Bitkilerde virüsler, mantarlar

Yapraklarda normal dışı sararmalar, kararmalar, benekler, kabartılar gibi bozuluklara sebep olan mantarlar ve virüsler hakkında.

rss

Sorunlar bitkilerin bulundukları ortamlara göre başgösterebilir (bahçede, balkonda, ev içinde, camekânlı balkonda, serada). Sulama düzeni, sulama zamanı, yerin esintilerden yoksun olması ve toprak özelliği de hastalıkların sebeplerinden olabilir.

Hastalıkların başlıca sebepleri

– En büyük etken geceleri esinitinin olmaması, aynı zamanda yoğun hava nemliliği ve çevre ıslaklığıdır. Eğer ortam yeterince esintili, rüzgarlı ise gece nemliliği veya ıslaklığı zarar vermez.
– Yeterince kuvvetli rüzgar almayan kuytu bahçeler..
– Ağır killi topraklar..
– Gerekmediği halde fazladan sulamak (toprak zaten ıslaksa sulamayın)..
– Günde sadece birkaç saat güneş alan gölgeli yerler..
– Bitkilerin besinden yoksun kalmaları sonucunda savunma mekanizmalarının çalışamaması (bu sadece toprakla ilgili değildir; yaprakları fazla tozlanan bitkilerde de fotosentez yapamama sonucunda olabilir).

Çözümler

a) Mantar, virüs, bakteri kaynaklı sorunlar için ayrı ayrı çözüm yolları:

1- Yukarda sıraladığım uygunsuz yerlerde haklarında iyice araştırma yapmadan her bitkiyi yetiştirmeye kalkmayın. En iyi çözüm budur. Önce araştırın. Eğer “bu bitki külleme vb. hastalıklara yatkındır” deniyorsa hem esintisiz hem geceleri yoğun nem ya da geceleri çevre ıslaklığı olan yerler için uygun değildir.
2- Yine uygunsuz yerlerde sulamaları az sıklıkta yapın. Sabah öğle arası sulayın. Gece ıslaklığı olmazsa hastalık riski büyük ölçüde azalır.
3- Bahçe sülfürünü hastalıklı yapraklara serpin. Su ile karıştırıp sisleme motoru ile ilaçlama yapsanız daha iyi olur. Bahçe sülfürü yerine uygun bir zirai ilaç alabilirsiniz. Fakat bu tür ileçlamalar toprak mikroorganizmalarına zarar verir ve bitkiler için dehşetli zarar verici mikroskobik kurtların süratle artmasına sebep olur.
4- Başka bir tedbir bitkilerin » savunma mekanizmalarını aktifleştirmek.

b) Böcek, bit gibi parazitler hastalıkları fena halde arttırır, yaygınlaştırır.

1- Kloru giderilmemiş musluk suyunu yapraklara haftada bir iki gün püskürtün. Klor hastalık yapan bakterileri öldürür, tazyikli su mantar birikimlerini yıkar temizler, akar türü mini örümcek bitler de kesinlikle kaybolacaktır. Diğer bitleri de bir hayli azaltır.
2- Her çeşit yaprak bitlerine karşı » doğaya zarar vermeyen ilaçları kendiniz yapabilirsiniz.
3- Çok özel bitkileriniz için zirai mücadele ilaçları satıcılarına danışıp uygun ilaç bulabilirsiniz.

Tarih: 01 05 2011
Üst kategori: Parazitler-Hastalıklar
Alt kategori:

'Bitkilerde virüsler, mantarlar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın says:

  Yaklaşık 1.5 boyundaki, 2 saksı söğüt begonyamın ana gövdesinin neredeyde yarısı, beyaz, küf gibi birşeyle kaplandı. önceleri önemsememiştim ama gittikçe yayılıyor. Bu nedir ve ne yapabilirim?
  ***
  Bilemiyorum ama küf değil de doğal bir dış yüzey yaşlanması olabilir. Klorlu musluk suyu ile iyice silin ve açık havada kurumaya bırakın. Toprak kurumaya yüz tutmadıkça sulamamalısınız. Küfün sebebi durağan hava yani aslında havasızlık ve aşırı hava nemliliğidir. Esintili, az da olsa güneşli ortam her bitki için sağlıklı ortamdır.

 2. Selma - Isparta says:

  Evdeki menekşelerimin dipleri beyaz küf bağladı, göbeğinden çürümeye başladı ve tüm öteki çiçeklerimde de görülmeye başladı. Nasıl bir tedavi uygulamalıyım?
  ***
  bu şekildeki küfün sebebi evinizde esinti ve güneş olmaması. Ayrıca hiç gerekmediği halde çok fazla suluyorsunuz. Tedavisi bu yazdıklarımdır. Topraklar kurumadıkça sulamayın, odayı daima iyice havalandırın ve bitkilerin güneş görmesini sağlayın.

 3. Sema Ercan says:

  Bitkilerin savunma mekanizmalarını arttırmak için çeyrek aspirini şimdiden vermeye başlasam olur mu? Direkt musluk suyunda eritsem aspirini doğru mudur?
  ***
  Yapraklarla ilgili bir şey olduğu için yaprakların biraz olsun gelişmiş olması gerekiyor. Çok körpe yapraklarda belki faydası olmayabilir. Bunda suyun saflığının önemi hakkında bilgim yok.

 4. Senem Kerem says:

  Bitki toprağında solucanlar kurtlar vardı. Demirsülfür (saçı kıbrıs) kullandım ve dün bitkilerden birinin toprağında 7-8 tane mantar ayıkladım. Sebebi ve önlemi ne olabilir acaba?
  ***
  Toprak yüzünde zaman zaman mantarlar görebilirsiniz. Son günlerde bizim salonda çiçeklerin dibinden hep mantarlar çıkıyor. Keşke büyük olsalar da yesek diyoruz. Zararı yok. Sebebi de yok. Her zaman her yerde olabilirler. İhtiyaçları nemli zemin ve nemli hava.

 5. Feraye, Marmaris says:

  Balkonda domates ve patlicanlarin ustu mantar oldu. Beyaz dalga dalga, birbirine geciyor.
  ***
  Yapraklarda külleme hastalığı. Sulamayı sabah yapın, yeri bütün gün esintili olmalı. Kapalı kuytu yerlerde esintisizlik ve yoğun hava nemi yazın gece boyu bu tip mantarları fazlaca aktifleştirir. Bu yüzden sulamayı hep sabahleyin yapın ki akşama kadar kurusun. Hastalıklı yaprakları ayıklayın. Fazla yoğun yapraklar varsa seyrekleştirin.

 6. İnci D. -Hatay says:

  Merhaba, balkonumuzda bahçemizde ektiğimiz tüm bitkilerin yaprakları beyaz beneklerle doluyor ve bitki bir süre sonra ölüyor. Sıcaktan dedik ama balkonda ektiğim nane ve maydonozlarda da aynı şeyler oluyor. Sorun nedir, ne yapabilirim?
  ***
  Yaz aylarında gece yoğun nem bu tr hastalıklara sebep olur. Anlaşılan aşırı sıklıkta suluyorsunuz. Daha az sıklıkta vew sadece sabahları sulayın. Gece ortamda ıslaklık olmamalı.

 7. Zeynep, İstanbul says:

  Cam kenarında saksıda biber yetiştiriyorum. Bitkimin dallarında mor lekeler var. Sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Dalların yeşil rengi gibi morluklar da aynı şekilde dalın renginden gibi görünüyorsa bu o biber çeşidinin özelliğidir. Problem yok.

 8. semiha, Batman says:

  Kauçuk çiçeğimin bazı yapraklarında çok büyük olmayan siyah noktalar var. alttaki birkaç yaprağı da çok sağlıksız görünüyor. diğerlerinden farklı sararma yok ama üzeri sanki incecik mat bir tabakayla kaplı. aynı zamanda yaprağın kenarına yakın kısımlarında da ince tabaka dediğim şey parça parça yanık gibi. rengi siyah değil. normal bir durum mu acaba?
  ***
  Evet çok eski yapraklarda normaldir. Benimkinde de üç beş yıllık eski yapraklarda aynı bozukluk biraz var.

 9. Neşe, Antalya says:

  Saksı çıçeklerimin yapraklarının gövdeyle birleştiği yerlerde pişmaniyeye benzer bir şeyler var. Ne yapmalıyım? Neden olmuş olabilir?
  ***
  Belki de o bitkinizin doğal özelliğidir. Tarifinize benzer bir probleme hiç rastlamadım. Bilmiyorum. Unlu bit olabilir.

 10. Remzi, İstanbul says:

  Organik asitlerden yapılma Biyoaktiv isminde bir ürünümüz var. Bu ürün hem bitki besleme hem de bitki korumada çok etkili. Hastalıktan çökmeye başlayan seraları bile ayağa kaldırdı. Bitki kök hastalıklarına da iyi geldi. Kullanıldığı yerlere zararlılar gelmiyorlar. Öldürücü etkisi yok.

 11. Adnan, Ankara says:

  Salon çiçeğimin yapraklarında sarı benekli noktalar oluşuyor ve yaprağı düşürüyor. Ne yapmalıyım ne önerirsiniz?
  ***
  Önce bu sayfadaki yukarda verdiğim bilgileri ve tavsiyeleri okuyun. Sonra sol kısımda bazı sayfa linkleri var. O bilgileri okuyun. Özellikle sulama hakkında.

 12. Canardam, Ankara says:

  Büyük boy areka çiçeğim çiçeğimin gövdesinde ve yapraklarında beyaz pamuk gibi birşeyler var. oğlum var bazen çiçeğin altından geçerken saçına filan bulaşıyor bu beyazlıklar. çocuğuma bir zararı olur mu?
  ***
  Ya unlu bit ya da bir tür mantar hastalığı.. Çocuğunuza zararı olmaz. Çiçeğinizi duşun altında güzelce yıkayın. Ev içinde mutlaka açık pencereye yakın yerde bulundurun ve güneş de almasını sağlayın. Böylelikle hastalıklardan koruyabilirsiniz. Ev bitkilerini sık sık yakamak temizlemek lazım. çocuk gibi titiz bakım, temizlik gerekiyor.

 13. Aşkar, İzmir says:

  Areka ve kalanşö çiçeçeklerimde yaprak ve gövdelerinde beyaz, yuvarlak 2mm çapında (mantar olduğunu tahmin ediyorum) zararlılar var. Fazla su vermiyorum ve güneş görüyorlar. Denemediğim ilaç ya da pratik bilgi kalmadı. Bu mantarları nasıl yok edebilirim?
  ***
  Mantar varsa güneşten ve esintiden rüzgardan mahrum kaldıkları içindir. Görmeden kesin bir şey söyleyemesem de onların mantar değil bir tür yaprak biti olduğunu sanıyorum. Onlara etki edebilecek ilaç bulmalısınız. O tür bitler hakkında henüz araştırma yapmadım. Yapraklara, dallara yapışık küçük kabuklu yapılar olarak görünürler. Kazıyarak çıkartabilirsiniz.

 14. Rüçhan, Bodrum says:

  Petunyalardaki yapışıklık nedendir? Sonra da bitki ölüyor. Balkonumda güneş ve esinti var. Zaman zaman çok sıcak ve nemli oluyor.
  ***
  Şimdilik kesin bilmiyorum ama zannımca hazır poşet toprakların kökleri fazla ısıtması yüzünden oluyor. Eskiden ben petunyaları normal topraklarda yetiştirirdim. Hiçbir sorun olmazdı. Ama bu poşetlerde satılan özel topraklar kökleri serin tutamıyor. Balkon bitkilerinin pek çoğuna zararı var.

 15. Merve says:

  Bahçede ……in gövde kısmında beyaz renkte kabarıklıklar var. Bu nedir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Önemli bir şey değil. Hele gerekitiği gibi gelişmişse hiç önemli değil. Kışın ölecekler zaten. Uzun ömürlü bitkilerde oluyorsa buna önem vermek lazım.

 16. Mina, İstanbul says:

  .. gövdesinin dibinde sarı şapkalı mantar çıkmış. Saksının diger taraflarında da küçük mantarcıklar var. Ne yapmam lazım?
  ***
  Onların hiçbir zararı yok. Hiçbir şey yapmayın.

 17. Kumkuatçı, Muğla says:

  Saksıda beslediğim kumkuatımın bazı dallarında yaprak kuruluğu, buruşma ve beyaz yapışkan damlalar çıkmaya başladı. Sürekli çiçek açmasına rağmen çiçekleri dökülüp meyve vermeden yeniden çiçek açıyor. Tedevisi nedir?
  ***
  Parazitler dadanmış olabilir. Büyüteçle dikkatle incelemelisiniz. Mesela örümcek bitler gözle çok zor görünecek kadar küçüktür. Daha çok yeni filizlerde ve taze yapraklarda olurlar. Bitlerin verdiği zararı mantar hastalıkları ya da bakteri hastalıkları takip eder. Ona göre vakit kaybetmeden önlem almalısınız. Çiçekleri dökülüyorsa polenleşme olmuyordur. Dışarda dursa daha iyi. Evlerde birçok sorun çıkıyor. Eğer zaten dışarda ise belki yeri esintili değil, belki çiçekleri polenleyecek böcekler çevrede yok.. El ile denemelisiniz.

 18. Cansu, İstanbul says:

  Çiçeklerimin yapraklarında kepek gibi beyaz lekeler var. Bütün çiçeklerime bulaşıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Ne tür bitkilerdir bilmeden ve lekeleri görmeden kesin bir şey diyemem. Eğer mevsimlik bitkiler ise önemli bir problem değil. Yaz bitiyor ve onların ölüm zamanı yaklaşıyor. Benim salonda açık pencere önünde duran camgüzelinde ve biberde de oldu. Sebep gözle zor görünen örümcek bitler. Biraz ihmal ettim. Yıkamayla gidiyorlar ama ilgilenemedim. Eğer bu tip bir problemse size de aynı şeyi tavsiye ederim. Bu örümcek bitlere etki eden ilaç zor bulunuyor. Diğer bitki biti ilaçları bunlara etki etmiyor. Ama yıkamayla kurtarmak mümkün.

 19. Ali, Uşak says:

  1.5kg sönmemiş kireç ve 3kg kükürt 15kg suyla 1.5 saat yavaş ateşte kaynatılıyor. Köpüklerin taşmaması ve ince köpük olunca pet şişelere sifon yardımı ile dolduruyoruz. Tenekede kalan tortuyu hemen boşaltıyoruz. Yoksa tenekeyi deler. 1/10 ölçüsünde sulandırılarak bitkilerin mantar, böcek ne varsa hepsine çaredir. İlaç yokken bu varmış. EÜ pofösörlerinden Gülleci ismini kullanan ihtiyar prf anlattı.

 20. Merve, Antalya says:

  3 tane selluka sarmaşığım var. Zamanı olmamasına rağmen ağustosta tohumdan ektim be çok güzel geliştiler. 1.5-2 m kadar oldular. Son bir haftadır alt yapraklarında nokta şeklinde kahverengi kızılımsı benekler çıkmaya başladı ve yapraklar döküldü. Yeni çıkan üst yapraklar ise çok açık yeşil renkte. Sorun ne olabilir?
  ***
  Şimdi sıcaklar azaldı hava nemi çoğaldı. Yeri pek güneşli ve havadar değilse her türlü hastalık olabilir. Güneşi, sıcağı seven bir bitkidir. Belki yaz sıcakları tamamen dindiği için bir değişim geçiriyordur. Mayıstan itibaren daha güçlü gelişir. Ya da parazitler zarar veriyor olabilir. Örümcek bitlerin bu bitkiye fazla dadandıkları söyleniyor.

 21. Dnz says:

  Evde saksıda ağustos ayından beri tohumdan yetiştirdigim 5 domates fidanım var. Birinde fazlaca, diğerlerinde çok az olmak üzere gövdede beyaz kabarcıklar oluştu. Nasıl geçer bu kabarcıklar? Nedir ne değildir merak ediyorum. Yardim ederseniz cok sevinirim. Henüz bebek gibiler. Yaşasınlar istiyorum.
  ***
  Domateslerin kalınlaşan dallarında sanki kök çıkacakmış gibi kabartılar olabilir. Bu onun doğasındandır. Hastalık filan değil. Beyaz kabarcıklar ise mantar hastalığıdır. Fazla güneş almayan domateslerde görülür. Genelde zararı olmaz ama esinti ve güneş yetersizliği devam ederse artarak çürümelere yol açarlar. Daha fazla güneş alabilmesini sağlayın.

 22. Nazan, İstanbul says:

  Bahçemi ektim fakat topraktan sarı renkli, sanki toprağa sarı boya dökülmüş gibi bir tabaka oluşuyor ve çok çabuk toprakta yayılıyor. Bu nedir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Küfe benzer bir mantar. Bugünlerde toprak iyice kurumadıkça sulamayın ve sulamayı sabah ile öğle arasında yapın. Havalar iyice ısındığında artık olmazlar o zaman normal sulamaya devam edersiniz. Bahçeniz pek güneş ve rüzgar almıyorsa sulamaları sabah ile öğle arasında yapmalısınız.

 23. Zehra. İzmir says:

  Yaz çiçeklerinin filizlenme aşamasında saksıların üzerindeki toprak ilk önce siyahlaştı ardından beyazlaşmaya başladı. Bu arada yapraklar kuruyup dökülmeye başladı. Toprağı incelediğimde beyaz beyaz küf gibi anlayamadığım noktalar gördüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yeriniz güneşli değilse rüzgarlı değilse yapılacak pek bir şey yok. İlaçlarla bile pek iyi sonuç alamazsınız zira mevsimlik çiçekler güneşi ve rüzgarı seviyor. Anlattığınız problem yerlerinin uygun olmadığını gösterir.

 24. Sibel, Eskişehir says:

  Domates dahil tohumdan birçok bitkiyi(süs bitkileri-sukulentler vs.) yetiştirmeye çalışıyorum. Yetiştirdiklerimi eşe dosta dağıtıyorum. Bir nevi hobi benim için fakat bir türlü çökerten hastalığına engel olamıyorum. Geçen yılki aynı durum bu yılda tekrarlandı. Fideler 5cm olduğunda %70-80i kesin ölüyor. Hemen bir yanındaki viyoldeki fideler ise hiçbir şey olmamış gibi büyüyor. Çökerten yüzünden olduğu kesin gibi. Fideler özel hazırlanarak satılan “Pro çimlendirme torfu” gibi toprakta. Çimlendikten sonra güneşte ve açık alanda (teras olduğu için fazla güneş geliyor o yüzden bazıları için %50 gölgelik aldım orada) yetiştiriyorum. Ekmeden toprağa ve ektikten sonra fidelenince bazı ilaçlar kullandım. Yarardan çok zarar sağladı. Sanırım dozaj ayarlamasını bir türlü yapamıyorum. Üzerindeki bilgiler ve aldığım yerdeki arkadaşlar kaba bilgiler veriyor. Sizin bu konuda tavsiyeniz var mıdır? Şunu kullan çok da kullansan zarar getirmez diyebileceğiniz gibi. Ziraatçi arkadaşlara sorduğumda bir tür mantar olduğunu tek hata olarak sulama olabileceğini söylüyorlar. Fakat üst yüzey neredeyse komple kurumadan spreyleme şeklinde suluyorum viyolleri. Yani gayet az da su veriyorum. Viyoller başka nasıl sulanır? 3-5cm fideleri alttan sulamak işe yarar mı? Kökler alta kadar ulaşmıyor daha ama.. Açık alan yerine mini bir sera yapıp kontrollü yetiştirme vs çözüm olabilir mi?
  ***
  Hiçbir ilaç tavsiye edemiyorum. Size şunu anlatayım: Bahçemin toprağı ağır killi toprak.. Daha doğrusu az topraklı ağır kilden ibaret. Buraya 7 ay önce taşındım. Şimdi bahar geleli geçen yıl toprağa atılmış veya düşmüş her tohum çimlenip çıkıyor. Benim bahçeye özel diktiğim tohumlar da güzelce büyüyor. Hiç birinde en küçük bir sorun yok. Gelişimleri mükemmel. Başarı yüzden yüz tam. Çökertmeye yakalanma riski olan aşamayı geçemeyen tek bir fide oldu o ise bahçede değil. Hazır poşet toprak kullanılmış bir sakısıda, bir süs bitkisinin yanına ektiğim tohumlardan biri fide iken tepeden başlayarak çürüdü.
  Yani, para verip satın aldığınız topraklar var ya bütün problem o. Size tavsiyem: Bir yerden (doğal arazilerden) kırmızı killi toprak alın. Bulabilirseniz mil denen kumlu topraktan alın. Ya da temiz bir kum. İkisini karıştırın. Tohumlar bunda çok iyi gelişir ve çökertme hastalığına tutulmazlar. Ayrıca çocukluğumdan beri fide yetiştirmek için asla özel fidelik toprak hazırlamamışımdır. Kesinlikle gerekli değil. Gelişim tam sağlıklı oluyor. Fideler büyüyünce gübreli toprağa dikersiniz. Ziraatçiler size sulama yüzünden demiş. Hiç sanmıyorum ama bir ihtimal, belki de öyledir. Siz viyollerinizdeki fideleri sabah ile öğle arası sulayın. Akşam sulamayın. Gece ıslaklığı (kendileri değil çevre ıslak olsa bile) rüzgarsız ortamlarda veya rüzgarsız zamanlarda mantar hastalıklarına yol açabiliyor. Bundan sonra tohumlarınızı hiçbir ilaç, gübre, besin katmadığınız sıradan gerçek toprağa ekin. Ne kadar mükemmel geliştiklerini göreceksiniz.

 25. Yaman, Hatay says:

  Bahçemde kuytu gölge ve ıslak bir köşede begonvil bitkisinin dibinde aynen bir kapta beyaz plastik bir madde eritip dökmüş gibi bir tabaka oluşmuş. Elle tabaka şeklinde sıyrılıp çıkarılabiliyor. Donmuş mum kıvamında. Temizlediğimi sanıyorum. Yıllardır bahçeyle uğraşırım hiç rastlamamıştım, okumamıştım. Ne olabilir, tekrarlamaması için oraya herhangi bir madde uygulamam gerekiyor mu?
  ***
  Ben de ilk defa böyle bir şey duydum. Hiçbir fikrim yok.

 26. Şeref, Adana says:

  Domates kök gövdesinde beyaz kurşuni küf var. Yaklaşık 45 gün oldu ekileli. Bu hastalık üst tepesinden sönmeye başlıyor ve 1 metrelik boyundaki domates ölüyor. Ne tavsiyelerde bulanabilirsiniz?
  ***
  İlk defa duydum. Çocukluğumdan beri domates yetiştiririm hiç rastlamadım. Ayrıca bu tür hastalıklar her yerde kesinlikle vardır ama gerekli şartlar olmazsa aktif hale geçemezler zarar verici olamazlar. Problem hakkında iki tahminim var. Biri kullandığınız gübrenin niteliği bitkilerin kof ve sağlıksız gelişimine neden olmuş olabilir. İkincisi yetiştirdiğiniz yerde gece ıslaklık ve yoğun hava nemi oluyorsa ve rüzgarlara açık bir yer değilse mantar hastalıkları oluşur. Domatesler zaten her zaman sulanmaz. Çok su isteyen bitkilerin çok yakınına da dikilmemelidir. Ancak yeri çok rüzgarlı ise sorun çıkmaz. Bir de eğer toprak fazlaca su tutucu özellikte ise derinden bellenerek ponza taşı ve kum karıştırmak gerekir.

 27. Yagmur, Antalya says:

  Merhaba. Seflora’mın saksısında toprakta sarı renkte 2 tane mantar çıkmış. Çiçeğe zarar verir mi? Koparmalı mıyım yada toprağını mı değistirmeliyim? Yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Mantarlar topraktaki çürüntüleri ayrıştırır ve içerdikleri elementleri bitkilerin köklerinin alabileceği hale getirir. Bu bakımdan zararı değil faydası vardır.

Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)

Aşağıdaki işlemde eksik rakamı yazın. *