Amarillis (Hippeastrum)

Amarillis saksıda kolaylıkla yetiştirilebilen, soğanları hızlı yavrulayıp çoğaldığı için halk arasında elden ele dolaşarak yayılan, kocaman çiçekli, güzel yapraklı, iri soğanlı bir bitkidir. Soğanları ağır olduğu için ticari üretimi pek yapılmaz. Onun için çiçekçilerde amarillis nadir bulunur. Aslında değerli bir süs bitkisidir. Kuru bir soğanının bile (tanesi) 5 – 10 lira arasında değeri var.

Başlıca özellikleri

Amaryllidaceae familyasının Hippeastrum türlerine bütün dünyada halk arasında amarillis denir. Eskiden biz bunlara zambak derdik. Çoban çiçeği diyenler de var. Belirli bir tür değildir. Hippeastrum cinsinin 90 kadar türü arasından gösterişli çiçekli olan birkaçının 600den fazla çeşit melez ve hibritleri türetilmiş. Hibrit olsalar da tohum oluştururlar, tohumla üretilebilirler. Hippeastrum türlerinin anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzey yarısı, tropikal ve subtropikal bölgeleridir. Kış soğuklarına dayanıklılıkları -5C ile -25C dereceler arasında, türüne göre değişir.

Amarillis yaprakları ve çiçeği

Yaprakları

Amarillis yaprakları uzun şeritler halinde, biraz etlicedir. Tür özelliğine ve bakım şartlarına göre 30cm – 1 m kadar uzayabiliyorlar. Yapraklar direkt soğandan çıkar. Dallanma olmaz. Hava şartları elverişli olduğu sürece gelişim devam eder. Kışın soğuktan kolay kolay zarar görmezler. Ancak sıfırın altında soğuk havada yapraklar kurur. Bu da ilkbaharda çiçek açmasını kesinleştirir.

Amarillis soğanının özelliği

Sıcak ve az serin havada bütün yıl aktiftir. Soğukta gelişim durur. Soğan yumruk kadar büyük (bazı türlerinde biraz daha küçükçe), şekli yuvarlak, yayvanca, yapısı yemeklik soğan gibi kat kattır. Merkezden dışa doğru daima katmanlar yenilenir. Ölümsüzdür diyebiliriz. Amarillis soğanları devamlı yavru soğan üretir. Ayırmakta acele etmezseniz yavru soğanlar çok hızlı büyür.

Çiçekleri

Belirli bir zamanı yok. Yapraklarının zarar göreceği kadar (aşırı sıcak ya da dondurucu soğuk) kötü hava şartlarına maruz kaldıktan sonra, yeniden gelişimine uygun hava şertları geldiği zaman içi boş boru gibi bir sap üzerinde birkaç çiçek açar. Amarillis çiçekleri büyük ve gösterişlidir. Tek bir soğan yeterince büyükse aynı zaman içinde birden fazla çiçek sapı çıkarabiliyor daha fazla çiçek açıyor. Genellikle yılda bir defa ilkbaharda çiçek açar.

Bahçede amarillis yetiştirmek

Bahcede amarillis

Bahcede amarillis

Bulduğunuz amarillisin türü sizin ilinizde kış soğuklarına dayanıklı ise bahçenizin daimi bitkilerinden olarak yetiştirebilirsiniz. Bakımı çok kolaydır. Tek problem bahçe salyangozları. Aşırı güneşte de olur yarı gölgede veya tam gölgede de olur. Yaz kış susuz bırakmayın. Toprağı kupkuru kalırsa bütün gücünü su bulma amacıyla metrelerce kök oluşturmaya harcar.

Toprak ve konum

Aşırı killi ve aşırı kumlu olmayan her toprak uygundur. Güneşli yerlerde daha sağlıklı gelişir. Türkiye şartlarında kışın soğuktan yapraklar zarar gördükten sonra ilkbaharda çiçeklenir. Bölgenizde kışın zarar görmüyorsa aşağıdaki çiçeklendirme paragrafı‘nı okuyun.

Kışın koruma

Deniz etkisi olan kıyı kesimlerinde kışın sadece yapraklarını kaybederler. Özel bir koruma istemeler. Daha ağır don olayları yaşanan yerlerde kışın üstleri 15 cm yüksekliğinde kuru yaprak, toprak, gübre, saman karışımıyla örtülmeli. Soğuğa çok dayanıklı türleri olsa da hangisi hangi tür anlamak kolay değil, kesin bir şey söylenemez, korumak iyi olur.

Saksıda amarillis yetiştirilmesi ve bakımı

Evde amarillis

Evde amarillis

Ev içinde yetiştirecekseniz şiddetli aydınlık ve havadar pencere önünde tutmalısınız. Evlere gayet iyi uyumludur.

Köksüz yapraksız aldığınız bir amarillis soğanını dikince bir defa sulayın, sonra toprak iyice kuruyana kadar sulamayın (yapraklar biraz büyüyünce normal sulamaya geçin). Genelde yapraklardan önce çiçek tomurcuğu ortaya çıkar. Yapraklar iyice gelişene kadar çiçek tomurcuğu belirmezse anlaşılan geçen sefer işler yolunda gitmemiş soğanda tomurcuk oluşmamış. Şimdi madem çiçek açmadan yapraklandı, yeri güneşli olmalı toprağı zengin olmalı ki gelecek sefere çiçek açabilecek gücü toplayabilsin.

Saksı, toprak, sulama

Bir soğan için çok büyük saksı gerekmiyor: Yumurta sarısının yumurtanın bütününe göre oranını düşünerek ona göre büyüklükte saksıya dikmelisiniz yani soğanın büyüklüğü esas ölçü olmalı. Soğanın ucu (boyun bölgesi) toprak dışında kalacak şekilde dikin.

Aslında amarillis için saksı ne kadar derinse o kadar iyi olur. Çok fazla köklendiği için fazla toprakta çok daha iyi beslenir ve yavru soğanları çok hızlı büyütür. Bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Toprağı suyu iyi süzdürmeli, havadar olmalı. Özel süs bitkisi toprağı, bir bahçenin verimli sağlıklı toprağı,  eski doğal gübre ve ponza taşı hepsi eşit oranlarda karışım yapmanızı tavsiye ederim. Gerçi her toprakta olur da ben en besleyicisini örnek gösterdim.

Sulamada aşırıya gitmeyin. Saksı üst yüzeyi hafiften kurudukça sulayın.

Güneş ihtiyacı

Amarillis tam gölgeye uyumlu olsa bile en sağlıklı gelişimi günde birkaç saat direkt güneş almasına bağlıdır. Sadece yaz boyunca tepe güneşinden koruyun. Çiçek açtığı zaman güneşten korursanız çiçekler iki hafta kadar dayanabilir yoksa belki beş altı günde solup giderler.

Besin verme

Toprak karışımında gerçek toprak ve doğal gübre kullanmışsanız ilk yıl bitki besini vermeyin. Diğer durumlarda her 4 sulamada bir defa suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırın. Dinlenme dönemlerinde gerek yok.

Amarillislere nasıl çiçek açtırılır?

İstanbul’da dışarda açık havada yetiştirilen amarillislerin yaprakları kışın kurur. İlkbaharda kesinlikle ilk işleri çiçek açmak olur. Eğer kışın soğuktan zarar görmezlerse çiçek açmayabilirler. Kış sonuna doğru (şubat sonu, mart başı) yapraklarını dipten keserseniz ilkbaharda havalar ısındığında çiçek açarlar.

Evlerde yetiştirilenlere çiçek açtırmak

Kasım – mart arası dönemde yapılabilir. Soğuk ve karanlıkça bir yerde hiç sulamadan iki hafta bekletin. Sonra yaprakları dipten kesin iki hafta daha yine hiç sulamadan bekletin. Sonra güneşli pencere önüne alın sulayın.

Yılda iki defa çiçek açtırmak

Yılda iki defa çiçek açabilmeleri kuvvetli güneşli bir yerde ve besleyici toprakta yetiştirmekle mümkündür. Kışın ya da ilkbaharda nasıl çiçek açtıklarını yukarda anlatmıştım. İlkbahar ve yaz boyunca kuvvetli güneşte iyice güç toplayan amarillisleri yaz sonunda önce toprak iyice kuruyana kadar sulamayın. Sonra fazla beklemeden sökün köklerini topraktan tamamen ayırın. Kuru, esintili bir yerde üç hafta bekletin. Üç hafta bitince tüm kökleri ve yaprakları diplerinden kesin. Sonra serin bir ortamda birkaç hafta bekletin. En az dört hafta dolduktan sonra istediğiniz zaman dikin evlerde güneşli pencere önünde yeniden çiçek açar yapraklanır.

Amarillis yavrulardan çoğaltılması

Türüne göre amarillisler ya soğanın dibinden yavru oluşturuyor ya da adeta soğanın bölünmesi tarzında yavru oluşturuyor. Yavrular en az iki yıl ana soğandan ayırmamalısınız. Aksi takdirde hızlı büyümezler. Ana soğanın kökleri yavruları hızlı büyütür. Her üç ya da dört yılda bir defa yavrulardan en büyüklerini ayırmalısınız. Zamanı önemli değil. Soğanları kurutmak da gerekmez.

Tohumdan amarillis üretimi

İlkbaharda çiçek açtıklarında oluşan tohumlar birkaç haftada olgunlaşır. Tamamen kuruduklarında alın hemen ekin. Derin olmayan yayvan saksı veya kasalara tohumları ortalama 5cm ara ile ekin. Hemen çimlenirler. Eğer kışın uygun derecede ısı ve ışık olursa kışın da gelişmeye devam ederler. İki yıl bitince soğanları söküp daha mesafeli olarak dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Amarillis (Hippeastrum)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mustafa Köselihaliloğlu dedi ki:

  Bugün Hollanda’dan birkaç tane Amarillis soğanı aldım. Satıcı bu ayda içerde dikebileceğimi çiçek verip yapraklar solduktan sonra, yaklaşık mayıs haziran ayında ise bahçeye dikebileceğimi dolayısı ile senede iki kere çiçek alabileceğimi söyledi. Sekiz on senedir (Kayseri’nin sert ikliminde) bahçede lale yetiştiririm ve lalede tecrübem var. Her ikisi de soğanlı olduğuna göre acaba satıcının dediği doğrumu yoksa amarillis soğanını da lale soğanı gibi kışın dinlendirmeli miyim? Tavsiyeniz nedir? Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Yılda iki defa çiçek açabilmesinin nasıl mümkün olacağını yukarda anlatmıştım. Yoksa pek kolay değil. Bahçede yetiştirilmesine gelince, muhtemelen Hollandada bahçelere uygun, kışa dayanıklı türdendir. Kayseride de olur sanıyorum. Kışın üstünü kuru yaprak, gübre, toprak karışımı ile örterek korumaya almalısınız. Ama bir şeye dikkat edin. Sonbahar sonunda ya da kışın evde çiçek açtırıp sonra bahçeye dikerseniz soğuğa dayanamayacaktır. Yazı bahçede geçirmek şartıyla kışın dayanır. Kayseri soğukları şidddetli, buna dikkat edin.

 2. Nilgün Doğan dedi ki:

  Selam. Amarillis çok aradım bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Geçen hafta Eminönü çiçek pazarında satılıyordu. Sadece çıplak soğan, tanesi 10 lira idi. Kış başında yapı marketlerde çiçek açtırılmış olarak satılır. Bu aslında hıristiyan adeti. Onlar noel için kış başında çiçekaçtırır. Bizde öyle bir töre yok ama çiçekçilerimiz bilip bilmeden aynı zamanda çiçeklendirip satıyorlar.

 3. Müştak, İzmir dedi ki:

  Almanyadan getirdiğim ve zamanla yavru soğanların çoğalmasıyla 20 saksı amarilis var. Fakat bunlardan sadece 4-5 saksı açıyor diğerleri maalesef açmadan mevsimi kapatıyor. Diyelim soğanları yaklaşık 50 gramlık yumarta büyüklüğünde hatayı nerede yapıyor olabilirim?
  ***
  Böyle bir sorun ancak amarillisleri kışın yaprakları bozulmayacak derecede sıcak yerde bulundurmakla ve susuz bırakmamakla mümkün olabilir. Bir de toprağının fazlaca kötü olması (bitki ancak hayatta kalabilecek şekilde yaşayabiliyordur). Soğanlarınız küçük sayılır. Gerçi türüne göre değişiyor. Bu sayfada ayrıntılı bilgiler var. Doğru bakımını ve çiçeklenmesi için gerekenleri yaparsanız kesintisiz her yıl çiçek açarlar.

 4. Gonca, İzmir dedi ki:

  Amarillisin bahceye ve saksiya dikimi en uygun mevsimi nedir?
  ***
  Soğan elinize ne zaman geçerse o zaman dikebilirsiniz. İzmir için hiç fark etmez. Kışın ağır don olayları olan yerlerde ise (bahçelere) ilkbaharda dikilmeli, kışın üstleri kuru yapraklarla örtülüp korunmalı.

 5. Fatih, Eskişehir dedi ki:

  Amaryllis gerçekten değerli bir çiçek soğanıdır. Yabancı ülkelerde bile fiyatları oldukça yüksektir. Tohumdan ürettiğim 33 adet var. Çiçek açması için iki yıl daha bakmam gerekiyor. 40 adet de değişik renklerde anaç soğanım var. Bu soğanları evde bakıyorum. Yılbaşından sonra ekeceğim. Ekimde topraktan çıkarıp dinlendirmiştim. Kendim tohum da alabiliyorum.
  ***
  Ticari üretimleri pek yapılmayan böyle özel bitkileri çoğaltan kişileri tebrik ederim. Eğer bir web sayfanız varsa blog‘ta çalışmalarınızı tanıtabilir web sayfanızın linkini de verebilirim.

 6. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Saksıları evde değil de dışarda pencere önünde tutmam suladığımda donup ölmelerine sebep olur mu?
  ***
  Amarillisler kışın dondurucu soğukta yapraklarını kaybeder. İsterseniz devamlı dışarda tutun. İlkbaharda çiçek açar yapraklanır kışın kurur devamlı böyle yaşar. Biz eskiden bahçede böyle yetiştirirdik. İstanbulda zarar görmüyorlar.

 7. Tolgahan, İzmir dedi ki:

  Hollandadan kırmızı bir amaryllis soğanım var her yıl açıyor tohum da veriyor ama on yıldır hiç yavru sogan vermedi acaba neden?
  ***
  Benim bildiğim amarillisler daima yavrulayıp durur. Belki toprağını değiştirmiyorsunuz kısıtlı alanda ve besleyici olmayan toprakta iyi gelişemiyordur. Güneşten de tamamıyla mahrum etmemelisiniz. Bu sayfadaki bilgiler doğrultusunda yetiştirirseniz mutlaka yavru soğan üretecektir.

 8. Mine E. -İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğimin çiçek açan kısmında bir kese içinde pul pul tohumlar oluştu bunlar ekildiği zaman büyür mü? Çiçeğim amaryllis çiçeğine benziyor o olup olmadığından emin değilim bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Amarillis tohumdan kolayca çoğaltılabilir. Sizdeki amarillis mi değil mi görmeden anlayamam.

 9. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Bende var bu amaryllis ama bu kadar değerli olduğunu bilmiyordum öyleyse hemen çoğaltmaya başlıycam.

 10. Perizat K. -Ankara dedi ki:

  Bana Hollanda’dan armağan olarak oldukça büyük amarylis soğanı yanında toprağı ve saksısı ile birlikte geldi. Usulüne uygun diktim. Toprak kurumaya başlayınca suluyorum. Altta 6 tane yaprağı var. Ortadaki dalı günde 1-1.5 cm uzuyor. En uçta kese şeklinde güneş ışığında içinde bir şeyler gözüken kese var. Dikeli 1 ay kadar oldu. Kapalı balkonda güneş ışığı alacak şekilde duruyor. Bu sene çiçek açar mı? Kese içindeki şey tohum mu yoksa açacak çiçeği mi? Bu aşamadan sonra ne yapmama gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Kese dediğiniz şey çiçek tomurcuklarının kesesidir. Yakında çiçek açacak. Bundan sonra yapmanız gereken bir şey yok. Ara sıra sulayacaksınız. Bakımı hakkında bilgileri yazımın içinden okuyabilirsiniz.

 11. Zehra, Tekirdağ dedi ki:

  Ben de amaryllis arıyorum ama bulamıyorum. Bu konuda bana yol gösterecek olursanız çok sevinirim. İnternetten satan çiçekçi de mi yok?
  ***
  Eşten dostan konu komşudan bulup alacaksınız. İnternette bulsanız bile size acayip pahalıya mal olur. Hem gerçekten amarillis soğanı mı gönderecekler, burası oldukça şüpheli.

 12. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Şu anda 4-5 saksıda ve hala yaprakları yeşil olan Amarallislerimi bahçeye almak istiyorum. Zamanı mıdır? Müsait ise ne yapmam gerekiyor? Güneş alan bir yere mi dikmeliyim, saksıdan toprağa alırken özel birşey yapmam gerekiyor mu?
  ***
  İstanbulda zamanın hiçbir sakınca yok. Rasgele dikebilirsiniz. Fazla koyu olmamak şartıyla gölgede de olur aşırı güneşte de olur.

 13. İsmet B. -Soest dedi ki:

  Eşim hediye olarak almış bu çiçekten ama sizin anlattığınız gibi yaprakları yok. Bir tane uzun bir çiçek sapı var, bir de 4-5 cmlik bir tane daha dal var. Açıkçası çiçeklere merakım yeni başladı yetiştirmesini pek anlamam. Çiçekleri solunca soğana en yakın yerden mi keseceğim? Yavruladığını nasıl anlıyorsunuz, nasıl çoğaltıyorsunuz?
  ***
  Çok yakında hızla yapraklanır. Evet o sapı çiçekler solunca dipten kesebilirsiniz. Yavruladığını anlarsınız. Ayırmak gerekmez. Daha zengin görünür. 4 yılda bir yavruları ayırsanız iyi olur. Bakımı hakkında bilgiler bu sayfada ayrıntılarıyla mevcut.

 14. Özge, KKTC dedi ki:

  Ben bugüne kadar bahçemdekileri kışın da sulayarak hata yapıyormuşum.Tam da neden yıllardır çiçek açmıyorlar diye düşünmekteydim :) Yapraklarının bir kısmı bozuluyor tabii ama yemyeşil olunca da çiçeklenmiyorlar.Şu saatten itibaren sulamayı kessem çok mu geç kaldım? Bu baharı da çiçeksiz mi geçiricez? Teşekkürler.
  ***
  Hayır o bilgi biraz farklı. Sulamayı keserseniz bütün gücünü köklenmeye harcar metrelerce kök üretir. Sanıyor ki toprağın derinliklerine ulaşacak su bulacak. Onun için susuz bırakmayın. Sayfadaki bilgileri yeniledim. Çiçeklendirmek hakkında düzgün bilgiler yazdım.

 15. Hüseyin S. -Bolu dedi ki:

  Beyaz çiçek açan bir amarillis soğanı istiyorum. Yardımcı olur musunuz?
  ***
  Kimseden soğan satın almayın çünkü insanları daima kandırırlar. Alacağınız soğan ya yabani bitki soğanı çıkar ya da gerçekten amarillis olsa bile başka renkte olur. Ancak çiçekli halde gözünüzle görünce almalısınız. Geçtiğimiz sonbaharda bir arkadaşım (İstanbulda) bir yapımarkette çiçeklendirilmiş olarak saksılarda beyaz amarillis satıldığını görüp şaşırmıştı bana resmini de göndermişti. Beyazı nadir bulunuyor. Bulabilmeniz şansınıza kalmış. Tavsiye edebileceğim dürüst bir yer palmiye merkezi (web sitelerine bakın, onlara email yazın veya telefon edin). Eğer onlarda varsa size gönderirler. Onlarda fiyatlar da gayet insaflı ve makul.

 16. Meryem, Ankara dedi ki:

  Bu çiçekten 2 yıldır bende de var. Komşum atacakmış aldım. hep evde durdu. geçen yaza kadar hep iki yaprakta kaldı. yeni yaprak verince diğer yaprağı soluyordu. yazın balkona koydum yaprakları çoğaldı. kışın evde durdu şuan 8-9 yaprağı var. martın başında balkona çıkardım. yapraklarını kökten kesmekten bahsetmişsiniz. ben de kesiyim mi acaba? çiçeğini hiç görmedim sizin tavsiyelerinizle çiçek açtırırım inşallah. bu arada dibinde soğanı var mı onuda hatırlamıyorum. saksı değişimi gerekir mi?
  ***
  Hayır siz kesmeyin. Saksısını toprağını değiştirebilirsiniz.

 17. Feride, Bor dedi ki:

  Ateş kırmızısı amerillisim var. çoğaldıkça çoğalıyor, eşe dosta dağıtıyorum. Ancak başka renkler de edinebilirsem sevineceğim. Örneğin bu sayfadaki üç fotoğraftaki renklerden. Kargo yoluyla soğan takas edebilirim.
  ***
  Feride Hanım maalesef burada site ziyaretçileri arasında herhangi iletişim söz konusu olamıyor. Ağaçlarnet sitesine üye olursanız orası forum sitesi olduğu için üyeler arasında çok iyi dostluklar kurulması mümkün. Orada pekçok çiçek meraklısıyla hem bilgi ve tecrübe hem sevdiğiniz her tür süs bitkisi hakkında karşılıklı değişimlerde bulunabilirsiniz. Burada mesajınızı gören bile olmaz.

 18. Könül, Bakı dedi ki:

  … … simdi uc tane yapragi var (geri kalan uc tanesini de dinlenmeye koydugum sirada kesmistim). simdi yapraklar baya uzandi. sabah gunesi aliyor. soganimin bir kismi ici boş gibi yumuşama var. haftada bir suluyorum. neden kaynaklanabilir bu yumuşama acaba? ne zaman ciceklenir amaryllisim?
  ***
  Sizin hatanız düzenli zaman aralıklarıyla sulamak (sinekler de o yüzden olur). Toprağı hiç kurumuyorsa bin yıl bile geçse sulamayacaksınız. Çiçek açmasının yüzde yüz kesin yolu kışın dışarda bırakıp üstüne kar yağmasını, yapraklarının soğuktan donup kurumasını sağlamaktır. Bunda başarı yüzde yüz garanti. Bakü’de amarillisler kışa iyi dayanır korkmayın.

 19. Fatih, Eskişehir dedi ki:

  Amaryllis soğanlarında yavru sayısını nasıl arttırabilirim?ohum alabiliyorum. En son bir anaç soğandan 11 adet yavru aldım 2.yıl 2ye düştü. Nasıl gübre kullandım hatırlamıyorum. Soğandan nasıl çok yavru alınabilir? Tohumda üretmek çok zaman alıyor. Üç yılda ancak kestane büyüklüğüne getirebildim. Anaçtan ise 2. yıl çiçek açan oluyor.
  ***
  Amacınız ticaretse uzun vadeli düşünmenizi tavsiye ederim. Size tavsiyem her yıl tohumdan yenilerini geliştirmeye devam edin. Uzun vadeli düşünün. Birkaç yıl sonra göreceksiniz tohumdan yetiştirdikleriniz çiçek açmaya başlar ve her yıl bir diğer gurup çiçek açacak olgunluğa gelir. Yeter ki her yıl yenilerini tohumdan yetiştirmeye devam edin. Uğraşmaya değer çünkü amarillis değerli bir tür. Tohumdan yetişenlerin çabuk büyümesi için kışın güneşli ve yeterli sıcak bir yerde tutmalısınız. Böylece yıllık gelişim hızları iki katına çıkar. 5 yıllık gelişim 3 yılda olur.
  Soğanlara gelince, bazı amarillislerde yavru soğanlar dipten oluşuyor, yapraklanmıyor, toprak altında ana soğanın çevresinde gizli duruyorlar. Ayırmayınca da yapraklanmaz gelişmez birkaç yıl beklerler. Fındık kadar olanları ayırmalısınız böylece daha hızlı büyütebilirsiniz. Geçen yıl bir tane ayırmış diğerlerine dokunmamıştım. Ayırdığımın yaprakları şu anda geçen yaza göre epeyce büyük (bu gidişle yazın ortasında yetişkin bir amarillis olacak demektir). Ayırmadıklarım ise hala yapraklanmadı. Toprağı eşeleyip kontrol etmedim ama eminim sapasağlam duruyorlardır.

 20. Konul, Baki dedi ki:

  Sogani simdi cikarip yapraklarinida kesip dinlenmeye koysam olur mu? soganim iki aydir topraga dikili ama hala cicek sapi yok. Soganin bir tarafinda yumusama var curuk mu acaba?
  ***
  Sizin amarillis çok güç kaybetmiş. Siz onun güçlenmesini değil de çiçek açmasını düşünüyorsunuz. Yanlış. Esas düşünmeniz gereken şey iyileşmesi, sağlığını kazanması olmalı. Bunun için dışarda açık havada güneşli yerde tutun. Çok güzel bir şekilde kuvvet toplar soğan daha da büyür. Kışın dışarda soğukta bırakın. Yapraklar bozulmazsa şubat ayının sonunda yaprakları dipten kesin. İlkbaharda çiçek açar.

 21. Fadime, İstanbul dedi ki:

  Bende de amarilis olduğunu düşündüğüm bir bitki var. 4-5 senedir kapalı balkonda tutuyordum. geçen sene terasta bıraktım. bu sene de oluşturduğum teras bahçesine aldım ve ilk defa çiçek açtı. bir keseden 4 tomurcuk çıktı. boyları 15 cmden büyük. ikinci bir kesesi de var. onu da dört gözle bekliyorum. muhteşem bir şey ama benim merak ettiğim bir ay kadat önce teras bahçeme geçirdiğimde soğan falan yoktu. sadece çok gelişmiş bir kök sistemi olduğunu söyleyebilirim. sanki saksıda toprak kalmamış heryeri kök olmuştu. acaba amarilis değil mi benim çiçek?
  ***
  Amarillislerin kocaman soğanı olur. Şimdiye kadar saksıdan hiç sökmemişseniz ya da saksıdan kalıp gibi çıkarıp toprağı dağıtmadan başka yere dikmişseniz soğanı görememişsinizdir. Soğansız benzer bir tür için şu sayfaya bakın. https://azbitki.com/clivia-miniata Onların çiçekleri çok farklı.

 22. Konul, Baki dedi ki:

  Selamun aleykum. Sizden aldigm bilgi ile yola koyuldum ve Allahin izni sizin fikrinizle amaryllis soganim simdi gayet guzel. Sabah aksam bahcede gunes aliyor ve hatta iki tane yaprak da cikmis. :) size cok cok tesekkur ederim. simdi sorum su arkadasimdan aldigim amaryllis sogani var ama cok sagliksiz. sogan kuculmus ve cok ince ve uzun yapraklari var. ben aldim eve getirip saksi degistirdim cunku uzun zamandir ayni toprakta. simdi de ruzgarli gunesli yere koydum acaba yapraklarini kesiyim mi yoksa birakayim ustunde kalsin sogan besin depolasin yapraklardan..
  ***
  Çok iyi yapmışsınız. Böylece kışa kadar epeyce güçlenir, soğan büyür. Yaprakları sakın kesmeyin.

 23. Konul, Baki dedi ki:

  Bu amaryllisler yeminli beni uzmeye galiba. gecen hafta baktim yeni cikmis yapraklarda gelisme yok. oldugu gibi kalmislar. buyuk yapraklarda da uctan curume var. arkadasimdan aldigim soganlarin yapraklari da dipten kararip curudu. yani yaprak sararmadi ben de kestim yapraklari. simdi napcagmi bilemedim. tekrar size sormaya karar verdim. kendi hallerine birakayim mi yoksa toprak degiseyim? bizim bahce topragi bozuk mu ne koklendirdiyim tum bitkileri ektiyimde curuyor.
  ***
  Sıcağı, sıcak toprağı seviyorlar. Onun için çok büyük saksılara dikmeyin. Güneşli yerde tutun. Bahçenizin toprağı nasıldır bilemem. İsterseniz hazır toprak satın alın ona dikin. Amarillis torf vb. hazır toprakta da güzel yetişebiliyor.

 24. İsmetcan D. -Balıkesir dedi ki:

  Bende bir amaryllis soğanı almıştım. duyduğuma göre fazla büyük olmayan dar saksıları severlermiş. Hemen gidip uygun büyüklükte bir saksı alıp hazır toprakla onu saksıya diktim. büyüdü çiçek açtı. rengi beyaz. çiçekleri geçtikten sonra ne yapmalıyım?
  ***
  Küçük saksı amarillisler için geçerli değil. Yanlış ama pek zararı da yok. Amarillis çok hızlı ve fazlaca uzun uzun kökler çıkarır. Bundan dolayı ne kadar fazla toprak olursa o kadar iyi beslenir daha iyi güçlenir. Çiçekler solunca istediğinizi yapabilirsiniz farketmez. Sulamayı kesmeyin. Yeni yapraklar çıkarıp güçlenmeye devam eder.

 25. Alim T. -Uşak dedi ki:

  Bu çiçekten bende var sanırım 11 yıl önce açmıştı çiçeklerini. bir de şimdi açtı çiçeklerini. Resimlerini facebook Alim Toker sayfasına yükledim. oradan görebilirsiniz.
  ***
  Gördüm ama o bundan değil. Sizinki klivya. Daha değerli bir bitkidir. Sayfası: https://azbitki.com/clivia-miniata

 26. İsmetcan D. -Balıkesir dedi ki:

  Bizim bahçede de 2. fotoğraftaki türden var. bahçeden 3 tane söküp yapraklarını keserek saksılara diktim. soğanların yarrısı dışarda olucak şekilde. Fakat üçüncü soğanın yapraklarını keserke yanlışlıkla biraz abartmışım ve soğanın boyun kısmından 1.5cm sini kesmiştim. 1. ve 2.soğan yaprak çıkartıp gelişmelerini sürdürken 3 soğanın boyun kısmı karardı ama yavrularının yaprakları yeşil duruyor. artık ne yapıcağımı bilmiyorum. 3.çiçeğim için çok üzülüyorum. ne yapacağımı şaşırdım. lütfen yardım edin.
  ***
  Amarillis her darbeye çok dayanıklıdır. Zamanla canlanır. Korkacak bir şey yok. Yalnız soğanların yarısını dışarda kalacak şekilde dikmek yanlış. Boyun kısmına kadar toprak altında kalmalı.

 27. A. Rıfat -Tokat dedi ki:

  Amaryllis çiçeği çok özel bir türdür. Kendime ait ufak tefek bilgileri bu türü sevenlerle paylaşmak istiyorum. Eğer benim de acizane katkılarım olabilir ise beni mutlu edecek.
  ***
  Elbette buradan yazabilirsiniz. Teşekkür ederim.

 28. Tolgahan, İzmir dedi ki:

  Amaryllis toprağına doğal gübre demişsiniz. Benim çiçeklerim saksıda çiçek açınca onları içeri alıyorum. Koku yapmaz mı?
  ***
  Zaten eski (yanmış) gübre kullanılır. Bu ise asla kokulu değildir. Çürümesi filan tamamlanmış bitmiş gübredir. Hem gübre şart değil. Çiçekcoşturan, vilmorin vb bitki besinleri kullanabilirsiniz. Humuslu bahçe toprağı bulabilirseniz o bile gerekmez.

 29. A. Rıfat -Tokat dedi ki:

  Amaryllislerim birer birer açmaya başladılar. Değişik dikim şekilleri denedim ve en olumlu ve gösterişli çiçek açımı, çiçek soğanlarının toprağa tamamen gömülü olarak dikili olanlarda oldu. Doğal gübre ve humuslu bahçe toprağını karışımı ile yetiştirilenlerde çiçek büyüklüğü güzel oluyor. Yapraklarının gür olmasının yanı sıra soğanlardaki yavrulama etkilerinde de belirleyici oluyor.
  ***
  Evet amarillisler tropikal bitki olmadığı için soğan ve kökler serin ortamda olmalı. Böylece gelişim daha iyi olur. Gerçek toprakta daha güçlü gelişecekleri de kesin. Bu hem gerçek toprakların çok zengin mineral ve element sahibi olmasından hem de kökleri yapay topraklardan daha serin tuttukları içindir. Hem amarillis köklerinin çok fazla uzaması, daha derinlere ulaşmaya çalışması da üst yüzeydeki humuslu çürüntülerle yetinemeyeceğinin kanıtıdır. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

 30. A. Rıfat -Tokat dedi ki:

  Aslında bir hususu daha paylaşmam lazım. Belki bu türün meraklılarına ilginç gelebilir ama bir saksıda unuttuğum ve toprağı artık tamamen kurumuş olan bir soğanımı farkettim. Hiç sökmeden üzerindeki toprağı birazcık çapaladım. İnanın o amarills soğanında öyle kuvvetli çiçek açımı oldu ki şaşırdım kaldım. Bazen kendi kendime soruyorum, bu çiçek hakkında bilmemiz gereken çok şeyler var.
  ***
  Öyle ihmalleri tavsiye etmem. Amarillisler farklı farklı özelliklidir yani her birinde aynı bakım aynı sonucu vermez. Amarillis hippeastrum belirli bir tür değil. Hippeastrum’un 90 kadar türleri var. Yani birbirlerinden çok farklı özellikler taşıyan türler söz konusu. Elimdeki iki ayrı türde de bu çok bariz belli. Biri susuz kalınca durur. Diğer amarillisim susuz kalınca sadece yaprak gelişimi durur ama kökleri o zaman çok daha fazla uzamaya başlıyor ve soğan adeta eriyor. Onun için dikkatli olmak lazım. Genel olarak ise her şey bünyedeki birikimlerle ilgili. Zayıf kalmış bir amarillis susuz filan bırakmakla güçlenmeyecektir bilakis daha da zayıf düşecektir. Çiçek açmalarına en büyük iki etkenden biri kışın belirli bir dereyece kadar (genel olarak en fazla -7C derece) soğukta bırakmaktır -yeterince sıcak olunca da ilk işleri çiçek açmak olur. Diğer etken daha doğrusu etkenler ise ise soğanın güçlü olması, yaşlı olması, yavrularından ayrılmadan bir kompleks oluşturması.. bu özelliklerin yanısıra köklerinin zaman zaman susuzluk stresi yaşamasıdır (sonra sulayınca çiçek açar). Tür özelliğine göre farklı özellikler gösterebilirler.

 31. A. Rıfat -Tokat dedi ki:

  Tabii ki tavsiye edilecek ihmaller değil. Ben sadece unutulan bir çiçek soğanını yazdım ,illaki hepsi böyle olacak diye bir iddaam yok.Her tür muhakkak ki kendilerine özgü farklılıklar gösterebilirler. Çiçeğin tabiatı, susuz kaldığında suya ulaşmak için kök boyunu artırmak olacak buda soğanın gelişimini etkileyecektir.Meraklılarını yanlış yönlendirmek istemiyorum.Uygun toprak ve orantılı bir gübreleme bu çiçeğin olmazsa olmazlarıdır.
  ***
  Sizin öyle bir tavsiyeniz yoktu da okuyanlar farklı düşünüp çok cazip görür ve ben de yapayım derler diye o açıklamayı getirdim. Burada her yazı herkes tarafından görüldüğü için benim cevaplarım sadece yazana yönelik değil herkese yönelik oluyor. Buna dikkat ediyorum. Çünkü herkes okuyabilir. Siz içinizden geldiği gibi yazın. ben yanlış bir şey görmedim.

 32. İsmetcan Dalkıran dedi ki:

  Bana dün komşum bahçesinden bir amaryllis soğanı çıkarıp verdi. Soğan hafif filizlenmişti. Tüm köklerini nerdeyse kesip elime tutuşturdu. Soğan şimdi öylece duruyor. Ne zaman dikmeliyim acaba?
  ***
  Hemen dikebilirsiniz. Zamanı yok.

 33. Aysel, İstanbul dedi ki:

  Bir saksıda 4 büyük soğanlı olarak aldım. Bir tanesi çiçekli idi.Ama zamanı doldu ve soldu.Şimdi 4 ayrı saksıda olmalarını istiyorum. Yazılan yorumlar birbirinden çok farklı. Bana sırası ile yapmam gerekenleri, aylar ve sulama sıklığı dahil olarak cevaplarsanız çok sevinirim.
  ***
  Amarillis dünyanın en kolay yetiştirilen bitkisidir. Herhangi bir özel bilgi gerekmez. Kışın dışarda kalırsa her bahar kesinlikle çiçek açar.

 34. Tamay, Adapazarı dedi ki:

  Amaryllis Belladonna. İngilizcede Naked Lady diyorlar. Bizim bahçede dört yıl önce kendiliğinden çıkıverdi. Bir adı da Surprise Lilly. Boşuna değilmiş. :) İki yıl üst üste açtı. Sonra bir yaz ara verdi. Bu yaz yine sevindirdi bizi. Olağanüstü güzel pembe çiçekler açıyor. Nasıl mı? Önce yaprakları çıkıyor topraktan. Sonra yapraklar solup kayboluyor. İki ay kadar sonra da çiçek sapları uzamaya başlıyor yapraksız. Bu sene iki sap üzerinde altışar çiçek çıkardı. Birer ikişer sırayla açıyorlar. Epey uzun sürüyor çiçekli dönemi. Aslında her aşamada fotoğrafını çektim paylaşmak isterdim. Bir mail adresi verirseniz gönderirim. Böyle bir leydi yok dünyada. Bu leydinin hiçbir hizmeti yok, sağolsun. :) Ayvanın dibinde, gayet sıkışık bir durumda. Hiç keyfini bozmayayım. Açıp duruyor işte. Çoğaltayım derken olanı da yitirmek var. Çok özel bir çiçek, kıyamam. En iyisi size sorayım dedim. Ne yapayım, şöyle kenardan kenardan eşeleyip soğanlarını ayırmayı denesem mi? Çiçeklerden biri tohum yapmış. Acaba tohumdan ürer mi?
  ***
  En altta iletişim linkine tıklarsanız email adresimi alabilirsiniz. Soğanları ayırmaktan korkmayın. Hiçbir şey olmaz. Tohumdan da yetişebilir. Bildiğimiz amarillislerin tohumdan yetişmesi çok kolay, çok basit fakat bu tür hakkında şimdilik pek bilgim yok. Tohumdan yetişenlerin çiçek açacak kadar büyümeleri birkaç yıl ister. Belki 4, belki 7.. Bakıma göre değişir.

 35. Ünsal E. -İzmir dedi ki:

  Bende üç farklı renk amarallis var. Yurt dışında çok değişik renkleri var. Bizim ülkemizde bulabileceğim bir yer var mı? Yurt dışından getirtebileceğim özellikle hollanda veya almanya olabilir.
  ***
  Kış ve ilkbahar aylarında koçtaş, kipa vb yerlerde çiçek açmış olarak satılır. Farklı çeşitler bulabilirsiniz. Almanya’da veya Hollanda’da tanıdıklarınız varsa onlardan rica edebilirsiniz.

 36. Rıza, Ankara dedi ki:

  Sizin yazılarınızı okudukça anlattığınız çiçek, soğanlı, çalı, ağaç vs. ne varsa insanın alası geliyor. Şimdide zambak ve amarillise merak sardım. Uygun görürseniz soran arkadaşlar içir internetten satış yapan iki firma ismi vereyim. Birincisi *** geçen bahar 28-32 cm kalibrelik amarillisler 19.90 TL/adet satılıyordu ama şu an stoklarında yok. Bugün mailleri geldi tabi ben de hemen aldım. Küçük kalibreli (12-15 cm.) ama fiyat cazip geldi. Adedi 4.90 TL, 9 adet alırsanız 39.90a veriyorlar. Sabırla büyümelerini bekleyeceğiz. 2. firma ise ***. Ürünleri internet sayfalarında müthiş görünüyor ama fiyatlar çok pahalı. Yanlış hatırlamıyorsam 1 adet 34 TL, 1 adet 56 TL.. Diğerleri 90 TL.den başlayıp 140 TL.ye kadar çıkıyor.
  ***
  Rıza Bey güzel sözünüz ve fiyatları bildirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Firma vb isimleri siliyorum çünkü çok fazla kişi böyle isimler veriyor. Kalibre hesabını anlamadım. Yumurta kadar bir amarillis soğanı fiyatı perakende satıcılarının inisiyatifine göre 2 lira ile 5 lira arasında olması gerekiyor. Daha büyükleri buna göre hesaplanabilir. Dışardan ithal ediyorlarsa, soğanlar ağır olduğu için nakliye vb masraflarıyla fazla pahalıya geliyorsa söyledikleri fiyatlarda haklılar diyebilirim. Ama gerek yok. Amarillisler tohumdan çok kolay çoğaltılabiliyor. Yerli üreticilerimiz var. Çok ucuza satıyorlar ama bazı uyanıklar onlardan belki 50 kuruştan, belki en fazla 2 liradan aldığı bir soğanı fahiş fiyatlardan satıyorlar.

 37. Rıza, Ankara dedi ki:

  Kalibre: Soğanın çevresinin uzunluğu olarak veriliyor. Soğan çevresinin yaklaşık daire kabul edersek 12 kalibre denildiğinde: Çevre = 2 Pi sayısı (3.14) x r (yarı çap) = 12 cm. Bu durumda soğanın yarı çapı yaklaşık 2 cm, çapı ise 4 cm (küçük bir yumurta kadar). 32 kalibre ise: aynı formülden çapı yaklaşık 10 cm oluyor (yaklaşık iri bir erkeğin yumruk hacmi kadar). Öneriniz için teşekkürler. İlk işim amirallis tohumu aramak olacak.

 38. Taha, İzmir dedi ki:

  Merhabalar elimde ona yakın amarilis vardı. Eylül ayı gibi sulamayı kesip toprağı kurumaya bıraktım. Toprağın iyice kuruduğuna kanaat getirince de kuytu ve serin bir yere alıp marta kadar dinlenmeye aldım. Fakat bugün soğanlardan birinin üstten çürüme yaptığını farkettim. Kabuğu biraz soyduğumda ise içten kurtlanma yaptığını gördüm. Diğer soğanlar gayet sağlıklı görünse de kabuklarını biraz soyduğumda içten yine kurtlar çıktı. Üç soğanı ancak kurtarabildim sanırım. Soğanların kurtlanmasına neden olacak kadar ne gibi büyük bir hata yapmış olabilirim? Soğanları söküp saklamak mı gerekirdi acaba? Toprakta bırakmakla hata mı ettim? Bu çiçekleri çok seviyorum ve yetiştirmeye de devam edeceğim. Yine aynı şeyin başıma gelmesinden çekiniyorum.
  ***
  Kurtlar çürütmez. Çürüme veya kuruma varsa o kuru / çürük kısımlarla beslenen kurtlar türer. Çürüme canlı dokunun ölmesi, ıslak halde çürüklük olmasıdır. Eğer öyle ise sakladığınız yerin çok havasız ve rütübetli olmasındandır. Ama eğer kurumaya çürüme diyorsanız, bu durumda soğanlar oldukça kof gelişim göstermiş ve uzun süre susuz kaldıklarında kof dokular kurumuştur. Amarillislerinizi güneşli yerde yetiştirirseniz çok sağlıklı olurlar. Gölgede kof kalırlar. Ayrıca, sulamayı kesip tamamen kurutma yapacaksanız topraktan sökmenizi tavsiye ederim. Çünkü bazı amarillis türleri kuru toprakta bütün gücünü çok derinlerde suya ulaşmak amacıyla kök oluşturmaya harcarlar. Topraksız bekletirseniz ve buna rağmen upuzun kökler oluşurmaya başlarsa hemen dikin ve sulayın. susuz bırakmayın. Ticari amaçlarınız yoksa kurutmayı hiç tavsiye etmem.

 39. Taha, İzmir dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fakat amarilislerin kış dönemi boyunca susuz bırakılmaları gerektiğini okumuştum. Yani eylül ayı gibi suyu kesip toprağı iyice kuruttuktan sonra serin ve gölge bir yerde marta kadar bekletilmeleri gerektiğini… Daha sonra işlemi en başına alıyoruz sulama, çiçek sapı kesimi, ağustosa kadar bekleme vs. Bahsettiğim durum ıslak halde çürüme idi ve sanırım daha sonra dediğiniz gibi çürük kısmın içinde nematodlar ortaya çıkmış. Esasında yurt dışından bu soğanları getirme şansım var ve ben ileride hobi amaçlı da olsa bu işin ticaretini de yapmak istiyorum. Fakat bu durum başıma gelince çekincelerim oldu. Yukarıda bahsettiğim yöntem doğru mudur yoksa kışın da güneş alabileceği bir yere tutup toprak kurudukça sulamaya devam mı etmeli?
  ***
  O bilgilere aldanmayın. Kışın kurutma olayı hem zahmetli, uğraştırıcı, hem riskli bir iş. Ayrıca genel bir amarillis yetiştirme tarzından söz edilemez. Hafif soğukta yapraklarını kaybedip tamamıyla uykuya giren amarillisler olduğu gibi hafif don olaylarında bile hiç yıpranmayan amarillisler de var. Soğuğa pek hassas olmayanlar kışın susuz kalırsa gücünü olduğu gibi kök uzatmaya sarfeder ve bir hayli güç kaybederler. Yine de kolayına kaçıp ortak bir bakım uygulamak gerekirse, hepsini kış boyu açık havada bırakın. Sökmeyin. Susuz da bırakmayın. Dinlenenler dinlenir ama asla bozulmaz çürümezler. Yaprakları kurumayanlar ise kış boyu yavaşça güçlenmeye devam ederler. İlerde ticaret düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden önümüzdeki baharda çiçeklenmelerinden itibaren tohum oluşturmalarına izin verin ve tohumlar olgunlaşıp kuruduklarında hemen ekin. Her yıl böyle devam edin. Soğanlar hızlı büyür. Zaten ticaret düşünecekseniz yıllar boyu bu işi yapacaksınız demektir. Uzun vadeli düşünmelisiniz. Amarillislerinizde gerçek toprak kullanın. Güçlü, sağlıklı ve hızlı gelişim biraz killice gerçek topraklarda mümkündür. Toprak kırmızı toprak + humuslu orman toprağı karışımı olursa ya da bunların yerine humuslu, verimli bir toprak olursa gübre bile istemezler (garanti). Şimdi birkaç yıl sayıyı arttırmaya çalışın. Kurutup kuru soğan satma işini ya da kuru soğandan yapraklardan önce çiçek açtırma işini bu yıllar için tecrübelerle ve araştırmalarla öğenmelisiniz. Her amarillis aynı şekilde yönlendirilemiyor. En uygunlarını kendi tecrübelerinizle zamanla öğrenirsiniz. Hiçbir çekinceniz olmasın. Yeter ki yanlış bilgilerden uzak durun. Bir de hazır poşet topraklar amarillislere genelde iyi değildir. Kurtlar hakkında bir şey eklemek istiyorum. Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde son yıllarda sayıları hızla artan büyük kök yiyen kurtlar amarillislere zarar verebilir. Zehirli olmayan her bitkinin köklerini yerler.

 40. Gamze, Katar dedi ki:

  Ben aralık ayında almıştım ameryllisi. Çok güzel açtı ve sonrasında soldu. Bilgileri okudum ama biraz kafam karıştı. Üstündeki yeşil sapları kesip topraktan çıkarıp soğanı açık havada öylece bekletmeli miyim yoksa saksıda hiçbir şeyini kesmeden kalsın mı?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Çiçek açtıktan sonra birkaç ay yeşil yapraklarıyla güç toplaması lazım. Sonra sulamayı bırakın. Toprak kuruyunca sökün. Yapraklar ve kökler iyice kuruyuncaya kadar serin ve gölge bir yerde tutun. En fazla 2 ay, en az bir ay. Sonra dikip sulayın. Yeniden çiçek açacaktır. Bütün bunlara dikkat ederseniz yılda iki defa çiçek açtırabilirsiniz. Eğer kışın gelişime devam edebileceği şartlar mevcut ise.

 41. Erhan, Ankara dedi ki:

  Şu anda saksılarda dikili 5-6 adet amaryllis çiçeğim var. Yaprakları bir aydır uzuyor. Kasım sonunda uzamaya başlamışlardı. Yaklaşık 20 derece oda sıcaklığında bol güneş alan yerde bakıyorum. Çiçek vermeleri için soğuk ve loş odada 2 hafta bekletip sonra yaprakları dibinden kesip 2 hafta daha beklesem yeniden güneş alan yere aldığımda mart ayına çiçek almam mümkün olur mu?
  ***
  Sanıyorum Kasımda çiçekli halde almışsınız. Şimdi tekrar çiçekleneceklerini pek sanmıyorum. Önce birkaç yaprak çıkarıp birkaç ay boyunca güç toplamaları lazım.

 42. Hakan dedi ki:

  Çiçek açan bir amaryllisim var. Ben ağustosta köyüme (Kastamonu- Tosya) soğanını dikmeyi düşünüyorum. Kastamonu uygun mudur? Türü: Royal velvet..
  ***
  Bilmiyorum ama Tosya’da dayanır sanıyorum. Kışın -12C dereceden fazla don olayı yaşanan yerler risklidir.

 43. Doğa, Bandırma dedi ki:

  Birkaç gün önce migrostan küçük saksıda amaryllis royal velet aldım. Amaryllise uygun büyüklükte bir saksıya humuslu bahçe toprağına dikip bahçenin güneş alan yerine koydum. Bugün tek tomurcuğu açtı. Soğanı yumruk kadar. Ancak 1. sapında 2 tane tomurcuk çıktı. 2. sapının tomurcukları görünmedi. Arkadaşlarımın çiçekleri hep 3lü 4lü açmış benim çiçeğim neden böyle oldu? Soğanı çok mu güçsüz yoksa?
  ***
  Soğanın güçsüzlüğüyle ilgili değil. Soğanı kurutma yöntemiyle ilgilidir diye düşünüyorum. Bundan sonra doğal hava şartlarına göre yetiştirirseniz kışın soğuktan yapraklar zarar görünce ilkbaharda çok güzel çok sayıda çiçekler açar. Üçlü dertlüden daha fazla sayıda bile olabilir.

 44. Eren, Istanbul dedi ki:

  Ben amarilisi nerede bulabilirim?
  ***
  Büyük marketlerin çiçek satış kısımlarında olabiliyor (en çok kışın soğanlarını satarlar). Yakınınızda Bauhaus varsa oraya da bakın.

 45. Könül, Bakı dedi ki:

  2013’te önerinizden sonra amarliysim her senen 3 tane cicek aciyordu. Gecen sene cicek actiktan sonra agustos baslangici direk gunes altina koydum. Yapraklar sararip kurudu gitti. Sulamadan oylece ekim baslangicina kadar sakladim sonra eve aldim. Ama cicek acmadilar. Sinirime kapilip yapraklari kestim ve bir hafta disarda guneste kaldilar. sulamiyorum da. Ne yapsam iceri mi alsam kisin mi cikarsam disari anlamiyorum.
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Öncelikle iyi toprakta iyi bakım istiyor. Kışın evde çiçek açtırmak için ekim ayında topraktan sökün. Yapraklar ve kökler üzerinde olacak şekilde dışarıda gölge bir yerde bekletin. İyice kurusunlar. Soğukta beklesin. Aralık ayında yeniden saksıya dikip eve koyarsanız evde hemen çiçek açar.

 46. Müge T. -Ankara dedi ki:

  Merhaba, benim de Amaryllisim geçenlerde 2. kez çiçeklendi. İkisinde de 4 çiçek verdi. Ancak bir hafta sonra çiçek ve çiçeğin çıktığı sap kurudu sarktı. Bu normal sanırım. ve onu soğanla birleştiği yerden kesmek gerek iyice kuruyunca. Ama benim çiçeğimde tohum yok. Her Amarylliste tohum olmaz mı? Yaprakları da çok uzayınca sarktı iyice. Bu normal mi bilemedim.
  ***
  Amarillis dediğimiz bitkiler aslında hippeastrum cinsinin bazı türleri ve bunlar arasında oluşturulmuş hibritlerdir. Yaprak özellikleri de farklı farklı olur. Bazılarının kısa, sert ve sağlam, bazılarının kocaman ve yumuşak. Her çiçek tohuma dönüşmez. Bir de çok gösterişli çiçek açan hibritler hiç tohum vermeyebilir. Önemli değil. Soğanları devamlı yavruluyor. Bu yolla da çoğaltabilirsiniz.

 47. Müge T. -Ankara dedi ki:

  İki gündür fark ediyorum yapraklar iyice uzadı ve sarktı. Dün akşam bir tanesi artık kırıldı. Acaba yapraklarını diğer bitkiler gibi bir odun parçasıyla ve iple sabitleştirmek mi gerekiyor? Çünkü yaprakları oldukça uzun ve sert.
  ***
  Evet öyle yapabilirsiniz. Kış sonunda biraz soğuk bir yerde üç hafta hiç sulamayın. Sonra yaprakları dipten kesin ve iki hafta daha susuz bırakın. Sonra mümkün olan en güneşli yere alıp sulamaya başlayın. Böylece ilk işi çiçek açmak olur. Uzun süreli güneş sayesinde yeni yapraklar daha sağlam çıkar ve gereğinden fazla uzamaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)