Yucca (avize ağacı)

Hem iç mekân hem dış mekân dekorasyon bitkilerindendir. İçmekânlarda yanlış bakım sonucu yucca türlerinde çürüme problemi yaygındır.

rss

Asparagacee (Kuşkonmazgiller) familyasından Yucca (yuka) cinsinin 49 türü ve 24 alt türü var. Gösterişli türlerinin kültivarları da ayrıca türetilmiş. Bütün türlerinin anavatanı kuzey Amerika kıtası ve Orta Amerika’dır. Birkaç türü de güney Amerika kıtasında bulunur.

Genel Özellikleri

Yucca türleri birbirlerine çok benzerler. Çoğunu yaprak şeklinden ayırt edebilmek biraz zor. Gövde oluşturup oluşturmamasından ve çiçek farklılıklarından tanınırlar. Doğada genellikle sıcak, kurak, çorak bölgelerde açık arazilerde yetişirler. Şiddetli güneşe ve şiddetli sıcaklara uyumlu olup susuzluğa da çok iyi dayanıklıdırlar.

Kullanım

Kış soğuklarına iyi dayanmaları Yucca’ları Türkiye’nin birçok yerinde parklarda bahçelerde yetiştirilen en önemli peyzaj bitkilerinden etmiştir. Hem ayrıca Yucca’lar tuzlu toprak uyumludur. Deniz suyunun etkisiyle tuzlu olan sahil topraklarında yetiştirilebilirler. Doğal gübrelerden iyi faydalanırlar. Terbiye edilmeye çalışılan kıraç özellikli arazilerde de sorunsuz yetişirler.

İçerdiği saponin maddesinin cilt temizleyici ve kas ağrılarını giderici özelliği vardır. Bazı ülkelerde körpe dalları ve yumrumsu kökleri yemeklik olarak kullanılıyor.

Yucca çok gösterişli çiçek açar. Yukarı dimdik salkım halinde kocaman çiçekleri olur. Çiçek sapı bazen (ve bazı türlerinde) birkaç metre yükselebiliyor.

Dış mekânlarda park, bahçe bitkisi olarak en yaygın yetiştirilenleri gövdesi pek boylanmayan Yucca filamentosa ve birkaç metre boylanabilen Yucca gloriosa türleridir. Eskiden bizde avize ağacı diye bilinirlerdi. İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de eskiden beri çok yetiştirildikleri ve Akdeniz iklimine tam uyumlu oldukları için buralarda doğal yetişir – kendiliğinden çevreye yayılır olmuşlar.

— Yucca filamentosa -35C dereceye kadar kış soğuklarına dayanıklıdır. Bu türün yaprak kenarları sarı şeritli olan ve tam tersi ortası sarı, kenarları yeşil şeritli olan iki kültivarı iç mekanlar için daha şık bir bitkidir. Yaprak kenarlarından lif lif soyulma özelliğiyle diğer Yuccalardan ayırt edebilmek mümkün.
— Yucca gloriosa ise kışın -25C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. Bunun da yaprak kenarları çizgili kültivarları türetilmiş.
— Yucca restorata yapraklarının çok dar (Dracaena marginata gibi ama çok sert ve düz-sağlam) olması ve gövdesinin palmiye gövdesi benzeri yapıda olmasıyla diğerlerinden kolayca ayırt edilebilir. -25C derece soğuğa dayanır. Diğerlerine göre daha şık bir park-bahçe süs ağacıdır.

Parklarda bahçelerde yuka bakımında hiçbir problem yok. Dikin ve unutun. Sadece ilk yıl yaz sıcaklarında fazlaca susuz bırakmamaya gayret edin.

İç mekânlarda Yucca yetiştirilmesi, bakımı

Yuccca

Yuccca

Salonlarda, ofislerde toprağının havadarlığına ve az sulamaya ciddi olarak dikkat etmelisiniz. Aşağıda anlattığım şartların dışına çıkarsanız kolayca çürürler.

Güneş

Tüm Yucca türleri şiddetli güneş isteyen bitkilerdir. Daha zarif görünümlü olabilmeleri, ofislerde salonlarda daha güzel görünümlü olabilmeleri güneşin aşırısından korunmasıyla mümkündür. Yine de direkt güneşten tamamen mahrum etmemelisiniz. Güneşten mahrum ederseniz kof, sağlıksız ve kolayca hastalıklanır özellikli gelişim gösterirler. Çürüyüp ölme riski kuvvetlidir. Fakat gölgeye alışmışsa yazın şiddetli güneşe aniden çıkarınca yapraklar yanıp bozulur. Yavaş yavaş güneşe alıştırmalısınız.

Güneşe alışık mı değil mi şöyle anlarsınız: Yucca yaprakları çok sert ve kalınca olur. Eğer değilse güneşten oldukça mahrum kalmış demektir. Ya da o bitki Yucca değil, bir Dracaena türüdür. Bazı dracaena türleri ile Yucca türleri birbirlerine çok benzerler.

Toprak

Saksıda iç mekânlarda yetiştirilen yuka toprağı mutlaka çabuk kurur özellikte ve havadar olmalıdır. Değilse kuvars kumu ve ponza taşı karıştırmalısınız. Özellikle ponza taşı yuccalar için ciddi anlamda önemlidir. Ağır gövdesinin dik durabilmesi için toprak sıkıştırılır (siz sıkıştırmasanız bile kendi kendisine sağa sola yalpalayıp toprağı sıkıştırır). Eğer toprağa ponza taşı karıştırılmamışsa kökler toprağın sıkışmasından dolayı hem havasız kalarak hem ezilerek çürümeye başlar. Hastalık oluşup gövdeye ilerler ve bitki ölür. Bu sebeple yucca dikeceğiniz saksıda kullanacağınız toprağa mutlaka ponza taşı karıştırın.

Doğal gerçek toprak kullanacaksanız:
5 ölçü toprak + 2 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Lifli hazır poşet toprak kullanacaksanız:
4 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı.

Toprak karışımında kesinlikle perlit ve vermikülit kullanmamalısınız. Bu maddeler Asparagaceae familyasından hemen her cins bitkilere zararlıdır.

Sulama

Sulama suyunun mutlaka iki gün açıkta bekletilerek kloru uçurulmuş olmalı. Klorlu su büyük zarar verebiliyor. Toprak yarıdan fazla kurumadıkça kesinlikle sulamayın. Özellikle de havasız esintisiz mekânlarda toprak uzun süre fazla ıslak kalırsa Yucca hastalıklanıp çürümeye başlar. Kış boyunca ise toprak iyice kurudukça az miktarda su ile sulayın.

Besin verme

Genel kullanım bitki besininden mayıs – ekim arasında 20-30 günde bir defa suya karıştırarak verin. Gelişim çok hızlı ve çok güçlü ise 15 günde (ya da her 3 sulamada bir defa) vermelisiniz.

Budama

Yucca kolayca yan dallar oluşturabiliyor. Dipten bile budasanız yeniden birkaç filiz verip gelişime devam eder. Yalnız budamayı mutlaka çok sık ve uzun süreli esinti alabilmesini sağlayacağınız zaman yapmalısınız. Serin, soğuk mevsimlerde pencereleri pek açmayacağınızdan dolayı eğer bu zamanlarda budarsanız kesik yerlerden hastalık kapıp çürümeye başlar. Budadıktan sonra kesik yerlere sakın macun, mum filan sürmeyin. Bunun ayrı ilacı ve usulü vardır. Siz yaparsanız tam tersine çürümeye yol açar. En iyisi esintili yerde tutarak kesik yerlerin rüzgâr yoluyla kurumasını sağlamanızdır. İlkbahar ortası – yaz başı arası en iyi budama zamanıdır. Hem budadığınız dalları kolayca köklendirebilirsiniz.

Tehlikesi

İç mekânlarda az güneşte yuka pek tehlikeli gelişmez. Fakat yukanın birçok türlerinin bahçede ve güneşli balkonlarda çok sert, kalın, çelik mızrak gibi sipsivri uçlu, çok sağlam yapılı yaprakları koşup oynayan çocuklar ve köpekler için tehlikelidir. Hiçbir zehirleyici etkisi yok ama sert-kalın yapraklı türlerde her bir yucca yaprağı bıçak gibi batıcı ve kesici özelliklidir. Öldürücü özelliği var.

Yucca çoğaltılması

» Çelikle çoğaltma usullerinden yaprak çeliği hariç hepsiyle kolayca çoğaltabilirsiniz (kök çeliği dahil -ve hatta salt kalın kök ayırmayla bile). En basit yolu ilkbaharda serin günler geride kaldığında, leylakların lalelerin çiçeklenme dönemi geride kalıp güllerin çiçeklenme zamanı yeni başlayınca istediğiniz gibi kesin ve direkt toprağa dikin. Kökten gelişmiş dalları ayırmayla da çoğaltabilirsiniz. Güneşin ısıttığı ve rüzgârlı bir yerde birkaç hafta içinde köklenirler. Uzun bir dalı 15-20cm parçalara bölüp her birini direkt toprağa dikerek köklendirebilirsiniz. Tek önemli şart şudur: Kestiğinizde kesik yerlerin tamamıyla kuruması için iki gün açıkta bekletin sonra dikin.

Tohumla çoğaltılması da basittir. Güneşli ve havadar bir yerde, çabucak kuruyucu özellikli toprakta güneşin ısıtmasıyla bir iki haftada çimlenirler. Tohumların önce zımpara kağıdı ile zımparalanması tavsiye edilir. En fazla 1cm derine gömün. Toprak üst yüzeyi hafiften kurumadıkça sulamayın.

Problemler

Doğru şartlarda hiçbir problem olmaz. Kapalı mekânlarda yanlış toprak, gereksiz sulamalar, ışıksız esintisiz köşelerde tutmak çürütür. Yucca türleri oldukça dayanıklıdır. Buna rağmen ev, ofis vb iç mekânlarda çürümesinden çok şikâyet var. Sebepler belli. Yukardaki bakım bilgilerinin dışına çıkmayın. Klorlu su ile sulamak, havasız ve kurumayan özellikli topraklar, toprağa perlit, vermikülit karıştırmak, toprak kurumadan sulamak, gerekmediği halde koskocaman saksılara dikmek gibi hatalardan kaçının.

'Yucca (avize ağacı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hayriye Koçer says:

  Benim yucamda yan sürgün hiç yok. İki ayrı kökü aynı saksıya ektim. Her ikisinde de ikişer üçer dal var. Kökünden sürgün verebilir mi ki ayırayım? Boyu tavana kadar uzadı. Sağlığı iyi gibi. Geçen sene de açmıştı ama soğuk odada olduğundan olacak tam açamadan çiçekli dal kurudu. Çelikle çoğaltmam için iki daldan birini mi kesmeliyim?
  ***
  Boyu tavana kadar uzamışsa yazımda anlattığım gibi kesersiniz (ama bu işi mayısta yapın). O zaman alt tarafı yeni sürgün çıkarır. Kesip ayırdığınız parçaları ayrı bir saksıya dikerseniz köklenir tutar.

 2. Merve, İstanbul says:

  Yukamın yapraklarında belli belirsiz beyaz lekeler görülüyor. Aynı yerlerden belli bir süre sonra yaprak çürümeye başlıyor. Taze ve sağlıklı yaprakları çıkıyor ancak onlar da çürüyor. Saksı değiştirdim. Sulama şekilleri denedim. Besin verdim. Besin azalttım. Yaprakları sulamadım. Hiç biri işe yaramadı. Acaba bu konuda bilginiz var mı?
  ***
  Sebepleri, öncelikle güneşten tamamen mahrum etmek, fazla sulamak, toprağına ponza taşı katmamak, musluk suyunu direkt kullanmak olabilir. Bu sayfada verdiğim bilgiler çok önemlidir. Dışına çıkmamalısınız.

 3. Özden, Ankara says:

  Salonda ışıklı ama direkt güneş almayan yerde bulunan yucca çiceğimin saksısında mantara benzer küçük küçük 10-15 tane bitki türemiş. Bu bitkilerden kurtulmak için ne yapabilirim?
  ***
  Onlar her yerde olabilir. Zararı yok. Kısa zamanda yok olurlar. Güneşte ve havadar ortamda daha çabuk kaybolurlar.

 4. Atakan K. -Adana says:

  Benim bir saksıda iki köküm var: Birisi çok büyük, diğeri küçük. İkisini ayrı ayrı saksılara dikmek istiyorum. İki tane edinmek için doğru olur mu? Kurumaz değil mi?
  ***
  Bana sorarsanız ayırmayın. İkisi bir arada daha zengin daha dekoratif görünür. Tek saksıda tek dal, sopa gibi, hoş bir görüntü olmuyor. Tavsiyem bu. Ayıracaksanız Adana için zamanı nisan ortası. İstanbula göre mayıs ayının ortasında ayırmak daha iyi olur.

 5. Kafiye Baycan says:

  Yuccam iki daldı. Biri çürüdü. Diğeri de çürüyor. Yaprakları sararıp kurumaya başladı. Ne yaplıyım lütfen bilgi verin.
  ***
  Siz ne yaptınız da çürümeye başladı bilmeden bir şey diyemem ama sanıyorum çürüme kök kısmından başlamış ve artık yapacak bir şey yok. Yazıyı dikkatle okuyup nerede hata etmişsiniz bulmalısınız.

 6. Can, Adana says:

  Yuccanın çitilleme yöntemiyle çoğaltıldığnı duydum doğru mu?
  ***
  Çitilleme yöntemi nedir bilmiyorum hiç duymadım.

 7. Can, Adana says:

  Çitilleme çelikle çoğaltmaya benziyor sadece onda hiç yaprak bırakmayıp hem üst hemde altı kesiyoruz.
  ***
  Anladım. Evet yucca, dracaena, difenbahya ve daha birçok bitkiler bu usulle uzun bir dal 15-20 cm parçalara bölünerek çoğaltılır.

 8. Mustafa O. -İstanbul says:

  Benim 17 yaşında yuka çiçeğim var. İki kere tavana değdi. Kestim fideledim tutu. Geçen yıl mayıs ayında çiçek açtı. Hayatımda duyduğum en güzel koku. 15 günde kapandı. Acaba yine açar mı?
  ***
  Aynı şartlar devam ederse gelecek yıl yine açması gerekir. Ama sizinki bence yucca değil, bir dracaena türü. Çünkü onların çiçekleri çok güzel kokuyor ve yapraklanma ve dallanma özellikleri Yucca türleri ile çok benzer.

 9. Derya says:

  Sekiz ay önce şirketimize yeni aldığımız yuka ilk günlerde çok güzeldi. Sonra solmaya başladı. Şu anda beyaz böceklenmeler var ve yeni 5-6 yerinde filizlenmeler var. Yaşatmak için, yeniden yapraklanması için ne yapmamız gerekir?
  ***
  Yeni filizlenmeler varsa yeniden yapraklanıyor demektir. Eski hataları tekrarlamamanız ve yukarda verdiğim bakım bilgilerine harfiyyen uymanız yeterli olur sanıyorum.

 10. Zeynep D. -Bandırma says:

  Bahçemizde 15 yılı aşkın zamandır beyaz çiçekler açan, tahminime göre gloriosa denen bir yucca var. Yıllarca açan bu yucca son iki yıldır hiç açmıyor. Yapraklarında ya da gelişiminde herhangi bir bozulma yok. Bundan önceki çiçek verdiği yıllarda bahçe ile uğraşan ben değildim. Çiçeklerin bakımı bana kalınca bahçede bir çok problem yaşadım. Çünkü çiçeklerin dilinden pek anlayamadım. Yucca da en son çiçeğini verdikten sonra o solan çiçeklerin olduğu dalı tamamen kestim ve bir daha hiç çiçek vermedi. Acaba o kesim yanlış bir uygulama mı oldu? Tekrar o güzelliği görebilmek için yapabileceğim bir şey var mı acaba?
  ***
  Aynı bahçede, sabit yerde, son iki yıldır hiç çiçek açmadı. Buna bir sebep kışın yeterince üşümemesi olabilir. Veya evvelce kim ilgileniyordu ise o kişi çok sık sulamıyordu siz çok sulamaya başladınız. Avize ağacı kurak coğrafyaların bitkisi olduğu için ona göre muamele etmek, özellikle de bulunduğu yerde iyice köklendikten sonra önem taşır. Son iki yılda ona gölge yapacak bir ağaç gelişmiş büyümüşse.. Ya da bitişikte ona gölge yapacak bir bina veya bir duvar inşa edilmişse bunlar çiçek açmamasına sebep olabilir. Bu yazdıklarımın hiçbiri geçerli değilse o halde bitkinin biyoritmi bir süre için çiçek açmayı gerekli görmüyordur.
  Hem bence hiç dert etmemelisiniz. Avize ağacı egzotik görünümü için yetiştirilir. Bu yeter. Çiçekleri de güzel ama esas hedef çiçekleri değil. Solan çiçek dalını kesmenizin olumsuz bir etkisi olmuş mudur hiç sanmıyorum.

 11. Ayca, Ordu says:

  Üç kök yuka çiceğim bana üç hafta önce hediye geldi. Bir hafta önce alt yaprakları kurumaya başladı.
  ***
  Toprağın kurumasını beklemeden sulamanız ve yerinin havadar olmayışı buna sebep olabilir.

 12. Musa, Eskişehir says:

  1 metre boyunda insan kolu kalınlığında gövdesi olan ve 4 ayrı dalı olan bir yukam var. Bunu çoğaltacağım fakat bir dalını kesip köklendirdiğim yukanın gövdesi nasıl kütük şekline gelecek?
  ***
  Kütük gibi gövdeli olarak satılanlar zaten o şekilde çok büyük yukaların kesilip köklendirilip filizlendirilmesiyle yetiştirilmiştir.

 13. Rahmiye, Ankara says:

  Yucamı güneşe koyacak yerim yok. Ev de çok güneş almıyor. Pencereden gelen yeterli midir?
  ***
  Ne kadar sürdüğüne bağlı. Eğer yaprakları bir saat kadar bile olsa iyice ısıtacak nitelikteyse yeterlidir.

 14. Feyza, Ankara says:

  Benim de 7 aydır evde baktığım yuccam var. Önce salonun pencereden uzak bir yerindeydi. Fakat peyzajcı bir arkadasım direkt güneş alması lazım dedi. Pencere önüne aldım yaz aylarıydı. Ve yaprakları salmaya başladı. Çok üzüldüm ve Pencereden uzağa aldım. İki haftada bir dinlemiş su ile suluyorum. Ama yapraklarında bembeyaz böceğe benzeyen ama hareket etmeyen nesneler oluştu. Bunlar için ne yapmam gerekiyor. Saksısını değiştirsem veya gübrelesem veya ilaç mı verilecek?
  ***
  İlaçlamaya gerek yok sadece arada sırada ıslak bezle tertemiz silin temizleyin. Arkadaşınızın dediği doğru daha fazla güneş ister. Şimdi kış boyunca direkt güneşe alıştırın. Sulamanın zamanlaması olmaz. Kışın toprak tamamen kuruduğu zaman sulayacaksınız. Yazın ise toprak biraz fazlaca kuruyunca.

 15. Bilal, Van says:

  Yucam sağukta kaldı yaprakları solmaya ve kurumaya başladı. Aynı saksıda iki dal halinde. Acaba tekrar yeşerir mi veya ne yapmam gerek? 3 gün oldu.
  ***
  İstanbulda üstlerine kar yağsa bile zarar görmezler. Van soğuklarına elbette dayanamaz. Eğer kökler de donup ölmüşse yapacak bir şey yok.

 16. Merve, İzmir says:

  Yucca uzun zamandır istediğim bitkiydi. Saptan köklendirilmiş olarak geldi, üç yapraklı. Geniş saksıya bitki topragına diktim. Kuruyunca suladım. Çok uzamış kurumaya yakın yapraklarını kopardım. Oturma odasında sabah üç saat direkt güneş alıyor. Toprağında uçan sinekler vardı. Siinek ilacı önerdiler ama yapraklarına da sıkmısım biraz. Yeni yaprak veren yeri kahverengi. Ölmüş müdür?
  ***
  Olabilir. Toprağa ne olursa olsun kimyasallar karıştırmamalısınız. Mini toprak sinekleri tamamen zararsızdır, sebebi de fazla sulamanızdır. Özellikle yucca avize ağacı havası az iç mekanlarda çamur gibi topraklarda hemen çürür. Belki ilaçtan değil de gereksiz sulamadan çürümüş olabilir.

 17. Merve, İzmir says:

  Yuccamın saksısını değiştirdim. Köküne baktım çürümemiş. Damarlar da duruyor ve kopmuyor. Daha küçük saksıya yeni toprakla diktim, çok az su verdim. İki gündür güneşe çıkarıyorum, camın önüne. Sonra içeri alıyorum. Sizce kurtulur mu? Tavsiye edeceğiniz başka bir şey var mı? Yuccamı kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Gövde ve kökler çürümmemişse yapacağınız en iyi şey devamlı dışarda tutmak. Bu halde ev içinde çürüme riski yüksek. İzmr soğuk bir yer değil. İstanbulda bile avize ağaçları parklarda bahçelerde yetiştiriliyor.

 18. Ahat, Sakarya says:

  Benim yuccam iki gövdeden oluşan 70-80 cm boyunda. İki ay oldu çiçekçiden alalı. Saksısı 2.5 – 3 lt’lik bir saksı. Acaba kac lt’lik olmalıdır?
  ***
  Nisan sonuna kadar saksı toprak değiştirmeyin. Saksı büyüklüğü önemli değil. Genel olarak şöyle diyebiliriz: Yoğun kökler ve toprak, saksının içinde neredeyse eşit hacim kaplamalı. Ne zaman kökler çoğalır saksıya sığmaz olursa o zaman az farkla bir boy büyük saksıya aktarın.

 19. Zeusa, Kayseri says:

  Dört yıldır iki köklü bir yurda çiçeğim var fakat hiç büyümedi cam önünde dürüyor. Kökün birinde hiç yaprak yok, digerinde de 10 yaprak var. Ne yapabilirim, saksısı bu mevsimde değişir mi?
  ***
  Bu mevsimde olmaz. İlkbaharda çevrenizdeki temiz bir bahçeden toprak alın, 1/3 oranında ponza taşı karıştırın yukanızı ona dikin. Yazın iyi havadar bir yerde ya da dışarda açık havada tutarsanız daha iyi gelişir. Ayrıca güneşi çok seviyor.

 20. Deniz, Elazığ says:

  Merhaba, küçük saksıdaki yucca çiçeğimi büyük saksıya aktardıktan bir süre sonra, önce alt yaprakları sararmaya ve sonrasında sararan alt yapraklar kurumaya başladı, hatta ağaç kısmında yeni filiz veren 2 ayrı yer tamamen kurudu ama ana gövdedeki orta dallar hala yeşil, acaba kuruyor mu? kurtarma şansım var mı? Sanırım saksıyı değiştirdikten hemen sonra fazla su verdim acaba ondan dolayı mı oldu?
  ***
  Yucca sıcak ve güneş seven bir bitki. Kışın hiç sulamayacaksınız, daha doğrusu toprak adamakıllı kuruduğu zaman bir bardak kadar su vereceksiniz fazla değil… Yaza kadar böyle gerekiyor. Zamansız saksı değiştirmişsiniz. Muhakkak çok da suluyorsunuz. Bundan sonra dediğim gibi bakın. Ölmemişse yazın toparlanır. Eğer kökler çürümüşse üstten sağlıklı kısmı kesin bir hafta açıkta tutun sonra nemli toprağa dikin sulamayın güneş alan bir yerde tutun – yukarda dediğim gibi toprak iyice kurudukça az su verin. O parça zamanla köklenir filizlenir.

 21. Medine Ülker says:

  Merhabalar. Benim salonumdada bu bitkiden var fakat yaprakları okadar az ve soluk ki.. Ayrıca yapraklarının ucu kurumaya baslamıs. Genel durumu iyi gibi gözüküyor ama ben galiba ona iyi bakamıyorum. Güzel bir bakım alsa toparlayacak gibi ama ben kiracıyım sürekli tasınıyor agac ve gunes ısıgı alamayabiliyor koydugum yere göre. Ya iyi bakacak birine vermeliyim ya da siz beni biraz bilgilendirirmisiniz ne yapmam gerektiği hakkında?
  ***
  Yucca güneş istiyor başka çaresi yok. Sonra bütün bitkiler havadar ortam, esinti ister. Bakım bilgileri bu sayfada. Ona göre iyi bakmalısınız.

 22. Deniz, Elazığ says:

  Yuccam kurudu, yeşil kalan dallarını ana ağaçtan ayrılan yerden kesip su dolu bardağa koydum belki yeniden köklenir diye, beklemedeyim yani, birde ana ağaç kısmını su içine koyarsam alttan tekrar köklenir mi? aslında topraktan çıkardığımda kökler çürümemiş fakat kuruydu, ben de şu an dışarda iyice kurutuyorum.
  ***
  Suda bekletmeyin. Devamlı az nemli kalacak toprağa dikin güneşli bir yerde tutun. Zamanla köklenirler.

 23. Şahinde, İstanbul says:

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Ben yeni yuccam aldım ve saksısını değiştirmek istiyorum. Saksısı küçük, saksıyı kesip toprağıyla yeni saksıya diksem bozulur mu acaba?
  ***
  Kesin bozulur. Saksısı da küçük filan değil. Bir yıl daha onda dursun. Gerçekten küçük olsa bile niçin kış ortasında rahatsız ediyorsunuz? Nisan sonuna kadar çok az sulayın, sonra saksı değiştirmek gerekiyorsa o zaman değiştirin.

 24. Sevinç, İstanbul says:

  Yuccamın kökü kurumuş saksısını boşalttım. Fakat yaprak vermeye devam ediyor. Herhalde fazla suladım. Tek kök 8 yaşında.. Ne yapmalıyım?
  ***
  En sağlıklı kısmını 15 cm parçalara bölün. Birkaç gün açıkta bekletin kesik yerler iyice kurusun. Sonra yeterince nemli toprağa dikin; tam yarısı toprak altında kalsın. Sulamayın. Güneş alan bir yerde bulundurun. Toprak sadece iyice kuruduğu zaman sulayacaksınız unutmayın. evinizin sıcaklığına göre birbuçuk ayda veya mayıs sonuna kadar yeterince köklenmiş olur sanıyorum. O zaman sulama sıklığını biraz arttırabilirsiniz yani toprak bir hayli kuruyacak ama tamamıyla değil. Yaz boyunca toprak nemliliği yarı yarıya kaybetmiş olmaya yakın kuruma olduğunda, kışın ise tam kuruma olduğunda sulamalısınız.

 25. Mustafa B. -Afyon says:

  Benim yuka çiçeğim çok uzadı. Artık odama göre fazla büyük. Ne yapmalıyım? Acaba saksıya yakın bir yerinden kessem tekrar dallanır mı? Yoksa çok cahilce bir yaklaşımda mı bulunuyorum?
  ***
  Mayıs ayını bekleyin kesin. Alt kısım tekrar filizlenir. Kestiğiniz uzun dalı 15-20cm parçalara ayırın. Hepsini dikin. Hepsi köklenir filizlenir. Nasıl yapacaksınız yazımın içinde açıklaması var okuyun.

 26. Kadriye, İstanbul says:

  Merhaba, 1 yıl önce aldığım yuka çiçeği tek dal. Aldığım zamanki saksısını değiştirmedim. Kapalı balkonum var yazın orda tuttum. Kışın salona almıştım. Havalar ısınınca tekrar balkona çıkardım. Çok su koymuyorum. Toprak epey kuruyor. Kireçli su koymuyorum. Büyümesi iyi sayılır gürleşti aldığımdan beri. Biraz önce saksının altında kökü çıkmış mı diye bakayım dedim. Deliklerin olduğu yerler hep beyaz beyaz tortu olmuş.Sanki bir şey yumurtası gibi çok şaşırdım. Birkaç tane de kök çıkmış dışarı küçük küçük. Ne olabilir acaba?
  ***
  Belki küf, belki böcek yumurtaları. Silip temizleyin bence..

 27. Kadriye, İstanbul says:

  Merhaba, kapalı balkonumda duran yuka çiçeğimin yaprakları kıvırılıyor, büzüşüyor. Balkon çok sıcak olduğundan olabilir mi?
  ***
  Problem başka bir şey olsa gerek. Belki yeni aldıysanız (ve o bitki yucca değil de bir dracaena türü ise) ani değişiklikten zarar görüyor olmalı. Ya da köklerde çürüme olmuştur. Bu durumda yaprak bozulmaları hızla devam eder.

 28. Laıegül, İstanbul says:

  Geçen sene aldığmız 5li dev yukanın en kısasından başlamak üzere dördünün yaprakları döküldü gövdelerinin üst kısımlarının içleri sanki boşaldı,aldığımız yere danıştık fazla sulkdığımızı ve üstten o kısımlarının kesilip tepelerine mum eritmemizi tavsiye ettiler acaba bu doğru mu?
  ***
  Mumlamak büsbütün çürütüyor hiç denemeyin. Açık pencere yanında tutun yeri orası olsun. çürük kısımları kesip atın. Kesik yerleri rüzgar kurutsun. Sağlam kalan kısımlar böylece düzelir yeniden filizlenir.

 29. Özlem, Bursa says:

  Yeni aldığım yukanın yapraklarında damla damla yapışkanlıklar var. Acaba neden olmuş olabilir? Ne şekilde iyileştirilebilir?
  ***
  Yaprak bitlerinden olmuş olabilir.. belki üstüne birşeyler damlamıştır.. Islak bezle güzelce silin temizleyin. Yeni almışsınız.. temiz turarsanız belki bir daha olmaz. Diğer sorunuzu sildim çünkü yazımın konusu. Lütfen dikkatle okuyun.

 30. Mükerrem, İstanbul says:

  Benim yukamı kışın almıştım. Baktım yaprakları yavaş yavaş kurudu, nasıl olduğunu anlamadım, çok üzülmüştüm. Sonra dışarı koydum ve unuttum. Aklıma gelince suladım (galiba ayda bir kere). Bahar gelince gördüm ki yaprak çıkarmaya başlamış. Şimdi çok güzel yaprakları var hem çok sağlıklı görünüyor. onu görünce mutlu oluyorum.

 31. Sevinç, İstanbul says:

  Mart ayındada yazmıştım. Kuruyan yuccamı bölümlere ayırarak tekrar diktim. Daha da sararıp kurudu. Güneşte duruyor. Çok kuruyunca biraz suladım ama hiç bir emare yok ne yapmalıyım?
  ***
  Güneş yetmiyor iyi esinti alması lazım. Ayrıca eğer 8 yıl hiç iyi bakmamışsanız toprak değiştirmemişseniz bünye tamamen güçten düşmüştür. Bu önemli ayrıntıyı size sormayı unutmuşum. Eğer 8 yıl öyle bir ihmalde bulunmuşsanız her halükarda o çürüme darbesinden sonra hayatta kalması zor. Şimdi parçalar canlıysa yeni çürümeler olmamışsa esintili bir yerde tutun. Balkon varsa balkona çıkarın. Bu şekilde filizlenir. Şimdi tam zamanı.

 32. Sevinç, İstanbul says:

  Yuccam kurumuşken sizin söyledikleriniz doğrultusunda serin ve güneşli yere koydum. Yeniden bir yaprak açtı şimdi nasıl ve nerede tutmalıyım?
  ***
  Devamlı hava akımları olan yerde hızlı büyür.

 33. Gökhan, Ankara says:

  Benim yukamı bir arkadaş şehir değişikliği ile hediye etti. Saksıda 3 gövde yuka vardı. Suyu düzenli almadığı için 2 gövde yukanın yaprakları hiç kalmamış, diğer kalan tek gövde yukanın 3 dalı var iken ikisi kurumuş, diğer dalın yaprakları durmakta. Kuruyan dalları ne yapmam lazım? Saksıyı aldıktan sonra yaprakları olmayan iki yuka gövdeden biri altdan çinlendi – fakat diğeri halen kuru. Ne önerirsiniz?
  ***
  Yapraksız dallar canlı ise isterseniz bu sayfada tarif ettiğim gibi kesin çoğaltmak için kullanın. Ölü iseler kesip atın.

 34. Gökhan, Ankara says:

  Gövdedeki oluşacak delik kendinden kapanacak mıdır yoksa herhangi bir şey yapmak gerekli midir?
  ***
  Kesince delik, yaralanma olmaması için dikkatlice dümdüz kesmelisiniz. Kesik yere aşı macunu sürme tavsiyelerine uymayın. Hızlı bir çürüme başlatır. Birkaç gün dışarda tutun ki kesik yer çabuk kurusun. Aslında budamada kullanılan bir sıvı var kesilen yerlere sürülür. Kesinlikle macun gibi değildir. Bundan türkiyede bulunur mu bilmiyorum – olsa da bulmak zor olur. Onun için kesince devamlı esintili bir yerde tutmak lazım.

 35. Dönem, Konya says:

  kökünden itibaren kıvrımlı bir şekilde büyümüş bir yukkamız var. Boyu 60cm kadar ama kıvrımlı, yapraklar yukardan başlıyor ve cansız. Bir sopa yardımıyla kıvrımın çok olduğu yerden bağlayıp dik tutmaya çalıştık ama canlanmıyor. Kesip yeniden çoğaltmak istiyoruz. En uygun zaman ve yöntem nasıl olmalı?
  ***
  Yazı içinde çoğaltılma konusu var. Size zahmet olacak ama lütfen orayı okuyun.

 36. Dönem, Konya says:

  Bizim yukkamızın boyu uzarken boynu da bükülmüş. Bizim bu yukkayı kesmemiz mi gerekiyor? Bir sopa ile yandan destek yaptık faydası olur mu?
  ***
  Değnekle bağlayın. Güneşsiz ve gıdasız kalan yukalar böyle anormallikler gösteriyor. Kış boyunca güneşe alıştırın. Mayıs ayı girince ya toprağını değiştirin ya da genel amaçlı bitki besini vermeye başlayın. Ve önümüzdeki bahardan itibaren güneşten mahrum etmeyin.

 37. Özlem, Bursa says:

  Yukamı bu kış ayında nerede tutarsam sağlıklı olur? Balkon, teras.. Yuka soğuğa dayanıklı bir bitki midir?
  ***
  Soğuğa Bursada dayanır ama hiç alakasız türlere de Yucca deniyor onun için bitkinizin ne olduğundan emin değilseniz dışarda bırakmayın. Şimdiye kadar danışanların yüzde doksan dokuzunun bitkisinin Yucca olmayıp Dracaena türleri olduğunu görüyorum.

 38. Güray, Mannheim says:

  İstediğiniz yerden kesebilirsiniz diyorsunuz. Yani saksının bir metre yukarısındaki odunsu bölgeden kessem de olur mu? Böylece bir metrelik odunsu yapraksız bir bölüm geriye kalıyor. Çok riskli gibi sanki.
  ***
  Yanlış anlamışsınız. Her şeyin bir usulü var. Kestiğiniz odunlaşmış kısım o halde dikilmez. 15cm gibi parçalar halinde birkaç tane edilir ve yazıda anlattığım gibi her biri köklendirilir. Ne nasıl yapılır umursamadan yaparsanız risk yok, felaket var.

 39. Pakize, Avusturya says:

  Yeni almis oldugum bir yuccam var. 3 govdeden olusuyor. en buyuk govdesinin yapraklari sarardi ve dokuldu, simdi ise govdenin 3 ayrilan uclari burustu. Bir kere kestim ucunu yine ayni oldu. Uclarinda kucuk beyaz kuf gibi noktalar var. Ne yapmaliyim. gunes iyi gelir diyosunuz ama burasi avusturya ve gunes cok az. Nasil bir yere koymaliyim?
  ***
  Esinti her bitki için güneşten de sudan da daha önemlidir. Esinti yoksa böyle sorunlar olur çare bulamazsınız. Sulama sıklığını da toprak iyice kurudukça olacak şekilde o sıklıkta tutun. Esinti yoksa, hiçbir yaşam faaliyeti söz konusu değildir. Bu durumda suya da gerek kalmıyor zaten. Gereksiz yere su sadece kökleri çürütür.

 40. Damla, Rotterdam says:

  En uzun kolu 2 metreye yaklaşmış 3 köklu bir Yukam var. Hiç sorunsuz büyürken, geçen kış en inceden en kalına kadar kütük gövdeden çıkan bütün dallarında yumuşama başladı ve dallar yana eğilmeye basladı. Pencereden 3 metre kadar geride duruyordu. Işığın yetmediğini düşünerek pencere kenarına taşıdım ve toprağı iyice kuruyana kadar sulamadım. Birkaç ay sonra eğrilen dallar tekrar yukarı doğru sert olarak büyümeye başladı, ancak eğrilmiş kısımlar yumuşak ve eğri kaldı. Bu kısımların kendisini toparlaması mümkün müdür ? Çünkü bitki bu orantısız uzamadan dolayı dengesini kaybetti. Değnekle bağlamama rağmen bir yana doğru çok ağırlaştığı için duvara dayamadan ayakta duramıyor artık. Nisan ayında bu dalları kesmekten başka bir çaresi var mıdır? Bir de pencere kenarına taşıdığımdan beri yaprakların uçlarında kahverengileşme ve kuruma başladı. Bu kuru kısımlar bazı yapraklarda 3-4 cm.yi bulabiliyor. Birkaç defa kurumuş kısımları kestim ama yine oldu. Buna ne sebep oluyor olabilir ? Kalorifer peteklerine yakın olması olabilir mi? Ne yapabilirim?
  ***
  Eski yapraklarda bir defa kuruma olursa devam eder normaldir. Fazla gölgeye alışmışsa güneşten zarar görmüş. veya kaloriferin sıcaklığından zarar görmüştür. sonradan çıkan yapraklar daha sağlıklı olacaktır yerini değiştirmeyin orayı sevmiş. yalnız kaloriferden fazlaca ısınıyorsa biraz uzaklaştırın. Eğrilen dalların çözümü yok. gölgede kof, dirençsiz ve sağlıksız gelişim olur. güneş görmesi lazım. Toprağı gerçek toprak karışımlarından değilse ayda bir bitki besini vermeniz lazım. böylece daha dirençli olur. bundan sonra bunlara dikkat ederseniz daha sağlıklı ve çok daha güzel olmasını sağlarsınız.

 41. Oğuz, Ankara says:

  2 yıldır salonda baktığım iki adet farklı Dracaena, bir adet Yucca var.Kışın evin ortalama ısısı 20 – 23 derece. Bitkiler bulunduğu yerden ışık alıyor ama doğrudan güneş ışığını aldığı söylenemez. Sulamayı en az 2 hafta bekletilmiş ılık su ile yapmaktayım 2 yıldır. Hava akımının da önemli olduğunu söylemişsiniz. ama çok hava akımı da yok.(hafta sonları evi havalandırdığımız zaman 1 saat kadar alıyor). Son 2 haftadır bu 3 bitkide de alt yapraklarında solmalar ve sararmalar meydana geldi. Sağlıklı olan üst kısımlarında ise yapraklar kendini iyice salmış vaziyette. Salonda kroton, salon çamı ve başka bir iki bitki olmasına rağmen sadece bu 3 bitkide bu olayın meydana gelmesi neye bağlıdır? Neyi yanlış yapıyorum?
  ***
  Bu türlerde yapraklar iki seneden fazla dayanabilir. Daha eski yaparakların bozulmaları normaldir. Yeni yapraklar bozuluyorsa zamanla bitkilerin bünyelerinde güçleri tükenmiştir. Sağlıklı fotosentez yapamazlarsa bozulurlar. Bu da düzenli esinti, yeterli kuvvette ışık ve topraktan almaları gereken elementlere minerallere bağlıdır. Şu sayfayı okumalısınız: http://www.bitkivecicek.com/hangi-bitkiye-hangi-vitamin

 42. Aras says:

  Bır aydır yuccam var. üç köklü 1.60 cm uzulugunda. Dallarda kurumalar var. nasıl sulama gerekiyor? direkt güneş ışığı sevmez mi? Başka başka şeyler okuyorum, toprak kurumadan su vermeyin dye okudum, bu sefer de kuruma oldu. tam olarak nasıl sulamalıyım?
  ***
  Gerçekten yuka ise kış boyunca toprak kurusa bile bir müddet daha sulamamakta yarar var. Güneşi çok sever güneşte daha sağlıklı olurlar. Eğer sizinki güneşe alışık değilse şimdi alıştırmanın tam zamanı -böylece yaz gelince çok daha büyük sağlıklı yapraklar çıkarır. Fakat öte yandan kışın alınan bitkiler aniden sıcak ve havasız ortama girince ölümcül şok yaşar ve ölürler. Bir daha sonbahar ilkbahar arasında yeni bitki almamanızı tavsiye ederim. Sizinkinde belki kökler çürümüş olabilir. Kışın yer değişikliği hiç iyi değil.

 43. Burcu, Istanbul says:

  Yaklaşık 3 yıldır devasa boyutlara gelen bir yukam var. Bir iki hafta evvel alt yaprakları kurumaya başladı. sanıyorum sebebi dışarda beklemiş soğuk su vermem. O an düşünemedim ama şimdi yukarıdaki soruların cevaplarını okuyunca mümkün olabileceğini düşündüm. Bu durumda ne yapmayalım bitkiyi kurtarmak için?
  ***
  Yuka kış boyunca az sıklıkta az su ile sulanmalı. Sıcak odalardaki bitkileri buz gibi su ile sulamayın. Bitkilerinizi iyi tanıyın. Bitki bakımı hakkında çok şey öğrenin. Besinsiz mi kalıyor havasız mı kalıyor.. Sulamak tek başına yeterli değil.

 44. Burcu, Istanbul says:

  Haklısınız. Peki bu noktada ne yapmalıyım? Bitkiyi kurtarmak için şansımız var mı?
  ***
  Ölüyor mu ki kurtarmaktan bahsediyorsunuz? Bir kısım kurumalar olmuşsa bundan sonra dikkatli olun. Nisan ortasından itibaren dışarı koyma imkanınız varsa dışarda güneş ve rüzgar etkisiyle çok kuvvetli gelişir. Yaz sonunda, sonbahar serinleri hiç başlamadan önce tekrar içeri almalısınız. Ayrıca bitkiniz yucca mı yoksa bir dracaena türü mü emin olmak zorundasınız. Yucca evlerde tutuluyorsa kış boyunca çok seyrek ve az su ile sulanmalıdır. Dracaeena’lar genelde o kadar susuzluğa dayanamaz.

 45. Selen says:

  Biri uzun biri kısa iki yuka gövde var ama ikisinde de nerdeyse hiç yaprak kalmadı. Yapraklar kuruyup sararıyor. Uzun gövde yeni yaprak verse de onlar da kuruyor. Kısa gövdede bir senedir sadece dört tane açılmamış yaprak var. Güneş alıyor, sulamayı kurudukça yapıyorum. Köklere baktım sağlam. Sorun ne olabilir?
  ***
  En büyük sorun esintisiz kalması. Sonra toprak kötü. Ya bitki besini vereceksiniz ya da ilkbahar gelince toprağını değiştireceksiniz.

 46. Mukaddes Ö. -Konya says:

  Yukamın iki dalında yumuşama ve eğilme var. İyice eğildiler. Bu dallarda yassılaşma ve büzülme olduğunu farkettim. Yeri 4 yıldır aynı. Acaba bu neden kaynaklanır? Çözümü var mıdır?
  ***
  Sizinkinde sebep gıdasız kalmış olması. Çiçekçilerden genel amaçlı bitki besini alın (çiçekcoşturan, vilmorin, genta gibi markalardan). Her üç sulamada bir defa sulama suyuna karıştırın. Besinin etkili olabilmesi için bitkilerinizin gün boyu çok kuvvetli aydınlıkta kalmasını sağlayın. Güneş doğmadan önce perdeleri açmalısınız. Gün içinde birkaç saat güneş almalılar. Esintiyi de arttırırsanız besinin etkisi kısa sürede görülür. Üçüncüyü verdikten sonra bir sulamada besin vermeyin, sonra haşlanmış yumurtaların suyu ile veya iki gün dinlendirilmiş gazı uçurulmuş doğal maden suyu ile sulayın. Daha sonra farklı sulamaları neöbetleşe devam edin. Her birinin arasında sade su ile sulayacaksınız. Bunu bütün bitkilerinizde uygulayabilirsiniz. Büyük faydasını görürsünüz. Özel bitki besinlerinin faydası bu sayede kesinleşir. Ama öncelikli şart şiddetli aydınlık ve sık sık esinti..

 47. Ömer K. -Ankara says:

  Şirketimizde 3 Aydır Yucca Ağacı var. ilk geldiği zaman yaprakları çoktu şimdi çürüyüp azaldı. çürüyen yaprakları ben kesiyorum bir sorun olur mu? Durduğu yer güneş almıyor ama yeni yapraklar az da olsa çıkıyor. Haftada bir kez su veriyorum az mı çok mu? Bir de her gün yapraklarını fısfıs ile su sıkıyorum bir sorun olur mu? Yaprak uclarında siyah kararmalar oluyor neden kaynaklanır?
  ***
  Bakım incelikleri, sulama meseleleri bu sayfada yazıyor. Eğer bitkiniz Yucca ise yapraklara su fısfıslamayın hiç gerekmez. Yuccalar güneş ister.

 48. Aslı Y. -İstanbul says:

  Beş yıldır bakımı ile ilgilendiğim yukam var. Yukamı güneş alsın diye cam kapılı güney cephe balkona çıkardım. Güneş gören yaprakları bir haftada sarardı. Tekrar içeriye pencereden uzak bir köşeye yerleştirdim. 5 yıldır ilk defa çiçek açtı. Sararan yaprakları da yeşile dönmeye başladı. Acaba güney cephe direk güneş ışığı olduğu için mi sarardı yaprakları? Ya da her zamankinden fazla güneş aldığı için rutin su düzeni su ihtiyacını mı karşılamamış olabilir?
  ***
  Onlarla ilgisi yok. Güneşe hiç alıştırmamışsınız. Yavaş yavaş alıştırsanız iyi olur.

 49. Alp G. -İstanbul says:

  Ofisimizde yetiştirdiğimiz Yukanın yapraklarında küf ve mantar oluşumunu çağrıştıran sarı/beyaz arası kalın bir toz tabakası oluşuyor. Giderek diğer yapraklara da yayılıyor. Silerek çözüm bulamadık. Kullanabileceğimiz bir ilaç var mı acaba?
  ***
  İlaçtan daha iyisi esinti ve bir parça güneştir. İlaçlar gerektiği gibi etkili olmayabiliyor. Hem ortam şartları aynı oldukça hastalık kesinlikle tekrarlayacaktır. Toprak üst yüzeyi kurumadıkça sulamayın. Sulamaları sabah yapın. Gece çevrede ıslaklık olmamalı.

 50. Sevgi K. -İzmir says:

  Merhaba benim üç adet yukam var. Camla kapalı bir balkonda camın kenarında duruyor. Sabah belli saatlerde güneş alıyor. Bizim öğrenmek istediğimiz şey iki yukamın yapraklarının üzerinde yapışık bir şeyler var. Yerlere damlıyor ve yaprak ucları siyahlaşıyor. Yapışkan olan şeyleri suyla yıkamak istediğimde veya silmek istediğimde tıpkı yağ tenekelerinin üzerinde oluşan plastik gibi birşey kesinlikle çıkmıyor. Aynı zamanda alt yaprakları sararıyor. Toprağı normal toprak. Gövdesinde herhangi bir yumuşama yok. Diğer yukanın yaprakları alacalı. Bunda daha gövde oluşmamış.
  ***
  Hava akımları sürekli olmalı. Toprak yaş olduğu halde tekrar tekrar sulmamalısınız. Her gün ıslak bezle iyice silin. Bitki bitleri var mı diye büyüteçle kontrol edin (bitlerin tahrip etmeleri yüzünden her bitkide özsu sızması olur).

 51. Devrim D. -İzmir says:

  Bahçemize yucca diktik. Yaz aylarında hangi aralıklarla, nasıl sulama yapmam gerekmekte. Ben 2 günde 1, 2 litreye yakın su veriyorum. Acaba fazla mı?
  ***
  Evet haddinden fazla ve hiç gerekmediği halde suluyorsunuz. Bu gidişle çürüyebilir. Sonbahara kadar sadece toprak iyice kurursa sulayın. Gelecek yıl sadece çok sıcak yaz günlerinde sulayın. üçüncü yıl hiç sulamasanız da olur. Yucca kaktüs gibidir. bu hiç sulamayın anlamına gelmez. Gerekmediği halde sulamamalısınız. Gerekiyorsa yani toprağı kurumuşsa sulayın.

 52. Ahmet, Bursa says:

  Ben suda köklendirmeye çalışıyorum olur mu?
  ***
  Hayır. Yukkanın köklenmesi için toprağa dikip sabah veya akşam güneşiyle ısınacağı ve hem rüzgarlı bir yerde (dışarda) tutmanız gerekiyor. Toprak kurumadıkça da sulamayacaksınız yoksa çürür.

 53. Emrah, İzmir says:

  Bir aydır belki 10 yaşındaki sağlıklı yukkamın üst yaprakları sararmaya başladı. Ayrıca yine üst yapraklar krem rengi toz ile kaplandı. Yeni çıkan kapalı yaprak bile sararıyor. Ancak alttaki yapraklar şimdilik normal Bana ne önerebilirsiniz?
  ***
  Ne yaptığınızı / yapmadığınız, dışarda mı içerdemi yetiştirdiğinizi bilmeden hiçbir şey öneremiyorum. Bitkilerin çok şeye ihtiyacı var. Yıllarda aynı saksıda aynı toprakta tutup sadece sulamayla yaşayabileceğini sanmışsanız sebep budur.

 54. Arzu, İstanbul says:

  Merhaba benim çok değerli bir yukkam var. Dedemin artık boş kalmış evinin bahçesindeki 40-50 yaşında bir avize çiçeği üzerinde aşırı kar birikmiş ve kırılmıştı. Dibindeki küçük sürgünü alıp toprağa dikip kurtarabildim. 8 yıl oldu. Salon yukkası şeklini aldı balkonumda duruyor.Yalnız o sırada bu kadar büyüyeceğini düşünemediğimden bitkiyi ağzı 15 cm çapında orta kısmı bombeli tarihi bir toprak küp içerisine dikmiştim. şimdi içinde çıkarmam için küpün kırılması lazım. bunu da yapamam. Küp yaklaşık 5 litrelik. bu kadar toprak sağlıklı yaşaması için yeterli mi? Yukkamı yandan sürgün vermeye teşvik etmenin başka yolu yok mu? Kesmem şart mı? Ya beceremezsem diye kesmeye kıyamıyorum.
  ***
  Sizin de her şeyiniz değerli. Yukanız ayrı kıymetli küpünüz ayrı kıymetli. :) Hiçbir cevap veremiyorum kusura bakmayın. :) İkisinden birinden vazgeçmek zorundasınız. Ben sizin yerinizde olsaydım küpü kırardım. 5 litre toprakta koca ağaç yaşayamaz.

 55. Arzum, İstanbul says:

  Yıllardır evde bakmaya çalıştığım bir yuccam var. Bilmeden de doğru bakmış sayılırım-sulamada kullandığım musluk suyu hariç. Yuccanin boyu 1,50cm. Bu nedenle yucca’yi annemlerin bayağı güneş alan bahçesine dikmek istiyorum. Bizim salonda da gunde iki uc saat direkt güneş alıyordu ancak bahçedeki kadar olmayacak orasi bayagi gunesli olacak. Acaba bu donemde bahçeye eksek zarar görür mü? Ayrıca bahçe toprağı …
  ***
  Şimdi olmaz. En geç mayıs ayı sonuna kadar dikmeniz gerekirdi. Gelecek ilkbaharı bekleyin. Bahçede, balkonda toprağın niteliği pek önemli değil. İçmekanlarda toprak hem havadar hem çabuk kuruyucu özellikte olmalı. Dışarda farketmez.

 56. Songül, İstanbul says:

  Bir aydır yuccanın filiz yaprakları sararıp kenarları kurumaya ve üzerlerinde beyaz tozlar ve benekler..
  ***
  Güneşe ve rüzgara ihtiyacı var. Yaprakları ıslak bezle silmek, tertemiz tutmak lazım. Toprak kuruma alameti göstermedikçe sulamayın. Sanıyorum bunlara hiç dikkat etmediniz. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun doğru bakım yapın.

 57. Songül, İstanbul says:

  Yukarıdaki bilgilerden ihmal ettiğim tek şey yaprakları düzenli silmek. bunun dışında evin tüm gün güneş alan köşesinde. sulamayı da önerildiği gibi yapıyorum. Yuccanın tam ortasındaki filizlerde bu hastalık var ve yayılıyor. bu toz yapraklara yapışık beyaz kadifemsi görünüyor. bir tanıdığım mantar olabilir diyor ve zirai ilaç öneriyor sizce nedir?
  ***
  Mantar güneş ve esinti eksikliğinde olur. Gece boyunca esintisiz kalan nemli ortamlarda olur. Siz bu problemin olmadığını söylüyorsunuz. O halde o şey küçük bitki bitlerinin eseridir. Günde iki defa ıslak bezle veya ıslak tuvalet kağıdıyla silin. Zamanla kaybolur. Aynı şey benim kauçukta oldu. Her gün sildim. 4 gün sonunda bir daha tekrarlanmadı. Dikkat bakarsanız ya da büyüteçle bakarsanız minicik bitler var. örümcek bitler veya unlu bit ve benzeri bitler olabilir.

 58. Batuhan, İstanbul says:

  Yukayı ilk aldığımda musluk suyunu bekletmeden verdim bir zararı olur mu?
  ***
  Zararı olmaz. Daima yaparsanız zararı olabilir. Bu biraz da toprağın yapısına bağlı. Siz yene de tedbirli olun.

 59. Songül, İstanbul says:

  Tavsiyeniz üzere yakından baktım. sildiğimde elime un gibi çıktı. hemen sildim inşaallah düzelir. Birde bu Un gibi şeyler yaprakların en dip kısımlarına kadar var ne kadar silsem de oralara uluşamadım. Bunun bir ilacı var mıdır? Peki ortadaki filiz yapraklarında olan bu sararıp kenarlarından kuruma olayı bu bitlerin yüzündenmidir? Ve bunları kopartmalı mıyım?
  ***
  Silmeye devam edin. Ulaşamadığınız yerleri ucu pamuklu kulak çubuğu ile temizleyin. Pamuğu kolonya ile ıslatsanız daha iyi. Özellikle gece karanlığında esinti olmalı ki eğer o şeyler küf veya mantar ise bu sayede çoğalamazlar. Fazlaca hastalıklı görünen yaprakları kesebilirsiniz.

 60. Cihan G. -Sakarya says:

  Gecen sene kocaman bir yucca ağacı aldım. 4 köklü, hepsi farklı boyda. İlk başlarda çok güzeldi. Ama sonra 2 kök kurumaya başladı. kökleri ayırdım ve topraklarını yeniledim. ayırdğım 2 sağlam olan ağacı ne çürümüyor ne de artmıyor. artık olduğu gibi de duruyor öylece. Ama toprakta dibinden yenisi cıktı bir kaç gün önce. daha çok küçüktür. Ben onu ne zaman ayırayım?
  ***
  Ayırmayın bırakın beraber büyüsün. Bu tür bitkiler geceden geceye nefes aldıkları için gece yerleri havasız esintisiz ve sıcak olunca bozulurlar. gelişemezler. Hızlı büyümesi için özellikle geceleri yerlerinin çok havadar olması lazım.

 61. Çiçek, Antalya says:

  Bahçemde 3 metre boyunda yuccam var. 3 köklü. onu çıkarmak istiyorum. satabilir miyim?
  ***
  Paraya çok ihtiyacınız varsa bilemem araştırın. Paraya ihtiyacınız yoksa dokunmayın günahtır yazıktır.

 62. Nihal Y. T-ekirdağ says:

  Yaklaşık 1,5 m boyunda bir yuccam var. 3 sene önce geldiğinde 1 saksıda 2 ayrı kök olarak duruyordu. hiç toprak değiştirmedim. küçük olan çürüdü. ben de daha büyük bir saksıya ektim. 1 hafta oldu. ilk ektiğimde sulamıştım. henüz su vermedim. salonumda cam önünde duruyor. çok fazla güneş almıyor ama çok havadar bir yerde. toprağı ilk bakışta minik beyaz taş görünümünde, olan ve elinize aldığınızda biraz sıkınca dağılan yapılarla dolu tüm kökü sarmış biraz temizlemeye çalıştım ama olmadı ve ben de öylece yeni saksıya ektim. bu yapılardan biraz numune aldım çiçekçiye göstermek için. aynı yapılan gardenyamda da vardı. çıkan yeni yapraklar hemen sararıp kuruyordu. sonunda öldü. bunun ne olabileceği ve ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verir misiniz? yukkamın alt yaprakları dirençlarini kaybetmiş tam bir avize görünümündeler.
  ***
  O madde perlit. Yuka ve dracaena türlerinin toprağında olması sakıncalı. Bitkiler çoğaltılırken dalların sağlıklı köklenmesi için kullanılır. Başka amaçla kullanılmasını tavsiye etmiyorum.
  Ayrıntılı bilgi: http://azbitki.com/perlit

 63. Arzu, İstanbul says:

  Boyları 1.5 mt bulmuş iki dallı iki yukkam vardı. her ikisinden de birer adedini kesip suya koydum köklendiler. onlarda sıkıntı yok. yalnız kestiğim yere mum değil silikon dökmüştüm. daha izole eder diye sanırım olmadı. kesilen dalın kalan kısmı yumuşamış, yumuşama ana gövdeye ilerliyor. yumuşayan dalı dibinden kesip mum mu dökmeliyim ne yapmalıyım bilemedim. kesmediğim dallar da ana gövdelerde sanki cansızlaştı gibi.
  ***
  Birincisi yanlış zamanda yapmışsınız. İlkbaharda yapmalıydınız. İkincisi kesilen yerlere herhangi bir şey sürmeyin. Çok esintili bir yerde kurumaları lazım. Bu yeter.

 64. Canan, Ankara says:

  Merhaba benimde bir yuccam var. yillardir ayni boyda duruyor. resimdekiler gibi yanlardan da yaprak acsin istiyorum. bana yardim edin.
  ***
  Evlerde pek gelişim göstermeyebilir. Çünkü yaz boyunca geceleri serin esinti ister. Gündüz sıcak ve güneş, gece ise serin esinti güçlü büyümesini sağlar. Bu şartlar ve ayda bir defa bitki besini vermeniz çok iyi olur.

 65. Özlem, İstanbul says:

  Kayınvalidem küçük bi dalının kesilip çimlendirilmesiyle çoğaltılmış bi yuka verdi. 4 yılı geçmiştir ama bu süre içinde bir yaprak bile vermedi yuka, Ne öldü ne dirldi, var olan yapraklarında bir sararma çürüme falanda olmadı ümüdimi kesiyim. Velhasıl ne oldu bilmiyorum bu yaz birden yaprak vermeye başladı. 4-5 yaprak vermiştir. Acaba benim bu yukam öyle kalın gövdeli çiçekçilerde satılanlar gibi olur mu?
  ***
  Mayıstan eylül sonuna kadar dışarda güneşli yerde tutarsanız olur (çünkü açık hava ve güneş güçlü gelişmesini sağlıyor). Diğer aylarda evde güneşli pencere önünde tutmalısınız.

 66. Esma, Antalya says:

  Benim yukkam 6 yıllık. botu 1,5 metre oldu. yan sürgün gibi değil de y harfi gibi 2 başlı. ben ayırıp çoğaltmak istiyorum. amacım biraz da küçültmek. 2 dalıda mı kesip kurutup dikeyim?
  ***
  İstediğiniz gibi yapabilirsiniz ama şimdi iyi bir zaman değil. İlkbaharı bekleseniz daha iyi olur.

 67. Burcak, İzmir says:

  Salonumda 2,5 senedir baktigim cok guzel bir yukam var. Iki kok agaci var. Uzun olan 3 dalli kisa olan 2 dalli. Uzun olan 180 cm civarinda. 2 yildir balkona acilan kapinin onunde duruyordu. 2 hafta once balkona cikilan kapinin onunden acilmayan camin onune aldim. cok fena birsey yapmisim sanirim. 2 haftada dallarindan birisi kahverengiye dondu inceldi ve kurudu (yazinizdan ve soru cevaplardan anladigim kadari ile o kapinin arada acildigi zamanki hava akiminin cok faydasi varmis). Yumusadi da bir yandan. Ucuna dogru 2 parmak yesili kalmisti. Onceki gun eski yerine aldim. Duzelir mi sizce? Bitki besini vereyim mi? Bitki besini aldim ancak emin olamadim. Ayrica bir sorum daha olacak. Evde kedim oldugundan saksinin ustunden 2 parmak bosluk birakiyorum ve cakil tasi koyuyorum. Bu sebepten hava almiyor olabilir mi? Ancak oyle olsa 2 senede yani daha once de kuruma olmaz miydi?
  ***
  Evde yetiştirilen yucca vb bitkileri toprakta kuruma olmadan tekrar tekrar sulamak çürütür. Yer değiştirmeniz iyice havasız bırakmış. Bitki besinini ise bitkilere sağlıklı oldukları zaman vermek lazım. Ayda bir yeter. Siz bozulunca vermeyi düşünmüşsünüz. Şimdi ne olacak bilemiyorum. Kurtulması zor gibi sanki. Çakıltaşları yerine daha büyük taşlar koyabilirsiniz. toprak yüzeyinin havasız kalması iyi değil.

 68. Ali Kemal D. -İstanbul says:

  Yaprakların üzerinde sarı yağ tabakası oluşuyor ve yaprakları kurutuyor. Pamuk ve alkol ile siliyorum ama yine de çıkıyor. Bu hastalık için tavsiye edebileceğiniz bir ilaç var mıdır?
  ***
  Yeri güneşli ve havadar olmalı. Yoksa her türlü hastalığın olması normaldir. Yapraklarını alkolle değil temiz suyla ıslatılmış bez ile silin.

 69. Süreyya A. -İstanbul says:

  Bugün bir yuka aldım. Aldığım saksı çok küçüktü büyük bir saksıya dikip güzelce toprakla etrafını doldurdum. Fakat yukarıdaki yazıları okuyunca yanlış mevsimde satın aldığımı farkettim. Şimdi benim yukamın bozulması kaçınılmaz mı?
  ***
  Yucca diğer bitkilerden daha dayanıklıdır ama sizin dehşetli hatanız hemen saksısını değiştirmek olmuş. Ne olur bilemem. Yuka pek su istemez. Hele kışın kapalı yerlerde havasız sıcak odalarda devamlı ıslak toprakta kök çürümesi olabilir. Siz daha fazla toprakla daha fazla çürüme riskine sokmuşsunuz. Herkese tavsim şudur: Herhangi bir bitki almadan önce hakkında bilgi toplayın.

 70. Cihan, Ankara says:

  Salonumda 2 tane dört köklü ve 1 tane iki köklü yuccam var. Yaklaşık üç aydır besliyorum. Bir tanesinin yaprakları sararıp kuruyor. Kuruyan en az güneş gören. Üçünü de aynı derecede suluyorum. En büyüğü kurumaya devam ediyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Eğer yeri loş ise, dışarısı kadar aydınlık olmuyorsa esas sebep budur. Aydınlık sorunu yoksa köklerde çürüme başlamıştır. Onu daha iyi hava, esinti alacağı bir yere koyun. Toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın. Köklerde çürüme olmuş. Çürümeler gövdeye sirayet etmezse kurtulur yeniden köklenir.

 71. Mehmet S. -Antalya says:

  Ortaboy bir saksının içinde yucca tek dal halinde. Yaklaşık 150cm boyunda. Yaprakları yeterli ama hiç yandan veya alttan filiz vermemiş. Çoğaltmak istiyorum. 15-20cm’den kessem üst kısmını köklendirmeyi anladım. Ancak alt kısmında hiç yaprak kalmayacağı için yanlardan süğer mi diye sormak istedim.
  ***
  Nisan ortasından önce başlamayın. Gövdeyi 20cm kadar parçalara bölüp her birini köklendirebilirsiniz. Saksıda kalan parça en az iki filiz verir. Fakat son bir yılda iyi beslenememişse güçten düşmüşse hiçbirinden hayır gelmeyebilir. Bu durumda gelecek yıla kadar çok iyi bakımını yapıp gelecek yıl denemelisiniz.

 72. Erol A. -Bursa says:

  Yuccanın yaprak uçlarında sararma var. Makasla kessem mi? Bitki besini versem ayda bir olur mu?
  ***
  Hemen değil, kuruma ilerlediğinde kuru yerleri makasla kesin. Saksı bitkilerine bitki besini elbette gereklidir.

 73. Hülya K. -İstanbul says:

  Şirket yetkilim bir ay önce 4 göveli yuka çiçeği aldı. Bakım kısmı ile ben ilgileniyorum. Saksı değişimi yaptık. İlk değiştirdiğimizde küçük geldi ve bir boy büyüğüne diktik. Dış mekan toprakla (bahçe toprağı). saksımın içinde toprak kalıp gibi oldu. Haftada 2 gün dinlendirilmiş arıtılmış su ile suluyorum. Küçük boylu 2 tane dalın yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Hayli endişeliyim. Yardımlarınızı bekliyorum.
  ***
  Saksıda, içmekanlarda yetiştirilen bitkilerin toprağı çok havadar olmak zorunda. Sizin kullandığınız gibi topraklara hem kum hep ponza taşı, hazır poşet topraklara sadece ponza taşı karıştırılmalı. Sizin esas büyük hatanız haftada iki defa sulamanız. Gerçekten yucca ise o toprakta pek sorun yok ama bir Dracaena türü ise toprak yanlış. Hazır poşet toprak gerekiyordu. Sulamayı ise toprak hiç kurumuyorsa siz de hiç sulamayacaksınız. Dracaenalar bu hatalı sulamayı belki biraz tolere edebilir ama yucca çürür.

 74. Arzu, Ankara says:

  Sürgünlerini suda bekleterek çoğaltabilir miyiz? Suda ne kadar süre bekletmek gerekir?
  ***
  Evet ama çok taze, körpe dallar olmaz. Ayrıntılar: http://azbitki.com/suda-koklendirme

 75. Elif, Bolu says:

  Eczaneme 1m boyunda yucca hediye geldi. İşyerimde direkt güneş ve hava alabileceği bir yer yok. Acaba günlük cam açıp havalandirabilecegim ve aydınlık olan yere koysam olur mu? Gövdedeki küçük dalları şimdi ayırıp coğaltabilir miyim?
  ***
  Zaten çabuk gelişsinler diye direkt güneş olmayan ama kuvvetli ışıklı seralarda büyütüp satışa çıkarıyorlar. Gereksiz yere sulamazsanız eczanenizin en güçlü ışık alan köşesinde tutabilirsiniz (ya da 35-40cm kadar yukarsında fluoresan lamba yakın). Çoğaltmayı düşünmeyin. Bırakın öyle gösterişli devam etsin. Bölüp parçalamakta bir fayda yok. Ancak güzelliği sıfırlanır.

 76. Medine, İstanbul says:

  Benim bir saksıda üç yucca çiçeğim var. Biri büyük ikisi küçük. Büyük olanda sorun yok küçük yuccalarımın odun kısmı çürüdü. Ne yapabilirim? Kurtarma şansım varmı acaba?
  ***
  En sağlıklı yerlerinden kesip alın. Yukarda çoğaltma kısmında anlattığm gibi yeniden köklendirip büyütebilirsiniz. Yucca gereksiz sulamalar karşısında ve havasız esintisiz yerlerde çürüyor. Dikkatli olun.

 77. Gamze, İzmir says:

  10 aydır evimde iki köklü bir yucca var. Pencerenin önünde yakıcı olmayan bir güneşte duruyor. Yanında bir kılıç çiçeği ve barış çiçeği var. Onların durumu çok iyi. Belki güneşin durumu hakkında ipucu verir diye yazdım. Fakat yuccada hiç yeni filiz yok. Kış ortasında fazla suladığım için küçük olan kökteki bir dalda çürüme olmuştu ve ben onu kopartmıştım. Odunsu gövdede bir yarık kalmıştı. Şimdi yine o gövdede olan yaprakların hiç gelişmediğini ve sarıya dönüp kendini iyice aşağıya doğru saldığını görüyorum. Ne yapmalıyım? Ayrıca balkona çıkartmaya cesaret edemiyorum. Panjur var ama yine de çok sıcak ve güneşli. Bir zararı olur mu?
  ***
  Yuccanız gerçek yucca ise bunların anavatanı Amerika’da izmir ikliminden dafa sıcak ve kurak, çöl gibi kıraç, kurak arazilerdir. Siz ise yuccanıza tropikal orman altı bitkisi muamelesi yapmada inat ediyorsunuz. Hemen şimdi dışarı koyun. Gölgede kof gelişmiş yapraklar yanacaktır belki ama yapraklar kurusa bile dipten sağlıklı yeni filizler çıkaracaktır. Aksi takdirde bu gidişle evde çürüyüp gidecek gibi görünüyor. Ayrıca bundan sonra hiçbir bitkinizin kuruyan yerlerini koparmayın. Çok keskin bir bıçakla dümdüz kesin.

 78. Vedat Saka says:

  Yukka çiçeğimin sadece boyuna uzuyor. Uzadıkça altta kalan yapraklar kuruyor. Boyu 2m oldu. Boyunun uzamasını durdurup yanlardan nasıl çoğalır?
  ***
  Şimdi çoğaltılmasının tam zamanıdır. Yukardaki çoğaltma kısmını okuyun. Orada tarifi var.

 79. Ahmet Say says:

  Yuccamız hastalandı. Geçenlerde bir dalı(yeşil yapraklı kısmı) kendiliğinden düştü. Dip noktasına baktığımda karardığını çürüdüğünü gördüm. O kısmı kestim ve mumla gövdeyi kapattım. Parmağımla yokladığımda kırmızı çizgiyle gösterdiğim yeri kadar kabukta boşalmalar var. Bastırınca içinden sıvı geliyor. Çözüm önerileriniz nelerdir?
  ***
  Sulamayı azaltıp mutlaka çok esintili bir yerde tutun. Yucca doğada kurak, çorak, kıraç topraklı çöl gibi arazilerde bütün gün yakıcı güneş altında yetişiyor. Yavaş yavaş güneşe alıştırırsanız daha sağlıklı olacaktır. Toprağına ise mutlaka 1/4 oranında ponza taşı karıltırmalısınız. Biraz da kuvars kumu katmanız iyi olur.

 80. Çetin, Bursa says:

  Ofisimizde 2 gövdeli yuka bitkisi var. … … gövdedeki dal kendini salmış içi sulanmış ve gövdenin içi boşalmış. Toprağın üst kısmı kuru, dibi ıslak ve biraz küflenmiş. Çürüyen dalı kestim. … Büyük gövdede yeni filizlenmeler var. Ne yapmalıyım bitki nasıl iyileşir?
  ***
  Muhtemelen ofisteki yeri hiç iyi değil. Her yerde bitkiler yaşayamıyor. Başka bir şey diyemiyorum. Eğer dışarda açık havada güneşli bir yerde olsa gayet güzel büyür serpilir. Ya da içerde açık pencere yanında durmalı.

 81. Elif, Bolu says:

  Size daha öncede soru sormuştum. Martta eczaneme 4 lü yucca hediye geldi. Florasanla olur dediğiniz için çiçeğimi dükkanın içinde bir yerde tutuyorum. Yaklaşık 60-70 cm yakınında 50×50 boyutlarında beyaz led tavan aydınlatması var floresan gibi. 3-4 ay boyunca da gayet iyiydi. Mayıs sonu ya da haziran başı gibi biraz büyük bir saksıya alıp doğal toprağa diktik. İçindeki beyaz şeylerden arınması için. Ancak içine başka birşey eklememiştim. Son birkaç haftadır yapraklarında kurumalar başladı. hatta yandan küçük bir dalı tamamen kurudu ve koptu. Acaba ne yapabilirim? Havadarlıkla çok ilgili değil gibi geldi tahminen. Son bir ayda bu kuruma başladı. Acaba toprağını tekrar boşaltıp ponza mı karıştırmalıyım? İçindeki beyazların perlit olduğunu sanmıştım. Elimle ufalanıyor köpük gibi de. Ama sanki ponza da bunun gibi bir şey. eski toprağı duruyor. Yoksa onu mu karıştırmalıyım?
  ***
  Tarifinize göre perlitmiş. Ponza taşı çok serttir ve bembeyaz değildir. Tüy gibi hafif değildir. Zamanla erimez bozulmaz. Saksılarda yetiştirilen büyük, ağır, uzun, bitkilerinin toprağına mutlaka karıştırılması gerekiyor. Ki zamanla kökler sıkışmasın çürümesin. Yucca doğal topraklarda oluyor fakat havasız iç mekanlarda kök ve gövde çürümesi sık görülen bir şey. Toprağına ponza taşı karıştırmak bu riski büyük ölçüde azaltır. Ayrıca klorlu-florsu su ve perlit bu familyadan bitkilere zararlı olur. Sulayacağınız suyun açıkta en az 24 saat beklemesi lazım ki kloru floru uçsun. Ponza taşı bulamazsanız akvaryumculardan kuvars kumu ya da pişmiş kil bulabilirsiniz. Onlar da aynı amaçla kullanılabilir.

 82. Fatih, Ankara says:

  Balkonuma Yucca almak istiyorum ama uygun olur mu bilmiyorum. Balkonum öğle 12’den akşama kadar güneş alıyor. Sizce uygun olur mu? Kışın balkonda mı tutmak gerekir yoksa içeri mi almam gerekir?
  ***
  Bütün kış balkonda durabilir. Ama önceden, yaz boyunca dış ortama iyice alışmış olması lazım. İlkbaharda mümkün olduğunca büyük bir saksıya dikmelisiniz.

 83. Sema A. -İstanbul says:

  Yucca tavana değmek üzere. Ne yapabilirim? Sade uçlarında yaprakları var. Çok çirkin gözüküyor.
  ***
  Eğer bulunduğu oda kış boyunca yeterince güneşli ve yeterince esintili olacaksa şimdi budayın. Değilse mayıs ayının ortasını bekleyin. Kestikten sonra dipten yeni filizler çıkarır. Kestiğiniz dalları da köklendirebilirsiniz.

 84. Süleyman, Yozgat says:

  Geçtiğimiz hafta hediye olarak bir yukka (ortası sarı şeritli olanlardan) geldi. Biri kısa biri uzun iki kalın gövdesi var. Kök durumunu bilmiyorum. Saksıdan çıkarmadım. Bir haftadır odama aldım. Uyum problemi yaşamaması için sulama yapmadım. Dışındaki süsleme kağıtlarını çıkardım. Saksı harcı olarak kokopit kullanılmış. Hafif bir sulama yaptım. Bu saksı harcı ile kışı geçirsin mi, yoksa hemen şimdi, kış soğukları iyice bastırmadan saksı değişim yapayım da kışa öyle mi girsin? Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Değişiklik yapmamanız belki daha iyi olur. Kış boyunca toprağının iyice kurumasını bekleyip sonra her kurumada bir defalık ani bir sulama yapın. Su hızla süzülür alt deliklerden akar gider. Saksı içeriği fazla su emmemiş olur. Kurudukça bu şekilde sulama yapın. Böylece önümüzdeki yaz başına kadar kök çürümesi olmaz.

 85. Mustafa, Kastamonu says:

  Üç köklü yuccamın en küçük kökü çürümüştü. Yaprakları o kadar inceldi ki o kılıç görünümlü koyu yeşil yapraklardan eser kalmadı. Neredeyse bir yıldır ne yaptıysam canlandıramadım. Filiz veriyor fakat filizler daha büyüyemeden ölüyor. Yerini değiştirdim. Şimdi de üstten boşalmaya başlamış sanki. Yaprak namına bir şey kalmadı desem yeri. Kasım ayında balkona çıkarsam donar mı bilmiyorum. Ne önerirsiniz?
  ***
  Yaz boyu dışarda tutsaydınız gayet güçlü ve hızlı gelişirdi. Kış boyu ise evde toprak iyice kurudukça az miktarda su ile sulayın. Şimdi çok güneşli bir pencere önü varsa oraya koyun. Gelişemese bile en azından güneş sayesinde sağlıklı kalabilir. Yazın dışarı koyun.

 86. Yusuf Özdek says:

  Yucca budanan yerlere ne yapmam lazım? Bazı yaprakları kurudu. Şimdi güneşe koyayım mı?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Eğer evde bakıyorsanız budamayı zamanı pencereyi saatlerce açık tutacağınız zamanda yapmalısınız ki rüzgar sayesinde kesik yüzeyler hastalıklanmadan kuruyabilsin. Yucca güneş ister. Elbette güneşli yere koymalısınız.

 87. Şener Ç. -Denizli says:

  Seradan yucca bitkisi aldım. Yaklaşık 1.5m boyunda. Aldığımda fark etmedim ama tepesinden çürümeye başlamış. Tepesini komple kestim. Şimdi ise odun gibi oldu. Ne yapabilirim?
  ***
  En çok nerede güneş alabilmesi mümkünse orada tutun. Böylece yakında birkaç yerinden filizlenir.

 88. irfan, İstanbul says:

  3 ay kadar önce ofiste yukanın yerini değiştirmemiz gerekti. Şimdi şimdi alttan sararıp dökülmeye başladı yapraklar. Daha önce direkt pencere önündeydi şimdi ise iç kısımda direkt güneş görmüyor. Sararıp yaprak dökmesi bundan mıdır? Mutlaka direkt güneş ışığı mı görmeli yuka? Yoksa sulama vs başka şeyden midir sararma?
  ***
  Güneş yukalar için hayati önem taşıyor fakat havadar ortam çok daha önemlidir. Havasızlık, esintisizlik bitkilerin en büyük düşmanıdır. Siz yine eski yerine alın. Bakımını da iyi yapın.

 89. Mine, Rize says:

  Benim 3 kök yukkam bir anda kurumaya başladı. Önce yaprakların alt kısmı yumuşayıp kopmaya başladı. Şimdi de odunsu gövde yumuşuyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bu aşamada kurtarabileceğinizi sanmıyorum. Derhal dışarıya koyun. Küçük bir ihtimal belki kurtulur. Yucca ev ortamlarını pek sevmez. Esintiye ve güneşe büyük ihtiyacı var. Problem biraz da nasıl bir toprağa dikildiğiyle ilgili. Gerçek topraklarda daha iyi yetişir. Torf vb topraklar yuccalar için uygun değildir.

 90. Serdar, Bursa says:

  Üç farklı boyda küçük saksıda yeni yucca çiçeği aldım. Camla kaplı bütün gün güneş gören balkonda muhafaza etmek istiyorum. Saksısını ne kadar bir saksıyla değiştirmem uygun olur? Sadece camı açmakla elde edeceğimiz esinti yaşaması için yeterli midir?
  ***
  Gerçekten yucca ise saksı ne kadar büyük olsa o kadar iyi. Güneşe de alışırsa daha güçlü ve gösterişli olur. Fakat eğer Dracaena fragrans çeşitlerinden biri ise köklerin zar zor sığacağı bir saksı daha iyidir. Ve şiddetli güneşten korumak gerekir.
  Esinti gerçek yuccalar için ne kadar sık ve uzun süreli olsa o kadar iyi.. Dracaenalar için o kadar çok gerekmez ama yine de lazım.

 91. Onur, Ankara says:

  İş yerimize hediye gelen yukkadan filizlendirerek çoğalttık ve saksıya ektik. Bir sıkıntı yok gibi gözüküyor. Gövdenin oluşması için ekstra bir şey yapmam gerekiyor mu? Şu an 7-8 tane iğne yaprak topraktan çıkmış gibi görünüyor. Büyüdükçe gövde oluşacak mı yoksa budama falan yapmam gerekiyor mu? Yapraklar bir arada dursun diye toparlayıp bağlayın ya da lastik takın gibi şeyler yazıyor. Bu konuda görüşünüz nedir?
  ***
  Elbette zamanla yavaş yavaş gövde oluşacak. Bunun için özel bir şey yapmak gerekmiyor. Yaprakları bağlamak, lastiklemek yanlış ve zararlı. Her biri rahatça ışık ve hava alabilmeli.

 92. Gonca, İzmir says:

  10 senedir annemin baktığı iki dal olan yuka bitkisini ayırdık. Ayrılan bitki gayet iyi durumda ama büyük olanın yaprakları aşağıya doğru eğildiler. Ne yapmamız gerekiyor?
  ***
  Söküp yeniden diktiyseniz kökler zarar görmüştür. Evde bakıyorsanız çok havadar bir pencere önünde ya da iki ay kadar dışarda tutun. Rüzgarın etkisiyle canlanır köklenir.

 93. Mehtap, Hatay says:

  Benim 16 yıllık yucca çiçeğim var. 2 yil kadar saksıdaydı. Sonra bahceye ektik. Gelişiminde bir sorun yok gibi. 3 kol oldu. Boyu yaklaşık 3 metre , anlayacağınız bir ağaç oldu( bedenide kalın bir ağaç). Ama daha çiçeğini hic goremedik. Hiç açmadı. Ağaç olarak guzel ama yıllardır açmasını bekliyorum. Yanlış olan ne bilemedim. Suyu şebeke suyu değil dağdan gelen bahce sulama suyu. Klorlu değil. Açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Yeri yeterince güneşli ise çiçek açması gerekirdi. Bir de hiç ilgilenmeyin, hiç sulamayın.

Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)

Aşağıdaki işlemde eksik rakamı yazın. *