Aglaonema commutatum

Aglaonema commutatum Araceae (Arum) familyasındandır. Ana vatanı Yeni Gine ve Filipinler dolaylarıdır. Ormanların sulak yerlerinde bulunurlar.

Aglaonema commutatum yaprakları

Aglaonema commutatum

Özellikleri

Yaprak güzelliği için yetiştirilen iç mekan süs bitkilerinin en dayanıklı ve en uyumlu türlerinden biridir. Yaz sonunda açık yeşil – krem rengi arasında küçük çiçek açar. Yaprakları soluk yeşil ve açık tonda gümüşi yeşil renklerle karışık desenlidir.

Yakın akrabası Aglaonema modestum bambu misal uzun dallarının saksıda her yöne çevreye yayılmasıyla güzeldir. A. commutatum ise dipten fazlaca dallanma özelliğine sahiptir ve kısa dallı, çok yapraklı haliyle güzeldir. Zaten diğer türe göre gelişimi daha hızlı ve daha gürdür.

Salonlarda Aglaonema commutatum bakımı

Hafifçe güneş alacağı yerde tutun. Ya sabah güneşi ya da akşam güneşi alması yapraklarının mükemmel düzgün ve geniş olmasını sağlar. Gerçi hiç güneş almasa bile yerinin kuvvetli aydınlık olması yeterli. Ama ışık gücü fazla yüksek olmalıdır.

Toprak

Salon bitkilerine klasik tavsiyem yani 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı. Mutlaka öyle yapın. Diğer akrabası için ponza taşı pek gerekli değil ama bunun için gerekli. Çünkü kökleri daha hassastır.

Sulama ve besleme

Aglaonema commutatum susuzluğa dayanıklıdır. Yine de ihmal etmemeye gayret edin. Hava ne kadar sıcak ise o denli sık sık sulayın. Her sulamada mutlaka saksı alt deliklerinden dışarı su gelecek miktarda su kullanın. Sürekli az miktar su ile sularsanız birkaç ayda o toprak bozulur ve kökleri çürütüp bu hassas bitkiyi mahveder.

İlkbahardan sonbahara kadar ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin. Böylece gayet gösterişli olacak şekilde gelişim gösterir.

Aglaonema commutatum üretimi

Kış sonunda kökten ayırma yoluyla çoğaltabilirsiniz. Ayrıca kırdığınız dallarıyla yılın her zamanında çoğaltmanız mümkün. Dalları bir süre suda bekletin. Köklenme başlayana kadar. Yani kökler yarım santim bile uzamasın. Köklenme başlar başlamaz hemen toprağa dikin.

* * *

Aglaonema commutatum yanlış toprakta olmaması, gelişim döneminde ihmal edilmemesi, kışın dondurucu soğukta bırakılmaması ve biraz olsun özenli bakım yapılması şartıyla hiç problemsiz bir bitkidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Aglaonema commutatum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Figen, Bursa dedi ki:

  Aglaonema commutatum çiçeğimin yaprakları kuruyor. Yardımcı olur musunuz?
  ***
  Toprak bozulmuş. Artık hiç sulamayın. Öylece kalsın. Ölmez korkmayın. İlkbaharda temiz bir toprak hazırlayın ve dalları çürük köklerden, kuru yapraklardan temizleyerek temiz toprağa yeniden dikin ve sulayın.

 2. Aslı, Ankara dedi ki:

  Bitkimi bir ay suda köklendirdim. https://www.hizliresim.com/dcfc4ff Toprağa alalı 1 hafta oluyor. Yaprakları hızla sarardı. 4 gün önce iki yaprağını bu sebepten temizledim. Sizce böyle sağlıksız durmasının sebebi nedir?
  ***
  Kökler toprakta yanmış. Şimdi tekrar köklenmesini bekleyeceksiniz. Diktiğiniz gibi dursunlar. Sökmeyin. Aslında bunları suda köklendirmeden direkt toprağa dikmeli ya da suda kökler çıkmaya başlar başlamaz hemen toprağa dikmelisiniz. Başka sefer yine yapacak olursanız aklınızda bulunsun. Yapraklarının sararması önemli değil. Dallar çürümezse (genelde çürümezler) daha güzel yapraklar çıkarır. Dipten yeni dallar verir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.