Aglaonema modestum

Araceae (yılanyastığıgiller) familyasından Aglaonema cinsinin birkaç türü var. Bir ev süs bitkisi olarak en yaygın yetiştirileni Aglaonema modestum türüdür. Ana vatanı tropikal güneydoğu Asya’nın bataklıkları ve yağmur ormanlarıdır.

Güneydoğu Asya ülkelerinde evlerde Aglaonema modestum yetiştirmenin uğur getireceğine inanırlar. Çinlilere göre bir dalı alıp kendin yetiştirirsen uğur getirir.

Aglaenoma modestum yaprakları ve çiçeği

Aglaonema modestum özellikleri

Mevsimlere, gece-gündüz süresine duyarlıdır. Daima kış sonu-bahar başı döneminde dal uçlarından çok açık yeşil tonlarda gayet zarif ve hoş görünümlü çiçekler açar. Gerçi yetiştirme amacımız çiçekleri değil, dekoratif yaprak ve dal güzelliği içindir. Her ilkbaharda dipten yeni dallar uzatır. Bu sayede, eğer isterseniz sürekli uzayıp giden eski dallardan hoşunuza gitmeyenleri dipten kesersiniz.

Yaprakları koyu yeşil, uzunca oval ve sivri uçludur. İki yıl kadar hiç bozulmadan kalırlar. Parlatıcı uygulamalarla yapraklar ışıl ışıl olur ve daha şık görünürler. Yaprak sapı 15cm, sap ucunda başlayan yaprağın kendi uzunluğu 20cm kadar olur. Yaprak genişliği ise 10cm kadardır.

Dalları şans bumbusunun dalları gibi dekoratiftir. Çok hızlı uzamazlar ama 2m kadar uzama potansiyelleri vardır. Dallar uzadıkça (genelde 50cm’ye varınca) dik duramaz ve yana yatar. Saksı çevresinden sarkan dalların uçları yukarı yönelerek uzamaya devam eder. Aglaonema modestum bu özelliğinden dolayı yıllar geçtikçe hem yaprak hem dal güzelliği ile daha da gösterişli bir hale gelir. Dallarının her yöne dağılımını sağlamak için büyükçe bir saksıya dikmeli ve haftada bir pencereye bakan yönünü değiştirmelisiniz.

En iyi gelişim dönemi ilkbahar ayları ve yaz başıdır. Bu dönemde sık sık sulayın ve bitki besini vermeyi hiç ihmal etmeyin.

Evde yetiştirme, bakım

Evlere en uyumlu nadide bitkilerdendir. Havasız, loş ışıklı kuytu dip köşelerde bile bozulmaz. Ama en güzel gelişimi kuvvetli ışıklı, biraz da güneşli pencere önünde olur. Yaz aylarında direkt güneşin fazlasından koruyun. İhmallere tam dayanıklıdır. Her türlü hastalıklara direnci yüksektir. Bitki bitleri bile Aglaonema modestum’a ilişmez.

Toprak ve bitki besini isteği

Torf toprak tek başına uygun ve yeterlidir. Ponza taşı şart değil ama 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yaparsanız daha iyi olur.

İlkbahardan yaz sonuna kadar ayda bir defa genel amaçlı bitki besini vermelisiniz. Böylece yapraklar daha iri ve dallar daha dolgun olur.

Aglaonema modestum çoğaltma

Kırıp aldığınız dalları yılın her zamanında kolayca köklenir. Önce suda bekletin. Kökler 2cm gibi uzadığında daha fazla bekletmeden toprağa ekin ve sulayın.

Kökten ayırmayla da çoğaltabilirsiniz. Ama bu işi sadece kış sonunda veya ilkbahar başında yapmalısınız. Gerçi fark etmez. Gelişiminin aksamaması için en azından hızlı gelişim döneminde (ilkbahar aylarından yaz ortasına kadarki dönemde) yapmayın. Çünkü kökten ayırırken aynı zamanda toprak değiştirmiş de oluyorsunuz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Aglaonema modestum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Derin, İzmir dedi ki:

  Yukarı fotoğraftaki sizin melek hanım çiçeğiniz mi? Yaprakları nasıl bu kadar parlak? Özel kullandığınız parlatıcı bir şey var mı? Maşşallah diyorum.
  ***
  Evet ama sekiz yıl önce, İstanbul’da iken bu fotoğrafı çekmiştim. Yapraklar için parlatıcı sprey kullanıyordum. Koçtaş vb yerlerde saksı çiçekleri satılan kısımda bulabilirsiniz. Etkisi yaklaşık 10 gün sürüyor. Çok sık kullanmayın. Zararı olabilir. Bayramlarda, özel günlerde, önemli misafirlerin geleceği zamanlarda kullanmak daha iyi.

 2. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  Dalları dik durmuyor. Bir sopa ile sabitledim. np k20-20 , toz yarasa gübresi ve demir selati var elimde. Bunlar uygun mudur bu bitkiye? Kendi halinde dik durabilmesi için ne yapmak lazım acaba? Bitkiyi bir ay önce suya koydum. Kök yerleri patladı ama hala kök yok. İyice köklenmesini beklemeli miyim yoksa artık toprağa alsam gelişmeye baslar mı?
  ***
  Hiçbir gübre istemez. İlkbaharda ucuz marketlerde satılan hazır poşet topraklar tek başına gayet uygundur. Ancak ikinci yıl eğer toprak değiştirmezseniz o zaman ayda bir defa salon bitkileri için özel yapılmış bitki besininden verseniz iyi olur. Dalları dik durmaz. Esnektir. Bir değnekle desteklemeniz lazım. Suda köklenmesini beklemeyin. Bir saksıya dikin. Güneşten ısınacağı yerde tutarsanız çabuk köklenir. Yaz sıcaklarında direkt güneşten koruyun.

 3. Rüveyda dedi ki:

  Bu bitkiden annem benim için bir komşudan almış. İki haftadan beri suda bekliyor. Hiçbir gelişme olmadı. Acaba toprağa eksem daha mı iyi olur?
  ***
  Önce küçük bir kap içine bolca kum ile karışık toprağa dikin ve güneşten ısınabileceği bir yerde tutun. En kolay böyle köklenir. 1,5 ay geçince hem yeterince köklenmiş hem de filizlenmiş olacaktır. O zaman esas saksısına dikin. Filizlendikten sonra daha az güneş alsın. Öğle saatlerinin güneşini almaması şartıyla sabah veya akşam güneşini alması iyi olur.

 4. Leyla, İstanbul dedi ki:

  Ben bu çiçeği nasıl bulabilirim? Çok güzelmiş aglonema modestum..
  ***
  Hayatım boyunca bir yerde satıldığını görmedim ama halk arasında çok yaygın. Elden ele paylaşıyorlar.

 5. Hatice, Amasya dedi ki:

  Çok fazla su koydum herhalde ve bir türlü toprağı kurumak bilmedi. Hatta toprağın ıslak kaldığı için kurtlandığını solucanlandığını düşümdüm ve taprağını döktüm. Bir iki bişeyler gördüm ama çok fazla haşere oluşmamıştı. Bitkimin kökleri azalmıştı. Galiba ıslak dura dura kökleri çürümüş. Büyük esas kökü sağlam ama yanlarından sallanan o küçük köklerin çoğu kötü olmuş durumda. Ne yapabilirim?
  ***
  Bu bitki kış boyunca tamamen susuz kalsa bile hiç bozulmaz. Gerçi sulasanız da zararı olmaz. Sizin probleminiz toprağınızın bozuk olması. Veya saksının altında delikler yok. Doğru saksı ve doğru toprak kullanın. Şu iki sayfayı mutlaka okuyun:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 6. Hatice, Amasya dedi ki:

  Bu şekilde başka bir toprağa diksem tutar mı? Yanlardan sarkan o küçük kökleri yok çünkü. Suya filan koysam köklenir mi ne yapmam lazım?
  ***
  Önce doğru toprak bulduğunuzdan emin olun. Bu sırada bir süre suda bekletin. Toprakta köklenmesi için güneşten ısınacağı güneşli pencere önü gerekiyor. Sayfası: Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 7. Seda, Ankara dedi ki:

  Benim çiçeğini başka saksıya geçirirken kırıldı ne yapmalıyım?
  ***
  Dipten yeni dal uzatır. Kırılan parçayı ise yapraklarını azaltın ve suda köklendirin.

 8. Ahmet, İzmir dedi ki:

  Bitkimin yaprakları içe doğru kıvrılıyor. İyice baktım. Böcek vs. göremedim. Toprağı biraz eşeledim. Kökler sağlamdı, gördüm. Sıcaklardan olabilir mi? Bitkim sağlıklı gelişip yeni yaprak veriyor. Sonra kıvrılıyor içe doğru.
  ***
  Neredeyse 15 yıldır yetiştiriyorum. Son 6 yıldır Didim’deyim. Buralarda yaz sıcaklarında dışarıda tutmamak gerekiyor. İlk iki yıl o hatayı yapmıştım. Ama ev içinde, hava ne kadar sıcak olursa olsun şahane gelişiyor. Siz dışarıda tutuyorsanız içeriye alın. Problem içeride olduysa sebep toprağıyla ilgilidir.

 9. Sıdıka, Balıkesir dedi ki:

  Benim meleğim yaklaşık on yıldır benimle. Kocaman oldu. Her yaz dib yavrulardan bölüp çoğâltıyorum. Bir ay önce anaç bir dalı dipten kesip 5-6cm’den boğumlayıp suya koydum. Gözleri beyaz beyaz şişmesine rağmen ne kök ne de filiz verdi. Çürüme filan yok. Acaba suda daha fazla kalırsa umduğum gibi köklenir mi yoksa korktuğum gibi çürür mü? Toprağa dikmemi önerir misiniz? Ne yapmalıyım?
  ***
  Konu ile ilgili olmadığı için diğer bitki meselesini sildim. Ama emin olun ki o tür, hatta bu melek hanım çiçeğini de sayabiliriz, suda bekletmeden bile çabucak köklenebiliyorlar. Gereken şey doğru zaman (haziran) ve sürekli püfür püfür ılık hava hareketleridir. Yani işin püf noktası ılık esintilerdir. Şimdi siz o parçayı toprağı dikin ve güneşli bir yerde tutun. Sürekli sulamak gerekmez. Köksüz olsa bile susuzluğa kaktüsler kadar dayanıklıdır. En geç ilkbaharda hızlıca gelişmeye başlar. İsterseniz şu sayfayı da okuyun: Suda köklendirme yoluyla bitkileri çoğaltmanın püf noktaları

 10. Durco, Ankara dedi ki:

  Bu çiçeğim saksısına küçük gelmekte artık. 5-6 tane dalı var. Büyük bir saksıya geçireceğim bu aylar uygun mu?
  ***
  Mayıs ortası daha iyidir. Şimdi hiç rahatsız etmeyin. Çünkü daha büyük saksıya geçirince kökler aniden alışık olmadığı kadar serin toprakta kalacak. Bu ise genellikle kökleri çürütüyor. Onun için havaların biraz ısınmasını beklemek lazım.

 11. Eda, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık iki yıldır baktığım çiçeğimde bu ayın başında bazı yaprakları sararmaya başladı. Nedeni ne olabilir? Sararan yapraklarını kesmeli miyim?
  ***
  Kesmekten daha önemlisi bitkinizin hayatının tehlikede olmasıdır. Ben bundan 24 yıldır yetiştiriyorum. Hiçbir zaman birkaç yaprağı bir arada bozulmadı. Anlaşılan toprağı bozulmuş. Veya yerini değiştirip ışıksız bir köşeye koyduysanız ondan da olabilir. Sararmış yaprakları kesebilirsiniz ama yanlış topraktan veya yanlış yerden acilen kurtarmanız lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.