Adını bilmediğiniz bitkileri sorun

Yetiştirdiğiniz veya size hediye gelen ama adını bilmediğiniz bitkileri sorabilirsiniz. Ayrıca adını bilseniz bile bakımı hakkında bilgi bulamadıysanız buradan bana sorun (aşağıya yazarak).

Adını bilmediğiniz türler

Adını bilmediğiniz bitkiler, bu ne çiçeği, bu çiçeğin ismi, adı nedir

Soru işareti

Ev / ofis süs bitkilerinden herhalde bilmediğim yoktur. Ama bahçe bitkilerinden özellikle ağaç ve çalı türlerinden henüz bilmediklerim çok. Onlarda iddiacı değilim.

Fotoğraf gönderirseniz daha iyi

1- Fotoğraf göndermek için en aşağıdaki iletişim linkine tıklayın. E-mail adresimi oradan alabilirsiniz. Fotoğrafı email ile göndereceksiniz.

2- İnternetten araştırırsanız bazı resim yükleme siteleri var. Resimleri önce oraya yükleyin. Ve yükleme bitince resim sayfasının URL adresini alın. Yani http.. ile başlayan şey. Fotoğrafınızın o sitede görünen sayfasının link’idir. Sonra o url’yi yani linki bu sayfada aşağıya sorunuzun içine koyun.

Hakkında bakım bilgisi bulamadığınız türler

Hakkında bilgi edinmek istediğiniz ama bu sitede benim ele almadığım, başka yerlerde de hakkında bilgi verilmemiş olan bitkileri bana sorabilirsiniz. O tür hakkında en kısa zamanda yeni bir sayfa hazırlayıp siteye eklerim. Veya en azından sizi aynı bakımı isteyen başka bir bitkinin sayfasına yönlendiririm.

Diğer konular

Sitede verdiğim bilgilerin eğer eksik, hatalı, yanlış olduğunu düşünüyorsanız bana bildirin. Ben gerçi eski yazıları arada sırada yeniliyorum. Ama yenilemelerin sonu yok. Tekrar tekrar düzeltmeler, geliştirmeler yapabilirim ve zaten ara sıra yapıyorum.

Eleştirmekten çekinmeyin. Bazı eski yazılarımda gereksiz laf kalabalıkları görüyorum onları düzeltiyorum. Daha düzeltilmesi gereken sayfalar var.

* * *

Adını bilmediğiniz, bakımını hakkında bilgi bulamadığınız bitkileri ve verdiğim bilgilerde çelişki gördüğünüz konuları aşağıya soru yazma kısmına lütfen yazın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: | |

'Adını bilmediğiniz bitkileri sorun' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seher, İstanbul dedi ki:

  Telgraf bitkisi aldım. Genel bakımını nasıl yapacağımı bilmiyorum. Sitenizde de göremedim..
  ***
  Bunların hepsi neredeyse aynı bakımı ister. Hatta çok iyi bakımı sevmez çürür giderler. İhmal edeceksiniz. Sizinki hangisidir kategori sayfasından bulabilirsiniz: https://azbitki.com/alt/commelinaceae

 2. Şevval, İzmir dedi ki:

  Merhaba😊 Bir bitkim var evimde ama adı nedir bilmiyorum.Çok küçük bir saksısı vardı ve o zaman gayet sağlıklı bitkiydi ama sigmadigi icin buyuk bir saksiya geçtik.Ama bi seyler yanlış gitti sanırım🥺Nedir bu bitki güneşi mi sever gölgeyi mi🌱🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️ 2 gün önce pencereme çıkardım güneş alıyor hep orda dursun diye ama kötü bir hale geldi bilgi verir misiniz. 2 gün once ve su anki halini koyuyorum🤗
  https://share.icloud.com/photos/0EqLCsZ5IKJW0k3xJzDjpv2-Q (2 gün sonraki hali)
  https://share.icloud.com/photos/0QAkKJkXNSxH7GJpdDmnRykRQ (cama koymadan onxeki hali) Odamin icinde duruyordu.
  ***
  Şevval Hanım maalesef bilemedim. Sanki görmüş gibiyim ama adını filan bilmiyorum. Belki burayı okuyan başka biri olursa ve biliyorsa aşağıya yazabilir.

 3. Şevval, İzmir dedi ki:

  Sanırım Nakkaş sarmaşığı ya da duvar cimcimesi oluyor..
  ***
  Evet haklısınız. Tam 8 yıl önce hakkında sayfa bile hazırlamışım ama tamamıyla unutmuşum. Bir de “sanki görmüş gibiyim” demiştim. :) Sayfası: https://azbitki.com/cymbalaria-muralis

 4. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Bu bitki bana yeni geldi. Adını bilmiyorum.
  ***
  Sayfası: Syngonium podophyllum, okbaşı çiçeği

 5. Ayça İstanbul dedi ki:

  Merhabalar
  https://hizliresim.com/Z5ENwR
  https://hizliresim.com/Bi1kYo
  Peyzaj için bahçede kullanılmıştı. Ne olduğunu bilmiyorum bakımı için öğrenmek istedim türünü.
  ***
  Gelin çiçeği. Sayfası: Gelin çiçeği (kala) Zantedeschia aethiopica

 6. Aysu, İzmir dedi ki:

  Mehabalar bu soruma tam konu yeri bulamadim o yuzden buradan yaziyorum elimde tek fidan olarak bodur okaliptus var (Eucalyptus Silver Dollar tam olarak bu turu) internette nasil bakilir, nasil cogaltilir, nasil toprak sever beni tatmin eden bir cevap bulamadim. Bu konuda yardimci olabilir misiniz?
  ***
  Bakınız: https://azbitki.com/eucalyptus-silver-dollar-yuvarlak-yaprakli-okaliptus

 7. Cemal, İzmir dedi ki:

  Çiçeğimin adını öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim
  https://hizliresim.com/GYLgTj
  https://hizliresim.com/Cwu2JJ
  ***
  Barış çiçeği. Sayfası: Barış çiçeği, Spathiphyllum

 8. Hatun, Mersin dedi ki:

  Para ağacına benzer bir saksı bitkisi aldım ama adını bilmiyorum para ağacı gibi yaprakları ama şekli yarım ay şeklinde.
  ***
  Bilemedim maalesef.

 9. Esma, Adıyaman dedi ki:

  Eşime bir öğrencisi saksıya ekilmiş bir şekilde getirdi ama ne olduğunu bilmiyoruz. Yardımcı olur musunuz?
  ***
  Fotoğraf yok. Tarif de etmemişsiniz. Nasıl yardımcı olabilirim bu durumda?

 10. Hatice, Kırklareli dedi ki:

  Merhaba Erdal Bey,2 senedir keten çiçeği tohumu çimlendirmeye çalışıyorum.(kırmızı ve mavi linum;lewis keten)paket üzerinde isimleri.Araştirdim .Bu dekoratif keten için ayrı bir bilgi yok.Normal tohum gibi ekiyorum hiç bir sonuç olmuyor. Suda da beklettim denemek için. Sonuç sıfır. Bir püf noktası mı var?
  ***
  Evet uzun süre kış soğuğunda, karlar altında kalması gerekiyor. Sonbahar sonu/kış başı döneminde tohumları ekeceksiniz. Bu şartla ilkbaharda tohumların hepsi çimlenir.

 11. Pınar, İstanbul dedi ki:

  https://www.hizliresim.com/plbirsh adresindeki çiçek nedir? Şebboy’un yerlisi olabilir mi? Nerelerde bulunabileceği ile ilgili fikriniz var mı?
  ***
  Yerli değil de eski tip şebboy demek daha doğru olur. İstanbul’da hala üretip satanlar var mı bilmiyorum. Ege’nin eski usul çalışan köylü çiçekçilerinde bulunuyor. Didim’de ilkbahar aylarında pazarda hep görürüm. Buralarda şimdi çiçekli döneminin mevsim sonu diyebiliriz. Ama İstanbul’da en güzel günleridir. Çiçek fidesi satan yerlerden araştırın. Serin bahar günlerinde bol bol çiçekli olurlar.

 12. İlkan, Ankara dedi ki:

  Merhaba bu dut ağacı türünü ilk defa gördüm bu dutun türü nedir? Yaprakları  diğer karadutlardan daha iri ve parlak gösterişli meyvesi ekşi ve bazıları lezzetli. Saksıda yetiştirmek istiyorum ve çelik almak istiyorum hangi zaman uygundur? https://i.resmim.net/i/20210526_183852-scaled.jpg https://i.resmim.net/i/20210526_183831-scaled.jpg
  ***
  Görüntüden anlayamam. Yaprak güzelliği ise toprağına göre değişr. Lezzetini anlattığın kadarıyla Avustralya yediveren dutudur. Didim’de çok var. Ben de bahçemdeki duta aşıladım. Burada kışın ocak ayında uyanır. Filizler ısı yetersizliği yüzünden çok yavaş gelişir. Meyvelerin olgunlaşması nisan sonuna doğru başlar. Bir ay içinde biter. O zaman budama yapılırsa yeni yan dalları yine meyveli gelişir. Meyveler bildiğimiz dut aromasına sahip değil. Ben pek sevemedim. Görsellik olarak mayıs ilk yarısında şahane, o bambaşka bir güzellik. Çelikle çoğaltılma yolunu henüz hiç araştırmadım. İstersen kasım sonunda dene. Bu yıl gelişmiş olan dallardan ortalama 15cm çelikler hazırla. Geçenlerde yolda bir komşuyla karşılaştığımda elinde minicik bir dut fidanı vardı. Ne olduğunu sorduğumda bu duttan olduğunu söyledi. Birisi nasıl ne zaman yaptıysa dallarından köklendirmiş. Bu koşuya bir tane vermiş. Kim yaptıysa en fazla 10cm olan minicik çeliklerle uğraşması garibime gitmişti. Sen de istersen ince uç dallarından da dene. Hatta şimdiden itibaren iki ayda bir birkaç farklı denemeler yap. Aslında dut fidanın varsa göz aşısı ile çok kolay. Haziran sonu/temmuz başı gibi aşı yaparsın. Hiçbir uzmanlık bilgisi ve tecrübesi istemez. Dutlarda göz aşısı kesin tutar. Aşıdan 10-15 gün sonra filizlenme başlar. Yeni uzayan dallar hemen meyve verir. Bu bahsettiğim dutta böyle. Yediveren özellikli olduğu için göz aşısı dal uzatırken meyve de veriyor. Geçen yıl haziran sonunda bir komşumun bahçesinde kendiliğinden çıkmış olan 1 veya en fazla 2 yaşındaki mini bir fidana aşı yaptım. Ana gövde kalemden 4 misli kadar inceydi. Çok dikkatle uğraştım. İki yerine göz aşısı yaptım. Özel maddelere gerek yok. Seloteyp yapıştırıcı ile dikkatlice sardım. İki göz de tuttu. 1 ay geçtiğinde seloteyp sargıları çözdüm. Filizler meyveli gelişti ama o kadar incecik dalda meyveler gerektiği gibi gelişemediler. Dallar iyi uzadı. Sonbahara kadar gayet güzel büyüdü. Bu baharda boyu 60cm kadar halde üzeri meyve dolu çok şirin bir hale gelmişti. Komşum 85 yaşında bir kadın. Duta baktıkça mutlu oluyor. Saksıda yetiştireceksen bu dut saksıda uğraşmaya değer bir bitki. Ama ne yazık ki saksıda yetiştirince dut fidanlarının ana gövdesi bembeyaz çok küçük bir tür pamuklu bit ile kaplanıyor. Tedbir alma açısından 20 günde bir %1 gibi çamaşır suyu karıştırılmış su ile veya daha uygun bir bitki biti ilacıyla silmek lazım.

 13. Onur, İstanbul dedi ki:

  1- https://www.hizliresim.com/klphj4k
  2 https://www.hizliresim.com/mf9optr
  3- https://www.hizliresim.com/p9vg96f
  4- https://www.hizliresim.com/k55bln3
  5- https://www.hizliresim.com/re01s4j
  Bu bitkilerin adı nedir?
  ***
  1- Dracaena margineta. 2- Kroton. 3- Bilmiyorum. 4- Echeveria türlerinden biri (buna klasik sukulent muamelesi yapın ama bilin ki serin mevsimlerde hızlı gelişirler ve o zamanlarda fazla susuz bırakmayın). 5- Crassula ovata (yeşim ağacı).

 14. Nevin, İstanbul dedi ki:

  Salon bitkilerimi sineklenme ile başedemediğimden dolayı lecat’a çevirdim topraklarını. Kimi sitelerde saksının altında bir iki parmak su hep olmalı diye gördüm. Siz bu konuda yani lecat konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim.
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Asla tavsiye etmediğim bir şey.

 15. Tuba, Hatay dedi ki:

  Kardelen olduğunu sandığım bir çiçeğim var. Soğanı hediye gelmişti. Bir arkadaş adının göl soğanı olduğunu söyledi. Göl soğanı hakkında bilgi verir misiniz? Nesli tükenme tehlikesi altındaymış. Kaybetmek istemiyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
  ***
  Kardelen yaz aylarında yapraksız, kuru soğan halindedir. Sizinki göl soğanı olabilir. Avrupa, Türkiye ve Kafkasların yabani bitkilerindendir. Şu an için özel yetiştirme bakım bilgilerine sahip değilim. Belki de bitkiniz mügedir. Bakınız: Convallaria majalis, müge

 16. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Merhaba, size bir çiçekçide gördüğüm ve çok beğendiğim capella cocodema bitkisinin yada bu cocodema denilen türlerin geneliyle ilgili bakımını sormak istiyorum. Orta kararda gün ışığı alan bir yerde konumlandırarak bakmak istiyorum. Bakım bilgilerini okuduğumda oldukça kolay görünse de sayfanızdan öğrendiklerim bambaşka olabiliyor. bu nedenle yardımınıza ihtiyaç duydum. Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Cocodema diye bir bitki türü yok. Herhangi bir bitki türünü, kökleriyle ve toprağıyla alarak yosun gibi maddelerle sarıp saksısız yetiştirme tekniğidir. Capella ise bildiğimiz şefleranın yaprakları sarı-yeşil karışık renkli çeşididir. Bakınız: https://azbitki.com/seflera-schefflera-besparmak-cicegi

 17. İlkan, Ankara dedi ki:

  Merhaba Madagaskar palmiyesi (Pachypodium Lamerei) bitkisi ilgimi çekti havalar ısınınca alacağım. Sayfasını bu sitede bulamadım. Bu bitkinin bakımını biliyorsanız zamanınız varsa sayfasını oluştururmusunuz?
  ***
  Bakınız: Madagaskar palmiyesi

 18. Salih, Kütahya dedi ki:

  Bugün gördüm de mezara dikmişler adını merak ettim. Birde ev içinde saksıda yetiştiriliyor mu? https://imgyukle.com/f/2022/02/28/EYt6oS.jpg
  ***
  Kardelen. Evde yaşayamaz. Sayfası: Kardelen – Galanthus

 19. Duygu, Kocaeli dedi ki:

  Merhabalar bu çiçeğin adı nedir? ismini bilmediğim için bakımını yapamıyorum açacakken solmaya başladı. https://resimyukle.io/r/gqd6Z5egyu
  ***
  Echeveria türlerinden biri. Galiba havasız yerde tutup hiç gerekmediği halde sulamışsınız. Kökleri çürümüş. Açık hava, sürekli esinti, serin hava sever. Acilen o topraktan çıkarıp dip kısmını yıkayın ve kuru toprağa dikin. Dışarıda tutun. Şansınız varsa çürüme ilerlemez, kurtulur ve yeniden kök salmaya başlar.

 20. Nuray, İtanbul dedi ki:

  Merhaba, Albuka Sprials bitkisiyle.ilgili Türkçe kaynak bulamadım. Genel bilgiler var ama yeterli değil. Bitki ortasından bir dal.cikararak ciceklendi. Çiçekleri bitti, düştü. Yeşil spirallerin hepsi kahverengiye döndü. Cicek veren dal yeşil duruyor ama o da bastan kahverengilesmeye başladı. Bu aşamada ne yapacağımı bilemedim. Tekrar yesillensin kıvırcıklassin istiyorum.
  ***
  Nuray Hanım bu bitki türü ilkbahar ortasından itibaren, özellikle açtığı çiçekleri solarken yaprakları kurumaya başlar. Yani uyku dönemine giriyor. Toprak altındaki kuru soğanı sonbaharda havalar iyice serinleyince tekrar kök ve yaprak geliştirmeye başlar. Kısaca, şu sayfayı okuyarak yetiştirmeyi, bakımını aynı şekilde yapmanız gerekiyor: Ornithogalum arabicum


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.