Bitkilerde virüsler, mantarlar

Yapraklarda normal dışı sararmalar, kararmalar, benekler, kabartılar gibi bozuluklara sebep olan mantarlar ve virüsler hakkında.

rss

Sorunlar bitkilerin bulundukları ortamlara göre başgösterebilir (bahçede, balkonda, ev içinde, camekânlı balkonda, serada). Sulama düzeni, sulama zamanı, yerin esintilerden yoksun olması ve toprak özelliği de hastalıkların sebeplerinden olabilir.

Hastalıkların başlıca sebepleri

- En büyük etken geceleri esinitinin olmaması, aynı zamanda yoğun hava nemliliği ve çevre ıslaklığıdır. Eğer ortam yeterince esintili, rüzgarlı ise gece nemliliği veya ıslaklığı zarar vermez.
- Yeterince kuvvetli rüzgar almayan kuytu bahçeler..
- Ağır killi topraklar..
- Gerekmediği halde fazladan sulamak (toprak zaten ıslaksa sulamayın)..
- Günde sadece birkaç saat güneş alan gölgeli yerler..
- Bitkilerin besinden yoksun kalmaları sonucunda savunma mekanizmalarının çalışamaması (bu sadece toprakla ilgili değildir; yaprakları fazla tozlanan bitkilerde de fotosentez yapamama sonucunda olabilir).

Çözümler

a) Mantar, virüs, bakteri kaynaklı sorunlar için ayrı ayrı çözüm yolları:

1- Yukarda sıraladığım uygunsuz yerlerde haklarında iyice araştırma yapmadan her bitkiyi yetiştirmeye kalkmayın. En iyi çözüm budur. Önce araştırın. Eğer “bu bitki külleme vb. hastalıklara yatkındır” deniyorsa hem esintisiz hem geceleri yoğun nem ya da geceleri çevre ıslaklığı olan yerler için uygun değildir.
2- Yine uygunsuz yerlerde sulamaları az sıklıkta yapın. Sabah öğle arası sulayın. Gece ıslaklığı olmazsa hastalık riski büyük ölçüde azalır.
3- Bahçe sülfürünü hastalıklı yapraklara serpin. Su ile karıştırıp sisleme motoru ile ilaçlama yapsanız daha iyi olur. Bahçe sülfürü yerine uygun bir zirai ilaç alabilirsiniz. Fakat bu tür ileçlamalar toprak mikroorganizmalarına zarar verir ve bitkiler için dehşetli zarar verici mikroskobik kurtların süratle artmasına sebep olur.
4- Başka bir tedbir bitkilerin » savunma mekanizmalarını aktifleştirmek.

b) Böcek, bit gibi parazitler hastalıkları fena halde arttırır, yaygınlaştırır.

1- Kloru giderilmemiş musluk suyunu yapraklara haftada bir iki gün püskürtün. Klor hastalık yapan bakterileri öldürür, tazyikli su mantar birikimlerini yıkar temizler, akar türü mini örümcek bitler de kesinlikle kaybolacaktır. Diğer bitleri de bir hayli azaltır.
2- Her çeşit yaprak bitlerine karşı » doğaya zarar vermeyen ilaçları kendiniz yapabilirsiniz.
3- Çok özel bitkileriniz için zirai mücadele ilaçları satıcılarına danışıp uygun ilaç bulabilirsiniz.

Tarih: 01 05 2011
Üst kategori: Parazitler-Hastalıklar
Alt kategori:

'Bitkilerde virüsler, mantarlar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın says:

  Yaklaşık 1.5 boyundaki, 2 saksı söğüt begonyamın ana gövdesinin neredeyde yarısı, beyaz, küf gibi birşeyle kaplandı. önceleri önemsememiştim ama gittikçe yayılıyor. Bu nedir ve ne yapabilirim?
  ***
  Bilemiyorum ama küf değil de doğal bir dış yüzey yaşlanması olabilir. Klorlu musluk suyu ile iyice silin ve açık havada kurumaya bırakın. Toprak kurumaya yüz tutmadıkça sulamamalısınız. Küfün sebebi durağan hava yani aslında havasızlık ve aşırı hava nemliliğidir. Esintili, az da olsa güneşli ortam her bitki için sağlıklı ortamdır.

 2. Selma - Isparta says:

  Evdeki menekşelerimin dipleri beyaz küf bağladı, göbeğinden çürümeye başladı ve tüm öteki çiçeklerimde de görülmeye başladı. Nasıl bir tedavi uygulamalıyım?
  ***
  bu şekildeki küfün sebebi evinizde esinti ve güneş olmaması. Ayrıca hiç gerekmediği halde çok fazla suluyorsunuz. Tedavisi bu yazdıklarımdır. Topraklar kurumadıkça sulamayın, odayı daima iyice havalandırın ve bitkilerin güneş görmesini sağlayın.

 3. Sema Ercan says:

  Bitkilerin savunma mekanizmalarını arttırmak için çeyrek aspirini şimdiden vermeye başlasam olur mu? Direkt musluk suyunda eritsem aspirini doğru mudur?
  ***
  Yapraklarla ilgili bir şey olduğu için yaprakların biraz olsun gelişmiş olması gerekiyor. Çok körpe yapraklarda belki faydası olmayabilir. Bunda suyun saflığının önemi hakkında bilgim yok.

 4. Senem Kerem says:

  Bitki toprağında solucanlar kurtlar vardı. Demirsülfür (saçı kıbrıs) kullandım ve dün bitkilerden birinin toprağında 7-8 tane mantar ayıkladım. Sebebi ve önlemi ne olabilir acaba?
  ***
  Toprak yüzünde zaman zaman mantarlar görebilirsiniz. Son günlerde bizim salonda çiçeklerin dibinden hep mantarlar çıkıyor. Keşke büyük olsalar da yesek diyoruz. Zararı yok. Sebebi de yok. Her zaman her yerde olabilirler. İhtiyaçları nemli zemin ve nemli hava.

 5. Feraye, Marmaris says:

  Balkonda domates ve patlicanlarin ustu mantar oldu. Beyaz dalga dalga, birbirine geciyor.
  ***
  Yapraklarda külleme hastalığı. Sulamayı sabah yapın, yeri bütün gün esintili olmalı. Kapalı kuytu yerlerde esintisizlik ve yoğun hava nemi yazın gece boyu bu tip mantarları fazlaca aktifleştirir. Bu yüzden sulamayı hep sabahleyin yapın ki akşama kadar kurusun. Hastalıklı yaprakları ayıklayın. Fazla yoğun yapraklar varsa seyrekleştirin.

 6. İnci D. -Hatay says:

  Merhaba, balkonumuzda bahçemizde ektiğimiz tüm bitkilerin yaprakları beyaz beneklerle doluyor ve bitki bir süre sonra ölüyor. Sıcaktan dedik ama balkonda ektiğim nane ve maydonozlarda da aynı şeyler oluyor. Sorun nedir, ne yapabilirim?
  ***
  Yaz aylarında gece yoğun nem bu tr hastalıklara sebep olur. Anlaşılan aşırı sıklıkta suluyorsunuz. Daha az sıklıkta vew sadece sabahları sulayın. Gece ortamda ıslaklık olmamalı.

 7. Zeynep, İstanbul says:

  Cam kenarında saksıda biber yetiştiriyorum. Bitkimin dallarında mor lekeler var. Sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Dalların yeşil rengi gibi morluklar da aynı şekilde dalın renginden gibi görünüyorsa bu o biber çeşidinin özelliğidir. Problem yok.

 8. semiha, Batman says:

  Kauçuk çiçeğimin bazı yapraklarında çok büyük olmayan siyah noktalar var. alttaki birkaç yaprağı da çok sağlıksız görünüyor. diğerlerinden farklı sararma yok ama üzeri sanki incecik mat bir tabakayla kaplı. aynı zamanda yaprağın kenarına yakın kısımlarında da ince tabaka dediğim şey parça parça yanık gibi. rengi siyah değil. normal bir durum mu acaba?
  ***
  Evet çok eski yapraklarda normaldir. Benimkinde de üç beş yıllık eski yapraklarda aynı bozukluk biraz var.

 9. Neşe, Antalya says:

  Saksı çıçeklerimin yapraklarının gövdeyle birleştiği yerlerde pişmaniyeye benzer bir şeyler var. Ne yapmalıyım? Neden olmuş olabilir?
  ***
  Belki de o bitkinizin doğal özelliğidir. Tarifinize benzer bir probleme hiç rastlamadım. Bilmiyorum. Unlu bit olabilir.

 10. Remzi, İstanbul says:

  Organik asitlerden yapılma Biyoaktiv isminde bir ürünümüz var. Bu ürün hem bitki besleme hem de bitki korumada çok etkili. Hastalıktan çökmeye başlayan seraları bile ayağa kaldırdı. Bitki kök hastalıklarına da iyi geldi. Kullanıldığı yerlere zararlılar gelmiyorlar. Öldürücü etkisi yok.

 11. Adnan, Ankara says:

  Salon çiçeğimin yapraklarında sarı benekli noktalar oluşuyor ve yaprağı düşürüyor. Ne yapmalıyım ne önerirsiniz?
  ***
  Önce bu sayfadaki yukarda verdiğim bilgileri ve tavsiyeleri okuyun. Sonra sol kısımda bazı sayfa linkleri var. O bilgileri okuyun. Özellikle sulama hakkında.

 12. Canardam, Ankara says:

  Büyük boy areka çiçeğim çiçeğimin gövdesinde ve yapraklarında beyaz pamuk gibi birşeyler var. oğlum var bazen çiçeğin altından geçerken saçına filan bulaşıyor bu beyazlıklar. çocuğuma bir zararı olur mu?
  ***
  Ya unlu bit ya da bir tür mantar hastalığı.. Çocuğunuza zararı olmaz. Çiçeğinizi duşun altında güzelce yıkayın. Ev içinde mutlaka açık pencereye yakın yerde bulundurun ve güneş de almasını sağlayın. Böylelikle hastalıklardan koruyabilirsiniz. Ev bitkilerini sık sık yakamak temizlemek lazım. çocuk gibi titiz bakım, temizlik gerekiyor.

 13. Aşkar, İzmir says:

  Areka ve kalanşö çiçeçeklerimde yaprak ve gövdelerinde beyaz, yuvarlak 2mm çapında (mantar olduğunu tahmin ediyorum) zararlılar var. Fazla su vermiyorum ve güneş görüyorlar. Denemediğim ilaç ya da pratik bilgi kalmadı. Bu mantarları nasıl yok edebilirim?
  ***
  Mantar varsa güneşten ve esintiden rüzgardan mahrum kaldıkları içindir. Görmeden kesin bir şey söyleyemesem de onların mantar değil bir tür yaprak biti olduğunu sanıyorum. Onlara etki edebilecek ilaç bulmalısınız. O tür bitler hakkında henüz araştırma yapmadım. Yapraklara, dallara yapışık küçük kabuklu yapılar olarak görünürler. Kazıyarak çıkartabilirsiniz.

 14. Rüçhan, Bodrum says:

  Petunyalardaki yapışıklık nedendir? Sonra da bitki ölüyor. Balkonumda güneş ve esinti var. Zaman zaman çok sıcak ve nemli oluyor.
  ***
  Şimdilik kesin bilmiyorum ama zannımca hazır poşet toprakların kökleri fazla ısıtması yüzünden oluyor. Eskiden ben petunyaları normal topraklarda yetiştirirdim. Hiçbir sorun olmazdı. Ama bu poşetlerde satılan özel topraklar kökleri serin tutamıyor. Balkon bitkilerinin pek çoğuna zararı var.

 15. Merve says:

  Bahçede ……in gövde kısmında beyaz renkte kabarıklıklar var. Bu nedir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Önemli bir şey değil. Hele gerekitiği gibi gelişmişse hiç önemli değil. Kışın ölecekler zaten. Uzun ömürlü bitkilerde oluyorsa buna önem vermek lazım.

 16. Mina, İstanbul says:

  .. gövdesinin dibinde sarı şapkalı mantar çıkmış. Saksının diger taraflarında da küçük mantarcıklar var. Ne yapmam lazım?
  ***
  Onların hiçbir zararı yok. Hiçbir şey yapmayın.

