Barok Benjamin

Bu kültivar (barok benjamin) Japonya’da oluşturulmuş. Yaprakları tuhaf çekilde kıvrık ve parlaktır. Dalları ince ve zariftir. Dünya çapında hakkında pek fazla söz edilmediğine göre henüz çok yeni olduğu kesin. Bilimsel adı Ficus benjamina ‘Baroque’ şeklinde yazılır.

Ficus benjamina 'Baroque' - barok benjamin

Ficus benjamina ‘Baroque’ yetişmesi, bakımı aynen Benjamin‘de olduğu gibidir. Kullanımı da aynı. Yani salon ve ofisler için parlak yaprakları ve zarif dallarıyla şık görünümlü bir süs ağacı.

Ficus benjamina türünden Japonya’da türetmişler. Bildiğimiz benjaminden pek bir farkı yok. Sadece yaprakları kıvrık kıvrık, hepsi bu.

Salon ve ofislerde Ficus cinsinden tür, hibrit ve kültivar iç mekan süs bitkilerinin tümü genellikle aynı havadarlık şartlarını isterler. Yani bunlar hava akımlarına çok fazla ihtiyaç duyarlar.

Ficus cinsinden Benjamin ve benzeri küçük yapraklı tür ve çeşitler salonlara yapraklarının olması gereken şeklinin devamı açısından büyük yapraklılara göre daha uyumludur. Çünkü direkt güneş bunlarda yaprak güzelliği için şart değil. Ama mesela yine Ficus cinsinden olan kauçuk bitkisi (Ficus elastica) eğer yeterli süre direkt güneş almazsa yeni gelişen yaprakları kenarlardan aşağı-içe kıvrılk olur. Ayrıca yeterli büyüklüğe de erişmeler. Yani yapraklar hem kıvrık ve çirkin hem de gereğine göre bir hayli küçük gelişir. Ama Benjamin gibi küçük yapraklı Ficus çeşitlerinde bu tip bir problem söz konusu değildir.

Dolayısıyla barok benjamin daha doğrusu Ficus benjamina ‘Baroque’ küçük yapraklılardan olup salonlarda direkt güneş almasa bile gayet güzel yetişecektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Barok Benjamin' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Beliz, Ankara dedi ki:

    Merhabalar, Benjamin bitkisini bulmak kolay ama Barok Benjamin ben göremedim hiçbir yerde. Nerede bulabileceğime dair bir öneriniz var mı?
    ***
    10 ay önce epeyce araştırmıştım. Henüz yeni türetilmiş bir kültivar. Dünya çapında süs bitkileri sektöründe yayılması ve Türkiye’ye de gelmesi ne kadar zaman alır bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.