlemde eksik rakamı yazın. *