 17. Kumkuatçı, Muğla says:

  Saksıda beslediğim kumkuatımın bazı dallarında yaprak kuruluğu, buruşma ve beyaz yapışkan damlalar çıkmaya başladı. Sürekli çiçek açmasına rağmen çiçekleri dökülüp meyve vermeden yeniden çiçek açıyor. Tedevisi nedir?
  ***
  Parazitler dadanmış olabilir. Büyüteçle dikkatle incelemelisiniz. Mesela örümcek bitler gözle çok zor görünecek kadar küçüktür. Daha çok yeni filizlerde ve taze yapraklarda olurlar. Bitlerin verdiği zararı mantar hastalıkları ya da bakteri hastalıkları takip eder. Ona göre vakit kaybetmeden önlem almalısınız. Çiçekleri dökülüyorsa polenleşme olmuyordur. Dışarda dursa daha iyi. Evlerde birçok sorun çıkıyor. Eğer zaten dışarda ise belki yeri esintili değil, belki çiçekleri polenleyecek böcekler çevrede yok.. El ile denemelisiniz.

 18. Cansu, İstanbul says:

  Çiçeklerimin yapraklarında kepek gibi beyaz lekeler var. Bütün çiçeklerime bulaşıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Ne tür bitkilerdir bilmeden ve lekeleri görmeden kesin bir şey diyemem. Eğer mevsimlik bitkiler ise önemli bir problem değil. Yaz bitiyor ve onların ölüm zamanı yaklaşıyor. Benim salonda açık pencere önünde duran camgüzelinde ve biberde de oldu. Sebep gözle zor görünen örümcek bitler. Biraz ihmal ettim. Yıkamayla gidiyorlar ama ilgilenemedim. Eğer bu tip bir problemse size de aynı şeyi tavsiye ederim. Bu örümcek bitlere etki eden ilaç zor bulunuyor. Diğer bitki biti ilaçları bunlara etki etmiyor. Ama yıkamayla kurtarmak mümkün.

 19. Ali, Uşak says:

  1.5kg sönmemiş kireç ve 3kg kükürt 15kg suyla 1.5 saat yavaş ateşte kaynatılıyor. Köpüklerin taşmaması ve ince köpük olunca pet şişelere sifon yardımı ile dolduruyoruz. Tenekede kalan tortuyu hemen boşaltıyoruz. Yoksa tenekeyi deler. 1/10 ölçüsünde sulandırılarak bitkilerin mantar, böcek ne varsa hepsine çaredir. İlaç yokken bu varmış. EÜ pofösörlerinden Gülleci ismini kullanan ihtiyar prf anlattı.

 20. Merve, Antalya says:

  3 tane selluka sarmaşığım var. Zamanı olmamasına rağmen ağustosta tohumdan ektim be çok güzel geliştiler. 1.5-2 m kadar oldular. Son bir haftadır alt yapraklarında nokta şeklinde kahverengi kızılımsı benekler çıkmaya başladı ve yapraklar döküldü. Yeni çıkan üst yapraklar ise çok açık yeşil renkte. Sorun ne olabilir?
  ***
  Şimdi sıcaklar azaldı hava nemi çoğaldı. Yeri pek güneşli ve havadar değilse her türlü hastalık olabilir. Güneşi, sıcağı seven bir bitkidir. Belki yaz sıcakları tamamen dindiği için bir değişim geçiriyordur. Mayıstan itibaren daha güçlü gelişir. Ya da parazitler zarar veriyor olabilir. Örümcek bitlerin bu bitkiye fazla dadandıkları söyleniyor.

 21. Dnz says:

  Evde saksıda ağustos ayından beri tohumdan yetiştirdigim 5 domates fidanım var. Birinde fazlaca, diğerlerinde çok az olmak üzere gövdede beyaz kabarcıklar oluştu. Nasıl geçer bu kabarcıklar? Nedir ne değildir merak ediyorum. Yardim ederseniz cok sevinirim. Henüz bebek gibiler. Yaşasınlar istiyorum.
  ***
  Domateslerin kalınlaşan dallarında sanki kök çıkacakmış gibi kabartılar olabilir. Bu onun doğasındandır. Hastalık filan değil. Beyaz kabarcıklar ise mantar hastalığıdır. Fazla güneş almayan domateslerde görülür. Genelde zararı olmaz ama esinti ve güneş yetersizliği devam ederse artarak çürümelere yol açarlar. Daha fazla güneş alabilmesini sağlayın.

Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)


9 − 1 =