Aeonium arboreum

Aeonium arboreum yeşilden daha çok kızılımsı, koyu mor, kınalı, kahverengimsi ve kestane rengi yapraklı kültivarıyla tanınan, Crassulaceae familyasından bir sukulent bitkidir. Ana vatanı Kanarya Adaları’dır. Dağ ve tepelerin yamaçlarında yaşarlar.

Özellikleri

Boyu yetiştiği yerin şartlarına ve yaşına göre 1m’yi geçer. Boyu uzadıkça dallanıp budaklanma özelliği gösterir. İlkbaharda uzun kalın dallar ucunda birçok sarı çiçekleri bir arada piramit şeklinde toplu halde açarlar.

Aeonium arboreum ‘Zvartkop’

Birçok kültivarı geliştirilmiştir. En tanınanı Aeonium arboreum ‘Zvartkop’ kültivarıdır. Yaprakları koyu mor-kestane rengi tonlarındadır. Bu kültivar Hollanda’da geliştirilmiş. Zvartkop yerine Schwartzkopf da denir. Gösterişli, pırıl pırıl parlak ve koyu kestane rengi yaprakları vardır. Fakat serin aylarda yaprakları yemyeşil ve daha büyük oluyor. İlkbaharda havalar ısındıkça esas rengini almaya başlar.

Yaprakları kısa ömürlüdür. Bu yüzden sadece dal uçlarında yapraklar görürüz. Gelişimi serin aylarda hızlıdır. Hava ne kadar sıcak olursa gelişimi de o denli yavaşlar. Yeri çok fazla sıcak oluyorsa yazın dal uçlarında çok az sayıda yaprak olur. Üstelik normalinden bir hayli küçük ve birbirlerine çok yakın halde, hatta çiçek görünümlü olur.

Kış soğuklarına -3C dereceye kadar rahat dayanır. Fakat +3C derece ve daha fazla (rüzgar alıyorsa) soğukta yapraklar tamamıyla pörsür. Sonra bu kadar soğuk olan günler geride kalınca hızlıca düzelirler. Daha fazla soğuğa, en fazla -6C dereceye kadar soğuğun uzun sürmemesi ve kuzeyli rüzgarları almaması şartıyla dayanır.

Aeonium arboreum bakımı

Aenium arboreum hafif asitli toprakları sever. Torf toprağı ponza taşı ile karıştırırsanız bu karışımda iyi gelişir: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı. Uzun saatler boyunca direkt güneş alacağı yerde tutun. Gelişim göstermediği zamanlarda hiç sulamasanız da olur.

Dinlenme dönemi sıcak yaz aylarıdır. Yazın gelişimi bir hayli yavaşlar. Gece ısısı 25C dereceden aşağı düşmüyorsa gelişimi tamamıyla durur. Niçin büyümüyor diye canınızı sıkmayın. Doğası böyledir. Aslında yazın normal sıcak olan yerlerde de pek hızlı gelişim olmaz. Sonbaharda hızlıca serpilirler. Yeni yapraklar gelişirken eski yapraklar kuruyup dökülür.

Çoğaltma, üretim

Yan dallarını kırıp köklendirerek çoğaltabilirsiniz. Aeonium arboreum türünden bitkiler kış soğuklarının ve şiddetli yaz sıcaklarının dışında her zaman bu şekilde üretime uygundur.

Problemleri

Yaprakları tozları fazla belli eder. Islanınca kuruduktan sora yapraklarda fena halde lekeler olur. Bu yüzden tozlardan yıkadıktan sonra yapraklarda su damlaları kalmamasını sağlamalısınız.

Yaprak bitleri bu türleri pek sevmiyor. Ama yine de özellikle örümcek bitlere karşı dikkatli olun.

'Aeonium arboreum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Neşe, İstanbul dedi ki:

  Yanlış anlamadım değil mi, asıl gelişimi sonbaharda olur, gece ısısı düşmeyen yerlerde gelişim göstermez diyorsunuz? Ben de havalar soğuyor içeri alayım artık diye düşünüyordum ama balkonda tutayım o zaman bir süre daha. Sükülent türü bir bitki için ezber bozucu, sağolun:)
  ***
  Evet bunların gelişimleri serin aylarda mümkün. Yaz sonunda veya sonbahar içinde gelişim başlayıp ilkbahar sonuna kadar devam eder. Belki İstanbul şartlarında gelişim dönemi daha uzun sürebilir. Belki sadece temmuz başından ağustos ortasına kadarki dönemde gelişmeleri durur. Ama Didim’de haziran gibi gelişimleri duruyor ve ekim ayında anca uyanıyorlar. Geçen yıl kış boyunca çok iyi serpildiler. Yaz sıcaklarında uzun süre bir durgunluk ve yapraklarda azalma oldu. Şimdi bugünlerde gelişimleri git gide hızlanıyor. Bir de yeni gelişen yapraklar yeşil oluyor ve yaz sıcaklarında gelişim durduğunda renkleri koyu kestane rengine dönüyor.

 2. Duygu, Burdur dedi ki:

  Merhaba, bende Aeonium haworthia kiwi cinsi var. İstekleri aeonium arboreumla aynı mı yoksa farklı mı? Toprak olarak hazır poşet toprak demişsiniz. Acaba humus katkılı poşet toprak olur mu? Benim elimdekilerin yaprak altlarında siyah leke şeklinde kararmalar var. Acaba bu kararmalar ve lekeler külleme hastalığı olabilir mi?
  ***
  Evet tamamıyla aynı şartlarda ve aynı bakım her ikisine de uygundur. Her ikisinin de sıcak yaz gnlerinde öğle saatlerinin tepe güneşinden korunması gerekir. Toprak ponza taşı ya da dişli kum ile karıştırılmaış olması şartıyla fark etmez. Doğal arazi toprakları bile uygundur ama doğal arazi topraklarına iri kumun yanısıra bol miktarda çay posası da karıştırılmalıdır. Yapraklardaki sorunlar hava hareketlerinden yoksunluk + kapalı ortamın nemli havası yüzünden mantar hastalığı olabileceği gibi toprağının tuzluluğundan kaynaklanan bozulma da olabilir. Gübreli toprak kullanmayın.

 3. Bircan, Denizli dedi ki:

  merhaba bende aenium arberoum zvartkop cinsi var. Geçen yaz haziranda Bodrum’dan bir dal koparıp diktim. Alt yaprakları döktü. Nasıl ve hangi ısıda tutmam lazım? Şu anda apartman sahanlığında duruyor. Buzlu pencere var. Güneş almıyor ama ışık bol. İçeri mi almam lazım? Ne sıklıkta su vermem lazım?
  ***
  Serin aylarda gelişimi hızlıdır. Yaz sıcaklarında gelişimi neredeyse tamamıyla durabilir. Yazın gelişim göstermesi geceleri rüzgar alabilmesine, serinleyebilmesine bağlıdır. Sıcak ev ortamlarında hiç gelişmez. Şimdi bulunduğu yer dışarısı kadar soğuk olmuyorsa kışı orada geçirebilir. Buzlu cama eğer direkt güneş geliyorsa o camın arkasında sorun çıkmaz. Güneş yetersizliği olacağını sanmam. Toprağı kurudukça sulamalısınız.

 4. Şenay, İzmir dedi ki:

  20-25cm kazar uzun bir aeoniumum var. Tek dal halinde buyuyor. İstiyorum ki dallanıp çoğalsın, Üstten kessem alttan yeni filizler verir mi acaba? Bunu nasıl ve ne zaman yapmalıyım?
  ***
  Serin ve biraz soğuk aylarda hızlı gelişir. İzmir sıcağında yaz aylarında gelişimi tamamen durabilir. Bu yüzden eğer kesecekseniz eylül ayının ortasını bekleyin. Aslında kendisi yan dallar verir. Özelliği böyle. Siz bir yerde hata yapıyorsunuz. Ev içinde tutuyorsanız evlerde cılız kalabilir. Sağlıklı, güçlü gelişim ve gerektiği gibi dallanma budaklanma yapabilmesi için gece boyunca serin esintiler alması şart.

 5. Leyla, İzmir dedi ki:

  Bir tane aeunium hawartia türü var elimde. Gövdesi ağac gibi. Direkt kaktüs sukulent toprağına mı diksem? Köklenir mi orada?
  ***
  Bu türler diğer sukulentler gibi hassas değildir. Rahat olun. Zaten köklenmesinin kolay olduğu zaman serin aylardır. İlkbahar ayları ve sonbahar. Pek toprak seçmez.

 6. Altan K. -İstanbul dedi ki:

  Selamlar, Aeonium Arboreum’um yapraklarında birkaç tane beyaz ve çukur lekeler oluştu. Hastalık mıdır bu? İlaç gerekir mi? Açık havada dışarıda duruyor.
  ***
  Yeni oluşmuşsa (ki zaten serin aylarda üzeri taze yapraklarla doludur) ve dışarıda duruyorsa toprağın kimyasal özelliğiyle ilgili. Sulamalarda mutlaka saksı alt deliklerinden bol bol su çıkacak miktarda su kullanın. Şurada ayrıntılı bilgi var: Toprağın kökleri zehirlemesi, yakması

 7. Zeynep G. -Bursa dedi ki:

  Aeonium arboreum bitkim soğuktan dondu. Şu an tüm yaprakları ve dalları solup çöktü. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Başta düşünüp donacağı yerde bırakmamalıydınız. Donarak ölmüşse artık yapılacak bir şey yok. Ancak donmadığı sürece yani dondurucu olmayan (5C derece altında) soğukta yapraklar tamamen pörsüyor. Sonra ısı 5C derecenin yukarısına çıktığında tekrar eskisi gibi oluyor.

 8. Yavuz dedi ki:

  Ben bahçemde çok miktarda geliştiriyorum. Midilli adasından getirmiştim. Bu ara don oldu. Yapraklar pörsüdü. Bugün bütün yaprakları kopardım. Sadece dallar kaldı. Sizce yaprak verme olasılığı var mı?
  ***
  Don oldu ise zaten tamamen ölmüştür. Ben de Didim’de bahçemde yetiştiriyorum. Şimdi üçüncü kış. Son üç kışta ısı sıfırın altına düşmedi. 5C dereceden daha soğukta tüm yaprakları sanki bir ay susuz kalmış gibi tamamıyla pörsüyor. Hava az biraz ısındığında iki günde tekrar dipdiri oluyorlar. Böyle bir özelliği var. Sizinkilerde de don olayı olmadan yapraklar pörsümüşse boş yere yolmuşsunuz. Ama dediğim gibi gerçekten ısı sıfırın altına düştüyse dalları kökleri topyekün ölmüştür.

 9. Yağmur dedi ki:

  Çiçeğinin saksısını değiştirdim. Birkaç saat içinde yaprakları soldu. Kurur mu acaba?
  ***
  Galiba sadece saksı değil toprağını da tamamıyla değiştirmişsiniz. Kökler yeni toprakla direkt temas etmiş ve yanıp çürümüşler. Bir de toprak yanlış ise çürüme hızla devam eder ve bitkiniz ölür.

 10. Hacer, İstanbul dedi ki:

  Aeorium domesticum lindleyini dalından kırıp suda mı çimlendirmeliyim yoksa ne zaman ve nasıl köklendirebilirim?
  ***
  Zaman pek önemli değil. Suda bekletmeyin. Direkt toprağa dikeceksiniz. Köklendireceğiniz toprak bu tip sukulentlere uygun olmalı.

 11. Fulya, Manisa dedi ki:

  Evde bol ışık alan bir yerde duruyor. Yapraklarını baya döktü. Evde olduğu için mi yoksa mevsimsel midir?
  ***
  Yazın (haziran sonundan sonra) yaprakları biraz azalır ama gelişim devam eder. Sıcak hava etkisiyle dal uçlarında yapraklar çok koyu renkli olur. Sizinki anlaşılan yerini hiç sevmemiş. Zaten bu tür normalde evlerde olabilecek türlerden değil. Açık hava ister.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.