Aeonium arboreum

Aeonium arboreum yeşilden daha çok kızılımsı, koyu mor, kınalı, kahverengimsi ve kestane rengi yapraklı kültivarıyla tanınan, Crassulaceae familyasından bir sukulent bitkidir. Ana vatanı Kanarya Adaları’dır. Dağ ve tepelerin yamaçlarında yaşarlar.

Boyu yetiştiği yerin şartlarına ve yaşına göre 1m’yi geçer. Boyu uzadıkça dallanıp budaklanma özelliği gösterir. İlkbaharda uzun kalın dallar ucunda birçok sarı çiçekleri bir arada piramit şeklinde toplu halde açarlar.

Aeonium arboreum 'Zvartkop'

Aeonium arboreum ‘Zvartkop’

Birçok kültivarı geliştirilmiştir. En tanınanı Aeonium arboreum ‘Zvartkop’ kültivarıdır. Yaprakları koyu mor-kestane rengi tonlarındadır. Bu kültivar Hollanda’da geliştirilmiş. Zvartkop yerine Schwartzkopf da denir.

Aenium arboreum hafif asitli toprakları sever. Hazır poşet toprağı ponza taşı ile karıştırırsanız bu karışımda iyi gelişir: 3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı. Uzun saatler boyunca direkt güneş alacağı yerde tutun. Gelişim göstermediği zamanlarda hiç sulamasanız da olur deniyor ama bence toprak kurudukça sulanmalıdır.

Yazın gece ısısı fazla düşmeyen yerlerde yaz sıcaklarında hiç gelişim göstermezler. Niçin büyümüyor diye canınızı sıkmayın. Doğası böyledir. Aslında yazın normal sıcak olan yerlerde de pek gelişim olmaz. Sonbaharda hızlıca serpilirler. Yeni yapraklar gelişirken eski yapraklar kuruyup dökülür. Bu yüzden hep dal uçları yapraklıdır.

Kış soğuklarına -3C dereceye kadar rahat dayanır. Daha fazlasına, en fazla -6C dereceye kadar soğuğun uzun sürmemesi ve kuzeyli rüzgarları almaması şartıyla dayanır.

Yan dallarını kırıp dişli kumda köklendirerek çoğaltabilirsiniz. Aeonium arboreum türünden bitkiler kış soğuklarının ve şiddetli yaz sıcaklarının dışında her zaman bu şekilde çoğaltılmaya uygundur.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)