Poaceae

Tricitum, Buğday

Buğday bitkisi, özellikleri ve kullanımı hakkında bilgiler

Buğday denince akla tek tip, tek tür bir bitki gelse de öyle değildir. Birçok buğday türü var. Türlerin genel adı Buğday’dır. Bilimsel adı ise Tricitum’dur. Örneğin ekmek yapımında kullanılan buğday türünün bilimsel sınıflandırmada baştan sona adlandırması şöyledir: Poaceae (Buğdaygiller) familyasının Tricitum (Buğday) cinsinin Tricitum aestivum (Ekmeklik Buğday) türü.

Kategori: Endüstri Bitkileri

Etiketler:

Bambu

Fargesia robusta türü bambunun dalları ve yaprakları

Bir bahçe bitkisi olarak bambu güzel görünümlü olsa bile pek tavsiye edilmez. Çevreye hızla yayılarak aynı ortamdaki bitkilerin yaşam şansını azaltır.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

Pancium virgatum ‘Heavy Metal’ – Ağır Metal Otu

Ağır metal otu

Ekolojik önemi büyük bitkilerdendir. Toprak ıslahında tek başına her şeyi halledebilir. Ağır metaller içeren topraklarda rahat ve gür yetişip birkaç yılda o araziyi bol humuslu ve son derece verimli bir hale getirebilir. Daha pekçok faydası ve birçok kullanım alanı olan, endüstri bitkilerinden sayılabilecek bir bitki türü.

Kategori: Ekosistem

Etiketler:

Pogonatherum paniceum, minyatür bambu

Pogonatherum paniceum, minyatür bambu

Poaceae (Buğdaygiller) familyasından Pogonatherum paniceum. Bambuya benzetildiği için minyatür bambu demişler. Diğer adı yavru panda bambusudur. Anavatanı Çin ve güneydoğu Asya.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |