Aptenia cordifolia, kalp yapraklı buz çiçeği

Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) familyasının yaprakları pırıltılı ve kalp şeklinde olan güzel bir türüdür. Son derece zarif ve narin gelişim göstermesine rağmen şiddetli sıcağa, kızgın güneşe ve susuzluğa müthiş uyumludur. Ana vatanı Güney Afrika’dır.

Özellikleri

Bu bitki güneşin sıcağın bitkisidir. Buz çiçeği denmesinde buzla alakası belki yapraklarının ışıltılı olmasındandır.

Çiçeklenmesi: Güneşi ve sıcağı iyi alırsa o derece çok çiçek açar. Canlı renkte yıldız gibi çiçekleri pembe – eflatun arası bir renktedir (magenta rengi).  Kırmızı çiçek açan Aptenia ‘Red Apple’ kültivarının yaprakları tam kalp şeklinde olmaz ama daha yaygın yetiştirilir.

Yapraklar: Succulent özellikli yaprakları şiddetli güneşe ve susuzluğa küçükleşip kalınlaşarak inatla dayanır. Az güneşli ve sulak yerlerde ise yapraklar biraz irice, yemyeşil, üzerine ince toz şeker serpilmiş gibi pırıl pırıl görünür.

Gelişim hızı: Kalp yapraklı buz çiçeği çok hızlı gelişir. Sürekli dallanıp budaklanarak toprak yüzeyinde her yere dağılır. Hatta kalp yapraklı buz çiçeği dış kabuğu fazla pütürlü olan ağaçlara 1-2 metre kadar tırmanır. Tırmanırken bol bol yan dallar vermeyi, yığınlar oluşturmayı ihmal etmez.

Soğuğa dayanıklılık: Kış soğuklarına -7C dereceye kadar rahat dayanır. En fazla -12°C dereceye kadar soğuk olan yerlerde ise kışın ciddi zarar görür ama ölmez.

Kullanım: Bahçelerde ve mezarlıklarda yer örtücü olarak, balkonlarda sarkıcı saksı bitkisi olarak kullanılır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Kalp yapraklı buz çiçeği neredeyse hiç bakım istemeyen bitkilerdendir. Arsızca hızlı ve bereketli gelişimini istiyorsanız fazla susuz bırakmayın. Kendi halinde uslu uslu yaşamasını istiyorsanız hemen hiç sulamasanız daha iyi olur.

Koyu gölgeli loş yerler haricinde az güneş veya direkt güneşi almayan güçlü aydınlık yerlerde sorunsuz gelişir. Tam gün güneşe de tamamıyla uyumludur. En çok yarı gölgeli yerleri sever. Güneşten mahrum kalırsa hiç çiçek açmayabilir.

Toprak seçmez. En arsız gelişimi asitli ve nötr topraklarda olur.

Çoğaltılması

Tohumla: Çevreye döktüğü tohumlardan kendi kendine fideler türer. Bunları alıp istediğiniz yerlere dikebilirsiniz. Eğer buz çiçeği tohumları edindiyseniz toprağa belli belirsiz gömüp güneşten uzun süre ısınacağı bir yerde bulundurarak sık sık sulayın. Tohumlar çimlendiklerinde sulama sıklığını en aza indirin.

Çelikle: Bunun için dallarını alıp dişli kum içine dikin. Kum her kupkuru olduğunda sulayın. 1,5 ay sonra yeterince köklenmiş olurlar. O zaman buz çiçeği fidelerini esas yerlerine dikin.

Kökten ayırmayla: Kalp yapraklı buz çiçeğinin dallarının toprak yüzünde ilerlerken toprağa değen yerlerinden toprağa sıkıca kök salma özelliği vardır. köklenmiş dalları keserek alabilirsiniz. İstediğiniz yere doğrudan dikin.

Fotoğraflar


'Aptenia cordifolia, kalp yapraklı buz çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hulya - Tokat dedi ki:

  Çok fazla güneş alan camekanlı balkonda durabilir mi?
  ***
  Evet, bizim balkon da camekanlıdır çok güneş alır. Aptenya burada fazlasıyla arsız gelişiyor.

 2. Zehra, Kastamonu dedi ki:

  Bu çiçeğin fidesini nerede bulabilirim?
  ***
  Kolay kolay bulamazsınız. Belediye fidanlıklarına bakın. Mezarlıklarda da fidelerinde satanlar olabiliyor. O da olmazsa mezarların üzerine ekili olanlardan bir iki parça alabilirsiniz.

 3. Biricik, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçekten bende 3 saksı var. Çok güzel açtılar uzadılar maşallah. Neredeyse 8 ay olacak hiç çiçek açmadı. Nedendir aceba? Yoksa baharda mı açıyor?
  ***
  Yeterince güneş alırsa şimdi çiçeklenmeye başlar sonbahara kadar devam eder. Üzerine yakıcı güneş ne kadar çok gelirse buz çiçeği o kadar çok çiçek açar.

 4. Konul, Bakı dedi ki:

  Bugun bu cicekten birkac celik aldim. Direkt torf mese topragi karisimli bir saksiya dikip sulayip bahcede gun alan yere koydum. Acaba koklenirler mi?
  ***
  Evet köklenirler. Ben de yapmıştım olmuştu.

 5. Erman, Samsun dedi ki:

  Buz cicegimde pamuklanma ve yapraklari yapis yapis oldu nedendir?
  ***
  Bakın şu sayfada açıklamalar var: https://azbitki.com/bitler

 6. Seher, Eskişehir dedi ki:

  Bu cicegi cok istiyorum. Mezar mi gezmem lazim? :)
  ***
  Belediye fidanlıklarında satıyorlar ama bu mevsimde satarlar mı bilmem. Ayrıca Eskişehir’de kışın eğer dışarıda olacaksa hiç tavsiye etmem çünkü oranın kış soğuklarına kesinlikle dayanamaz.

 7. Şeyda B. -istanbul dedi ki:

  Geçen yıl yaz aylarında 5-6 adet buz çiçeği aldık. Büyük saksıya diktiklerimiz bu sene çok güzel büyüdüler çiçeklendiler. Küçük saksıdakinin yaprakları pek büyümedi ama epey uzadı. İki gündür büyük saksıda olanların yaprakları bembeyaz oldu. Sararıyor ve dökülüyor. Acaba beyaz sinekler yüzünden mi? Yoksa bir hastalık mı var?
  ***
  Yıllardır balkonda yetiştiriyorum. Hiçbir hastalıklanmaya rastlamadım. Beyaz sineklerden görüyorsanız onlar zarar vermiştir. Görmüyorsanız büyüteçle inceleyin. Gözle görülmesi zor örümcek bitler musallat olmuşsa mahvederler.

 8. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  Buz çiçeğin sıcağa ve susuzluğa dayanıklı olması sebebi ile babamın mezarına dikmek istiyorum. Mart ayı içerisinde dikmem uygun olur mu? Mezarı tam örtmesi için kaç adet fide gerekli olur?
  ***
  Mart sonunu beklemek daha iyi. Kaç fide gerekeceğine gelince, toprağın durumuna göre değişir. Bazı topraklarda çok azgın büyüyor. Biraz da yağışlara bağlı. Şimdilik 40cm ara ile dikin. Haziran başına kadar ara boşluklar kapanmazsa aralara da dikersiniz.

 9. Seda Doğanay dedi ki:

  Benim buz çiçeğimin çiçekleri soldu ve kurudu ama yaprakları hala yeşil. Acaba tekrar açar mı?
  ***
  Evet yaz boyu hiç çiçeksiz kalmaz.

 10. Derin, İzmir dedi ki:

  Buz çiçeğim yaklaşık 1 yıldır güney cephe balkonumda. Yaklaşık 3 aydır yaprakları sararıyor. Bitkimin yaprakları açık yeşil oldu. Üzeri pembe çiçeklerle dolu. Sorun yapraklarda. Sulama, güneş gibi faktörlerde bir değişiklik yapmadım.
  ***
  Bitlenme var mı iyice kontrol edin. Susuz bırakmıyorsanız ve bit problemi de yoksa problem toprakla ilgilidir. Hemen toprağını değiştirmeniz gerekiyor.

 11. Şahin, İzmir dedi ki:

  Buz çiçeğinden küçük (Orta boy ile küçük saksı arasında saksılar) saksılara kaç tohum ekmek gerekir? Çiçekçi küçük bir saksı için 200 tohum ekilmeli dedi ama bana fazla gibi geldi.
  ***
  Aptenia cordifolia tek tohum çimlendikten sonra bitki tek başına koca bir saksıyı adam akıllı doldurabilir. Ama yine de çok kısa sürede sıkı bir yer örtücü olsun diye ve yaz boyunca hiç bakım yapılmayacak mezar gibi yerler düşünülerek fideler 20cm ara ile dikilmeli diye tavsiye edilir. Çiçekçi ne demek istemişse ya hiç bilgisi yok ya da ne demek istediğini anlatamamış. Belki tohumların ilk çimlendirilmesinden bahsetmiş olabilir. Daha sonra onları gerektiği gibi dağıtırsınız diye.

 12. Şahin, İzmir dedi ki:

  Ben bu çiçeğin tohumunu anaokulu öğrencilerine tohumdan çiçek yetiştirmeyi göstermek için aldım. Orta boya yakın 21 adet saksıya çocuklar kendileri eksin ve görsünler istedim. Ama çiçek ekme konusunda deneyimli değilim. Çiçekçiye de bu açıklamayı yaptım. Bana bir saksı için 200 tohum gerekir dedi. Çocuklar büyütecek ve gözlemleyecekler bunu. Acaba bir saksıya kaç tohum ektirsem zorlanmadan büyütürler? Bir de Aralık ayında ekileceği için sorun olur mu?
  ***
  Madem eğitim, deneme ve gözlemleme amaçlı o halde mesela 10cm genişliğinde bir saksıya 5-6 tohum yeter. Aslında sadece bir tane gerekir ama her tohumun çimlenmeme riski de düşünülmeli ki çocuklar hayal kırıklığına uğramasın. Onun için saksı başına en az 4, en fazla 10 gibi ayarlamalısınız.

 13. Ilya, İran dedi ki:

  Acaba saksının büyüklüğü ne kadar olmalıdır?
  ***
  Önemli değil. Derin olması da gerekmez. Yayvan bir saksıda yetiştirebilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)