Meyve-Yemiş

Ateş dikeni (Pyracantha coccinea)

Ateş dikeni yaprakları ve meyveleri

Ateş dikeni diye bilinen birbirleriyle alakasız bitkiler var. Türkiye’de en yaygın biçimde yetiştirileni Pyracantha coccinea’dır. Anavatanı zaten Türkiye dahil Avrupa’nın güneyi ile Asya’nın batısı bölgeleridir. Gülgillerden, çalı formunda ve dikenli bir bitki olup boyu genelde 3 metreyi geçmez.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Meyve-Yemiş

Etiketler: | |

Anderhane ile kocayemişi

Kocayemişi ağacı

Akdeniz ülkelerinde, Anadolu’nun birkaç yerinde ve Karadeniz kıyı bölgelerimiz boyunca bulunur. Daha çok çalı şeklinde görülürler.

Kategori: Ağaçlar, Meyve-Yemiş

Etiketler:

Narenciyelerde ham meyve dökülmesi

Narenciye ham meyvelerde dökülme sorunu

Buradaki konu saksılarda yetiştirilen narenciyeler içindir. Problemin olası nedenlerini açıklamaya çalıştım. Bahçeye dikili narenciyelerinizde de aynı problem varsa aşağıda ikinci kısımdaki (dışarıda açık havada tutulan narenciyeler hakkındaki) bilgiler işinize yarayabilir.

Kategori: Meyve-Yemiş, Parazitler-Hastalıklar, Püf Noktaları

Etiketler: |

Kaynanadili, Opuntia

Kaynanadili kaktüsü

Kaktüsgiller familyasındaki türlerin en tehlikelileri Opuntia cinsinden kaynanadili benzeri kaktüslerdir. İnce küçük dikenlileri tehlikeli. Bazılarında tehlikesiz kalın dikenler ve tehlikeli ince küçük dikenler bir arada bulunur.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Kaktüs-Succulent, Meyve-Yemiş

Etiketler:

Kumkuat (kamkat) – Fortunella japonica

Saksıda kumkuat

Lezzetli küçük meyveleri kabuğuyla yenen küçük bir süs ağacı. Kumkuat meyvelerinin iriliği çeşidine ve kültivarına göre değişir. Saksıda yetiştirilmeye uygundur. İç mekanları pek sevmez.

Kategori: Ağaçlar, Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Meyve-Yemiş, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |

Çin Çilek Ağacı, Myrica Rubra

Çin çileği

Hem lezzetli hem sağlığa faydalı meyveler veren, çok yağışlı iklim isteyen bir ağaç. Türkiye’de orta ve doğu Karadeniz bölgemizde yetiştiriciliği yapılabilir.

Kategori: Ağaçlar, Meyve-Yemiş

Etiketler: