Tavuk Kenesi, iç ve dış parazitler

Tavuk parazitleri ve keneler çeşitlidir. Bunların birçok türü bildiğimiz keneler gibi hareket etmezler. Bitler küçük olup kolay görünmemeleri yüzünden daha fazla çoğalıp tavukları sürüler halinde bile öldürebilirler.

Sıcak ve ılıman iklimli memleketlerde tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarında ve güvercinlerde tavuk keneleri görülür. ABD’nin güney kesimlerinde halkın mavi kene diye isimlendirdiği tür Türkiye’de de yaygın. Bilimsel adı: Argas radiatus Raillet, bazı kaynaklarda Argas persicus..

Tavuklar az ışıklı devamlı kapalı kümeslerde tutulursa bu keneler daha fazla çoğalır ve öldürücü etkisi olur.

Serbest dolaşabilen ve toprakta rahatça eşelenebilen, toprak banyosu yapan tavuklarda kolay kolay çoğalamazlar. Ayrıca bu keneleri tavuklar vücutlarında gagalarını eriştirebildiği yerlerinde gagalarıyla öldürdüğü için keneler ancak tavukların kafa kısımlarında tutunabilirler. Onları da tavuklar birbirlerinin başlarından ayıklayabilir. Ama kapalı ve az aydınlık kümeslerde bu da mümkün olamaz. Ayrıca kafa ve boyun tüyleri uzun, gür, kabarık olan tavukların birbirlerinin başlarındaki keneleri görebilmeleri mümkün değildir.

İlaçlamak gerekiyor
Kümesler ve tünekler etkili kene ilaçlarıyla ilaçlanmalı. Tavuk başlarına tutunanlara kene öldürücü maddeler sürerek ya da iğneyle keneleri deşerek öldürebilirsiniz. Hemen peşinden tentürdiyot veya alkol gibi maddelere banılmış pamuk ile kene kalıntısı silinmeli. Deri devamlı kendisini yenilediği için deriye bağlı kene organları zamanla dışarı atılır.

Tavuk kenesi insanlara da geçebilir. Böyle durumlarda kene ayıklamayı bilen sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekir.

Tavuk parazitleri ve keneler çeşitlidir. Bunların birçok türü bildiğimiz keneler gibi hareket etmezler.
Geceleri tavuklar uyurken, karanlıkta tavuklara ilişerek kan emerler. Sonra geri dönüp kümesteki yuvalarına çekilirler. Brezilya Tavuk Kenesi olarak bilinen Argas miniatus da böyle hareket eden bir kene çeşididir. Onun için kümes temizliğine, kümes dezenfeksiyonuna daima ciddi önem vermelisiniz. Yoksa tavuklarınız güçten düşer. Sonra da en küçük bir enfeksiyonu bile bünye kaldıramaz ve hastalıklara kolayca yenik düşerek ölürler.

İç ve dış parazitler
Ben tavuklarımı çok iyi besliyorum, hasta olmuyorlar, iştahları da yerinde ama güçleri pek yok, yumurta verimleri düşük, yumurtalar küçük diyorsanız bilin ki kümeslerde binlerce parazitler vardır.

Bazen bağırsak kurdu gibi iç parazitler de zarar verebiliyor. Tavuklar doğada her çeşit bitki ve toprak bulup yedikleri için o kurtları düşürebiliyor. Kapalı kümeslerde tavuklar doğal ilaçlarını bulamaz. Artık siz tespit edeceksiniz ve veterinerlere danışarak gereken ilaçları bulup tavuklarınızı iç parazitlerden kurtaracaksınız.

İlaçlar hakkında soru yazmamanızı rica ediyorum. O ilaçlar nelerdir, nasıl kullanılır veterinerlere ya da hayvan ilaçları satıcılarına danışmalısınız. Bilenler aşağıya tavsiye yazabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


'Tavuk Kenesi, iç ve dış parazitler' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Yasin, Malatya dedi ki:

    Köpekteki keneler tavuklara geçebilir mi?
    ***
    Geçebilir. Keneler kanla besleniyor. Önemli olan kandır. İnsana da geçer, kaplumbağaya da geçer, tavuğa da geçer.

  2. Doğucan, İzmit dedi ki:

    Benim bildiğim tavuklar keneleri toplar tabi sizin dediğiniz gibi gece beslenen bir cinsse ayrı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)