Aglaonema modestum, Melek Hanım çiçeği

Aracaea (yılanyastığıgiller) familyasından Aglaonema cinsinin birkaç türü var ve bunlar “Chinese evergreens” yani Çin herdemyeşili diye adlandırılır. Bir ev süs bitkisi olarak en yaygın yetiştirileni Aglaonema modestum’dur.

Ana vatanı tropikal güneydoğu Asya’nın bataklıkları ve yağmur ormanlarıdır. Ticari üretimi yapılmadığı için her yerde kolay kolay bulunmaz. Halk arasında elden ele paylaşılır. Güneydoğu Asya ülkelerinde evlerde Aglaonema modestum yetiştirmenin uğur getireceğine inanılır. Çinlilere göre bir dalı alıp kendin yetiştirirsen uğur getirir.

Aglaenoma modestum yaprakları ve çiçeği

Aglaonema modestum koyu yeşil yapraklarının güzelliği için yetiştirilir. Yaprak parlatıcı sprey kullanırsanız yaprakları pırıl pırıl olur ve çok şık görünür. Kış sonunda krem rengi ile açık yeşil arası renkte zarif görünümlü küçük çiçekler açar.

Evlere en uyumlu nadide bitkilerdendir. Havasız, loş ışıklı kuytu dip köşelerde bile bozulmaz. Ama en güzel gelişimi güneşli pencere önünde olur. Yaz aylarında öğle saatlerinin tepe güneşini direkt değil pencere tülü ardından almalıdır. İhmallere dayanıklıdır. Her türlü hastalıklara direnci yüksektir. Bitki bitleri bile Aglaonema modestum’a ilişmez.

Dalları şans bumbusunun dalları gibi dekoratiftir. Kökten sürgünler vererek yeni dallar uzatır durur. Dallar uzadıkça dik duramaz ve yana yatar. Saksı çevresinden sarkan dalların uçları yukarı yönelerek uzamaya devam eder. Aglaonema modestum bu özelliğinden dolayı yıllar geçtikçe hem yaprak hem dal güzelliği ile daha da gösterişli bir hale gelir. Dallarının her yöne dağılımını sağlamak için büyükçe bir saksıya dikilmeli ve haftada bir pencereye bakan yönü değiştirilmeli.

Hazır poşet topraklar Aglaonema modestum’un sorunsuz gelişmesi için yeterlidir. Hızlı gelişimi için iyi bir köklenme yapması gerekiyor. Bunu toprağına biraz ponza taşı katarak sağlayabilirsiniz. (3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı). Ayda bir defa genel amaçlı bitki besini vermelisiniz. Böylece yapraklar daha iri ve dallar daha dolgun olur.

En iyi gelişim dönemi ilkbahar ayları ve yaz başıdır. Bu dönemde sık sık sulayın ve bitki besini vermeyi ihmal etmeyin.

 

Çoğaltılması çelikle ve kökten ayırma ile, yılın her zamanında yapılabilir. Kırılan dallarını suda bekletip köklendirin. Sonra toprağa dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Aglaonema modestum, Melek Hanım çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Ben bu çiçeği çok aradım ama bulamadım. Bakmadığım çiçekçi kalmadı Fatihte ama yok. Mahallede bir evin penceresinde gördüm. Çok beğendim ama bulamadım. O evin sahibinden de isteyemedim.

 2. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Bu çiçek kışın dinlenmek istiyor mu yoksa bol su mu vermeliyim? Besin de vermek gerekir mi?
  ***
  Kışın benimkiler büyümüyor. Evimiz soğuk. Bir köşede unutuyorum. Çok dayanıklı. Sıcak evlerde ise kış boyunca toprağı iyice kurumaya yüz tuttuğunda tekrar sulanması gerekir. İlkbahardan sonbahara kadar bitki besini verirseniz çok iyi olur.

 3. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Bu çiçeğin halk arasında bir ismi var mı? Benim barış çiçeği zannettiğim çiçeğim galiba bu çiçek. Bu ayırımı yapamadığıma inanamıyorum. Ama çiçeklerin rengi dışında çok benziyorlar.
  ***
  Halk arasında isim bulamıyorsanız kendiniz bir isim vereceksiniz. Zaten halk arasında çiçek isimleri böyle oluşup yayılıyor. Ben buna Melek Hanım çiçeği diyorum. Rahmetli Melek Abla’nın hatırası olduğu için (annemin arkadaşıydı).

 4. Suna, Sakarya dedi ki:

  Birkaç gün önce çiçeğimin saksı değişimini yaptım ama tüm yaprakları yere serildi. Kendine gelir mi? Ne yapmam lazım acaba?
  ***
  Zor kendine gelir ve bu sırada (büyük bir ihtimalle) bütün yapraklar kurur sonra yeniden yapraklanır. Çünkü kökler fena zarar görmüş. En iyisi dışarıda güneşli bir yerde tutun. Güneşin ısıtması ve sürekli hava akımları köklenmesine çok iyi etki eder. Yaz sıcakları başlayınca az güneşli yere alın. Yeniden filizlendiğinde ya da ağustos sonunda tekrar eve alırsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)