Aglaonema commutatum

Yaprak güzelliği için yetiştirilen Aglaonema commutatum iç mekan süs bitkilerinin en dayanıklı ve en uyumlu türlerinden biridir. Araceae (Arum) familyasındandır. Ana vatanı Yeni Gine ve Filipinler dolaylarıdır. Ormanların sulak yerlerinde bulunurlar. Yaz sonunda açık yeşil – krem rengi arasında küçük çiçek açar.

Salonlarda hafifçe güneş alacağı yerde tutun. Hiç güneş almasa bile yerinin kuvvetli aydınlık olması yeterli. Kış aylarında daha az ışıklı bir yere çekerek sadece toprak iyice kurudukça sulayın. Bu şekilde dinlendirdikten sonra ilkbaharda tekrar sevdiği ışıklı yere alıp bolca sulamaya devam edin. Güzelce serpilip bol bol yapraklanır.

Aglaonema commutatum yaprakları

Aglaonema commutatum

Aglaonema modestum türü bambu misal uzun dallarının saksıda her yöne çevreye yayılmasıyla güzeldir. Aglaonema commutatum ise kısa dallı, çok yapraklı haliyle güzeldir. Fazla uzayan dallarını keserek suda köklendirip aynı saksıya ileştirmede yarar var.

Sulama toprak üst yüzeyi hafifçe kuruduğunda yapılmalı. Kış boyunca dinlendirirken toprak adam akıllı kurudukça sulanmalıdır. Aglaonema commutatum yetiştirmede hazır poşet topraklar uygundur. 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmanız çok iyi olur ama şart değil. İlkbahardan yaz sonuna kadar ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin.

Kış sonunda kökten ayırma yoluyla çoğaltabilirsiniz. Ayrıca kırdığınız dalları yılın her zamanında suda köklendirerek de çoğaltmanız mümkün.

Aglaonema commutatum yanlış toprakta olmaması, gelişim döneminde ihmal edilmemesi, kışın dondurucu soğukta bırakılmaması ve biraz olsun özenli bakım yapılması şartıyla hiç problemsiz bir bitkidir.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |


'Aglaonema commutatum' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seçil, İstanbul dedi ki:

    Merhaba bu çiçekten bende var. Yaklaşık 6-7 aydır bakıyorum. Gayet güzel yaprak açmaya devam ediyor. Bu bitki çiçek açıyor mu?
    ***
    Yılda bir defa yaz sonunda çiçek açıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)