Begonvil

Hızlı gelişim göstermesi ve bol bol çiçek açmasıyla sevilen begonvil Nyctaginaceae familyasından olup gece sefası ile akrabadır. Cins olarak bilimsel adı: Bougainvillea.

Klasik begonvil

Genel özellikleri

Begonvil cinsinin birkaç türü ve bunlardan türetilmiş pekçok hibrit ve kültivarları var. Türlerinin, hibtlerinin ve kültivarlarının isimlerinden ziyade gelişim tarzları ve renkleriyle tanırız. Mesela tırmanıcı, çalı ve bodur (cüce) gibi. Akdeniz ülkelerinin tüm deniz kıyısı yerleşim yerlerinde yetiştirilmesi gelenekselleşmiştir. Fakat esas anayurdu Güney Amerika kıtasının orta ve kuzey tropikal kesimleridir.

Bodurları dahil her tip begonvile devamlı çiçek açan süs ağacı formu vermek mümkündür. Detaylarını aşağıda kendi başlıkları altında yazdım.

Begonvil ne zaman çiçek açar?

Begonvilin renkli ve uzun süre solmadan dayanan çiçekleri aslında çiçek değildir. Bunlar çiçek kılıflarıdır. Gerçek çiçekleri küçüktür ve renkli kılıfların içinde üçer tane açar. Bir veya birkaç günde solarlar. Canlı renklere sahip kılıflar ise haftalar boyunca güzelliğini korur.

Çiçek açma zamanı değişir. Bir başlarsa sonbahara kadar süreklidir. Mesela klasik tip begonvil ilkbahar ortasına doğru erkenden çiçeklenmeye başlarken diğer gösterişli çeşitler biraz daha geç kalabiliyor. Erkenci olmaları biraz da önceki yıl dallanıp budaklanmış ince dalların kışı sağ salim atlatmalarına bağlıdır. Ve bu konuda eski klasik begonvil daha başarılıdır.

Herhangi tip bir begonvilin çiçek açma yaşına gelince, bu tamamıyla nerede nasıl yaşadığına göre değişiyor. Bahçede toprağını çok sevmiş olan bir begonvil (bodurları değil diğer tipleri) ilk diktiğiniz zaman çiçekli olsa bile sonraki yıl hızlıca gelişip gösterip anca yaz sonunda veya sonbahar başında uçlardan seyrekçe çiçek açmaya girişir. Havalar biraz soğuyunca gelişim durur. Sonraki yıl daha güçlü gelişir ve sonuç yine aynı olur. Yorulup sakinleşmesi gerekir. Bunun için ise ya hiç budamayacaksınız ya da susuz bırakacaksınız. Başka çare yok.

Saksıda olunca köklerin yeri sınırlı olduğundan bol bol çiçek açar.

İklim uyumu

Begonviller kış soğuklarına pek dayanmaz. Soğuğa dayanıklılığı -1°C derecedir. Klasik begonya (Büyükada begonyası) biraz daha dayanıklıdır. Yerine alışıp orada güçlendikten sonra -6°C derece soğuklara, ama kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartıyla sadece birkaç saatliğine dayanır. İstanbul’da (merkez bölgesi ve Adalar) ve İzmir’de kuzeyli yönlerden gelen rüzgârları direkt almayan yerlerde klasik begonya bahçelerde sorunsuz yetişir. İlk iki yıl kış koruması yaparsanız sonra korumaya pek fazla kalmaz. Kuzeyli rüzgârlara açık cephelerde sıfır derece soğukta bile her yıl toprak dışı tüm dalları donup kuruma riski var. Dikeceğiniz cepheye dikkat edin. Tedbir için don olayı olacak günlerde özellikle ana gövdeyi, sonra mümkünse ana gövdeye yakın dalları naylonlarla sarmak gerekir.

Güvenli yerler

Genel açıdan, tüm begonvil çeşitlerine Türkiye’de tam güvenli yerler yok gibidir. Belki tek istisna Alanya’dır. Diğer biraz olsun güvenli yerlerde (Bodrum, Didim, Datça, Antalya kıyı kesimi vb) ortalama on yılda bir begonvilleri toprak hizasına kadar kurutup sıfırlayacak don olayları yaşanır. Buralarda ısı sıfırın altına düştüğü günlerde begonvilleri direkt rüzgardan koruyacak kadar sarıp sarmalama yeterli olur. Yalnız, binaların güney cephelerindeki begonvillere hiçbir koruma gerekmez.

Gelişim tarzlarına göre begonvil çeşitleri

Sarmaşık (devleşen), çalı tipi ve bodur olmak üzere başlıca üç tipten bahsederler. Fakat ben sürekli çalı şeklinde kalan begonvil görmedim. Hatalı gözlemler sonucu yanıldıklarını düşünüyorum. Mesela sarmaşık begonvil toprağını sevmezse veya susuz kalıyorsa devleşmez, çalı tipi gelişir. Boyu 3 metreyi geçmez. Bol bol ince dallar geliştirir. Bodur begonvil ise hem toprağını sever hem susuz bırakılmazsa ve budama yapılmazsa o da aynen bu şekilde gelişecektir. İşte böylesi durumlar karşısında begonvillerin bir de çalı formlu çeşitleri olduğunu sanmış olabilirler.

 Sarmaşık begonvil

Liana – asma tarzında ve çok hızlı gelişen begonvillerdir. Gelişimi çok hızlıdır ama saksıda alıp da bahçeye diktiğinizde ilk bir veya iki yıl oldukça sakin durur. Sonra onu artık kimse tutamaz. Devleşir gider. Sadece bir yaz boyunca 4 metre gelişim gösterir. Bunlar devleşme sürecinde de çiçek açıyor ama klasik begonvil farklı. Eğer hızını alamazsa ne yaparsanız yapın çiçek açmamada inatçı davranır. Problem köklerin çok güçlü ve çok sağlıklı olması ve dalları beslemede (özellikle su yetiştirmede) asla sıkıntı çekmemesidir. Böylece hızını alamayıp sürekli kalın dallar uzatır durur. Çözüm sulamayı bırakmaktır. Bu mümkün değilse ya hiç budamayın ki yorgun düşsün ya da yok edin.

Begonvillerin azgınca devleşme eğilimde bulunmasına başka bir etken ise kışın donması, tüm dallarını kaybetmesidir. Toprak altındaki kökleri sapasağlam durur. Yaza doğru akıl almaz bir güçle yeni dallar geliştirir ve sonbahara kadar ortalama 3 ayda en az 4 metre, kök gücüne göre 6-7 metre uzar. Bu durumda hızını alması üç yıl ister.

Sarmaşık begonvillere ağaç biçimi vermek

Sadece 2 yılda veya en geç 4 yılda kolaylıkla mümkündür. Ama sonrasında biçimini korumanız için ilkbahardan yaz sonuna kadar sık sık budamalar yapmak zorunda kalırsınız. İşin bu kısmı zor ve zahmetlidir. Yoksa her yöne yüzlerce upuzun dalları çevreye uzatır. Dallar kavisli bir hal alıp yerlere iner. Aslında sadece çim alandan ibaret çok geniş bir bahçenin tam ortasında uzaktan bakınca muhteşem güzel görünür. Ama felaket derece dikenli dallar karmaşası haline gelir. Her yaz hiç ihmal etmeden ara sıra budamak zorundasınız.

Bodur begonvil

Büyük tip begonviller de küçük halde çiçekli halde saksılarda satılır. Öte yandan bodur begonviller bahçede dikili olunca 4-5 metre kadar büyür. Peki bodur mu değil mi nasıl anlarız? Şöyle: Bodur begonvillerin dalları genelde yeni filizlenmiş ve neredeyse hiç uzamayan, birkaç yapraklı 1cm gibi kısacık dallarla sıkıca kaplıdır. Öyle ki yaprak yoğunluğundan dallarını göremezsiniz. Çiçekleri hep dalların en uçlarında, dal ile sıkıca yakın gibi açar. Büyük tip begonvillerin dalları mini filiz dallarla kaplı olmaz ve çiçekleri uzunca çiçek sapları ucunda dağınık halde açar. Başlıca farklar bunlardır.

Cüce (bodur) begonvil

Bodur begonviller yavaş gelişir. Bahçeye dikmişseniz ve yerini sevmişse, yaz boyu susuz bırakmadığınız takdirde birkaç yıl içinde 5m kadar uzar. Sonra olgunlaşmasını tamamlamış bir ağaç gibi sabit kalır. Zaten azgınca büyüme özelliği yoktur. Sürekli küçük halde tutmak için kışın donmaktan korumanız ve hemen hiç budamamanız gerekir. Eğer kışın dallar donup kurursa yaza doğru kökten eskisinden çok daha güçlü ve çok daha hızlı gelişim gösterecek olan yeni bir ana gövde çıkarır ve kışa kadar ortalama 2m uzar. Halbuki yaşlanan ana gövdeye sahip bir cüce begonvil 1m civarlarında kalıp sürekli dallanıp budaklanma çabalarıyla bol bol çiçek açar durur.

Bir bodur begonvile ağaç formu vermek

Hem kolaydır hem de sonrasında biçiminin korumak pek gerekmez. Ana gövde uzadıkça en alt dallarını budayın. Ama tepede daima çok dal kalmalıdır ki ana gövde kapkalın ve güçlü gelişebilsin. Budamaları sadece ilkbahar başında yapın. Hayalinizdeki şekil ve boy ne kadar ise, ana gövde ve tepe taç kısmının boylarını düşünün. Ana gövdenin çıplak (yan dalsız) kısmı en az 1 metre, en fazla 2,5 metre olmalıdır. Tepe dallı budaklı taç kısmını istediğiniz şekilde şekillendirirsiniz. Son halini alması belki 3 yıl, belki 5 yıl sürer. Yazın sık sık sularsanız 3 yılı geçmez. Son halini alınca artık sabit bir ağaç gibi hayatına devam eder. Fazla budama istemez. Zahmeti yoktur. Biçimini korumanız için ara sıra tepe kısmında ufak tefek budamalar gerekir.

Begonvil bakımı, yetiştirmede incelikler

Çok iyi güneş alan yerleri sever. Özellikle de öğleden sonra güneşini daha çok sever. İstanbul’da batıya, güneybatıya ve en iyisi güneye bakan cephelerde yetiştirmeniz gerekir. Güneye bakan cepheler hem kış soğuklarından hem ilkbahar ve sonbahar serinlerinden daha az etkilenir.

Begonvil pH 6 – 7 arasındaki az asitli ve nötr toprak istiyor. Öyle denir ama pH 7.5 ve daha fazla olan Ege topraklarında sorunsuz gelişmekteler. Deniz suyunun etkilediği tuzlu topraklara tam uygundur.

Burada bahçede yetiştirmek hakkında bir şey dememe gerek yok. Sadece bahçeye ilk dikerken sakın köklerini bulunduğu topraktan çözmeyin. Sonrası basit. Özellikle ikinci yıldan itibaren süratle büyür gider.

Bahçelere dikilen begonviller gübre istemez. Ancak bahçeye yeni bir begonvil fidanı dikerken açacağınız çukurun en dibini gübrelemeniz çok iyi olur. Kompozit gübre ya da koyun-keçi gübresi, hatta kuş gübresi bile uygundur. Gübrenin üzerini 10cm kadar toprakla örttükten sonra üzerine fidanı oturtup gübresiz toprakla çukuru kapayın ve bol bol su dökerek sulayın. 3-4 yıl sonra cılız kalırsa (ki böyle bir şey genellikle olmaz) gübre verin. Begonvil gübreye çok iyi cevap verir.

Saksıda begonvil yetiştirmek

Çok küçük tutmak isterseniz bodur (cüce) begonvilleri tercih etmelisiniz. 2-3m gibi olmasının sakıncası yoksa büyük tipler de saksıda yetiştirmeye gayet uygundur. Orkide toprağına veya özel kaktüs toprağına saf torf karıştırmayı tavsiye edenler var. Sonra da devamlı bitki besini gerekir böyle güçsüz bir toprakta. Ama bu aslında büyük tip begonvilleri bonsaileştirme ve hep çiçeklenmeye yönlendirme amaçlıdır. Yani aslında begonvilleri her türlü toprakta yetiştirmek mümkün.

Saksıda 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı uygundur. Yazın sürekli şiddetli sıcak olan memleketlerde, yaz-kış sürekli dışarıda güneş altında duracağından dolayı büyük saksı kullanın. Toprağını ise arazi toprağı + torf toprak karışımı olarak ayarlayın.

Sulama, besin-gübre verme

Yaz günlerinde toprak ıslaklığını yitirip biraz da nemini kaybedince sulamalısınız. Diğer zamanlarda toprak neredeyse kupkuru olmadıkça sulamayın. Düzenli sulanan, hiç susuz bırakılmayan begonviller çiçek açmayabilir. Sulamaları daima saksı altından dışarı su sızmasına yetecek kadar bol su ile yapın. Saksıdaki begonvilin toprağı besleyici değilse ilkbahardan yaz sonuna kadar her dört sulamada bir suyuna bitki besini karıştırın. Besin genel amaçlı veya çiçek amaçlı olmalıdır.

Saksı-toprak değiştirme

Zamanı haziran ayının ilk yarısıdır. Daha erken davranmayın. En geç ağustos başına kadar yapabilirsiniz. 3 yılda bir yapmanız uygundur. Köklerini eski toprağından fazla çözmeyin. Saksıdan toprağıyla kalıp gibi çıkarın. En kenarlarda ve en alttan az miktar toprak dökün. Veya hiç dokunmayın. Toprağın köklerden tamamen dökülmesi kötü zarar verir. Az farkla biraz büyük saksıya yeni toprak ilavesiyle yerleştirin ve sulayın.

Susuz bırakmak begonvilleri çiçek açmaya teşvik eder mi?

Hem evet hem hayır. Aslında bütün mesele dallarının köklere göre azlığı veya çokluğuyla ilgilidir. Kökler dalları fazlasıyla rahat besleyecek kadar gelişmiş güçlenmiş ise ve dallar hatalı budamadan ötürü genç dallar ise işte bu iki sebep bir arada olunca çiçek açmaz. Suyla direkt bir etkisi yok yani. Yine de hızlı gelişen begonvillere su sıkıntısı çektirmek iyi olur. Çok da susuz bırakmayın. Yapraklar pörsürse sıcak rüzgarlar pörsük yapraklara fena zarar verir.

Begonvil budama

Sarmaşık begonvillere budama gerekiyorsa ağustos başında yapın. Yeni filizler verir. Büyük bir güç ve hızla yeni dallar uzar. Bunlar sonbahar soğuklarına kadar hızını alıp yorgun düşerler. Sonraki baharda bol bol çiçeklenirler. Kış sonu / bahar başı budamaları begonvilleri fena azdırır ve çiçek açma potansiyelini bir hayli düşürür. Sonbahar / kış başı budaması ise kışın soğuktan fazlaca etkilenip ana gövdenin bile ölmesine sebep olabilir (ama toprak altı kısmı ölmez). En iyisi ağustos başında budama yapmaktır.

Bodur-cüce begonvillere kış sonunda (eğer gerek görüyorsanız) hafif budama yapın. Daha sonra yine gerek görürseniz yaz sonuna kadar devamlı küçük budamalar yapabilirsiniz.

Begonvil nasıl çoğaltılır?

Çelikle çoğaltmanın üç yolu var. Köklendirmek tamamen gübresiz ve tamamen kilsiz herhangi bir toprak ve 2-3mm iri taneli dere kumu ile eşit oranlarda karışım yapın.

1 — Tepe çeliği metoduyla: İlkbaharda serin günler geride kalıp havalar yeni ısınmaya başladığı zaman (İstanbul için mayıs başından haziran başına kadarki dönem) ortalama 15 cm. çok genç ama iyice sertleşmiş bir dalını kesip alın. Alttaki yapraklarını giderin. Sadece en üstte birkaç yaprak kalsın. Sırılsıklam ıslak olmayan, orta nemli toprağa dikin ve sulamayın. Diktikten sonra kapalı şeffat bir kapta bulunması gerekiyor. Ya da şeffaf naylon poşete geçirin. Yakıcı güneşe maruz kalmamalı. Haftada bir gibi açıp bir saat kadar havalandırın. Toprağın üst yüzeyinde fazlaca nem azalması olmuşsa su fısfıslayarak iyice nemlendirin. Köklenmesi 6 – 8 hafta sürer. Köklenmeden sonra kapalı tutmayın. Yavaş yavaş güneşe alıştırın.

2 — Tamamen olgunlaşmış ama sağlıklı yapraklı dal ile: İlkbahar sonundan yaz sonuna kadar bu metot uygundur. Yukarıdaki gibi kapalı tutmayacaksınız. Çatal bir dalı seçeceksiniz. Yani ikili. Dallardan birini dipten 3cm kala kesip atın. Böylece köklendireceğiniz tek dalın dip kısım T şeklinde gibi olmalı. Yaprakların çoğunu makasla kesin. Tepede üç yaprak kalsın. 4 gün suda bekletin. Sonra saksıya dikip sulayın. Dışarıda açık havada sabah veya akşam güneşini direkt alacağı yerde tutun. 4 hafta her gün sulayın. Bu sürede yapraklar hala sağlıklı duruyorsa kesin tuttu demektir. Sonra sulama sıklığını iki günde bir, üç günde bir gibi yavaş yavaş azaltın.

3 — Sonbaharda ise tamamıyla olgun odunlaşmış dallarından çeliklemeyle çoğaltmak mümkün (olgun dal çeliği metodu). Bahçeye veya saksıya diktiğiniz bu çelikler devamlı açık havada güneşli yerde kalacak. Toprak kupkuru kalmayacak şekilde ara sıra sulayın. En geç ilkbahar sonuna kadar iyice köklenmiş ve gelişime başlamış olurlar. Bu usul Akdeniz kıyı kesimlerine uygundur. Diğer yerlerde kışın camekan balkon gibi korunaklı yerde tutmalısınız.

Problemleri

Kış soğuklarına hassaslığı ve yaz aylarında azgınca büyümesi dışında begonvil problemsiz bitkilerdendir. Saksı değişiminde kökleri eski toprağından tamamıyla arındırmaya çalışmamalısınız. Bu konuda çok hassastır. Hiç olmazsa köklerin yarısını tutunduğu topraktan hiç ayırmayın. Yanlış budama begonvilleri azdırıp çiçek verimini düşürür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

'Begonvil' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Çiğdem, Bursa dedi ki:

  Tırmanıcı begonvilimi saksısını değiştirirken mecburen toprağından arındırmak zorunda kaldım. Çünkü eski saksıdan çıkaramadım. Yeni saksıda yapraklar sönük duruyor. Öneriniz nedir?
  ***
  Bekleyeceksiniz. Yapılacak bir şey yok. Bir daha bu tip hatalara düşmeyin. Gerekirse saksıyı kırın ama kökleri tutunduğu topraktan ayırmayın.

 2. Sedef, Bursa dedi ki:

  Ada begonvilimin boyu 3 metreye yakın. Gelişimi çok iyi. Her yeri çiçekli. Saksısının boyu 30cm civarı. Acaba saksısı bu kadar büyük bir çiçek için küçük gelebilir mi? Şimdi veya seneye mayısta saksısını büyütmeli miyim?
  ***
  O kadar saksı daha iyi. Büyütmeyi düşünmeyin. Çünkü rahat edeceği saksıda bir iki yıl çiçek açmaz. Belki 3-4 yıl sonra ana gövde bir hayli kalınlaşınca o zaman daha büyük saksı uygundur.

 3. Serkan A. -Trabzon dedi ki:

  Sarmaşık tipi begonvilim var. nisan ayında yeni saksı, toprak değişimi ve budama yaptım. İnanılmaz derecede yapraklanmaya ve büyümeye başladı. Şu anda üç katına yakın yeşillenmiş durumda. Çiçek dikenlerini çıkardı ama acmadı. İki tane çiçek açtı ve onlar da iki hafta sonra kurudu. Begonvili iki günde bir suluyorum. Susuz birakmak istiyorm ama bir gün dahi geçince ve su vermeyince yaprakları pörsüyüp hemen uç dallar boyunları aşağı kıvrılıyor. Su verince düzeliyor. Sürekli su vererek durumu düzeltmeye çalışmakta fazla sulamadan çiçek vermesini engelliyor galiba. Ne yapmalıyım? Güneş ışığını direkt olarak gün doğumundan öğlene kadar alıyor.
  ***
  Daha büyük saksı ve budama yüzünden çiçek açmıyor. Begonvil kökleri bütün bünyeyi çok rahat besleyecek şekilde bol bol serpilirse, bunun üzerine bir de budayıp dalları azaltırsanız çok güçlü gelişim gösterir ve çiçek açmaz. Gelecek yıl budama yapmayın ve saksı değiştirmeyin.

 4. Turgay, Ankara dedi ki:

  Şubat ayında kavuniçi renkli çiçekleri olan, 1m boyunda begonvil aldım. Nisan sonuna kadar iç ortamda tuttum. bu arada çiçeklerini döktü. Daha sonra güneş alan batı yönünde terasa taşıdım. Yeniden çiçeklendiğinde pembemsi beyaz renkli çiçekler çıktı. Renk değişimine ne neden olmuştur? Toprağının PH ile ilgili olabilir mi?
  ***
  Komşumun bahçesinde de var. Tomurcukların ilk renklenmeye başlamasından çiçeklerin solmasına kadar renkten renge girer. İlkin soluk renklerde, sonra kavuniçi, sonra daha açık renkli olur. Sizinkinde çiçeklenme yeni başlıyorsa bekleyin bakın rengi değişecektir.

 5. İlkan, Didim dedi ki:

  2 haftadır tatildeyim. Begonvili bir türlü tutturamadım. Düne kadarki sıcaktan aldığım dallar çok tazeydi. Toprağa ektiklerim haşlanıp ölüyor. Parmak kalınlığında ki odunlaşmış dallardan çeliklesem olur mu?
  ***
  Su gibi körpe dallar hemen çürür. Hem iyice sertleşmiş hem de yapraklı olan ve biraz ince olan dallardan 15cm ile en fazla 30cm arası boyda çelikler hazırlaman lazım. 5-6 gün suda beklet. Hangi dalların su altında kalan kısımlarında beyaz noktalar belirirse onlar toprağa dikince kesin kökleniyor. Toprak besleyicisiz ve gübresiz olmalı. Mesela sıradan arazi toprağı ve iri taneli dere kumu karışımında bu şekilde denemelerim hep tutmuştur. Açıkta az güneşli yerde tutup her gün sulamıştım.

 6. Recep, İstanbul dedi ki:

  Saksıda begonvilimin yaprakları yapışkan bir sıvı kapladı. Ayrıca beyaz köpükler oluşuyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Fena halde bitlenmiş. Acilen tazyikli su ile yıkayın. Sonra da yaprak biti ilacı ile adam akıllı ilaçlayın.

 7. Serap, İstanbul dedi ki:

  Bahçedeki begonvile sıvı solucan gübresi mi yoksa katı solucan gübresi verilir? Çiçekleri var ama çok coşmadı.
  ***
  Hiç birini vermeyin. Ben Didim’de yıllardır hiç gübre vermediğim halde aşırı coşkun gelişmesini kesinlikle frenleyemiyorum. Yılda 4-5 defa budama yapmak zorundayım. Acele etmeyin. Bahçede en az iki yılını tamamlamak zorunda. Şu aşamada gübre verirseniz faydası değil kökleri yakıp bitkiyi öldürücü zararı olacaktır. Susuz bırakmayın.

 8. Nuriye, Yozgat dedi ki:

  Mart ayında internetten fuşya bodur begonvil aldım. Geldiğinde minicikti. Geniş bir saksıya diktim. Şimdi kocaman oldu. Çok fazlaca dallandı. Çiçek açtı. Pek çok ama çiçekler fuşya değil beyaz. Birkaç gün içinde hafif pembeleşiyor yapraklar. Satıcıya sordum yeni fidanlarda olabilir böyle durumlar. Renk değiştirebilir dedi. Siz ne dersiniz değişir mi rengi? Fuşya istiyordum ben çünkü.
  ***
  Bilemiyorum. Benim bahçemdeki hem fuşya hem beyaz çiçek açıyordu. 5 yıl önce dondu. Kökleri ölmemişti. Yeni dal uzattı. Ama iki renkli özelliği kayboldu. Köklerinden yenilendikten sonra yıllardır artık sadece fuşya rengi çiçek açıyor. Sizinki de iki renkli olabilir. İyice güçlenince bazı dalları beyaz, bazı dalları fuşya rengi çiçek açacaktır. Başka bir tahminde bulunamadım. Bu arada sizinki ilk geldiğinde üzerinde fuşya rengi çiçekleri var mıydı? Eğer çiçeksiz halde aldıysanız size beyaz çiçek açanından vermiş olabilirler.

 9. Sedef, Bursa dedi ki:

  Merhaba geçen sonbahar kırmızı çiçekleri üzerindeyken aldığım begonvilim yazın turuncu açtı. Geçen sene de nar çiçeği gibi olan begonvilim fuşyaya yakın bir renk açmıştı. Nedeni nedir?
  ***
  Hava sıcaklığına göre renk tonu değişiyor. Yaz sıcakları bastırmadan önce açan çiçekler ve sonbahara doğru açan çiçekler koyu tonda olur. Şiddetli sıcak zamanlarda biraz açık renk olur. İstisnasız tüm begonvillerde böyle. Saksıdakiler ise ayrıca toprağın pH derecesine göre renk değiştirir. Hem şiddetli sıcak hem toprağın biraz yüksek pH derecesi durumunda çiçekler oldukça açık tonda renklenir. Tam tersi durumlarda normalde olması gereken rengin bile bir hayli koyusu olabilir. Fakat toprağın pH derecesiyle oynanmasını tavsiye etmem. Doğal akışına bırakın. Bir şeyler yaparsanız ya gelişim tamamen durur ya da kökler çürür.

 10. Naz, İstanbul dedi ki:

  2-3 hafta önce aldığım saksıda terasta baktığım bir begonvilim var. Aldığımda yaprakları ve çiçekleri oldukça fazlaydı. Eve getirdikten bir kaç gün sonra dökülmeye başladı. Sulama sıklığını azalttım. Haftada 2 kez suluyorum. Öyle yapınca çiçekleri dökülmeyi bıraktı ama yaprakları hala dökülüyor. Dallarının alt kısımları döküldü. Sadece uçlarında yeşil yapraklar var. Çiçekleri bol ve canlı. Bu neden kaynaklanıyor olabilir? Yeşil yapraklarının artması için ne yapabilirim?
  ***
  Bundan başka ciddi bir problem olmadığından eminseniz mesele sadece yer yadırgamasıdır. Anlaşılan daha önce serada yetiştiriyorlarmış. Sulamaları belirli gün aralıklarıyla yapmanız sağlıksız bir şey. Toprakta önemli bir kuruma olmuyorsa üç ay bile geçse sulamayın. Toprakta kuruma oldukça çok fazla miktar su ile sulayın. Az miktar su ile sulamak toprağın bozulmasına ve yaprakların kararıp dökülmesine, zamanla bitkinin ölmesine yol açıyor.

 11. Hüseyin, Balıkesir dedi ki:

  Haziran ayı ortasında ağaç tipi bir begonvil diktim. Çok hızlı bir şekilde büyüdü ve yaprakları çoğaldı ancak çiçeklenme olmadı. Bahçe içinde yerini değiştirmem gerekiyor. Bunu yapmamda sakınca var mıdır? Nasıl yapabilirim? En uygun zaman nedir?
  ***
  Gelecek yıl haziran ayının 10. – 15. günleri arasında yapın. Sökerken köklerini elinizden geldiğince toprağa tutunmuş halde, toprakla beraber yerinden çıkarın ve toprağını dağıtmadan yeni yerine dikin.

 12. Nuriye, Yozgat dedi ki:

  Birkaç gün önce Bartın’da bir seradan renk küçük begonvil fidanı aldım. Aldığımda yaprakları açık yeşildi. Bugün 3. gün ve birkaç tane sarı yaprak var. Diğer yapraklar da daha açık yeşil. Yerini mı yadırgadı? Yoksa ölüyor mu? Çiçekleri iyi durumda.
  ***
  Serada yetişmiş, gece-gündüz sürekli sıcağa alışık bitkileri alır ve dışarıda tutarsanız Yozgat’ın fazla soğuk gecelerinde ani ısı farkı yüzünden köklerde çürüme başlama riski bir hayli yüksek. İçeride tutsanız bu sefer hava akımlarının olmayışı, güneşsizlik ve yine dışarısı kadar olmasa bile gece soğukluğu yüzünden begonvil tüm bu ani olan çeşitli şartların değişikliği sebebiyle şoka girer ve şartlarda kısa sürede değişme düzelme olmazsa ölüp gider. Bence bir daha begonvil almayın. Balkonlarda yetiştirebileceğiniz mevsimlik çiçeklerden yetiştirmeniz daha iyi olur. Yaz boyunca sürekli çiçek açarlar.

 13. İlknur, Tokat dedi ki:

  Sarmaşık türü begonvilim var balkonda saksıda yetiştiriyorum ama çok dağınık şekilde büyüyor. Balkonda olduğu için yer sıkıntısı oluyor. Acaba ne zaman budamam doğru olur? Bir de ne kadar fazla budayabilirim? Ağaç formu gibi görünsün istiyorum.
  ***
  İlkbaharda, en düşük ısı 9C derece altına düşmeyen günler kesinleştikten sonra budayın. İstediğiniz gibi budamanızda bir sakınca yok. Zarar görmez. Yazın çok kuvvetli ve hızlıca dallar uzatırsa istediğiniz formu vermek için o yeni dallarda da şekillendirme budamaları yapabilirsiniz. Yaz sonundan itibaren artık budamayın. Şimdi budayacaksanız biraz riskli. Mecbursanız sadece en uzun dallarını biraz kısaltın. Esas budamayı ilkbahara bırakın.

 14. Feridun D. -Kocaeli dedi ki:

  Geçen kış donan begonvilim şu an 4 metre. En tepeden 5 santim kestim. tek tük çiçeklenme var. Öyle uzadı gitti. Donmaması için bu kış ne önerirsiniz?
  ***
  Şimdi havalar daha fazla serinlemeden acilen biraz daha kısaltın ki bir an önce daha fazla an dallar versin. Boyunu 2 metre yapın. Kış için hasır ile ve naylon le sarmanız iyi olur. Önce hasır sonra onun üzerine naylon sarın. hasır yerine büyük ambalaj kartonları da uygundur.

 15. Yeşim, Sakarya dedi ki:

  Benim bodur begonvilim saksıdaydı. Sonra bahçeye diktim. 15 gün kadar oldu fakat buralarda yağış fazla oluyor ve bulunduğu toprakta su kalıyor. Toprak maalesef suyu emmiyor. Acaba tekrar saksıya alıp balkona mı koysam?
  ***
  Bodur begonvil zaten saksı içindir. Hem kışın orada donup ölebilir. Yağmurdan yağmura göllenen yerlerin bir zararı olmadığını burada çevremden biliyorum. Ama yağmurdan sonra günlerce göl halinde kalıyorsa iyi değil.

 16. Gönül, Kuşadası dedi ki:

  Geçen sene aldığım begonvilim istediğim uzunluğa gelince elimle en uç kısmını kopardım. 7-8 kol verdi. O kollarda uzuyor fakat uzayan dallar kol vermiyor. Yine uçlarından koparmalı mıyım? Şimdi mi baharda mı yapmalıyım?
  ***
  Saksıda yetiştiriyorsanız hemen şimdi yapın. Ama bahçede ise dokunmayın. İlkbahara gelişmeye başlar. Yaz başında çok fazla hızlanır. Bırakın uzasın hızını alısın. Böylece bol ol çiçek açar. Fazla hızlı gelişiyorsa sulamayın ki çiçek açmaya yönelsin.

 17. Nehir, İstanbul dedi ki:

  2 hafta önce iki begonvil aldım. Az güneş alan, ancak kuvvetli ışık alan rüzgardan korunaklı açık balkonda bakıyorum. Begonvilin biri bol çiçekli az yapraklı. Diğeri çiçeksiz bol yapraklıydı. Bol çiçekli olanın tüm yaprakları sarardı ve döküldü. Pembe yapraklar içinden küçük beyaz çiçekler çıktı. Çiçeksiz begonvilin ise yapraklarında beyaz küf oluştu. Küf için ne yapabilirim? Çiçekli begonvilin yaprak dökmesi normal midir? Bakımı konusunda nerede hata yapıyorum?
  ***
  En büyük hatanız yanlış zamanda almış olmanız ve yanlış konumlandırmanızdır. Sıcak serada gelişmiş ve zaten sıcak seven bir begonvili sonbaharda alıp üstelik az güneş alan yerde açık havada tutarsanız serine adapte süreci yaşamamış bir begonvil için böyle bir ani değişim ani bir şok etkisi yapar ve olanlar olur. Böyle bir şok etkisinde her şey normaldir. Beyaz küf dediğiniz külleme hastalığıdır. Güneş azlığı, rüzgar azlığı ve nemli hava bir araya gelince bazı bitkilerde olur. Begonvil direkt güneşin yakıcı etkisini seven bir bitkidir. Gün içinde ne kadar uzun süre yakıcı güneş alırsa o kadar iyidir.

 18. Nehir, İstanbul dedi ki:

  Yeşil yapraklarında sararma-dökülme başlayan begonvilimin yaprak dökülmesi durdu. Bu süre zarfında herhangi bir müdahalede bulunmadım. Dal uçlarındaki pembe yapraklar gürleşti. Yeni pembe yapraklar da çıkıyor. Bulunduğu ortama uyum sağlamış olabilir mi? Açık balkonda kış soğuklarından korumak için ne yapmalıyım?
  ***
  Evet şoku kökleri çürümeden atlatmış. Çok iyi. Begonviller kışın ısı sıfırın altına düşmedikçe filizler geliştirip durur ama yapraklar büyümez. Ayrıca saksıda olunca hiçbir şekilde koruyamazsınız. Ya içeride güneşli bir yerde tutun ya da dışarıda durmaya devam etsin ama meteoroloji haberlerini takip ederek ısı 3C derece gibi soğuk olacağı bildirilince o soğuk hava dalgası geçene kadar geçici olarak içeri alın. O kadar soğukta zarar görmez ama 3 derece soğuklukta geceleri ısısı sıfırın altına düşebiliyor. Bu düşüşleri önceden tahmin edemiyorlar. Yani tahminler daima en yakın değerlere göredir. Kesin değilir. Gece en düşük ısı 3 dedilerse 6 da olabilir -2 de olabilir.

 19. Sema, Manisa dedi ki:

  Temmuz ayında saksıda bir begonvil aldım. Kışın donar diye bahçeye dikmedim. Büyümedi ama ikinci kez çiçek açtı. Manisada ovada bir bağda yasıyoruz. Rüzgarlı ve sabahtan 2 ye kadar güneş gören bir yerdeler neden yapraklanmıyor ve bahçeye ne zaman diksem donmadan koruyabilirim? Aldığım çiçekçi 2 yaşında dedi. Boyu 1.5m ikisi de hiç uzatmadı. Bol çiçekli.
  ***
  Temmuzdan beri hiç büyümedi diyorsunuz ama yeniden çiçek açtıysa bu da bir büyümedir. Yaprak vermemesi, sadece çiçek açması köklerindeki sıkıntıdan kaynaklanır. Begonviller normalde ağustos sonunda yeni ve güçlü dallar uzatma atağına geçerler. Anlaşılan toprağı kötü. Veya fazla susuz bırakmışsınızdır. Sanıyorum sizin orada kışın begonvil için fazla soğuk geçiyor. Orada ne yaparsanız yapın hayatta kalması mümkün değil. Sürekli saksıda yetiştirmeniz ve kışın dışarıda bırakmamanız lazım.

 20. Ahmet, Şanlıurfa dedi ki:

  Bir haftadır internetten bodur begonvil aldım. 3 günde geldi. boyu 30-40cm çiçekli ve yapraklı geldi. Evin içine pencere kenarına koydum. 2 defa suladım ama önce çiçekler sonra yapraklar dökülüyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Çok yanlış bir zamanda çok yanlış bir bitki almışsınız. Bir haftada iki defa sulamışsınız. Bu da felaket yanlış. Toprak kupkuru olmadıkça sulamamanız lazım. ancak sıcak yaz günlerinde dışarıda açık havada olunca bu kadar sık sulamanızın zararı olmaz. Begonvil almak için en iyi zaman haziran ayının ortasıdır. Ev bitkisi değildir. Dışarıda tutun.

 21. Nuriye, Yozgat dedi ki:

  Pembe olmasını beklediğim bodur begonvilim kocaman oldu. Şimdilerde tekrar çiçeklendi. Kapalı cam balkonda duruyor. İçeriye hava biraz daha soğuyunca alayım diyorum. Yanlış mı yapıyorum? Halinden memnun görünüyor. Bir de budamalı mıyım? Ya da ne zaman budamalıyım? Bu arada Bartın’dan aldığım pembe begonvilim de gayet iyi durumda. Her ikisine de 10 günde bir npk gübre veriyorum. Doğru yolda mıyım? Bu arada yardımlarıniz ve yönlendirmeleriniz çok kıymetli. Çok teşekkür ederim.
  ***
  Ben de size çok teşekkür ederim. Galiba cam balkonunuz kapalı ve bir hayli sıcak. Eğer kışın dışarısı kadar şiddetli soğuk olmuyorsa orada kalabilirler. İçeri alacaksanız önce toprağının kupkuru olmasını bekleyin. İçeri alınca ilk on gün sulamayın. bu şartla zarar görmez. Aksi takdirde ıslak toprak ile farklı şartları olan bir yere yer değişikliğinde fena zarar görürler. Budamayı ilkbaharda ve yaz aylarında yapmalısınız. Suni gübre tehlikeli. Salon bitkilerine özel bitki besini veriyorsanız o daha iyidir ama o kadar sık değil, ayda bir defa vermeniz lazım. Ayrıca bundan sonra nisana kadar vermeyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.