Orkide ağacı, Bauhinia monandra

Çiçeklerini benzetip orkide ağacı demişler. Baklagillerden bir bahçe süs birkisidir. Küçük yapılı bir ağaçtır.

Çiçeklerini benzetip orkide ağacı demişler ama orkidelerle bir ilgisi yoktur. Baklagillerdendir. Aslında tek bir tür değil. Orkide ağaçları demek daha doğru olur. Bir gurubun ortak adıdır. Yani cins (Bauhinia cinsi).

Bunların arasında en tanınmışı, orkide ağacı denince ilk akla geleni Bauhinia monandra türüdür. Bunun bir adı da pembe orkide ağacıdır. Bu sayfanın konusu.

En fazla 10 metre yükselebilen küçük yapılı bir ağaçtır. Çalı türlerine girmez. Ama kışın soğuktan zarar görüyorsa daima çalı formunda kalır. Aldığı güneş şiddetine (daha doğrusu güneş yetersizliğine), suya ve toprak özelliğine göre tırmanıcı gibi gelişebilir, bir destek olmadan dik duramayabilir.

Orkide ağacıOrkide ağacı kışın don olaylarının çok nadir görülüp çok kısa sürdüğü memleketlere uygundur. Duruma göre kışın ya dalları daima büyük zarar görür, her yıl dipten yeni sürgünlerle çalı gibi yaşar gider.. ya da kışın hayatta kalamaz. Güney Ege kıyı kesimlerinin ve Akdeniz kıyı bölgelerinin çoğu yerleri tam güvenlidir. Buralarda biraz verimli olan bahçelerin toprakları orkide ağacına yeterli özelliktedir.

Nisan – haziran ayları civarında çiçekli olur. Orkide benzeri çiçekleri ilk gün soluk sarı olup ertesi gün pembeleşir.

Budama istemez. Eğer gerekli görürseniz çiçek açtıktan sonra budamalısınız.

Asitli toprak istiyor. Kökleri topraktan demir almada çok beceriksizdir. Orkide ağacı alkalinli toprakta mutlaka demir şelat takviyesi ister yoksa kloroz sorunu başgösterir.

Yaz boyunca düzenli sulama ister. Kışın da fazla susuz kalmaması gerekiyor.

Orkide ağacının çoğaltılması dallarından her türlü » çelikle çoğaltma yöntemine göre yapılabilir. Tohumla çoğaltılmasına gelince: Tohumlar biraz kış üşümesi istiyor. Zaten kuru saklamaya gelemezler. Hemen ekmelisiniz. Sonraki ilkbaharda çimlenirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: |


'Orkide ağacı, Bauhinia monandra' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Murat D. -Antalya dedi ki:

  Bu ağacın çiçeklenme süresi ne kadardır? Acaba bütün yaz çiçek açar mı?
  ***
  Bildiğim kadarıyla sadece kış sonu / bahar başı döneminde çiçek açıyor.

 2. Ramazan, Düzce dedi ki:

  Yukarda yazmış olduğunuz orkide cinsinin tohumunu aldım . Satıcı bu bitkinin sıcak iklim bitkisi olduğunu fakat donlarda dayanabileçeğini ısrala söyledi. Sitelerden baktığımda bu ağaçların 0-47 derece aralıklarına dayanabildiklerini ağaçlarnet söylüyor. Ne dersiniz?
  ***
  İstanbul’da bile kış soğuklarına dayanabilmesi zor. Düzce’de imkansız. Satıcılara danışırsanız daima yanlış bilgi alırsınız. Ayrıca dediğiniz gibi bir orkide cinsi değildir. Alakası bile yok.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Yuvarlak tohumlar elde ettim. tıpkı yaşça mercimek gibi. Ne zaman ekilir?
  ***
  Bulunduğunuz yerin iklimine göre değişir. Mesela Akdeniz kıyılarında iseniz ekim ayı buyunca ekebilirsiniz. Kısa sürede çimlenip büyümeye başlarlar. Güneye bakan cephede uzun süre güneş alacağı yerde kışın bile yavaş yavaş gelişebilir veya gelişemeseler de kış soğukları etkilemez. İlkbaharda kaldıkları yerden büyümeye hızla devam ederler. Tohumları ilkbaharda da ekebilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)