Parazitler-Hastalıklar

Saksıda, toprakta küf nasıl önlenir?

Toprakta küflenme

Saksılarda toprak yüzeyinde küf oluşmasından şikâyetçi iseniz, küf nasıl neden olur, nasıl önlenir diye soruyorsanız kısa cevap şu: Işık yetersizliği, hava akımlarının azlığı ve toprağın içinde çürümesi ve ayrışması tamamlanmamış organik maddelerin bulunmasıyla küflenme olur. Bunlarla mücadele edilirse küf sorunu olmaz. Bu üç faktörden özellikle sonuncusu temel etkendir. Peki neler yapabilirsiniz?

Kategori: Parazitler-Hastalıklar, Püf Noktaları

Etiketler:

Nematod (ipsolucan)

Netamot, yuvarlak solucan köklere etkisi

Nematotlar solucanlara benzeyen çok küçük canlılar. Boyları bir iki mm, en fazla yarım santim olur. İncecik ve renksiz olduklarından dolayı gözle görülmeleri mümkün değil.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler: | |

Narenciyelerde ham meyve dökülmesi

Narenciye ham meyvelerde dökülme sorunu

Buradaki konu saksılarda yetiştirilen narenciyeler içindir. Problemin olası nedenlerini açıklamaya çalıştım. Bahçeye dikili narenciyelerinizde de aynı problem varsa aşağıda ikinci kısımdaki (dışarıda açık havada tutulan narenciyeler hakkındaki) bilgiler işinize yarayabilir.

Kategori: Meyve-Yemiş, Parazitler-Hastalıklar, Püf Noktaları

Etiketler: |

Kök yiyen kurtlar

Bitkilerin köklerini yiyen kurtlar

Toprakta köklerle beslenirler. Doğal dengesi bozulmuş, yabani hayvanların azaldığı, yok olduğu, kışları pek soğuk geçmeyen yerlerde bahçeleri istila edip bitkilere büyük zarar verirler.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:

Yaprak sararmalarına dair sorunlar, sebepler, çözümler

Yaprak sararmalarına karşı tedbirler, tedaviler

Yapraklar niçin sararır? Beklenmedik zamanlarda görülen yaprak bozulmaları neden olur ve nasıl önüne geçeriz? Sararan yaprak tekrar yeşil sağlıklı hale dönebilir mi? Her şeyin cevabını elimden geldiğince bu sayfada anlatmaya çalıştım. Konu hem içmekan süs bitkileri için hem her türlü dışmekan bitkileri için geçerlidir.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:

Bitkilerde virüsler, mantarlar

Yapraklarda normal dışı sararmalar, kararmalar, un veya kül serpilmiş gibi tozlanmalar, benekler, kabartılar gibi bozuluklara sebep olan mantarlar, bakteriler ve virüsler bitkilerin bulundukları ortamlara göre baş gösterebilir (bahçede, balkonda, ev içinde, camekânlı balkonda, serada). Sulama düzeni, sulama zamanı, yerin esintilerden yoksun olması, güneşsizlik ve toprak özelliği de hastalıkların sebeplerinden olabilir.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler: