Antoryum (Anthurium andreanum)

Güzel çiçekleri için salonlarda-ofislerde yetiştirilen ve hediyelik amaçla çok rağbet edilen antoryum çiçeği (Anthurium andreanum) hakkında tarihçesinden yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılmasına kadar bilgileri burada okuyabilirsiniz.

Özellikleri

Kırmızı, beyaz, pembe antoryum çiçekleri

Antoryum ismiyle tanıdığımız bu güzel çiçekli süs bitkisi Araceae (Arum) familyasının Anthurium cinsindendir. Küçük yapılı birkaç Anthurium türünden ama ağırlıklı olarak Anthurium andreanum türünden elde edilmiş çeşitli hibritler ve kültivarlar halinde ticareti yapılır.

İsmi ve tarihçesi

Anthurium eski Yunan dilinde kuyruklu çiçek anlamına gelir. Andreanum ise Fransız botanikçi Edouard André’nin soyadıyla ilgilidir. ⇒ devamını oku

Ticari yetiştiriciliği

İki çeşit antoryum yetiştiriciliği var. Biri saksılarda ofis ve salon bitkisi olması amacıyla yapılan yetiştiricilik. Diğeri kesme çiçekçilik amacıyla yapılan yetiştiricilik. Kesme çiçekçilikte daha iri yapılı kültivarlar ve hibritler kullanılır. Ofis-salon bitkisi olarak ise daha küçük yapılı (kompakt) hibritler türetilmiştir.

Gelişim hızı, çiçeklerinin özelliği

Antoryumun (özel seralarda bile) ortalama hızı 1,5 ayda 1 yaprak ve bir çiçek çıkarmasıdır. Bu şekilde bütün yıl hiç durmadan çiçek açar. Her bir yeni yaprakla birlikte sivri kılıflı bir meristem bölgesi oluşur. Yeni yaprağın karnından çiçek tomurcuğu çıkar. Sivri kılıflı meristem bölgesi ise sonraki yaprak için gelişmeye devam eder. Çiçekleri uygun sıcaklıkta 4 ay kadar hiç bozulmadan kalır. Düşük ısılarda, devamlı fazla serin olan mekânlarda 1 veya en fazla 2 ay kadar dayanabilir.

Antoryumun çiçek yapısında spat ve spadiks

Bizim çiçek dediğimiz parlak renkli kısmı çiçek değildir. Buna spat denir (spathe: kürek, spatula gibi aletlerin metal kısmı). Burun gibi uzantıya ise spadiks denir. Gerçek çiçekler çok küçük ve çok sayıda olarak spadiks üzerinde bulunur. Önce dişi çiçekler açar. Erkek çiçekler açana kadar dişi çiçekler polen tutma özelliğini yitirir. Bu sebeple, antoryum bitkisi mini erkek çiçeklerinin faaliyete geçeceği zaman yeni bir çiçek daha açmış olur. Daha doğrusu spat açmış olur. Yeni açanın spadiksindeki dişi çiçekler eskisinin erkek çiçeklerindeki polenlerini alabilirse tohum oluştururlar.

Habitat ve yaşam tarzı

Antoryumun (Anthurium andreanum’un) anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzey-batı kesiminde Kolombia ve Ekvador ülkelerinde dağ ormanlarıdır. Bölge tam ekvator çizgisinde fakat .. ⇒ devamını oku

yabani gerçek antoryum

Doğal ortamında antoryum.

Kış soğuklarına dayanıklılığı

Birçok bilimsel kaynakta -1C derece soğuğa dayandığı yazılıdır. Bu da demektir ki kuzey rüzgarlarını direkt almayan cephelerde -3C dereceye kadar ama birkaç saati geçmemek şartıyla dayanabilir. Bazı hibritleri daha dayanıksız olabilir. Soğuğa dayanabilmesi ise yaz sonundan itibaren devamlı dışarda bırakılmasına, yavaş yavaş soğuğa alışabilmesine bağlıdır. Yani bunlara dikkat ederek Alanya’da, Antalya ve Mersin’in sahil kesimlerinde ve Datça yarımadasının güney kesiminde bahçe bitkisi olarak bütün yıl açıkta yetiştirebilirsiniz. Hafif don olayları olacağı günlerde üzerini gazetelerle örtüp sonra bir karton kutu geçirin.

 Evlerde ofislerde antoryum yetiştirilmesi, bakımı

Aşağıda antoryum bakımı için hayati önem taşıyan gereksinimler anlatılıyor. Hiçbirini gereksiz, fazladan gibi düşünmeyin.

İdeal ortam şartları: güneş ve havadarlık

Sabah güneşini veya ikindiden sonra akşam güneşini günde 3-4 saat kadar direkt almalı. Güneş ışınıyla yapraklar ve toprak ısınmalı. Bu şartlar antoryumların bütün yıl hiç durmadan çiçek açmasını sağlar. Kesin garantidir. Yalnız, yazın 28C derece ve daha sıcak günlerde direkt güneş tam direkt değil, tül ardından ya da ince beyaz bez güneşlik ardından gelmeli. Sıcak hava zaten ısıtıyor. Güneşin daha fazla ısıtması iyi olmaz. Yaprakları yakabilir.

İdeal ısı: Gece 16°C ile 22°C arası. Gündüz 24°C ile 28°C arası. Bu ısılarda devamlı hava hareketleri gelişimini hızlandırır.

Havadarlık çok önemlidir. Pencereleri daima kapalı yerlerde pek sağlıklı olmaz ve yapraklarda mantar hastalıkları oluşur. Toprak yüzeyinin hava akımları alması mutlaka şarttır (köklerinin ihtiyacı var). Hava nemliliği ise, her yerde verilen bilgilerin aksine ev tipi antoryumlar için pek önemli değildir. Ancak havası fazla kuru olan illerimizde yazın aşırı sıcak ve kuru hava zararlıdır. » Şu sayfadaki havayı nemlendirme yollarından birini uygulamalısınız.

Yapraklarına su fısfıslamak

Çok tavsiye ediliyor ama  incelikleri bilinmeden yapılırsa zararı çok büyük olur. 25C dereceden daha sıcak havada eğer ortam esintili değilse yapraklar kesinlikle ıslatılmamalı. Çok feci mantar hastalıkları oluşur. Ayrıca daha serinde bile, eğer yeri havadar değilse yapraklar yine ıslatılmamalı. Ancak esinti varken su fısfıslayın. Özellikle de yazın, pencereler açıkken ve esinti varsa su fısfıslamak çok faydalı olur. Güneş batınca başlayabilirsiniz. Günün aşırı sıcağı bünyesinde birikmiştir. Hemen gidermek iyi olur. Yoksa gelişimi durur. Eğer hiç esinti yoksa ıslatmak yerine soğuk suyla ıslattığınız bir bez ile yaprakları sapları silerek serinletin.

Antoryumlarda yaprak temizliğinin önemi

Evlerde örümcek bitler musallat olur. Bu bitler her zaman gözle görülmez ama yaprakları mahvederler. Haftada bir defa yaprakları ve sapları ıslak bezle güzelce silip tertemiz etmelisiniz. Antoryum yapraklarının sık sık maruz kaldığı mantar hastalığı sorunu için yine temizlik şart.

Köklerin hassas durumu

Maalesef antoryumlar köklerinin doğasına uygun olmayan topraklara dikilip satılır. O toprak sıcak ve havalandırmalı seralarda işe yarıyor fakat ev, ofis ortamlarında bela oluyor. Seralardan çıkarılınca köklerde başlayan rahatsızlık evlerimize geldiğinde ince köklerde ani ölümlere dönüşüyor. Bu da yaprakları karartıp çürütüyor.

Antoryum yetiştirmede doğru toprak hayati önem taşır. Kökleri hem yüksek havadarlığı, hem sıcağı, hem yüksek nemi sever. Sık sık yıkanmayı da sever. Bu faktörlerin ev ortamlarında bir arada olması zor ama toprağı doğru hazırlarsanız bir problem çıkmayacaktır. Aşağıda verdiğim karışım formüllerini okuyup imkanlarınız ölçüsünde doğru toprağı hazırlamalısınız.

Saksısı ve saksıda köklerin pozisyonu

Sağlıklı bir antoryumun kökleri (eğer toprak da uygunsa) süratli çoğalır. Yetişkin bir antoryum saksısının üst yüzeyinde neredeyse topraktan çok kökler görünür. Satın almak istediğiniz antoryumun toprağına yakından bakın. Dışarıya çıkmış pekçok kökler bulunuyorsa toprakta kusur yok diyebiliriz. Eğer kök görmüyorsanız saksının en kenarlarından hafifçe eşeleyin. Kenarlara kadar uzamış kökler göremezseniz o antoryumu almanız risklidir. Mevsim uygunsa alın ve toprağını hemen değiştirin. En uygun zaman ilkbahar ortasıdır.

Saksı: Antoryum köklerinin zar zor sığacağı büyüklükte saksı tavsiye ediyorum. Gereğinden büyük saksıda gereğinden fazla toprak kullanırsanız kökler boğulacak ve çürüyecektir. Uygun büyüklükte saksı bulamazsanız, gereğinden büyükse, o zaman toprağı az tutun. Köklere zar zor yetecek miktarda doldurun. Ne zaman toprak yüzeyine çok kök çıkarsa o zaman üstüne az miktarda toprak ilavesi yaparsınız. Kökler tekrar dışarı yöneldiğinde tekrar 1-2cm toprak yayarsınız ve böyle devam edersiniz. Belki 5-6 yıl saksı değiştirmek de gerekmez.

Saksı toprak mı plastik mi olacak, toprak özelliğine göre değişir. Aşağıda tarif ettiğim antoryum toprağı formülleri plastik saksılara uygundur.

Saksı değiştirme zamanı: En iyi zaman ilkbaharın ortasına doğru fazla serin günler geride kaldığı ve artık pencereleri sık sık açabildiğiniz zamandır. Eğer kökleri saksıya sığmayacak derecede çoğalmamışsa antoryumlar her yıl her yıl köklerinin rahatsız edilmesini sevmez. Bu durumda en erken 3 yılda bir, en geç 5 yılda bir saksı değiştirmelisiniz. Ama kökler bir yılda aşırı çoğalıp saksıya sığmıyorsa her yıl bir defa ilkbaharda saksı değiştirin. Çok az farkla bir büyük boy saksı olsun.

Sağlıklı antoryum toprağı nasıl hazırlanır?

Aşağıda en yararlı formülden başlayarak derece derece birkaç formül yazdım. Hangisine imkânınız varsa o toprağı hazırlayın.

1) En iyi formül: Orkide toprağı diye satılan çam kabuklarından alın. Bir de çok lifli hazır toprak lazım. Mutlaka lifli olmak zorunda. Benim bildiğim her yerde kolayca bulabileceğiniz iki marka lifli topraktan biri KTS, diğeri EminTorf. Ayrıca ponza taşı da lazım (bu da belediye fidanlıklarında satılır). Ponza taşı yerine dişli kum da olur (eleyip tozundan arındırmalısınız).

2 ölçü orkide toprağı + 2 ölçü lifli toprak + 1 ölçü ponza taşı (veya dişli kum). Hepsini iyice karıştırın. Antoryum kökleri en iyi bunda süratli gelişir ve saksının her yerini kaplar.

2) Bu ise doğal bir toprak: Yeni ağaçlandırma yapılmış yerlerin değil, karışık bitkilerin bulunduğu gerçek ormanların en üst yüzey çürüntülü toprağı. Fazla derine inmeyin. En üstten, en fazla 15cm derine kadar kazarak alın. Buna üçte bir oranında ponza taşı veya dişli kum karıştırın (2 ölçü toprak + 1 ölçü ponza). Sonra antoryumunuzu dikin.

3) Perlitli ve kumlu karışım: 5 ölçü lifli hazır toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü perlit.

4) En basiti: Yukarıda bahsettiğim markalardan veya benzeri lifli hazır toprak alın. Bir leğen içine yayarak ıslaklığı biraz azalana kadar bir iki gün bekletin. Sonra eleyip ince tozundan iyice temizleyin. Elenmiş kalın toprağı antoryumunuz için kullanın.

Sulama ve besinli su verme

Antoryumları ne kadar sık sulasanız o kadar iyidir. Fakat eğer toprak yanlışsa sık sulama yüzünden kökler mutlaka çürür. Onun için yukarıda tarif ettiğim gibi toprak hazırlamalısınız. Toprağın üst yüzeyi dışarı çıkmış antoryum köklerine ıslak zemin olmayacak kadar ıslaklığını yitirdiği zaman sulama zamanı gelmiştir.

Besinli olmayan normal sulamada mümkün olduğunca bol su ile sulayın. Saksı alt deliklerinden en azından bir bardak su akıp gitmeli. Köklerin ve toprağın yıkanması önemlidir. Ayrıca, sulamayı banyoda veya lavaboda yapmalısınız. Saksı altında tabakta su birikip beklememeli yoksa zararı olacaktır. Su oda sıcaklığından çok fazla soğuk olmamalı.

Besinli su miktarı saksının alt deliğinden birkaç damla su çıkacağı miktarda olması yeterli. Çiçekcoşturan, Genta, Vilmorin gibi sıvı bitki besinlerinden ya genel kullanım besini olacak ya da orkide besini olacak. Üstlerindeki her sulamada verin tavsiyesine uymayın. Üç sulamada bir verin. Arada mutlaka toprak yıkama sulaması yapmalısınız. Yoksa besinler değişimlere uğrayarak zararlı birikimlere yol açıyor.

Antoryuma maden suyu vermenin faydası: Birden fazla saksıda antoryumlarınız varsa hiç uğraşmayın çünkü hem zor hem pahalıya patlar. Ama gözünüz gibi baktığınız bir saksı antoryumunuz varsa uğraşmaya değer. Çiçek kalitesine de büyük katkısı oluyor: ⇒ ilgili sayfaya git

Ev usulü antoryum çoğaltması nasıl yapılır?

Antoryumunuzu eğer dipten pekçok yavrular vermişse, bunlar bir yılı oldurduğunda kökten ayırma ile ve fazla uzamış bir dalı varsa bundan çelikler hazırlama ile çoğaltabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiler şu sayfada: ⇒ Antoryum çoğaltma

Antoryum hastalıkları, problemleri

Başlıca sorunlar yaprak çürümeleri, yaprak kenarlarında çürümeler, çiçek açmama ve bitlenme..

Yer yadırgaması sorunu

En çok kış aylarında satın alınan Antoryumlarda görülür. Bunda ev ortamlarına uygun olmayan, seralara mahsus toprakların büyük payı var. Aşağıdaki diğer sorunlar da bununla ilgilidir.

Yaprakların kararıp çürümesi, yırtılması, yarılması ve kök çürümesi

Sebep yanlış topraktır. Köklerde başlayan bozulmalar, çürümeler ya da köklerin stres yaşaması yapraklarda ya sebepsiz yırtılmalar, yarılmalar şeklinde ya da kararıp çürümeler şeklinde kendini gösterir. Sebep köklerin yanlış toprakta olması ve toprağın hem hiç kurumaması hem kökleri oksijensiz bırakmasıdır.

Çözümü: Eğer toprak ıslak ise saksıdan kalıp gibi çıkarıp genişçe tepsi gibi bir şeyin üzerine koyun. Toprak kuruyana kadar birkaç gün o şekilde dursun. Sonra üst kısımdan ve tüm yanlardan biraz toprak azaltıp tekrar saksıya geçirin. Kenar boşlukları ponza taşı ile doldurun.

Yaprak kenarlarının kahverengine dönüşüp bozulması

Yukarıda yaprak temizliğinin önemi, su fısfıslama, sulama-toprak yıkaması kısımlarını okuyun. Bunlarda hataya düşmeniz yapraklarda çeşitli bozulmalara sebep olur.

Yapraklarda ağ gibi şeylerin peyda olması

Sebep örümcek bitlerdir. Temizliğine dikkat edilmeyen antoryumlarda genellikle olur. Sıcakta daha çabuk üreyip çoğalırlar. Gördüğünüz vakit kesinlikle her gün ıslak bezle silin. Bir hafta boyunca, bitler görünmese bile devam edin. Sonra sadece haftada bir devam edin.

Antoryum çiçeklerinin eğri büğrü, küçük olması ve kılıflarından çıkamamaları

Köklerin topraktan gerektiği gibi elementleri alamamasından kaynaklanır. Sebep yanlış toprak, yanlış sulama, bitki besini vermeme gibi hatalarınızdan biri veya birkaçıdır. Bu problemin en garantili çözümü, besin verme kısmında anlattığım besinli su, toprak yıkaması ve maden suyu ile nöbetleşe sulama rejimi uygulamaktır. Verdiğim bakım bilgilerinin tümünü okursanız o tavsiyelerimin hepsi her türlü problemin çözümüdür aynı zamanda.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Antoryum (Anthurium andreanum)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Meryem dedi ki:

  Bende de henüz 10 günlük bir antoryum var bana geldiğinde 3 sarı tomurcuğu vardı tomurcukları kurudu 1 tane kaldı. Yaprakları çatlıyor ve kuruyor. Suyunu ne kadar vermeliyim? Her zaman pencere kenarında mı kalsın vitamin veya besin kullanmalı mıyım kulanıcaksam bunlar nelerdir? Sadece iki kırmızı yaprağı var çoğalır mı?
  ***
  Yukardaki bilgilerde sorularınızın cevapları ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

 2. Mava dedi ki:

  Makul ve mantıklı açıklamalarınız için teşekkür ederim, çok faydası oldu. Ben de bir antoryum aldım. Yaklaşık altı aydır bende, yerini sevdi herhalde, yaprak ve çiçek açıyor. Yalnız biraz minik ve şekilsiz gibiler. Bir de büyük yeşil yaprakları kahverengiye dönüşüp kuruyor. Ayda bir üç-dört yaprağını kesiyorum bu yüzden. Yeri kuzeyde, cam kenarında ve hala aldığım saksının içinde duruyor. Yapraklarına su püskürtüyorum ve altı kurudukça sulamaya çalışıyorum. Acaba yaprakları için ne yapabilirim?
  ***
  Çok kötü bir zamanda almışsınız. Kışın havasız ve sıcak odalarda bahsettiğiniz yaprak bozulmaları kaçınılmazdır. Sebebi de mevcut yapraklarının sera ortamına göre uyum sağlamış olmasıdır. Normal ev şartlarına uyumlu yeni yapraklar daha dayanıklı olacaktır. Tüm bakım bilgileri yukarda yazılı. Gereken şartlar yerindeyse (ki yeni çiçekler açmaya devam ettiğine göre yerindedir), verdiğim bilgilere göre devam ettiğinizde bir sorun çıkmaz.

 3. Şükran Kara dedi ki:

  Önereceginiz vitaminler var mıdır varsa bunlar neleredir? Ben pencereye koyamıyorum ama odada ışık görüyor bu yeterli midir?
  ***
  Pencere demekle evin iç kısmını kastetmiştim. Tam pencere önün olmazsa mümkün olduğunca yakınına koyun. Her gün yukarda açıkladığım şekilde güneş alması şart. Sadece gün ışığı yeterli değil. Her yerde çiçekçilerde plastik şişelerde satılan genel amaçlı bitki besini veya orkide besini tavsiye ederim.

 4. Gönül dedi ki:

  Aslında biraz da çiçeği satan kişilerin hatası var. Ben doğuda ve nerdeyse çiçeği hiç bulunmayan bir bölgedeyim. Evimde yetiştirmek istedim 300 km uzaktan alıp getirdim. Çiçek yetiştirmesi hakkında pek bilgim yoktu. Çiçeği aldığım kişi bana güneş görmesin yapraklarına su değdirme alttan sula dedi. Ben de öyle yapıyordum. Her gün çiçeğim biraz daha kuruyordu. Yazınızı okuduktan sonra çiçeğimin yerini ve bakma şeklimi değiştirdim çiçeğim şimdi düzelmeye başladı. Yeni yapraklar çıkarıyor. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

 5. Mava dedi ki:

  Daha önce verdiğiniz bilgilerden yararlandım, teşekkür ederim. Son zamanlarda antoryumun yaprakları kenarlarından başlayarak önce sararmaya, sonra da kurumaya başladı. Hatta çiçekleri bile kuruyor. Toprak torf gibi bir şeye benziyor. Çok suladım diye düşündüm bir ara çünkü toprak hep ıslak gibiydi. Bir süre sulamadım ama şimdi hızla kuruyor. Saksısının küçük olması olabilir mi? Bu zamanda saksısını değiştirmem doğru olur mu? Başka ne yapabilirim bilmiyorum. Yardımlarınız için şimdidien teşekkür ederim.
  ***
  Yukarda anlattığım gibi uygun bir karışım hazırlayın ona dikin. Yılın bu zamanından itibaren tam öğle güneşi zarar verir buna da dikkat edin. Öğleden bir saat öncesine kadar sabah güneşi ya da ikindiden sonra akşam güneşi alabilmeli. Yukardaki bakım bilgilerine uyarsanız zamanla yavaş yavaş canlanır düzelir.

 6. Gülcihan dedi ki:

  Antoryumum babamın hediyesi. İlk haftalar iyiydi. Bu aralar çiçekleri kurumaya başladı ve yapraklar da uclarından kurumaya basladı. Ne yapmam gerek?
  ***
  Çiçekler fazla eskimişse kurumaları normal. Ama antoryumların bir özelliği, yeni çiçek açmadan önceki çiçeğinin solmamasıdır. Bunda da bir terslik var. Anlaşılan gelişim devam etmiyor yani yeni yaprak açmıyor, yeni çiçek vermiyor. Yaprak uçlarının kuruması “eğer çok fazla ise” pek normal değil. Sanıyorum bulundurduğunuz yerin şartları hiç uygun değil. Yukardaki bilgileri okuyun. Gereken şartlara ve bakım bilgilerine dikkat edin.

 7. Betül dedi ki:

  Bana hediye bir antoryum geldi. Kırmızı yaprakları kocaman çok güzeldi. Fakat normal topraklı saksıda değil, cam saksıda ve içi su dolu.. Yaprakları tek tek yeşil sünger gibi bişeyin içine sıkıştırılmış. Kökü falan yok. Solmaya başladı. Bunları toprak alıp normal saksıya diksem olur mu?
  ***
  Bu aslında kesme çiçekçilik, yani vazo ile ilgili.. Bunları toprağa dikseniz tutmaz çünkü dal yok. sadece saplarıyla beraber yapraklar ve çiçekler. Yapacağınız tek şey solunca çöpe atmaktır.

 8. Şükran Kara dedi ki:

  Bu cicegi oturma odasında bulunduruyorum. Acaba sigara dumanı cicege zarar verir mi? Kış geldiginden bu yana cicek acsa bile kırmızılasmıyor yeşil olarak kalıyor bunun nedenini ögrenebilir miyim? Ne yapmam lazım? Vitamin takviyesi yapsam mı? Toprak yeterli degil mi? Kışın ne aralıklarla sulamam lazım? Dogalgaz sobasının acaba zararı var mı?
  ***
  Sigara dumanının zararı olmaz. Esintisizlik, durgun havanın zararı olur. Çiçeklerinin yeşil olması, yeni değil eskimiş çiçekler yeşil omuştur. Daha sıkça yakından gözlemlemelisiniz. Soba vb. ısı kaynaklarının çok yakınında bulundurmayın. Diğer sorularınız ve ihtiyacınız olan bilgiler yukarda açıklanmıştır.

 9. Kardelen dedi ki:

  Benim de antoryum çiçeğim var ama yaprakları kuruyor ve hiç yaprak çıkarmıyor. Üç defa saksısını değiştirdim gene de yaprak çıkarmıyor. Kireçsiz su veriyorum yapraklarına su püskürtüyorum güneş de alıyor. Ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Antoryumlar çok yavaş gelişir. Sanıyorum siz yeni aldınız. Ve de kıştan dolayı pencereler daima kapalı. Bu durumda yer yadırgaması sonucu bozulur. Buradaki bakım bilgilerini, gereken şartları okuyun ona göre düşünün.

 10. Eda dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce hediye olarak antoryum geldi. 5 tane çiçeği vardı ama kırmızı çiçeklerinden bir tanesi bordoya dönüp düştü, diğeri de baya bordolaştı o iki çiçeğin uzun sapları da sapsarı, yeşil yaprakları da sürekli kuruyor. Kuruyan yerleri kestim. Çiçek yetiştirmeyi pek sevmem genelde başkalarına hediye ederim ama bu çiçek çok hoşuma gitti o yüzden solmasını hiç istemiyorum. Ama çiçekler hakkında hiç bir bilgim yok biraz bilgilendirir misiniz? Haftada kaç kez sulamalıyım, çiçeklerini kesmeli miyim, evin en sıcak odasına mı koymalıyım bilmiyorum. Biraz yardımcı olur musunuz?
  ***
  Evinizin en havadar ve en aydınlık yerinde bulundurun. Şimdi kış mevsimindeyiz. Çok fazla soğuk odada soğuktan zarar görebilir. Kalorifer veya sobadan ise uzak tutun. Yazımı okursanız daha iyi aydınlanırsınız.

 11. Nihat dedi ki:

  Antoryum çiçegimin yaprakları yapış yapış oldu. Yapraklarını kestim büyümesi de durdu. Ne yapmalıyım. Yardımınızı bekliyorum.
  ***
  Kesmeyecektiniz. Bir tür parazit musallat olmuş. Yaprakları arapsabunlu sulu bezle silin, sonra temiz ıslak besle silin. Yapışık böcek veya harici kabartılar varsa alkollediğiniz veya kolonyaladığınız pamuk ile üzerlerine bastırın.

 12. Zerrin dedi ki:

  Bu kış bir buçuk ay önce bana hediye bir anatoryum geldi. Üzerinde açmamış şekilde olan 2 yaprağı açtı. Gayet sağlıklı görünüyor. Haftada bir su veriyorum ve yapraklarına her fırsatta su püskürtüyorum. Besin takviyesi de kullanmıyorum. Işık, güneş alan sıcak bir ortamda. Benim öğrenmek istediğim, 5 tane olan kırmızı çiçeklerin 3 tanesinin renkleri kahverengimsi bordoya dönüştü. Neden?
  ***
  Çiçekler eskidikçe rengi değişerek solar ve kurur. Normal bir şeydir. Kurumazsa çirkin renk hoşunuza gitmiyorsa bekletmeyin sap ucundan kesip atın. Sap ise rengi iyice bozulunca dipten kesin.

 13. Songül dedi ki:

  Çiçeğim bugün doğum günüm için eşim tarafından hediye edildi. Çok güzel 7 tane çiçeği var ve yaprakları çok taze canlı duruyor şu an. Aslında çiçek bakımından hiç anlamam ama buna çok iyi bakmak ve yaşatmak istiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Yazdığım talimatlara uyarsanız antoryumunuz çok uzun yıllar yaşar, devamlı çiçek açar.

 14. Mustafa dedi ki:

  Antoryum dünyanın en güzel 2. çiçeğidir (uluslararası çiçek yarışmasının sonucu). Özellikle masa veya sehpa üstüne koyulduğu zaman bulunduğu odanin havasını değiştiren bakımı kolay bir bitkidir. Ben seyretmeye doyamam, biraz pahalı ama her çiçek severin evine bir tane almasını tavsiye ederim.

 15. Hatice H. dedi ki:

  Benim sorunumsa çiçek açmaması oysa gayet saglıklı. Neden çiçek vermiyor dersiniz?
  ***
  Hiç güneş almayan antoryumların çiçek açmaması gayet normaldir.

 16. Hatice Öykü dedi ki:

  Merhaba. benim çiçeğimin çok sayıda yaprağı var. Çiçek de açmıyor. Gövdesinde kırmızılık beliriyor açacakmış gibi kırmızı oluyor ama o çiçek gövdeden ayrılamadan orada kalıyor. Acaba problem nedir?
  ***
  Her yeni bir yaprak yeni bir çiçek doğurur. Çiçek tomurcuğu yeni yaprağın karnından çıkarken bile kıpkırmızı görünür (veya ne renk çiçek açıyorsa o renk görünür). Kahverengi gibi kızarıklıklar çiçek tomurcuğu değildir, uzamayan kalan şeyler filiz kılıflarıdır. Yeni almışsanız sabredin. Sizin evinizde yeni çıkan yapraktan sonra çiçek açması lazım. Yine açmazsa güneş yeterli değil demektir.

 17. Birgül dedi ki:

  Benim antoryumum 2006 yılında bana geldi. O zamandan bu zamana bayağı bir büyüdü saksısını değiştirip büyük bir saksıya koyduk. Herşey iyiydi çiçek de açıyodu. Şimdi ise yaprakları hep yarılmaya başladı sanki biri hep deliyor. Çok üzülüyorum neden acaba?
  ***
  Yaprakların yırtılması, delinmesi yeni toprağın uygun olmamasıdır. Yukarda açıkladığım toprak formüllerinden biri gerekiyor. Her toprak uymaz.

 18. Billur dedi ki:

  Bana dün bir arkadaşım antoryumu getirdi. Çiçeklerinin uçları kahverengi, yapraklarında yırtılmalar ve kurumalar var. Çiçekli olan dallar da kahverengi olmaya başlamış. Toprağı çok az gibi geldi bana. Altına tabak içinde su koymuşlar. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Her şeyden önce, altına tabak içinde su koymanın yanlış olduğunu belirteyim. Ben yıllar önce bir çiçekçiden “ucuza sattığı için” aynen tarif ettiğiniz gibi sağlıksız bir antoryum almıştım. Bizim evde yerini sevdi ve çok uzun yıllar yaşadı, yaz kış çiçek açtı. Toprak sırılsıklam ıslakken tekrar tekrar suluyorsunuz, bu da yetmez gibi altına su dolu tabak koyuyorsunuz. Bu gidişle kesinlikle bitkiniz çürüyüp ölecektir. Ayrıca yukardaki kök durumu vs bilgilerini okumanızı tavsiye ederim.

 19. Rıza dedi ki:

  5-6 aydır bende antoryum çiçeği var ama zamanla kırmızı çiçekleri kurumaya başladı ve sonra yeşil yaprakları. Ben de yapraklarını topraktan 3-4 santim kestim. Şu anda hiçbir ilerleme yok. Kafama takılan tekrar çıkar mı? Çiçek güneş fazla görmüyor.
  ***
  Anlaşılan yerini sevmemiş ve belki toprağı bozuk. Bu şekilde problemi ben bilemem ama siz yukardaki bilgileri okursanız problemi de çözümü de öğrenebilirsiniz.

 20. Mehmet dedi ki:

  Antoryumun kökleri kurtlandı. Çiçek kurumaya başladı. Üçe ayırıp su dolu bir kavanozun içinde tekrar kök salması için yetiştirmeye başladım. Yaklaşık 1 aydır suyun içerisinde. Bunu toprağa ekmek için neye dikkat etmem gerekiyor?
  ***
  Bekletmeye gerek yok. Hemen dikmeliydiniz. Toprak gerektiği gibi havadar olmalı. Yeri de esintili olursa kısa sürede köklenir büyümeye başlar.

 21. Deniz dedi ki:

  Antoryumun 2 yaprağında kahverengi küçük lekeler oluştu. Önce koyu yeşilden açık yeşile döndü sonra kahverengi oldu. Neden olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Sık görülen bir problem. Yazımı okuyarak en uygun ortamı sağlamalısınız. Ayrıca sıcak mevsimlerde yaprak hastalıkları olabiliyor. Çaresi yaprakları haftada bir iki defa temiz ıslak bezle güzelce silmektir. 26 dereceden daha yüksek sıcak saatlerde yapraklarda su damlaları beklerse ve esinti de yoksa yapraklarda kesinlikle hastalık olur (bunu bir mantar türü yapıyor). Yapraklara su fısfıslamayı ince sisleme gibi yapın ve damlaların beklememesini sağlayın. Esinti de iyi gelir. Aşırı sıcaklarda yüksek hava nemliliği gerek. İkide birde ıslatmak dediğim gibi fazla sıcak havada mantar hastalıkları yapıyor.

 22. Deniz dedi ki:

  Ben 14 yasındayım çiçeklere karşı bir aşkım var. Yapay çiçekçide çalışıyorum ve okuyorum. Karşımızda canlı çiçekçide antoryum çiçeğini gördüm çok beğendim. Fiyatı pahalı olunca ondan 2 adet yaprak istedim kestim suya koydum. Üç günden beri solmadı acaba köklenir mi?
  ***
  Hayır, ne yazık ki bu şekilde çoğaltmak mümkün değil.

 23. Elif dedi ki:

  Çiçeğim plastik saksıdaydı seramik bir saksıya diktim. Altında delik yok çiçek için bir problem olur mu?
  ***
  Büyük problem olur. Fazla suyun tamamen süzülüp alttan çıkabilmesi için delikler kesinlikle şarttır. hatta köklere hava gitsin diye kenarlarda da delikler olmalı diye tavsiyede bulunan uzmanlar var. Kenar hava delikleri gerçi pek uygulanmıyor ama olsa çok iyi olur.

 24. Pınar dedi ki:

  İlk aldığımda üzerinde 5 tane çiçegi vardı onlar kurudu. 5 ay oldu hala çiçek açmadı. Sürekli yeni küçük küçük yapraklar cıkartıyor. Çiçek acması için ne yapabilirim? Fotograftaki gibi büyümesi için boyu kısa. Yaprak boyları nasıl uzun oluyor?
  ***
  Çiçek açabilmesi güneş alabilmesine bağlı. Güzelce gelişebilmesi için bu sayfada verdiğim bilgileri aynen ciddiye alın ve ona göre bakımını yapın. Evinizin şartları uygun değilse asla çiçek açmayacaktır.

 25. Pınar dedi ki:

  Topragını 3 ay önce değiştirdim. Çiçekçiden özel toprak aldım. Şimdi dediğiniz gibi camın önüne koydum. Çiçek coşturan diye bir besin kullanıyorum. Umarım en kısa zamanda istediğim gibi olur.
  ***
  Yeni toprakta besin kullanmak iyi değil. En az 2 ay geçmeli ki önce kökler yeni ortama iyice alışsın. Her neyse.. Dediğim gibi devam edin. Sabredin. Kısa zamanda olmaz. Gelecek yıl mayıstan itibaren süper bir gelişim gösterecektir.

 26. Hayriye dedi ki:

  Benim de antoryumum var. Çok sevdim çiçeğimi. Ama yoğun çalışma tempomdan olsa gerek çiçeğimle fazla ilgilenemedim. Yaprakları çok sağlıklı çok hoş bir görünümü var. Fakat çiçeklerinin rengi pembeleşti. 4 ay önce almıştım. 3 ay boyunca kırmızıydı. Son 1 aydır soluk görünümlü pembe çiçekleri var. Ne yapabilirim? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Hayriye hanım, bildiğiniz gibi her çiçek solar. Antoryum çiçekleri birbuçuk, iki ay veya daha fazla kadar dayanabiliyor. Çiçekler zamanla güzelliğini kaybeder, rengi bozulur, sonunda solarlar. Sizinkiler de soluyor gayet normal.
  Ama eğer yeni açan çiçekleri pembe oluyor diyorsanız mesele başkadır: Topraktaki asitler renk değişimine sebep olur. Sizin antoryumunuzun cinsi gerçek kırmızı değilmiş. Zamanla sulamanın etkisiyle topraktaki asitlilik azalmış ve yeni çiçekler pembe olmuş. Ayda bir çiçekcoşturan marka bitki besini gibi çeşitli asitler içeren besinden verirseniz daha koyu renkte açacaktır. Hem ayda bir hafif dozajda besin zaten gerekiyor. Benim pembe antoryum sulamanın, mevsimlerin ve besinlerin etkisiyle her zaman başka tonlarda çiçek açar.

 27. Jale90 dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce antoryum bana hediye geldi. Alındığı yerden bakımı ile ilgili bir kart verilmiş. Kartta saksının altına yaklasık 5 cm yuksekliğinde bir tabak koymam gerektiği ve o çiçeği 4 gunde bir o saksının içine su koyarak sulamam gerktiği yazıyor. Saksı bana geldiğinde 5 tane çiçeği vardı fakat hepsi öldü. Şu an sadece bir tane çiçeği var o da çürümeye başladı ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçeklerin solmaları gayet normal. Bunlar plastik değil ki yıllarca bozulmasın! Siz antoryum için güneşli bir yer sağlarsanız mevsimlere göre hareket etmeden her zaman yeni yeni çiçekler açar. Kartta tamamen yanlış ve zararlı tavsiye var. Siz bu sayfada yazdıklarımı okuyun antoryumunuza ona göre bir bakım sağlayın.

 28. Buse dedi ki:

  Benim antoriumum cicekleri kurudu. sonra taşındıgımız evde 4 ay oluyor hiç cicek acmadi. Hatta yaprakları kendini braktı. Büyük saksya ektik kendine geldi bu sefer de yeni cıkan yaprakları sararıyor. Böcek vardır diye aspirin verdm. Simdi ne yapmalıyım?
  ***
  Eski çiçeklerin solması kuruması normal ama yeni tomurcuklar çıkarmaması yeniden çiçek açmaması normal değil. Siz antoryumu güneşten tamamen uzak tutup kendi keyfinize göre bir yerde tutuyorsunuz ve çok fazla suluyorsunuz sanıyorum. Bütün alametler bunu gösteriyor. Yukarda yazdıklarımı dikkatle okuyun, öncelikle yapmanız gereken şey güneş almasını sağlamanızdır. Bunu yanlış anlamayın, gün ışığı demiyorum güneş diyorum. Bir daha sakın aspirin vermeyin bünyede büyük zarar oluşturur gelişim durur zamanla çürür.

 29. Serpil dedi ki:

  Antoryum çiçeğimin toprağında küçük küçük böcekler var ne yapabilirim?
  ***
  Mini böcekler her toprakta olur önemli değil, hiçbir zararları yoktur. Zarar verebilecek böcekler için şu yazıma bakın:
  https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 30. Hülya dedi ki:

  Çiçekleri kurudu yaprakları sarardı ne yapmalıyım?
  ***
  Antoryumlar gerekli şartlar biraz olsun uygun olduğunda bizim evdeki gibi kışın da sağlıklı bir şekilde gelişime çiçeklenmeye devam ederler. Yukardaki yazımı okuyun, gereken şartları sağlayın, sabredin.

 31. Duygu dedi ki:

  Öğretmenler gününde ailem bu çicekten gönderdi. Aslında canlı çicekleri çok seviyorum üniversitedeyken arkadasımın bir tanesi canli çicek hediye etmişti, o kadar ilgilenmeme ragmen ilk çiceğimdeki deneyim başarısızdı ve kendimi katil gibi hissettim. 4 yıldır canlı çiceklere bakamıyorum (ya düzgün bakamazsam diye). şimdi de yazdığınız yazıyı ve yorumları okudum. Lütfen yardım edin bu çicekte de başarısız olmak istemiyorum.
  ***
  Korkmayın gereken şartları biraz olsun sağlayabilirseniz cevap verir. Hiç nazlı değildir. Şimdi gündüz süresinin çok kısa olduğu, güneşin çok düşük enerjili olduğu bir dönemde olduğumuz için direkt güneş alan bir yerde bulundurmanız zarar vermez bilakis çok faydalı olur. Size gelmesi henüz bir ayı bulmamış. Antoryumlar yer değişikliklerinde yeni ortama ortalama bir ay gibi bir zamanda adapte olabiliyor. Önceki yeri ile ne kadar benzerlik varsa adaptasyon süreci o kıdar kısa olur. Ayrıca sık sık esinti sağlamanız adapte olmasını çabuklaştırır.

 32. Esra dedi ki:

  İki gün önce bir çiçek hediye geldi adını bilmiyordum. İnternetten araştırdım antoryum çiçeği beyaz. 4 tane çiçeği var üzerinde. Saksısına göre baya uzun dalları. Saksıyı değiştirmeli miyim? birde kış ayında olduğumuz için güneş ışığı yok cama yakın bir yere koydum ama yaklaşık yarım metre ilersinde kalorifer var. Oda sıcaklığı 20 25 arası anca vardır. Herhangi bir sorun var mı? Alındığı yerden 3 günde bir çay bardağı su vermem yeterli olduğu söylenmiş.
  ***
  Gerçi beyaz çiçekli antoryum var ama madem bilmiyorsunuz, sizinki barış çiçeği de olabilir. Farketmez bakımları aynı. O sulama tavsiyesi kesinlikle yanlış ve zararlı. Yukardaki bilgileri okuyun. Kalorifere uzaklığı iyi gibi. Eğer kalorifer çok şiddetli ısı yaymıyorsa hiç zararı olmaz o mesafeden.

 33. Şermin dedi ki:

  Antoryum var yazın hediye geldi yaprakları çürüdü çürüdü döküldü 2 tane kaldı. Saksısını değiştirdim. Şimdi de havalar soğudu diye içeriye oturma odasına aldm bu sefer de saksının içi sinek gibi küçük böcekler çıkmaya başladı ne yapabilirim?
  ***
  Haddinden fazla suluyorsunuz. Çürümesi de sinekler de o yüzden oluyor. Yazımı okuyun gerektiği gibi bakımını yapın.

 34. Zeynep dedi ki:

  Bugün gelen çiceğimi evde salona koymayı düşünüyorum. Aydınlık cam önüne. Adını bilmiyordum ama internette aratarak Antoryum olduğunu gördüm.
  2 büyük kırmızı ciçeği var, diğerleri daha küçük ama renkleri bordo. Sulaması hakkındaki bilgileri pek anlayamadım. Toprak kuru ise sulayacağım ama ne kadar. Altındaki tabağa çıkacak kadar mı ve hangi sıklıkla? Bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Antoryum kışın güneşli cam önünde, yeterince sıcak bir yerde bulundurulursa kışın da büyümeye devam eder. Bu durumda sulaması toprak kuruyunca değil, elinizi ıslatıcılığı gidince yapılmalı. Eğer gelişim hiç yoksa toprak biraz daha kuruyana kadar sulamayın. Şu yazımda bakın sulama hakkında çok önemlidir, bütün sorularınızın cevabı var:
  https://azbitki.com/sulama

 35. Hülya, Tekirdağ dedi ki:

  Anthurium çiçeğinden eşim 4 ay önce aldı 2 adet kırmızı çiçeği var. her gün kireçsiz ve oda sıcaklığındaki su ile suluyorum ve su püskürtüyorum. Yaprakları kocaman ve çok canlı ve parlak. Dibinden sürekli yaprak çıkartıyor, ortasında yukarı doğru yapraklar çıktı fakat hiç kırmızı çiçek açmadı. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yer yadırgamasında bekleyin en az bir iki yaprak çıkarana kadar çiçek açmayabilir. Daha sonra da çiçek açmazsa güneşten mahrum ettiğiniz içindir. Şimdi kış güneşi çok zayıf: direkt güneş almasını sağlayın zararı hiç olmaz, bu takdirde çiçek açabilir.

 36. Ayşegül Gülsün dedi ki:

  Benim Antoryum (Anthurium) çiçegim var birden yaprakları kurudu sadece kökü kaldı. Topragında minik beyaz böcekler gördüm. Ne yapmam gerekiyor acaba?
  ***
  Yeniden filizlenmesi için hem güneş hem gün içinde çok sık esinti alabilmesi lazım. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum. İstanbulda iseniz hava ne kadar soğuk olursa olsun sık sık pencereyi açın dışarının temiz havası esintisi direkt üstüne gelsin. Başka türlü hele bu mevsimde canlanması çok zor.

 37. Pınar dedi ki:

  Sürekli yaprak çıkarıyor. 10 ay oldu çiçek açmadı. Normal mi?
  ***
  Eğer bir parça güneş alsa o kadar yapraklanmaya göre kesin çiçek açardı. Zaten güneş alıyor diyorsanız o zaman sizinki antoryum değildir. Çoğu insan başka şeyleri antoryumla karıştırır.

 38. Semahat dedi ki:

  Bu çiçeği çok seviyorum. Benimki bir çiçek açtı. Çiçeği solunca sapından kestim. Galiba bilmeden yanlış yaptım. Şimdi gelişimi güzel. Yeni yapraklar açıyor. Ama çiçek açmıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Çiçek solunca sapı dipten kesmenin önemli bir zararı olmaz, yeni çiçek açmayı hiç engellemez. Biraz güneş görmesi lazım. Şimdi kıştayız daha iyi güneş alabilmesi lazım ki çiçek açmaya devam etsin yoksa yazı bekleyeceksiniz.

 39. Erhan, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba bu çiçekten yeni aldım arkadaşıma. Saksısı küçüktü değiştirdik. Daha yeni çiçeğimiz ama yapraklarının uçlarından su damlıyor bunun nedeni çok fazla sulama olabilir mi acaba?
  ***
  Genç yapraklarda olur, normaldir. Eski yapraklarda ise fazla sulamadan dolayı olabilir. Havasız ve güneşsiz ortam yüzünden olabilir. Bu tip bitkiler sırılsıklam toprakta uzun süre kalırsa sağlığını kaybeder. Toprak elinizi ıslatmayacak derecede ıslaklık kaybedene kadar hiç sulamayın.

 40. Hülya Koç dedi ki:

  Çiçeğimi alalı 3 gün oldu kökleri çıkmıştı ben de saksını değiştim ve suladım. Şimdi yapraklarında su damlacıkları oluyor neden acaba? Yeri gayet iyi gün ışığı alıyor.
  ***
  Gün ışığı her yer alır. Önemli olan şey bir parça güneş alabilmesidir. Köklerinin bir kısmının açıkta olması bu bitkinin ihtiyacı olan bir şey. Yanlış yapmışsınız. Bu şekilde ancak nisan – mayıs aylarında biraz daha büyük saksıya aktarılıp kökler sadece 1 – 2 cm toprak altında bırakılmalı. Sonra yeri de esintili olursa kökler tekrar yüzeye çıkar ve antoryum daha sağlıklı, hızlı gelişime devam eder.

 41. Ranya, Adana dedi ki:

  Çiçegin tohuma kaçtıgını ansıl anlarız?
  ***
  Antoryum çiçeklerinde ortadaki sarı uzantının üzerinde birkaç noktada mercimek kadar meyveler oluşur işte böyle tohum oluyor.

 42. Nuray, Kırıkkale dedi ki:

  Yazınızı tam okuyamadım ama benim antoryumun bütün yaprakları kurudu iki yeşil yapragı vardı onları da küçük oğlum kopardı. Ben de saplarından kestim çok çirkin bir şekılde duruyor acaba yeniden yeşerir mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Yazdıklarımı okuyarak en iyi şartları sağlarsanız yeniden yeşerecektir.

 43. Nevin dedi ki:

  Merhabalar. Antoryum çiçeğim var. Kardeş kökünü aldım fakat bir seneye yakın olacak ne soldu ne açtı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hiç büyümedi ise yeri ve/veya toprağı kötüdür. Yazımı okuyup gereğini yapmalısınız. Sık sık açık pencereden gelen temiz hava esintilerini mutlaka almalı. Geçen yaz üçe böldüğüm tek bir gövde bile her bir parçası gayet güzel büyüyor. Siz de esintiye önem verin her şey değişir.

 44. Özge, Manisa dedi ki:

  Merhaba, ben tohum olayı ile ilgili bir soru soracaktım. Tohumlanma derken kırmızı çiçeğinin ucundaki sarı uzantının üstündeki kabartılar mı kastediliyor tam olarak? Ayrıca yazınız çok aydınlatıcı oldu. Çünkü yapraklarda kuruma olayı benim çiçeğimde de var. Birçok çiçekçiye sordum birbiriyle çelişkili şeyler söylediler. Kimi yapraklarına su püskürt derken kimi asla yaprağına su değmeyecek dedi. Klimalı bir odada bulunuyor. O yüzden su püskürtüyordum ama kuruluklar devam ediyor. Bir de köklerinin yaprakların çıktığı yerden çıkması normal mi, saksıyı değiştirmeli miyim? Ayrıca 15 bin tane aynı soruya sabırla tek tek cevap verdiğiniz için sağolun. :))
  ***
  Evet tohumlar o uzantıda o şekilde olur ama ev ortamında hemen hiç görülmez. Çiçek güzelliği birkaç hafta sonra buzulunca sapın üstünden kesin atın. Sap kendiliğinden kurusun ona dokunmayın. Yapraklarla beraber çıkan kökler bir cm’den daha fazla uzuyorsa hava nemliliği çok iyi demektir. Yapraklara su püskürtmek pek gerekmez. Kurumalar yerini sevmediğinden ya da topra özelliğinden kaynaklanıyor sanıyorum. Yukarda gereken bilgiler var.

 45. Esra, Karamürsel dedi ki:

  Benim çiçeğim sabah güneşi alamıyor öğleden sonra güneş alıyor çiçek açar mı?
  ***
  Evet, açar. Yalnız öğle civarı güneşi zarar verebilir. Öğleden önce sabah güneşi veya ikindiden sonra akşam güneşi alabilmeli. Tam öğle civarı güneşini alıyorsa bu durumda pencere tülü ile güneşi filtreleyin.

 46. İlteriş K. Erdoğan dedi ki:

  Bu kadar açık, yalın ve aydınlatıcı bilgi için çok teşekkürler. Bir antoryuma hayat verdiniz diyebilirim. Yarın ilk işim iş yerindeki çiçeğin yerini toprağını değiştirmek olacak. Güneşsiz ve çiçeksiz geçen aylar için çiçeğim beni affetsin. :))

 47. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Bana eşim aldı bu çiçeği. Geldiğindede yapraklarının aralarında kuruluklar vardı. Çiçekleri soluyor. Güneş alıyor sulamasını da çiçekçiler haftada bir kez dediler öyle yapıyordum. Sanırım çiçeğim ölüyor. Çok sevdiğim için üzülüyorum. Ne yapabilirim acaba saksısı küçük olabilir mi?
  ***
  Çiçekleri elbette solacak bu normaldir. Yeni bir gelişim olmuyorsa işte bu problemdir. Yazımı baştan sona okuyarak eksikleri tespit edin. Sonra durumu bana bildirin ki daha iyi yardımcı olabileyim. Çiçekçiler bir şey bilmez. Toprağı iki günde kuruyorsa haftada bir mi sulayıp kurutacak mısınız? Ya da iki üç hafta hiç kurumuyorsa çamur gibi toprakta çürütecek misiniz? Çiçekçiler bu kadar anlar işte. Halka tavsiye vermesinler bilmiyorum desinler.

 48. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Sanırım saksım küçük ve toprak yetersiz. Bugün saksısını kontrol ettim de kökleri bütün saksıyı sarmış neredeyse toprak görünmüyor. Saksısını değiştirsem acaba sorun olur mu? Çiçeğe küçük geliyor gibi. Daha önce çiçek yetiştirmediğim için nasıl olur bilmiyorum.
  ***
  Madem kökler saksıda sıkı bir yumak oluşturmuş, biraz daha büyük bir saksıya aktarmanız iyi olur. Saksıdan kalıp gibi çıkarıp diğer saksıya yeni toprağa yerleştireceksiniz. Yalnız, üst yüzey çok derinde kalmamalı ki kökler boğulmasın. En fazla 3cm derinde olmalı (üst yüzey).

 49. Müberra U. -İstanbul dedi ki:

  Benim derdim dibinden hiç filiz vermemesi ve ürememesi. Kökü çok kalınlaştı devamlı kökünden çiçek çıkartıyor. Ben üreyip filiz çıkmasını istiyorum ne yapabilirim?
  ***
  Birbirlerine çok benzeseler ve aynı renk çiçek açsalar da evlerde yetiştirilen çok çeşitli türlerde antoryumlar var. Bazıları barış çiçeği gibi dipten bol bol yavru üretir. bazıları kolay kolay yavru vermez. Tek gövde uzayıp gidenlerin gövdesini kesip ayrı yere ekmekle çoğaltabiliriz. Kolayca köklenip büyümeye başlar. Başsız kalan ana kök ise en az bir adet yeni sürgün verir hızla büyür. Havalar yeterince ısınsın deneyin. Nisan sonunu bekleyin. Ayrıntılı bilgi yukarda yazılı.

 50. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Bitkinin kökleri saksının altındaki deliklerden fışkırmış durumda. Aynı şekilde kökleri üstlerden de fışkırmış durumda. Yaprakları ilk aldığıma nazaran en az %50 genişledi. Yapraklar sağlıklı görünüyor ama sanırım çiçekler pek öyle değil. Acaba bu çiçek saksı için fazla mı büyük? Saksının hacmi en fazla 2 lt. Çiçeğin boyu ise 50 cm i aşmış durumda. Saksıyı değiştirmeli miyim? Bir de gübreleme yapmazsak bitki tümden ölür mü?
  ***
  Kökler saksıda çok sıkı bir yumak halini almışsa biraz daha büyük bir saksıya aktarmakta yarar var. Yalnız, üst yüzey çok derinde kalmamalı ki kökler boğulmasın. En fazla 3cm derinde olmalı. Çiçek coşturan besini tavsiye edildiği gibi verilirse antoryumlarda gelişimi durduruyor ve kökleri çürütüyor. Dikkatli olun her sulamada diyorlarsa siz ayda bir verin veya 15 günde bir verin. Böylece faydalı oluyor.
  Gerektiği gibi bakarsanız ev şartları da uygunsa yaz kış devamlı çiçek açar durur. Bu açıdan antoryum gibi ev içine uygun bitki yoktur diyebilirim. Doğal gübre vermeye gerek yok (belki zarar verir). Toprak yukarda anlattığım özellikte olmalı.

 51. Eda, İstanbul dedi ki:

  Ben plaza ortamında çalışıyorum ve doğal olarak hiç pencere olmadığı için ofislerde temiz hava bulunmuyor. Çiçeği ev ortamında muhafaza etmek daha mı doğru olacaktır?
  ***
  Bu tür bitkiler için önemli olan şey hava akımıdır, ortamın esintili olmasıdır, veya iyi bir hava akımının olmasıdır. İlla açık pencereden gelmesi şart değil.

 52. Fatma, Kars dedi ki:

  Ben antoryumu alınca yaprakları cok güzel parlıyordu. Şimdi hep lekeli, yapraklar hic parlamıyor. Parlaması için ve lekelerin gitmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Eski parlaklığı üstüne sıkılan özel yaprak parlatıcı sprey yüzündendir. Siz yaprakları temiz tutun. Lekeler de sanıyorum eski parlatıcı şey yüzünden olmuştur. Yaprakların yine eskisi gibi parlaması için o spreyden almanız gerekiyor.

 53. Nilgün, Muğla dedi ki:

  Antoryumum bana geldiğinde kırmızı çiçekleri ve yemyeşil yapraklarıyla çok sağlıklı ve güzeldi. Daha önce çiçek yetiştirmediğim için ilk geldiğinde çiçekçiye gidip nasıl yertiştirmem gerektiği hakkında bilgi adım ve söylenen şekilde bakımını yaptım ama bir türlü eskisi gibi çiçekleri açmadı. Bir yılda bir kez çiçek açtı o da açık kızmızı renge dönüştü ve şimdi yaprakları da kahverengimsi oldu. Eskisi gibi sağlıklı görünmüyor. Çiçekçiye tekrar götürdüm saksınını değiştirdik kendine gelmişti ama şimdi yine eski haline döndü ve kökleri uzamaya başladı. Gövdesinden çıkan bu köklerinin toprağın içinde mi olması gerekiyor sizce tekrar saksısını değiştirmeimiyim?
  ***
  Nilgün Hanım gölgede tutulan antoryumlar çiçek açmaz. Çiçekçinizin bu bitki hakkında hiç bir şey bilmediği anlaşılıyor. Yazımı okuyun şartları gerektiği gibi oluşturmaya çalışın. Başka kimseye sormayın. Benim antoryum üzerine uzun yıllara dayalı yakından tecrübem var.

 54. Fatma, Kars dedi ki:

  Çiçeğimin saksısını değiştim. Kendi toprağını atmadım etrafına bahcedeki topraktan koydum. Zarar verir mi? Değiştirirken köklerleri sulanmış çürümüş gibiydi acaba çürür mü?
  ***
  Toprağının nasıl olması gerektiğini yazmıştım. Sıkı havasız topraklar ve haftalarca hiç kurumayan topraklar antoryumlara hiç uygun değil. Bir de toprağı devamlı sırılsıklam bırakacak şekilde düzenli aralıklarla sularsanız, biraz olsun kurumasını hiç beklemezserniz kesinlikle çürür gider.

 55. Özge dedi ki:

  Ben antoryumu şubat ayında aldım. Saksı küçük deyiştirmek istiyorum. Ablam bir dalını istiyor. Verirsem nasıl verebilirim?
  ***
  Şimdi tam zamanı. Köklere fazla zarar vermeden ayırıp ablanız için ayrı bir saksıya dikin. Tutması için yeri esintili olmalı yani sık sık açıp uzun süre açık tutacağınız bir pencere kenarında olmalı. Bir ay sonra tutmuş olur o zaman ablanıza verebilirsiniz.

 56. Ebru, Ankara dedi ki:

  Yazılan bilgilerde benim anatoryum çiçeğimde görülen hastalığı bulamadım. Kendini malum kış boyunca yaprak çıkartmaya verdi çiçek açmadı. Yeni ve eski yapraklar önce kahverengi bir leke ardından tüm yaprağa yayılıp yaprağı kurutuyor. Sanki yapragın öldüğünü canlı canlı görüyorum. Sanki yavaş ölen hücreler gibi her geçen gün diger yapraklarda da belirdi. Ne yapmam gerek?
  ***
  Kışın yapraklanmaya devam ettiği halde hiç çiçek açmadıysa güneşten tamamen muhrum ediyorsunuz. Bahsettiğiniz sorun köklerden kaynaklanıyor. Kökler işlevini tamamen kaybetmiş. Kesinlikle çürümüşlerdir. Sebep aşırı sıklıkta sulamak, ortamın esintisizliği ve sıcak. Yukardaki açıklamaları okuyarak gerektiği gibi toprak hazırlayın. Sonra sökün, bozuk kökleri dipten kesin, güzelce yıkayın, birkaç saat açıkta bekletin kesik yerler iyice kurusun. Sonra dikin sulayın. Yeri gün içinde çoğu zaman açık bir pencerenin yanı olmalı. Saksısı da kendisi de sabah veya akşam güneşiyle (güneşin direkt gelmesiyle) günde en az iki saat ısınmalı. Üç-dört hafta sonra filizlendiğini göreceksiniz.

 57. Nalan, Ankara dedi ki:

  Bende anatoryum çiçeği yakaşık üç ay oldu. Hediye gelmişti. Paketinden çıkarmamıştım. Dibinde su birikmiş 1 hafta sonra farkettim. Yanlış yöntemler uygulamışım yazınızı okuyunca farkına vardım. Köklerinde yosunlaşma gibi çürüme belirtileri vardı. Fazla sulamamaya dikkat ettim. Şu an yeni bir yaprak verdi. Güneşte tutmuyordum oda sıcaklığında tutuyordum. Güneşte bırakır ve sulamaya dikkat edersem düzelme olur mu? Büyük yaprakların yarısı kurumuştu. Önceden makasla kesip almıştım. Şu an bir iki yaprağında yarı kuruma var, birkaç yaprağı da yeni çıktı. Acaba o taze olan dalı ayırıp başka yere ekmeli miyim? Ne yapmalıyım?
  ***
  Ne derece güneş istiyor, yazımda anlattığım kadar olmalı. Fazlası zararlı olur.. Antoryum havadar / esintili ortamı, nemli havayı ve bir parça güneşi çok sever, devamlı gelişim gösterir. Yazdıklarımı uygularsanız bir iki ay içinde faydasını görürsünüz. Dalllarını ayırmaya çalışmayın. Birkaçı bir arada olunca daha şık görünüyor. Birbirlerinin gelişmelerine engel olmazlar. Üçü bir arada iyidir. Daha fazla ise ayırabilirsiniz.

 58. Songul, Almanya dedi ki:

  Benim anatoryum çicekleri beyaz aciyor. Bir sorun yok son derece bakımlı. Surekli cicek aciyor. Benim merak ettigim bir konu var: Aksama dogru yani gunes batimina yakin cicegimin yapraklarinda su tanecikleri oluyor. Bütün yapraklarin hepsinin ucundan su damlaciklari damliyor. Bunun nedenini merak ediyorum.
  ***
  Aracaea familyasından çoğunda görülen bir şeydir. Yeni gelişmekte olan yapraklarda olması normaldir. Eskilerde de oluyorsa fazla sıklıkta suluyorsunuz, sulama sıklığını azaltın anlamına gelir.

 59. Gülsen, İstanbul dedi ki:

  Toprağın üstü köklerle doldu. Üzerine toprak eklemeli miyim?
  ***
  Köklerden hava almayı seviyor. Bırakın öyle kalsın. Ama eğer kökler saksıya sığmayacak şekilde çoğalmışsa bir boy büyük bir saksıya aktarmalısınız. veya üstüne 3cm’yi aşmayacak şekilde toprak ilave edin hem şimdi zamanıdır.

 60. Melis, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçeği iki gün önce aldım. Saksısı biraz küçük. Yeni bir saksıya taşısam bir şey olur mu?
  ***
  Saksı küçük değildir. Ne zaman kökleri aşırı çoğalır saksıya sığmaz olur, o zaman saksı değiştirirsiniz. En azından bu yıl gerekmez diye düşünüyorum.

 61. Yaşar, Yozgat dedi ki:

  Ben bu sene anneler gününde eşime antoryum çiçeği hediye ettim. Çiçeği aldığımda 5 tane çiçeği vardı şimdi 11 tane ama bir olumsuzluk gördüm. Kırmızı olan çiçekleri yeşilleşmeye başladı anlıyacağınız kırmızı çiçekleri yeşileniyor, yarı kırmızı yarı yeşil oluyor. Yeşiller de giderek çoğalıyor. Ne yapmam gererekiyor?
  ***
  Türüyle alakalıdır. Ben kendi yetiştirdiğim antoryumlarda böyle bir şeyşe hiç karşılaşmadım ama piyasada satılanlarda görüyorum. Hoşuma gitmedi. Sizinkiler önce kırmızı olup sonra yeşilleşiyorsa onları sap uçlarından kesebilirsiniz.

 62. Yaşar, Yozgat dedi ki:

  Çiçek açması yavaşladı eskiden çok hızlı çiçekleri çoğalıyordu saksısını değiştirdik kökleri sanki kalınlaştı çoğaldı bu sefer de çiçek açmamaya başladı. Bir haftayı geçti çiçek açtığı gibi büyümedi 10. ve 11. çiçek sanırım kök yapıyor.
  ***
  Çiçek açması yavaşlamışsa size öyle geliyor olabilir. Normal ev ortamında antoryumlar yavaş büyür ama her bir çiçek en az birbuçuk ay solmadan dayanabiliyor. Sera ortamında ve şartların çok iyi olduğu ev ortamında yıllık hız ortalaması, her bir gövde 1,5 ayda bir yaprak bir çiçek açmasıdır.

 63. İsimsiz dedi ki:

  İki aydır antoryum yetiştiriyorum. Kökleri fazlalaştığı için saksısını değiştirdim. 2-3 tane çiçeği var ve daha fazla çiçek açsın diye toprak vitamini aldım toprağa benziyor. Serperek kullanın dedi çiçekçi. Henüz kullanmadım. Bir de yaprak uçları kurumaya başladı. Evim batı tarafında ve sabah güneşi görmüyor. Direkt güneş vurmuyor. Haftada bir suluyorum çok fazla ilgilenemiyorum ve çalışıyorum. Yeni yaprak açıyor fakat çiçek açmıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Antoryumun çiçek açması için güneş ışınlarına ihtiyacı vardır. Besin ise hayatına sağlıklı devam edebilmesi içindir. Antoryumlar fazla besin istemez, fazlası zarar verebilir veya boşa gitmiş olur. Kısaca çiçek açabilmesi yukarda anlattığım güneş şartlarına bağlıdır.

 64. Yaşar, Yozgat dedi ki:

  Çiçekler yeşil açmıyor. Aldığımda 5 çiçekti kırmızı idi lekeleri vardı. Yeni açanlar kırmızı açıyor ama eski olanlar yeşilleniyor. Belki güneşini iyi alamıyor o yüzden yeşilleniyor dicem ama siz cinsindendir diyosunuz. Günde bir kez dibine ve yapraklarına su püskürtüyoruz onun haricinde birşey yapmıyoruz. Yeri güney tarafında içeri güneş vurmuyor yakınına düşüyor acaba bu şekilde güneşini tam alamıyor mu o yüzden mi yapıyor? Çok ferah yeri var camın dibinde ve fiskos masasının üstünde. Yerini sevmese saksı değişiminden sonra ya da getirdiğimizde ilerleme olmazdı diye düşünüyorum. Umarım cinsinden değildir. Peki yarı kırmızı yarı yeşil olan çiçekleri kafasından keseyim mi?
  ***
  Kesinlikle onun özelliği öyle. Yapacak bir şey yok. Yeşil çiçekler hoşunuza gitmiyorsa kafalarından kesin. Güneş alan bir yere koyarsanız çiçekler daima kırmızı kalacak diye bir şey yok.

 65. Gamze, Ankara dedi ki:

  Çicegimin topragında kucuk siyah sinekler olusuyor ve bu ay sineklenme iyice arttı. Her gün saksının etrafından ölü sinekleri topluyorum. Neden sinek olusuyor ve nasıl engelleyebilirim? Fazla mı suluyorum acaba?
  ***
  Gamze hanım fazla sıklıkta sulamanızdan da kaynaklanabilir toprağın özelliğinden de kaynaklanabilir. Yukardaki şartlara dikkat ediyorsanız o sineklerin zararı olmaz. Şu sayfada ayrıntılı bilgi var: https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 66. Canan, Almanya dedi ki:

  Benim de kirmizi antoryumum yapraklari buyuyor fakat çicekleri dokulunce bir daha çikmadi. Saksisini degistirdim yapraklar guzel ama çicekleri çikmiyor bayadir. Ne yapabilirim?
  ***
  Yapraklarına günde en az üç saat sabah güneşi veya akşam güneşi değebilmeli. Başka çaresi yok.

 67. Emine, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğimin yaprakları yanık gibi olmaya başladı. Çok fazla güneş almıyor. Acaba neden olabilir?
  ***
  Düzenli aralıklarla sulama sıklığı yüzünden olabiliyor. Yanlış toprak yüzünden olabiliyor. Yukardaki bilgileri okursanız daha iyi aydınlanırsınız.

 68. Yaşar, Yozgat dedi ki:

  Antoryum çiçekleri yeşillenmeye başlamışlardı ama farkettim ki çiçekler tomurcuklanmaya başlamış. Yeşillenmeyen normal sap sarı duruyor. Sizin dediğiniz gibi onları hep kafalarından kestim diğer kırmızılar kaldı ama eskisi kadar hızlı gelişmiyor. Normalde bir bakıyordum yeni çıkmaya başlayan bir çiçek bir günde açmaya başlıyordu. Şimdi bir aya düştü. Belki saksısını büyüttüğümüzdendir. Herşey normal di mi?
  ***
  Hızlı gelişmemesi normaldir. Bendeki yavaş gelişiyor. Bazen bir çiçek veya yaprak hızlı gelişiyor ama genelde yavaştır. Bu da normal. Hızlı büyümesi için çok nemli hava, biraz esinti ve 25 derece gibi sıcaklık ister. gece 18 gündüz 25 gibi. Veya gece 20 gündüz 27 gibi. Daha fazla serinde veya daha fazla sıcakta gelişimi yavaşlayabilir hiç problem değil. Önemli olan şey sağlıklı olmasıdır. Hızlı gelişime bir etken de kök ortamının havadar ve sıcak olabilmesidir. Gereğinden fazla büyük saksıda fazla toprakta kökler fazla serinde kalır ve gelişim yavaş olur. Toprakta havadarlık azsa toprak çok ıslak kalıyorsa kökler çürür.

 69. Seviye, İstanbul dedi ki:

  Antoryum çiçekleri kırmızıdan yeşile dönmeye başladı. Saksısını ve toprağını değiştirdim, sulama ve ışığa dikkat ediyorum ama ne vitamin vereceğimi bilmiyorum. Acaba antoryumun ayrı bir toprağı mı var? Yardımcı olursanız çiçeğimi kurtarmış olurum.
  ***
  Çiçekler eskidikçe rengi değişebilir. Bu bir problem değil. Toprak vs meselelerine gelince, yukardaki bilgilerde her şey en doğru şekilde izah edilmiştir. O bilgiler kesinlikle kesin olarak gereken şeylerdir.

 70. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Çiçek sabah 2 saat güneşin doğuşunu görüyor. Dış köklerden anladığım kadarıyla nem oranı çok iyi. 3 ay civarında bende ve neredeyse 2 kat büyüdü ve sayısız yaprak çıktı. Herşey yolunda ve çok sağlıklı görünüyor. Saksını da değiştirdim. Yapraklarına hergün hafif su püskürtüyorum, toprağını nemliliği doğru ama ne yazık ki yeni çiçek çıkaramadım.
  ***
  Son yaprakları birkaç hafta izleyin. Onları takip edenler sadece yaprak olursa güneş yetersiz demektir. Daha fazla güneş istiyordur. Benim antoryumlar doğuya bakan pencere önünde sabahları 4 saat kadar “direkt” güneş alıyor hatta öğleye doğru bile güneş alıyor. Geçen yıla kadar güneşten zarar görmesin diye yaz boyunca güneş geldiğinde pencere tülünü çekerdim ki güneş fazla yakıcı olmasın. Bu yıl öyle yapmıyorum; belki zararlı ama iyice alıştılar ben de artık güneş filtreleme önlemi almıyorum. Yaz kış kesinlikle çiçeksiz kalmıyorlar. 1999’dan şimdiye kadar hep aynı sonucu almışımdır. Yani sizinki bir yeni yapraktan sonra yine yeni bir yaprak çıkarıyorsa aralarda çiçek çıkarmıyorsa güneş az. Daha fazla güneşe ihtiyacı var.

 71. Havvanur, İstanbul dedi ki:

  İşyerimde bir tane kırmızı antoryum var bunu çoğaltmak istiyorum. Çiçeğim bana göre oldukça sağlıklı ve canlı. Çoğaltma kısımda kökten yavru verirse demişsiniz. Bunu nasıl anlayabilirim? çiçeğimin dip kısmında karmaşık birçok dal grubu var. yanlardan çıkan genç dal grupları mı bahsettiğiniz yavrular? Eğer onlarsa nasıl zarar vermeden ayırabileceğimi de anlatırmısınız? Bir de dip kısımlarda yapraksız kahverengi renkte tüylü gibi kadife gibi uzun yapılar var bunlar kök mü, topraga temas ettirmem gerekli mi?
  ***
  Dipteki ayrı dallardan ayırabilirsiniz. Veya bir dalı kesip başka yere dikebilirsiniz. Şimdi yaparsanız bir aya kadar köklenir ve gelişmeye başlar. Daha fazla gecikmeyin. Bu şekilde antoryum çoğaltmak çok kolay. Benim bütün denemelerim iyi sonuçlanmıştır. Bu bitki toprak altında kalan kısmından yeni kökler geliştirip durur.
  Dipteki kısmında dediğiniz kökler olduğu gibi kalsın. Saksıda fazla boşluk varsa kökler açıktaysa üstüne toprak serpin bir iki cm yükseklikte toprak yayın. Antoryum bunu sever.

 72. Aynur, İstanbul dedi ki:

  Benim antoryum 6 sene önce hediye geldi. Bir yeşil yaprak bir kırmızı yaprak sırayla kocaman kocaman açardı ki herkes sahte zannederdi. 5 sene içerisinde 2 kere ev değişikliği soğuk odalar güneş eksikliği derken çiçeğim küstü. Yapraklarında sararma solma hatta kırmızı çiçeği son bir senede 2.sini verdi o da küçücük açıyor hatta açacak bekliyoruz. Yeşil yaprağı da küçük açamadan kenarları çürüyor. Çok ağırdan almaya başladı. Humuslu toprak ile saksıyı değiştirdim cama yakın güneş gören bir köşede 1 senedir toparlanmadı. Dipleri kalınlaştı kabukları üstünde. Anlıyacağınız bir senedir küçük küçük yeşil yaprak tam açmadan çürüyor kırmızı da küçüldü. Utanmasam alıcam bir çiçekçiye götürecem göstermeye..
  ***
  Çiçekçiler anlamaz boşuna göstermeyin. Şimdi derhal toprağı değiştirin. Yukarda anlattığım şartlara harfiyyen uyun. Belki de evin şartları uygundur ama siz yanlış toprak kullanarak üstelik kocaman saksıya bol bol toprakla dikerek kökleri boğmuşsunuzdur. Okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

 73. Mehmet E. -İstanbul dedi ki:

  Sonunda 4 adet çiçek açtırdım :) ama çiçekcilerdeki kadar parlak değil.. bilgiler için çok teşekkürler.
  ***
  Çiçekçiler yaprak parlatıcı spreyliyor onun için ışıl ışıl görünürler.

 74. Dilem, Antalya dedi ki:

  Öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Yalnız nem ve sıcaklık konusunda bir sorum var. Şu an ağustos ayındayız. Antalya çok nemli ama salonlarda bildiğiniz gibi klima çalışıyor klima kuru ortam oluşturuyor. Çiçeğin ihtiyacı olan nem dengesini nasıl sağlayabilirim? Çakıl taşları formülünü uygulasam ne kadar yararlı olur klima ortamında? Bir de plastik saksıyı extra porselen bir saksının içine koymakta bir sakınca var mıdır havayı ya da güneşi engeller mi?
  ***
  Antoryum ortanın biraz altındaki hava nemliliğini tolere edebiliyor. Klimanızın ev havasını tamamen nemden arındırdığını sanmıyorum. Çakıl taşlı düzeneğe belki gerek bile olmayabilir. Ayrıca klima odayı serinlettiği için biraz düşük nemin zararı olmaz. Mesela 28 derece ve üstü için bu tür bitkilere en iyi nem oranı en az %80 olmalıdır ama dediğim gibi antoryum gün içinde zaman zaman %30 gibi düşük nemliliği tolere edebiliyor. Hele 22 derece gibi daha serinde hemen hiç zararı olmaz. Sadece şunu bilin ki ne kadar sıcaklık, o kadar yoğun hava nemi ve daha hareketli esinti antoryum hızlı büyümeleri için şarttır. Yoksa aşırı sıcaklarda gelişimi durma noktasına gelecek kadar yavaşlayabiliyor, esintisizlikte de terleyemeyip nefes alamayıp sıcaktan ölebilirler. Plastik saksıyı porselen saksıya koyabilirsiniz. Antoryum kökleri toprak yüzeyinde yayılıp hava almayı sever, yani üst taraf açık olunca sorun yok, kenarlar önemli değil.

 75. Deniz, Mersin dedi ki:

  Ben geçtiğimiz mayıs ayında Antoryum aldım. Aldığım sırada altı tane kırmızı çiçeği vardı. Fakat çiçekler solunca tekrar yenisi açmadı. Yeni yeşil yaprakları çıkıyor; fakat kırmızı çiçek açmıyor. İki haftada bir sıvı gübre veriyorum. Doğrudan güneşi görmüyor; fakat bulunduğu yer aydınlık. Ne yapabilirim?
  ***
  Güneş almazsa asla çiçek açmaz. Güneş almasını sağlayacaksınız. Aydınlık yeterli değil.

 76. Mehmet E. -İstanbul dedi ki:

  Nedense çiçeklerimdeki kavis fotolardakinin ve ilk aldığım günkünün aksine aşağıya doğru. Sanki tersmiş gibi elle de müdahele etmek istemiyorum. Sizce bu neden kaynaklanıyor?
  ***
  Anlatma şeklinizden dolayı kavis demekle neyi kastettiğinizi anlamadım. Sanki içbükey veya dışbükey demek istiyorsunuz. Gelişim sürecince bombelilik olabilir. 10 gün kadar beklemek lazım. Daha sonra elinizle dışbükey görünümü kolayca içbükey hale getirebilirsiniz. Ben bazen yapıyorum. Bir zararı yok.
  Çiçeklerde bombeli olmak yeterince yüksek hava nemi ve esinti olmamasından kaynaklanabileceği gibi toprakta bazı elementlerin minerallerin eksikliğinden de kaynaklanabiliyor.

 77. Hacer, Aksaray dedi ki:

  Benim bir antoryum çiçeğim var. Pencerenin önünde güneş gören bir yerde. 8-10 tane kırmızı çiçeği var. Her yaz kış çıçeği oluyor her gören hevesleniyor. Benim sorunum son iki haftadır kırmızı çiçeklerde bitler var. Minik nokta kadar ağ yaparak dolaşıyorlar ve alocasıa çiçeğimde de aynı bitler var ve yapraklarını birer birer soldurdu. Çiçekçiden aldığım bit ilacını alocasıaya bir hafta içinde iki defa kullanmama rağmen yine bitler dolaşıyor. Bugün anturyumda da farkedince bitleri ne yapcamı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  En iyi çare sık sık yıkamak, yapraklarına su püskürtmek ve bitler yine görünüyorsa ıslak bezle silmektir. Ben böyle yapıyorum sorun olmuyor. Başka çare aramayın. Alokazyada ise çok fazla ürüyorlar. Başa çıkamazsınız. Şu sayfada ilaç ismi var ondan bulmak zorundasınız başka ilaçların örümcek bitlere etkisi sıfır: https://azbitki.com/bitler

 78. Ranya, Adana dedi ki:

  Saksı küçük geliyor. Şimdi değiştirebilir miyim?
  ***
  Evet değiştirebilirsiniz.

 79. Eda, İstanbul dedi ki:

  Bende de bu çiçekten var. bulunduğu oda aydınlık fakat güneş almıyor. bende güneşlenmesi için balkona çıkarıyorum. geçen hafta güneşte fazla kaldı sanırım yapraklarının bazı bölümleri kurumuştu. ben yanmışlar diye tabir ettim ama ne kadar doğru bilmiyorum:) yazınızı önceden okumuş olsam bu hatayı yapmazdım. Biraz bekledim ama yapraklarda düzelme olmadı. Ben de çiçeğe zarar gelmesin diye yanan yaprakları kestim. Bu kesme işlemi çiçeğe zarar verir mi? (dalların hemen hemen orta kısımlarından kestim). Ve hala bir kaç yaprağında küçük kuruluklar var onlar için ne önerirsiniz? Çoğaltmak için kökten mi filiz almalıyım yoksa kesip suyun içinde mi bekletmeliyim?
  ***
  Sadece kupkuru olan kısımlarını kesin. Tamamını kesmeyin. Antoryum çoğaltmak için nisan ortasından haziran başına kadarki dönem en uygun zamandır. Yukarda ayrıntılar var.

 80. Semai Mansuroglu dedi ki:

  Paylaşımlarınızı okuyorum. Ben iş yerindeki antoryumdan yaprak alarak bir süre suda tuttuktan sonra çimlenme durumuna geldi sonra onu diktim ve tutturdum. Çoğaldı yaprak vermeye devam etti. Şu an yaprak sayısı 13 kadar oldu. Toprağını değiştirdim ve ekledim diyelim çünki suladıkça toprak oturdu iyice. Ben de ekledim ve normal doğal gübre koydum. Şu anda yaprakların toprakla birleştiği sapların olduğu yerde kahverengileşme ve beyaz bir biçimde kireç tabakası gibi beyazlanma oldu. Ayrıca yapraklarında da uç kısımlarında çürüme oluyor. Ben bu çiçeği öldürmek istemiyorum. Yapraktan yetiştirdiğim için çok değerli benim için. Lütfen bana yardımcı olun.
  ***
  Bahsettiğiniz dip beyazlık sorunu birçok bitkide toprak yüzeyine birleştiği yerde olur. Endişelenecek bir şey yok. Yaprak uçlarının bozulması ise nem yetersizliğinden olabilir, aşırı sulamadan olabilir, havasız ortamdan olabilir, mineral eksikliğinden olabilir. Doğal gübreler zarar verebilir kullanmamanızı tavsiye ederim. Az toprakta köklerin hava alabilmesi önemlidir. Bu şartlar yukarda daha geniş anlatıldı. Ayrıca yapraktan çoğalttım demişsiniz. Antoryumlar için mümkün değildir. Sizin yaprak sandığınız parça mutlaka kısa bir yan daldır. Tek yaprak olunca, gövdesi belli olmayıp kısa gövdeyi yaprak sapının devamı sanmışsınız. Yoksa köklenmezdi ve gelişime devam da etmezdi.

 81. Gökçe, Antalya dedi ki:

  Merhabalar. Bilgilerinize hayran kaldım. Süs bitkisi yetiştiriciliği konusunda çok şey ögrendim sayenizde. Teşekkürler. Anthurium’u ve yorumları okuyorum 1 saati geçkin süredir. Bana 2-3 ay önce bir anthurium hediye geldi. Saksıyla. Çok güzeldi. Geldiginde çiçekleri tam kırmızıydı. Topragını değiştirmedim. Sulamasını elimden geldigince dediginiz uygun zamanlarda yapıyorum. Direkt çeşme suyuyla ama :( ve pek de düneş aldıgı söylenemez odamın. Hatta hiç güneş almıyor desem yeridir (ama çok güzel bir çiçek evin başka bi odasına koymak istemiyorum). Şimdi çiçekleri rengini kaybetti. Beyaza yakın yeşilimsi, kendi saplarının rengine yakın bir renk aldı. Güzelligi gitti yani. Çiçek uçlarındaki uzantılar da bazılarında kurudu. Dinlendirilmiş su biraz güneş olması gerektigini ögrendim peki o çiçekleri ne yapayım yeniden kırmızı çiçek verebilmesi ya da çiçeklerinin tekrar kırmızılaşması için? Keseyim mi besin takviyesi mi yapayım? Ne önerirsiniz?
  ***
  Çiçekler zamanla renk değiştiriyor, güzelliğini kaybediyor. Tamamen normal bir şeydir. Onları sap uçlarından kesip atacaksınız. Yeniden çiçek açar merak etmeyin. Ama bir şartla: Günde 3 saat kadar sabah veya akşam güneşi alabilesi şartıyla. Madem Anyalyada yaşıyorsunuz, dışarıya açık havaya güneş alabileceği bir yere koyun ve bol bol sulayın. Kış güneşi direkt gelirse zarar vermez. Isı geceleri 7 dereceye ve altına düşmedikçe dışarda tutun. Esintili nemli havanın ve güneşin etkisiyle hızla gelişip yeniden çiçek açacaktır. Marttan itibaren öğle civarını hiç almamalı. Nisandan sonra da güneşi sabahları veya akşamları almalı. Besin vb meselelerin açıklamaları yukarda lütfen oradan okuyun.

 82. Ayse S. -İstanbul dedi ki:

  Bilgileri dikkatle okudum. Cok aydinlandim. Benim antoryumum en az 8 yillik. Aydinlik fakat gunes isigi almayan bir konumda. Maalesef gunes isigi alacak bir mekan da yok. Bitki genel gorunum itibariyle cok saglikli. Yapraklar iri canli ve parlak yesil. Ancak sizden ogrendigim kadariyla, gunes isigi almadigi icin bir ya da iki ciliz cicegin disinda hic cicek vermiyor. Yine sizin yazinizdan ogrendigim kadariyla, kosullarimiz dinlendirme kosullarina cok yakin. İsi ancak yaz aylarinda yukseliyor. Kisin serin denilebilecek duzeyde. Benim sormak istedigim, bitkiyi hic cogaltmayi dusunmedigimiz icin saksisini 2-3 yilda bir buyuterek rahatlattik. Dolayisiyla govde cok yukseldi. Siriklara baglayarak dik durmasini saglamaktayiz. Yazinizi yeni okudum ve nisan ayini bekleyerek bu buyuk govdeyi koke yakin keser isek; bitkiyi oldurmeden guvenli buyutebilir miyim? Boyleliklede de cogaltmis olarak bir ikinci antoryum sahibi olabilir miyim?
  ***
  Evet, o şekilde antoryumunuzu çoğaltabilirsiniz. Ben daima doğrudan toprağa dikmişimdir köklenmiştir. Eviniz hiç güneş almıyorsa çiçek açması için kolay bir yol var: Akvaryumlarda kullanılan fotosentez yaptırıcı özel fluoresan lambalardan kullanabilirsiniz. Bitkinin 35 cm kadar yükseğine asacaksınız. Böylece çiçek açar. Çoğaltma incelikleri yukarda yazılı.

 83. Yelda, İzmir dedi ki:

  Yazınızı dikkatle okudum benim de anotoryumum var beş aydır. Yeni evimi değiştirdim durduğu oda güneş almıyor. Diğer odalar güneş göruyor. Öğlenleri diğer odada günes görüp daha sonra yerine alsam olur mu?
  ***
  Olmaz. Sık sık yapılan yer değişiklikleri stres ve şok etkilerine sebep olup gelişmeyi tamamen durdurur.

 84. Mehmet E. -İstanbul dedi ki:

  Çok sağlıklı olan antoryumumun son 45 gündür bazı yapraklarında çürüme var. Kısım kısım bazı yerlerinde sararma bazı yerlerinde ise kahverengiye dönüşme.. Oda sıcaklığında tutuyorum ama evden çıktığımda kombiyi kapatıyorum yine içerdeki sıcaklık 12 derecenin altına düşmüyordur muhtemelen. Sulamayı ise 15 günde bire düşürdüm, zira bu havada toprak zaten kurumuyor. Son 2 aydır yapraklarına su da püskürtmüyorum yine havanın soğumasında dolayı, saksısını da en son 8 – 9 ay önce değiştirdim. Nerede hata yapıyor olabilirim?
  ***
  Muhtemelen kıştan dolayı pencereler daima kapalı, ortam havadar değil, esinti hiç yok. Böylece toprağın içi büsbütün havasız kalıyor. Havasız ve daima ıslak kalan toprakta kökler mutlaka çürür. Bunun etkileri de yapraklarda görülür. Benim gözlemlerime göre antoryumların en iyi gelişimi ve çok sağlıklı olması toprak yüzeyini köklerinin kapladığı zaman oluyor yani kökler rahatça nefes alabildiği zaman. Eğer son saksı değiştirdiğinizde kökler fazlaca toprak altında kalmışsa üstten toprağı biraz boşaltmanızı tavsiye ederim. Benim antoryumlar oldukça soğuk odada ama kışın çiçek açmaya devam ediyorlar. Hiçbir bozulma olmuyor.

 85. Elif, Aksaray dedi ki:

  Çok sağlıklı bir antoryumum vardı. Yaprakları kocaman, çiçekleri iri ve kırmızı.. Üç yıldır böyleydi. Toprağını nisanda değiştirdim. Öğleden sonra güneşini alan ferah bir yerde bulunuyor. Benim sorunum eski ihtişamının kalmaması yani yaprak veriyor ama büyümüyor. Rengi yeşil değil açık yeşil oldu. Çiçekleri kocaman değil küçücük kalıyor ve hemen çürüyor. Yaprakları ortadan delinerek kuruyor. Yapraklarının da kenarı kuruyordu makasla kestim kenarlarını. Bitki besini de vermeme rağmen faydası olmadı. Atmaya da kıyamıyorum çünkü hala yaprak ve çiçek vermeye çalışıyor ama küçücük büyüyemiyor.
  ***
  Yanlış toprak kullanmışsınız ve gereğinden fazla sıklıkta suluyorsunuz. Kışın esintisiz ve sıcak ortamlar zarar verir. Büyük bir ihtimalle de çok toprak kullandınız kökler boğuldu çürüyorlar. Üst kısımdan toprağı azaltın. Toprak çabuk kurumuyorsa seyrek sıklıkta sulayarak nisana kadar idare edin sonra da yukarda tarif ettiğim gibi toprak hazırlayarak toprak değiştirin.

 86. Zeynep, Manisa dedi ki:

  Yazılanların hepsini okumaya çalıştım ve gerekli olanları uyguladım. Fakat sanırım ters giden bir şeyler var. Eşim öğretmenler gununde aldı cicegimi. Yani 15 gün oldu evimize geleli. Çok güzel beş tane kırmızı çiçek vardı üstünde. Hatta bir tane de açmak üzereydi. O kurudu iki tanesi de hafif mor gibi oldu. Sonra da kahverengiye döndü. Diğer üç çiçek güzel. Hepsinin olmesinden korkuyorum. Çok mu suladim az mi suladim bilmiyorum. Evim kaloriferli soğuk değil. Öğlenden sonra güneş alan bir pencerenin önünde duruyor. Ne yapmaliyim? Çicegimin ölmesini istemiyorum.
  ***
  Çok özel kontrollü seralarda yetiştirilenler adaptasyon sürecine tabi tutulmadan derhal piyasaya sürülüp ev ortamında gelince bozulmalar gösterir. İyi bakarsanız zamanla evinize adapte olacaktır. Hem anlattığınız şeyler hiç de bozulma sayılmaz. Çünkü ciddi bir yer yadırgaması yaşamış, olacak o kadar. Sık sık odayı havalandırın. Sizin oranın havası nasıl bilmiyorum ama dışarda ısı 6C derece altına düşmedikçe sık sık pencereyi açın uzun bir süre açık tutun. Hava akımları hayat verir. Her türlü bakım şartı yukarda yazılı. Onları mutlaka dikkate alın elinizden geleni yapın.

 87. Kayra Ö. -Kocaeli dedi ki:

  İşyerime hediye olarak geldi anthurium. Normalde çicekleri hiç sevmem ama bu çicegi çok sevdim. Beş tane kırmızı çicegi var. Yaprakları solmaya başladı. Ona nasıl bakabilirim? Eve onu diğer çicekler gibi tohumunu alıp başka saksıya dikebilir miyim?
  ***
  Bakımı için havadar ve biraz güneşli bir yerde tutmalısınız. kışın dışarda bırakmayın. Ev içinde yerini severse bütün yıl aynı yerde durmalı. Bu sayfada gerekli her bilgi var zaten. Tohumla çoğaltamazsınız. Tohum vermesi nadir görülür, tohum verse de büyütmek çok zordur. Çoğaltma bilgileri yukarda yazılı oradan okursunuz.

 88. Elif, Aksaray dedi ki:

  Antoryumda bu sefer küçük beyaz bitler farkettim. Yeni yaprakların üzerinde. Hareketli değil ama mimik minik her yerinde. Acaba bu bitler de gelişmesini engelliyor mudur ve bu hususta acil ne yapmalıyım? Çiçeğin toprağını çiçekçiden almıştım kötü toprak olmasının ihtimali var mı?
  ***
  Yapraklarda ise, bunlar örümcek bitlerdir (bk: https://azbitki.com/bitler). Islak bezle iki günde bir yaprakların altını, üstünü, saplarını, ana gövdeyi silin. Saksı kenarlarını silin. Zamanla tükenirler. Eğer bitler aylardır aşırı çoklukta iseler daha önceki şikayetinizin esas sebebi muhtemelen bunlardır. Büyük zarar verirler.

 89. Ranya, Adana dedi ki:

  Geçen yıl aldığım antoryum çiçekleri büyüktü. Bu sene çiçekleri kücük normal mi?
  ***
  Fark fazla değilse normal diyebiliriz. Ama fazlaysa toprak dengesinde, köklerin topraktan beslenmesinde problem var demektir. yukardaki bakım bilgilerini okuyup gereğini harfiyyen yaparsanız belki eskisinden bile daha gösterişli olacaktır.

 90. Tuğba, Bursa dedi ki:

  Antoryum çiçeği bana iki gün önce hediye edildi. İş yerinde odamda tutuyorum. Beş tane çiçeği açmış, bir tane çiçeğinin sarı tomurcuğunun ortası kahverengi. Yeşil yapraklarının nerdeyse hepsinde kiminin ortasında kiminin uçlarında kahverengiler var. Çiçek kötüye gidiyor. Odamda camın mermeri küçük olduğundan sehpanın üzerinde tutuyorum. Güneş görmüyor. Ne yapmalıyım? Çiçeğimin ölmesini istemiyorum.
  ***
  İki günde mi bu hale geldi? Çok dengeli mükemmel sera şartlarından çıkar çıkmaz hiç alışık olmadığı bir ortama geçince böyle şeyler olabiliyor. Bu durumda ortamın çok fazla havadar, esintili ve biraz serin olması gerekiyor. Bahara kadar hayatta tutabilirseniz nisandan sonra kendine gelir.

 91. Tuğba, Bursa dedi ki:

  Evet iki günde bu hale geldi. Odamı klima ile ısıtıyorum sıcaklığı genelde 25 derecede tutuyorum. Geceleri bu sıcaklık düşüyor tabi. Sehpayı cama yakın bir yere koydum. Yazın öğleden sonra orası güneş görüyor. Başka ne gibi şeyler önerirsiniz?
  ***
  Dediğim gibi özel şartlara sahip seradan çıkınca bazı bitkiler kolayca bozulabiliyor. Birkaç ayda ufak tefek bozulmalarla adapte olur. Bu arada siz fazla sıklıkta sulamayın. Odayı her gün çok sık sık havalandırın. Yeni yerine alıştıktan sonra zamanla iyice kendine gelir. Şu an için havadar ortam, esinti önemlidir tekrar hatırlatırım.

 92. Zeynep, Manisa dedi ki:

  Çiçegimi balkona çıkararak havalandirsam olur mu acaba? Evet cok haklısınız bu çiçek mutlaka havalandirilmak istiyor. Şimdilik iyi gibi.
  ***
  Hayır, ikide birde ordan oraya taşımak bitkileri strese sokar. Gelişim durur yapraklar sararır bozulur. Daima pencereye yakın bir yerde tutun, gün içinde birkaç defa pencereyi açıp iyice hava almasını sağlayın. En iyisi budur. Gelen esinti sıfır ve daha soğuk havada değilse zararı olmaz. Zaten her defasında 15 – 20 dakikalık havalanması yeter. Esintinin kuvvetine göre 4 – 5 dakika bile yeterli olabilir. Ama gün içinde farklı zamanlarda birkaç defa olmalı.

 93. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bu sabah ekmek almaya çıktığımda bir çiçekçi dükkanının önündeki çöpe konmuş bir antorium buldum. 3 yapraktan oluşan tek bir parçası sağlamdı. çiçekçinin şaşkın bakışları ve “hanfendi o çiçek tutsa bile büyütemezsiniz, çok narindir, bildiğiniz çiçeklere benzemez o” gibi bilgiç lafları altında o parçayı kopardım ama kök zarar gördü. Eve getirip hemen diktim ancak mevsimi değil. Bekleyeceğim bakalım. Şimdilik mutfakta tezgahın üzerinde tutayım diyorum. Orası hem nemli hem sıcak. Ancak güneş görmüyor. Sizce uygun mu? Bu arada hayatımda ilk kez bir antorium çiçeğine sahip oldum. heyecanlandım. :))
  ***
  Şimdi kıştayız. Bence güneş gören bir pencere önünde bulundurun. Çok sıcak istemez. Güneşin yaprakları ısıtması iyi olur. Bulunduğu yerin sıcaklığı 15 derecenin altına pek düşmedikçe, biraz daha sıcak olursa köklenmesi için yeterlidir sanıyorum. Bekleyeceksiniz. Sizin orada güneşin yakıcılığı ne zaman başlar bilemem, belki marttan itibaren güneşi pencere tülünün ardından alması daha iyi olur. Kış boyunca sıcak günlerde yapraklarına öğle vaktinde su püskürtün köklenmesine etkisi olur. İnşallah köklenirse hayatınız boyunca yaşatabilirsiniz. Benimkiler soğuk istanbulda soğuk salonda gelişmeye devam ediyorsa, Aydında biraz sıcak bir odada köklenmesi mümkündür diye düşünüyorum.

 94. Ebru, Sakarya dedi ki:

  Altı aydır bakımını yapıyorum. Kışa kadar sorun olmamıştı ama şu anda yaprakları sarardı bazılarının da uç kısmında yanık kuruluk var. Sulamasını da çok sık yapmıyorum. Evimiz sobalı diğer soğuk odaya koymuştum sararmasında bunun etkisi olabilir mi? Şu anda sobalı odaya aldım. Sararan yaprakları kökten kopardım sorun olur mu? Çayın dibini dökmek faydalı olabilir mi? Hiç dökmedim ama çiçeklere iyi geldiğini duymuştum. Ya da elimde sıvı gübre var onu mu kullansam?
  ***
  Sararmanın birbirine ters farklı şartlarda bile olduğunu biliyorum. Mesela yanlış toprakta sürekli ıslaklık yüzünden kökler çürür ve yapraklar sararır. Bunun tersi, fazla susuz kalırsa da yapraklarda sararma olur. Soğuk odanız ne kadar soğuk oluyor bilemeyeceğim ama soğuğun da etkisi olabilir. sakarya – İstanbul iklimi hemen hemen aynı. Bizim salonda ısıtıcı yok. Sizinkinde bozulma dediğim şeylerle ilgili olabilir veya çok uzun zamandır hiç bitki besini vermediğiniz için de olabilir. Yukardaki bilgileri okursanız antoryum bakımı hakkında çok şey öğrenirsiniz.

 95. Arzu, Kanada dedi ki:

  Eşim bana bir hafta önce Anthurium cicegi aldı. Rengi beyaz 5 tane çiçeği var. İki tanesi pembe ve beyaz, diğer 3ü ise beyaz yeşil karışımı. Bu normal mi? Bir de yaprakları ise bazıları açık yeşil ve ince digerleri ise koyu ve kalın ama o kalın yapraklarda benek benek lekeler var. Ben hiç çiçek beslemedim bu çiçeği cok sevdim iyi bakmak istiyorum. Salonumda duruyor güneş görüyor ısı 20 derece. Kaç günde ve nasıl sulamalıyım? Saksının tabagina mi yoksa ustten mi sulamam gerekir?
  ***
  Anlaşılan farklı birkaç antoryumu aynı saksıya dikmişler. Çiçek ve yapraklardaki farklılıklar bununla ilgilidir. Her türlü bakım bilgileri en ince ayrıntısına kadar yukarda yazılı lütfen okuyun.

 96. Ebru, Sakarya dedi ki:

  Galiba çiçeğim havasız kalmış. Geçen günlerde yazmıştım size. Çiçeğimi sobalı odaya getirdim pencereleri açamıyorum soba yanarken malum. Ben de kısa süreliğine balkona koyup içeri alıyorum. İşe yaradı gibi. Sobaya da çok yakın tutmamaya çalışıyorum. Biraz sıcaklık ve dışardan hava alması işe yaradı sanki. :) Sararan yapraklarını ve 2 çiçeğini kendi döktü şu an daha sağlıklı. :)
  ***
  İnşallah öyledir ama ordan oraya taşımak hiç iyi değil. Yeri pencere önünde sabit olsun pencereyi çok sık açık tutun.

 97. Ebru, Sakarya dedi ki:

  Tabi çok soğuk hava. Ben sabahtan çiçeği balkona koyuyordum. 1 saat falan durunca içerı alıyordum. Eskisi gibi sağlıksız durmuyor ama çiçek. Az bir pencere açıklığı yetmez dıye dışarı alıyordum ama şimdi hep içerde. Sizin dediklerinize uymaya calışıyorum.
  ***
  Bakın biraz hava almak yaramış demek. Siz dediğim gibi yapın. Yerini değiştirmeyin. Bakımını aynen yukarda ince ince yazdığım gibi yapın.

 98. Filiz, Aydın dedi ki:

  Daha önce size bahsettiğim, çöpten bulup diktiğim küçük antoryumum sanırım kuruyor. 3. yaprağında da bozulma başladı. ne yapabilirim?
  ***
  Yine de kuruma alameti diye bakmamak lazım. Bütün yapraklar kurusa bile ilkbaharda yeniden filizlenebilir. Yukardaki bilgileri uygulayabilirseniz yaşatabilirsiniz. ilkbahardan itibaren canlanır.

 99. Filiz, Aydın dedi ki:

  18 aralıkta dikmiştim. Bugün ikinci kez tam söylediğiniz gibi suladım. Baharda yeniden filizlenebileceğini söylediğiniz için mutlu oldum. Yapraklar tamemen kuruyunca onları keseyim mi? ya da şimdi mi keseyim?
  ***
  Sararma tamamlanınca kesebilirsiniz. Sararma esnasında kesmemek lazım çünkü yapraktaki saptaki besin ve enerjinin bir kısmı gövdeye çekiliyordur ziyan olmasın.

 100. Merve Aslan dedi ki:

  Merhabalar, bana hediye, dal olarak antoryumlar verildi. Ben bu çiçekleri yaşatmak istiyorum fakat kökleri yok. Emin olamadığım için yarısını suya koydum belki kök salar diye, yarısını da saksıya diktim. Kökü olmayan antoryumu nasıl yaşatabilim?
  ***
  Kesme çiçek yani vazoluk çiçekler halinde ise bunlar solar çöpe atılır. Köklenmeleri imkansız. Ama eğer dal ise, her yaprak dibinde mutlaka çok kısa kök uzantılar vardır. Suda veya toprakta zamanla o kökler uzar. Eğer bu şekildeyse aynen devam edin bekleyin. Suda beklettiklerinizin suyunu haftada bir değiştirin. Kökler birkaç santim uzayınca toprağa dikin.

 101. Merve Aslan dedi ki:

  Hızlı yanıtınız için öncelikle çok teşekkürler. Kesme ve dal arasındaki fark tam olarak nedir? Çiçeklerim gül ve antoryum dallarından oluşan bir buket halinde geldi. Antoryumlarımda yaprak yok tepesindeki çiçeği ve dalı var sadece, sanırım kesme dediğiniz bu oluyor :( çok özel bir günde almıştım büyütmek istiyordum :(
  ***
  Dümdüz antoryum dalları diyorsanız onlar dal değil, upuzun dümdüz çiçek sapıdır. Bunlardan bir hayır gelmez. Buket tarifinize göre o şekilde dal olmaz. Çiçeklerin saplarıdır; onlardan köklenme filizlenme asla olmaz.

 102. Gamze A. -Tekirdağ dedi ki:

  Benim antoryumum her geçen gün kuruyor. Ne yaptıysam engelleyemedim. Antoryum çiçeğim camın önündeydi ve güneş de alıyordu. Ama kış ayları gelince sanırım kaloriferler yanınca, çiçeğim kurumaya başladı. Yerini değiştirdim. Odanın ortasına doğru bir yere koydum. Oda 3 pencereli yani aydınlık. Ama odanın ortasında aldığı güneş yeterli midir? Sulaması eli ıslatacak şekilde olmalı demişsiniz. Yani nemliden daha fazla olmalı anlamına mı geliyor? Evi hergün havalandırıyorum. Yazın daha büyük bir saksıya aldım. İçine de %100 doğal bir toprak kullandım. Yosun ve sazlıkların tortuları varmış içinde. Kurumasını engellemek için ne yapmalıyım?
  ***
  Yanlış toprakta yanlış sulama kökleri çürütür. Gereğinden fazla büyük saksıda kökler çok fazla toprakta havasız kalırsa bu da kökleri çürütür, sonuçta yapraklarda da sararmalar kurumalar çürümeler başgösterir. İşte bu hataları herkes yapıyor. Yukarda bunları anlattım. O bilgileri okuyun. Başka yapılacak bir şey yok. Belki üstten toprağı eksilterek köklerin hava almasını ve oda sıcaklığını hissetmelerini sağlayabilirsiniz. O zaman bozulma duracaktır.

 103. Gamze A. -Tekirdağ dedi ki:

  Çiçeğimin saksısını değiştirdim. Küçük bir saksıya aldım. Yaprak sararmasını engelleyen içerisinde klorofil maddesinin faaliyetlerini artırıcı ve aynı zamanda besleyen bir çiçek besini aldım suyuna karıştırdım. Bu besini hemde topraktan sulamaya hemde yapraklarını sıktığım suya karıştırıp aynı zamanda kullanabilir miyim? Saksı değiştirirken biraz köklerinde kopmalar dökülmeler oldu sorun olur mu?
  ***
  Bahsettiğiniz besin hakkında bilgim yok ama anlattığınıza göre uzun süre (bir yıl kadar) aynı toprakta kalmış, yapraklarda sararma görülen ya da pH derecesi zamanla yükselmiş topraklar içindir. Antoryumlara genel amaçlı bitki besini ya da orkide besini ortalama 20 günde bir vermek yetiyor. Saksı değiştirirken köklerinin hangilerinin ne kadar zarar gördüğü önemli: birkaç kök kopmuş veya zarar görmüş bu zarar vermez ama çoksa belki zararı olabilir. Kök ortamı (saksı büyüklüğü ve toprağı) doğru ise ve ev ısısı uygunsa muhtemelen yapraklarda bozulma oluşmadan yeniden köklenir.

 104. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Evime 8 ay önce hediye gelen benimde bir antoryumum var fakat kışın evim çok soğuk oldu. Pencerin önünde korunaklı bir yere koydum. Çiçekleri açıyordu ama daha kırmızılaşmadan yeşil renginde kuruyor hep. Sulamak için dün akşam baktığımda yaprakları elimde kaldı tek tek, garip olmuşlar. Şu an sadece yaprak ve çok zayıf kaldı. Dipten gelen küçük yapraklar var fakat onlar da sararıyor. Ne yapabilirim onu kurtarmak için? Bu arada çiçekçiden gelen saksısında hala.
  ***
  Soğuk olsaydı hiçbir yeni gelişim göstermezdi. Bizim ev de soğuk. Hiçbir şey yakmayız. Buna rağmen gayet sağlıklılar. Siz gerekmediği halde çok sık sulamışsınız. Devamlı su içinde kalmış. Halbuki bekleyeceksiniz toprak elinize yapışmayacak kadar ıslaklığını yitirsin o zaman sulayın. Eğer daima sırılsıklam kalıyorsa bir yıl geçse bile sulamayacaksınız. Sonra besin vermek de önemli. Verdiğim bilgileri okumalısınız.

 105. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba, benim de bir antoryumum var bundan yaklaşık 9 ay önce geldi evime. şimdi ise çok kötü. kırmızı çiçekleri kurudu, yaprakları sanki yanık gibi oldu ve tek tek dökülüyor dalından. Salonum soğuk ondan olabilir mi? ve gittikçe de sanki ölüyor. çiçekçiden geldiği saksıda ve toprakta. tavsiye ettiğiniz gibi toprağı sıkı değil, suladığım zaman (toprak kuruyunca suluyorum) sular hemen saksıdan akıyor. Bir kaç tane kökler görünür gibi. sanki büyük değil, orta boydan biraz küçük. ne yapabilirim çiçeğimi kurtarmak için. lütfen yardım edin. sadece besin vermemiştim onu verirsem toparlarmı kendini. yoksa ümidi keseyim mi.. bu gidişle yaprak kalmayacak dalında çünkü.
  ***
  Salonunuz ne kadar soğuk oluyorsa o yüzden olabilir. Bizim salon da oldukça soğuk. Ama sanıyorum en soğuk havada bile en fazla 6 – 7 derece kadar soğuk oluyordur. Dışarsı gibi hiç değil. Evde hiçbir ısıtıcı kullanmayız. Belki kış boyunca sıcaklık 15 dereceğyi nadiren bulur. İstanbulda kış soğukları pek sert olmaz zaten. Antoryumlarım maşallah çok sağlıklı. Şimdi tekrar tomurcuklandılar. Ya da siz gereğinden fazla susuz bırakıyorsunuzdur. Antoryumlar toprağı kuruyunca değil, ıslaklığını yitirince sulanmalıdır. Toprak elinize yapışmıyorsa sulama zamanı gelmiştir. Şimdilik besin vermeyin bir şey değişmez. Salonunuz 5 dereceden çok daha fazla soğuk oluyorsa ve çok uzun süreli ise günlerce öyle devam ediyorsa antoryumlara zararlı olabilir.

 106. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, antoryumla ilgili muhteşem bir yazı bu. Açık, anlaşılır. Merak ettiğim birşey var. Antoryumun değişik çeşitlerinde dayanıklılık anlamında fark var mıdır? Varsa nasıl bir fark vardır? Bugün bir beyaz antoryum gördüm sanki çiçekçinin kapısından çıkardığım an kuruyacağı hissine kapıldım. Çok yapaydı ya da bana öyle geldi.
  ***
  Fark az çok var. Hangisinde ne kadar, kesin bir şey söylemek zor. Hibrit türlerin yapısında hangi türün özellikleri ağır basıyorsa ona göre daha hassas olabilir; bu da hibritten hibrite değişir, ev şartlarına uyumluluğunu uzmanları bile bilmez ancak uzun zaman o türleri ev şartlarında yetiştirenler kendi deneyimlerinden anlayabilirler. Mesela benim kırmızı antoryum görünüş itibarıyla A. andreanum ama ev ortamına daha uyumlu olabilmesi açısından A. Scherzerianum gibi. Bana kibrit çöpü kadar yavru olarak geldi. O kadar küçük bir parça, eğer sırf A. andreanum özellikli olsaydı hem de normal ev ortamında birkaç gün hayatta tutmak bile zor olurdu. Ama büyüdü şimdi üçüncü çiçeğini açmak üzere. Bunda A. Scherzerianum özelliğinin biraz baskına olmasına bir delil, çiçeklerindeki spadiks kısmının sırf sarı olmaması, biraz kırmızılığı olması. Diğer delil, bana veren arkadaşın evindeki ana bitki barış çiçeği gibi devamlı dipten yavrular oluşturuyormuş. A. andreanum’da bu pek mümkün değildir ev ortamında nadiren yavru oluşturur. Bu konuda birkaç kaynağa bakıp yeni bir yazı hazırlayabilirim.
  Başka bir sayfadaki polemiğe gelince (sizin o önerinizi sildim ama çok teşekkür ederim), o kişi ilkin çok yanlış hareket etti ben de yanlışı göründüğü gibi değerlendirdim. Sonradan izah etmeye çalıştı elinden geldiğince. Baştaki hatayı yapmasaydı mesele uzamazdı. Yine de onun bahçe bitkileri hakkındaki yaklaşımı benim tarzım değil. Nasıl ki siz geçenlerde demiştiniz ‘bitkilerin doğal yaşam süreçlerine pek müdehale etmek istemiyorum’.. Bence de en doğrusu budur. Doğallık tutkunluğu en güzel şey. Ben şimdiye kadar bitki bitlerine bile kıyamıyorum millet neler düşünüyor neler. Hem ben o kadar inceliklele uğraşamam. Bütün dünyada uzmanlar der ki difenbahyayı hava cereyanında bırakmayın. Ben geçen yaz bıraktım. Güneş de alıyordu. Sonuçta muz yaprakları gibi kocaman yaprakları oldu. Havası kuru veya aşırı sıcak memleketlerde olsa bozulur gerçi. Her neyse.. Demek istediğim, işleri biraz da oluruna bırakmak lazım. Antoryum için de diyorlar ki sakın toprağı iyice kurumasın. Ben bazen yetişemiyorum toprak kuruyor. Hiçbir zararını görmedim. Zarar, devamlı her şey dört dörtlük yerine getirilirse en küçük ihmalde olanbiliyor yani bitkileri fazla sınırlamayacaksın, fazla nanemolla da alıştırmayacaksın. Mesela seralarda çok kontrollü yetiştirilen benim antoryumlarımla tam aynı tür bir antoryum bizim evdekileri yanına getirilse birkaç günde perişan olur, üç ayda kendisini zor toparlar. ama benimkiler maşallah ev ortamına yüzde yüz adapte olmuş durumdalar. Bu arada, baştaki sorunuza bu son sözümden yola çıkıp tekrar cevap yazayım: Evinize antoryum alacaksanız en iyi zaman ilkbahar ortası veya sonudur. O günlerde ev şartlarına daha kolay adapte olabilir.

 107. Yasemin, Ankara dedi ki:

  Merhabalar antoryum çiçeğini çok seviyorum eşim sürpriz yapmış almış ancak bitürlü bakmayı beceremedim. Suyunu üstten veriyodum sonra alttan bir kap içerisine koyup suyu dipten çekmesini sağladım. Ne yaptıysam çiçeklerinin ve yapraklarının kurumasına engel olamadım. Şu anda sadece toprak üzerinde dallarının kurumuş kökü kaldı. Toprağını da değiştirdim gene olmadı. Çok üzüldüm. Hala öylece camın önünde duruyor. Dediğiniz gibi tülün arkasından alıyor güneşi çok fazla olmamak şartıyla. Hala suyunu da veriyorum tekrar canlandırabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Güneşi ille az alacak diye bir şey yok. Hele kışın, ne kadar güneş alsa o kadar iyi olur. Kışın güneşin zararı yok. Sizin esas hatanız muhakkak aşırı sıklıkta sulamaktan ve sıcak odada esintisizlikten kaynaklanmıştır, bu yüzden bozulmuştur. Yeni toprağı uygun muydu bilmiyorum. Bu sayfayı dikkatle okuyun hatalarınızı bulacaksınız.

 108. Emrah, İstanbul dedi ki:

  Yazınızı baştan sona okudum bugunden itibaren uygulamaya başladım. Yeni bir dükkan actim bana bu mükemmel çiçek hediye olarak geldi. Fakat yazınızda rastlıyamadıgım yaprakların ortalarında sarı yarıklar olusuyor. Alttan yeni çiçekler geliyor. Şu anda üstünde acmamış çiçeklerle birlikte 9 çiçek bulunuyor. Çiçekçiden alındıgı için topragı ile pek bilgim yok sadece o büyük yeşil yaprakların sararıp ortalarından 2-3 cm uzunlugunda yarıkların olusması beni endişelendiriyor.
  ***
  1999 yılından beri antoryum yetiştiririm hiçbir zaman böyle bir sorunla karşılaşmadım. Sizinkinde problem belki gereksiz yere sık sulamaktan kaynaklanıyordur. Ama daha kuvvetli ihtimal, köklere göre toprağının fazla, saksısının büyük olması ve köklerin havasız kalmasıdır. Üstten toprak azaltmanızı tavsiye ederim.

 109. Filiz, Aydın dedi ki:

  İki hafta önce çiçekçi dükkanından aldığım antoryumumun yaprakları birer birer bozulup kuruyor. Bir önceki fidanlıktan aldığım çok sağlıklı. :) ikisinin de toprağını değiştirmiştim. ikisi de cama yakın yanyana duruyor. Sebebini anlayamadım ama, çiçekçi dükkanından aldığım hiçbir çiçeği yaşatamıyorum ben. Umarım tekrar filizlenir çiçeğim. bekliyorum. :((
  ***
  Fidanlıklar serada yetişen bitkilerin seradan çıktıklarında normal şartlara adapte olabilme süreci yaşamaları için uygun şartlara sahip. Birkaç hafta fidanlıkta bekletildikten sonra evlerde ofislerde bozulmuyorlar. Ama çiçekçiler eğer direkt seradan aldıkları gibi satıyorlarsa evlerde ofislerde onlar bozulur. Siz gerektiği gibi sık sık esinti sağlayın ufak tefek hasarlardan sonra adaptasyonları gerçekleşir.

 110. Tuba, İstanbul dedi ki:

  Birkaç gün önce hediye geldi. Yapraklarında kurumalar başladı.. sararma değil yanma gibi. Kimi yapragın ortasında kımının kenarında. Ne yapmalıyım? Kurumasını ıstemıyorum. Yaprakları çok parlak aceba kendinden mi yoksa sprey filan mı sıkıyorlar?
  ***
  Seradan sonra adaptasyonları yapılmadan direkt çiçekçi dükkanlarında satışa sunulanlar evde hemen bozuluyor. Eğer evlerde ısıtıcıların yakılmasının bırakıldığı nisan sonu veya mayıs ayında alırsanız ve sık sık pencereleri aıp esinti almalarını sağlarsanız eve adapte olmaları hasarsız gerçekleşir. Başka mevsimlerde zor. Şimdi elinizden geldiğince pencereleri açık tutun esintisiz kalmasınlar, böylece hasarların artmasını azaltırsınız. Nisandan itibaren canlanmaya başlar. Yaprakların çok parlak olması parlatıcı spreyden kaynaklanıyor.

 111. İlkay, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, ben 1 hafta önce antoryum çiçeği aldım bugün saksının tabağını kaldırdığımda saksıda küçük kurtçuklar çıktı. Ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı rica ederim.
  ***
  Benimkilerde de kurtçuklar böcekler var. Toprak böceklerinin zararı yok. Yine de kurtulmak istiyorsanız şu yazıma bakın: https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 112. Derya, Eskişehir dedi ki:

  Bir hafta oldu evime antoryum aldım. Çok seviyorum ölmesini de katiyen istemem. Dün toprağını ve saksısını degiştirdim. Her yerde satılan garden torf ile doldurdum yeterli mi acaba? Suladım toprak camur gibi oldu ve minik bir sinek var. Acaba çiçeğimi öldürür mü? Hazır bitki besini kullansam yeter mi?
  ***
  Bahsettiğiniz markayı hiç bilmiyorum ama “her yerde” ucuz fiyattan satılan topraklar ne yazık ki çok kalitesiz ve bozuk kompost topraklar olduğundan yüzde yüz eminim. Sonra, bu tür toprakları önce birkaç hafta havalandırıp sonra kullanmak daha iyi olur. Antoryum için kullanmadan önce iyice eleyerek tozunu tamamen gidermenizi tavsiye ederim. Elek un eleği gibi değil, ince bulgur kadar taneleri de eleyecek nitelikte olmalı. Antoryum yaprakları mümkün olduğunca sık hava sirkülasyonu istiyor. Hava ayrıca nemli olmalı. Kökler havadar toprak istiyor. Besin meselesi, yazımda anlatmıştım, suya karıştırılan hazır besinler elbette olur. Torak sineklerinin hiçbir zararı yok. Bu sayfayı okuyun ona göre bakımını yapın. Gerçi bu sayfa antoryum toprağı ve besiniyle ilgili. Daha genel ve kısa bilgi için ayrıca şu sayfayı okuyun:
  http://www.bitkivecicek.com/antoryum-ev-ici-en-guzel-cicek-acan-sus-bitkisi

 113. Nursel Şahin, İzmir dedi ki:

  Adının “Antoryum” olduğunu sitenizden öğrendiğim bir çiçeğim var. Batıya bakan bir kapalı balkonda duruyor, öğleden sonra sürekli güneş görüyor. Bu sene yaprakları tek tek sararıyor ben de onları kesiyorum. Bir de çiçeğimin boyu uzadı gitti, (saksı küçük geliyor galiba) kökleri toprak yüzeyinin 10-12 cm üzerinde kaldı. Ben saksısını değiştirip, köklerini toprak içine almayı düşünüyorum. Bu şekilde köklerinin tamamen toprak içinde bırakılması doğru olur mu? Çiçeğin toprağı iyi görünüyor, su verince hemen tabağa iniyor. Toprak ilave etmek gerekirse torf denilen hazır toprak kullanabilir miyim? Besin takviyesi olarak ne önerirsiniz?
  ***
  Antoryum o kadar güneşi kaldıramaz. Sabahın en erken saatlerinde 3 saat direkt güneş ya da akşamın son saatlerinde 2 saat direkt güneş iyidir. Öğleye yakın güneş, mart – kasım arası uygun değildir. Güneşi filtrelemelisiniz. Yaprakları zor hissedeceğiniz kadar ısıtıtabilir düzeyde güneşi filtrelerseniz antoryumun en sevdiği güneş budur.
  Toprak ve besin zaten bu sayfamın konusu. Yukardaki bilgileri okuyun size en mantıklı nasıl geliyorsa öyle yapın.
  Antoryumların uzayıp gitme özelliği var. Şu yazım size bu sorunla nasıl başa çıkacağınıza dair bir fikir verebilir:
  http://www.bitkivecicek.com/saksida-antoryum-yetistirmenin-bir-puf-noktasi
  Ayrıca, şimdi İzmir için tam zamanı: antoryumunuzun en üst kısmını, 7 yapraklı üst kısmını kesin alın. Bu parçanın en altındaki üç yaprağı dala bitiştiği yerden koparın atın. Dört yapraklı tepeyi doğrudan toprağa dikin. Yeri iyi havadar olmak şartıyla birkaç hafta içinde köklenip hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder. Bu konuda ayrıntılı bilgiler:
  http://www.bitkivecicek.com/yasli-antoryumdan-ev-usulu-seri-uretim

 114. Arzu Subaşı, Nevşehir dedi ki:

  Antoryum çicegimin kırmızı çiçekleri kurudu ve toprağında böcekler çıkmaya başladı. Ne yabilirm yardımcı olursanız çok seviririm…
  ***
  Toprak böceklerinin zararı yok. Çiçeklerinin kuruması normal. Anlaşılan yeni almışsınız. Evinize adapte olması birbuçuk ay filan sürer. Her gün sık sık pencereleri açıp hava sirkülasyonunun kuvvetli olmasını sağlayın. Kuru hava sevmez.

 115. Muhlise Sevinç dedi ki:

  Ben 1 ay önce antoryum çiçeği aldım. Başta çok güzeldi ama şimdi kuruyor ve çiçekleri dökülüyor. Kurumaması için ne yapmalıyım? Şunu beliteyim ben güney doğuda yaşıyorum nemi pek yoktur ondan olabilir mi acaba?
  ***
  Saksısını, toprağını, köklerini inceleyin. Yukarda anlattıklarımı okursanız neyin ne olduğunu daha iyi anlarsınız ve daha iyi inceleyebilirsiniz. Sonra bozulma sebebi kök ortamından mı kaynaklanıyor yoksa evin şartlarında mı anlarsınız. Ona göre gerekeni yaparsınız.

 116. Hanife, Ankara dedi ki:

  Antoryum, afrika menekşesi, kaktüs, orkide, sardunya, mum çiçeği çiçeklerimden bazıları.. Besin takviyesi için bunların her biri için ayrı satılan sıvı besin mi almam gerekiyor? Menekşeler için olanından hazırladığımda artarsa sardunya ya veriyorum, bir terslik olmadı. Antoryuma da versem bir zararı olur mu?
  ***
  Hiçbir zararı olmaz. Genelde afrika menekşesi, antoyum, orkide bitkilerine birbirlerinin besinleri uyar. Ya da üzerinde “genel kullanım” yazan bitki besinini her bitkinizde rahatça kullanabilirsiniz. Sadece sardunya besini diğer bitkilere zarar verir. Sırf yaprak amaçlı olan besin de birçok türe zarar verebilir. Ayrıca, üstünde her sulamada verin yazıyorsa siz ortalama 20 günde veya ayda bir verin.

 117. Azize Dereli, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Çiçekleri çok seven ve evde çiçek yetiştirme konusunda yardıma ihtiyaç duyan biri olarak tüm yazılarınız ve bigilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Benim de bir antoryumum var. Eylül 2011’den beri bakmaya çalışıyorum. İlk geldiği saksısı küçüktü. Değiştirdim (marketlerde satılan çiçek toprağından kullandım). Çok geçirgen değil – suladığımda birkaç dakika sonra su dibine süzülüyor. Cam kenarında duruyor akşamları güneş alıyor. Sizin yazınızda belirttiğiniz üzere yakınına su dolu dekoratif de olan bir kap koydum. Kışın yapraklarında bazı kurumalar oldu ama hiç kesmedim. Sulamasını da belirttiğiniz gibi yapıyorum. Şimdi yeni yeni sağlıklı yapraklar çıkarıyor. Bazı yapraklarının saplarında kırmızı renklenmeler var. Fakat hala çiçek açmıyor. Toprağını değiştirmem mi gerekir? Yazınızda İstanbul için Haziran’ın ilk haftalarının toprak değişimi için uygun olduğunu belirtmişsiniz ancak tam büyümeye başlamışken toprağını değiştirmek sorun olur mu?
  ***
  Önce, toprak değiştirmeniz gerekmediğini söyleyeyim. Anladığım kadarıyla 7 ay önce toprak değiştirmişsiniz. Şimdi yeni gelişimler var. Şimdiye kadar hiçbir gelişim göstermemiş. O halde çiçek açmasını beklemeniz yanlış. Normalde, antoryum son geliştirdiği yaprağı olgunlaşmasını tamamladığı zaman peş peşe bir çiçek ve bir yaprak çıkarır. Ama ciddi anlamda yer yadırgaması gibi şoklar yaşarsa bir süre bekliyor sonra ilk işi olması gerektiği gibi olmuyor yani çiçek açmıyor, sadece yaprak açıyor. Ama bu yeni yaprak “eğer güneş yeterliyse” kesinlikle çiçek açacaktır. Bekleyin bakalım aylar sonra çıkan ilk yaprağınız gelişimini tamamlasın. O zaman ondan bir çiçek ve bir yaprak çıkacaktır. Sonra hep böyle devam eder.
  Şimdiye kadar hiçbir gelişim göstermemesinin sebebi evinizde kış boyunca hava sirkülasyonu olmayışıdır. Ben kışın hava ne kadar soğuk olursa olsun gün boyu defalarca pencereleri açarım bitkilere esinti gelir. Bu yüzden kışın evde hiçbir ısıtcı kullanmadığımız halde antoryumlarım gelişmeye çiçek açmaya devam ediyor. Sabah güneşinin ısıtması ve dışarsı kadar soğuk olmayan ev içi ısısı yavaş da olsa gelişmlerine yetiyor. Esinti sudan da güneşten de önemli bunu unutmayın. Bitkilerin bizim gibi kasları yok akciğerleri yok. Onlara nefes aldıran şey kuvvetli hava sirkülasyonlarıdır. Evde hava sirkülasyonu yoksa gelişim olmaz. Hava sirkülasyonuna ihtiyaç duymadan rahatça nefes alabilen bitki türleri çok nadirdir.

 118. Arzu, Baku dedi ki:

  1 yil once antoryum cicegi aldim. Aldigim zaman 3 tane kirmizi ciceyi vardi. Cicekleri kuruduktan sonra bir daha cicek acmadi. On gun once gunes gorsun diye pencere onune koydum. Yeni yapraklar cikiyor ama hala cicek yok. Buyuk yapraklarinda kendi kendine yirtilmalar oluyor ne yapabilirim?
  ***
  10 günde herhangi bir sonuç alamazsınız. Antoryum çok yavaş gelişir. Yırtılmalar toprak yüzünden oluyor. Yukardaki ayrıntılı bilgileri mutlaka okuyun.

 119. Nazlı, Kayseri dedi ki:

  Benim çiçeğim yaklaşık 4 – 5 ay önce çiçeği bordolaştı düştü gitti. Daha sonra hiç çiçek açmadı. Ne yapabilirim? Sürekli yaprak çıkıyor yaprak büyüyor..
  ***
  Sürekli ve hızlı gelişim varsa hem yerini hem toprağını sevmiş. Eksik olan şey güneş.
  Okuyun: http://www.bitkivecicek.com/antoryum-ev-ici-en-guzel-cicek-acan-sus-bitkisi

 120. Arzu, Nevşehir dedi ki:

  Antoryum çiceğim böceklenmeye başladı. Ne yabilirim?
  ***
  Bir saksı antoryumda hiç problem bile değil. Yaprakları önce duşun altında yıkayın sonra ıslak bezle güzelce silin. Üç beş gün arayla birkaç defa tekrarlarsanız böceklerden tamamen kurtulursunuz. Sonra da mutlaka haftada bir defa yaprakları silin tertemiz edin.

 121. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, Bugün antoryumun toprağını değiştirdim. Kökler aşırı derecede dolaşmıştı açtım biraz büyükçe saksıya koydum ama fazla toprak koymadım. Şimdi çiçeğe vitaminli su versem zararı olur mu yoksa ne zaman vermeliyim?
  ***
  Besin filan vermek için önce iki ay kadar bekleyin yeni toprağına alışsın. Toprak iyiyse en az dört ay besin vermeyin. Hatta gelecek yılın mayıs ayına kadar vermeyin.

 122. Gamze, Tekirdağ dedi ki:

  İki ay geçti var olan altı çiçeğinden ikisi kurudu biri gayet kırmızı fakat diğerleri hala kırmızıya dönmedi. Acaba bunun sebebi nedir ve yeni yeprak vermesine rağmen çiçek vermiyor. Onu kaybetmekten korkuyorum.
  ***
  Yeşil çiçek eskimiş solmuş çiçektir. Onları sap ucundan kesip atın. Yeni aldıysanız bekleyin, o yeni yapraktan sonra çiçek açar. Ama yeri güneş almıyorsa hiç çiçek açmaz.

 123. Meryem, Ankara dedi ki:

  8 aydır çiçeğim tek yaprak ve köklü vaziyette. Orta boy plastik bir saksı içinde. Güneş gören ve havadar bir yerde bulunuyor fakat ne uzuyor ne kısalıyor. Ne yapmam gerekli?
  ***
  Yerinin havadar olduğundan emin misiniz? Toprağının fazla gelmediğinden emin misiniz? Yukardaki bilgileri okuyun ona göre ne yapmanız gerektiğini anlarsınız.

 124. Zeynep, Bartın dedi ki:

  Antoryum çiçeğime bir yıldır bakıyorum. Yeri havadar bol ışıklı bir alanda. Sağlıklı yeşil yaprakları var fakat çiçekleri yapraklarına göre çok küçük açıyor. Hiç besin takviyesi yapmadım. Ondan olabilirmi? Devamlı çiçek verirken gübre takviyesi (topraktan) yapmalı mıyım? Öneriniz nedir?
  ***
  Evet ondan dolayıdır. Çiçeği için yetiştirilen bitkiler için hazırlanmış olan bitki besininden her bir yeni yaprak gelişimini tamamladığğı zaman vermelisiniz. Bu sayfada yazmıştım onları okuyun. Sıvı veya toz şekilde satılan, suya az miktarda karıştırılarak verilen besinlerden olsa daha iyi olur. Orkide besini de uygundur.

 125. Sare, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar ben bugün internet üzerinden anneme hediye saksıda antoryum gönderdim. Toprağın ne zaman değiştirilmesi ve hangi toprağın kullanılması gerekiyor acaba?
  ***
  Yukarda tüm bilgiler mevcut. Lütfen okuyun.

 126. Bilge, İstanbul dedi ki:

  Sitenizden çok faydalı bilgiler aldım. Emekle hazırlanmış çiçek sevgisiyle dolu bir site.. Size çok teşekkür ederim..
  ***
  Sağolun Bilge Hanım. Gerçekten öyledir. Ben de size teşekkür ederim.

 127. Nazan, Giresun dedi ki:

  Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Anneler gününde çocuklarım Antoryum bitkisi almışlar. Ben karadenizde yaşadığım için kaç günde suluyayım? Saksını değiştirsem olu mu? Bana biraz küçük gibi geldi. Toprağı çiçekçilerde satılan poşetteki topraklar olur mu? Daha iyi toprak alabileceğimiz yerler var mı?
  ***
  Antoryum Karadeniz havasını çok sever. Devamlı açık tutacağınız bir pencerenin yanına koyun. Sabah veya akşam güneşi de alırsa daima çiçek açar. Sulamayı toprak elinize yapışmayacak kadar ıslaklığını yitirdikçe sulayın. Çiçekçilerde satılan poşet topraklar genelde bozuk çıkıyor. Sizin oralarda Koçtaş varsa oradan toprak alın. Anadolu marka toprak çok iyidir. Ya da ormanlardan kuytu yerlerdeki çürüntü birikimlerinden alın bu en iyisidir. Bulabilirseniz toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırın antoryumunuzu sonra dikin. Bulamazsanız o toprağı iyice eleyin tozundan arındırın. Bu sayfada yeterince bilgi var okumanızı tavsiye ederim.

 128. Adil, Manisa dedi ki:

  Bende bir antoryum var sanırım saksı değişimi istiyor. Bunu nasıl yapacağım çiçeğimi kaybederim diye korkuyorum açıkçası. İkincisi yavru köklerden veya çelik ile çoğaltım yapabilirsiniz demişsiniz bunu bir resimle açıklar mısınız?
  ***
  Bu sayfada gerekli her bilgi ayrıntısıyla açıklanmıştır. Biraz dikkatli okursanız resme gerek yok.

 129. Beture, Baku dedi ki:

  1 yil once antoryum ciceyi aldim. Tek tek yapraklari cikiyor buyudukden sonra yapraklar kendi-kendine catliyor ve catlar buyuyor yapraklari kötu gorunuyor ne yapabilirim?
  ***
  Sebep yanlış kök ortamı. Genelde yanlış topraktan kaynaklanır ya da gereğinden fazla büyük saksıda fazla toprakta köklerin boğulmasından. Benim tavsiye ettiğim gibi toprak istiyor. Diğerleri zararlıdır. Okuyun gerekeni yapın.

 130. Gülçin B. -Çankırı dedi ki:

  Bir senedir antoryum çiçeğim var. İlk aldığımızda 4 5 tane çiçegi vardı. Zamanla kurudular. Ben de kuruyan dalları kestim. Bir senedir 6ya yakın yaprak verdi ama çiçek vermedi. Vitamin veriyorum sulamasına dikkat ediyorum. Güneş alan yerde duruyor ama yine de çiçek açmadı. Ne yapmam gerek bilemiyorum. Çiçek açmasını çak istiyorum.
  ***
  Çok kişi odanın güneş almasıyla bitkinin güneş almasını aynı şey sanıyor. Yapraklara güneş değmeli, ısıtmalı. Mesele budur. Yakacak kadar ısıtmayacak buna dikkat edeceksiniz. Sabah güneşinin akşam güneşinin zarar olmaz. Yazın öğle civarı güneşi geliyorsa yapraklar yanmasın diye pencere tülü ile filtrelemelisiniz.

 131. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçegim her sabah 3 saat güneş alıyor. Hava almasını da saglıyorum. Yeni yeni çiçek açmaya başladı Çok mutlu oldum. Ancak yanındaki çiçegi rengini degiştirdi sapsarı olmaya başladı. Sanırım kuruyacak. Bu durumda ne yapmalıyım? Çiçegini kesmeli miyim?
  ***
  Solan, rengi değişen, çirkinleşen çiçekleri eğer sap hala sağlıklıysa sap ucundan kesin. Sapı ise iyice kötüleşmeye başladığı zaman dipten kesin.

 132. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Çiçegimin topragında beyaz küçücük hızlı hareket eden böcekler var. Zarar verirler mi?
  ***
  Hayır. Toprak bitlerinin hiçbir zararı yok.

 133. İstanbul dedi ki:

  Çiçegimden bagımsız olarak hemen kenarda yaprak çıkmaya başladı. Boyu 7-8 cm kadar cılız daha. Ne yapmalıyım? Bu çıkan yaprak neyin nesi anlamadım.
  ***
  Yavru antoryum oluşuyor. En az bir yıl ayırmayın güçlenmesi lazım.

 134. Gülşen Türk dedi ki:

  Daha önce oturduğum evde birsürü çiçeğim vardı. 2 yıl önce taşındım. 15 günde hepsi öldü. Yaklaşık 1 metre ağaç soldu. Ben de bir daha yetiştirmedim. Geçnlerde kılıç diktim filiz çıktı. Bütün camı çiçek aldım. Geçen hafta kırmızı antaryum aldım ama bana satıcı güneş görmeden büyür dedi. Bir köşeye koydum. Şimdi de yazınızı okudum arada kaldım. Yerini değiştirmeli miyim? Solmasını istemiyorum.
  ***
  Güneşsizlikten değil, havasızlıktan bozulur. En sık açtığınız bir pencerenin hemen yanında bulunması çok iyi olur. Böylece hem sağlığı bozulmaz hem hızlı büyür. Güneş çiçek açabilmesi içindir. Güneş almazsa çiçek açmıyor. Çiçekçilere danışmayın onların tavsiyeleri bütün çiçeklerinizin sonunu getirecektir.

 135. Ayşe T. -İzmir dedi ki:

  Öncelikle böyle aydınlatıcı bir sayfa oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Bu güzel çiçekle ilgili deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim. 1,5 sene önce Ekim ayında evinde tek bir çiçek bile yaşayamayan bana bu çiçek hediye geldi. Geldiğinde küçüçük bir saksıda 5 yapraktı sadece. Oturma odamda kaloriferin önünde sürekli perdesi çekili olan pencemin önüne koydum ve sürekli sulanması gerekiyor denildiği için hergün suladım. Daha sonra önce tek sonra 2,3,4,5,6,7, derken her iki ayda bir görenin çarpıldığı PEMBE çiçekler açmaya bakladı. 4 ayda bir en alttan tek bir yaprak sarardı ve ben onuda saksıya koydum. Yani atmadım. Geri dönüşüm gibi bir şey. Sonra herkes bu çiçekten istemeye başladı benden. Çünkü o kadar güzel büyük ve etkileyiciydi ki sonunda nisan başında torf ve saksılar aldım konserve kutusu büyüklüğünde. Saksıyı ters çevirip tümden toprakla birlikte her tarafı kökten görünmeyen çiçeğimi dallarından ayırıp ayırıp 6 tane çiçeğe böldüm. İnanın bu benim için hayatta bir İLK ‘ti. Ve sonunda 15 gün sonra hepsinde yeni pembe çiçekler açtı. Herkese dağıttım ve kendime ayırdığım çiçek de bugün 2 tane çiçekle bana gülümsüyor. Çiçeğimi çok seviyorum. Onun benim hayatıma anlam kattığını düşünüyorum. Çok hızlı büyüyor ve edindiğim tecrübe şu: Çiçek kesinlikle sıcak ortamda olacak, ışık görecek ama hava akımı (yani iki kapı arasında kalmayacak) olmayacak. Hayatta hep sevgiyle kalmanız dileklerimle.
  ***
  Ayşe Hanım 1,5 yıllık deneyiminizi yazdığınız için çok teşekkür ederim. Anlaşılan sizin koyduğunuz yer çok uygun bir yermiş. Havadarlık olmasa gelişmesi büyümesi imkansızdı. Bir de tesadüfen çok uygun toprağa dikmişler böylece fazla sıklıkta sulamanın hiçbir zararı olmamış. Zaten sıcaklık gereken ölçülerde ise ve toprak suyu iyi süzdürüyorsa antoryumları her gün sulamak gerekir. Son tavsiyeniz kısmen doğru kısmen yanlış. Ben gördüm ki hava cereyanında çok daha iyi gelişiyor. Ama İstanbulun hava nemliliği genelde orta dolaylarında ve zaman zaman orta üstü nemli olunca ve sıcaklık da antoryumların son sınırını aşmadığı için burada hava cereyanının zararı değil büyük faydası oluyor. Bunu özellikle belirtirim. Aynı şey tüm karadeniz kıyı kesimleri için geçerlidir. Başka yerlerde hava cereyanının 15 derece sıcağın altında ve 25 derece sıcağın üstünde zararı olabilir.

 136. Meryem, Hatay dedi ki:

  Dört ay önce geldi.. güzelliğini hala koruyor. İlk aldığımda 2 tane çiçeği vardı. Şu an 4 tane çiçeği var. Yani 4 ayda 2 tane açması normal mi? Köklerinin dışarda olması gerektiğini yazmışsınız. Bunun ölçütü nedir, yani saksıyı ne zaman yenilemeli? Çiçeğimi pencere önüne koydum sabah güneşini tam alıyor. Bu yeterli midir?
  ***
  Sabah erken saatlerde 3 saat güneş alsa yeter (en az iki saat). Öğleye iki saat kaladan itibaren güneş almamalı yapraklar yanar. Ya da güneşi pencere tülü ardından almalı. Saksıda kaç olgun dal varsa, hesap edin yıllık ortalaması her bir dal 1,5 ayda 1 çiçek ve yaprak çıkarır gibi. Genelde yılda en fazla 8 çiçek açar. Bu her bir dal için ayrı ayrı geçerli. Kökleri dışarda olmalı’yı yanlış anlamışsınız. Gövdeden uzayan kökler dışarda ise zararı yok. Toprak yüzeyinde toprağın altından hava almak için gelen kökler artarsa bu şekilde daha kuvvetli büyüyor. İyice çoğaltıkları zaman üstlerini yazın 3cm kadar, kışın 1cm kadar topraklar örtmelisiniz. Tekrar kökler yukarı yönlenir toprak yüzeyi yine köklerle kaplanırsa yine tekrarlarsınız. Bazı insanlar çok büyük saksılara derine gömüyor kökler aşırı fazlalıkta toprakta boğulup çürüyor buna sebep olmayın dikkat edin.

 137. Meryem, Hatay dedi ki:

  Benim çiçeğimin yaprakları yırtılmaya başladı. Bunun sebebi nedir? Sadece birkaçı böyle oldu. endişeleniyorum. delik delik oluyor bu normal mi?
  ***
  13 yıllık antoryum deneyimlerimde böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım ama gelen şikayetlere bakılırsa çok yaygın bir problem. Anlattığım gibi uygun büyüklükte saksı ve uygun toprak şart. Aksi halde yapraklarda her türlü bozulmalar oluyor. Sebep kök ortamındaki problemler. Okuyun ve gereğini yapın.

 138. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Antoryumun toprağı nasıl olmalı?
  ***
  Aynen yukarda verdiğim tariflerdeki gibi olmalı. Dikkatle okuyun.

 139. Selman Erturhan, Sivas dedi ki:

  Kökler görünmeli derken, gövdenin bitiminden itibaren gövdenin bir kısmı mı görünmeli? Esinti önemli demişsiniz. Çiçeklerin cereyanda kalmaması söyleniyor. Bunun için direkt balkona koymak mı gerekir? Kendimiz için kullandığımız fanlar, esinti konusunda düşük ayardayken antoryum ve evdeki diğer çiçeklere de faydalı olabilir mi?
  ***
  Köklerin görünmesini nerede kime tavsiye etmişsem o durumda geçerlidir şimdi hatırlayamadım. Eğer kökler toprak yüzeyini kaplamışsa, birçok ince uç toprak dışına çıkmışsa işte böyle antoryumlar hızlı büyür. Birkaç hafta sonra köklerin üstü bir iki cm topraklar örtülüp onların da toprak yüzüne çıkması beklenir sonra yine aynı şey yapılır. Hava cereyanında kalmaları istanbulda zararlı değil bilakis faydalı. Havası kuru yerlerde hava cereyanı zarar verir. Dışarısı, açık hava başka. Ona hava cereyanı denmez her yönden hava akımı denir. Havası kuru yerlerde antoryumlara iyi değil. Dediğiniz fanlar vantilatörler esinti sağlamak için kullanılabilir. Şimdi sis gibi su püskürtenleri var o daha iyidir.

 140. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Artik benim de minik bir antoryumum var.:) Okulda mudur muavinimize hediye gelen antoryumu bugun iyice inceledim minik ve 5 yaprakli bir yavrusunu ayirdim. Ustelik koku de var. Ponza karisimli torfa diktim. Difenbahyamin sorunsuz gelistigi yerde ona arkadaslik yapsin diye yanina koydum.:) Yazinizi da biraz once okudum perlit de istiyormus. Uzerine biraz ekleyecegim.
  ***
  Bu karışımda perlit istemiyor betonlaşma etkisi yapar. Ayrıca toprak karışımında kullanılması gereken şeyleri üst tarafa eklemenin faydası değil zararı olur.

 141. Hatice, Ankara dedi ki:

  İki yıldır benimle olan bir antoryum var. Geçen yıl Mayıs ayında ev değiştirdik ve ne yazık ki bir kaç gün balkonda kaldı. Üstelik dolu ve yağmur yüzünden çok hasar görmüştü. Bozulan yapraklarını temizledim. Yaz kış güneşli ve aydınlık bir yere koydum. Yeni minik yapraklar veriyor. Ama ne yazık ki açar açmaz külleme benzeri bir görüntü alıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Bakımında büyük hatalarınız var. Sırf güneş yetmez. Bol bol sulama tam tersine zarar verir. Yukardaki bilgileri okuyun harfiyyen uymaya çalışın.

 142. Aylin, Baku dedi ki:

  Bu bitki tohumla yoxsa kokle coalir?
  ***
  Dallarından çoğaltılır. Tohumdan çoğaltabilemezsiniz.

 143. Sedat B. -Kocaeli dedi ki:

  Çiçegim kaçıncı bilmiyorum her aldıgım da çiçekleri var ben alınca dökülüyor bir daha da çıkmıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bu sayfadaki bakım bilgilerini baştan sona dikkatle okuyarak hatalarınızı tespit edin. Evinizin şartları uygun değilse vazgeçin. Uygunsa bu bilgilerin rehberliğinde gerekenleri harfiyyen yaparak siz de başarılı bir şekilde antoryum yetiştirebilirsiniz.

 144. Rabia, Konya dedi ki:

  Eşim bana 1.5 – 2 ay önce antoryum cicegi almiş. Geldiğinde 4 tane kirmizi çiçeği vardi. bir hafta sonra soldular ama yapraklari iyiydi. şimdi iki gün icinde 4,5 tane yaprak sararmış ve diğerleri de sararacak gibi. Çiceğimin ölmesini istemiyorum yardimci olursaniz sevinirim. Neden sarardı yapraklari? çiçegim salonda pencere önünde ögleden sonra hep güneş görüyor ve pencere de acik..
  ***
  Öğle civarı güneşini direkt alması zararlıdır. Toprağı hafifçe kurumasını beklemen tekrar tekrar sulamak da yaprakların bozulmasına sebep olur. Konya havsının nem oranı yeterli değildir bunu da dikkate almak lazım. Yazdığım ayrıntılı bilgilere göre sulamasına ve bitki besini vermeye çok dikkat edin.

 145. Özgür Ö. -Ankara dedi ki:

  Merhaba Antoryumla 2 ay gibi kısa bir süredir ilgileniyorum..Kırmızı ve çok bulunan tür ile başladım. İyi gidiyor sorunum yok. sonra beyazlarının olduğunu görünce araştırdım ve bir süre sonra beyaz antoryum bulabildim ve aldım. ama çiçekleri evimdeki kırmızılara göre çok küçük. bitki de biraz genç gibi. sormak istediğim yeşil gibi çiçekler de var bunlar zamanla beyazlaşır mı? çiçek mevcut boyuna göre daha büyür mü? (internetteki çiçekler beyaz plastik gibi damarlı ve estetik) Ya da çiçekler ömrünü tammlayıp bu boyda ölüp, bitkinin gövdesi büyüdükçe mi çiçekler de büyüyecek? Kırmızı antoryumum bitki olarak da çiçek olarak da büyük olarak geldiğinden ve tecrübem olmadığından sormak istedim beyazlarımın fotosu aşağıdaki linkte
  Sevgilr saygılar
  https://lh4.googleusercontent.com/-4qM1TsIGkUs/UBBPHzVYkOI/AAAAAAAAAP8/YvRMjREUdog/s512/DSCF0198.JPG
  https://lh4.googleusercontent.com/-vIKnl5ThCsA/UBBPHFbro-I/AAAAAAAAAP4/psaQ_tLHiJQ/s512/DSCF0193.JPG
  ***
  Yeşil çiçekler geçmiş.. isterseniz kesin atın. Hangileri yeni açmış hangileri eski şöyle anlarsınız: Burun gibi çiçek uzantıları küçük, taze ve sarı ise yeni açmış olan çiçektir. Kalınlaşmış ise ve sarılığı kaçmış, yeşile veya beyaz dönmüş ise o çiçek eskimiştir. Zaten yeni taze çiçekleri bembeyaz olur yeşil olmaz. Bitkinin boyuna büyüklüğüne gelince, antoryumlar artık kolonlama tekniği ile üretiliyor, büyütülmesi anca hormonlarla yapılabiliyor. Bunlar dipten çok fazla gövdeli olurlar. Çok çiçekli olması da çok gövdesi olmasından kaynaklanır. Sabredeseniz zamanla normal büyüklüğe gelirler bu da bir veya iki yılı bulur. Ankara iklimine göre her yıl sadece mayıs ayında kökten ayırabilirsiniz. Gelecek yıl mayısta çoklu gövdeleri üçerli guruplar halinde ayırıp ayrı ayrı saksılara dikerseniz daha iyi olur.

 146. Amine, Elazığ dedi ki:

  Ben antoryum çiçeğimi yeni aldım. 3-4 gün oluyor. Saksısı küçük geliyor. Kökleri yarıya kadar dışarda görünüyor şimdi değiştirsem büyük bir saksıya koysam olur mu?
  ***
  Kökleri hiç rahatsız etmeden kalıp gibi çıkarın, iki parmak farkla az büyük saksıya, altta ve kenarlarda ik parmak toprak ilavesiyle yerleştirin. En üst yüzeye ise sadece üst yüzeydeki kökleri belirli belirsiz örtecek kadar toprak yayın. Daha derin olursa kökler çürür antoryumunuz büyük bozulma geçirir.

 147. Tuğba, İstanbul dedi ki:

  Benim de mayıs 2012den beri baktıgım kırmızı bir anatoryumum var. Geldiğinde kökleri topragın üstünde görünüyordu ve saksısı cok küçüktü. 1 aya yakın bir süre önce saksısını değiştirdim toprak ekledim. 2 aydır sadece yaprak açtı çiçeklerde bir artış yok. üstelik kırmızı çiçeklerdeki sarı kısımlar yavas yavas kahverengi olmaya başladı. şimdi ise sarı kısımlar kupkuru. Nerede yanlış yapmış olabilirim? Şimdi ne yapmam gerekiyor? diğer çiçeklerin de bu şekilde omasını istemiyorum.
  ***
  Çiçeklerin solması normal. Diğerleri de solup gidecek. olması gereken bu. Ama devamlı yeni tomurcuklar çıkarır çiçeksiz kalmaz. Lütfen yukardaki bilgileri okuyun, güneş durumunu iyi düşünün ve eğer çok fazla toprakta boğulmuşsa kökler hafifçe görününceye kadar üstten biraz toprak azaltın.

 148. Fatma, İzmir dedi ki:

  Bende de 3-4 aydır antoryum var. aldığımda küçük küçük çiçekleri vardı sonra zamanla çiçekler geçti kurudu ama bende hiç çiçek açmadı. aldığmda biraz ışık gören ama güneş görmeyen bir köşeye koymuştum. küçücük birkaç yaprak çıkardı. sonra sitenizi bulduk ve yerini değiştirdik cam önüne tül arkasından güneş gören bir yere koyduk camlar sürekli açık altına 2-3 parça kiremit koyup saksıya değmeyecek şekilde su koyuyoruz ama sürekli yaprakları sararıyor ve hiç yaprak çıkartmıyor. çiçek zaten yok ayda bir defa sıvı besin veriyoruz çok az. eşim besinli sudan yapraklarına da fısfıslıyor saksısını değiştirmek ve bir kök ayrmak istiyorum ne zaman yapmalıyım?
  ***
  Kökler hava almıyor olabilir. Toprak yanlış olabilir. Üs yüzeyde kökler görünmüyorsa üstten toprağı biraz azaltın. Belki aşırı sıklıkta suluyorsunuz bu da çok zararlı. Lütfen yazdıklarımı dikkatlice okuyun. Antoryumlarda önemli bir püf noktası toprak yüzeyinden hava alan köklerin çoğalmasıdır. Böyle olunca sağlığı çok iyi olur gelişimi hızlı olur.

 149. Fatma, İzmir dedi ki:

  Üst yüzeyde kökler oldukça var. aldığımda küçük saksıdaydı hala aynı saksıda. kendisi de küçük olduğu için ve yerine alışsın diye değiştirmedim. besin kullanmaya yeni başladım. daha iki defa falan verdim. şimdi eşim direkt ışık alan ama güneş görmeyen bir yere aldı. bu ikinci antoryumum buna da bakamazsak eşim bir daha almıcak :(
  ***
  En iyi yer sabahleyin üç saat kadar direkt güneş alacağı yerdir. ev içi hava akımı ve esinti de çok önemli, antoryumlara hayat verir. Saksıyı hemen değiştirmemekle iyi etmişsiniz ama çok da fazla uzatmışsınız. İyi, uygun bir toprak hazırlayın kökleri rahatsız etmeden hafifçe geniş bir saksıya aktarın. Üst köklerin üstü en fazla 1cm kadar toprakla kapansa iyi olur. Onlar tekrar toprak yüzeyine çıkar. Ve sabredeceksiniz. Antoryumlar yavaş hareket ediyor.

 150. Leyla, Adana dedi ki:

  Şubattan beri yaprak çıkarıyor çiçek açmıyor. Çiçekçi bana kırmızı toprakla hayvan gübresi karıştır çiçek açar dedi ama korkuyorum. Dediğini yapmalı mıyım? Yaprakları küçüldü.. onu kaybetmekten korkuyorum. Rüyamda çiçeğim ölmüş nasıl ağlıyorum.. Adana gibi bir yerde direkt güneş görmesi zararlı olmaz mı? Yaprakları yakmasın?
  ***
  Çiçekçiniz antoryumu başka bitkilerle karıştırmış. Sakın dediğini yapmayın. bu sayfada en önemli bilgiler var ona göre hareket edin. Adananın güneşine gelince, sabah erkenden veya akşam son güneşi iki saat alsa korkmayın bir şey olmaz. Ama yine ben Adanayı bilmiyorum yaz boyunca direkt güneşi hiç almasa da olur. Belki çiçek açmasa bile en azından sağlığına tehlike düşmez. Diğer zamanlarda çiçek açar.

 151. Şefika, Samsun dedi ki:

  Ben de çiçeğimin yapraklarının yırtıldığını ve neden olduğunu soracaktım ama öyle güzel bilgiler paylaşmışsınız ki çok bilgilendim ve bakımı için daha çok bilgiye sahip oldum emeğinize sağlık…

 152. Özgür Ö. -Ankara dedi ki:

  Sitenizden çok yararlandım. Teşekkür ederim. Şu an bitkilerim için tam emin olamadığım şey doğru su miktarı için bir ölçeklendirme yapıp yapamadığım..Sıcakların da bunda etkisi olabilir. Ankaradayım. Daha önceden yeşil olan ve eskimiş beyaz çiçekler kahverengileşti. Ayrıca kırmızı olan türün fotoğrafta en soldaki yaprağının ucu küçük sarı leke oldu. Toprağı tavsiyeniz üzerine dıştan nem kurumadan sulamıyorum beyaz olan bitkinin toprağı yarı yarıya perlit ve torf..kırmızı olan sadece torfdan oluşmakta..
  Özellikle fotoğraf linki verdim ki diğer arkadaşlar da benzer sorun yaşıyorlarsa fotoğraflar üzerinden yorumlarsanız oluşan lekeler çiçeğin ömrünün bitmesi ile mi ilgili? ya da bir süreliğine sulama sorunum mu oldu? Sulamada az vermiş olabilirim ama çiçekçiden alığımda vıcık vıcık dıştan ele su gelirken ben toprak nemli ise sulamıyordum..Şimdi bu lekeler yüzünden acaba az mı su verdim diye düşündüğümden sormak istedim
  https://lh5.googleusercontent.com/-iIp_Umo6oBQ/UCM7X-var2I/AAAAAAAAAR8/SfvKkzK6UAA/s720/DSCF0345.JPG
  https://lh4.googleusercontent.com/-wFbrhT9rqWE/UCM7k1bNy6I/AAAAAAAAAR8/dTzRLgGQLsQ/s512/DSCF0348.JPG
  https://lh4.googleusercontent.com/-spherGw_Sz4/UCM7R3hJfGI/AAAAAAAAAR8/veCdVoPAe0Y/s512/DSCF0346.JPG
  ***
  Hiçbir sorun görünmüyor. Yeşillenmiş çiçekleri bozulmaya başlamalarını beklemeden kesmelisiniz boş yere kuvvet çekmesinler. Sarı lekeli yaprağa gelince o da normal. Bu sanıyorum çiçekçideyken başlamış bir problem. Sıcak ve havasız mekanlarda yapraklarda su damlaları uzun süre kalırsa yapraklarda hastalık olur. 26C derece ve daha sıcak günlerde yapraklara su fısfıslamayın mantar hastalıkları yapar bütün yapraklar bozulur. Ama eğer yeri daima esintili ise su damlaları yapraklara yapışık kalamayacağı için zararı olmaz.

 153. Özgür Ö. -Ankara dedi ki:

  Yine fotoğraf üzerinden bir sorum olacak. Bu iki beyaz, tür olarak kesin farklımıdır? Ya da büyüdükçe mi bu şekli alacak?
  http://anthuriumhi.com/wp-content/uploads/2011/03/white-anthurium.jpg
  https://lh4.googleusercontent.com/-4qM1TsIGkUs/UBBPHzVYkOI/AAAAAAAAAP8/YvRMjREUdog/s512/DSCF0198.JPG
  ***
  Onların ikisi farklı. Antoryumların birçok kültivarı türetilmiş. Aynı renk olsalar bile çiçekleri, yaprakları, boyutlar, gövde yaprak boğum arası uzunlukları hatta ikilm ihtiyaçları birbirlerinden farklı olabiliyor. Bazıları devamlı yoğun nemli esinti ister. Bazılarına istanbulun hava nemliliği ve gün boyunca ara sıra hafif esintiler yeterli olabiliyor. Hangisi nasıl şartlarda bakılacak kimse bilgi vermiyor. Bu da ciddi bir problem. Ama saksılarda satılanların çoğu ev şartlarına, evin evlere has nemlilik derecesine adapte olabilir özelliktedir.

 154. Ayşe, Elazığ dedi ki:

  Antoryum çiçeğimi alalı bir ay oldu. Aldığımda küçük kırmızı çiçekleri vardı henüz açmamıştı. Şimdi esintili bir yerde balkon kapısının önünde. içerde güneş almıyor. Her sabah iki saat arka odaya güneşe çıkarıyorum. yaprak vermeyeye başladı ama çiçeği yeşermeye başladı. güneş yüzünden mi acaba? Bazı günlerde güneşe bırakmıyorum.
  ***
  Çiçekler eskiyince yeşile dönüyor normaldir. Kesip atmalısınız. İkide birde yer değişikliği iyi değil, zararı olur. Yeri sabit olmalı.

 155. Leyla, Adana dedi ki:

  Yine ben. çiçeğimi balkona koydum. ikindi güneşi alıyor 2 ,3 saat kadar. salondayken yeni yaprak çıkarmıştı, şimdi ise o yapraklar kırmızı renk aldı neden acaba? yeni birşeylerde çıkarıyor yaprak ya da çiçek bilemiyorum. acaba neler oluyor çiçeğime? yeniden salona mı koysam?
  ***
  Leyla Hanım, bu yaptığınız hep denemek istediğim bir şeydi. İstanbulda bizim fazlaca güneşli balkonda olmaz diye düşünüp şimdiye kadar hiç denemedim. Bana sorarsanız bekleyin derim. Yaprakların kırmızılaşması, yeni gelişen yapraklar az biraz güneş alırsa kırmızılaşır (bazı kültivarlarında asla kızarma olmaz). Madem yeni gelişmeler oluyor, iyiye işaret. Ya deneme amaçlı dışarda tutmaya devam edin ya da hemen içeri alın. Kendi merakım için antoryumunuzun hayatının riske atılmasını istemeye hakkım yok. :) İlkindi sonrası güneşini ezandan en az yarım saat geçtikten sonra almaya başlaması daha iyi olur. Ama kışın farketmez kış güneşinin zararı olmaz.

 156. Saliha dedi ki:

  Antoryumumu çiçekçilerden baharda köklü fide şeklinde aldım. Yazın balkonda tuttum bir sürü küçük yaprak çıkardı. Acaba bu yapraklar büyüyüp uzar mı? Resimlerdeki gibi kökleri toprağın üstüne çıkmıyor. bursada çiçekçilerden ponza taşı aradım çiçeklerim için ama bulamadım. Perlit karıştıdım toprağa saksıların diplerine hava alsın diye mozalik taşı koydum. ama benim antoryumumun büyüyüp çiçek açması için sanırım daha çook zaman var. başka ne yapabilirim?
  ***
  Antoryum yavaş büyür ama mini bir yavru bile üçüncü yapraktan itibaren çiçek açar. Yerinin şartları, güneş ve köklerinin hızlı gelişebileceği toprak ortamı önemlidir. Bu şartlar uygunsa olgun çağa gelene kadar her bir yaprağı eskisinden daha büyük olacaktır. Kökler iyi gelişemiyorsa çiçek açması daha geç olur, yaprak büyüklüğü de öyle. Poşetlerde satılan çok lifli bir toprak kullanıyorsanız ponzaya perlite gerek yok. Sadece eleyip ince tozundan arındırın o şekilde antoryumlara gayet güzel uyar. Saksının dibini taşlarla döşemek sonra toprak doldurup bitkileri dikmek çok iyi bir şey.

 157. Reyhan, Balıkesir dedi ki:

  Yaklaşık 1 yıl önce bu çiçek ile tanıştım ve evime aldım. Uygun zamanda saksı değişimi yaptım ve torf toprağı kullandım. Çiçeğim sağlıklı görünüyor. İlk aldığımda üzerinde olan çiçekler soldu. Yerine sadece 2-3 tane çiçek çıktı ama onlar da yeşil kaldılar. Yani o muhteşem kırmızılık artık yok. Lütfen bu konuda yardımcı olun.
  ***
  Antoryumun çiçekleri yıllarca dayanmaz. İki üç ay içinde yeşile dönerler veya solup giderler gayet normal bir şey. Yeni çiçek açtı onlar yeşil kaldı diyorsunuz. Hatanız var. Kırmızı antoryumlarda çiçek tomurcuğu henüz yeni çıkarken bile kıpkırmızıdır. Yeşile dönmesi anca çiçeğin açıp bir iki ay geçmesinden sonra mümkündür. Siz en iyisi buradan bakım bilgilerini (özellikle de güneşle ilgili kısmı) güzelce okuyun eksiğiniz nedir öğrenin.

 158. Tuğba, İstanbul dedi ki:

  Ben size gıpta ettim ne kadar güzel bir kaynak sitesi yaratmışsınız. Hem tebrik hem de teşekkür ederim değerli bilgilerinizi kendinize saklamak yerine paylaştığınız için. Ben ilk defa özen göstererek bir çiçek bakacağım. Daha öncekileri hep öldürdüm maalesef. İnşallah bu defaki çiçeğimin (bir antoryum) kaderi farklı olur sizin de yardımlarnızla.

 159. Filiz, Aydın dedi ki:

  Antoryum gibi çok özel bir çiçekle beni tanıştırıp cesaretlendirdiğiniz ve verdiğiniz çok değerli bilgiler için size çok teşekkür ediyorum. Kırmızı antoryumum 2 tane daha tomurcuk çıkardı. Pembe antoryumlarım da gerçekten büyümeye başladı.
  ***
  Son tecrübelerime göre aşırı sıcakta bir hayli yavaşlıyorlar. Bu yaz istanbulda aşırı sıcaklar epeyce uzun sürdü böylece anlayabildim. Aydın gibi bir yerde sağlıklı yetiştirebilmeniz büyük başarı. Şimdi aşırı yüksek yaz sıcakları geride kaldı gelişimleri hızlanır artık.

 160. Gülşen, İstanbul dedi ki:

  Antoryumum birkaç gündür yaprakları sararıyor ve kuruyor. Bu şekilde bütün yaprakları sararıp düştü. Acaba fazla sulamış olabir miyim? Köklerinde de yumuşama oldu çiçeğimin.
  ***
  Kökler çürümüş. Yukardaki bakım bilgilerinde bu problem anlatılmıştır. Lütfen oradan okuyun.

 161. Huseyin, Bursa dedi ki:

  Bugün antoryum fidanı aldım orman toprağına diktim. Ölü çam yaprağı, küçük ağaç parçaları vardı. Değiştirmeli miyim? Bitkim 5 yapraklı ve yaklaşık 1.5 litrelik bir saksıya diktim.
  ***
  Yanlış zamanda kökleri rahatsız etmişsiniz. Keşke önce sorsaydınız. Toprağa gelince, yaşlı ağaçların ve karışık bitkilerin bulunduğu ormanların üst yüzey çürüntülü toprağı uygundur. Antoryumlarda toprak için en önemli şey suyu anında süzdürmesidir, havadar olmasıdır. Ayrıntılı bilgileri de mutlaka okuyun.

 162. Defne, Adana dedi ki:

  Ben iki, iki buçuk ay önce uzamış bir antoryumdan gövdesinden anlattığınız şekilde bir kısım kesip ektim. Ektiğimden beri aynı şekilde duruyor antoryum. Hiç gelişmedi ancak solmadı da hala yeşil. Kök vermiyor sanırım. Kök vermesi için ne yapabilirim ya da kök vermeyecek midir?
  ***
  Tam yaz ortasında yanlış zamanda yapmışsınız. Hem de Adanada.. Sebep bu. Madem canlı görünüyor bekleyin şimdi canlanması lazım. Yeri hafifçe esintili olmalı, sabah veya akşam güneşinin yaprakları ve saksıyı hafifçe ısıtması gerekiyor. Bu şartlarda hem köklenir hem yapraklanır. Bir daha böyle işleri sadece ilkbahar ortasında deneyin.

 163. Defne, Adana dedi ki:

  En azından hala kök verebilecek olması umudum oldu artık. Tutmazsa çok üzüleceğim. Yanlış zamanda yaptım biliyorum ama bir arkadaşımda görmüştüm ve o taşınacaktı, dayanamayıp denemek istedim. Dediklerinizi ve sitede yazan her şeyi uygulamaya gayret ediyorum, teşekkürler.
  ***
  Bunca zamandır yapraklar sağlıklıysa kesinlikle işler yolunda demektir. Köklenme başlamıştır bile. Sakın söküp kontrol etmeyin. Dediğim gibi yapın bekleyin.

 164. Ayşegül, İzmir dedi ki:

  Bu sabah itibariyle antoryumum oldu. Geldiginde çiçeklerinden bazıları kırmızı bazıları da yeşildi bu nedendir acaba bir şey yapmam gerekir mi? Çiçegimi pencere önüne 3 ile 7 arası güneş gören bir yere koydum ama klima ve benzeri ısıtma cihazi yok o odada. Kışın soguktan zarar görür mü?
  ***
  Normaldir eskiyen çiçekler yeşillenir hoşunuza gitmiyorsa onları keser atarsınız. Bahsettiğiniz odada kışın hiç zarar görmezler. Çünkü İzmirde sıfırın altında soğuk nadiren olur hafif geçer ve kapalı mekanlara hiç ilişemez. Antoryum soğuğa o kadar hassas değildir içiniz rahat olsun.

 165. Leyla, Adana dedi ki:

  Çiçegimi merak etmiştiniz. Balkonda kızaran yapraklar tekrar yeşerdi. Şimdi 4 tana çiçek açıyor. Geldiğinden beri ilk defa yerini sevdi. Çok mutluyum. Kızım gibi onu da her gün seviyorum kontrol ediyorum.
  ***
  Sonucu yazmayı düşündüğünüz için çok teşekkür ederim. Geçenlerde istanbuldan bir hanım yazmıştı antoryumu bütün yaz bahçede tutmuş sonuç mükemmel. Demek ki antoryum Adana’da da istanbul’da da açık havada daha canlı gelişiyor.

 166. Defne, Adana dedi ki:

  Zamansız çoğaltma girişiminde bulunduğum çiçeğim hala aynı şekilde yaşıyor. Yaprakları hala canlı. Ancak bir yapraktan iki defa birinden de bir defa olmak üzere, yaprak diplerinde yaprak oluşumu gibi parça oluşmaya başladı, ama üç seferde de çıkan parçalar uzayamadan, gelişemeden geri kurudu. Tam tomurcuklanıyor gibi oluyor, seviniyorum, sonra o çıkan kısımlar kuruyor. Yaprak kenarında oluşan şeyler yaprak vermesinin işareti midir? Öyle ise neden gelişemeden kuruyor olabilirler?
  ***
  O şeyler gerçekten yeni gelişimler mi değil mi sizin bilmeniz lazım. Yeni gelişimler ise mutlaka yaprak çıkıyordur. Kuruyorlarsa sizin hatalarınız var, onlar nedir bilemem. Belki fazla güneş altında tutuyorsunuz, belki esintisiz yerde tutuyorsunuz. Antoryumlar esintisiz kapalı yerlerde çok rahatsız olur. Kökleri de fazla derinde olmamalı. Toprak gevşek ve havadar olmalı. Ayrıca antoryumlar ev ortamında iki ayda bir yaprak çıkarmak gibi çok yavaş hareket ederek büyürler. Sabırlı olacaksınız. Küçük bir yavrunun tam olarak büyümesi iki yıl sürer. Zamansız çoğaltmalara hiç girmeyin. Adana’ya göre en iyi zaman nisan ayı ortasıdır. İstanbul’da mayıs ortası, Ankara’da haziran ayının ilk yarısı.

 167. Hüseyin, Ankara dedi ki:

  Havanın ilk soğumaya başladığı dönemlerde iki-üç gün balkonda bıraktığım (çünkü toprakta kurtlanmalar görmüştüm, ilaç alacaktım) çiçeğimin yapraklarının altlarında kararmalar oluştu. Daha sonra odaya eski yerine aldım fakat yaprakları üstten sarardı. Kararmalar veya sararmalar normal mi? Nasıl düzelecek? Toprağı değiştirmeli miyim? Kurtlanmaların sebebi nedir nasıl kurtulurum?
  ***
  Normal bir şey değil ve düzelme olmaz. Ancak yerinin şartları uygunsa, toprağı da anlattığım özellikteyse zamanla yeniden yapraklar çıkarır. Hata etmişsiniz. Kurtlar nedir bilmiyorum. Birçok toprak kurtlarının bitkilere zararı yok. Benim bitkilerimin hepsinin toprağında çeşit çeşit böcekler olur zararlarını gömedim. Bitki besini verince ölüyorlar. Besin verme kısmında anlattığım gibi devam etmek gerekiyor.

 168. Filiz, Aydın dedi ki:

  Gayet sağlıklı ve 2 köklü kırmızı antoryumumu 2 ayrı toprak saksıya geçirmek istiyorum. Bizim burada büyük soğuklar hala başlamadı.
  ***
  Gerçekten gerekiyor mu, zor durumda değilseler tavsiye etmem. Ilık bahar rüzgarları başladığı zaman yapmayı tavsiye ederim.

 169. Filiz, Aydın dedi ki:

  Aslını söylemek gerekirse gerekmiyor. Ama sizin tek kök antoryumlarınız çok güzel. onlara özeniyorum. Bir de bir soru sormak istiyorum, benim kırmızı antoryumumun yaprakları sizinki gibi sivri uçlu kalp değil, daha oval, bir de dal rengi sizinki gibi bordo değil, beyaza yakın yeşil. sanırım farklı tür di mi?
  ***
  Tür olarak aynı (a. andreanum) fakat çok farklı kültivarlar, hibritler oluşturmuşlar. Mesela ayrı tür olarak flamingo antoryumu var, barış çiçeği gibi gelişir yılda bir veya iki defa çiçek açar. Spadiks denen burnu kıvrımlı ve renkli olabiliyor. Sonra lale antoryumları var o da farklı bir tür. Belki henüz bilmediğim benzer bir iki tür daha vardır (büyük dev yapraklı türler başka onları hiç hesaba katmıyorum). işte bütün bu türlerden hibritler geliştirilerek anthurium andreanum türünün bir hayli farklı farklı çeşitleri oluşturulmuş. Bazıları kırmızı çiçek açıyorsa yeni yapraklar ilkin kızıl kahverengi oluyor çiçek sapları da kızılımsı oluyor. Bazıları kırmızı çiçek açtıkları halde böyle özellikleri yok. Son haftalarda bizim buralara yeni çeşitler geldi. Çiçekler çok fazla geniş ama güzel bulmadım. Kirli leylak rengi lale anturyumları gelmiş çiçekleri oldukça büyük onları da beğenmedim. Benimkiler çok zarif hiçbirine değişmem doğrusu. Pembeden bir iki dükkanda gördüm çiçekçi değil. Benim kırmızıdansa hiçbir yerde görmedim. Herhalde bunlar da yıllar önce piyasada görülen çeşitlerdi. Muhtemelen şimkiki tuhaf çeşitler de bir iki sene sonra artık bulunmayacak. ithalatçılar zaman zaman farklı çeşitler getiriyor. Şu sıralar piyasada olanlardan hiçbirini beğenmedim.

 170. Semra, İstanbul dedi ki:

  Bir saksı antoryumum var. İki gövdeli idi. Gövdelerin biri kurudu. Diğerinin de yaprakları paslanmaya başladı. Tamamen kurumaması için ne yapmalıyım? Kaybetmek istemiyorum. İstanbulda oturuyorum. Topraklarımı Carrafourdan paket torak alıyorum. Bana çiçeğimin bakımı hakkında ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Yukarda bakım bilgileri ayrıntılarıyla yazılı. Toprak ise başlı başına dikkat gerektiren bir şey. Eğer yanlışsa ne yapsanız sağlığına kavuşturamazsınız. Yukardaki bilgileri okuyup kontrol edin.

 171. Bayram, Gaziantep dedi ki:

  Benim de antoryumum var ama hiç gelişmiyor. Galiba yanlış toprakta.
  ***
  Toprak yanlış olsa yapraklar bozulur. Eğer yapraklarda kusur yoksa bulunduğu yerin şartlarında hata var.

 172. Fatma, Bursa dedi ki:

  Benim antoryum çiceğim yaklaşık 11 aydır cicek açmıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Demek ki sıkı sıkıya güneşten uzak tutuyorsunuz. Bu sayfada bakım bilgileri var ona göre dikkat ederseniz birkaç ay sonra sağlığı düzelir düzenli olarak devamlı çiçek açar.

 173. Aysegul, İzmir dedi ki:

  3 aydir antoryumum var. geldiginden beri yeni yapraklar ve 5 tane cicek acti. bu ciceklerden 2 tanesi kirmizi ama diger 3u kirmizilasmiyor bir kismi kirmizimsi bir kismi yesil duruyor. yaklasik 3 haftadir ayni duruyor. bir problem mi var?
  ***
  Geldiğinden beri 5 değil, 2 çiçek açmış. Antoryum çiçekleri eskidikçe rengi bozulur, bazılarında eskiyen çiçekler yeşil olur. Benim bildiğim bu. Problem yok her şey normal.

 174. Fereh B. -Azerbaycan dedi ki:

  Salam benim antoryumum yapraqlari hizla saraliyor amma yenisi de ckiyor. yeni cikanlar cok kucuk oluyorlar. hepd ed ayn kalirlar. cicek de buzuk buzuk. ne yapa bilirim? cok uzuluyorum.
  ***
  Bu sayfada bütün bakım bilgileri var. Ona göre gerekli şartlar lazım. O şartlar olmazsa olmaz. Hem sıcak hem esintisiz odalarda havasız kalıp bozulurlar.

 175. Ersan A. -Yozgat dedi ki:

  3-4 gün önce marketten antoryum çiçeği aldım ve akşam saksısını değiştirdim. üzeri çok tozlu idi. suladım biraz da sıvı besin verdim. ertesi gün baktığımda çiçeğimim bir tarafından yaprakları karardı, sarardı ve kurudu. çoğunluğunda kuruma yok şükür. acaba yanlış mı yaptım saksı değiştirmekte?
  ***
  Birincisi, sonbahar ortası ilkbahar ortası döneminde eve bitki almamanızı tavisye ederim. Çünkü aniden sıcak ve esintisiz ortamlara geldiklerinde şoka uğrayıp bozulurlar. İkincisi, yeni aldığınız bitkilerin toprağını değiştirmeniz gerekiyorsa en az 10 gün bekleyip yeni yerin havasına alışmalarını beklemelisiniz (ama yılın her zamanında kökleri rahatsız etmek yanlıştır zararı büyük olur). Kısaca size cevaplarım bunlar. Şimdi ne olacak bilemem, bekleyip göreceksiniz.

 176. Aysegul, izmir dedi ki:

  Antoryum ve spatilyum ciceklerimin önünde durdugu çicek ve yaprak actigi bir pencerem var. Burda orkide de yetistirebilir miyim?
  ***
  Antoryumlar sabit yavaş hızda büyüyor, daha dayanıklıdır daha uyumludur yani bir ölçü olamaz. Spatifilum ise eğer orada hızlı büyüyorsa orkideler için çok uygun demektir.

 177. Tuba, Ankara dedi ki:

  Ben birkaç gün önce anthurium sahibi oldum. Çok beğenerek aldım. Bakımıyla ilgili yazınızı okudum. Çok faydalı oldu. Sadece sormak istediğim şey yapraklarından biri sararmış. Henüz yeni olduğu için tedirgin oldum. Kırmızı olan çiçeklerini kestiğim zaman yenileri gelecek değil mi? Son sorum saksısı küçük değiştirmem gerekiyor mu ve doğru zaman nedir?
  ***
  Çok yavaş gelişir. En hızlı gelişimi ayda bir yaprak bir çiçek. Genelde o kadar hızlı değildir. 1,5 – 2 ayda bir yeni gelişimde bulunur. Yapraklar iki yıl kadar dayanır. Rengi bozulan çiçekleri kesebilirsiniz. Saksı değiştirmek pek gerekmez – 4 yılda bir saksı toprak değiştirmek iyi olur. Saksısı küçük diye düşünmeyin. Kökler fazla toprakta boğulursa çürür. Kökler saksıya sığmaz olunca az farklı biraz geniş saksıya aktarabilirsiniz. Zamanı Ankarada haziran başı.

 178. Nilüfer, Bursa dedi ki:

  Benim antoryumum yerini pek sevdi. yeni yaprak çıkardı. şimdi sırada çiçeği var. hemen sonrasında yine yaprak ve çiçek çıkaracak belli oldu. hali hazırda bekliyorlar. hoşuma gitti :) çok hızlı gelişmez demişsiniz ama bu biraz hızlı çıktı inşallah nazar değmez cicime.
  ***
  Evet, hızlı değiller. Ortalama hızları 1,5 ayda bir yaprak bir çiçek açarlar. Daha çabuk hareket edeceklerini pek sanmıyorum. 2 ay hareketsiz kalmak gibi daha yavaş hareket etmeleri ise normaldir. Antoryumların yaprakları çok uzun ömürlü, çiçekleri ise rahat iki ay solmadan dayanır. onun için yavaş olsalar bile hiç sorun değil. Şu anda benim antoryumlarımda bir yıldan eski yapraklar var ve o eski yapraklar hâlâ taptaze görünüyor. yavaş ama güzelliği dayanıklı.

 179. Mehmet, Ankara dedi ki:

  Üç gün önce antoryum çiçeği hediye geldi. Evde çok ışık almadığından yaprakları sararmaya ve kurumaya başladı. Ben de iş yerinde pencere kenarına koydum. fakat yorumlarınızı okuduğun için öğlen güneşten çekip aydınlığa koyacağım. odayı günde birkaç kere havalandırıyorum. Bunun dışında yapabileceğim neler var bu çiçeği yaşatabilmam için?
  ***
  Evde bozulmasının sebebi kış ortasında yer değişikliği yüzündendir. Havasız esintisiz sıcak evlere yeni alındığında hızla bozulur. Kışın güneşten korumanız gerekmez. Birkaç hafta boyunca havalandırmayı çok sık yaparsanız yerine adapte edebilirsiniz.

 180. Rabia Ç. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba ben antoryum çiçegimi arada sırada tazıklı su ile yıkıyorum ve suyunu sızdırmasını bekliyorum. sizce bu yaptıgım doğru mu?
  ***
  Aynı şeyi ben de yapıyorum. :) Hiçbir zararını görmedim. Yapraklar tozlanınca güzelce yıkamak lazım.

 181. Emre, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce ofisime antoryum çiçeği hediye geldi. Pencerenin kenarında koydum, çiçeğin bulunduğu yer öğlene kadar güneş alıyor, sonra almıyor ama aydınlık oluyor. Şimdiye kadar 3-4 kez bir su bardağı su ile suladım. Çiçeği yere koydum ama yarım metre ilerisinde, yukarıda klima var ve sıcak hava üflüyor. Ortam da nemli değil. Yapraklar ilk başlarda derli toplu iken, şimdi sağa sola eğilmeye ve çiçekleri hızlıca kurumaya başladı. Ne yapmam lazım? Eve götürsem kendini toparlar mı acaba?
  ***
  Bir ayda üç dört kez bir su bardağı su ile sulamak antoryum için susuzluktan ölmek anlamına gelir. Eğer toprak hiç kurumuyorsa başka.. ama bu da antoryumların doğasına uygun değil. Kökler çok iyi hava almak zorunda. Sizinkinde problem ya toprak hiç kurumadığı için köklerin zehirlenip ölmesidir ya da fazla susuz bırakmanızdır. Eğer birinci şık söz konusu ise kurtarma şansı yok gibi bir şey. Benimkiler gerektiği gibi uygun toprakta oldukları için ve evde ısıtıcı kullanmadığımız halde ortalama üç günde toprak kuruyor tekrar sulamak gerekiyor. Bu da soğuk odada olmasına rağmen haftada iki defadan fazla suladığım anlamına gelir. Gelişimleri devam ediyor. Yeni çiçek açmak üzereler.
  Size kışın yeni bitki kesinlikle almamanızı, eğer hediye gelirse mutlaka esinti sağlanması gerektğini tavisye ederim. Yoksa ani değişiklikte sıcak ve esintisiz havasız ortama adapte olabilmeleri mümkün değildir.

 182. Alev, İstanbul dedi ki:

  Bir antoryum hediye gelmişti, üç buçuk yıl önce. Durumu üç yıl boyunca iyiydi. Devamlı iri, kırmızı çiçekler açardı. Bakırköy’e taşınınca durum değişti. Eski evde durumu daha iyiydi. Oysa eski ev kuzey, Bakırköy’deki ev ise güney cephe, doğuya bakan büyük bir penceresi de var. Bu evdeki salon öncekine nazaran çok daha aydınlık ve güneşli olsa da uygun yeri bir türlü bulamadım. Gövde 15 cm kadar uzun. Bitkinin tepesinde yalnızca iki yaprak kaldı. Bu yapraklar uzun süredir (birkaç ay kadar) bozulmadan duruyor; lakin ne çiçek veriyor ne de yeni yapraklar. Kendini nadasa ya da dinlenmeye bırakmış gibi. Sanki ne yapacağına karar vermeye uğraşıyor. Gövdede kuş gagası gibi yeşil çıkıntılar da oluştu, sanırım bu, nemin iyi olduğu anlamına geliyor. Şu an masada duruyor, camın önünden masaya aldım. Bunun nedeni ise kedimin antoryumun yapraklarını yemesi. Sürekli kedi çimi almama rağmen inadına çiçeğimin yapraklarını yiyor. Gerçi bu durum hep vardı, çiçeği küstürmemişti ama benim sabrım taştığı için çiçeği masaya koydum. Bakımı nasıl yapacağımı anladım. Sormak istediğim şu ki son bir kez yerini değiştirsem? Doğuya bakan ve tam onun sevdiği gibi güneş alan, ayrıca camı açıp havalandırabileceğim yere alsam yine de şok ve stres yaşar mı? Bunu atlatıp kendine gelebilir mi? Cevap verirseniz sevinirim. Bilgi ve ilginize teşekkür ederim.
  ***
  Sizin antoryumunuz fazlaca gıdasız kalmış olabilir. Nisanda toprağını değiştirin. Toprak benim tariflerimdeki gibi olmalı ki çabuk kuruyucu özelliği olsun. Yazın her gün sulanacak derecede toprak çabuk kuruyor olmalı. Antoryumun kökleri sık sulama saysesinde sık sık temiz oksijen alabilmeli. Bu bitkinin sağlıklı gelişmesinde en önemli püf noktası budur. Besin verme hakkında yukardaki açıklamaları okuyun. Şimdiye kadar zaten bitki besini veriyor idiyseniz mayıs ayında tepe kısmını 6 yaprak boğumlu kalaca şekilde kesin ayrı saksıya dikin. Hiç besin vermediyseniz bu iş riskli olur zira bünye fazlaca bitkin duruma düşmüşse köklenmesi hayata devam etmesi mümkün olamayabiliyor.
  Yerine gelince, bahsettiğiniz doğuya bakan pencerenin tam önü iyidir. Yukarda gerekli açıklamalar var. Bütün bunlar antoryum sağlığı için önemli. Kedinizin yemeye çalışması antoryuma mutlaka büyük zarar verir. Ne yapın edin engelleyin. Araştırın kedilerin sevmediği koku ne ise saksı çevresine ondan sürün.

 183. Alev, İstanbul dedi ki:

  Bitki besinini kullanmada yeterince bilgim olmadığı için kullanmaya yanaşmadım. Hiç besin vermemiştim ama yaklaşık bir buçuk yıl önce toprağı ve saksısını değiştirmiştim. Yeni toprağa da çok olmamak kaydıyla gübre (paketin üzerinde ağaç gübresi yazıyordu) karıştırmıştım. Toprakta bir killeşme, çamurlaşma yok ve toprağı daima nemli, havalı, toprak sağlıklı bir toprak nasıl kokarsa öyle kokuyor. Şimdi tavsiyelerinizi uygulayacağım. Kediden korumak için de tavandan sarkıtmalı bir çiçeklik ya da anneannelerimizin kullandığı üzerinde birkaç saksı yeri bulunan maden gövdeli, ayaklı çiçekliklerden almayı düşünüyorum; kediden ancak böyle koruyabilirim. Fiskos masalara, sehpalara üzerinde durabileceği kadar boş yer kaldığı için çıkabiliyor çünkü. Ben uyurken ya da evde yokken. Şimdi yazdıklarınızdan bitki besini kullanmayı öğrendim. Bu arada büyük yaprağın dibinden minicik bir yaprak sügünü fark ettim, bu sabah, çok sevindim. Pencere de sabahtan beri açık, malum, İstanbul’da hava güneşli bugünlerde. Dediklerinizi tatbik edeceğim, cevabınız için teşekkür ederim.

 184. Ebru, Sakarya dedi ki:

  Sararmıştı, tam düzeldi yemyeşil yapraklar çıkardı derken şimdi buruştu. Kuruyacak gibi. Fazla sudan sanırım. Çiçek sobalı odada. Başka odaya mı alsam? Daha mı kötü olur? Ne yapmalıyım?
  ***
  Birkaç aydır hep aynı yerde ise, yer değişikliği yapmamışsanız, oda şartlarında değişiklik de olmadıysa, bakımda kusurunuz yoksa ve bozulma ani olmuşsa bir şekilde köklerinin zehirlenip çürümesini sağlamışsınız. Antoryumlarda yaprakların bozulması genellikle köklerin zarar görmüş olması yüzündendir. Yukardaki bilgiler antoryumların yzde yüz sağlıklı olmasına yöneliktir. Onları okuyarak sebebi ve çözümü kendiniz bulmalısınız. Ben antoryumunuzun ne şartlarda neler yaşadığını bilmediğim için ne desem boş.

 185. Amine, Elazığ dedi ki:

  Benim antoryumum cam ününde değil çünkü kalörifer peteği var. Isıdan yanar dedim hem de güneş var o yüzden camdan biraz uzak. İkindi güneşi yarım saat kadar alıyor. Çok sayıda yaprakları çıktı. Çiçekleri küçücük tomurcuk halinde kuruyor açmıyor. İkinci tomurcuk yine kurudu. Neden acaba?
  ***
  Yapraklar kusursuz gelişiyorsa ve çiçek tomurcukları da çıkarıyorsa yerini sevmiş, yeri hakkında hiçbir sorun yok. Yeni çıkan tomurcuklar gelişmeden kuruyorsa hem gıdasız kalıyor hem sulamada hata ediyorsunuz demektir. Bilgileri okuyun. Besin vermeniz şart.

 186. Leyla, Adana dedi ki:

  Çiçeğim yeni alttan filiz verdi. bu kadar güzel olunca isteyeni de çok oluyor. ablam ısrarla onu istiyor. vermek istiyorum ama çok taze nasıl ayıracagım tam anlamadım. korkuyorum da diğerlerine zara veririm diye.
  ***
  Kim isterse istesin çiçeklerinizin dallarını koparıp koparıp vermeyin. Hele antoryum minik yavvrularını yaşatmak çok zor. Yaşatılabilse bile ev ortamlarında büyümesi iki yıl ister. Ablanız çiçekçilerden bulsun satın alsın. Ya da antoryumumuz saksıda çok dallı ise nisanda sökün, kökleri zedelemeden ayırın bir ikisini ablanız için başka saksıya dikin verin. Yukarda ayrıntılı bilgiler var.

 187. Gizem, İstanbul dedi ki:

  Evimde de 2 yıldır antoryum var. Şu ana kadar gayet sağlıklı çiçek açıyordu. Bir aydır yeni gelen çiçekleri daha kırmızı renk belirmiş, tam yuvasından kıvrılmış bir şekilde yerinden çıkmaya başlarken kıvrılmış olduğu noktadan kırılıyor ve çiçek, yuvasından dışarıya çıkıp gelişemiyor. Çiçek kıvrılmış olduğu yerde kırılıp kalıyor ve gelişmiyor. Şu ana kadar bu üçüncü çiçek aynı durumda kaldı ve gelişmeden öldü. Bu durumun sebebi nedir, ne yapabilirim?
  ***
  Bitki besini veriyor musunuz, veriyorsanız ne tür bitki besini, en son ne zaman toprak değiştirdiniz, nasıl toprak kullandınız, sulama sıklığı nedir, ne tür bir su ile suluyorsunuz bunları anlatın ki yardımcı olabileyim.

 188. Gizem, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğin toprağını 3-4 ay önce değiştirdim. Aynı zamanda da köklerinden ayırıp 3 yavru alıp başka saksıya diktim. Hazır ambalajlı topraklardan kullandım. Musluk suyuyla haftada 1 kez sulama yapıyorum. 2 ayda bir kez de çiçekli bitkiler için sıvı besin veriyorum. Ama yer değişikliği yapmadım. 2 yıldır güneş alan aynı yerde duruyor. Bundan 1 ay öncesine kadar gayet sağlıklı çiçekler veriyordu. Yeni tomurcukların kırılıp kuruması beni üzüyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  ***
  Yanlış zamanda bitkiyi rahatsız etmişsiniz. Antoryumlarda toprak değişimi ilkbaharın ortalarında yapılmalı. Sonra her yıl değil, üç dört yılda bir yeterli. Daha sık yapmak iyi değil. Bahsettiğiniz probleme gelince, topraktan kalsiyum alamıyor sebep büyük bir ihtimalle bu. Kış yüzünden kapı pencerenin devamlı kapalı olmasıyla havasız kalıp kökleri zarar görmüş. Gereksiz yere büyük saksıya bol bol toprak içine dikmişseniz ve toprak da çabuk kurumuyorsa kökler havasız kaldı boğuldu. Kökler sadece rahat sığacağı kadar az toprak içinde olmalı. Toprak suyu çok kuvvetli süzdürüyorsa bu durumda antoryum sık sık, sıcak yaz günlerinde her gün sulanmayı sever. Kalsiyumsuz kalmada diğer sebep toprağın fazla asitli olması ve verdiğiniz bitki besininin asitliliği daha da arttırması olabilir.
  Çözümler:
  Üstten biraz toprak azaltın. Odayı elinizden geldiğince sık havalandırın.
  Şu sayfadaki (3. madde, toprak yıkama) maden suyu ile dönüşümlü sulamayı tatbik edin. https://azbitki.com/sulama
  Bunları eksiksiz yaparsanız mutlaka işe yarar.

 189. Nurcan K. -Balıkesir dedi ki:

  Ben antoryum çiçeğimi şubat ayında bilmeden ayırdım. Şimdi neşesi kaçtı yapraklarında kurumalar var. Ne yapabilirim?
  ***
  Önce yazımı okuyun, okurken bir yandan da hatalarınızı ve ne yapmanız gerektiğini bir kâğıda not edin. Sonra gereğini yaparsınız.

 190. Ceyda, Ankara dedi ki:

  Anatoryum çiçeğimin kırmızı çiçeklerinin sarı tomurcukları kahverengiye dönüşmeye başladı. Yapraklarında kahve lekeler oluştu. Ne yapabilirim?
  ***
  Çiçekler bozulur normaldir. Yaprakların bozulmaları normal değil. Yeni almışsanız sebep antoryumları çok yanlış topraklara dikip satıyorlar. Evlerde hastalıklanıp çürüyüp gidiyor. Yukarda bu konuda bölüm var okuyup gerekeni yapın.

 191. Nihal dedi ki:

  Benim anatoryum çiçeğimin diplerindeki yapraklar yerlere doğru yayılıp gelişmeye başladı. Bitki cam kenarında olduğu için galiba sürekli yaprakları gelişiyor ama sadece bir tane kırmızı açti. Dibindeki gövdeden uzayan yaprakları kesip suya koysam köklenir mi? Hem de bu şekilde budanmış olur mu? Çünkü yayıldığı için güzel görünmemeye başladı.
  ***
  Saksı içinde kaç tane gövde (ana dal) varsa, ona göre bir gövdede en az 5 yaprak kalacak şekilde en eskileri keserek yaprak sayısını azaltabilirsiniz. Yani her gövdede en az 5 yaprak kalmalı. Kesilen yapraklar köklenmez hiç uğraşmayın.

 192. Kübra, İstanbul dedi ki:

  Merhaba; ilk önce şunu belirteyim. Çiçek bakımı konusunda pek bir bilgim yok. Nişanlım hediye olarak bana anatoryum çiçeği gönderdi. Fakat çiçeğim kış ayında ne evin sıcaklığını sevdi ne de dış havanın soğuğunu. Bütün çabalarıma rağmen çiçeğim öldü. Hala bir umut kökünü tutuyorum belki tekrar açar diye. Ama kökü de kurumuş şekilde şu an.
  Ve bir gün saksımda bir ot belirdi. önce sadece bir ot diye düşündüm. suyunu verdikçe büyüdü ve yapraklarını anatoryum çiçeğin yapraklarına benzettim; fakat şimdi biraz daha büyüyünce yaprakların kenarları tırtıklı görünümünü aldı. Size sormak istediğim bu anatoryum çiçeği olabilir mi yoksa sadece bir ot mu? İsterseniz gönderebileceğim bir adres verirseniz otun bir resmini gönderebilirim.
  ***
  Antoryum yapraklarının kenarları tırtıklı olmuyor. Toprakta olan bir tohum çimlenmiştir. Dibini biraz eşeleyin. antoryumun gövdesi canlı görünüyorsa bana yazın nasıl kurtarabileceğinizi anlatırım. Resim göndermek isterseniz en üstte iletişim linki var email ile resim gönderebilirsiniz, soru sorabilirsiniz.

 193. Başak, Çerkezköy dedi ki:

  Antoryumum sabah güneşi alan esintili cam kenarında. Geldiğinden beri küçük tefek yapraklar çıkarmasına rağmen hiç açmadı. Şimdi birden yaprakların rengi yanmış gibi solmaya başladı ve sanki böyle örümceklenmiş gibi bir ağ oluşmaya başladı. Ölüyor gibi ama ne yapacağımı bilmiyorum.
  ***
  Şu sayfadaki örümcek bit kısmını okuyun: https://azbitki.com/bitler bu yaratıklar feci zarar verir. Ayrıca yukardaki bakım bilgilerini okuyarak gerekenleri harfiyyen yapmanız şart.

 194. Efe dedi ki:

  Antoryumum çok sağlıklı. doğu penceresinde, hindistan cevizi toprağı ve bazı karışımlar, sıvı gübre kullanıyorum. Fakat çiçekleri her seferinde şekli bozuk çıkıyor. üst resimdeki gibi çıkması için neler yapmalıyım?
  ***
  Sıvı gübre yanlış bir çeşit ya da gerektiği sıklıkta vermiyorsunuz galiba. Ev süs bitkileri için olan bitki besini kullanın -genel amaçlı bitki besini olabilir, orkide besini de olabilir. Ayrıntılar yukarda mutlaka okumalısınız.

 195. Nuray, Ankara dedi ki:

  Merhabalar, bu sitenizi okuyunca hem çok sevindim hem de adını bilmediğim ama sevgiyle ve doğru bir şekilde baktığım bir antoryum çiçeğim olduğunu anladım. 4 seneden fazladır evimin salonunda pencerenin önünde yaz ve kış kapalı güneşlikler ardından bir yerde duruyor. Geldiğinden beri çiçek ve yaprak açıyor. Suyunu da fazla kurumadan veriyorum. Şimdi saksıdan taşmak üzere ama onu değiştirmeye veya çoğaltmaya gelince ona bir zarar vereceğimden korkuyorum. Köklerinin tam birleşme yerinden mi ayırıp başka bir saksıya direkt olarak dikmem lazım?
  ***
  Yerini, salonunuzun şartlarını çok sevmiş. Ankarada yaşadığınıza göre biraz daha bekleyin. Mayıs ortasına doğru istediğiniz gibi yapın. Ya olduğu gibi az farkla bir boy büyük saksıya aktarın ya da isterseniz ayırın. Yeni saksıda ilk bir ay boyunca her zamankinden daha fazla havadar ortamda olması gerekiyor ( yani o dönemde pencereleri daha sık açmalısınız). Yanlış toprak kullanmazsanız ve gereğinden fazla büyük saksı kullanmazsanız hiç zarar görmez.

 196. Zerrin A. -İstanbul dedi ki:

  Antoryum çiçeğimi Mart ayında çoğaltmak için köklerinden ayırıp farklı ve büyük saksılara ektim, yanlış olduğunu söylediler tekrar bütün kökleri biraraya getirip küçük saksıya ektim.Ancak yaprakları yanmış gibi olmaya başladı ve hiç çiçek vermedi. Çok üzülüyorum, toparlanması ve çiçek açması için ne yapmalıyım? Teşekkürler.
  ***
  Kim yanlış dediyse halt etmiş. Önemli olan şey her birini gerektiği gibi az toprakla dikmenizdi. Bakın bu sayfada en hayati önem taşıyan bilgiler güzelce yazılı. Okuyun ve ona göre gerekenleri yapın.

 197. Ayşe dedi ki:

  Çiçeğim gayet güzel sadece güneş gören tarafa doğru eğilme yapıyor. Farkettiğimde yönünü değiştiriyorum. Eğilme yapması normal mi?
  ***
  Benimkiler de hep pencereye yönelir. Arasıra yönlerini değiştiriyorum. Onların doğası böyle. Işığa yönelirler. Tam yönlenmesini beklemeden haftada veya on günde bir farklı yönlere çevirirseniz yapraklar biraz yukarı yönelik daha güzel şekil alırlar.

 198. Gizem, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, Şubatta sizden antoryumla ilgili yardım istemiştim. Bana önerdiğiniz bakım önerilerini uyguladım. Belli aralıklarla orkide besini kullandım, üst köklerin hava almasını sağladım. Antoryumum şu an normal çiçek vermeye başladı. Yalnız bir tanesi yine aynı şekilde kurudu. Ama ben bu durumda artık çiçeğin normale döndüğünü düşünüyorum. Yeni gelen tomurcuklar sağlıklı geliyor. Tüm bilgi, yardım ve önerileriniz için çok teşekkürler.

 199. Amine, Elazığ dedi ki:

  Merhaba, ben yirmi gün yoktum. Antoryum çiçeğimi teyzem on günde bir sulamış. Galiba suyunu fazla vermiş, yaprakları sararmış birçoğu buruşuk görünüyor. Bir haftadır su vermedim hala toprağı ıslak. Toprağı kurusun diye gündüz balkona bırakıyorum gece içeri alıyorum. Direkt güneşe bırakmıyorum ölür belki. Sizce ne yapmalıyım kurumaması için?
  ***
  Kökler zarar görmüş bozulmuş. Sebep sadece gereksiz yere sulama değil de havasız kalma olabilir. Ayrıca bir haftadır hiç kuruma göstermiyorsa toprağı yanlış. Yukardan toprak bilgilerini okuyun yeni toprak hazırlayın. Yapamazsanız kökler görünmüyorsa görünene kadar toprağı boşaltın. Az toprak yeter. Kökler tamamen açıkta kalmasın üstlerini toprakla belli belirsiz örtün. Sıcak ve havadar bir yerde kökler çabucak sağlığına kavuşur. Sabah güneşinden ısınabilirse çok iyi olur. Güneşten mahrum etmeyin. Antoryum gölge bitkisi değildir.

 200. Amine, Elazığ dedi ki:

  Merhaba antoryum çiçeğim gece gündüz balkonda sizin söylediğiniz gibi esinti alıyor. toprağını da kökler görünecek şekilde birazını üsten boşaltım. yalnız kalın köklerin dış kabuğu soyuluyor. ezilmiş gibi incecik kıl gibi oluyor. hala yaprakları buruşuk. bu çiçeği satın almak için çok aramıştım. kurursa üzülürüm. kurtarmak için ne yapabilirim başka bir öneriniz var mı?
  ***
  Eğer yukardaki açaıklamalırıma uygun toprak hazırlayamazsanız önceki tavsiyelerimi aynen uyguluyorsanız sabredin. Henüz 8 gün oldu bu kadar çabuk iyileşme olmaz. Kalın kökler bile çürümüşse durumu çok kötü demektir. İyileşmesi uzun sürer. Sabahları dört beş saat kadar toprağı direkt güneşte ısınmalı -bu yeniden bolca köklenmesini sağlar. Öğle civarı güneşini ise hiç almamalı. Toprak çabuk kuruyorsa dışarda tuttuğunuz sürece her gün sulamalısınız. Yaz sıcaklarında Elazığ havası fazla kuru gelebilir evde tutmalısınız. Zaten devamlı evde tutulması gereken süs bitkilerindendir.

 201. Ümit, Bursa dedi ki:

  Merhaba; benim evimin içerisinde 4-5 aydır baktığım çiçeğimin önce açmış olan 2 çiçeği solarak kurudu daha sonrada yaprakları sararmaya başladı ve teker teker bir kısmı kurudu. Bu değişikliği çiçeğin yerini değiştirdiğimde fark ettim ve hemen eski yerine getirdim fakat durum aynı. Çiçeği ilk aldığımda bakımsızdı ve 5 ayda oldukça filizlenerek yeşermişti. Şimdi bu çürümenin sebebini anlayamadığım için sizden yardım istiyorum. Çiçeğin bulundu yer sabah güneşi alıyor ve bu aylarda odayı ara ara havalandırıyorum.
  ***
  Şimdi sabah güneşinin (en az 3 saat) yaprakları ve saksıyı ısıtmasıyla ve bol bol esinti sayesinde kökler tekrar canlanır (eski güzel halini alması bir yıl sürebilir). Benim veridiğim bilgilere bir göz atın toprağı uygun değilse hemen değiştirseniz iyi olur.

 202. Zeynep dedi ki:

  Anatoryumun yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Sadece tek yaprak kaldı. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Anlaşılan yanlışlar çok. Ne yaptınız veya yapmadınız bilmiyorum. Bir şey diyemem. Bu zamanda süs bitkilerinin evlerde kök çürümesi yapan çok garip topraklarda satılması da ayrı bir problem. Yukardaki bilgileri okuyarak gerekenleri harfiyyen uygulayın.

 203. Nurşah, İstanbul dedi ki:

  Söz çiçeği olarak çok güzel bir antoryum çiçek hediye geldi bana üzerinde çiçekleri de vardı. O çiçekleri döktükten sonra 1 yıl boyunca annemin evinde çiçek vermedi. 1 yıldır da benim evimde halen bekliyoruz çiçek vermesini. Gereken herşeyi yaptım. Yerini ayarladım, toprağını değiştirdim. Suyunu azar azar veriyorum ama sadece minik minik yeşil yapraklar veriyor. Çiçek açtırmak için başka bir öneriniz var mı? Saksını daraltsam faydası olur mu acaba?
  ***
  Her şeyi doğru yaptığınızı sanmıyorum. Yukardaki bilgileri okuyun yanlışlarınızı tespit edin. Günde 3 saat kadar sabah güneşinde veya akşam güneşinde direkt güneşte ısınması lazım. Ben bu şartlarda çiçek açmama problemi hiç yaşamadım.

 204. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Alışveriş mağazasına gittiğimde dikilmiş antoryumların çiçeklerinin kısa sarı saplarında bulunan beneklerin bazıları büyümüş ve tohum gibi bir tane oluşturmuş. Aldım ve dikmeyi düşünüyorum. gerçekten olur mu yani tohumdan ürer mi?
  ***
  O sarı uzantılarda tohum oluşması bir iki tane anca olabiliyor. Mercimek kadar büyürler. Eğer çimlendirebilirseniz fidecikleri hayatta tutmak çok zor. Ergin hale gelebilmeleri yaklaşık iki yılı bulur.

 205. Nilüfer, Bursa dedi ki:

  Antoryuma mutfak penceresinin önünde hatta petegin üstünde harika gelişiyordu. çiçekleri küçük ve yaprak uzantıları biraz yamuk yumuk oluyordu ama gelişim sırası dogru gidiyordu (yaprak, çiçek, yaprak, çiçek). şimdi salonumda pencere önünde tül arkasından ögleden sonra tüm gün güneş alıyor. cam hep açık ama tek tek yaprak kaybediyorum. sulamayı sizin tavsiyelerinize göre yapıyorum. iki hafta önce orkideme verdiğim besinden vermiştim ama durum aynı. önce yaprak ucundan hafif sararmaya başlıyor sonra tüm sap, yaprak kuruyor. ben nerede yanlış yaptım?
  ***
  Tül ardından da olsa yaz sıcaklarında öğleden sonra devamlı güneş alması zararlı olabilir. İlkindiden sonra güneş alsa, direkt olsa bile zararı olmaz. Ya da sabah güneşi alabilmeli. Benimkiler sabahtan öğleye kadar direkt güneş alırlar. Sağlıkları maşallah çok iyi. Siz bitki besini vermede çok geç kalmışsınız. Ayrıca yazın sulama sıklığını arttırmalısınız. Yazdığım bakım bilgilerini baştan sona okuyun.

 206. Leman, Ankara dedi ki:

  Çok sevdiğim için eşim 8 ay önce bir antoryum aldı bana, kışı mutfakta geçirdi. Baharda sizin tarif ettiğiniz gibi saksısını değiştirdik, cam balkonda havadar bir yere çıkarttık. Sabah güneşini filitreli (stor perde) alıyor. gelişimi çok iyi 4 tane çiçek açtı. Çiçeklerin rengi çok güzel. Ancak yaprak ve çiçek boyları çok kısa yaklaşık 20 cm. Herşey yolunda gitmesine rağmen boyunun kısa kalması neden olabilir acaba? Ne yapmamız gerekir?
  ***
  Normal karşılayacaksınız. Önce, çok antoryum kültivarı olduğunu, son yıllarda saksılarda satılanların fazla irileşmeyen, evler için kompakt özellik kazandırılmış kültivarlar olduğunu bilelim. Bunlar çok daha küçük yapılı antoryum türleri ile hibrit edilmişler. Yaprak ve çiçek saplarının kısa kalması bu hibritler için normaldir. Bununla birlikte yaprak sapları 25cm’yi pek geçmez ama çiçek sapları 35cm kadar uzayabilir. Gün içi ısı derecesi, güneşin direkt gelmesinin süresi ve o sırada güneşe rağmen ısınmanın fazla olmamasının sağlanması, ama günde birkaç saat güneşten ısınmanın gerekli olması, gece boyunca hafif serin ve yoğun nemli esintiler gerekmesi, toprağının ise fazla köklenme sağlayacak yapıda olması vb birçok şartı sağlayabilmemiz imkansız gibi zordur. Sizin kadar bile başarılı olmayanlar çoğunlukta. Siz evde antoryum yetiştirmede başarılı olabilen pek az kişilerden birisiniz. Problem sandığınız kısalığı önemsemeyin.

 207. Ayşegül, İzmir dedi ki:

  Sanırım çiçeğimi hasta ettim. Sürekli çiçek ve yaprak çıkartan bir çiçeğim vardı. Şimdi yapraklarında toz gibi beyazlıklar var. bu beyazlıklar yapışkan. ilk başta bunu ciddiye almadım ama sonra yapraklar kahverengi olup kurumaya başladı. Yeni çıkmak üzere olan çiçekleri bile açamadan kuruyor. Yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  Örümcek bitler dadanmış. Duşun altında iyice yıkayın. Islak bezle yaprakları, sapları güzelce silin. Her gün ya da iki günde bir silmeyi tekrarlayın. İki haftaya kalmaz kurtulur. Ondan sonra da en azından haftada bir defa ıslak bezle silip temiz tutmaya devam edin. Ara sıra duş altında yıkayın. Yeri çok havadar olmalı. 25C dereceden daha sıcak saatlerde kesinlikle su fısfıslamayın. Sıcakta ıslak kalması fena halde hastalık yapar.

 208. Gül A. -İstanbul dedi ki:

  Sürekli yaprak açıyor. yaprakları hızla büyüyor ama hiç kırmızı çiçeklerden acmıyor ve var olan cıceklerin renkleri yeşile dönüyor yavaş yavaş ölüyor. acaba kış mevsimine giiriyor olmamızdan dolayı mıdır çiçek açmamasının nedeni?
  ***
  Hayır mevsimle ilgisi yok. Bütün yıl aralıksız çiçek açar. Gereken şey yaprakların direkt güneş ile günde 3 saat kadar ısınmasıdır. Sabah güneşi veya akşam güneşi olmalı ki yakmasın.

 209. Fatma, Mersin dedi ki:

  Antoryumun bütün yapraklarında kahverengi kurumalar/lekeler olmaya başladı. Mersin’de gündüz hava çok sıcak oluyor. Evde iki gün kapalı kalmıştı. esinti yoktu. Bundan kaynaklandığını sanıyorum. direkt güneş ışığı almıyor, perdenin arkasından alıyor. Yeni yaprak çıkarıyor çiçeği yok. Bütün yapraklarda problem var. Ölmemesi için kurtarmak için ne yapmalıyım?
  ***
  26C derece ve daha sıcakta yüksek hava nemliliği “eğer esinti yoksa” yapraklarda hastalık yapıyor. Ayrıca sıcakta yapraklara su püskürtmeyin. Yukardaki bakım bilgilerini dikkatlice okuyun. antoryumlarda yaprak bozulmaları en çok yanlış toprak yüzünden köklerin zarar görmesiyle olur.

 210. Uğur Çoban dedi ki:

  Selam bu çiçeği severek aldım ama maalesef yaprakları ilk aldığımdan daha küçük. yapraklar şekilsiz, kıtırlı ve buruşuk. cıkan filizler boyları çok kuçük kalıyor. çiçekler minik kalıyor. nedeni bilmiyorum. besini nemi topragını değiştirdim ama bir fayda göremedim.
  ***
  Belli ki kökleri sağlıklı değil. Yazımı okuyup eğer gerekenleri yapabilirseniz gelişimi mükemmel olacaktır.

 211. Melek, İstanbul dedi ki:

  Benim ciceğim 4 senelik. ilk sene cok güzeldi ama sonra bir türlü yeni yaprak cıkarmiyor. Çıksa bile cok ufak oluyor ve büyütmüyor. Ne yapmalıyim?
  ***
  Sizden önce de benzer soru geldi. Bu sayfadaki bakım bilgilerine göre hareket etmeniz kesinlikle şarttır. Başka çaresi yok.

 212. çiçekçi izmir dedi ki:

  En kolay yetiştirebileceğimiz çiçekli bitkilerden biridir. Hatta ofisimin en sevdiğim çiçeği diyebilirim. Yıllardır ofisimin vazgeçilmez parçası :)

 213. Nihal, Kocaeli dedi ki:

  Benim anatoryumum geldiğinden beri kırmızı yaprakları büyümüyor. Baştan güzel gidiyor sonra gelişimi duruyor. Kırmızı yaprakları minicik kalıyor gelişmiyor. Şimdi yeşil yapraklarının uçlarında kurumaya başladı. Bitki kırmızı yaprakları rahat çıkarsın besinler yeşillere gitmesin diye alttaki eski buyuk yaprakları kestim. bitki besini vermeye başladım. Çiçekçiler yaprakları canlı olsun diye sprey sıkıyor diye bir yazınızı okumuştum. Yaprak vitamini aldım. Onu da kullanıyorum ama gene aynı. Çiçeğimde bir değişiklik olmadı. Nerde eksik yapıyorum acaba? Camın kenarında sadece sabah güneşi alan yerde.
  ***
  Esas problem köklerde. Yukarda izahı var. Eski yaprakları kesmeniz büyük hata. Bakımını doğru yapın. Birkaç ay sonra daha iyi olur. Antoryum çok yavaş gelişir. Hemen sonuç beklemeyin.

 214. Huriye, İstanbul dedi ki:

  Antaryumum çok güzel ama yaprakları kırılmaya başladı. rengi de çiçekçilerdeki gibi kırmızı değil. Nasıl bakmalıyım?
  ***
  Yukarda bakım bilgileri var lütfen okuyun. Çiçekler zamanla solar normaldir. Yapraklar bozuluyorsa ya köklerde toprak hatasından dolayı çürüme oluyor ya da yerini sevmemiş.

 215. Huriye, Kumburgaz dedi ki:

  Yapraklar bozulmuyor ama jiletle ortalarından kesilmiş gibi.
  ***
  Evet, sık görülen bir antoryum problemidir. Köklerin sağlıksız toprak ortamında bulunmasından kaynaklanır. Okuyup gerekenleri yapmalısınız.

 216. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Mayıs ayında iş yerime hediye gelen bir antoryum’um vardı. Birkaç gün sonra yapraklarında delikler, kahverengileşmeler olmaya başladı. Gönderen çiçekçiyi arayıp sordum, klimalı ortamdan olabilir, sorunlu yaprakları kesin, eve götürün dedi. Dediği gibi yaptım. Şimdi yarı güneş yarı gölge bir cam önünde duruyor. Odayı da havalandırıyoruz gün içinde. Ama yeni çıkan yaprakları da daha minicikken delik oluşuyor gibi. Sorun nerde olabilir, çözemiyorum.
  ***
  Saksıda üst kısım toprağı azaltın. Antoryum fazla toprağa ihtiyaç duymaz. Kökler çok fazla toprakta olursa boğulur ve çürür, sonuçta yapraklarda yırtılmalar veya kararıp çürümeler başgösterir. Buradaki bakım bilgilerini de dikkatlice okuyun.

 217. Aysel, Kırıkkale dedi ki:

  Antaryumun yaprak kenarlarında kahverengi siyah kurumalar var. Bu yaprakları keseyim mi? Çiçekleri güzel. 4 senedir bende. Saksısının altında yazın küçük 1-2cm solucanlar çıkmıştı. Bunları attım. Bir daha görmedim. ne yapmalıyım?
  ***
  Antoryumlarda o sorun sık görülür. Yukarda açıkladım. Okuyun ona göre düşünüp duruma göre uygun şeyi yapın.

 218. Ayhan, Samsun dedi ki:

  Antoryum çiçeğinin kabının dar olması çiçeğin olgunlaşmadan solmasına sebep olur mu?
  ***
  O problemin başka sebepleri vardır. Bu sayfadaki bakım bilgilerini uygularsanız öyle problemlerle karşılaşmazsınız. Saksı küçük olabilir ama biraz yayvan olmalı. Kökler havasız kalırsa çürür. Saksı içinde kökler aşırı çoğalma göstermedikçe daha büyük saksı istemez. Saksı / toprak değiştirmeyi 3 veya 4 yılda bir yapın.

 219. Huriye dedi ki:

  Antaryum çiçeyimin kabı küçük. Şimdi deyiştirsem zararı olur mu?
  ***
  Evet zararı olur. İlkbaharda havalar biraz ısındığı zaman değiştirin.

 220. Cemile, Kars dedi ki:

  Merhaba benim de bir antoryum’um var. evime getirdigimde cok guzeldi ama bir iki hafta sonra rengini kaybetti. ben de aldim oturma odasina getirdim. cok az güneş görüyor. Kararmaya başladı yapraklari. Çicegimi cok sevdim ne olur ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Kurtarabilmeniz zor. Başlıca sebep kök ortamıyla ilgilidir. Yukarda verdiğim bilgileri okuyun. Elinizden gelen ne varsa onları hemen yapmalısınız. Hiçbir şey yapamazsanız bile üstten ve kenarlardan toprak azaltın.

 221. Mustafa, Şanlıurfa dedi ki:

  İyi akşamlar. Çok güzel bilgiler veriyorsunuz sitenizde. Ben de yaklaşık bir hafta önce eşime almıştım. Aynen resimdeki gibiydi aldığımda ve 2-3 gün evde çok da canlıydı. Yalnız aldığımda saksısı küçüktü ve çiçekçinin önerisiyle saksısını değiştirip biraz da toprak ekledi çiçekçi. Ama şimdi çiçeklerinde yırtılmalar ve yapraklarında da kahverengi lekeler oluşmaya başladı. Şanlıurfa malum hava soğuk değil. Yorumlardan ve verilen bilgilerden biraz güneş görmesi gerektiğini düşündüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Saksı küçük diye düşünmek tropikal bitkilere zarar veriyor -hele antoryuma en büyük kötülüktür. Büyük saksıda bol bol toprak içinde kökler hem fazla serinde hem havasız kalınca kökler erimeye başlıyor ve yapraklarda anında sorunlar başgösteriyor. Üstten toprak azaltın. Sabah veya akşam güneşinde ortalama üç saat yapraklar ve toprak iyice ısınmalı. Böylece sağlıklı yetiştirebilirsiniz. Odada hava sirkülasyonu da iyi olmalı. Devamlı havasızlık esintisizlik bitkileri bozar.

 222. Hanife K. -Isvicre dedi ki:

  Antoryum yeni geldi. hemen bakimi hakkinda bilgilenmek istedim. lakin esintiden faydalanbilmesi icin pencere önüne koyuyorum, kaloriferden fazla sicak vuruyor diye sehpaya getiriyorum, nemden faydalansin diye banyoya götürüyorum, onu memnun edeyim diye maymuna döndüm. Balkonda motorlu kücük bir salon cesmesi var. Ciceklerin yanina koyarsam faydasi olur mu?
  ***
  Hiçbir bitkinin yerini böyle ikide birde değiştirmeyin. Hava nemlendirme aygıtları havası çok fazla kuru olan yerlerde gerekir, bir de çok özel birkaç nadir tür için gerekebilir. Sizin evde antoryum için gerekmiyor ama tabi siz eğer havayı kupkuru edecek özel cihazlar kullanmıyorsanız. Diğer her konuda bakım bilgileri bu sayfada yazılı. Okuyup gereğini yapabilirseniz yıllarca çiçek açar durur.

 223. Fatma, Bursa dedi ki:

  Benim antoryumun yaprakları üç ay önce kurumuştu. Tüm yapraklarını kestim. Şimdi ise yeni yapraklar çıkartıyor. çıkanlar ise kararıyor. nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Muhtemelen toprağı fazla ve kökler hem havasız kalıyor hem üşüyor. Yukardaki bakım bilgilerini dikkatle okuyup gerekeni yaparsanız kurtarabilirsiniz. Gelişim hızlı ise sadece üstten toprak azaltın ve güneşlendirme kısmında yazdığım gibi ısınmasını sağlayın. Bu durumda başka bir şey yapmanıza gerek kalmayabilir. Ama sulama, besin vs. ihtiyaçlarını dikkatle okuyun onlar da hayati önem taşıyor.

 224. Helime A. -Baku dedi ki:

  Antaryum cicegim var. Yapraklari dokulmus. Acaba yeni yaprak cikar mi? Saplari yesil kesiyim mi? Hangi besin veriyim?
  ***
  Her ortamı sevmiyor. Gelişimi de çok yavaştır. Yeşil sapları kesmeyin bekleyin. Yukarda besin vb. bakım bilgileri var lütfen okuyun.

 225. Eylül, Bursa dedi ki:

  Antoryumu sabahları balkona çıkarıyorum. Akşamları ise odaya getiriyorum. Güneş alması için yer değişikliği sorun yapar mı acaba?
  ***
  Bir oraya bir oraya taşımak iyi değil. Yeri sabit olmalı. Zaten Türkiye şartlarında özellikle kışın dışarıda yaşayamaz.

 226. Hilal, Edirne dedi ki:

  Antoryum yeni yapraklar çıkarıyor. çıkanlar ise kararmaya başlıyor. çözümü nedir?
  ***
  Bakın sizden önce, Fatma-Bursa 12 ocakta yazmış aynı soru. Ona verdiğim cevabı okuyun.

 227. Batu, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce antoryum çiçeği aldım. Çiçeğin yapraklarında yer yer ölü bölgeler, yırtılmalar vardı. Tarif ettiğiniz gibi bakım uyguladığım halde çiçeğin verdiği yeni yaprakların kenarları da sanki bir haşerat tarafından kemirilmiş gibi çıkıyor. Bu kısımlar siyah renkte.Yapraklar dolayısıyla biçimsiz duruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Antoryum alacaksanız en iyi zaman ilkbahar ortasıdır. Böylece evinize uyum sağlar. Başka zamanlarda özellikle kışın alınan antoryumlar perişan oluyor. Şu an için yapılacak bir şey yok. Saksıdan üst kısmından biraz toprak azaltın kökler havasız kalmamalı.

 228. Melis, Bursa dedi ki:

  Antoryumun yaprakları ve gövdesi tamamıyla kurudu. Sadece kökleri kaldı. Yeniden canlanması için neler yapabilirim? Kurtarabilir miyim?
  ***
  Gövdesi de kuruduysa zaten köklerinin hayatta kalmış olması mümkün değil. Eğer gövdesinin dip kısmı canlı ise belki kurtarabilirsiniz. İşiniz zor. Yukardaki bakım bilgilerini dikkatle okuyarak hem hatalarınızı hem yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

 229. Eylül, Manisa dedi ki:

  Antoryumumu sera etkisi yapması için üstünü cam ya da plastik ile kapatsam gelişiminde hızlanma olur mu acaba?
  ***
  Hayır hızlanma olmaz bilakis çürür.

 230. Gonca, Bursa dedi ki:

  Hızlı gelişmesi için neler yapılabilir?
  ***
  Hiçbir şey yapılamaz. Normalde her bir gövde 1,5 ayda bir yaprak bir çiçek çıkarır. Bu da doğru bakımı yaparsanız..

 231. Meryem, Adana dedi ki:

  Tohum ile üretim yapılabilir mi?
  ***
  Evet ama hem çok fazla zahmetli bir iş hem de antoryumlar kolay kolay tohum vermez. Tohumlar spadiks üstünde tek tük oluşur. Genelde hiç oluşmaz. Olunca bir iki tane veya dört beş tane olur kolayca farkedersiniz. Mercimek kadar büyürler. Tohum olduğunu ondan anlarsınız.

 232. Huriye, İstanbul dedi ki:

  Antaryumun çiçekleri şimdiye kadar mattı. Yeni bir çiçek açıyor kıp kırmızı. Çok güzel olacak gibi görünüyor. Özel bir bakım yapmalı mıyım? Siz toprağını baharda değiştirin demiştiniz. Orkide toprağı aldım uygun mudur?
  ***
  Toprağını 3-4 yılda bir değiştirmek lazım. Her yıl yapmamalısınız. Şimdi sanıyorum uzun zamandır evinizde. Gelişime devam ettiğine ve yeni çiçek açtığına göre yerini sevmiş, toprağında da sorun yok demektir. Saksı çok küçük ise ve kökler çok fazla görünüyorsa yani kökler saksıya sığmayacak kadar fazla gelişmiş ise ilkbaharda az farkla bir boy büyük saksıya aktarabilirsiniz. Hazır poşet topraklardan KTS ya da Emin torf marka topraklardan almalısınız. Orkide toprağı ile yarı yarıya karıştırın.

 233. Hande, Antalya dedi ki:

  Tek bir yaprağını toprağa gömerek nemli bir ortamda çoğaltabilir miyiz?
  ***
  Hayır mümkün değildir. Dallarından köklendirebilirsiniz ama antoryumlar ve diğer araceae türleri diğer bitkilerin çelikle çoğaltılması usulündeki havasız kapalı ortamlarda çürürler. En garantili köklenmesi ilkbahar ortasında başlamaktır. Yeri iyice havadar olmalı. Evin kuytu havasız yerleri iyi değil. Ayrıca da günde üç saat kadar sabah veya akşam güneşi bitkiyi ve saksıyı ısıtmalı. Bu garantili köklendirme yoludur.

 234. Sevgi, İstanbul dedi ki:

  Benim antoryum çiçeğimin bazı yaprakları içe doğru kıvrılıyor. Herhangi bir sararma yok. Bazı yaprakların uç kısımlarında fazla ilerlemeyen kurumalar mevcut. Yaşam koşullarını anlattıklarınıza uygun sağlamaya çalışıyorum ama bişeyler eksik. Bu eksikliklerin sebeplerini ve çözümlerini bildirirseniz sevinirim.
  ***
  Yeni alınan orkidelerde görülen bir problem. Sebep köklerin serin ve fazla sulu ortamda kalması. Artık maalesef antoryumlar evlerde sorunlara yol açan acayip topraklarda satılıyor. Üstten biraz toprak azlatın. Güneşten ısınacağı pencere önünde tutun (kış güneşinin hiç zararı olmaz). İlkbaharda yukarda anlattığım gibi doğru toprak hazırlayarak toprağını değiştirseniz iyi olur.

 235. Gamze C. -İstanbul dedi ki:

  Dun aksam esim getirdi bu cicegi. Saksisi cok kucuk geldi bana degistirmek istiyorum.
  ***
  Saksı çok küçük görünüyorsa daha iyi. Böyle gerekiyor. Eğer kökler neredeyse topraktan çok görünmüyorsa hiç problem yok. Hem şimdi saksı değiştirmeyin öldürürsünüz. Hiç zamanı değil.

 236. Funda, Ankara dedi ki:

  Benim anatoryum alalı bir ay oldu. Çiçekleri var. Kökten bayağı çiçek çıkıyor ama üstteki çiçekler yanık olup karardı. Kökten gene çıkıyor. Üstteki yanık olanlar neden böyle oluyor? Güneş alıyor evimde.
  ***
  Evlerde yetiştirmede antoryum bakımı diğer bitkiler gibi değildir. Herhangi bir problem olunca kolayca gideremezsiniz. Onun için yukardaki bakım bilgilerini okuyarak, notlar alarak çok iyi öğrenmek zorundasınız. Yeşil yapraklarda bu bir ayda hiçbir bozulma olmadıysa ciddi bir problem yoktur. Toprak üst yüzeyinde kökler görünmüyorsa toprağı üstten biraz azaltın. Yukardaki bakım bilgilerini okursanız ve gereken şartları sağlayabilirseniz aralıksız çiçek açtırarak uzun yıllar yaşatabilirsiniz.

 237. İlknur, Konya dedi ki:

  Benim anatoryumun çiçekleri geldiğinde kırmızıydı. Fakat şimdi yeşillenmeye başladı. Nerede hata yapıyorum?
  ***
  Çiçekler eskiyince bazen solmak yerine renk değiştirir. Normaldir. Sonra da solup giderler. Bu konuda sizin hatanız yok.

 238. Ali U. -Antalya dedi ki:

  Ben Anthurium bitkisini otelimizde iç bahçelere dikmek istiyorum. Sorun olur mu dersiniz? Sadece öğlen ışık alıyor güneş yükseldiğinde. Sulama fıskiye şeklinde. Toprak biraz killi ama fena değil.
  ***
  Antoryum bildiğimiz topraklarda olmaz. Hele killi topraklarda hiç olmaz. Farklı kök yapısı var. Güneş, ışık meselelerini yukarda okuyun. Her şey ayrıntılarıyla yazılı. Boşa masraf etmeyin yazıktır.

 239. Melek, Bursa dedi ki:

  Bir ay önce antoryum almıştım. Saksısını değiştirdim. Güneş alabileceği esintili yere koydum. Şimdi yapraklarda kararma ve yırtılmalar var. Neden olabilir? Nasıl önleyebilirim?
  ***
  Bütün bu problemlerin sebeplerini ve kurtarma yollarını bakım bilgileri ve toprak-saksı bilgileri kısımlarını okuyarak anlayabilirsiniz.

 240. Mahide, Karaman dedi ki:

  Bugün antoryum bitkisinin kökünü aldım. Açılmış şeklini görünce hayran kaldım. Fakat kök tutar mı bilemedim. Nasıl ekmeliyim? İnce, uzun bir kök.
  ***
  Sadece kök ise ondan hiçbir şey olmaz. Kök demekle yapraklı bir yan dal demek istiyorsanız çok küçük bir saksıya dikip yukarda anlattığım gibi bakımını yapın.

 241. Aysun dedi ki:

  Benim antoryum bitkim yerini çok sevdi. Yeni yapraklar açmaya başladı. İlk aldığımızda yapraklarında yırtıklar vardı. İlk doğan yaprakları sanırım. O yaprakları kessem bitkiye zararı olur mu?
  ***
  Evet zararı olur. En eski bir yaprağı kesmek için hiç olmazsa yeni çıkan bir yaprağın gelişimini tamamlamasını bekleyin.

 242. Reyhan, İstanbul dedi ki:

  Benim bitkim verdiğiniz bilgilere göre normal duruyor. Yalnızca yaprakları büyük ve uçları yanık gibi duruyor. Toprağı normal bitki toprağı. Kökleri aşırı gelişti. Saksının üstünden görünüyor. Çoğaltılması hususunu anlayamadım. Yanlış bir şey yapmaktan çekiniyorum.
  ***
  Tarif ettiğim gibi yapın. İki şey önemlidir: Biri zamanı diğer ise son bir yıldır (en az 6 aydır) çok iyi bakılıyor, düzenli besleniyor olması lazım. Bu iki şartın ikisi de önemlidir. Yoksa iyi bir sonuç alamazsınız. Bu iki faktör yerinde ise korkacak hiçbir şey yok.

 243. Banu, Ankara dedi ki:

  Ben iki gün önce yapı marketten antoryum aldım. İki pencerenin ortasına cama çok yakın yerde duruyor. Perde arkasından güneş alıyor ve pencereleri mümkün olan her vakitte açıyorum. Sadece geceleri kapatıyorum ve evimde tüm pencereler kapalı olsa bile hava akımı iyi. Saksısını değiştirmek konusunda kararsız kaldım. Kökler dışarıda ama toprak gözükmeyecek kadar da değil. Bazı yapraklarında kesikler var. Alırken maalesef farketmedim. Bunun bir zararı olur mu?
  ***
  Bu yıl kalsın da gelecek yıl tam bu zamanda veya haziran başında yukarda tarif ettiğim gibi saksısını toprağını değiştirirsiniz. Yapraklardaki kesiklerin sebebi seradan çıktıktan sonra, satış yerinde beklerken ani ısı değişikliğinde köklerin üşüme şoku yaşamasından ve kısmen zarar görmelerinden kaynaklanıyor. Etkisi yapraklarda kendisini gösteriyor. Güneşi fazla engellemeyin. Perde arkasından değil tül arkasından güneş almalı. Yapraklar ve saksı günde üç saatten az olmamak şartıyla güneşten ısınmalı. Böylece kökler yeniden canlanır ve yeni yaprakların, yeni çiçeklerin gelişimi hızlı olur. Antoryum hava akımlarını sever ama fazlasına gerek yok. Yani pencereleri devamlı açık tutmanız gerekmez. Yine de iyi yapıyorsunuz. Sadece çok fazlası şart değil. Güneşten ısınması önemli. Bunu da yaz sıcaklarında yakmayacak şekilde ayarlamalısınız.

 244. Fatih, İstanbul dedi ki:

  Antoryum kökü yazıda belirttiğiniz gibi toprağın üstüne 10cm kadar çıktı. Bitki çok sağlıklı ve sürekli uzuyor (En uzun noktası topraktan 60cm). Yine söylediğiniz gibi oldukça küçük bir saksıya yerleştirdim. Sorun bir süre sonra bitkinin çok serpilmesi ve küçük saksı nedeniyle denge sorunu. Aşağıdan yeni filizler geldiği için iple toparlamamda mümkün olmuyor. Daha büyük bir saksıya alırsam bu çoşkusunu kaybeder diye çekiniyorum. Siz ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Az farkla bir boy büyük saksıya dikebilirsiniz. Saksının dibine ağır çakıl taşları koyarsanız dengeli durabilir.

 245. Buse dedi ki:

  Çiçek bakımı konusunda pek deneyimli sayılmam ama bakabileceğime inanıyorum. Bana antoryum mu yoksa barış çiçeği mi önerirsiniz?
  ***
  Hevesiniz varsa, bakabileceğinize inanıyorsanız o halde daha önemlisini söyleyeyim: Evinizde şartlar uygun mu? Herhangi bir bitkiyi satın almadan önce hangi şartlara ihtiyacı olduğunu öğrenmelisiniz. Havadarlık ve güneş hemen her tür için hayati önem taşır. Ve bunun dereceleri de var. Bitkiden bitkiye değişir. Antoryum ve barış çiçeği ikisi de aynı şartları ister. Sadece toprak ihtiyaçları farklıdır. Bu örneklere göre, beğendiğiniz herhangi bir bitki hakkında araştırma yapıp öncelikle ihtiyacı olduğu şartları öğrenmenizi tavsiye ederim.

 246. Buse dedi ki:

  Evim güney cephe dışarısı buz da tutsa çok soğuk olmuyor. Balkonlu odada olacak yani havalandırırım sık sık. Bir tane difenbahyam var gayet sağlıklı. Yani başka bir çiçek de yetişir herhalde.
  ***
  Difenbahya maalesef iyi bir ölçü değil. Çünkü birçok türe göre daha uyumludur. Ama siz hangi bitki için şartların nasıl olması gerektiğini anlamışsanız ve bulunduracağınız yerin o bitki için uygun olduğundan eminseniz tamamdır problem olmaz.

 247. Ülkü, İstanbul dedi ki:

  Hediye olarak çiçekçiden saksısı güzelce sarılmış ve çok güzel çiçekli bir antoryumum var. Saksıdaki sargıları açmalı mıyım? Görsellik olarak henüz açmadım ama yorumları okuyunca tedirgin oldum. Çok sevdiğim için uzun ömürlü olmasını istiyorum.
  ***
  Ambalaj paketinde tutmanız hiç doğru değil. O süslü ambalaj hediye edilene kadar durur ama hemen çözmek çıkarmak lazım.

 248. Kadir dedi ki:

  Tavsiyeniz uzere kts toprağı temin ettim. Antoryuma bu torfla orkide toprağı karıştırarak kullansam olur mu?
  ***
  Çok iyi olur. Orkide toprağını daha fazla tutun karışımda. 3’e 1 gibi.

 249. Hatice Ö. -İstanbul dedi ki:

  Dün antoryum aldım. Satan kişi normalde küçük saksıda olduğunu ve saksılarını büyüğüyle değiştirdiklerini söyledi. İlk defa çiçek bakıcam ve pek bilgim yok açıkcası. Yapraklarının hepsinde olmasa da iki yaprağında kahverengi çizgiler var. Sanırım normal toprağa ekmişler. Sizin söylediğiniz gibi toprakla hazırlayıp artık değiştiremem öyle mi? Birde haftada bir saksı altından sula dedi.
  ***
  Öyle sulamak yanlış. Nasıl toprağa diktiklerini bilemem. Yapraklardaki bozulmalar yerini sevmezse ya da kökleri zarar görüyorsa artarak devam eder.

 250. Melike, Ankara dedi ki:

  Anatoryum çiçeğimiz kışın kurumaya başlamıştı. Kuruyan yerlerini kesip toprağını değiştirince yeniden yeni yaprak açmaya başladı. Fakat çok uzun süredir çiçek vermiyor. Hep yeni açanlar yeşil yaprak. Acaba neden çiçek vermiyor? Normalde her mevsim çiçek açar diyor fakat bizimki çiçeklerini döktükten sonra bir daha açamadı. Ne yapmamız gerekli?
  ***
  Neredeyse ölüp yeniden canlanmaya başlamışsa yeni yapraklar iyice olgunlaşmalı. Daha sonra, eğer yerini sevmişse çiçek açacaktır. Çok yavaş gelişim gösterir. Birkaç haftada sağlığına kavuşup çiçek açmasını beklemeniz yanlış.

 251. Ahmet, Niğde dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/Z2777A.jpg
  http://i.hizliresim.com/M9LLLa.jpg

  Çiçeğimin nesi var anlamadım. Öğle günesinden uzak tutuyorum. Bugün toprağını değiştirdim emin torf ile. Bir de bu şekilde bakacağım duruma. Varsa bilgilendireceginiz bir durum yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Toprağı değiştirmek belki işe yarayabilir. ama köklerin zor sığacağı kadar saksıya dikmeliydiniz. Yoksa kökler çürüyebiliyor. Belli olmaz. Yazdıklarımı okuyun. Antoryum çok yavaş gelişim gösteren bitkilerdendir. Sabır istiyor.

 252. Nail, Bursa dedi ki:

  Şubat ayında antoryum almıştım. Toprağını değiştirdim. Geldiğinde çok iyiydi. Şu an camı açık bir odada duruyor. Tül arkasından güneş alıyor. Ancak yaprakları tek tek sarardı ve şu an iki yaprağı kaldı. Biri de sararmak üzere. Bitkimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Ya çok fazla toprakta kökleri boğuldu ve çürüdü ya da yanlış toprakta kökleri büyük zarar gördü. Yukarda gerekli her türlü bilgi var. Lütfen okuyup yanlışlarınızı tespit edin ve bu bağlamda gerekli düzeltmeleri yapmaya çalışın.

 253. Derya, İstanbul dedi ki:

  Üç ay önce bir antoryum aldım. Salonun perde arkasından güneş alan bir yerine koydum. Yaprakları kahverengileşiyor, yarılıyor. Çiçekleri hala solmadı ama yeşile dönmeye başladı. Dipten gelen bazı yapraklar çürüyor. Acaba çürüyen yaprakları kesmeli miyim? Nasıl bir budama işlemi uygulanmalı?
  ***
  Bu tip bozulmalar genelde kök üşümesi ya da köklerin fazlaca havasız kalması sonucu olur. Budanacak bir bitki değildir. Bozulan kuruyan yaprakları kesebilirsiniz. Sağlığına kavuşturmak için yukardaki yetiştirme-bakım kısımlarında anlattıklarımı yapmanız gerekiyor. Sıcak serelarda işe yarayan toprak evlerde işe yaramaz bilakis çürütür. Bu yüzden, serada mükemmel gelişim gösteren bir antoryum ev şartlarında aynen anlattığınız gibi bozulmalar gösterir. Tarif ettiğim gibi toprak hazırlamalısınız.

 254. Derya, İstanbul dedi ki:

  Anlattığınız tarz bir toprak hazırladım. Torf, orkide toprağı ve vermikülit bulabildim. Ancak yapraklarda düzelme olmadı. Sanırım bir kısmı çürüyen yaprağın diğer kısmı da iflah etmiyor. Ancak yeni gelen yapraklar da bolca olmasına rağmen onlarda da yırtılma oluyor. Toprağı sadece orkide için çam kabuğu yapsam işe yarar mı yani kökler bozulduysa hava alması açısından? Eklemek istiyorum vresialarım …
  ***
  15 günde bir değişiklik olmaz. Yanılıyorsunuz. 1,5-2 ayda bir yaprak/çiçek çıkarır. Daha bekleyin. Hazırladığınız karışım çok iyi. Saksı gereğinden fazla büyük değilse problem yok. Vresia için şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/guzmania Onlarla aynı muamele ile yetiştirmelisiniz.

 255. Çiğdem, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 1 aydır Antoryum bakıyorum. Çiçek bana geldiğinde çok iyi durumda idi. Sanırım ben de iyi bakabiliyorum, henüz bir sorunla karşılaşmadım. Aşağıdaki linklerde iki adet resim gönderiyorum. Birisi çiçeğimin genel görünüşü, diğeri ise “tohum” olduğunu sandığım oluşumlar. Bitki spatlarından 3 tanesinin rengi artık yeşilleşmeye-morlaşmaya başladı ve her birinde aşağıdaki resimlerde olduğu gibi mercimek büyüklüğünde çıkıntılar var. Eğer bunlar çiçeğin tohumları ise en azından şansımı deneyip çimlendirmeyi denemek isterim. Aşağıdaki sorularımı yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum:
  1. Spat ve spadiksi hiç koparmadan bitki üzerinde tohumun kurumasını mı beklemeliyim?
  2. Eğer bu oluşumlar tohum ise ve bunları uygun yöntemle alabilirsem nasıl ve ne zaman dikmeliyim?
  2. Tohumun çimlenmesi torfta mı olur yoksa bir başka malzeme üzerinde mi çimlenir? (sulu bir ortam gibi)
  Çiçeğimin resimleri
  http://imgur.com/0wmkf6H
  http://imgur.com/8e72y7p
  Sayfanız ve vakit ayırıp bizlere yardımcı olduğunuz yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
  ***
  Evet onlar tohum olacak. Antoryum tohumlarının çimlenmesi pek zor değil ancak büyümeleri çok zor olur. Kimseye tavsiye etmem. Yine de deneyin. Üzerinde kuruyana kadar bekleyin. Sonra hemen ekin. Antoryumunuzun dibine, yarım santim gibi yüzeye hafifçe gömün.

 256. Huriye, Kumburgaz dedi ki:

  Antaryum çiçeğim güzel olmuştu. Üç ay önce düştü. Budayıp pencerenin dışına koydum. Şimdi biraz toparlamaya başladı. Evin dışını daha çok sevdi. Kışı dışarıda geçirirse soğuktan etkilenir mi?
  ***
  Şimdiden yavaş yavaş alışırsa, kışın -1C dereceye kadar dayanır ama kuzeyli rüzgarları almayan bir cephede bulunursa. Mesela bir evin dışında balkonda veya pencere önünde sardunyalar kışın gelişmeye, çiçek açmaya devam ediyorsa, çok soğuk günlerde bile etkilenmiyorsa orada antoryum da kışın soğuktan etkilenmez. Fakat dediğim gibi şimdiden yavaş yavaş alışması lazım.

 257. Özgür, İzmir dedi ki:

  Bir haftalık antaryumum oldu. Çok güzel. İş yerinde cam önünde sabah güneşini biraz alıyor. Camın altında kalerüfer peteği var. Üç gündür yanıyor. Gün içinde camı aralıyorum. Esinti var. Camın önü ağaçlı. 7 tane çiçeği var ama yaprakları çatlıyor. Nerde yanlış yapıyorum acaba? Nemlilik mi sıkıntı? Kaybetmeden önlemimi almak istiyorum.
  ***
  Serada sıcağa alışmış antoryumlar eğer saksı büyüklüğü ve toprak miktarı köklere göre fazla ise daha serin mekanlarda kökler fazla toprak içinde soğuk ve ıslak ortamda çürümeye başlıyor. Sebep bu. Kökler görününceye kadar üstten ve kenarlardan toprak boşaltın. Saksı güneşten ısınmalı. Verdiğim bilgileri okuyun. Bütün bu problemler ve çözüm yolları anlatılmıştır.

 258. Damla, İstanbul dedi ki:

  Anthurium çiçeği evimize yeni geldi. Çiçek ucundaki başakta mısır tanesi gibi şişlikler var. Acaba bu bir virüs hastalığı viral olabilir mi?
  ***
  Hayır onlar tohum oluşumlarıdır.

 259. Cigdem, Ankara dedi ki:

  Yaprakları kararan, çatlayan antoryumun toprağını bugünlerde (bu mevsimde) değiştirmenin bir sakıncası olur mu? Baharı beklemek gerekir mi?
  ***
  Kökler çok fazla toprakta devamlı soğuk ıslaklık etkisinde çürür. Hemen söküp köklerin zor sığacağı bir saksıya az toprakla dikin. Ve sonra gündüz birkaç saat yapraklar ve saksı güneşten ısınırsa kurtulur.

 260. Ayşegül, İstanbul dedi ki:

  İki tane güzelim çiçeğimi kuruttum. Evimde her çeşit çiçek var ama artık anthoriuma uzaktan bakıyorum. Keşke burayı daha önce keşfetseymişim. Sizi tebrik etmek istedim,. Bu kadar güzel bilgiler verdiğiniz, her soruyu sabırla cevapladığınız için. Meğer ne büyük yanlışlar yapmışım.

 261. Seden Turan dedi ki:

  Yıllardır çiçek alırım yaşatamam çürüyüp gider. Bu sitedeki bilgiler gerçekten tek. 6 ay önce yeniden bir heves antoryum, barış çiçeği ve orkide aldım. Verdiğiniz bilgiler ışığında harfiyen uyarak bakımlarını yapıyorum. Şimdi nasıl güzel durumdalar anlatamam :) Size çok çokkk teşekkür ederiz :)

 262. Seda, Kocaeli dedi ki:

  Benim antoryumumun dışarı çıkan kökleri kurumaya, beyaza dönmeye başladı. Çiçeğimi kaybediyor muyum? Ne yapmalıyım? Toprağı orkide+lifli+ponza taşı.
  ***
  Dışarı çıkan kökler zamanla kururlar. Eğer her yerde kökler çıkmışsa aralarına toprak serpip üzerlerini hafifçe örtmek lazım ki kurumayıp saçaklanarak gelişmeye devam etsinler. Tek tük ise, sadece onların üstlerini hafifçe örtmelisiniz.

 263. Mustafa, Rize dedi ki:

  Antoryum çiçeğinin bir tek kökü kaldı. Toprağı dediğiniz gibi değiştirdim. Tekrar filizlenir mi?
  ***
  Evet ama yerinin şartlarına bağlı.Kökler ve yapraklar mutlaka ısınmalı. Gelişim buna bağlıdır.

 264. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Çiçekçi bir arkadaşımdan antoryum aldım. Çok kötü durumdaydı aldığımda. Saksı değişimi yapmadım. Sadece biraz toprak ilave ettim. Balkon kapısının yanına koydum güneş alabilmesi için. Malum kış dönemi olduğu için yakıcı güneş yok. Toprak iyice kuruduğunda su verdim. Bulundugu alan havasız da değil. Aldığımda yapraklarda kuruluklar vardı kaybolmaya başladı. Yeni yapraklar çıkıyor fakat çiçek yok. Baharı mı beklemem gerekmekte yoksa farklı bir yol mu denemeliyim?
  ***
  Komşu sayılırız ben de Didim’deyim. Antoryumunuz yerini sevmiş. Şimdi çiçeksiz olması önceden fazla yıpranmış olmasından kaynaklanıyor. Normalde bütün yıl çiçeklidir. Gelişim göstermişse sakın saksı toprak değiştirmeyin. Güneş de alabildiğine göre her an çiçek tomurcuğu çıkarabilir. Sıcak toprak sevdiği için gereğinden büyük saksıya bol bol toprakla dikmemelisiniz. Yukardaki bilgilere göre bakımına dikkat edin. Üst yüzeyde kökler belli belirsiz görünür olmalı ve sık sık sulamalısınız.

 265. Arzu, İzmir dedi ki:

  Klimalı odada tutuyorum. Klimanın sıcak üflemesi sorun olur mu? Yaprakları hafiften kabuklanmaya başladı. O neden?
  ***
  Direkt üzerine gelmiyorsa hiçbir zararı olmaz. Klima sayesinde odada hava hareketliliği olması faydalıdır. Yapraklardaki kabuklanmalar o yaprakların havası daha fazla nemli olan ortamda gelişmiş olmasındandır. Sizin evde çıkacak yapraklar daha uyumlu gelişir.

 266. Süleyman,Yozgat dedi ki:

  Antoryumum bendeki 3. yılına girdi. Aldığımda toprağını değiştirmiştim. Maşaallah genel durumu çok iyi. Şu an üzerinde çiçek yok. Yaprak çıkarma hazırlığında. Saksı ve toprak değişimi için erken mi bu mevsim. Yazıda fazla soğuk günler geride kalınca diyorsunuz. Burada Mayıs ayı ortalarına tekabül eder. Çok geç kalmış olmaz mıyım?
  ***
  Bir şeyler ters olmalı ki şimdi çiçeksiz. Ya odası çok soğuk oluyor ya güneşten mahrum ediyorsunuz. Normalde bütün yıl hiçbir zaman asla çiçeksiz kalmaz. Toprak değiştirme zamanı evinizin ısısına göre değişir. Kökler sıcakta olmak zorunda. Soğukta yeni toprağa tutunmaları çok zor olur. Hatta soğukta kökler rahatsız edilirse çürürler. Duruma göre haziranı beklemek daha iyi olabilir.

 267. Ümit A. -Konya dedi ki:

  Kış dönemi antoryum hediye geldi. Sanırım sıcaklık probleminden dolayı yapraklar kurumaya başladı. Kök ve toprak durumu anlattığınıza göre iyi. Yapraklar hoş durmuyor. Budama yapma imkanımız var mı?
  ***
  Sıcaktan değil alışık olmadığı bambaşka şarlara geldiği için bozuluyor. Yaprakları kesmeniz daha fazla zarar verir. Sadece çürük, kuru kısımlarını kesin.

 268. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Size daha önceden bahsettiğim antoryumumun iki çiçeği çıkmakta ve mükemmel gözükmekte. :) İnanilmaZ mutlu oldum. Çok teşekkürler verdiğiniz sağlıklı ve doğru bilgiler için. :)

 269. Gül, Ankara dedi ki:

  1-2 hafta önce bir antoryum hediye geldi. Sizin de önerilerinize uyuyorum. Şimdilik sağlıklı görünüyor. Bir iki yeni çiçek büyümeye başlamış. Ancak saksısını kaldırıp altına baktığımda köklerinin arasında tırtıla benzer bir şey gördüm. Hareket ediyordu. Solucan olduğunu zannetmiyorum. Çünkü minik ayakları vardı.Sizce ne yapmalıyım. Zararlı bir canlı mıdır acaba. Çiçeğe zararı olur mu?
  ***
  Hayır hiçbir zararı olmaz. Onlarla gereksiz yere mücadeleye kalkarsanız antoryumunuzu kaybedebilirsiniz.

 270. Gül, Ankara dedi ki:

  Size gerçekten çok teşekkür ediyorum.Çiçeklerle ilgilenmeyi çok seviyorum. Bir iki sene önce sümbül ve lalelerle başladım. İnternette araştırırken sizin sitenizi keşfettim ve çok güzel sümbüllerim, lalelerim, nergislerim oldu. Ne zaman yeni bir çiçek edinsem hemen sitenizi açıp bilgi ediniyorum. Diğer sitelere çok itibar etmiyorum çünkü çoğu ezbere, kitaplardan alıntı ve uygulamada doğru sonuçlar vermeyebiliyor. Bunu deneme, yanılma yöntemiyle tespit etmiş bulunuyorum :). Ayrıca zaman ayırıp sorularımıza cevap yazdığınız cevaplar için de teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 271. Melek, İst dedi ki:

  Hediye geldi. Bakımını severek yapıyorum. İki çocuğum da alerjik astım. Polenlerle sorunumuz var. Polen saçıyor mu?
  ***
  Uzun yıllarca yetiştirmişimdir. Polen saçtığına hiç şahit olmadım. Başka bir şey diyemeyeceğim.

 272. Gökhan, İzmir dedi ki:

  Merhaba, 4 yaşındaki bitkimin geçen sene saksını büyültmüştü. Toplam 6 kök ve neredeyse boyları 30 cm in üzerinde. Bu yaz ortasından itibaren çıkan yapraklarında yer yer açık kahverengine dönmeler ve çürümeler, yeni yapraklarda gelişememeler, çiçekler de güçsüz olmaya başladı. Bugüne kadar yerini değiştirmemiştim. Toprağını yıkadım ve dışarda bıraktım. Durumu daha fena oldu. Ne yapmamı önerirsiniz? Sap kısımlarını budasam olur mu?
  ***
  Anlaşılan gereğinden büyük saksı ve fazla toprak kullanmışsınız. Böylece köklerde sağlıklı gelişim mümkün olamıyor hatta köklerde bozulmalar oluyor. Yukarda verdiğim bilgileri lütfen okuyun ve ona göre köklerinin zor sığacağı kadar bir saksıya dikin.

 273. Hayri, Bilecik dedi ki:

  Yaprak ayasının değişik yerlerinde bölgesel olarak önce renk koyulaşması, daha sonra yaprağın o bölgesindeki dokuda incelme, devamında kararma ve kuruma oluyor. Sebebi nedir, çözüm önerileriniz nelerdir?
  ***
  Hayri Bey yukarda antoryum hakkında verdiğim bilgilerin içinde sorularınızın cevapları, sebepler ve çözüm yolları açıklanmıştır. Lütfen oradan okuyun. Her ortamda sağlıklı kalamadığı gibi kış aylarında eve yeni getirildiklerinde şoka uğrayıp çok fena zarar görürler.

 274. Semih Aydoğdu dedi ki:

  Anthurium çiçeğini 1 sene önce aldığımda üzerindeki kırmızı renkli çiçeklerden 8 tane vardı. Hepsi yavaş yavaş kurudu koptu gitti. Şu an sadece yeşil yaprakları kaldı. Fakat yeşil yapraklarda çok canlı ve alttan sürekli yeşil yaprak geliyor. Sulama ve güneş ışığında sıkıntımız yok. Kırmızı çiçekler ne zaman açar?
  ***
  Yaprakları güneş ışınlarında günde iki – üç saat kadar ısınan antoryumlarda asla çiçek açmam problemi olmaz. Yılın her zamanında kesinlikle çiçekli olurlar. sizin antoryumunuz güneş ışınlarını direkt almıyor sanıyorum. Lütfen yukardaki bilgileri okuyarak ona göre antoryumunuza sağladığınız şartları gözden geçirin.

 275. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, benim çiçeğimin cılız. Sağlıklı bir görüntüsü yok. 1.5 yıl önce aldım. Yerini birkaç defa değiştirdim. Şimdi pencere önünde sabah güneşi alıyor. Toprağı torf, orkide toprağı, ponza taşı karışımı. Çiçekleri beliriyor ama kılıfından çıkmadan kuruyor. İki defa normalden çok küçük çiçek açtı. Ayda bir genta sıvı besin veriyorum. Şu anda yine 2 çiçeği kılıfta belirdi. Kuruyacak diye endişeliyim. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yaz sıcakları başlayınca daha fazla esinti ve daha sık su ister. Şimdi her gün sulayın. Ayrıca yukarda sulama kısmında maden suyu ile canlandırma meselesini anlatmıştım. Lütfen orayı okuyarak aynen o şekilde yapın. En geç iki ayda nasıl güzelleştiğini görürsünüz.

 276. Duygu I. -İzmir dedi ki:

  Merhaba çiçeğim 1 buçuk yıldır yaşıyor sene içinde toprak değiştirdim geçtiğimiz aylarda yeni filizler çıkarmaya başladı ama bazı filizlerin uçları kurudu. Yeni çıkan çoğu yaprak dökülmeye başladı. Eski yaprakları da sararmaya başladı. Haftada bir suluyorum. Mutfakta peteğin yanında gün içerisinde hafif güneş alan yerde duruyor ama yapraklar anlattığım gibi nedeninin anlamadım. Orginal gübre de kullanıyorum.
  ***
  Anlattıklarınıza göre yerini sevmiş. Toprakta da pek fazla kusur yok. Sanıyorum gereğinden fazla büyük saksı kullanmışsınız ve kökler fazla toprakta rahatsız oluyor. Köklerin zor sığacağı kadar bir saksı olması gerekirdi. Siz şimdi toprağın üst kısmını kökler görünene kadar boşaltın. Böylece kökler hava alabilir ve problem ortadan kalkar.

 277. Ayşe U, -Erciş dedi ki:

  Komşum 3 aylıkliğina izne gitti. Flamingo çiçeğini bana bıraktı. Evim sobalı ve gece soba geçince çok soğuk oluyor. İlk geldiğinde çiçekleri çok güzeldi. şimdi çiçekleri soldu. Yaprakları kenarlarında kahverengiye dönmeye başladı. Toprağının üzeri beyaz renkli pamukçuklandı. Yukarıdaki yazınızı okudum ve onları uygulamaya çalışıyorum. Ama nerde hata yapıyorum bilmiyorum. Fotoğraflarını gönderebilirsem yardımcı olur musunuz?
  ***
  Fotoğrafa gerek yok. Böyle sorunları çok iyi biliyorum. Şartlar değiştiğinde şoka uğrarlar. En çok kökler etkilenir. Yapacağınız şey üst yüzey toprağı 3-4 parmak azaltın ve hiç sulamayın. Böylece kök çürümesi fazla ilerlemez. Fazla susuz kaldığında öğleye doğru şimdilik az miktar su ile sulamalısınız. Mutlaka güneşin ısıtacağı bir pencere önünde tutun. Kötüleşmeye devam edecektir ama ölmezse mayıstan itibaren toparlanmaya başlar. O zaman sulama sıklığını ve miktarını arttırın.

 278. Sevgi, Manisa dedi ki:

  Merhabalar. Antoryum çiçeğinin tohumunu aldım. Küçük bir saksıya ektim. Üzerine plastik poşet koydum. Şu an 1cm boyunda çimlendi. Bu aşamadan sonra poşeti çıkarmalı mıyım? Çiçeğin büyümesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Tohumdan yetiştirilecek bir bitki değil. Tohumdan yetiştirilmeleri hem çok zordur hem bir şeye benzemeleri en mükemmel şartlarda en az 2 yılda olur. Hem de hayatta tutabilmek için çok ciddi bakım lazım. Sayfadaki bilgileri de okumuşsunuzdur. Tohumdan yetiştirildiğini hiç duymadım. Öyle olsa idi zaten bu sayfada o bilgiyi mutlaka yazardım. İnternet ortamında orkide diye pırasa tohumları, difenbahya diye turp tohumları satan sahtekarlar çok. Siz de aldatılmış olabilirsiniz. İsterseniz fideciklerin fotoğrafını gönderin merak ettim.

 279. Sevgi, Manisa dedi ki:

  http://i.hizliresim.com/pXZdEN.jpg http://i.hizliresim.com/kGNqE7.jpg Net çekemedim ama böyle çimlendi zaten maliyeti çok yüksek değildi yeşil pembe antoryum tohumu olarak satın almıştım fasulye falan çıkarsa bilemiyorum:)
  ***
  Bunlar başka bir şey gibi görünüyor. Antoryum tohumları ilk çimlendiklerinde nasıl görünür şu sayfada görebilirsiniz: http://www.celkau.in/Crops/Ornamental%20Crops/anthurium.aspx#5

 280. Ali, Samsun dedi ki:

  Hediye anthoryum geldi. Çok güzel kırmızı çiçekleri vardı. Daha sonra yapraklarında kuruma köklerinde çürüme başladı. Çiçek ölmeye başladı. Yapraklarından ve köklerinden örnek alıp zirai ilaç satıcısına gittim. Kök çürüklüğüne ilaç olduğunu ancak bir saksı olduğu için değmeyeceğini söyledi. Mantari hastalık olduğunu söyledi. Bunun üzerine bir saksı için ne yapmamız gerektiğini düşündük ve saksıyı ve toprağını değiştirmeye karar verdik. Benim fikrim olarak saksı değiştirirken kökteki çürükleri tamamen temizledim ve spreyle göztaşı içeren suyla dezenfekte ettim. Saksı değiştirirken kardeşlerini de ayrı saksılara diktim. Şu anda 5 tane oldular ve yeni yapraklar vermeye başladılar. Sağlıklı görünüyorlar.

 281. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Üç yıldan fazla bir zamandan beri baktığım antoryumun gövde boyu 50 cm yi geçti. Boyunu kısaltmak istiyorum. Hem de biraz dinlenmesinin faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yukarıda anlattığınız gibi mayıs başlarında saksı yüzeyinden birkaç göz bırakıp kalanını kesmek istiyorum. Gövdeyi kesince toprak ve saksı değişimi de yapmak uygun olur mu? Kök budaması yapmalı mıyım? Tavsiyeleriniz nelerdir?
  ***
  Bence köklerini hiç rahatsız etmeyin. Eğer kökler saksıyı çok sıkı bir şekilde doldurmuşsa, kökleri hiç rahatsız etmeden, toprağını hiç dağıtmadan az farkla geniş bir saksıya aktarın ve kenarlardan toprak ilave edin. Kökler fazla çoğalmamışsa bu yıl da aynı saksıda kalsın. Kestiğiniz parçalardan yeni antoryumlar üretebilirsiniz.

 282. Kübra Kaya dedi ki:

  Merhabalar antoryum çiçeğim odamda olduğu süre zarfında diğer iki menekşemi öldürdü. O gelmeden önce menekşelerim çok iyiydi. Bu çiçek diğer çiçekleri öldürüyor mu?
  ***
  Öyle bir şey yok. Başka sebeplerle ölmüşlerdir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)