Abelia x grandiflora (abelya)

Küçük, parlak yemyeşil yaprakları, küçük beyaz çiçekleri, sert ve sık ince dallarıyla istediğiniz boy çalı formunda tutabileceğiniz çok güzel bir bitkidir. Bahçelerde ve saksıda balkonlarda yetiştirilir.

Caprifoliaceae (Hanımeligiller) familyasından Abelia cinsine ait bir hibrittir. A. chinensis ile A. uniflora türlerinden melezlemeyle ortaya çıkarılmıştır. Türkçe ismi abelya ve büyük çiçekli kelebek çalısıdır.

Abelia x grandiflora

Abelia x grandiflora hibritinden ayrıca birkaç kültivar türetilmiş. Kültivarlara göre değişen özellikler: Çiçekleri beyaz, pembe ve bu iki rengin karışık varyasyonlarında.. Yaprakları düz yeşil, beyazlı, kenarları beyaz veya sarı çizgili, vesaire olabiliyor. Bunlar farklı adalarla farklı bitki gibi ele alınır.

Dipten güçlü yeni dallar çıkarma özelliğinden dolayı isterseniz kış sonunda tüm dallarını dipten kesebilirsiniz. Yeni sürgünler eskilerden daha güçlü gelişir. Gerçi buna gerek yok. Eğer rahat bırakırsanız formunu koruyan, uslu duran bir süs bitkisidir. Sadece ara sıra ufak tefek şekillendirme budamaları ister. Ayrıca çit bitkisi olarak kullanılabilir.

Çiçeklenme zamanı önceki yıldan kalan ince dalları varsa ilkbahar sonunda veya yaz başında başlar. Yoksa yaz sonuna doğru başlar. Sonbahar ortalarına kadar devam eder. Abelya çiçekleri biraz hoş kokuludur.

Pek hastalık filan kapmayan, sorunsuz bir bitkidir. Minik bir fidanken bile çiçek açar. Kış mevsimi çok soğuk geçerse yapraklarını döker. Yoksa bütün yıl yapraklıdır. Güneşli, güneşsiz her yerde yetişebilir. Güneş alabilmesi daha iyidir. Yazın fazla sıcak olan memleketlerde abelya az güneşli yerlere dikilmelidir. Kış soğuklarına -23C dereceye kadar dayanır.

Sonbahar başından itibaren su sıkıntısı çekerse yaprakları çok hoş bir şekilde kızarır ve iki üç ay kadar hoş renkli olarak kalırlar.

Abelia x grandiflora hibrit kelebek çalısının çoğaltılması ilkbahardan yaz başına kadar açık havada her türlü çelikle yapılabilir. Basit daldırma yöntemi de uygundur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)