Apostasioideae

Apostasioideae Orkidegiller familyasının alt familyalarından biridir. Orkidegillerin alt familyalar sıralamasında ilk sıradadır. Neuwiedia ve Apostasia olmak üzere halen varlığını sürdüren iki cinsi vardır. Ve bu cinslere bağlı 15 orkide türü alt familyanın tümünü oluştururlar. Neuwiedia cinsinin 9 türü, Apostasia türünün ise 6 türü var (gerçi 8 olduğu da iddia edilir). Güneydoğu Asya, Avustralya’nın kuzeyi ve Japonya arasında bulunurlar.

Toprak orkideleridirler. Fakat diğer toprak orkidelerine hiç benzemezler. Normal köklere sahip olup yumruları veya rizomları olmaz.

Diğer tüm orkide türlerine göre, bu gruptan olan 15 veya 17 tür ilkel yapılıdırlar. Yani evrim sürecinde diğerleri çeşitli derecelerde epeyce farklılaşmışlar ama bu türler çok az farklılaşmıştır.

Apostasioideae türlerinde temel faklılık çiçeklerinde üç erkek organ bulunmasıdır. Yaprak vermeleri ve çiçek açmaları özelliklerine örnek olarak bir resim:

Orkidegiller familyasının Apostasioideae alt familyasından bir tür Neuwiedia griffithii..

Neuwiedia griffithii

Orchidaceae familyasının tam olarak 5 alt familyası vardır. Ve bu söz konusu alt familyanın diğer tüm alt familyaların ilki olmasının anlamı ve önemi şudur:

Orkidegillerin diğer alt familyaları evrim sürecinde Apostasioideae’e göre ataların özelliklerinden biraz daha uzaklaşmıştır. Bununla beraber bu alt familyanın orkide türleri diğer orkidelerin atalarından olma özelliği taşımazlar. Sadece aynı atalardan gelmede ortak özellikleri var. Biyologlar ve botanstler için orkidelerin evrim süreçlerini takip edebilmede önceki atalar hakkında daha iyi sonuçlar çıkarmak için önem taşırlar.

Bu sayfayı hazırlamada baş vurduğum kaynak: Wikipedia, Apostasioideae

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.