Tavuk sağlığı

Kışın ve yazın mevsimlere göre tavuk bakımı

Tavuklarınızın karda dolaşmalarını sağlayın.

Tavuk bakımında en çok kış boyunca dikkatli ve özenli olmak gerekiyor. Diğer zamanlarda genelde pek fazla özel gereksinimler olmaz.

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

İbik ve göz kapağı hastalıkları

Tavuklarda yüz-göz hastalıkları

Tavuklarınızın ve horozlarınızın ibiklerinde, yanaklarında, göz kapaklarında görülen hastalıklar sizin onları besleme ve barındırma işlerinizdeki hatalarınızın bir göstergesidir.

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

Tavuk Kenesi, iç ve dış parazitler

Tavuklarda bit ve kene sorunu

Tavuk parazitleri ve keneler çeşitlidir. Bunların birçok türü bildiğimiz keneler gibi hareket etmezler. Bitler küçük olup kolay görünmemeleri yüzünden daha fazla çoğalıp tavukları sürüler halinde bile öldürebilirler.

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

Tavuk horoz gibi ötüyor, horoz yumurtluyor

Tavuk niçin horozlaşır?

Tavuklarda cinsiyet farklılaşması, horozlaşma veya tavuklaşma sanılan değişimler nadir görülür. Olması gereken bir durum değildir.

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

Kuluçka makinelerinde ısı sorunları

Makine arızalarında yumurtaların soğuması veya fazla ısınması kaynaklı embriyo ve civciv sorunları.. Yumurtalardaki embriyolar soğukta ne kadar saat canlı kalır? Zararlı sıcaklık soğukluk dereceleri nelerdir? Ne kadar süre devam ederse zararlı olur?

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |

Iskartaya ayrılan yumurta tavuklarını iyileştirmek

Sömürülen yumurta tavukları

Yumurta çiftliklerindeki verim düşüşü aslında gerçek bir verim düşüşü değildir. O kapalı sömürü şartlarında olan bir şey. Yani oralardan ıskartaya ayrılanları ucuz fiyattan alabilir ve hem hayatlarını kurtarır hem gayet iyi bir verimlilikte yumurtlamalarını sağlayabilirsiniz.

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |