Antoryum (Anthurium andraeanum)

Güzel çiçekleri için salonlarda-ofislerde yetiştirilen ve hediyelik amaçla çok rağbet edilen antoryum çiçeği (Anthurium andreanum) hakkında tarihçesinden yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılmasına kadar bilgileri burada okuyabilirsiniz.

Özellikleri

Antoryum ismiyle tanıdığımız bu güzel çiçekli süs bitkisi Araceae (Arum) familyasının Anthurium cinsindendir. Küçük yapılı birkaç Anthurium türünden ama ağırlıklı olarak Anthurium andraeanum türünden elde edilmiş çeşitli hibritler ve kültivarlar halinde ticareti yapılır.

Kırmızı, beyaz, pembe antoryum çiçekleri

İsmi ve tarihçesi

Anthurium eski Yunan dilinde kuyruklu çiçek anlamına gelir. Andreanum ise Fransız botanikçi Edouard André’nin soyadıyla ilgilidir. ⇒ devamını oku

Ticari yetiştiriciliği

İki çeşit antoryum yetiştiriciliği var. Biri saksılarda ofis ve salon bitkisi olması amacıyla yapılan yetiştiricilik. Diğeri kesme çiçekçilik amacıyla yapılan yetiştiricilik. Kesme çiçekçilikte daha iri yapılı kültivarlar ve hibritler kullanılır. Ofis-salon bitkisi olarak ise daha küçük yapılı (kompakt) hibritler türetilmiştir.

Gelişim hızı, çiçeklerinin özelliği

Antoryumun (özel seralarda bile) ortalama hızı 1,5 ayda 1 yaprak ve bir çiçek çıkarmasıdır. Bu şekilde bütün yıl hiç durmadan çiçek açar. Her bir yeni yaprakla birlikte sivri kılıflı bir meristem bölgesi oluşur. Yeni yaprağın karnından çiçek tomurcuğu çıkar. Sivri kılıflı meristem bölgesi ise sonraki yaprak için gelişmeye devam eder. Çiçekleri uygun sıcaklıkta 4 ay kadar hiç bozulmadan kalır. Düşük ısılarda, devamlı fazla serin olan mekânlarda 1 veya en fazla 2 ay kadar dayanabilir.

Antoryumun çiçek yapısında spat ve spadiks

Bizim çiçek dediğimiz parlak renkli kısmı çiçek değildir. Buna spat denir (spathe: kürek, spatula gibi aletlerin metal kısmı). Burun gibi uzantıya ise spadiks denir. Gerçek çiçekler çok küçük ve çok sayıda olarak spadiks üzerinde bulunur. Önce dişi çiçekler açar. Erkek çiçekler açana kadar dişi çiçekler polen tutma özelliğini yitirir. Bu sebeple, antoryum bitkisi mini erkek çiçeklerinin faaliyete geçeceği zaman yeni bir çiçek daha açmış olur. Daha doğrusu spat açmış olur. Yeni açanın spadiksindeki dişi çiçekler eskisinin erkek çiçeklerindeki polenlerini alabilirse tohum oluştururlar.

Habitat ve yaşam tarzı

Antoryumun (Anthurium andreanum’un) anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzey-batı kesiminde Kolombia ve Ekvador ülkelerinde dağ ormanlarıdır. Deniz seviyesinden 400m ila 1200m yüksek kesimlerde bulunurlar. Bölge tam ekvator çizgisinde fakat .. ⇒ devamını oku

yabani gerçek antoryum

Doğal ortamında antoryum.

Kış soğuklarına dayanıklılığı

Birçok bilimsel kaynakta -1C derece soğuğa dayandığı yazılıdır. Bu da demektir ki kuzey rüzgarlarını direkt almayan cephelerde -3C dereceye kadar ama birkaç saati geçmemek şartıyla dayanabilir. Bazı hibritleri daha dayanıksız olabilir. Soğuğa dayanabilmesi ise yaz sonundan itibaren devamlı dışarda bırakılmasına, yavaş yavaş soğuğa alışabilmesine bağlıdır. Yani bunlara dikkat ederek Alanya’da, Antalya ve Mersin’in sahil kesimlerinde ve Datça yarımadasının güney kesiminde bahçe bitkisi olarak bütün yıl açıkta yetiştirebilirsiniz. Hafif don olayları olacağı günlerde üzerini gazetelerle örtüp sonra bir karton kutu geçirin.

Evlerde ofislerde antoryum yetiştirilmesi, bakımı

Aşağıda antoryum bakımı için hayati önem taşıyan gereksinimler anlatılıyor. Hiçbirini gereksiz, fazladan gibi düşünmeyin.

İdeal ortam şartları: güneş ve havadarlık

Sabah güneşini veya ikindiden sonra akşam güneşini günde 3-4 saat kadar direkt almalı. Güneş ışınıyla yapraklar ve toprak ısınmalı. Bu şartlar antoryumların bütün yıl hiç durmadan çiçek açmasını sağlar. Kesin garantidir. Yalnız, yazın 28C derece ve daha sıcak günlerde direkt güneş tam direkt değil, tül ardından ya da ince beyaz bez güneşlik ardından gelmeli. Sıcak hava zaten ısıtıyor. Güneşin daha fazla ısıtması iyi olmaz. Yaprakları yakabilir.

İdeal ısı: Gece 16°C ile 22°C arası. Gündüz 24°C ile 28°C arası. Bu ısılarda devamlı hava hareketleri gelişimini hızlandırır.

Havadarlık çok önemlidir. Pencereleri daima kapalı yerlerde pek sağlıklı olmaz ve yapraklarda mantar hastalıkları oluşur. Toprak yüzeyinin hava akımları alması mutlaka şarttır (köklerinin ihtiyacı var). Hava nemliliği ise, her yerde verilen bilgilerin aksine ev tipi antoryumlar için pek önemli değildir. Ancak havası fazla kuru olan illerimizde yazın aşırı sıcak ve kuru hava zararlıdır. » Şu sayfadaki havayı nemlendirme yollarından birini uygulamalısınız.

Yapraklarına su fısfıslamak

Çok tavsiye ediliyor ama  incelikleri bilinmeden yapılırsa zararı çok büyük olur. 25C dereceden daha sıcak havada eğer ortam esintili değilse yapraklar kesinlikle ıslatılmamalı. Çok feci mantar hastalıkları oluşur. Ayrıca daha serinde bile, eğer yeri havadar değilse yapraklar yine ıslatılmamalı. Ancak esinti varken su fısfıslayın. Özellikle de yazın, pencereler açıkken ve esinti varsa su fısfıslamak çok faydalı olur. Güneş batınca başlayabilirsiniz. Günün aşırı sıcağı bünyesinde birikmiştir. Hemen gidermek iyi olur. Yoksa gelişimi durur. Eğer hiç esinti yoksa ıslatmak yerine soğuk suyla ıslattığınız bir bez ile yaprakları sapları silerek serinletin.

Antoryumlarda yaprak temizliğinin önemi

Evlerde örümcek bitler musallat olur. Bu bitler her zaman gözle görülmez ama yaprakları mahvederler. Haftada bir defa yaprakları ve sapları ıslak bezle güzelce silip tertemiz etmelisiniz. Antoryum yapraklarının sık sık maruz kaldığı mantar hastalığı sorunu için yine temizlik şart.

Köklerin hassas durumu

Maalesef antoryumlar köklerinin doğasına uygun olmayan topraklara dikilip satılır. O toprak sıcak ve havalandırmalı seralarda işe yarıyor fakat ev, ofis ortamlarında bela oluyor. Seralardan çıkarılınca köklerde başlayan rahatsızlık evlerimize geldiğinde ince köklerde ani ölümlere dönüşüyor. Bu da yaprakları karartıp çürütüyor.

Antoryum yetiştirmede doğru toprak hayati önem taşır. Kökleri hem yüksek havadarlığı, hem sıcağı, hem yüksek nemi sever. Sık sık yıkanmayı da sever. Bu faktörlerin ev ortamlarında bir arada olması zor ama toprağı doğru hazırlarsanız bir problem çıkmayacaktır. Aşağıda verdiğim karışım formüllerini okuyup imkanlarınız ölçüsünde doğru toprağı hazırlamalısınız.

Saksısı ve saksıda köklerin pozisyonu

Sağlıklı bir antoryumun kökleri (eğer toprak da uygunsa) süratli çoğalır. Yetişkin bir antoryum saksısının üst yüzeyinde neredeyse topraktan çok kökler görünür. Satın almak istediğiniz antoryumun toprağına yakından bakın. Dışarıya çıkmış pekçok kökler bulunuyorsa toprakta kusur yok diyebiliriz. Eğer kök görmüyorsanız saksının en kenarlarından hafifçe eşeleyin. Kenarlara kadar uzamış kökler göremezseniz o antoryumu almanız risklidir. Mevsim uygunsa alın ve toprağını hemen değiştirin. En uygun zaman ilkbahar ortasıdır.

Saksı: Antoryum köklerinin zar zor sığacağı büyüklükte saksı tavsiye ediyorum. Gereğinden büyük saksıda gereğinden fazla toprak kullanırsanız kökler boğulacak ve çürüyecektir. Uygun büyüklükte saksı bulamazsanız, gereğinden büyükse, o zaman toprağı az tutun. Köklere zar zor yetecek miktarda doldurun. Ne zaman toprak yüzeyine çok kök çıkarsa o zaman üstüne az miktarda toprak ilavesi yaparsınız. Kökler tekrar dışarı yöneldiğinde tekrar 1-2cm toprak yayarsınız ve böyle devam edersiniz. Belki 5-6 yıl saksı değiştirmek de gerekmez.

Saksı toprak mı plastik mi olacak, toprak özelliğine göre değişir. Aşağıda tarif ettiğim antoryum toprağı formülleri plastik saksılara uygundur.

Saksı değiştirme zamanı: En iyi zaman ilkbaharın ortasına doğru fazla serin günler geride kaldığı ve artık pencereleri sık sık açabildiğiniz zamandır. Eğer kökleri saksıya sığmayacak derecede çoğalmamışsa antoryumlar her yıl her yıl köklerinin rahatsız edilmesini sevmez. Bu durumda en erken 3 yılda bir, en geç 5 yılda bir saksı değiştirmelisiniz. Ama kökler bir yılda aşırı çoğalıp saksıya sığmıyorsa her yıl bir defa ilkbaharda saksı değiştirin. Çok az farkla bir büyük boy saksı olsun.

Sağlıklı antoryum toprağı nasıl hazırlanır?

Aşağıda en yararlı formülden başlayarak derece derece birkaç formül yazdım. Hangisine imkânınız varsa o toprağı hazırlayın.

1) En iyi formül: Orkide toprağı diye satılan çam kabuklarından alın. Bir de çok lifli hazır toprak lazım. Mutlaka lifli olmak zorunda. Benim bildiğim her yerde kolayca bulabileceğiniz iki marka lifli topraktan biri KTS, diğeri EminTorf. Ayrıca ponza taşı da lazım (bu da belediye fidanlıklarında satılır). Ponza taşı yerine dişli kum da olur (eleyip tozundan arındırmalısınız).

2 ölçü orkide toprağı + 2 ölçü lifli toprak + 1 ölçü ponza taşı (veya dişli kum). Hepsini iyice karıştırın. Antoryum kökleri en iyi bunda süratli gelişir ve saksının her yerini kaplar.

2) Bu ise doğal bir toprak: Yeni ağaçlandırma yapılmış yerlerin değil, karışık bitkilerin bulunduğu gerçek ormanların en üst yüzey çürüntülü toprağı. Fazla derine inmeyin. En üstten, en fazla 15cm derine kadar kazarak alın. Buna üçte bir oranında ponza taşı veya dişli kum karıştırın (2 ölçü toprak + 1 ölçü ponza). Sonra antoryumunuzu dikin.

3) Perlitli ve kumlu karışım: 5 ölçü lifli hazır toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü perlit.

4) En basiti: Yukarıda bahsettiğim markalardan veya benzeri lifli hazır toprak alın. Bir leğen içine yayarak ıslaklığı biraz azalana kadar bir iki gün bekletin. Sonra eleyip ince tozundan iyice temizleyin. Elenmiş kalın toprağı antoryumunuz için kullanın.

Sulama ve besinli su verme

Antoryumları ne kadar sık sulasanız o kadar iyidir. Fakat eğer toprak yanlışsa sık sulama yüzünden kökler mutlaka çürür. Onun için yukarıda tarif ettiğim gibi toprak hazırlamalısınız. Toprağın üst yüzeyi dışarı çıkmış antoryum köklerine ıslak zemin olmayacak kadar ıslaklığını yitirdiği zaman sulama zamanı gelmiştir.

Besinli olmayan normal sulamada mümkün olduğunca bol su ile sulayın. Saksı alt deliklerinden en azından bir bardak su akıp gitmeli. Köklerin ve toprağın yıkanması önemlidir. Ayrıca, sulamayı banyoda veya lavaboda yapmalısınız. Saksı altında tabakta su birikip beklememeli yoksa zararı olacaktır. Su oda sıcaklığından çok fazla soğuk olmamalı.

Besinli su miktarı saksının alt deliğinden birkaç damla su çıkacağı miktarda olması yeterli. Çiçekcoşturan, Genta, Vilmorin gibi sıvı bitki besinlerinden ya genel kullanım besini olacak ya da orkide besini olacak. Üstlerindeki her sulamada verin tavsiyesine uymayın. Üç sulamada bir verin. Arada mutlaka toprak yıkama sulaması yapmalısınız. Yoksa besinler değişimlere uğrayarak zararlı birikimlere yol açıyor.

Antoryuma maden suyu vermenin faydası: Birden fazla saksıda antoryumlarınız varsa hiç uğraşmayın çünkü hem zor hem pahalıya patlar. Ama gözünüz gibi baktığınız bir saksı antoryumunuz varsa uğraşmaya değer. Çiçek kalitesine de büyük katkısı oluyor: ⇒ ilgili sayfaya git

Ev usulü antoryum çoğaltması nasıl yapılır?

Antoryumunuzu eğer dipten pekçok yavrular vermişse, bunlar bir yılı oldurduğunda kökten ayırma ile ve fazla uzamış bir dalı varsa bundan çelikler hazırlama ile çoğaltabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiler şu sayfada: ⇒ Antoryum çoğaltma

Antoryum hastalıkları, problemleri

Başlıca sorunlar yaprak çürümeleri, yaprak kenarlarında çürümeler, çiçek açmama ve bitlenme..

Yer yadırgaması sorunu

En çok kış aylarında satın alınan Antoryumlarda görülür. Bunda ev ortamlarına uygun olmayan, seralara mahsus toprakların büyük payı var. Aşağıdaki diğer sorunlar da bununla ilgilidir.

Yaprakların kararıp çürümesi, yırtılması, yarılması ve kök çürümesi

Sebep yanlış topraktır. Köklerde başlayan bozulmalar, çürümeler ya da köklerin stres yaşaması yapraklarda ya sebepsiz yırtılmalar, yarılmalar şeklinde ya da kararıp çürümeler şeklinde kendini gösterir. Sebep köklerin yanlış toprakta olması ve toprağın hem hiç kurumaması hem kökleri oksijensiz bırakmasıdır.

Çözümü: Eğer toprak ıslak ise saksıdan kalıp gibi çıkarıp genişçe tepsi gibi bir şeyin üzerine koyun. Toprak kuruyana kadar birkaç gün o şekilde dursun. Sonra üst kısımdan ve tüm yanlardan biraz toprak azaltıp tekrar saksıya geçirin. Kenar boşlukları ponza taşı ile doldurun.

Yaprak kenarlarının kahverengine dönüşüp bozulması

Yukarıda yaprak temizliğinin önemi, su fısfıslama, sulama-toprak yıkaması kısımlarını okuyun. Bunlarda hataya düşmeniz yapraklarda çeşitli bozulmalara sebep olur.

Yapraklarda ağ gibi şeylerin peyda olması

Sebep örümcek bitlerdir. Temizliğine dikkat edilmeyen antoryumlarda genellikle olur. Sıcakta daha çabuk üreyip çoğalırlar. Gördüğünüz vakit kesinlikle her gün ıslak bezle silin. Bir hafta boyunca, bitler görünmese bile devam edin. Sonra sadece haftada bir devam edin.

Antoryum çiçeklerinin eğri büğrü, küçük olması ve kılıflarından çıkamamaları

Köklerin topraktan gerektiği gibi elementleri alamamasından kaynaklanır. Sebep yanlış toprak, yanlış sulama, bitki besini vermeme gibi hatalarınızdan biri veya birkaçıdır. Bu problemin en garantili çözümü, besin verme kısmında anlattığım besinli su, toprak yıkaması ve maden suyu ile nöbetleşe sulama rejimi uygulamaktır. Verdiğim bakım bilgilerinin tümünü okursanız o tavsiyelerimin hepsi her türlü problemin çözümüdür aynı zamanda.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | | |


'Antoryum (Anthurium andraeanum)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Meryem dedi ki:

  Bende de henüz 10 günlük bir antoryum var bana geldiğinde 3 sarı tomurcuğu vardı tomurcukları kurudu 1 tane kaldı. Yaprakları çatlıyor ve kuruyor. Suyunu ne kadar vermeliyim? Her zaman pencere kenarında mı kalsın vitamin veya besin kullanmalı mıyım kulanıcaksam bunlar nelerdir? Sadece iki kırmızı yaprağı var çoğalır mı?
  ***
  Yukarıdaki bilgilerde sorularınızın cevapları ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

 2. Mava dedi ki:

  Makul ve mantıklı açıklamalarınız için teşekkür ederim, çok faydası oldu. Ben de bir antoryum aldım. Yaklaşık altı aydır bende, yerini sevdi herhalde, yaprak ve çiçek açıyor. Yalnız biraz minik ve şekilsiz gibiler. Bir de büyük yeşil yaprakları kahverengiye dönüşüp kuruyor. Ayda bir üç-dört yaprağını kesiyorum bu yüzden. Yeri kuzeyde, cam kenarında ve hala aldığım saksının içinde duruyor. Yapraklarına su püskürtüyorum ve altı kurudukça sulamaya çalışıyorum. Acaba yaprakları için ne yapabilirim?
  ***
  Normal ev şartlarına uyumlu yeni yapraklar daha dayanıklı olacaktır. Bitki besini vermelisiniz. Tüm bakım bilgileri yukarıda yazılı. Gereken şartlar yerindeyse (ki yeni çiçekler açmaya devam ettiğine göre yerindedir), verdiğim bilgilere göre devam ettiğinizde bir sorun çıkmaz. Yaprakları olur olmaz zamanlarda su fısfıslayarak ıslatmanız yanlış. Hele kapalı ve havasız mekanlarda bunu kesinlikle yapmayın.

 3. Şükran Kara dedi ki:

  Önereceginiz vitaminler var mıdır varsa bunlar neleredir? Ben pencereye koyamıyorum ama odada ışık görüyor bu yeterli midir?
  ***
  Pencere demekle evin iç kısmını kastetmiştim. Tam pencere önün olmazsa mümkün olduğunca yakınına koyun. Yukarıda açıkladığım şekilde güneş alması önemli. Sadece gün ışığı yeterli değil. Her yerde çiçekçilerde plastik şişelerde satılan genel amaçlı bitki besini veya orkide besini tavsiye ederim.

 4. Gönül dedi ki:

  Aslında biraz da çiçeği satan kişilerin hatası var. Ben doğuda ve nerdeyse çiçeği hiç bulunmayan bir bölgedeyim. Evimde yetiştirmek istedim 300 km uzaktan alıp getirdim. Çiçek yetiştirmesi hakkında pek bilgim yoktu. Çiçeği aldığım kişi bana güneş görmesin yapraklarına su değdirme alttan sula dedi. Ben de öyle yapıyordum. Her gün çiçeğim biraz daha kuruyordu. Yazınızı okuduktan sonra çiçeğimin yerini ve bakma şeklimi değiştirdim çiçeğim şimdi düzelmeye başladı. Yeni yapraklar çıkarıyor. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

 5. Mava dedi ki:

  Daha önce verdiğiniz bilgilerden yararlandım, teşekkür ederim. Son zamanlarda antoryumun yaprakları kenarlarından başlayarak önce sararmaya, sonra da kurumaya başladı. Hatta çiçekleri bile kuruyor. Toprak torf gibi bir şeye benziyor. Çok suladım diye düşündüm bir ara çünkü toprak hep ıslak gibiydi. Bir süre sulamadım ama şimdi hızla kuruyor. Saksısının küçük olması olabilir mi? Bu zamanda saksısını değiştirmem doğru olur mu? Başka ne yapabilirim bilmiyorum. Yardımlarınız için şimdidien teşekkür ederim.
  ***
  Yukarıda anlattığım gibi uygun bir karışım hazırlayın ona dikin. Yılın bu zamanından itibaren tam öğle güneşi zarar verir buna da dikkat edin. Öğleden bir saat öncesine kadar sabah güneşi ya da ikindiden sonra akşam güneşi alabilmeli.

 6. Gülcihan dedi ki:

  Antoryumum babamın hediyesi. İlk haftalar iyiydi. Bu aralar çiçekleri kurumaya başladı ve yapraklar da uclarından kurumaya basladı. Ne yapmam gerek?
  ***
  Çiçekler fazla eskimişse kurumaları normal. Ama antoryumların bir özelliği, yeni çiçek açmadan önceki çiçeğinin solmamasıdır. Bunda da bir terslik var. Anlaşılan gelişim devam etmiyor yani yeni yaprak açmıyor, yeni çiçek vermiyor. Yaprak uçlarının kuruması “eğer çok fazla ise” pek normal değil. Sanıyorum bulundurduğunuz yerin şartları hiç uygun değil. Yukarıdaki bilgileri okuyun. Gereken şartlara ve bakım bilgilerine dikkat edin. Ayrıca bulunduğu oda çok sıcak oluyorsa bunun da etkisi var. Antoryum aşırı sıcakları sevmez. Gelişimi yavaşlar. Serin ve nemli tropikal yüksek dağ bitkisidir. En çok havadar ortama ihtiyacı var.

 7. Betül dedi ki:

  Bana hediye bir antoryum geldi. Kırmızı yaprakları kocaman çok güzeldi. Fakat normal topraklı saksıda değil, cam saksıda ve içi su dolu.. Yaprakları tek tek yeşil sünger gibi bişeyin içine sıkıştırılmış. Kökü falan yok. Solmaya başladı. Bunları toprak alıp normal saksıya diksem olur mu?
  ***
  Bu aslında kesme çiçekçilik, yani vazo ile ilgili.. Bunları toprağa dikseniz tutmaz çünkü dal yok. sadece saplarıyla beraber yapraklar ve çiçekler. Yapacağınız tek şey solunca çöpe atmaktır.

 8. Şükran Kara dedi ki:

  Bu cicegi oturma odasında bulunduruyorum. Acaba sigara dumanı cicege zarar verir mi? Kış geldiginden bu yana cicek acsa bile kırmızılasmıyor yeşil olarak kalıyor bunun nedenini ögrenebilir miyim? Ne yapmam lazım? Vitamin takviyesi yapsam mı? Toprak yeterli degil mi? Kışın ne aralıklarla sulamam lazım? Dogalgaz sobasının acaba zararı var mı?
  ***
  Sigara dumanının zararı olmaz. Esintisizlik, durgun havanın zararı olur. Çiçeklerinin yeşil olması, yeni değil eskimiş çiçekler yeşil omuştur. Daha sıkça yakından gözlemlemelisiniz. Soba vb. ısı kaynaklarının çok yakınında bulundurmayın. Diğer sorularınız ve ihtiyacınız olan bilgiler yukarıda açıklanmıştır.

 9. Kardelen dedi ki:

  Benim de antoryum çiçeğim var ama yaprakları kuruyor ve hiç yaprak çıkarmıyor. Üç defa saksısını değiştirdim gene de yaprak çıkarmıyor. Kireçsiz su veriyorum yapraklarına su püskürtüyorum güneş de alıyor. Ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Antoryumlar çok yavaş gelişir. Sanıyorum siz yeni aldınız. Ve de kıştan dolayı pencereler daima kapalı. Bu durumda yer yadırgaması sonucu bozulur. Buradaki bakım bilgilerini, gereken şartları okuyun ona göre düşünün.

 10. Eda dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce hediye olarak antoryum geldi. 5 tane çiçeği vardı ama kırmızı çiçeklerinden bir tanesi bordoya dönüp düştü, diğeri de baya bordolaştı o iki çiçeğin uzun sapları da sapsarı, yeşil yaprakları da sürekli kuruyor. Kuruyan yerleri kestim. Çiçek yetiştirmeyi pek sevmem genelde başkalarına hediye ederim ama bu çiçek çok hoşuma gitti o yüzden solmasını hiç istemiyorum. Ama çiçekler hakkında hiç bir bilgim yok biraz bilgilendirir misiniz? Haftada kaç kez sulamalıyım, çiçeklerini kesmeli miyim, evin en sıcak odasına mı koymalıyım bilmiyorum. Biraz yardımcı olur musunuz?
  ***
  Evinizin en havadar ve en aydınlık yerinde bulundurun. Şimdi kış mevsimindeyiz. Çok fazla soğuk odada soğuktan zarar görebilir. Kalorifer veya sobadan ise uzak tutun. Yazımı okursanız daha iyi aydınlanırsınız.

 11. Nihat dedi ki:

  Antoryum çiçegimin yaprakları yapış yapış oldu. Yapraklarını kestim büyümesi de durdu. Ne yapmalıyım. Yardımınızı bekliyorum.
  ***
  Kesmeyecektiniz. Bir tür parazit musallat olmuş. Yaprakları arapsabunlu sulu bezle silin, sonra temiz ıslak besle silin. Yapışık böcek veya harici kabartılar varsa alkollediğiniz veya kolonyaladığınız pamuk ile üzerlerine bastırın.

 12. Zerrin dedi ki:

  Bu kış bir buçuk ay önce bana hediye bir anatoryum geldi. Üzerinde açmamış şekilde olan 2 yaprağı açtı. Gayet sağlıklı görünüyor. Haftada bir su veriyorum ve yapraklarına her fırsatta su püskürtüyorum. Besin takviyesi de kullanmıyorum. Işık, güneş alan sıcak bir ortamda. Benim öğrenmek istediğim, 5 tane olan kırmızı çiçeklerin 3 tanesinin renkleri kahverengimsi bordoya dönüştü. Neden?
  ***
  Çiçekler eskidikçe rengi değişerek solar ve kurur. Normal bir şeydir. Kurumazsa çirkin renk hoşunuza gitmiyorsa bekletmeyin sap ucundan kesip atın. Sap ise rengi iyice bozulunca dipten kesin.

 13. Songül dedi ki:

  Çiçeğim bugün doğum günüm için eşim tarafından hediye edildi. Çok güzel 7 tane çiçeği var ve yaprakları çok taze canlı duruyor şu an. Aslında çiçek bakımından hiç anlamam ama buna çok iyi bakmak ve yaşatmak istiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Yazdığım talimatlara uyarsanız antoryumunuz çok uzun yıllar yaşar, devamlı çiçek açar.

 14. Mustafa dedi ki:

  Antoryum dünyanın en güzel 2. çiçeğidir (uluslararası çiçek yarışmasının sonucu). Özellikle masa veya sehpa üstüne koyulduğu zaman bulunduğu odanin havasını değiştiren bakımı kolay bir bitkidir. Ben seyretmeye doyamam, biraz pahalı ama her çiçek severin evine bir tane almasını tavsiye ederim.

 15. Hatice H. dedi ki:

  Benim sorunumsa çiçek açmaması oysa gayet saglıklı. Neden çiçek vermiyor dersiniz?
  ***
  Hiç güneş almayan antoryumların çiçek açmaması gayet normaldir.

 16. Hatice Öykü dedi ki:

  Merhaba. benim çiçeğimin çok sayıda yaprağı var. Çiçek de açmıyor. Gövdesinde kırmızılık beliriyor açacakmış gibi kırmızı oluyor ama o çiçek gövdeden ayrılamadan orada kalıyor. Acaba problem nedir?
  ***
  Her yeni bir yaprak yeni bir çiçek doğurur. Çiçek tomurcuğu yeni yaprağın karnından çıkarken bile kıpkırmızı görünür (veya ne renk çiçek açıyorsa o renk görünür). Kahverengi gibi kızarıklıklar çiçek tomurcuğu değildir, uzamayan kalan şeyler filiz kılıflarıdır. Yeni almışsanız sabredin. Sizin evinizde yeni çıkan yapraktan sonra çiçek açması lazım. Yine açmazsa güneş yeterli değil demektir.

 17. Birgül dedi ki:

  Benim antoryumum 2006 yılında bana geldi. O zamandan bu zamana bayağı bir büyüdü saksısını değiştirip büyük bir saksıya koyduk. Herşey iyiydi çiçek de açıyodu. Şimdi ise yaprakları hep yarılmaya başladı sanki biri hep deliyor. Çok üzülüyorum neden acaba?
  ***
  Yaprakların yırtılması, delinmesi yeni toprağın uygun olmaması ve kökleri boğmasıdır. Kökler erimeye başlayınca bahsettiğiniz problemler olur.

 18. Billur dedi ki:

  Bana dün bir arkadaşım antoryumu getirdi. Çiçeklerinin uçları kahverengi, yapraklarında yırtılmalar ve kurumalar var. Çiçekli olan dallar da kahverengi olmaya başlamış. Toprağı çok az gibi geldi bana. Altına tabak içinde su koymuşlar. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Her şeyden önce, altına tabak içinde su koymanın yanlış olduğunu belirteyim. Ben yıllar önce bir çiçekçiden “ucuza sattığı için” aynen tarif ettiğiniz gibi sağlıksız bir antoryum almıştım. Bizim evde yerini sevdi ve çok uzun yıllar yaşadı, yaz kış çiçek açtı. Toprak sırılsıklam ıslakken tekrar tekrar suluyorsunuz, bu da yetmez gibi altına su dolu tabak koyuyorsunuz. Bu gidişle kesinlikle bitkiniz çürüyüp ölecektir.

 19. Rıza dedi ki:

  5-6 aydır bende antoryum çiçeği var ama zamanla kırmızı çiçekleri kurumaya başladı ve sonra yeşil yaprakları. Ben de yapraklarını topraktan 3-4 santim kestim. Şu anda hiçbir ilerleme yok. Kafama takılan tekrar çıkar mı? Çiçek güneş fazla görmüyor.
  ***
  Anlaşılan yerini sevmemiş ve belki toprağı bozuk. Bu şekilde problemi ben bilemem ama siz yukarıdaki bilgileri okursanız problemi de çözümü de öğrenebilirsiniz.

 20. Mehmet dedi ki:

  Antoryumun kökleri kurtlandı. Çiçek kurumaya başladı. Üçe ayırıp su dolu bir kavanozun içinde tekrar kök salması için yetiştirmeye başladım. Yaklaşık 1 aydır suyun içerisinde. Bunu toprağa ekmek için neye dikkat etmem gerekiyor?
  ***
  Bekletmeye gerek yok. Hemen dikmeliydiniz. Toprak gerektiği gibi havadar olmalı. Yeri de esintili olursa kısa sürede köklenir büyümeye başlar.

 21. Deniz dedi ki:

  Antoryumun 2 yaprağında kahverengi küçük lekeler oluştu. Önce koyu yeşilden açık yeşile döndü sonra kahverengi oldu. Neden olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Sık görülen bir problem. Yazımı okuyarak en uygun ortamı sağlamalısınız. Ayrıca sıcak mevsimlerde yaprak hastalıkları olabiliyor. Çaresi yaprakları haftada bir iki defa temiz ıslak bezle güzelce silmektir. 26 dereceden daha yüksek sıcak saatlerde yapraklarda su damlaları beklerse ve esinti de yoksa yapraklarda kesinlikle hastalık olur (bunu bir mantar türü yapıyor). Yapraklara su fısfıslamayı ince sisleme gibi yapın ve damlaların beklememesini sağlayın. Esinti de iyi gelir. Aşırı sıcaklarda yüksek hava nemliliği gerek. İkide birde ıslatmak dediğim gibi fazla sıcak havada mantar hastalıkları yapıyor.

 22. Deniz dedi ki:

  Ben 14 yasındayım çiçeklere karşı bir aşkım var. Yapay çiçekçide çalışıyorum ve okuyorum. Karşımızda canlı çiçekçide antoryum çiçeğini gördüm çok beğendim. Fiyatı pahalı olunca ondan 2 adet yaprak istedim kestim suya koydum. Üç günden beri solmadı acaba köklenir mi?
  ***
  Hayır, ne yazık ki bu şekilde çoğaltmak mümkün değil.

 23. Elif dedi ki:

  Çiçeğim plastik saksıdaydı seramik bir saksıya diktim. Altında delik yok çiçek için bir problem olur mu?
  ***
  Büyük problem olur. Fazla suyun tamamen süzülüp alttan çıkabilmesi için delikler kesinlikle şarttır. hatta köklere hava gitsin diye kenarlarda da delikler olmalı diye tavsiyede bulunan uzmanlar var. Kenar hava delikleri gerçi pek uygulanmıyor ama olsa çok iyi olur.

 24. Pınar dedi ki:

  İlk aldığımda üzerinde 5 tane çiçegi vardı onlar kurudu. 5 ay oldu hala çiçek açmadı. Sürekli yeni küçük küçük yapraklar cıkartıyor. Çiçek acması için ne yapabilirim? Fotograftaki gibi büyümesi için boyu kısa. Yaprak boyları nasıl uzun oluyor?
  ***
  Çiçek açabilmesi güneş alabilmesine bağlı. Güzelce gelişebilmesi için bu sayfada verdiğim bilgileri aynen ciddiye alın ve ona göre bakımını yapın. Evinizin şartları uygun değilse asla çiçek açmayacaktır.

 25. Pınar dedi ki:

  Topragını 3 ay önce değiştirdim. Çiçekçiden özel toprak aldım. Şimdi dediğiniz gibi camın önüne koydum. Çiçek coşturan diye bir besin kullanıyorum. Umarım en kısa zamanda istediğim gibi olur.
  ***
  Yeni toprakta besin kullanmak iyi değil. En az 2 ay geçmeli ki önce kökler yeni ortama iyice alışsın. Her neyse.. Dediğim gibi devam edin. Sabredin. Kısa zamanda olmaz. Gelecek yıl mayıstan itibaren süper bir gelişim gösterecektir.

 26. Serpil dedi ki:

  Antoryum çiçeğimin toprağında küçük küçük böcekler var ne yapabilirim?
  ***
  Mini böcekler her toprakta olur önemli değil ve hiçbir zararları yoktur.

 27. Hülya dedi ki:

  Çiçekleri kurudu yaprakları sarardı ne yapmalıyım?
  ***
  Antoryumlar gerekli şartlar biraz olsun uygun olduğunda bizim evdeki gibi kışın da sağlıklı bir şekilde gelişime çiçeklenmeye devam ederler. Yukarıdaki yazımı okuyun, gereken şartları sağlayın, sabredin.

 28. Duygu dedi ki:

  Öğretmenler gününde ailem bu çicekten gönderdi. Aslında canlı çicekleri çok seviyorum üniversitedeyken arkadasımın bir tanesi canli çicek hediye etmişti, o kadar ilgilenmeme ragmen ilk çiceğimdeki deneyim başarısızdı ve kendimi katil gibi hissettim. 4 yıldır canlı çiceklere bakamıyorum (ya düzgün bakamazsam diye). şimdi de yazdığınız yazıyı ve yorumları okudum. Lütfen yardım edin bu çicekte de başarısız olmak istemiyorum.
  ***
  Korkmayın gereken şartları biraz olsun sağlayabilirseniz cevap verir. Hiç nazlı değildir. Şimdi gündüz süresinin çok kısa olduğu, güneşin çok düşük enerjili olduğu bir dönemde olduğumuz için direkt güneş alan bir yerde bulundurmanız zarar vermez bilakis çok faydalı olur. Size gelmesi henüz bir ayı bulmamış. Antoryumlar yer değişikliklerinde yeni ortama ortalama bir ay gibi bir zamanda adapte olabiliyor. Önceki yeri ile ne kadar benzerlik varsa adaptasyon süreci o kıdar kısa olur. Ayrıca sık sık esinti sağlamanız adapte olmasını çabuklaştırır.

 29. Esra dedi ki:

  İki gün önce bir çiçek hediye geldi adını bilmiyordum. İnternetten araştırdım antoryum çiçeği beyaz. 4 tane çiçeği var üzerinde. Saksısına göre baya uzun dalları. Saksıyı değiştirmeli miyim? birde kış ayında olduğumuz için güneş ışığı yok cama yakın bir yere koydum ama yaklaşık yarım metre ilersinde kalorifer var. Oda sıcaklığı 20 25 arası anca vardır. Herhangi bir sorun var mı? Alındığı yerden 3 günde bir çay bardağı su vermem yeterli olduğu söylenmiş.
  ***
  Gerçi beyaz çiçekli antoryum var ama madem bilmiyorsunuz, sizinki barış çiçeği de olabilir. O sulama tavsiyesi kesinlikle yanlış ve zararlı. Kalorifere uzaklığı iyi gibi. Eğer kalorifer çok şiddetli ısı yaymıyorsa hiç zararı olmaz o mesafeden.

 30. Ayşegül Gülsün dedi ki:

  Benim Antoryum (Anthurium) çiçegim var birden yaprakları kurudu sadece kökü kaldı. Topragında minik beyaz böcekler gördüm. Ne yapmam gerekiyor acaba?
  ***
  Yeniden filizlenmesi için hem güneş hem gün içinde çok sık esinti alabilmesi lazım. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum. İstanbulda iseniz hava ne kadar soğuk olursa olsun sık sık pencereyi açın dışarının temiz havası esintisi direkt üstüne gelsin. Başka türlü hele bu mevsimde canlanması çok zor.

 31. Pınar dedi ki:

  Sürekli yaprak çıkarıyor. 10 ay oldu çiçek açmadı. Normal mi?
  ***
  Eğer bir parça güneş alsa o kadar yapraklanmaya göre kesin çiçek açardı. Zaten güneş alıyor diyorsanız o zaman sizinki antoryum değildir. Çoğu insan başka şeyleri antoryumla karıştırır.

 32. Semahat dedi ki:

  Bu çiçeği çok seviyorum. Benimki bir çiçek açtı. Çiçeği solunca sapından kestim. Galiba bilmeden yanlış yaptım. Şimdi gelişimi güzel. Yeni yapraklar açıyor. Ama çiçek açmıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Çiçek solunca sapı dipten kesmenin önemli bir zararı olmaz, yeni çiçek açmayı hiç engellemez. Biraz güneş görmesi lazım. Şimdi kıştayız daha iyi güneş alabilmesi lazım ki çiçek açmaya devam etsin yoksa yazı bekleyeceksiniz.

 33. Erhan, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba bu çiçekten yeni aldım arkadaşıma. Saksısı küçüktü değiştirdik. Daha yeni çiçeğimiz ama yapraklarının uçlarından su damlıyor bunun nedeni çok fazla sulama olabilir mi acaba?
  ***
  Genç yapraklarda olur, normaldir. Eski yapraklarda ise fazla sulamadan dolayı olabilir. Havasız ve güneşsiz ortam yüzünden olabilir. Bu tip bitkiler sırılsıklam toprakta uzun süre kalırsa sağlığını kaybeder. Toprak elinizi ıslatmayacak derecede ıslaklık kaybedene kadar hiç sulamayın.

 34. Ranya, Adana dedi ki:

  Çiçegin tohuma kaçtıgını ansıl anlarız?
  ***
  Antoryum çiçeklerinde ortadaki sarı uzantının üzerinde birkaç noktada mercimek kadar meyveler oluşur işte böyle tohum oluyor.

 35. Nevin dedi ki:

  Merhabalar. Antoryum çiçeğim var. Kardeş kökünü aldım fakat bir seneye yakın olacak ne soldu ne açtı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hiç büyümedi ise yeri ve/veya toprağı kötüdür. Yazımı okuyup gereğini yapmalısınız. Sık sık açık pencereden gelen temiz hava esintilerini mutlaka almalı. Geçen yaz üçe böldüğüm tek bir gövde bile her bir parçası gayet güzel büyüyor. Siz de esintiye önem verin her şey değişir.

 36. Esra, Karamürsel dedi ki:

  Benim çiçeğim sabah güneşi alamıyor öğleden sonra güneş alıyor çiçek açar mı?
  ***
  Evet, açar. Yalnız öğle civarı güneşi zarar verebilir. Öğleden önce sabah güneşi veya ikindiden sonra akşam güneşi alabilmeli. Tam öğle civarı güneşini alıyorsa bu durumda pencere tülü ile güneşi filtreleyin.

 37. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Sanırım saksım küçük ve toprak yetersiz. Bugün saksısını kontrol ettim de kökleri bütün saksıyı sarmış neredeyse toprak görünmüyor. Saksısını değiştirsem acaba sorun olur mu? Çiçeğe küçük geliyor gibi. Daha önce çiçek yetiştirmediğim için nasıl olur bilmiyorum.
  ***
  Madem kökler saksıda sıkı bir yumak oluşturmuş, biraz daha büyük bir saksıya aktarmanız iyi olur. Saksıdan kalıp gibi çıkarıp diğer saksıya yeni toprağa yerleştireceksiniz. Yalnız, üst yüzey çok derinde kalmamalı ki kökler boğulmasın. En fazla 3cm derinde olmalı (üst yüzey).

 38. Müberra U. -İstanbul dedi ki:

  Benim derdim dibinden hiç filiz vermemesi ve ürememesi. Kökü çok kalınlaştı devamlı kökünden çiçek çıkartıyor. Ben üreyip filiz çıkmasını istiyorum ne yapabilirim?
  ***
  Birbirlerine çok benzeseler ve aynı renk çiçek açsalar da evlerde yetiştirilen çok çeşitli hibrit antoryumlar var. Bazıları barış çiçeği gibi dipten bol bol yavru üretir. bazıları kolay kolay yavru vermez. Tek gövde uzayıp gidenlerin gövdesini kesip ayrı yere ekmekle çoğaltabiliriz. Kolayca köklenip büyümeye başlar. Başsız kalan ana kök ise en az bir adet yeni sürgün verip hızla büyür. Havalar yeterince ısınsın deneyin. Nisan sonunu bekleyin. Ayrıntılı bilgi yukarıda yazılı.

 39. Eda, İstanbul dedi ki:

  Ben plaza ortamında çalışıyorum ve doğal olarak hiç pencere olmadığı için ofislerde temiz hava bulunmuyor. Çiçeği ev ortamında muhafaza etmek daha mı doğru olacaktır?
  ***
  Bu tür bitkiler için önemli olan şey hava akımıdır, ortamın esintili olmasıdır, veya iyi bir hava akımının olmasıdır. İlla açık pencereden gelmesi şart değil.

 40. Fatma, Kars dedi ki:

  Ben antoryumu alınca yaprakları cok güzel parlıyordu. Şimdi hep lekeli, yapraklar hic parlamıyor. Parlaması için ve lekelerin gitmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Eski parlaklığı üstüne sıkılan özel yaprak parlatıcı sprey yüzündendir. Siz yaprakları temiz tutun. Lekeler de sanıyorum eski parlatıcı şey yüzünden olmuştur. Yaprakların yine eskisi gibi parlaması için o spreyden almanız gerekiyor.

 41. Fatma, Kars dedi ki:

  Çiçeğimin saksısını değiştim. Kendi toprağını atmadım etrafına bahcedeki topraktan koydum. Zarar verir mi? Değiştirirken köklerleri sulanmış çürümüş gibiydi acaba çürür mü?
  ***
  Toprağının nasıl olması gerektiğini yazmıştım. Sıkı havasız topraklar ve haftalarca hiç kurumayan topraklar antoryumlara hiç uygun değil. Bir de toprağı devamlı sırılsıklam bırakacak şekilde düzenli aralıklarla sularsanız, biraz olsun kurumasını hiç beklemezserniz kesinlikle çürür gider.

 42. Özge dedi ki:

  Ben antoryumu şubat ayında aldım. Saksı küçük deyiştirmek istiyorum. Ablam bir dalını istiyor. Verirsem nasıl verebilirim?
  ***
  Şimdi tam zamanı. Köklere fazla zarar vermeden ayırıp ablanız için ayrı bir saksıya dikin. Tutması için yeri esintili olmalı yani sık sık açıp uzun süre açık tutacağınız bir pencere kenarında olmalı. Bir ay sonra tutmuş olur o zaman ablanıza verebilirsiniz.

 43. Ebru, Ankara dedi ki:

  Yazılan bilgilerde benim anatoryum çiçeğimde görülen hastalığı bulamadım. Kendini malum kış boyunca yaprak çıkartmaya verdi çiçek açmadı. Yeni ve eski yapraklar önce kahverengi bir leke ardından tüm yaprağa yayılıp yaprağı kurutuyor. Sanki yapragın öldüğünü canlı canlı görüyorum. Sanki yavaş ölen hücreler gibi her geçen gün diger yapraklarda da belirdi. Ne yapmam gerek?
  ***
  Kışın yapraklanmaya devam ettiği halde hiç çiçek açmadıysa güneşten tamamen muhrum ediyorsunuz. Bahsettiğiniz sorun köklerden kaynaklanıyor. Kökler işlevini tamamen kaybetmiş. Kesinlikle çürümüşlerdir. Sebep aşırı sıklıkta sulamak, ortamın esintisizliği. Yukarıdaki açıklamaları okuyarak gerektiği gibi toprak hazırlayın. Sonra sökün, bozuk kökleri dipten kesin, güzelce yıkayın. Sonra dikin ve sulayın. Yeri gün içinde çoğu zaman açık bir pencerenin yanı olmalı. Saksısı da kendisi de sabah veya akşam güneşiyle (güneşin direkt gelmesiyle) günde en az iki saat ısınmalı. Üç-dört hafta sonra filizlendiğini göreceksiniz.

 44. Songul, Almanya dedi ki:

  Benim anatoryum çicekleri beyaz aciyor. Bir sorun yok son derece bakımlı. Surekli cicek aciyor. Benim merak ettigim bir konu var: Aksama dogru yani gunes batimina yakin cicegimin yapraklarinda su tanecikleri oluyor. Bütün yapraklarin hepsinin ucundan su damlaciklari damliyor. Bunun nedenini merak ediyorum.
  ***
  Aracaea familyasından çoğunda görülen bir şeydir. Yeni gelişmekte olan yapraklarda olması normaldir. Eskilerde de oluyorsa fazla sıklıkta suluyorsunuz, sulama sıklığını azaltın anlamına gelir.

 45. Gülsen, İstanbul dedi ki:

  Toprağın üstü köklerle doldu. Üzerine toprak eklemeli miyim?
  ***
  Köklerden hava almayı seviyor. Bırakın öyle kalsın. Ama eğer kökler saksıya sığmayacak şekilde çoğalmışsa bir boy büyük bir saksıya aktarmalısınız. veya üstüne 3cm’yi aşmayacak şekilde toprak ilave edin. Şimdi zamanıdır.

 46. Melis, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçeği iki gün önce aldım. Saksısı biraz küçük. Yeni bir saksıya taşısam bir şey olur mu?
  ***
  Saksı küçük değildir. Ne zaman kökleri aşırı çoğalır saksıya sığmaz olur, o zaman saksı değiştirirsiniz. En azından bu yıl gerekmez diye düşünüyorum.

 47. Yaşar, Yozgat dedi ki:

  Ben bu sene anneler gününde eşime antoryum çiçeği hediye ettim. Çiçeği aldığımda 5 tane çiçeği vardı şimdi 11 tane ama bir olumsuzluk gördüm. Kırmızı olan çiçekleri yeşilleşmeye başladı anlıyacağınız kırmızı çiçekleri yeşileniyor, yarı kırmızı yarı yeşil oluyor. Yeşiller de giderek çoğalıyor. Ne yapmam gererekiyor?
  ***
  Eskiyen çiçekler yeşile döner. Bu bir problem değil. Yeni çiçekler ilk açtıklarında öyle oluyorsa ya antoryumunuzun özelliği öyledir ya da topraktaki hormon hala etkisini sürdürüyordur.

 48. Canan, Almanya dedi ki:

  Benim de kirmizi antoryumum yapraklari buyuyor fakat çicekleri dokulunce bir daha çikmadi. Saksisini degistirdim yapraklar guzel ama çicekleri çikmiyor bayadir. Ne yapabilirim?
  ***
  Yapraklarına günde en az üç saat sabah güneşi veya akşam güneşi değebilmeli. Başka çaresi yok.

 49. Emine, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğimin yaprakları yanık gibi olmaya başladı. Çok fazla güneş almıyor. Acaba neden olabilir?
  ***
  Düzenli aralıklarla sulama sıklığı yüzünden olabiliyor. Yanlış toprak yüzünden olabiliyor. Yukarıdaki bilgileri okursanız daha iyi aydınlanırsınız.

 50. Havvanur, İstanbul dedi ki:

  İşyerimde bir tane kırmızı antoryum var bunu çoğaltmak istiyorum. Çiçeğim bana göre oldukça sağlıklı ve canlı. Çoğaltma kısımda kökten yavru verirse demişsiniz. Bunu nasıl anlayabilirim? çiçeğimin dip kısmında karmaşık birçok dal grubu var. yanlardan çıkan genç dal grupları mı bahsettiğiniz yavrular? Eğer onlarsa nasıl zarar vermeden ayırabileceğimi de anlatırmısınız? Bir de dip kısımlarda yapraksız kahverengi renkte tüylü gibi kadife gibi uzun yapılar var bunlar kök mü, topraga temas ettirmem gerekli mi?
  ***
  Dipteki ayrı dallardan ayırabilirsiniz. Veya bir dalı kesip başka yere dikebilirsiniz. Şimdi yaparsanız bir aya kadar köklenir ve gelişmeye başlar. Daha fazla gecikmeyin. Bu şekilde antoryum çoğaltmak çok kolay. Benim bütün denemelerim iyi sonuçlanmıştır. Bu bitki toprak altında kalan kısmından yeni kökler geliştirip durur.
  Dipteki kısmında dediğiniz kökler olduğu gibi kalsın. Saksıda fazla boşluk varsa kökler açıktaysa üstüne toprak serpin bir iki cm yükseklikte toprak yayın. Antoryum bunu sever.

 51. Mehmet E. -İstanbul dedi ki:

  Sonunda 4 adet çiçek açtırdım :) ama çiçekcilerdeki kadar parlak değil.. bilgiler için çok teşekkürler.
  ***
  Çiçekçiler yaprak parlatıcı spreyliyor onun için ışıl ışıl görünürler.

 52. Deniz, Mersin dedi ki:

  Ben geçtiğimiz mayıs ayında Antoryum aldım. Aldığım sırada altı tane kırmızı çiçeği vardı. Fakat çiçekler solunca tekrar yenisi açmadı. Yeni yeşil yaprakları çıkıyor; fakat kırmızı çiçek açmıyor. İki haftada bir sıvı gübre veriyorum. Doğrudan güneşi görmüyor; fakat bulunduğu yer aydınlık. Ne yapabilirim?
  ***
  Güneş almazsa asla çiçek açmaz. Güneş almasını sağlayacaksınız. Aydınlık yeterli değil.

 53. Hacer, Aksaray dedi ki:

  Benim bir antoryum çiçeğim var. Pencerenin önünde güneş gören bir yerde. 8-10 tane kırmızı çiçeği var. Her yaz kış çıçeği oluyor her gören hevesleniyor. Benim sorunum son iki haftadır kırmızı çiçeklerde bitler var. Minik nokta kadar ağ yaparak dolaşıyorlar ve alocasıa çiçeğimde de aynı bitler var ve yapraklarını birer birer soldurdu. Çiçekçiden aldığım bit ilacını alocasıaya bir hafta içinde iki defa kullanmama rağmen yine bitler dolaşıyor. Bugün anturyumda da farkedince bitleri ne yapcamı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Onlar örümcek bit. Normal yaprak bitleri için olan ilaçlar kesinlikle etki etmez. En iyi çare sık sık yıkamak, yapraklarına su püskürtmek ve bitler yine görünüyorsa ıslak bezle silmektir. Ben böyle yapıyorum sorun olmuyor. Başka çare aramayın. Alokazyada ise çok fazla ürüyorlar. Başa çıkamazsınız. Bu bitlere karşı etkili olan ilaç zarai ilaç satılan yerlerde bulunan kırmızı örümcek zararlısına karşı olan ilaçlardır. Mesela Avirmec EC adlı ilaç birebir etkilidir ve bitkilere hiç zarar vermez.

 54. Yelda, İzmir dedi ki:

  Yazınızı dikkatle okudum benim de anotoryumum var beş aydır. Yeni evimi değiştirdim durduğu oda güneş almıyor. Diğer odalar güneş göruyor. Öğlenleri diğer odada günes görüp daha sonra yerine alsam olur mu?
  ***
  Olmaz. Sık sık yapılan yer değişiklikleri stres ve şok etkilerine sebep olup gelişmeyi tamamen durdurur.

 55. Mehmet E. -İstanbul dedi ki:

  Çok sağlıklı olan antoryumumun son 45 gündür bazı yapraklarında çürüme var. Kısım kısım bazı yerlerinde sararma bazı yerlerinde ise kahverengiye dönüşme.. Oda sıcaklığında tutuyorum ama evden çıktığımda kombiyi kapatıyorum yine içerdeki sıcaklık 12 derecenin altına düşmüyordur muhtemelen. Sulamayı ise 15 günde bire düşürdüm, zira bu havada toprak zaten kurumuyor. Son 2 aydır yapraklarına su da püskürtmüyorum yine havanın soğumasında dolayı, saksısını da en son 8 – 9 ay önce değiştirdim. Nerede hata yapıyor olabilirim?
  ***
  Muhtemelen kıştan dolayı pencereler daima kapalı, ortam havadar değil, esinti hiç yok. Böylece toprağın içi büsbütün havasız kalıyor. Havasız ve daima ıslak kalan toprakta kökler mutlaka çürür. Bunun etkileri de yapraklarda görülür. Benim gözlemlerime göre antoryumların en iyi gelişimi ve çok sağlıklı olması toprak yüzeyini köklerinin kapladığı zaman oluyor yani kökler rahatça nefes alabildiği zaman. Eğer son saksı değiştirdiğinizde kökler fazlaca toprak altında kalmışsa üstten toprağı biraz boşaltmanızı tavsiye ederim. Benim antoryumlar oldukça soğuk odada ama kışın çiçek açmaya devam ediyorlar. Hiçbir bozulma olmuyor.

 56. Elif, Aksaray dedi ki:

  Çok sağlıklı bir antoryumum vardı. Yaprakları kocaman, çiçekleri iri ve kırmızı.. Üç yıldır böyleydi. Toprağını nisanda değiştirdim. Öğleden sonra güneşini alan ferah bir yerde bulunuyor. Benim sorunum eski ihtişamının kalmaması yani yaprak veriyor ama büyümüyor. Rengi yeşil değil açık yeşil oldu. Çiçekleri kocaman değil küçücük kalıyor ve hemen çürüyor. Yaprakları ortadan delinerek kuruyor. Yapraklarının da kenarı kuruyordu makasla kestim kenarlarını. Bitki besini de vermeme rağmen faydası olmadı. Atmaya da kıyamıyorum çünkü hala yaprak ve çiçek vermeye çalışıyor ama küçücük büyüyemiyor.
  ***
  Yanlış toprak kullanmışsınız ve gereğinden fazla sıklıkta suluyorsunuz. Kışın esintisiz ve sıcak ortamlar zarar verir. Büyük bir ihtimalle de çok toprak kullandınız kökler boğuldu çürüyorlar. Üst kısımdan toprağı azaltın. Toprak çabuk kurumuyorsa seyrek sıklıkta sulayarak nisana kadar idare edin sonra da yukarda tarif ettiğim gibi toprak hazırlayarak toprak değiştirin. Bitki besini de önemli.

 57. Zeynep, Manisa dedi ki:

  Yazılanların hepsini okumaya çalıştım ve gerekli olanları uyguladım. Fakat sanırım ters giden bir şeyler var. Eşim öğretmenler gununde aldı cicegimi. Yani 15 gün oldu evimize geleli. Çok güzel beş tane kırmızı çiçek vardı üstünde. Hatta bir tane de açmak üzereydi. O kurudu iki tanesi de hafif mor gibi oldu. Sonra da kahverengiye döndü. Diğer üç çiçek güzel. Hepsinin olmesinden korkuyorum. Çok mu suladim az mi suladim bilmiyorum. Evim kaloriferli soğuk değil. Öğlenden sonra güneş alan bir pencerenin önünde duruyor. Ne yapmaliyim? Çicegimin ölmesini istemiyorum.
  ***
  Çok özel kontrollü seralarda yetiştirilenler adaptasyon sürecine tabi tutulmadan derhal piyasaya sürülüp ev ortamında gelince bozulmalar gösterir. İyi bakarsanız zamanla evinize adapte olacaktır. Hem anlattığınız şeyler hiç de bozulma sayılmaz. Çünkü ciddi bir yer yadırgaması yaşamış, olacak o kadar. Sık sık odayı havalandırın. Sizin oranın havası nasıl bilmiyorum ama dışarda ısı 6C derece altına düşmedikçe sık sık pencereyi açın uzun bir süre açık tutun. Hava akımları hayat verir. Her türlü bakım şartı yukarda yazılı. Onları mutlaka dikkate alın elinizden geleni yapın.

 58. Ranya, Adana dedi ki:

  Geçen yıl aldığım antoryum çiçekleri büyüktü. Bu sene çiçekleri kücük normal mi?
  ***
  Fark fazla değilse normal diyebiliriz. Ama fazlaysa toprak dengesinde, köklerin topraktan beslenmesinde problem var demektir. yukardaki bakım bilgilerini okuyup gereğini harfiyyen yaparsanız belki eskisinden bile daha gösterişli olacaktır.

 59. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bu sabah ekmek almaya çıktığımda bir çiçekçi dükkanının önündeki çöpe konmuş bir antorium buldum. 3 yapraktan oluşan tek bir parçası sağlamdı. çiçekçinin şaşkın bakışları ve “hanfendi o çiçek tutsa bile büyütemezsiniz, çok narindir, bildiğiniz çiçeklere benzemez o” gibi bilgiç lafları altında o parçayı kopardım ama kök zarar gördü. Eve getirip hemen diktim ancak mevsimi değil. Bekleyeceğim bakalım. Şimdilik mutfakta tezgahın üzerinde tutayım diyorum. Orası hem nemli hem sıcak. Ancak güneş görmüyor. Sizce uygun mu? Bu arada hayatımda ilk kez bir antorium çiçeğine sahip oldum. heyecanlandım. :))
  ***
  Şimdi kıştayız. Bence güneş gören bir pencere önünde bulundurun. Çok sıcak istemez. Güneşin yaprakları ısıtması iyi olur. Bulunduğu yerin sıcaklığı 15 derecenin altına pek düşmedikçe, biraz daha sıcak olursa köklenmesi için yeterlidir sanıyorum. Bekleyeceksiniz. Sizin orada güneşin yakıcılığı ne zaman başlar bilemem, belki marttan itibaren güneşi pencere tülünün ardından alması daha iyi olur. Kış boyunca sıcak günlerde yapraklarına öğle vaktinde su püskürtün köklenmesine etkisi olur. İnşallah köklenirse hayatınız boyunca yaşatabilirsiniz. Benimkiler soğuk istanbulda soğuk salonda gelişmeye devam ediyorsa, Aydında biraz sıcak bir odada köklenmesi mümkündür diye düşünüyorum.

 60. Ebru, Sakarya dedi ki:

  Tabi çok soğuk hava. Ben sabahtan çiçeği balkona koyuyordum. 1 saat falan durunca içerı alıyordum. Eskisi gibi sağlıksız durmuyor ama çiçek. Az bir pencere açıklığı yetmez dıye dışarı alıyordum ama şimdi hep içerde. Sizin dediklerinize uymaya calışıyorum.
  ***
  Bakın biraz hava almak yaramış demek. Siz dediğim gibi yapın. Yerini değiştirmeyin. Bakımını aynen yukarda ince ince yazdığım gibi yapın.

 61. Filiz, Aydın dedi ki:

  Daha önce size bahsettiğim, çöpten bulup diktiğim küçük antoryumum sanırım kuruyor. 3. yaprağında da bozulma başladı. ne yapabilirim?
  ***
  Yine de kuruma alameti diye bakmamak lazım. Bütün yapraklar kurusa bile ilkbaharda yeniden filizlenebilir. Yukardaki bilgileri uygulayabilirseniz yaşatabilirsiniz. ilkbahardan itibaren canlanır.

 62. Filiz, Aydın dedi ki:

  18 aralıkta dikmiştim. Bugün ikinci kez tam söylediğiniz gibi suladım. Baharda yeniden filizlenebileceğini söylediğiniz için mutlu oldum. Yapraklar tamemen kuruyunca onları keseyim mi? ya da şimdi mi keseyim?
  ***
  Sararma tamamlanınca kesebilirsiniz. Sararma esnasında kesmemek lazım çünkü yapraktaki saptaki besin ve enerjinin bir kısmı gövdeye çekiliyordur ziyan olmasın.

 63. Merve Aslan dedi ki:

  Merhabalar, bana hediye, dal olarak antoryumlar verildi. Ben bu çiçekleri yaşatmak istiyorum fakat kökleri yok. Emin olamadığım için yarısını suya koydum belki kök salar diye, yarısını da saksıya diktim. Kökü olmayan antoryumu nasıl yaşatabilim?
  ***
  Kesme çiçek yani vazoluk çiçekler halinde ise bunlar solar çöpe atılır. Köklenmeleri imkansız. Ama eğer dal ise, her yaprak dibinde mutlaka çok kısa kök uzantılar vardır. Suda veya toprakta zamanla o kökler uzar. Eğer bu şekildeyse aynen devam edin bekleyin. Suda beklettiklerinizin suyunu haftada bir değiştirin. Kökler birkaç santim uzayınca toprağa dikin.

 64. Gamze A. -Tekirdağ dedi ki:

  Benim antoryumum her geçen gün kuruyor. Ne yaptıysam engelleyemedim. Antoryum çiçeğim camın önündeydi ve güneş de alıyordu. Ama kış ayları gelince sanırım kaloriferler yanınca, çiçeğim kurumaya başladı. Yerini değiştirdim. Odanın ortasına doğru bir yere koydum. Oda 3 pencereli yani aydınlık. Ama odanın ortasında aldığı güneş yeterli midir? Sulaması eli ıslatacak şekilde olmalı demişsiniz. Yani nemliden daha fazla olmalı anlamına mı geliyor? Evi hergün havalandırıyorum. Yazın daha büyük bir saksıya aldım. İçine de %100 doğal bir toprak kullandım. Yosun ve sazlıkların tortuları varmış içinde. Kurumasını engellemek için ne yapmalıyım?
  ***
  Yanlış toprakta yanlış sulama kökleri çürütür. Gereğinden fazla büyük saksıda kökler çok fazla toprakta havasız kalırsa bu da kökleri çürütür, sonuçta yapraklarda da sararmalar kurumalar çürümeler başgösterir. İşte bu hataları herkes yapıyor. Yukarda bunları anlattım. O bilgileri okuyun. Başka yapılacak bir şey yok. Belki üstten toprağı eksilterek köklerin hava almasını ve oda sıcaklığını hissetmelerini sağlayabilirsiniz. O zaman bozulma duracaktır.

 65. Gamze A. -Tekirdağ dedi ki:

  Çiçeğimin saksısını değiştirdim. Küçük bir saksıya aldım. Yaprak sararmasını engelleyen içerisinde klorofil maddesinin faaliyetlerini artırıcı ve aynı zamanda besleyen bir çiçek besini aldım suyuna karıştırdım. Bu besini hemde topraktan sulamaya hemde yapraklarını sıktığım suya karıştırıp aynı zamanda kullanabilir miyim? Saksı değiştirirken biraz köklerinde kopmalar dökülmeler oldu sorun olur mu?
  ***
  Bahsettiğiniz besin hakkında bilgim yok ama anlattığınıza göre uzun süre (bir yıl kadar) aynı toprakta kalmış, yapraklarda sararma görülen ya da pH derecesi zamanla yükselmiş topraklar içindir. Antoryumlara genel amaçlı bitki besini ya da orkide besini ortalama 20 günde bir vermek yetiyor. Saksı değiştirirken köklerinin hangilerinin ne kadar zarar gördüğü önemli: birkaç kök kopmuş veya zarar görmüş bu zarar vermez ama çoksa belki zararı olabilir. Kök ortamı (saksı büyüklüğü ve toprağı) doğru ise ve ev ısısı uygunsa muhtemelen yapraklarda bozulma oluşmadan yeniden köklenir.

 66. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Evime 8 ay önce hediye gelen benimde bir antoryumum var fakat kışın evim çok soğuk oldu. Pencerin önünde korunaklı bir yere koydum. Çiçekleri açıyordu ama daha kırmızılaşmadan yeşil renginde kuruyor hep. Sulamak için dün akşam baktığımda yaprakları elimde kaldı tek tek, garip olmuşlar. Şu an sadece yaprak ve çok zayıf kaldı. Dipten gelen küçük yapraklar var fakat onlar da sararıyor. Ne yapabilirim onu kurtarmak için? Bu arada çiçekçiden gelen saksısında hala.
  ***
  Soğuk olsaydı hiçbir yeni gelişim göstermezdi. Bizim ev de soğuk. Hiçbir şey yakmayız. Buna rağmen gayet sağlıklılar. Siz gerekmediği halde çok sık sulamışsınız. Devamlı su içinde kalmış. Halbuki bekleyeceksiniz toprak elinize yapışmayacak kadar ıslaklığını yitirsin o zaman sulayın. Eğer daima sırılsıklam kalıyorsa bir yıl geçse bile sulamayacaksınız. Sonra besin vermek de önemli. Verdiğim bilgileri okumalısınız.

 67. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba, benim de bir antoryumum var bundan yaklaşık 9 ay önce geldi evime. şimdi ise çok kötü. kırmızı çiçekleri kurudu, yaprakları sanki yanık gibi oldu ve tek tek dökülüyor dalından. Salonum soğuk ondan olabilir mi? ve gittikçe de sanki ölüyor. çiçekçiden geldiği saksıda ve toprakta. tavsiye ettiğiniz gibi toprağı sıkı değil, suladığım zaman (toprak kuruyunca suluyorum) sular hemen saksıdan akıyor. Bir kaç tane kökler görünür gibi. sanki büyük değil, orta boydan biraz küçük. ne yapabilirim çiçeğimi kurtarmak için. lütfen yardım edin. sadece besin vermemiştim onu verirsem toparlarmı kendini. yoksa ümidi keseyim mi.. bu gidişle yaprak kalmayacak dalında çünkü.
  ***
  Salonunuz ne kadar soğuk oluyorsa o yüzden olabilir. Bizim salon da oldukça soğuk. Ama sanıyorum en soğuk havada bile en fazla 6 – 7 derece kadar soğuk oluyordur. Dışarsı gibi hiç değil. Evde hiçbir ısıtıcı kullanmayız. Belki kış boyunca sıcaklık 15 dereceğyi nadiren bulur. İstanbulda kış soğukları pek sert olmaz zaten. Antoryumlarım maşallah çok sağlıklı. Şimdi tekrar tomurcuklandılar. Ya da siz gereğinden fazla susuz bırakıyorsunuzdur. Antoryumlar toprağı kuruyunca değil, ıslaklığını yitirince sulanmalıdır. Toprak elinize yapışmıyorsa sulama zamanı gelmiştir. Şimdilik besin vermeyin bir şey değişmez. Salonunuz 5 dereceden çok daha fazla soğuk oluyorsa ve çok uzun süreli ise günlerce öyle devam ediyorsa antoryumlara zararlı olabilir.

 68. Emrah, İstanbul dedi ki:

  Yazınızı baştan sona okudum bugunden itibaren uygulamaya başladım. Yeni bir dükkan actim bana bu mükemmel çiçek hediye olarak geldi. Fakat yazınızda rastlıyamadıgım yaprakların ortalarında sarı yarıklar olusuyor. Alttan yeni çiçekler geliyor. Şu anda üstünde acmamış çiçeklerle birlikte 9 çiçek bulunuyor. Çiçekçiden alındıgı için topragı ile pek bilgim yok sadece o büyük yeşil yaprakların sararıp ortalarından 2-3 cm uzunlugunda yarıkların olusması beni endişelendiriyor.
  ***
  1999 yılından beri antoryum yetiştiririm hiçbir zaman böyle bir sorunla karşılaşmadım. Sizinkinde problem belki gereksiz yere sık sulamaktan kaynaklanıyordur. Ama daha kuvvetli ihtimal, köklere göre toprağının fazla, saksısının büyük olması ve köklerin havasız kalmasıdır. Üstten toprak azaltmanızı tavsiye ederim.

 69. Muhlise Sevinç dedi ki:

  Ben 1 ay önce antoryum çiçeği aldım. Başta çok güzeldi ama şimdi kuruyor ve çiçekleri dökülüyor. Kurumaması için ne yapmalıyım? Şunu beliteyim ben güney doğuda yaşıyorum nemi pek yoktur ondan olabilir mi acaba?
  ***
  Saksısını, toprağını, köklerini inceleyin. Yukarıda anlattıklarımı okursanız neyin ne olduğunu daha iyi anlarsınız ve daha iyi inceleyebilirsiniz. Sonra bozulma sebebi kök ortamından mı kaynaklanıyor yoksa evin şartlarında mı anlarsınız. Ona göre gerekeni yaparsınız.

 70. Hanife, Ankara dedi ki:

  Antoryum, afrika menekşesi, kaktüs, orkide, sardunya, mum çiçeği çiçeklerimden bazıları.. Besin takviyesi için bunların her biri için ayrı satılan sıvı besin mi almam gerekiyor? Menekşeler için olanından hazırladığımda artarsa sardunya ya veriyorum, bir terslik olmadı. Antoryuma da versem bir zararı olur mu?
  ***
  Hiçbir zararı olmaz. Genelde afrika menekşesi, antoyum, orkide bitkilerine birbirlerinin besinleri uyar. Ya da üzerinde “genel kullanım” yazan bitki besinini her bitkinizde rahatça kullanabilirsiniz. Sadece sardunya besini diğer bitkilere zarar verir. Sırf yaprak amaçlı olan besin de birçok türe zarar verebilir. Ayrıca, üstünde her sulamada verin yazıyorsa siz ortalama 20 günde veya ayda bir verin.

 71. Arzu, Baku dedi ki:

  1 yil once antoryum cicegi aldim. Aldigim zaman 3 tane kirmizi ciceyi vardi. Cicekleri kuruduktan sonra bir daha cicek acmadi. On gun once gunes gorsun diye pencere onune koydum. Yeni yapraklar cikiyor ama hala cicek yok. Buyuk yapraklarinda kendi kendine yirtilmalar oluyor ne yapabilirim?
  ***
  10 günde herhangi bir sonuç alamazsınız. Antoryum çok yavaş gelişir. Yırtılmalar toprak yüzünden oluyor. Yukarıdaki ayrıntılı bilgileri mutlaka okuyun.

 72. Arzu, Nevşehir dedi ki:

  Antoryum çiceğim böceklenmeye başladı. Ne yabilirim?
  ***
  Bir saksı antoryumda hiç problem bile değil. Yaprakları önce duşun altında yıkayın sonra ıslak bezle güzelce silin. Üç beş gün arayla birkaç defa tekrarlarsanız böceklerden tamamen kurtulursunuz. Sonra da mutlaka haftada bir defa yaprakları silin tertemiz edin.

 73. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, Bugün antoryumun toprağını değiştirdim. Kökler aşırı derecede dolaşmıştı açtım biraz büyükçe saksıya koydum ama fazla toprak koymadım. Şimdi çiçeğe vitaminli su versem zararı olur mu yoksa ne zaman vermeliyim?
  ***
  Besin filan vermek için önce iki ay kadar bekleyin yeni toprağına alışsın. Toprak iyiyse dört ay besin vermeyin.

 74. Zeynep, Bartın dedi ki:

  Antoryum çiçeğime bir yıldır bakıyorum. Yeri havadar bol ışıklı bir alanda. Sağlıklı yeşil yaprakları var fakat çiçekleri yapraklarına göre çok küçük açıyor. Hiç besin takviyesi yapmadım. Ondan olabilirmi? Devamlı çiçek verirken gübre takviyesi (topraktan) yapmalı mıyım? Öneriniz nedir?
  ***
  Evet ondan dolayıdır. Salon bitkileri için hazırlanmış olan genel kullanım özellikli bitki besininden 20-30 günde bir vermelisiniz. Orkide besini de uygundur.

 75. Sare, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar ben bugün internet üzerinden anneme hediye saksıda antoryum gönderdim. Toprağın ne zaman değiştirilmesi ve hangi toprağın kullanılması gerekiyor acaba?
  ***
  Yukarıda tüm bilgiler mevcut. Lütfen okuyun.

 76. Nazan, Giresun dedi ki:

  Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Anneler gününde çocuklarım Antoryum bitkisi almışlar. Ben karadenizde yaşadığım için kaç günde suluyayım? Saksını değiştirsem olu mu? Bana biraz küçük gibi geldi. Toprağı çiçekçilerde satılan poşetteki topraklar olur mu? Daha iyi toprak alabileceğimiz yerler var mı?
  ***
  Antoryum Karadeniz havasını çok sever. Devamlı açık tutacağınız bir pencerenin yanına koyun. Sabah veya akşam güneşi de alırsa daima çiçek açar. Sulamayı toprak elinize yapışmayacak kadar ıslaklığını yitirdikçe sulayın. Çiçekçilerde satılan poşet topraklar genelde bozuk çıkıyor. Sizin oralarda Koçtaş varsa oradan toprak alın. Anadolu marka toprak çok iyidir. Ya da ormanlardan kuytu yerlerdeki çürüntü birikimlerinden alın bu en iyisidir. Bulabilirseniz toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırın antoryumunuzu sonra dikin. Bulamazsanız o toprağı iyice eleyin tozundan arındırın. Bu sayfada yeterince bilgi var okumanızı tavsiye ederim.

 77. Beture, Baku dedi ki:

  1 yil once antoryum ciceyi aldim. Tek tek yapraklari cikiyor buyudukden sonra yapraklar kendi-kendine catliyor ve catlar buyuyor yapraklari kötu gorunuyor ne yapabilirim?
  ***
  Sebep yanlış kök ortamı. Genelde yanlış topraktan kaynaklanır ya da gereğinden fazla büyük saksıda fazla toprakta köklerin boğulmasından. Benim tavsiye ettiğim gibi toprak istiyor. Diğerleri zararlıdır. Okuyun gerekeni yapın.

 78. Gülçin B. -Çankırı dedi ki:

  Bir senedir antoryum çiçeğim var. İlk aldığımızda 4 5 tane çiçegi vardı. Zamanla kurudular. Ben de kuruyan dalları kestim. Bir senedir 6ya yakın yaprak verdi ama çiçek vermedi. Vitamin veriyorum sulamasına dikkat ediyorum. Güneş alan yerde duruyor ama yine de çiçek açmadı. Ne yapmam gerek bilemiyorum. Çiçek açmasını çak istiyorum.
  ***
  Çok kişi odanın güneş almasıyla bitkinin güneş almasını aynı şey sanıyor. Yapraklara güneş değmeli, ısıtmalı. Mesele budur. Yakacak kadar ısıtmayacak buna dikkat edeceksiniz. Sabah güneşinin akşam güneşinin zarar olmaz. Yazın öğle civarı güneşi geliyorsa yapraklar yanmasın diye pencere tülü ile filtrelemelisiniz.

 79. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçegim her sabah 3 saat güneş alıyor. Hava almasını da saglıyorum. Yeni yeni çiçek açmaya başladı Çok mutlu oldum. Ancak yanındaki çiçegi rengini degiştirdi sapsarı olmaya başladı. Sanırım kuruyacak. Bu durumda ne yapmalıyım? Çiçegini kesmeli miyim?
  ***
  Solan, rengi değişen, çirkinleşen çiçekleri eğer sap hala sağlıklıysa sap ucundan kesin. Sapı ise iyice kötüleşmeye başladığı zaman dipten kesin.

 80. Gülşen Türk dedi ki:

  Daha önce oturduğum evde birsürü çiçeğim vardı. 2 yıl önce taşındım. 15 günde hepsi öldü. Yaklaşık 1 metre ağaç soldu. Ben de bir daha yetiştirmedim. Geçnlerde kılıç diktim filiz çıktı. Bütün camı çiçek aldım. Geçen hafta kırmızı antaryum aldım ama bana satıcı güneş görmeden büyür dedi. Bir köşeye koydum. Şimdi de yazınızı okudum arada kaldım. Yerini değiştirmeli miyim? Solmasını istemiyorum.
  ***
  Güneşsizlikten değil, havasızlıktan bozulur. En sık açtığınız bir pencerenin hemen yanında bulunması çok iyi olur. Böylece hem sağlığı bozulmaz hem hızlı büyür. Güneş çiçek açabilmesi içindir. Güneş almazsa çiçek açmıyor. Çiçekçilere danışmayın onların tavsiyeleri bütün çiçeklerinizin sonunu getirecektir.

 81. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Antoryumun toprağı nasıl olmalı?
  ***
  Aynen yukarıda verdiğim tariflerdeki gibi olmalı. Dikkatle okuyun.

 82. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Artik benim de minik bir antoryumum var.:) Okulda mudur muavinimize hediye gelen antoryumu bugun iyice inceledim minik ve 5 yaprakli bir yavrusunu ayirdim. Ustelik koku de var. Ponza karisimli torfa diktim. Difenbahyamin sorunsuz gelistigi yerde ona arkadaslik yapsin diye yanina koydum.:)

 83. Aylin, Baku dedi ki:

  Bu bitki tohumla yoxsa kokle coalir?
  ***
  Dallarından çoğaltılır. Tohumdan çoğaltabilemezsiniz.

 84. Özgür Ö. -Ankara dedi ki:

  Merhaba Antoryumla 2 ay gibi kısa bir süredir ilgileniyorum..Kırmızı ve çok bulunan tür ile başladım. İyi gidiyor sorunum yok. sonra beyazlarının olduğunu görünce araştırdım ve bir süre sonra beyaz antoryum bulabildim ve aldım. ama çiçekleri evimdeki kırmızılara göre çok küçük. bitki de biraz genç gibi. sormak istediğim yeşil gibi çiçekler de var bunlar zamanla beyazlaşır mı? çiçek mevcut boyuna göre daha büyür mü? (internetteki çiçekler beyaz plastik gibi damarlı ve estetik) Ya da çiçekler ömrünü tammlayıp bu boyda ölüp, bitkinin gövdesi büyüdükçe mi çiçekler de büyüyecek? Kırmızı antoryumum bitki olarak da çiçek olarak da büyük olarak geldiğinden ve tecrübem olmadığından sormak istedim beyazlarımın fotosu aşağıdaki linkte
  Sevgilr saygılar
  https://lh4.googleusercontent.com/-4qM1TsIGkUs/UBBPHzVYkOI/AAAAAAAAAP8/YvRMjREUdog/s512/DSCF0198.JPG
  https://lh4.googleusercontent.com/-vIKnl5ThCsA/UBBPHFbro-I/AAAAAAAAAP4/psaQ_tLHiJQ/s512/DSCF0193.JPG
  ***
  Yeşil çiçekler geçmiş.. isterseniz kesin atın. Hangileri yeni açmış hangileri eski şöyle anlarsınız: Burun gibi çiçek uzantıları küçük, ince, taze ve sarı ise yeni açmış olan çiçektir. Kalınlaşmış ise ve sarılığı kaçmış, yeşile veya beyaz dönmüş ise o çiçek eskimiştir. Zaten yeni taze çiçekleri bembeyaz olur yeşil olmaz. Bitkinin boyuna büyüklüğüne gelince, antoryumlar artık kolonlama tekniği ile üretiliyor, büyütülmesi anca hormonlarla yapılabiliyor. Bunlar dipten çok fazla gövdeli olurlar. Çok çiçekli olması da çok gövdesi olmasından kaynaklanır. Sabredeseniz zamanla normal büyüklüğe gelirler bu da bir veya iki yılı bulur. Ankara iklimine göre her yıl sadece mayıs ayında kökten ayırabilirsiniz. Gelecek yıl mayısta çoklu gövdeleri üçerli guruplar halinde ayırıp ayrı ayrı saksılara dikerseniz daha iyi olur.

 85. Amine, Elazığ dedi ki:

  Ben antoryum çiçeğimi yeni aldım. 3-4 gün oluyor. Saksısı küçük geliyor. Kökleri yarıya kadar dışarda görünüyor şimdi değiştirsem büyük bir saksıya koysam olur mu?
  ***
  Kökleri hiç rahatsız etmeden kalıp gibi çıkarın, iki parmak farkla az büyük saksıya, altta ve kenarlarda ik parmak toprak ilavesiyle yerleştirin. En üst yüzeye ise sadece üst yüzeydeki kökleri belirli belirsiz örtecek kadar toprak yayın. Daha derin olursa kökler çürür antoryumunuz büyük bozulma geçirir.

 86. Leyla, Adana dedi ki:

  Şubattan beri yaprak çıkarıyor çiçek açmıyor. Çiçekçi bana kırmızı toprakla hayvan gübresi karıştır çiçek açar dedi ama korkuyorum. Dediğini yapmalı mıyım? Yaprakları küçüldü.. onu kaybetmekten korkuyorum. Rüyamda çiçeğim ölmüş nasıl ağlıyorum.. Adana gibi bir yerde direkt güneş görmesi zararlı olmaz mı? Yaprakları yakmasın?
  ***
  Çiçekçiniz antoryumu başka bitkilerle karıştırmış. Sakın dediğini yapmayın. bu sayfada en önemli bilgiler var ona göre hareket edin. Adananın güneşine gelince, sabah erkenden veya akşam son güneşi iki saat alsa korkmayın bir şey olmaz. Ama yine ben Adanayı bilmiyorum yaz boyunca direkt güneşi hiç almasa da olur. Belki çiçek açmasa bile en azından sağlığına tehlike düşmez. Diğer zamanlarda çiçek açar.

 87. Şefika, Samsun dedi ki:

  Ben de çiçeğimin yapraklarının yırtıldığını ve neden olduğunu soracaktım ama öyle güzel bilgiler paylaşmışsınız ki çok bilgilendim ve bakımı için daha çok bilgiye sahip oldum emeğinize sağlık…

 88. Özgür Ö. -Ankara dedi ki:

  Şu an bitkilerim için tam emin olamadığım şey doğru su miktarı için bir ölçeklendirme yapıp yapamadığım..Sıcakların da bunda etkisi olabilir. Daha önceden yeşil olan ve eskimiş beyaz çiçekler kahverengileşti. Ayrıca kırmızı olan türün fotoğrafta en soldaki yaprağının ucu küçük sarı leke oldu. Toprağı tavsiyeniz üzerine dıştan nem kurumadan sulamıyorum beyaz olan bitkinin toprağı yarı yarıya perlit ve torf..kırmızı olan sadece torfdan oluşmakta..
  Özellikle fotoğraf linki verdim ki diğer arkadaşlar da benzer sorun yaşıyorlarsa fotoğraflar üzerinden yorumlarsanız oluşan lekeler çiçeğin ömrünün bitmesi ile mi ilgili? ya da bir süreliğine sulama sorunum mu oldu? Sulamada az vermiş olabilirim ama çiçekçiden alığımda vıcık vıcık dıştan ele su gelirken ben toprak nemli ise sulamıyordum. Şimdi bu lekeler yüzünden acaba az mı su verdim diye düşündüğümden sormak istedim
  https://lh5.googleusercontent.com/-iIp_Umo6oBQ/UCM7X-var2I/AAAAAAAAAR8/SfvKkzK6UAA/s720/DSCF0345.JPG
  https://lh4.googleusercontent.com/-wFbrhT9rqWE/UCM7k1bNy6I/AAAAAAAAAR8/dTzRLgGQLsQ/s512/DSCF0348.JPG
  https://lh4.googleusercontent.com/-spherGw_Sz4/UCM7R3hJfGI/AAAAAAAAAR8/veCdVoPAe0Y/s512/DSCF0346.JPG
  ***
  Hiçbir sorun görünmüyor. Yeşillenmiş çiçekleri bozulmaya başlamalarını beklemeden kesmelisiniz boş yere kuvvet çekmesinler. Sarı lekeli yaprağa gelince o da normal. Bu sanıyorum çiçekçideyken başlamış bir problem. Sıcak ve havasız mekanlarda yapraklarda su damlaları uzun süre kalırsa yapraklarda hastalık olur. 26C derece ve daha sıcak günlerde yapraklara su fısfıslarsanız mantar hastalıkları yapar bütün yapraklar bozulur. Ama eğer yeri daima esintili ise su damlaları yapraklara yapışık kalamayacağı için zararı olmaz.

 89. Özgür Ö. -Ankara dedi ki:

  Yine fotoğraf üzerinden bir sorum olacak. Bu iki beyaz, tür olarak kesin farklımıdır? Ya da büyüdükçe mi bu şekli alacak?
  http://anthuriumhi.com/wp-content/uploads/2011/03/white-anthurium.jpg
  https://lh4.googleusercontent.com/-4qM1TsIGkUs/UBBPHzVYkOI/AAAAAAAAAP8/YvRMjREUdog/s512/DSCF0198.JPG
  ***
  Onların ikisi farklı. Antoryumların birçok kültivarı türetilmiş. Aynı renk olsalar bile çiçekleri, yaprakları, boyutlar, gövde yaprak boğum arası uzunlukları hatta ikilm ihtiyaçları birbirlerinden farklı olabiliyor. Bazıları devamlı yoğun nemli esinti ister. Bazılarına istanbulun hava nemliliği ve gün boyunca ara sıra hafif esintiler yeterli olabiliyor. Hangisi nasıl şartlarda bakılacak kimse bilgi vermiyor. Bu da ciddi bir problem. Ama saksılarda satılanların çoğu ev şartlarına, evin evlere has nemlilik derecesine adapte olabilir özelliktedir.

 90. Leyla, Adana dedi ki:

  Yine ben. çiçeğimi balkona koydum. ikindi güneşi alıyor 2 ,3 saat kadar. salondayken yeni yaprak çıkarmıştı, şimdi ise o yapraklar kırmızı renk aldı neden acaba? yeni birşeylerde çıkarıyor yaprak ya da çiçek bilemiyorum. acaba neler oluyor çiçeğime? yeniden salona mı koysam?
  ***
  Leyla Hanım, bu yaptığınız hep denemek istediğim bir şeydi. İstanbulda bizim fazlaca güneşli balkonda olmaz diye düşünüp şimdiye kadar hiç denemedim. Bana sorarsanız bekleyin derim. Yaprakların kırmızılaşması, yeni gelişen yapraklar az biraz güneş alırsa kırmızılaşır (bazı kültivarlarında asla kızarma olmaz). Madem yeni gelişmeler oluyor, iyiye işaret. Ya deneme amaçlı dışarda tutmaya devam edin ya da hemen içeri alın. Kendi merakım için antoryumunuzun hayatının riske atılmasını istemeye hakkım yok. :) İlkindi sonrası güneşini ezandan en az yarım saat geçtikten sonra almaya başlaması daha iyi olur. Ama kışın farketmez kış güneşinin zararı olmaz.

 91. Saliha dedi ki:

  Antoryumumu çiçekçilerden baharda köklü fide şeklinde aldım. Yazın balkonda tuttum bir sürü küçük yaprak çıkardı. Acaba bu yapraklar büyüyüp uzar mı? Resimlerdeki gibi kökleri toprağın üstüne çıkmıyor. bursada çiçekçilerden ponza taşı aradım çiçeklerim için ama bulamadım. Perlit karıştıdım toprağa saksıların diplerine hava alsın diye mozalik taşı koydum. ama benim antoryumumun büyüyüp çiçek açması için sanırım daha çook zaman var. başka ne yapabilirim?
  ***
  Antoryum yavaş büyür ama mini bir yavru bile üçüncü yapraktan itibaren çiçek açar. Yerinin şartları, güneş ve köklerinin hızlı gelişebileceği toprak ortamı önemlidir. Bu şartlar uygunsa olgun çağa gelene kadar her bir yaprağı eskisinden daha büyük olacaktır. Kökler iyi gelişemiyorsa çiçek açması daha geç olur, yaprak büyüklüğü de öyle. Poşetlerde satılan çok lifli bir toprak kullanıyorsanız ponzaya perlite gerek yok. Sadece eleyip ince tozundan arındırın o şekilde antoryumlara gayet güzel uyar. Saksının dibini taşlarla döşemek sonra toprak doldurup bitkileri dikmek çok iyi bir şey.

 92. Reyhan, Balıkesir dedi ki:

  Yaklaşık 1 yıl önce bu çiçek ile tanıştım ve evime aldım. Uygun zamanda saksı değişimi yaptım ve torf toprağı kullandım. Çiçeğim sağlıklı görünüyor. İlk aldığımda üzerinde olan çiçekler soldu. Yerine sadece 2-3 tane çiçek çıktı ama onlar da yeşil kaldılar. Yani o muhteşem kırmızılık artık yok. Lütfen bu konuda yardımcı olun.
  ***
  Antoryumun çiçekleri yıllarca dayanmaz. İki üç ay içinde yeşile dönerler veya solup giderler gayet normal bir şey. Yeni çiçek açtı onlar yeşil kaldı diyorsunuz. Hatanız var. Kırmızı antoryumlarda çiçek tomurcuğu henüz yeni çıkarken bile kıpkırmızıdır. Yeşile dönmesi anca çiçeğin açıp bir iki ay geçmesinden sonra mümkündür. Siz en iyisi buradan bakım bilgilerini (özellikle de güneşle ilgili kısmı) güzelce okuyun eksiğiniz nedir öğrenin.

 93. Filiz, Aydın dedi ki:

  Antoryum gibi çok özel bir çiçekle beni tanıştırıp cesaretlendirdiğiniz ve verdiğiniz çok değerli bilgiler için size çok teşekkür ediyorum. Kırmızı antoryumum 2 tane daha tomurcuk çıkardı. Pembe antoryumlarım da gerçekten büyümeye başladı.
  ***
  Son tecrübelerime göre aşırı sıcakta bir hayli yavaşlıyorlar. Bu yaz istanbulda aşırı sıcaklar epeyce uzun sürdü böylece anlayabildim. Aydın gibi bir yerde sağlıklı yetiştirebilmeniz büyük başarı. Şimdi aşırı yüksek yaz sıcakları geride kaldı gelişimleri hızlanır artık.

 94. Gülşen, İstanbul dedi ki:

  Antoryumum birkaç gündür yaprakları sararıyor ve kuruyor. Bu şekilde bütün yaprakları sararıp düştü. Acaba fazla sulamış olabir miyim? Köklerinde de yumuşama oldu çiçeğimin.
  ***
  Kökler çürümüş. Yukarıdaki bakım bilgilerinde bu problem anlatılmıştır. Lütfen oradan okuyun.

 95. Defne, Adana dedi ki:

  Ben iki, iki buçuk ay önce uzamış bir antoryumdan gövdesinden anlattığınız şekilde bir kısım kesip ektim. Ektiğimden beri aynı şekilde duruyor antoryum. Hiç gelişmedi ancak solmadı da hala yeşil. Kök vermiyor sanırım. Kök vermesi için ne yapabilirim ya da kök vermeyecek midir?
  ***
  Tam yaz ortasında yanlış zamanda yapmışsınız. Hem de Adanada.. Sebep bu. Madem canlı görünüyor bekleyin şimdi canlanması lazım. Yeri hafifçe esintili olmalı, sabah veya akşam güneşinin yaprakları ve saksıyı hafifçe ısıtması gerekiyor. Bu şartlarda hem köklenir hem yapraklanır. Bir daha böyle işleri sadece ilkbahar ortasında deneyin.

 96. Ayşegül, İzmir dedi ki:

  Bu sabah itibariyle antoryumum oldu. Geldiginde çiçeklerinden bazıları kırmızı bazıları da yeşildi bu nedendir acaba bir şey yapmam gerekir mi? Çiçegimi pencere önüne 3 ile 7 arası güneş gören bir yere koydum ama klima ve benzeri ısıtma cihazi yok o odada. Kışın soguktan zarar görür mü?
  ***
  Normaldir eskiyen çiçekler yeşillenir hoşunuza gitmiyorsa onları keser atarsınız. Bahsettiğiniz odada kışın hiç zarar görmezler. Çünkü İzmirde sıfırın altında soğuk nadiren olur hafif geçer ve kapalı mekanlara hiç ilişemez. Antoryum soğuğa o kadar hassas değildir içiniz rahat olsun.

 97. Leyla, Adana dedi ki:

  Çiçegimi merak etmiştiniz. Balkonda kızaran yapraklar tekrar yeşerdi. Şimdi 4 tana çiçek açıyor. Geldiğinden beri ilk defa yerini sevdi. Çok mutluyum. Kızım gibi onu da her gün seviyorum kontrol ediyorum.
  ***
  Sonucu yazmayı düşündüğünüz için çok teşekkür ederim. Geçenlerde istanbuldan bir hanım yazmıştı antoryumu bütün yaz bahçede tutmuş sonuç mükemmel. Demek ki antoryum Adana’da da istanbul’da da açık havada daha canlı gelişiyor.

 98. Defne, Adana dedi ki:

  Zamansız çoğaltma girişiminde bulunduğum çiçeğim hala aynı şekilde yaşıyor. Yaprakları hala canlı. Ancak bir yapraktan iki defa birinden de bir defa olmak üzere, yaprak diplerinde yaprak oluşumu gibi parça oluşmaya başladı, ama üç seferde de çıkan parçalar uzayamadan, gelişemeden geri kurudu. Tam tomurcuklanıyor gibi oluyor, seviniyorum, sonra o çıkan kısımlar kuruyor. Yaprak kenarında oluşan şeyler yaprak vermesinin işareti midir? Öyle ise neden gelişemeden kuruyor olabilirler?
  ***
  O şeyler gerçekten yeni gelişimler mi değil mi sizin bilmeniz lazım. Yeni gelişimler ise mutlaka yaprak çıkıyordur. Kuruyorlarsa sizin hatalarınız var, onlar nedir bilemem. Belki fazla güneş altında tutuyorsunuz, belki esintisiz yerde tutuyorsunuz. Antoryumlar esintisiz kapalı yerlerde çok rahatsız olur. Kökleri de fazla derinde olmamalı. Toprak gevşek ve havadar olmalı. Ayrıca antoryumlar ev ortamında iki ayda bir yaprak çıkarmak gibi çok yavaş hareket ederek büyürler. Sabırlı olacaksınız. Küçük bir yavrunun tam olarak büyümesi iki yıl sürer. Zamansız çoğaltmalara hiç girmeyin. Adana’ya göre en iyi zaman nisan ayı ortasıdır. İstanbul’da mayıs ortası, Ankara’da haziran ayının ilk yarısı.

 99. Filiz, Aydın dedi ki:

  Gayet sağlıklı ve 2 köklü kırmızı antoryumumu 2 ayrı toprak saksıya geçirmek istiyorum. Bizim burada büyük soğuklar hala başlamadı.
  ***
  Gerçekten gerekiyor mu, zor durumda değilseler tavsiye etmem. Ilık bahar rüzgarları başladığı zaman yapmayı tavsiye ederim.

 100. Filiz, Aydın dedi ki:

  Aslını söylemek gerekirse gerekmiyor. Ama sizin tek kök antoryumlarınız çok güzel. onlara özeniyorum. Bir de bir soru sormak istiyorum, benim kırmızı antoryumumun yaprakları sizinki gibi sivri uçlu kalp değil, daha oval, bir de dal rengi sizinki gibi bordo değil, beyaza yakın yeşil. sanırım farklı tür di mi?
  ***
  Tür olarak aynı (a. andreanum) fakat çok farklı kültivarlar, hibritler oluşturmuşlar. Mesela ayrı tür olarak flamingo antoryumu var, barış çiçeği gibi gelişir yılda bir veya iki defa çiçek açar. Spadiks denen burnu kıvrımlı ve renkli olabiliyor. Sonra lale antoryumları var o da farklı bir tür. Belki henüz bilmediğim benzer bir iki tür daha vardır (büyük dev yapraklı türler başka onları hiç hesaba katmıyorum). işte bütün bu türlerden hibritler geliştirilerek anthurium andreanum türünün bir hayli farklı farklı çeşitleri oluşturulmuş. Bazıları kırmızı çiçek açıyorsa yeni yapraklar ilkin kızıl kahverengi oluyor çiçek sapları da kızılımsı oluyor. Bazıları kırmızı çiçek açtıkları halde böyle özellikleri yok. Son haftalarda bizim buralara yeni çeşitler geldi. Çiçekler çok fazla geniş ama güzel bulmadım. Kirli leylak rengi lale anturyumları gelmiş çiçekleri oldukça büyük onları da beğenmedim. Benimkiler çok zarif hiçbirine değişmem doğrusu. Pembeden bir iki dükkanda gördüm çiçekçi değil. Benim kırmızıdansa hiçbir yerde görmedim. Herhalde bunlar da yıllar önce piyasada görülen çeşitlerdi. Muhtemelen şimkiki tuhaf çeşitler de bir iki sene sonra artık bulunmayacak. ithalatçılar zaman zaman farklı çeşitler getiriyor. Şu sıralar piyasada olanlardan hiçbirini beğenmedim.

 101. Semra, İstanbul dedi ki:

  Bir saksı antoryumum var. İki gövdeli idi. Gövdelerin biri kurudu. Diğerinin de yaprakları paslanmaya başladı. Tamamen kurumaması için ne yapmalıyım? Kaybetmek istemiyorum. İstanbulda oturuyorum. Topraklarımı Carrafourdan paket toprak alıyorum. Bana çiçeğimin bakımı hakkında ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Yukarıda bakım bilgileri ayrıntılarıyla yazılı. Toprak ise başlı başına dikkat gerektiren bir şey. Eğer yanlışsa ne yapsanız sağlığına kavuşturamazsınız. Verdiğim bilgileri okuyup kontrol edin.

 102. Fatma, Bursa dedi ki:

  Benim antoryum çiceğim yaklaşık 11 aydır cicek açmıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Demek ki sıkı sıkıya güneşten uzak tutuyorsunuz. Bu sayfada bakım bilgileri var ona göre dikkat ederseniz birkaç ay sonra sağlığı düzelir ve düzenli olarak devamlı çiçek açar.

 103. Aysegul, İzmir dedi ki:

  3 aydir antoryumum var. geldiginden beri yeni yapraklar ve 5 tane cicek acti. bu ciceklerden 2 tanesi kirmizi ama diger 3u kirmizilasmiyor bir kismi kirmizimsi bir kismi yesil duruyor. yaklasik 3 haftadir ayni duruyor. bir problem mi var?
  ***
  Geldiğinden beri 5 değil, 2 çiçek açmış. Antoryum çiçekleri eskidikçe rengi bozulur, bazılarında eskiyen çiçekler yeşil olur. Benim bildiğim bu. Problem yok her şey normal.

 104. Ersan A. -Yozgat dedi ki:

  3-4 gün önce marketten antoryum çiçeği aldım ve akşam saksısını değiştirdim. üzeri çok tozlu idi. suladım biraz da sıvı besin verdim. ertesi gün baktığımda çiçeğimim bir tarafından yaprakları karardı, sarardı ve kurudu. çoğunluğunda kuruma yok şükür. acaba yanlış mı yaptım saksı değiştirmekte?
  ***
  Birincisi, sonbahar ortası ilkbahar ortası arası döneminde eve bitki almamanızı tavisye ederim. Çünkü aniden havasız ortamlara geldiklerinde şoka uğrayıp bozulurlar. İkincisi, yeni aldığınız bitkilerin toprağını değiştirmeniz gerekiyorsa en az 10 gün bekleyip yeni yerin havasına alışmalarını beklemelisiniz (ama yılın her zamanında kökleri rahatsız etmek yanlıştır zararı büyük olur). Ayrıca yeni yerinde ilk on gün hiç sulamamak lazım. Kısaca size cevaplarım bunlar. Şimdi ne olacak bilemem. Bekleyip göreceksiniz.

 105. Nilüfer, Bursa dedi ki:

  Benim antoryumum yerini pek sevdi. yeni yaprak çıkardı. şimdi sırada çiçeği var. hemen sonrasında yine yaprak ve çiçek çıkaracak belli oldu. hali hazırda bekliyorlar. hoşuma gitti :) çok hızlı gelişmez demişsiniz ama bu biraz hızlı çıktı inşallah nazar değmez cicime.

 106. Rabia Ç. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba ben antoryum çiçegimi arada sırada tazıklı su ile yıkıyorum ve suyunu sızdırmasını bekliyorum. sizce bu yaptıgım doğru mu?
  ***
  Aynı şeyi ben de yapıyorum. :) Hiçbir zararını görmedim. Yapraklar tozlanınca güzelce yıkamak lazım.

 107. Amine, Elazığ dedi ki:

  Benim antoryumum cam ününde değil çünkü kalörifer peteği var. Isıdan yanar dedim hem de güneş var o yüzden camdan biraz uzak. İkindi güneşi yarım saat kadar alıyor. Çok sayıda yaprakları çıktı. Çiçekleri küçücük tomurcuk halinde kuruyor açmıyor. İkinci tomurcuk yine kurudu. Neden acaba?
  ***
  Yapraklar kusursuz gelişiyorsa ve çiçek tomurcukları da çıkarıyorsa yerini sevmiş, yeri hakkında hiçbir sorun yok. Yeni çıkan tomurcuklar gelişmeden kuruyorsa hem gıdasız kalıyor hem sulamada hata ediyorsunuz demektir. Bilgileri okuyun. Besin vermeniz şart.

 108. Nurcan K. -Balıkesir dedi ki:

  Ben antoryum çiçeğimi şubat ayında bilmeden ayırdım. Şimdi neşesi kaçtı yapraklarında kurumalar var. Ne yapabilirim?
  ***
  Önce yazımı okuyun, okurken bir yandan da hatalarınızı ve ne yapmanız gerektiğini bir kâğıda not edin. Sonra gereğini yaparsınız.

 109. Ceyda, Ankara dedi ki:

  Anatoryum çiçeğimin kırmızı çiçeklerinin sarı tomurcukları kahverengiye dönüşmeye başladı. Yapraklarında kahve lekeler oluştu. Ne yapabilirim?
  ***
  Çiçekler bozulur normaldir. Yaprakların bozulmaları normal değil. Yeni almışsanız sebep antoryumları çok yanlış topraklara dikip satıyorlar. Evlerde hastalıklanıp çürüyüp gidiyor. Yukarıda bu konuda bölüm var okuyup gerekeni yapın.

 110. Nihal dedi ki:

  Benim anatoryum çiçeğimin diplerindeki yapraklar yerlere doğru yayılıp gelişmeye başladı. Bitki cam kenarında olduğu için galiba sürekli yaprakları gelişiyor ama sadece bir tane kırmızı açti. Dibindeki gövdeden uzayan yaprakları kesip suya koysam köklenir mi? Hem de bu şekilde budanmış olur mu? Çünkü yayıldığı için güzel görünmemeye başladı.
  ***
  Saksı içinde kaç tane gövde (ana dal) varsa, ona göre bir gövdede en az 5 yaprak kalacak şekilde en eskileri keserek yaprak sayısını azaltabilirsiniz. Yani her gövdede en az 5 yaprak kalmalı. Kesilen yapraklar köklenmez hiç uğraşmayın.

 111. Efe dedi ki:

  Antoryumum çok sağlıklı. doğu penceresinde, hindistan cevizi toprağı ve bazı karışımlar, sıvı gübre kullanıyorum. Fakat çiçekleri her seferinde şekli bozuk çıkıyor. üst resimdeki gibi çıkması için neler yapmalıyım?
  ***
  Sıvı gübre yanlış bir çeşit ya da gerektiği sıklıkta vermiyorsunuz galiba. Ev süs bitkileri için olan bitki besini kullanın -genel amaçlı bitki besini olabilir, orkide besini de olabilir. Ayrıntılar yukarıda mutlaka okumalısınız.

 112. Nuray, Ankara dedi ki:

  Merhabalar, bu sitenizi okuyunca hem çok sevindim hem de adını bilmediğim ama sevgiyle ve doğru bir şekilde baktığım bir antoryum çiçeğim olduğunu anladım. 4 seneden fazladır evimin salonunda pencerenin önünde yaz ve kış kapalı güneşlikler ardından bir yerde duruyor. Geldiğinden beri çiçek ve yaprak açıyor. Suyunu da fazla kurumadan veriyorum. Şimdi saksıdan taşmak üzere ama onu değiştirmeye veya çoğaltmaya gelince ona bir zarar vereceğimden korkuyorum. Köklerinin tam birleşme yerinden mi ayırıp başka bir saksıya direkt olarak dikmem lazım?
  ***
  Yerini, salonunuzun şartlarını çok sevmiş. Ankarada yaşadığınıza göre biraz daha bekleyin. Mayıs ortasına doğru istediğiniz gibi yapın. Ya olduğu gibi az farkla bir boy büyük saksıya aktarın ya da isterseniz ayırın. Yeni saksıda ilk bir ay boyunca her zamankinden daha fazla havadar ortamda olması gerekiyor ( yani o dönemde pencereleri daha sık açmalısınız). Yanlış toprak kullanmazsanız ve gereğinden fazla büyük saksı kullanmazsanız hiç zarar görmez.

 113. Zerrin A. -İstanbul dedi ki:

  Antoryum çiçeğimi Mart ayında çoğaltmak için köklerinden ayırıp farklı ve büyük saksılara ektim, yanlış olduğunu söylediler tekrar bütün kökleri biraraya getirip küçük saksıya ektim.Ancak yaprakları yanmış gibi olmaya başladı ve hiç çiçek vermedi. Çok üzülüyorum, toparlanması ve çiçek açması için ne yapmalıyım? Teşekkürler.
  ***
  Kim yanlış dediyse halt etmiş. Önemli olan şey her birini gerektiği gibi az toprakla dikmenizdi. Bakın bu sayfada en hayati önem taşıyan bilgiler güzelce yazılı. Okuyun ve ona göre gerekenleri yapın.

 114. Ayşe dedi ki:

  Çiçeğim gayet güzel sadece güneş gören tarafa doğru eğilme yapıyor. Farkettiğimde yönünü değiştiriyorum. Eğilme yapması normal mi?
  ***
  Benimkiler de hep pencereye yönelir. Arasıra yönlerini değiştiriyorum. Onların doğası böyle. Işığa yönelirler. Tam yönlenmesini beklemeden haftada veya on günde bir farklı yönlere çevirirseniz yapraklar biraz yukarı yönelik daha güzel şekil alırlar.

 115. Gizem, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, Şubatta sizden antoryumla ilgili yardım istemiştim. Bana önerdiğiniz bakım önerilerini uyguladım. Belli aralıklarla orkide besini kullandım, üst köklerin hava almasını sağladım. Antoryumum şu an normal çiçek vermeye başladı. Yalnız bir tanesi yine aynı şekilde kurudu. Ama ben bu durumda artık çiçeğin normale döndüğünü düşünüyorum. Yeni gelen tomurcuklar sağlıklı geliyor. Tüm bilgi, yardım ve önerileriniz için çok teşekkürler.

 116. Amine, Elazığ dedi ki:

  Merhaba, ben yirmi gün yoktum. Antoryum çiçeğimi teyzem on günde bir sulamış. Galiba suyunu fazla vermiş, yaprakları sararmış birçoğu buruşuk görünüyor. Bir haftadır su vermedim hala toprağı ıslak. Toprağı kurusun diye gündüz balkona bırakıyorum gece içeri alıyorum. Direkt güneşe bırakmıyorum ölür belki. Sizce ne yapmalıyım kurumaması için?
  ***
  Kökler zarar görmüş bozulmuş. Sebep sadece gereksiz yere sulama değil de havasız kalma olabilir. Ayrıca bir haftadır hiç kuruma göstermiyorsa toprağı yanlış. Yukardan toprak bilgilerini okuyun yeni toprak hazırlayın. Yapamazsanız kökler görünmüyorsa görünene kadar toprağı boşaltın. Az toprak yeter. Kökler tamamen açıkta kalmasın üstlerini toprakla belli belirsiz örtün. Sıcak ve havadar bir yerde kökler çabucak sağlığına kavuşur. Sabah güneşinden ısınabilirse çok iyi olur. Güneşten mahrum etmeyin. Antoryum gölge bitkisi değildir.

 117. Zeynep dedi ki:

  Anatoryumun yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Sadece tek yaprak kaldı. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Anlaşılan yanlışlar çok. Ne yaptınız veya yapmadınız bilmiyorum. Bir şey diyemem. Bu zamanda süs bitkilerinin evlerde kök çürümesi yapan çok garip topraklarda satılması da ayrı bir problem. Yukarıdaki bilgileri okuyarak gerekenleri harfiyyen uygulayın.

 118. Nilüfer, Bursa dedi ki:

  Antoryuma mutfak penceresinin önünde hatta petegin üstünde harika gelişiyordu. çiçekleri küçük ve yaprak uzantıları biraz yamuk yumuk oluyordu ama gelişim sırası dogru gidiyordu (yaprak, çiçek, yaprak, çiçek). şimdi salonumda pencere önünde tül arkasından ögleden sonra tüm gün güneş alıyor. cam hep açık ama tek tek yaprak kaybediyorum. sulamayı sizin tavsiyelerinize göre yapıyorum. iki hafta önce orkideme verdiğim besinden vermiştim ama durum aynı. önce yaprak ucundan hafif sararmaya başlıyor sonra tüm sap, yaprak kuruyor. ben nerede yanlış yaptım?
  ***
  Tül ardından da olsa yaz sıcaklarında öğleden sonra devamlı güneş alması zararlı olabilir. İlkindiden sonra güneş alsa, direkt olsa bile zararı olmaz. Ya da sabah güneşi alabilmeli. Benimkiler sabahtan öğleye kadar direkt güneş alırlar. Sağlıkları maşallah çok iyi. Siz bitki besini vermede çok geç kalmışsınız. Ayrıca yazın sulama sıklığını arttırmalısınız. Yazdığım bakım bilgilerini baştan sona okuyun.

 119. Leman, Ankara dedi ki:

  Çok sevdiğim için eşim 8 ay önce bir antoryum aldı bana, kışı mutfakta geçirdi. Baharda sizin tarif ettiğiniz gibi saksısını değiştirdik, cam balkonda havadar bir yere çıkarttık. Sabah güneşini filitreli (stor perde) alıyor. gelişimi çok iyi 4 tane çiçek açtı. Çiçeklerin rengi çok güzel. Ancak yaprak ve çiçek boyları çok kısa yaklaşık 20 cm. Herşey yolunda gitmesine rağmen boyunun kısa kalması neden olabilir acaba? Ne yapmamız gerekir?
  ***
  Normal karşılayacaksınız. Önce, çok antoryum kültivarı olduğunu, son yıllarda saksılarda satılanların fazla irileşmeyen, evler için kompakt özellik kazandırılmış kültivarlar olduğunu bilelim. Bunlar çok daha küçük yapılı antoryum türleri ile hibrit edilmişler. Yaprak ve çiçek saplarının kısa kalması bu hibritler için normaldir. Bununla birlikte yaprak sapları 25cm’yi pek geçmez ama çiçek sapları 35cm kadar uzayabilir. Gün içi ısı derecesi, güneşin direkt gelmesinin süresi ve o sırada güneşe rağmen ısınmanın fazla olmamasının sağlanması, ama günde birkaç saat güneşten ısınmanın gerekli olması, gece boyunca hafif serin ve yoğun nemli esintiler gerekmesi, toprağının ise fazla köklenme sağlayacak yapıda olması vb birçok şartı sağlayabilmemiz imkansız gibi zordur. Sizin kadar bile başarılı olmayanlar çoğunlukta. Siz evde antoryum yetiştirmede başarılı olabilen pek az kişilerden birisiniz. Problem sandığınız kısalığı önemsemeyin.

 120. Ayşegül, İzmir dedi ki:

  Sanırım çiçeğimi hasta ettim. Sürekli çiçek ve yaprak çıkartan bir çiçeğim vardı. Şimdi yapraklarında toz gibi beyazlıklar var. bu beyazlıklar yapışkan. ilk başta bunu ciddiye almadım ama sonra yapraklar kahverengi olup kurumaya başladı. Yeni çıkmak üzere olan çiçekleri bile açamadan kuruyor. Yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  Örümcek bitler dadanmış. Duşun altında iyice yıkayın. Islak bezle yaprakları, sapları güzelce silin. Her gün ya da iki günde bir silmeyi tekrarlayın. İki haftaya kalmaz kurtulur. Ondan sonra da en azından haftada bir defa ıslak bezle silip temiz tutmaya devam edin. Ara sıra duş altında yıkayın. Yeri çok havadar olmalı. 25C dereceden daha sıcak saatlerde kesinlikle su fısfıslamayın. Sıcakta ıslak kalması fena halde hastalık yapar.

 121. Uğur Çoban dedi ki:

  Selam bu çiçeği severek aldım ama maalesef yaprakları ilk aldığımdan daha küçük. yapraklar şekilsiz, kıtırlı ve buruşuk. cıkan filizler boyları çok kuçük kalıyor. çiçekler minik kalıyor. nedeni bilmiyorum. besini nemi topragını değiştirdim ama bir fayda göremedim.
  ***
  Belli ki kökleri sağlıklı değil. Yazımı okuyup eğer gerekenleri yapabilirseniz gelişimi mükemmel olacaktır.

 122. Melek, İstanbul dedi ki:

  Benim ciceğim 4 senelik. ilk sene cok güzeldi ama sonra bir türlü yeni yaprak cıkarmiyor. Çıksa bile cok ufak oluyor ve büyütmüyor. Ne yapmalıyim?
  ***
  Sizden önce de benzer soru geldi. Bu sayfadaki bakım bilgilerine göre hareket etmeniz kesinlikle şarttır. Başka çaresi yok.

 123. çiçekçi izmir dedi ki:

  En kolay yetiştirebileceğimiz çiçekli bitkilerden biridir. Hatta ofisimin en sevdiğim çiçeği diyebilirim. Yıllardır ofisimin vazgeçilmez parçası :)

 124. Nihal, Kocaeli dedi ki:

  Benim anatoryumum geldiğinden beri kırmızı yaprakları büyümüyor. Baştan güzel gidiyor sonra gelişimi duruyor. Kırmızı yaprakları minicik kalıyor gelişmiyor. Şimdi yeşil yapraklarının uçlarında kurumaya başladı. Bitki kırmızı yaprakları rahat çıkarsın besinler yeşillere gitmesin diye alttaki eski buyuk yaprakları kestim. bitki besini vermeye başladım. Çiçekçiler yaprakları canlı olsun diye sprey sıkıyor diye bir yazınızı okumuştum. Yaprak vitamini aldım. Onu da kullanıyorum ama gene aynı. Çiçeğimde bir değişiklik olmadı. Nerde eksik yapıyorum acaba? Camın kenarında sadece sabah güneşi alan yerde.
  ***
  Esas problem köklerde. Yukarda izahı var. Eski yaprakları kesmeniz büyük hata. Bakımını doğru yapın. Birkaç ay sonra daha iyi olur. Antoryum çok yavaş gelişir. Hemen sonuç beklemeyin.

 125. Huriye, Kumburgaz dedi ki:

  Yapraklar bozulmuyor ama jiletle ortalarından kesilmiş gibi.
  ***
  Evet, sık görülen bir antoryum problemidir. Köklerin sağlıksız toprak ortamında bulunmasından kaynaklanır. Okuyup gerekenleri yapmalısınız.

 126. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Mayıs ayında iş yerime hediye gelen bir antoryum’um vardı. Birkaç gün sonra yapraklarında delikler, kahverengileşmeler olmaya başladı. Gönderen çiçekçiyi arayıp sordum, klimalı ortamdan olabilir, sorunlu yaprakları kesin, eve götürün dedi. Dediği gibi yaptım. Şimdi yarı güneş yarı gölge bir cam önünde duruyor. Odayı da havalandırıyoruz gün içinde. Ama yeni çıkan yaprakları da daha minicikken delik oluşuyor gibi. Sorun nerde olabilir, çözemiyorum.
  ***
  Saksıda üst kısım toprağı azaltın. Antoryum fazla toprağa ihtiyaç duymaz. Kökler çok fazla toprakta olursa boğulur ve çürür, sonuçta yapraklarda yırtılmalar veya kararıp çürümeler başgösterir. Buradaki bakım bilgilerini de dikkatlice okuyun.

 127. Aysel, Kırıkkale dedi ki:

  Antaryumun yaprak kenarlarında kahverengi siyah kurumalar var. Bu yaprakları keseyim mi? Çiçekleri güzel. 4 senedir bende. Saksısının altında yazın küçük 1-2cm solucanlar çıkmıştı. Bunları attım. Bir daha görmedim. ne yapmalıyım?
  ***
  Antoryumlarda o sorun sık görülür. Yukarda açıkladım. Okuyun ona göre düşünüp duruma göre uygun şeyi yapın.

 128. Hanife K. -Isvicre dedi ki:

  Antoryum yeni geldi. hemen bakimi hakkinda bilgilenmek istedim. lakin esintiden faydalanbilmesi icin pencere önüne koyuyorum, kaloriferden fazla sicak vuruyor diye sehpaya getiriyorum, nemden faydalansin diye banyoya götürüyorum, onu memnun edeyim diye maymuna döndüm. Balkonda motorlu kücük bir salon cesmesi var. Ciceklerin yanina koyarsam faydasi olur mu?
  ***
  Hiçbir bitkinin yerini böyle ikide birde değiştirmeyin. Hava nemlendirme aygıtları havası çok fazla kuru olan yerlerde gerekir, bir de çok özel birkaç nadir tür için gerekebilir. Sizin evde antoryum için gerekmiyor ama tabi siz eğer havayı kupkuru edecek özel cihazlar kullanmıyorsanız. Diğer her konuda bakım bilgileri bu sayfada yazılı. Okuyup gereğini yapabilirseniz yıllarca çiçek açar durur.

 129. Helime A. -Baku dedi ki:

  Antaryum cicegim var. Yapraklari dokulmus. Acaba yeni yaprak cikar mi? Saplari yesil kesiyim mi? Hangi besin veriyim?
  ***
  Her ortamı sevmiyor. Gelişimi de çok yavaştır. Yeşil sapları kesmeyin bekleyin. Yukarda besin vb. bakım bilgileri var lütfen okuyun.

 130. Eylül, Manisa dedi ki:

  Antoryumumu sera etkisi yapması için üstünü cam ya da plastik ile kapatsam gelişiminde hızlanma olur mu acaba?
  ***
  Hayır hızlanma olmaz bilakis çürür.

 131. Gonca, Bursa dedi ki:

  Hızlı gelişmesi için neler yapılabilir?
  ***
  Hiçbir şey yapılamaz. Normalde her bir gövde 1,5 ayda bir yaprak bir çiçek çıkarır. Bu da doğru bakımı yaparsanız..

 132. Meryem, Adana dedi ki:

  Tohum ile üretim yapılabilir mi?
  ***
  Evet ama hem çok fazla zahmetli bir iş hem de antoryumlar kolay kolay tohum vermez. Tohumlar spadiks üstünde tek tük oluşur. Genelde hiç oluşmaz. Olunca bir iki tane veya dört beş tane olur kolayca farkedersiniz. Mercimek kadar büyürler. Tohum olduğunu ondan anlarsınız.

 133. Huriye, İstanbul dedi ki:

  Antaryumun çiçekleri şimdiye kadar mattı. Yeni bir çiçek açıyor kıp kırmızı. Çok güzel olacak gibi görünüyor. Özel bir bakım yapmalı mıyım? Siz toprağını baharda değiştirin demiştiniz. Orkide toprağı aldım uygun mudur?
  ***
  Toprağını 3-4 yılda bir değiştirmek lazım. Her yıl yapmamalısınız. Şimdi sanıyorum uzun zamandır evinizde. Gelişime devam ettiğine ve yeni çiçek açtığına göre yerini sevmiş, toprağında da sorun yok demektir. Saksı çok küçük ise ve kökler çok fazla görünüyorsa yani kökler saksıya sığmayacak kadar fazla gelişmiş ise ilkbaharda az farkla bir boy büyük saksıya aktarabilirsiniz. Hazır poşet topraklardan KTS ya da Emin torf marka topraklardan almalısınız. Orkide toprağı ile yarı yarıya karıştırın.

 134. Gamze C. -İstanbul dedi ki:

  Dun aksam esim getirdi bu cicegi. Saksisi cok kucuk geldi bana degistirmek istiyorum.
  ***
  Saksı çok küçük görünüyorsa daha iyi. Böyle gerekiyor. Eğer kökler neredeyse topraktan çok görünmüyorsa hiç problem yok. Hem şimdi saksı değiştirmeyin öldürürsünüz. Hiç zamanı değil.

 135. Funda, Ankara dedi ki:

  Benim anatoryum alalı bir ay oldu. Çiçekleri var. Kökten bayağı çiçek çıkıyor ama üstteki çiçekler yanık olup karardı. Kökten gene çıkıyor. Üstteki yanık olanlar neden böyle oluyor? Güneş alıyor evimde.
  ***
  Evlerde yetiştirmede antoryum bakımı diğer bitkiler gibi değildir. Herhangi bir problem olunca kolayca gideremezsiniz. Onun için yukardaki bakım bilgilerini okuyarak, notlar alarak çok iyi öğrenmek zorundasınız. Yeşil yapraklarda bu bir ayda hiçbir bozulma olmadıysa ciddi bir problem yoktur. Toprak üst yüzeyinde kökler görünmüyorsa toprağı üstten biraz azaltın. Yukardaki bakım bilgilerini okursanız ve gereken şartları sağlayabilirseniz aralıksız çiçek açtırarak uzun yıllar yaşatabilirsiniz.

 136. Ali U. -Antalya dedi ki:

  Ben Anthurium bitkisini otelimizde iç bahçelere dikmek istiyorum. Sorun olur mu dersiniz? Sadece öğlen ışık alıyor güneş yükseldiğinde. Sulama fıskiye şeklinde. Toprak biraz killi ama fena değil.
  ***
  Antoryum bildiğimiz topraklarda olmaz. Hele killi topraklarda hiç olmaz. Farklı kök yapısı var. Güneş, ışık meselelerini yukarda okuyun. Her şey ayrıntılarıyla yazılı. Boşa masraf etmeyin yazıktır.

 137. Mahide, Karaman dedi ki:

  Bugün antoryum bitkisinin kökünü aldım. Açılmış şeklini görünce hayran kaldım. Fakat kök tutar mı bilemedim. Nasıl ekmeliyim? İnce, uzun bir kök.
  ***
  Sadece kök ise ondan hiçbir şey olmaz. Kök demekle yapraklı bir yan dal demek istiyorsanız çok küçük bir saksıya dikip yukarda anlattığım gibi bakımını yapın.

 138. Aysun dedi ki:

  Benim antoryum bitkim yerini çok sevdi. Yeni yapraklar açmaya başladı. İlk aldığımızda yapraklarında yırtıklar vardı. İlk doğan yaprakları sanırım. O yaprakları kessem bitkiye zararı olur mu?
  ***
  Evet zararı olur. En eski bir yaprağı kesmek için hiç olmazsa yeni çıkan bir yaprağın gelişimini tamamlamasını bekleyin.

 139. Reyhan, İstanbul dedi ki:

  Benim bitkim verdiğiniz bilgilere göre normal duruyor. Yalnızca yaprakları büyük ve uçları yanık gibi duruyor. Toprağı normal bitki toprağı. Kökleri aşırı gelişti. Saksının üstünden görünüyor. Çoğaltılması hususunu anlayamadım. Yanlış bir şey yapmaktan çekiniyorum.
  ***
  Tarif ettiğim gibi yapın. İki şey önemlidir: Biri zamanı diğer ise son bir yıldır (en az 6 aydır) çok iyi bakılıyor, düzenli besleniyor olması lazım. Bu iki şartın ikisi de önemlidir. Yoksa iyi bir sonuç alamazsınız. Bu iki faktör yerinde ise korkacak hiçbir şey yok.

 140. Ülkü, İstanbul dedi ki:

  Hediye olarak çiçekçiden saksısı güzelce sarılmış ve çok güzel çiçekli bir antoryumum var. Saksıdaki sargıları açmalı mıyım? Görsellik olarak henüz açmadım ama yorumları okuyunca tedirgin oldum. Çok sevdiğim için uzun ömürlü olmasını istiyorum.
  ***
  Ambalaj paketinde tutmanız hiç doğru değil. O süslü ambalaj hediye edilene kadar durur ama hemen çözmek çıkarmak lazım.

 141. Kadir dedi ki:

  Tavsiyeniz uzere kts toprağı temin ettim. Antoryuma bu torfla orkide toprağı karıştırarak kullansam olur mu?
  ***
  Çok iyi olur. Oranları yarı yarıya yapın.

 142. Melike, Ankara dedi ki:

  Anatoryum çiçeğimiz kışın kurumaya başlamıştı. Kuruyan yerlerini kesip toprağını değiştirince yeniden yeni yaprak açmaya başladı. Fakat çok uzun süredir çiçek vermiyor. Hep yeni açanlar yeşil yaprak. Acaba neden çiçek vermiyor? Normalde her mevsim çiçek açar diyor fakat bizimki çiçeklerini döktükten sonra bir daha açamadı. Ne yapmamız gerekli?
  ***
  Neredeyse ölüp yeniden canlanmaya başlamışsa yeni yapraklar iyice olgunlaşmalı. Daha sonra, eğer yerini sevmişse çiçek açacaktır. Çok yavaş gelişim gösterir. Birkaç haftada sağlığına kavuşup çiçek açmasını beklemeniz yanlış.

 143. Huriye, Kumburgaz dedi ki:

  Antaryum çiçeğim güzel olmuştu. Üç ay önce düştü. Budayıp pencerenin dışına koydum. Şimdi biraz toparlamaya başladı. Evin dışını daha çok sevdi. Kışı dışarıda geçirirse soğuktan etkilenir mi?
  ***
  Şimdiden yavaş yavaş alışırsa, kışın -1C dereceye kadar dayanır ama kuzeyli rüzgarları almayan bir cephede bulunursa. Mesela bir evin dışında balkonda veya pencere önünde sardunyalar kışın gelişmeye, çiçek açmaya devam ediyorsa, çok soğuk günlerde bile etkilenmiyorsa orada antoryum da kışın soğuktan etkilenmez. Fakat dediğim gibi şimdiden yavaş yavaş alışması lazım. Ayrıca: Kış boyunca meteoroloji hava tahminlerini takip ederek ne zaman ısı sıfırın altına düşecek olursa o günlerde geçici olarak içeride serin bir yerde bekletmelisiniz.

 144. Damla, İstanbul dedi ki:

  Anthurium çiçeği evimize yeni geldi. Çiçek ucundaki başakta mısır tanesi gibi şişlikler var. Acaba bu bir virüs hastalığı viral olabilir mi?
  ***
  Hayır onlar tohum oluşumlarıdır.

 145. Cigdem, Ankara dedi ki:

  Yaprakları kararan, çatlayan antoryumun toprağını bugünlerde (bu mevsimde) değiştirmenin bir sakıncası olur mu? Baharı beklemek gerekir mi?
  ***
  Kökler çok fazla toprakta devamlı soğuk ıslaklık etkisinde çürür. Hemen söküp köklerin zor sığacağı bir saksıya az toprakla dikin. Ve sonra gündüz birkaç saat yapraklar ve saksı güneşten ısınırsa kurtulur.

 146. Ayşegül, İstanbul dedi ki:

  İki tane güzelim çiçeğimi kuruttum. Evimde her çeşit çiçek var ama artık anthoriuma uzaktan bakıyorum. Keşke burayı daha önce keşfetseymişim. Sizi tebrik etmek istedim,. Bu kadar güzel bilgiler verdiğiniz, her soruyu sabırla cevapladığınız için. Meğer ne büyük yanlışlar yapmışım.

 147. Seden Turan dedi ki:

  Yıllardır çiçek alırım yaşatamam çürüyüp gider. Bu sitedeki bilgiler gerçekten tek. 6 ay önce yeniden bir heves antoryum, barış çiçeği ve orkide aldım. Verdiğiniz bilgiler ışığında harfiyen uyarak bakımlarını yapıyorum. Şimdi nasıl güzel durumdalar anlatamam :) Size çok çokkk teşekkür ederiz :)

 148. Seda, Kocaeli dedi ki:

  Benim antoryumumun dışarı çıkan kökleri kurumaya, beyaza dönmeye başladı. Çiçeğimi kaybediyor muyum? Ne yapmalıyım? Toprağı orkide+lifli+ponza taşı.
  ***
  Dışarı çıkan kökler zamanla kururlar. Eğer her yerde kökler çıkmışsa aralarına toprak serpip üzerlerini hafifçe örtmek lazım ki kurumayıp saçaklanarak gelişmeye devam etsinler. Tek tük ise, sadece onların üstlerini hafifçe örtmelisiniz.

 149. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Çiçekçi bir arkadaşımdan antoryum aldım. Çok kötü durumdaydı aldığımda. Saksı değişimi yapmadım. Sadece biraz toprak ilave ettim. Balkon kapısının yanına koydum güneş alabilmesi için. Malum kış dönemi olduğu için yakıcı güneş yok. Toprak iyice kuruduğunda su verdim. Bulundugu alan havasız da değil. Aldığımda yapraklarda kuruluklar vardı kaybolmaya başladı. Yeni yapraklar çıkıyor fakat çiçek yok. Baharı mı beklemem gerekmekte yoksa farklı bir yol mu denemeliyim?
  ***
  Komşu sayılırız ben de Didim’deyim. Antoryumunuz yerini sevmiş. Şimdi çiçeksiz olması önceden fazla yıpranmış olmasından kaynaklanıyor. Normalde bütün yıl çiçeklidir. Gelişim göstermişse sakın saksı toprak değiştirmeyin. Güneş de alabildiğine göre her an çiçek tomurcuğu çıkarabilir. Sıcak toprak sevdiği için gereğinden büyük saksıya bol bol toprakla dikmemelisiniz. Yukardaki bilgilere göre bakımına dikkat edin. Üst yüzeyde kökler belli belirsiz görünür olmalı ve sık sık sulamalısınız.

 150. Arzu, İzmir dedi ki:

  Klimalı odada tutuyorum. Klimanın sıcak üflemesi sorun olur mu? Yaprakları hafiften kabuklanmaya başladı. O neden?
  ***
  Direkt üzerine gelmiyorsa hiçbir zararı olmaz. Klima sayesinde odada hava hareketliliği olması faydalıdır. Yapraklardaki kabuklanmalar o yaprakların havası daha fazla nemli olan ortamda gelişmiş olmasındandır. Sizin evde çıkacak yapraklar daha uyumlu gelişir.

 151. Süleyman,Yozgat dedi ki:

  Antoryumum bendeki 3. yılına girdi. Aldığımda toprağını değiştirmiştim. Maşaallah genel durumu çok iyi. Şu an üzerinde çiçek yok. Yaprak çıkarma hazırlığında. Saksı ve toprak değişimi için erken mi bu mevsim. Yazıda fazla soğuk günler geride kalınca diyorsunuz. Burada Mayıs ayı ortalarına tekabül eder. Çok geç kalmış olmaz mıyım?
  ***
  Bir şeyler ters olmalı ki şimdi çiçeksiz. Ya odası çok soğuk oluyor ya güneşten mahrum ediyorsunuz. Normalde bütün yıl hiçbir zaman asla çiçeksiz kalmaz. Toprak değiştirme zamanı evinizin ısısına göre değişir. Kökler sıcakta olmak zorunda. Soğukta yeni toprağa tutunmaları çok zor olur. Hatta soğukta kökler rahatsız edilirse çürürler. Duruma göre haziranı beklemek daha iyi olabilir.

 152. Ümit A. -Konya dedi ki:

  Kış dönemi antoryum hediye geldi. Sanırım sıcaklık probleminden dolayı yapraklar kurumaya başladı. Kök ve toprak durumu anlattığınıza göre iyi. Yapraklar hoş durmuyor. Budama yapma imkanımız var mı?
  ***
  Sıcaktan değil alışık olmadığı bambaşka şarlara geldiği için bozuluyor. Yaprakları kesmeniz daha fazla zarar verir. Sadece çürük, kuru kısımlarını kesin.

 153. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Size daha önceden bahsettiğim antoryumumun iki çiçeği çıkmakta ve mükemmel gözükmekte. :) İnanilmaz mutlu oldum. Çok teşekkürler verdiğiniz sağlıklı ve doğru bilgiler için. :)

 154. Melek, İst dedi ki:

  Hediye geldi. Bakımını severek yapıyorum. İki çocuğum da alerjik astım. Polenlerle sorunumuz var. Polen saçıyor mu?
  ***
  Uzun yıllarca yetiştirmişimdir. Polen saçtığına hiç şahit olmadım. Başka bir şey diyemeyeceğim.

 155. Semih Aydoğdu dedi ki:

  Anthurium çiçeğini 1 sene önce aldığımda üzerindeki kırmızı renkli çiçeklerden 8 tane vardı. Hepsi yavaş yavaş kurudu koptu gitti. Şu an sadece yeşil yaprakları kaldı. Fakat yeşil yapraklarda çok canlı ve alttan sürekli yeşil yaprak geliyor. Sulama ve güneş ışığında sıkıntımız yok. Kırmızı çiçekler ne zaman açar?
  ***
  Yaprakları güneş ışınlarında günde iki – üç saat kadar ısınan antoryumlarda asla çiçek açmam problemi olmaz. Yılın her zamanında kesinlikle çiçekli olurlar. sizin antoryumunuz güneş ışınlarını direkt almıyor sanıyorum. Lütfen yukardaki bilgileri okuyarak ona göre antoryumunuza sağladığınız şartları gözden geçirin.

 156. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, benim çiçeğimin cılız. Sağlıklı bir görüntüsü yok. 1.5 yıl önce aldım. Yerini birkaç defa değiştirdim. Şimdi pencere önünde sabah güneşi alıyor. Toprağı torf, orkide toprağı, ponza taşı karışımı. Çiçekleri beliriyor ama kılıfından çıkmadan kuruyor. İki defa normalden çok küçük çiçek açtı. Ayda bir genta sıvı besin veriyorum. Şu anda yine 2 çiçeği kılıfta belirdi. Kuruyacak diye endişeliyim. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yaz sıcakları başlayınca daha fazla esinti ve daha sık su ister. Şimdi her gün sulayın. Ayrıca yukarda sulama kısmında maden suyu ile canlandırma meselesini anlatmıştım. Lütfen orayı okuyarak aynen o şekilde yapın. En geç iki ayda nasıl güzelleştiğini görürsünüz.

 157. Duygu I. -İzmir dedi ki:

  Merhaba çiçeğim 1 buçuk yıldır yaşıyor sene içinde toprak değiştirdim geçtiğimiz aylarda yeni filizler çıkarmaya başladı ama bazı filizlerin uçları kurudu. Yeni çıkan çoğu yaprak dökülmeye başladı. Eski yaprakları da sararmaya başladı. Haftada bir suluyorum. Mutfakta peteğin yanında gün içerisinde hafif güneş alan yerde duruyor ama yapraklar anlattığım gibi nedeninin anlamadım. Orginal gübre de kullanıyorum.
  ***
  Anlattıklarınıza göre yerini sevmiş. Toprakta da pek fazla kusur yok. Sanıyorum gereğinden fazla büyük saksı kullanmışsınız ve kökler fazla toprakta rahatsız oluyor. Köklerin zor sığacağı kadar bir saksı olması gerekirdi. Siz şimdi toprağın üst kısmını kökler görünene kadar boşaltın. Böylece kökler hava alabilir ve problem ortadan kalkar.

 158. Ayşe U, -Erciş dedi ki:

  Komşum 3 aylıkliğina izne gitti. Flamingo çiçeğini bana bıraktı. Evim sobalı ve gece soba geçince çok soğuk oluyor. İlk geldiğinde çiçekleri çok güzeldi. şimdi çiçekleri soldu. Yaprakları kenarlarında kahverengiye dönmeye başladı. Toprağının üzeri beyaz renkli pamukçuklandı. Yukarıdaki yazınızı okudum ve onları uygulamaya çalışıyorum. Ama nerde hata yapıyorum bilmiyorum. Fotoğraflarını gönderebilirsem yardımcı olur musunuz?
  ***
  Fotoğrafa gerek yok. Böyle sorunları çok iyi biliyorum. Şartlar değiştiğinde şoka uğrarlar. En çok kökler etkilenir. Yapacağınız şey üst yüzey toprağı 3-4 parmak azaltın ve hiç sulamayın. Böylece kök çürümesi fazla ilerlemez. Fazla susuz kaldığında öğleye doğru şimdilik az miktar su ile sulamalısınız. Mutlaka güneşin ısıtacağı bir pencere önünde tutun. Kötüleşmeye devam edecektir ama ölmezse mayıstan itibaren toparlanmaya başlar. O zaman sulama sıklığını ve miktarını arttırın.

 159. Sevgi, Manisa dedi ki:

  Merhabalar. Antoryum çiçeğinin tohumunu aldım. Küçük bir saksıya ektim. Üzerine plastik poşet koydum. Şu an 1cm boyunda çimlendi. Bu aşamadan sonra poşeti çıkarmalı mıyım? Çiçeğin büyümesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Tohumdan yetiştirilecek bir bitki değil. Tohumdan yetiştirilmeleri hem çok zordur hem bir şeye benzemeleri en mükemmel şartlarda en az 2 yılda olur. Hem de hayatta tutabilmek için çok ciddi bakım lazım. Sayfadaki bilgileri de okumuşsunuzdur. Tohumdan yetiştirildiğini hiç duymadım. Öyle olsa idi zaten bu sayfada o bilgiyi mutlaka yazardım. İnternet ortamında orkide diye pırasa tohumları, difenbahya diye turp tohumları satan sahtekarlar çok. Siz de aldatılmış olabilirsiniz. İsterseniz fideciklerin fotoğrafını gönderin merak ettim.

 160. Sevgi, Manisa dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/pXZdEN.jpg http://i.hizliresim.com/kGNqE7.jpg Net çekemedim ama böyle çimlendi zaten maliyeti çok yüksek değildi yeşil pembe antoryum tohumu olarak satın almıştım fasulye falan çıkarsa bilemiyorum:)
  ***
  Bunlar başka bir şey gibi görünüyor. Antoryum tohumları ilk çimlendiklerinde nasıl görünür şu sayfada görebilirsiniz: http://www.celkau.in/Crops/Ornamental%20Crops/anthurium.aspx#5

 161. Ali, Samsun dedi ki:

  Hediye anthoryum geldi. Çok güzel kırmızı çiçekleri vardı. Daha sonra yapraklarında kuruma köklerinde çürüme başladı. Çiçek ölmeye başladı. Yapraklarından ve köklerinden örnek alıp zirai ilaç satıcısına gittim. Kök çürüklüğüne ilaç olduğunu ancak bir saksı olduğu için değmeyeceğini söyledi. Mantari hastalık olduğunu söyledi. Bunun üzerine bir saksı için ne yapmamız gerektiğini düşündük ve saksıyı ve toprağını değiştirmeye karar verdik. Benim fikrim olarak saksı değiştirirken kökteki çürükleri tamamen temizledim ve spreyle göztaşı içeren suyla dezenfekte ettim. Saksı değiştirirken kardeşlerini de ayrı saksılara diktim. Şu anda 5 tane oldular ve yeni yapraklar vermeye başladılar. Sağlıklı görünüyorlar.

 162. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Üç yıldan fazla bir zamandan beri baktığım antoryumun gövde boyu 50 cm yi geçti. Boyunu kısaltmak istiyorum. Hem de biraz dinlenmesinin faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yukarıda anlattığınız gibi mayıs başlarında saksı yüzeyinden birkaç göz bırakıp kalanını kesmek istiyorum. Gövdeyi kesince toprak ve saksı değişimi de yapmak uygun olur mu? Kök budaması yapmalı mıyım? Tavsiyeleriniz nelerdir?
  ***
  Bence köklerini hiç rahatsız etmeyin. Eğer kökler saksıyı çok sıkı bir şekilde doldurmuşsa, kökleri hiç rahatsız etmeden, toprağını hiç dağıtmadan az farkla geniş bir saksıya aktarın ve kenarlardan toprak ilave edin. Kökler fazla çoğalmamışsa bu yıl da aynı saksıda kalsın. Kestiğiniz parçalardan yeni antoryumlar üretebilirsiniz.

 163. Kübra Kaya dedi ki:

  Merhabalar antoryum çiçeğim odamda olduğu süre zarfında diğer iki menekşemi öldürdü. O gelmeden önce menekşelerim çok iyiydi. Bu çiçek diğer çiçekleri öldürüyor mu?
  ***
  Öyle bir şey yok. Başka sebeplerle ölmüşlerdir.

 164. Berna, Afyonkarahisar dedi ki:

  Az önce antoryum çiçeğimin yavrusunu köklü şekilde ayırıp yeni saksıya diktim. Acele ettiğimi biliyorum. Güneşli pencere kenarına koydum. Gündüz pencereyi hep açık tutarım. İnşallah tutar.
  ***
  Güneşte ısınmasının ve ortamın fazlaca havadar olmasının faydası var. Serin havaya gelince: Antoryumlar tropikal kuşak bitkisi olmasına rağmen çok yüksek dağ bitkilerindendir. Fazla soğuk olmadıkça serin havada gelişime devam ederler.

 165. Sezen, Antalya dedi ki:

  Evde bulunan antoryum çiçeğimin spadiks kısmında buna benzer bir görüntü mevcut: https://www.flickr.com/photos/jayjayc/4437894658/ Bir kaç yerinde daha çıkıntılı oluşumlar var ama anladığım kadarıyla içinde yer alıyor çünkü dışında bir oluşum yok. Benimki daha tombul ve kısa. Bu tohum oluşumu mudur? Yapmam gereken bir şey var mı?
  ***
  Onlardan bazıları daha fazla büyür. Mini bilye gibi spadiks üzerinde gelişigüzel farklı yerlerde birkaç tane. Yani böylece tohum oluşuyor. Yapmanız gereken bir şey yok. Çiçek çirkinleşince kesip atarsınız. tohum istiyorsanız tohumlar olgunlaşıp kuruyana kadar kesmeyip bekletirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)