Bantam (cüce) tavuklar

Cüce, bodur, minyatür tavuklara bantam denir. Bu kelime Endonezya’da bir şehrin adıdır. Avrupalı denizci tüccarlar cüce tavukları ilk orada görüp aldıkları için onlara Bantam Tavukları demişler. Böylece sonradan tanınan ya da melezleme çalışmalarıyla sonradan ortaya çıkarılan diğer bütün cüce ırklara ve tiplere de genel anlamda Bantam denir olmuş.

Bantam tavuklar ikiye ayrılır

Gerçek bantamlar: Herhangi bir normal ırkın küçük örneği değildir. Başlı başına apayrı tavuk ırklarıdır. Zebrit, Pekin, Serama gibi. Bunların büyük örnekleri yoktur.

Filan ırkların bantamları: Her tavuk ırkının aynısı ama daha küçük yapılı bir alt ırkı insanlar tarafından oluşturulabiliyor. Bir bantamın filan ırkın bantamı kabul edilmesi için esas ırkın 1/5 ya da 1/4 kadar küçük bir modeli olarak tüm özelliklerini göstermesi gerekir. Bunlara bantam kelimesinden ziyade filan ırkın minyatürü gibi isim verenler var.

Minyatür bantam tavuklar

Cüce (bantam) bir koşin çifti

Bantamların tercih sebepleri

— Süs tavuklarında küçük ebatlar tüyleri daha çarpıcı renklerde gösteriyor. Bunları tavuk değil de süs kuşlarıymış gibi yetiştirirler.

— Horozları saldırgan bantam ırklar komik bulunuyor. Her şeye öfkeyle tepki verirler. Hep kabadayı gibi dolaşırlar.

— (Eskiden) İngiltere’de ve çevre ülkelerde eski İngiliz dövüş ırklarından bantamlar makbul idi. Dövüşlerde fazlaca çevik davranır, çok gözüpek, cesur olurlardı. Horoz dövüşleri yasaklanınca o ırklardan süs tavukları ve etlik tavukları türetmeye yöneldiler. Orijinal nesilleri de hala korunmaktadır.

— Etlik tavukların bantam çeşitlerinden pişmiş bütün bir bantam tavuk bir kişinin bir öğünlük / bir porsiyon yemeğidir. Son yıllarda (hobi tarzı yetiştiricilikte) etlik ırkların bantamlarına rağbet artıyor. İngilizler (hobi olarak) Cornish bantamlarına ağırlık vermeye başladı. Kendileri bahçelerinde en sağlıklı şekilde yetiştirir, kesip kesip yerler.

— Yumurta tavuklarından bantamların yumurtaları da küçük olur. Her şeyin küçüğünü sevenlere..

— Bantamlar büyük ırklara göre daha kolay, daha sık gurk olurlar. Bazıları mevsim bile tanımaz. En olmayacak zamanda, aralık ayının sonunda gurk oldukları bile görülür. Fazlaca küçük yapılı bantam ırklar güvercin, keklik vb. kuşların yumurtalarından civciv çıkarmak için özellikle kullanılır.

Normal tavuklarla aynı bakım mı gerekiyor?

Bantamların proteinli yiyeceklere daha fazla ihtiyaçları olduğu görülmüş. Proteinsiz veya çok düşük proteinli yemlere talim ettirirseniz ömürleri çok daha kısa olur. Sağlık kaliteleri düşer. Onun için her mevsimde proteinli yiyeceklerden vermeyi ihmal etmeyeceksiniz (⇒ yardım konusu). Özellikle de yumurtluyorlarsa daha dikkatli olacaksınız.

Bahçelerde iyi korunmaları gerekir. Kedilere, martılara, hatta kargalara kolayca av olabilirler. Cüce tavuk besleyecekseniz önceden her türlü tedbiri hazırlamanız gerekir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.