Zehirli ve zehirsiz bitkiler

Evlerde, bahçelerde yetiştirilen süs bitkilerinin çoğu zehirlidir. Zehirsiz olanları da var. Hangileri zehirlidir? Ne yapmak gerekir? Zehirli diye atmadan önce bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Ev bitkilerinden zehirsiz olanlara birkaç örnek

Kurdele çiçeği, paşa kılıcı, begonyalar, telgraf çiçeği türleri, yucca, tül kuşkonmaz, yaprak güzeli, Aloe vera, Cactaceae familyasından olan kaktüsler.. Hatta yapraklarından yemek yapılıp yenen bir süs bitkisi bile var: Para ağacı. Siz yine de bu bitkileri yemeyin ne olur ne olmaz.

Süs bitkilerinin çoğunluğu zehirlidir

zehirli süs bitkileriYukarıda zehirsiz olanlara birkaç örnek saydım ve dikkat ederseniz hemen hepsi eskiden çok popüler idi. Sanki eski insanlar daha bilinçliymiş gibime geliyor. Fakat günümüzde popüler olan süs bitkilerinin çoğunluğu zehirlidir. Aslında korkulacak bir şey yok. Yerseniz zehirlenirsiniz. Yemezseniz, yapraklarını ezip öz suyunu yüzünüze gözünüze sürmezseniz inanın hiçbir zararları yoktur. Süs bitkilerini zaten yemiyoruz. Ama çocuklar, köpekler, kediler yiyebiliyor. “Zehir”den bahsediyoruz. Kusturan, karın ağrısı yapan kimyasallardan değil. Ona göre küçük çocuklarınıza, evcil hayvanlarınıza dikkat etmelisiniz.

Bitkilerin zehirleyici etkisi kişiden kişiye ve yaşa göre değişebilir. Nasıl ki bazı insanların bünyeleri hiç olmadık şeylere alerjik tepki gösteriyor, onun gibi. Yemedikçe zararı olmaz ama hassas bünyeli kişilerin dokunması, yapraklarını elinde ezmesi, özsuyunu tenine bulaştırması bile ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Küçük çocukları bu konuda eğitin

Korkutmak işe yaramaz. Sevgiyle ve sevdirerek öğretirseniz kesin işe yarar. Süs bitkilerinin evinizdeki varlıklarını, güzelliklerini ve evinizdeki değerini fark ettirmeye çalışın. Beraber sulama yaparak “sen çikolata sevdiğin gibi onlar da suyu seviyor” diyebilirsiniz. Dokunmamasını öğretmek için en başta siz asla elinizi sürmemelisiniz ve “Çiçeklere dokunursan çok üzülürler hasta olurlar. Bak ben hiç dokunmuyorum” diyebilirsiniz. Yani “sana zararlı olur” dememelisiniz. Hem çocuklarınız sizin ne yaptığınızı gözlemleyerek öğrendiklerini unutmayın. Siz çiçeklere onların yanında hiç dokunmayın ki sözünüz etkili olsun. Çocuklarınıza bitkilere karşı merhamet ve sevgi aşılarsanız çocuklar da böylece onlara zarar gelmemesi için ellerinden geleni yaparlar. Sakın anlamaz, aklı ermez diye düşünmeyin. Gayet iyi anlarlar. Çocukların anlamaları sizin uygulamalarınızı, yaptığınız işleri anbean gözlemleyerek oluyor. Telkinleriniz, sözleriniz, nasihatleriniz salt söz halinde kalırsa çocuklarınız elbette öğrenemez. Suç sizdedir.

Abartılı söylentiler sizi paniğe sokmasın

Zehirli diye evden atacaksanız, bitkilere gelmeden önce evlerimizdeki “yenildiği, içildiği zaman öldürebilen” maddeleri düşünün. Mesela sıvı ve toz deterjanlar, parfüm-krem vb kozmetik ürünler, makyaj malzemeleri, sabunlar, şampuanlar, çamaşır suyu, kezzap ve hatta ilaçlar, merhemler ve diş macunu. Bunları niçin evde tutuyorsunuz? Niçin atmıyorsunuz? Demek ki panikle hareket etmek yerine mantıklı düşünmek gerekir. Öyle insanlar var ki yıllarca çok severek yetiştirdiği, yapraklarını öptüğü bitkiden hiçbir zarar görmediği halde zehirli olduğunu duyunca paniğe kapılıp çöpe atıyor. Halbuki, düşünürseniz meyvesini yediğimiz bitkilerin bazıları zehirli. Mesela incir ağacının yapraklarında, dallarında ve tam olgunlaşmamış meyvelerinin dış kabuklarında bulunan süt benzeri beyaz sıvı zehirlidir. Ama olgun meyvelerini güzelce yiyoruz. Zehirli ev bitkisi diye abartılarak anlatılan kauçuk ve benjamin incir ağacı ne kadar zehirli ise aynen o kadar zehirlidir. Zaten aynı cinsten, Ficus cinsindendirler. Difenbahya bunlardan biraz daha zehirlidir. Ayrıca çamaşır suyu ve deterjanlar kadar kesin öldürücü etkiye sahip değiller.

Devetabanı da zehirli ev bitkilerindendir. Tropikal memleketlerde devetabanı meyveleri yetiştiricilerine iyi para kazandırır. Çok lezzetlidir.

Kanser yapıyor söylentileri

Halk arasında bazı bitkilerin özellikle de aşk merdiveni bitkisinin kanser yaptığı söylentileri dolaşıyor. Bu söylentileri ciddiye almayın. Bazı bitkilerin öyle özellikleri olsa bile siz yemedikçe veya her gün sabah akşam alıp onunla yüzünüzü gözünüzü ovmadıkça veya salatalarınıza yemeklerinize katmadıkça size herhangi bir etkisi olmaz. Onlara gelene kadar herkesin evinde “olmazsa olmaz” diye düşünülen eşyaların çoğu kanserojendir. Esas bunlardan kurtulmanız lazım. Bir de neler giydiğinize, neler yediğinize ve kızartmaları nasıl yapıp yediğinize bakın araştırın da sizi gerçekten kanser yapabilecek gerçekleri öğrenin.

Kesin öldürücü zehir taşıyan süs bitkileri

Çöl gülü Adenium başta gelir. Eskiden öz suyu avcılıkta okları ve mızrakları zehirli etmek için kullanılırmış. Kana karıştığı anda ani bir felç gibi etki eder. Şiddetli kalp spazmlarına sebep olup öldürür. Zakkum da fena halde zehirlidir. Neyse ki bunu çocuklarınız, koyunlarınız, köpekleriniz istese de yiyemez çünkü küçük bir damla özsuyu bile dehşetli çirkin bir lezzete sahiptir. Tadına bakan bin pişman olur. Böylece zakkumdan zehirlenme vakaları hiç duymuyoruz. Meksika zakkumu denen tür ise güzel görünümlü meyveler verir. Bunun meyvelerinden bir ısırık bile insanı öldürebilir. Bu bitkiden bahçenizde yetiştiriyorsanız solan çiçeklerini daima kesin ki meyve oluşmasın. Tedbirli olmak lazım. Herhangi bir şekilde ağaca yaklaşan biri o meyveleri yemeye yeltenebilir.

Zehirli bitkilerinizi çoğaltmak ya da budamak için dallarını keserken özsuyunun fışkırıp gözünüze gelmemesi için tedbirli olmalısınız. Zehri her birinde farklıdır. Kimi zehirler göze feci ağrı sancı verirken kimilerinin zehri gözde tahribat yapabilir ve tedavi gerekir.

Ev hayvanlarınızla ilgili kısa bilgi

Bizim için hiç zehirli olmayan ev süs bitkilerinin bazıları (mesela Aloe vera ve tül kuşkonmaz) köpeklere zehir etkisi yapar. Ayrıca bizim için öldürmeyecek kadar zehirli olanlar ise köpeklere ve kedilere kesin öldürücüdür.

Soğan ve sarımsak insanlara çok faydalı olduğu halde köpeklere ve kedilere öldürücü etkisi olabiliyor. Zararlı etkisi direkt zehirlemek şeklinde değil, kan değerlerini bozması yönündedir. Bazen bu yüzden hayvanlar bir iki gün hasta düşerler de sahipleri farkına bile varmaz. “Bugünlerde pek keyfi yok” der geçerler. Öldürücü etkisi soğanın veya sarımsağın niteliğine göre ve hayvanın ne miktarda yediğine göre değişir. Gerçi ara sıra az miktarda verince herhangi bir zararını görmüyoruz ama yine de soğanlı sarımsaklı yemeklerinizden köpeklerinize ve kedilerinize yedirmeyin -ancak kokusunu aldı canı çekti diye tadımlık verebilirsiniz.


'Zehirli ve zehirsiz bitkiler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Dincoglu - Istanbul dedi ki:

  Benim kedim de difenbahya ve marginatami yiyip bitkileri oldurmustu. Bu 4 yil once olmustu, o zaman bitkileri yediginde kusuyordu, tuylerini cikarmak icin yapiyor saniyordum. Simdi evimizde bircok tur cicek var artik yemiyor cunku ona ozel cim ekiyorum. Kedi besleyenler evde muhakkak cim bulundurmalilar, bu sekilde kediler diger bitkilere dokunmuyorlar.

 2. Derya, Eskişehir dedi ki:

  Malesef benim oglum da ocak ayında difenbahya yemiş. hem de örümcek tepesinde giderek uzanmış ve koparıp yemiş. 5 aylıktı o zaman oğlum. Ardından istifra etti ve ishal de oldu. Tam 5 gün hastane yattık. Ben sebebinin çiçek olduğunu bilmiyordum. Sonradan bir tv programında zehirli olduğunu öğrendim. Kötü bi tecrübe oldu. :))
  ***
  Büyük geçmiş olsun. İlk satırları okurken korktum ama neyse atlatmışsınız çok şükür. Küçük çocuklar her şeyi yiyor kemiriyor dikkat etmek lazım.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Dikenler taçının yaprağı koptuktan sonra çıkan sütü cilde zarar veriyor. Zehirli bir bitki. Alerjisi olanların dikkat etmesi gerek.

 4. İsimsiz dedi ki:

  Benim kızım difenbahya yemişti. Ağzından aldım. Zararlı oldugunu biliyordum. Çok korktum ama şükür bir şey olmadı. İki sefer oldu olay. Sosyal medyada ‘zehirli evinizden atın’ diye yayılıyor. Güzel bakıp tedbirini aldın mı bir şey olmuyor.

 5. Berna, Samsun dedi ki:

  Eldiven kullanın. Ciltteki kesiklerden deri altına giriyor ve ellerde uyuşma karıncalanma yapıyor. Benim başıma geldi.

 6. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Ağaç begonyası da zehirli midir?
  ***
  Hayır kesinlikle değildir ama yine de küçük çocuklara karşı dikkatli olun.

 7. Pırıl A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Küçük kedimin zehirlendiği tahmin ediliyor. Evde yılbaşı çiçeği/kaktüsü var ve yaprağını kopmuş buldum. Ondan zehirlenmiş olabilir mi?
  ***
  Hayır ondan zehirlenmesi mümkün değil.

 8. Nejla dedi ki:

  Kızım begonya yemiş. Ne olur?
  ***
  Afiyet olsun. :) Korkmayın begonya zehirli değildir.

 9. Betül dedi ki:

  Kurdele çiçeği kediler için zararlı mıdır? Evin havasını temizlesin diye aldık, kedimizi uzak tutamıyoruz çiçekten.
  ***
  Hayır kurdele çiçeğinin hiçbir zehirleyici yanı yoktur. Kediniz yemeye çalışıyorsa ihtiyacı olduğu içindir. Kediniz için bir saksıya buğday taneleri ekin. Pencere önünde tutun. Yeşil yapraklar uzasın. Kediniz ihtiyaç duyduğu zaman yer. Sanıyorum kediler karınları ağrıyınca yeşillik yiyorlar ve böylece kendilerini kusturuyorlar.

 10. Güliz Koca dedi ki:

  Benim kedim 3 gün önce salon bitkisi olan mısır yapraklarına benzeyen bir bitkiden azıcık bir parça yedi ve çok fena zehirlendi. Ölü gibi yatıyor. Hic birşey yemediği içmediği halde sürekli kusuyor. Rengi yemyeşil. Defalarca veterinere götürdüğüm halde hiç bir değişiklik yok. Bu zehirlenmenin bir panzehiri falan yok mu?
  ***
  Veterinerin bir şeyler yapması gerekirdi. Üç gündür yemedi içmedi ise ve hep kusuyorsa artık serum vermek şart. Zorla yoğurt yedirseniz belki iyi gelir.

 11. Aykut Kıyıcıoğlu dedi ki:

  Bizim kedimiz kasımpatı almıştım onu yemiş. Bu tür bitkiler kedilere zarar verir mi?
  ***
  Hayır zehirli değildir kedilere de zarar vermez. Evden dışarı bırakılmayan kediler için saksılarda yetiştirilecek bir ot vardı şimdi adı aklıma gelmiyor. Araştırıp bulmanızı tavsiye ederim. Kediler ara sıra sindirim rahatsızlıklarında dolayı yeşillik yerler. Gerekli bir şey.

 12. Ezgi, Bursa dedi ki:

  Kauçuk çiçeği zehirli midir?
  ***
  Ev süs bitkilerinin hemen hepsi zehirlidir. Kauçuk da öyle ama çok tehlikeli boyutlarda değil. Zehirli olmayanlar ise paşa kılıcı, telgraf çiçeği ve kurdele çiçeği.

 13. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Yasemin çiçeği ve dalından çıkan süt zehirli midir?
  ***
  Bunu bilmiyorum ama yasemin denen bitki türleri çok var. Mesela benim yaseminlerin bahsettiğiniz gibi bir özelliği yok.

 14. gizem istanbul dedi ki:

  Fesleğen zehirli midir?
  ***
  Hayır yenilebilir sağlığa faydalı bir bitkidir.

 15. Nihan, İstanbul dedi ki:

  Kedim kokina (yılbaşı çiçeği)’nın meyvesi ile oynuyordu, kokinayı yılbaşında almıştım ve kurumuştu. Üç tane meyve ile (yaklaşık leblebi büyüklüğündeler) oynuyordu, sonra o meyveleri bulamadım. Bir tanesinin kabuğunu buldum. Hırıltılı nefes alıp veriyor ve karnı nefes alırken çok hızlı inip kalkıyor, burnunun ucu turuncu ve ağzında beyazımsı bi bölge var. Biraz saldırganlaştı. Gözleri canlı ve hareketli, kusmadı hiç. Acaba normal mi yoksa kokina zarar vermiş midir?
  ***
  Bilmiyorum. Kokinaların üzerine başka bir çalının meyvelerini bağlıyorlar. Zehirli mi değil mi bilgim yok.

 16. İnci A. -İstanbul dedi ki:

  Çapulcumuz (kedi) Lilium çiçeğinden yenmiş. Sıcak yerlerde (radyatore yakın yerlerde) yatıyor. 48 saattir hiçbir şey yemedi. Veteriner kanda alyuvar sayısı artmış dedi. Ne yapılabilir?
  ***
  Veteriner madem teşhisi koymuş, ne yapılabileceğini de ancak o bilir. Ben veteriner değilim. Maalesef yardımcı olamıyorum. Kedilere-köpeklere soğanlı veya sarımsaklı yemekler vermemek gerektiği, kan düzenini bozup öldürebileceği söyleniyor. Demek zambak da benzer etki yapmış. Dikkatli olmalısınız.

 17. İnci, Manisa dedi ki:

  Benim oğlum kauçuk yedi bir şey olmadı şükür. Yeni barış çiçeği aldım. Zehirli midir?
  ***
  Evet o da zehirlidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)