Begonvil – Cemile çiçeği (Bougainvillea)

Yazın bol bol çiçek açmasıyla sevilen Begonvil aşırı sıcak uyumlu ve susuzluğa dayanıklı olduğu için Akdeniz kıyı kesimlerinde çok yetiştirilir.

Nyctaginaceae familyasından olup gecesefası ile akrabadır. Bilimsel adı: Bougainvillea. Begonvilin birkaç türü var. Tırmanıcı, çalı ve bodur (cüce) gibi. Aşağıdaki bilgiler hepsi için genel. Hızlı büyüyüp bol bol çiçek açmasıyla sevilen bir Akdeniz bitkisidir. Esas anayurdu güney Amerika kıtasının orta ve kuzey tropikal kesimleridir.

Genel özelllikleri

Begonvilin renkli ve uzun süre solmadan dayanan çiçekleri aslında çiçek değildir. Bunlar çiçek kılıflarıdır. Gerçek çiçekleri bu kılıfların içinde üçer tane açar. Birkaç günde solarlar. Canlı renklere sahip kılıflar ise birkaç hafta boyunca güzelliğini korur.

Çok iyi güneş alan yerleri sever. Özellikle de öğleden sonra güneş alırsa çiçeklenmesi kesindir. İstanbulda batıya, hafifçe güneybatıya bakan cephelerde daha iyi gelişir. Hafifçe güneybatıya bakan cepheler kışsoğuklarından,  ilkbahar ve sonbahar serinlerinden daha az etkilenir. Hem çok iyi güneş alır.

Begonviller kış soğuklarına pek dayanmaz. Soğuğa dayanıklılığı -1°C derecedir fakat yerine alışıp orada güçlendikten sonra -6°C derece soğuklara birkaç saatliğine dayanabilir. İstanbul’da (merkez bölgesinde) kuzeyli yönlerden gelen rüzgârları direkt almayan yerlerde bahçelerde yetiştirilebilir. İlk iki yıl kış koruması yaparsanız sonra korumaya gerek kalmaz. Kuzeyli rüzgârlara açık cepheler uygun değil.

Begonvil

Begonvilin yaprakları ve çiçekleri. Renkli kısımlar gerçek çiçek değildir, esas çiçekler onların içinde küçük olarak görülüyor.

Fazlaca çiçeklenmesi için uzayıp giden dallarının uçları koparılmalı ki o dallar yanlardan bol bol dallar çıkarsın. Çiçek açması yeni yan dallarda oluyor. Onun için daima düzenli budamalar yapılmalıdır.

Bodur begonviller ise yavaş gelişir. 2m kadar uzayabilir. Azgınca büyüme özelliği yoktur.

Begonvil yetiştirilmesinde incelikler

Begonvil pH 6 – 7 arasındaki az asitli ve nötr toprak istiyor. Deniz suyunun etkilediği tuzlu topraklara tam uygundur.

Saksıda begonvil yetiştirmek için bodur (cüce) begonvilleri tercih etmelisiniz. Orkide toprağına veya özel kaktüs toprağına saf torf karıştırmayı tavsiye edenler var. Sonra da devamlı bitki besini gerekir böyle güçsüz bir toprakta.

Bodur begonviller yavaş büyür. Bitki besinlerinden iyi yararlanamaz. En iyisi şöyle bir karışım yapın ve her iki yılda bir toprak değiştirin:

Humuslu gerçek toprak + kırmızı killi toprak + kuvars kumu + ince taneli ponza taşı.. Hepsini eşit ölçülerde karıştırın. Sonra bu karışıma 1/4 oranında koyun/keçi gübresi karıştırın.

Saksı

Şiddetli güneşte tutulması gerektiği için Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde eski tip kenarları kalın çömlek (toprak) saksı kullanılmalı ki çok şiddetli sıcakta kökleri zarar görmesin. İstanbul’da kışın dışarda bırakılacaksa yine çömlek saksı ister.

Cüce begonvil

Cüce begonvil

Saksı büyüklüğüne gelince: Mutlaka köklerin zor sığacağı büyüklükte saksı kullanın. Böylece kökler sıcağı iyi hisseder. Toprak çabuk kuruyacağından dolayı da begonvil sık sık susuzluk stresine girer. Bu iki etken sayesinde çiçeklenmeme problemi yaşamazsınız. Yıldan yıla kökler saksıya hiç sığmaz olunca çok az farkla biraz daha büyük saksıya geçirin.

Sulama ve besin verme

Yaz günlerinde toprak ıslaklığını yitirip biraz da nemini kaybedince sulamalısınız. Diğer zamanlarda toprak neredeyse kupkuru olmadıkça sulamayın. Düzenli sulanan, hiç susuz bırakılmayan begonviller çiçek açmayabilir.

Toprağı besleyici değilse ilkbahardan yaz sonuna kadar her dört sulamada bir suyuna bitki besini karıştırın. Baahçelere dikilen sarmaşık begonvilleri besin, gübre filan istemez.

Budama

Asma tarzı (sarmaşık gibi) yetişen büyük begonvillere budama ilk çiçeklenmesinden sonra yapılmalı. Kış sonu / bahar başı budamaları azdırır. Sonbahar / kış başı budaması kışın soğuktan fazlaca etkilenip tamamen ölmesine sebep olabilir.

Bodur-cüce begonvillere ise kış sonunda budama yapın. Gerek görürseniz yaz sonuna kadar devamlı küçük budamalar yapabilirsiniz.

Büyük tür begonvillerin bir an önce kocaman olmaları için

Eğer begonvilinizin bütün evi sarmasınının kısa zamanda gerçekleşmesini istiyorsanız, azgınca büyümesi için aşağıdaki iki ayrı zamanda iki farklı budamayı uygulayın:

1) Kış başında bütün dallarını sadece en uçlarından budayın. Oralardan soğuk alması sonucu o dallardaki besin / enerji ana dallara, ana gövdeye ve köklere geri çekilecektir. Bu da baharda bomba patlaması gibi şiddetli yeni gelişimi sağar.
2) Yukardakini yaptıktan sonra bunu da yapmalısınız: Don olayı hemen hiç görülmeyen yerlerde kış sonuna doğru, hafif don olayı olan yerlerde bahar başında kuvvetli bir budama yapın. Böylece havalar biraz ısındığında kuvvetlice filizlenir ve birkaç hafta sonra canavar gibi şiddetli azgın bir büyüme gösterir.

Begonvil nasıl çoğaltılır?

Çelikle çoğaltılması çok kolaydır. Köklendirilecek toprak en azından yarı yarıya organik olmalı yani sırf kum, sırf perlit gibi şeyler tek başına begonvil köklendirmede tavsiye edilmiyor.
1 — Tepe çeliği metoduyla: İlkbaharda serin günler geride kalıp havalar yeni ısınmaya başladığı zaman (İstanbul için mayıs başından haziran başına kadarki dönem) ortalama 10 cm. çok genç ama olgun bir dalını kesip alın. Alttaki yapraklarını giderin sadece en üstte birkaç yaprak kalsın. Suyu çok iyi süzdüren, çok da havadar olan, sırılsıklam ıslak olmayan toprağa dikin. Toprak aşırı ıslak olmayacak bu önemli. Ama yeterince de nemli olmalı zira sulamayacaksınız. Diktikten sonra kapalı şeffat bir kapta bulunması gerekiyor. Ya da şeffaf naylon poşete geçirin. Yakıcı güneşe maruz kalmamalı. Haftada bir gibi açıp bir saat kadar havalandırın. Toprağın üst yüzeyinde fazlaca nem azalması olmuşsa su fısfıslayarak iyice nemlendirin (bu şekilde üst yüzeyin iyice ıslanmasında sakınca yok) böylece bakımına devam edin. Köklenmesi 6 – 8 hafta sürer. Köklenmeden sonra kapalı tutmayın. Yavaş yavaş güneşe alıştırın.

2 — Tamamen olgunlaşmış ama sağlıklı yapraklı dal ile: ilkbahar sonundan yaz sonuna kadar bu metot uygundur. Yukarıdaki gibi kapalı tutmayacaksınız. Gişli kum denen iri taneli kumda köklendirilir. Çatal bir dalı seçeceksiniz. Yani ikili. Dallardan birini dipten 3cm kala kesin atın. Böylece köklendireceğiniz tek dalın dip kısım T şeklinde gibi olmalı. Büyük bir saksıyı suyu çok iyi süzdürür özellikli toprakla doldurun. İnce bir çay bardağını orta yere bastırıp 10cm çukur açın. Çay bardağının genişliğinde olsun. Dalı tam ortaya gelecek şekilde tutarak dişli kum ile doldurun. Bu sayede dal toprağa temas etmeyecek sadece kum ile temas edece. Ve köklenince kökler kumu geçip toprağa ulaşır. Böylesi daha kolay ve daha güvenli. İlk 6 hafta her gün sulayın. Sonra sulama sıklığını iki günde bir, üç günde bir gibi yavaş yavaş azaltın.

3 — Sonbaharda ise tamamıyla olgun odunlaşmış dallarından çeliklemeyle çoğaltmak mümkün (olgun dal çeliği metodu). Bahçeye veya saksıya diktiğiniz bu çelikler devamlı açık havada güneşli yerde kalacak. toprak kupkuru kalmayacak şekilde ara sıra sulamanız şart. En geç ilkbahar sonuna kadar iyice köklenmiş ve gelişime başlamış olurlar. Bu usul Akdeniz kıyı kesimlerine uygundur. Diğer yerlerde kışın hayatta kalamayabilirler.


'Begonvil – Cemile çiçeği (Bougainvillea)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Ah Begonvil! Akdenizin kraliçesi, begonvil cenneti Antalya’nın, özellikle Kaleiçi’nin alımlı bitkisi. En sevdiklerimden biri. O kadar güzel bilgilendirdiniz ki, çok teşekkür ediyorum. Saksıda bir kaç farklı rengini yetiştirmeyi deneyeceğim. Teşekkürler.

 2. Erkan, Balıkesir dedi ki:

  Mayıs ve haziranda çiçekleniyor sonra 2 ay çiçeklenme azalıyor neden?
  ***
  Her bitkinin kendine göre bir yaşam döngüsü var. Begonvil uzun süren sıcak mevsim sayesinde yılda birkaç defa çiçeklenme dönemi yaşayabilir. Türkiyede bu pek mümkün değil. Ayrıca begonvillerin gündüz süresi yazın uzun ülkelerde yazın çiçek açmayacağı söyleniyor. Yaz sonunda tekrar çiçek açarmış.. belki türe göre değişiyor olabilir.

 3. Demet, Ankara dedi ki:

  Bende cüce ve sarmaşık çeşitlerinden var. Kışın içeride güneşli cam kenarında bakıyorum. Fakat bu kış yaprak uçlarında yeşil böcekler oldu. Sabunlu su çözüm olur mu?
  ***
  Ev yapımı ilaçlardan güvenlisi iki bardak suya yarım paket sigara tütünü (veya o ölçüde tütün olacak sayıda sigara izmaritleri) ve bir çorba kaşığı acı kırmızı pul biber karıştırın iki üç gün bekletin. Ameriak bezinde süzün. Suyunu bitlere fısfıslayın.

 4. Özge Ö. -KKTC dedi ki:

  Biz Cemile deriz Kıbrıs’ta Begonvile. Bahçemde ağacım var. Bu sene yaşadığımız don olaylarını henüz atlattık ve de 20 derecelere geldi sıcaklık. Ben budayamadıydım Cemilemi. Budasaydım da don olsaydı çok etkilenir miydi onu öğrenmek isterim. Sonra da şimdi budasam geç mi kaldım acaba?
  ***
  Begonvil budaması kış sonunda yapılırsa çok azgın büyüyebilir böyle bir risk var. En iyisi çiçekler geçtikten sonra budamaktır. Fazla budamayın sadece şeklini korumak için yeterli olacak biçimde budayın.

 5. Ebru, Ankara dedi ki:

  Kış nedeniyle bodrumdan fide olarak getirdiğim begonvilim oturma odasında cam kenarında bulunuyor. İçeride döktüğü yapraklarını yeniledi. Tazecik küçük yaprakları var. Ama sularken küçük kırkayakcıklar gördüm. Naylon sarıp balkona çıkardım. Toprağını mı değiştirmeliyim ilaçlamalı mıyım bilemedim ne yapsam. Köklerinin hassas olduğunu okumuşdum. Ne dersiniz ne yapmalıyım sizce?
  ***
  Böceklerin bir zararı yok. Benim salondaki çiçeklerimin saksılarında da çeşit çeşit böcekler yaşıyor. Saksıları ev edinmişler. Yıllardır herhangi bir zararını görmedim. Yine de böceklerden kurtulmak istiyorsanız şu yazıma bakın:
  https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 6. Ahmed, İstanbul dedi ki:

  2-3 hafta önce evimize begonville aldım. 3 kök uzun bir saksı içerisine diktirdim. Batı cephe öğlen 14.00’den sonra güneş alan dış pencere önüne koyduk.öKöklerden iki tanesi çiçeklerini döktü bir tanesi ise çiçeklerini hala muhafaza ediyor.öAcaba neden çiçekleri bu kadar çabuk döküldü, tekrar açar mı?
  ***
  Onlar seralarda çiçek açtırılan begonviller. Çiçeklerini dökmesi normal. Bu şekilde satılanlar cüce türdendir, daha güzel balkon çiçeği olurlar. Yalnız bu sayfada anlattığım gibi yetiştirmek zorundasınız. Mevsimlik çiçekler gibi uzun plastik saksılarda yetiştirilirse iyi olmaz. Begonvillerinizden şimdi yeni filizler çıkarsa onların çiçek açma ihtimali yüksek. Gerçi uzun gündüz süresi olan yaz günlerinde çiçek açmaz diyenler var. Bekleyip göreceğiz. Benim cüce begonvil yeni. Kışın geldi. Tamamen yapraksızdı. Şimdi iyice yapraklandı. Çiçek açacak mı diye bekliyorum.

 7. Nazlı, Kocaeli dedi ki:

  Ben begonvili geçen yaz ektim ve kışın korumadım. Kuruyup kurmadıgını nasıl anlarım? Dalarında yaprak hiç yok. Ne zaman yeşerir acaba? Kökü saglam çürümemiş.
  ***
  Şimdiye kadar filizlenmiş olması gerekirdi. Güneşte ısınan canlı dallar kalmamışsa bu yüzden gecikmiştir. Kökün ısınması daha zaman istiyor. Haziran ortasına kadar filizlenir.

 8. Sebaer Yildirim, Antalya dedi ki:

  Bahcemde 3 cesit begonvil var fakat bu yil cok soguk olmasi dolayisiyla üst dallar tamamen dondu. Köklerden yeni filizler geliyor. Kuruyanlari kestim simdi sabirla köklerdeki filizlerin cogalmasini büyümesini bekliyorum. Bahcem asiri rüzgar aliyor sogua karsi nasil koruyabilirim? Ayrica celik yapmayi yeni okudum mutlaka deniycem.
  ***
  Antalyada o kadar şiddetli soğuk olabilir mi? Bence çok güçsüz kaldıkları için kışın hafif soğuklara dayanamamışlardır. Toprağı gübreleyin güçlensinler. Antalyada begonvillerin kışın korunması gerekmez diye biliyorum. Siz belki yüksek bir muhitteyseniz olabilir. Dalları ince uzunsa kışın aşağı eğin üstlerini geniş kartonlarla kapatın.

 9. Ahmet, İstanbul dedi ki:

  Haziran ayında Büyükada’da aşık oldum bu bitki güzeline. Herkese tavsiye ederim gidin görün. o kadar uzamış ki çam ağaçlarına sarmışlar. Muhteşem bir görüntü.

 10. Pervin, İngiltere dedi ki:

  Ben ingilterede yasiyorum. Bu yaz kibristan aldim begonvili getirirken saksisindan cikardim biraz da topragini doktum, kokleri de parcalandi. simdi bir saksiya diktim. uc dort gun oldu bekliyorum. yapraklari soldu canlanir mi acaba?
  ***
  Bu durumda eğer dışarda esintili ve az güneşli yerde tutarsanız ve toprak hafifçe kuruma göstermeden sulamazsanız on onbeş gün içinde canlanır. Sonra içeriye güneşli pencere önüne alabilirsiniz. Çok fazla güneş ister ona göre kuvvetli güneş alan bir pencere önünde tutacaksınız.

 11. Pinar, Kusadası dedi ki:

  Benim 2 tane saksida begonvilim var. Bu sene aldim. Boya gitmesini isterken dallari yana dogru uzuyor. Boya gitmesi icin ne yapmaliyim? Acaba cinsi nedir? Begonvil agacindan fide koparip kendi topragima diksem olur mu?
  ***
  Belki sizinkiler cüce begonvildir bilemem. Gelecek yıl kuvvetli bir şekilde boya gitmeleri için kış başında bütün dallarını sadece uçlardan budayın. Kış sonuna doğru daha kuvvetli budayın. O zaman azgın bir büyüme gösterirler. Bu tip budama (kış başında ve kış sonunda) çok faydalıdır. Diğer begonvillerden, yeşil, sağlam, kalın, yapraklı, sağlıklı dallardan kesip köklendirebilirsiniz. Kolay köklenirler. İlk ay güneşi sadece sabah erken veya akşama doğru almalı, fazlasında kururlar.

 12. Kemal, Denizli dedi ki:

  Çok güzel ama çok güzel bir site. Forum sitelerinden çok farklı. Aradığım birçok bitkinin özelliklerini vs yetişritilmesini buluyorum.

 13. Ali Topsakal, Bodrum dedi ki:

  Komşumuzun çok azgın iki begonvili var. Bunlardan dökülen çiçeklerle başımız belada çünkü hem durmadan çiçek ve yaprak döküyorlar hem de çok örümcek v.b. böcek topluyorlar. Sağolsun komşumuz da hiç bakım yapmıyor, budamıyor bile. Yazlık evi komple sarmış durumda. Sizce nasıl kurtulabiliriz?
  ***
  Komşunuzu ikna etmeye çalışın. Olmuyorsa, siz, sizin tarafa geçen dalları kendiniz keseceksiniz başka yapacak şey yok sanıyorum. Avustralya’da istilacı bitkiler için bir zehir var. Sadece ana dalın bir yerini çok hafif kazıyıp o ilaçtan sürüyorlar. Üst kısmı tamamıyla ölüyor (veya bitkinin tamamı ölüyordur bilmiyorum). Bu ilaçtan bulabilirseniz kullanabilirsiniz. İnsanlar komşularına saygılı olmak zorunda. Begonvil budaması yaz boyunca yapılmalı. Sonbahar, kış sonunda veya bahar başında yapılan budamalar begonvili büsbütün azdırır.

 14. Merve Göl, İstanbul dedi ki:

  İki hafta önce üzeri bol çiçekli bir begonvil aldım. Güneş alan balkonuma koydum. Verdiğiniz bilgiler dahilinde toprak saksı alacağım ve toprağını yenileyeceğim. Üzerinde çiçekleri olduğundan bu işlemi sonraya mı bırakayım yoksa bir problem olmaz mı?
  ***
  Bu işi ilkbahara bıraksanız daha iyi olur. Begonviller küçük saksıda gayet iyi idare edebilir. Plastik saksı uygun değildir ama şimdi artık yaz sıcakları geride kaldı hiç zararı yok. Sadece kışın dikkat edin donmasın. Gelecek nisan ayında hem toprağı hem saksıyı değiştirebilirsiniz.

 15. Muzaffer Ek, İzmir dedi ki:

  Begovil hangi yöne bakmalı? Komşularada çok güzel yetişiyor ben aynı yere 4 kere dikmeme rağmen verim alamadım.
  ***
  İzmir’de yön pek önemli değil. Yeter ki günde en az üç saat direkt güneş alabilsin. İstanbulda bile kuytu, az güneşli bahçelerde gürce azgınca yetiştiğini görüyorum. Siz belki acele ediyorsunuz. Öncelikle ilk iki yıl toprağa iyice tutunmasını beklemelisiniz. Buna rağmen sonuç iyi değil diyorsanız toprak iyi değildir. Ya da güneşten fazlaca mahrum bir yerde denemektesinizdir.

 16. Ebru, İstanbul dedi ki:

  1 ay kadar önce Bodrum’dan begonvil aldım, orta büyüklükte plastik bir saksıda duruyor, balkona koydum. Üzeri hala çiçekli. Havalar soğumaya başladı. İçeriye mi almalımıyım yoksa üzerini poşetle kapatıp ufak delikler açıp balkonda mı bırakmalıyım? Toprak saksıya ne zaman almam doğru olur? Ayrıca ne sıklıkta su vermeyi önerirsiniz?
  ***
  Kış boyunca güzelce güneş alan pencere önü varsa hemen şimdi içeri alın. Yoksa istanbulda kışın ısı sıfırın altına düşmedikçe hiçbir tehlike olmaz. Öyle zamanlarda geçici olarak içeri alın. Zaten kış boyunca o kadar soğuk nadiren oluyor. Ya bir defa ya iki üç defa.. Bakım, sulama bilgileri bu sayfada yazıyor. Saksıyı ilkbaharda değiştirin şimdi bir şey ifade etmez.

 17. Gúlşah, Konya dedi ki:

  3 ay önce antalyadan begonvil aldım. Yazdığınız gibi topragını ve saksısını değiştirdim. Gayet sağlıklı büyüdü ama iki gündür bütün çiçeklerinde ve bazı dallarında küçük siyah böcekler var. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bitki bitleri için olan ilaç kullanmalısınız. Yoksa zararları büyük olur.

 18. Candan, İzmir dedi ki:

  Bahçemdeki begonvilin dalları çok uzadı ve çiçekleri çok az.Bugünlerde uzayan dalları biraz kısaltmam begonvile zarar verir mi?
  ***
  Sanmıyorum. İzmir’de şimdi zarar vermez. Kış soğuklarına daha çok var. Kış soğuklarına yakın zamanda kesinlikle budama yapmamalısınız yoksa kesiklerden soğuk alıp büyük zarar görür.

 19. Aylin, İstanbul dedi ki:

  Bir ay önce Bodrum’dan almiş olduğum begonvili doğu cepheli kapalı balkonumda tutuyorum. Çiçekleri hemen dökülmeye başladı. Şu an üzerinde çok az çiçek var ve yapraklarında çok küçük canlılar oluştu. Ne yapmalıyım, hangi sıklıkta sulamalıyım?
  ***
  Begonvil sıcak seven bir bitki. Şimdi her geçen gün sonbahar serinleri artıyor. O da yapraklarını dökecektir. Nisan ayına kadar toprak iyice kurumadan sulamamalısınız. Yapraklardaki böceklenmeler için aslında ilaç kullanmak lazım ama şimdi pek önemi yok artık. Nasılsa soğuk etkisiyle yapraklarını dökecek. Gayet normaldir. Bırakın dinlensin.

 20. Ayse, Adana dedi ki:

  Okulumuzun bahcesine begonvil ve gül ekmek istiyorum celikten, bugunlerde ekilebilir mi?
  ***
  Evet, şimdiden mart ayına kadar yapabilirsiniz.

 21. Evren, Shenzhen-Cin dedi ki:

  Merhaba. Yasadigim sehirde parklarda, yol kenarlarinda, bonzai seklinde bile budanmis degisik boylarda begonviller var, yani burda cok populer bir bitki. Demek ki buranin iklimine uygun. Sanirim Izmir’li oldugum icin bu bitkiyi ben de cok seviyorum, evimi hatirlatsin diye bol cicekli 1,5 metre yuksekliginde bir begonvil aldim. Su an burasi gunduz ortalama 20, gece 10 derece – Ocak ayi… Cok soguk oldugu geceler de 7-8 dereceden asagi pek gormedim. Neyse su an cok cicekli, lakin sanki yapraklari boyle hafif suzuldu gibi, bir hafta oldu alali. Ogleden sonra guzel gunes aliyor Guney-Bati orantili. Yani en son ne zaman suladiklarini bilmedigimden ilk 4 gun sulamadim belki fazla gelir diye/ sonra yarim litre su verdim. Sanki yapraklari suzuldu gibi. Yani yerini mi sevmedi acaba? Baya yetiskin aslinda. Resim yuklemek isterdim lakin goremedim oyle bir secenek. Umarim yardimci olursunuz. Yani yapraklarinin suzulmesi normal mi? Ben nerde hata yapmis olabilirim?
  Son bisey daha eklemek istiyorum: topragi bolca tasli, sanirim fazla su tutmasin diye oyle bir topraga dikmisler. Toprak ustten cok kuru. su koymama ragmen cok susuz kalirsa da acaba yapraklar kuruyup boynunu buker mi?
  ***
  Toprağının durumuna göre sulamak lazım. Toprak kupkuru ise yapraklardaki bozulma ondandır: son açıklamanıza göre başka sebep düşünemiyorum. Resim göndermek sadece email yoluyla. En yukarda iletişim linkine tıklarsanız email adresimi alırsınız.
  Bence açık havada olduğu için ve toprağı su tutmadığı için susuz kalmış. Öyle bir toprakta ve açık havada sulamanın hiç zararı olmaz. Saksının altından bol bol su çıkacak şekilde sulayın ki saksının içinde kuru yer kalmasın.

 22. Remzi C. -Çorlu dedi ki:

  Saksıda yetiştirebilen begonvilerden nasıl edinebilirim? nerelerde bulunur?
  ***
  Geçen yıl istanbulda çok yerde görmüştüm. İlkbahardan itibaren satışa çıkarıyorlar. Daha önce hiç görmezdim. Şimdi ilkbahardan itibaren daha çok satarlar diye düşünüyorum. Şu sıralar çiçeklenme zamanı değil bulamazsınız.

 23. Münevver, Muğla dedi ki:

  Her yıl aldığım begonvilimi kışın soğuklarına dayandıramıyorum. Üzerini örtüğüm halde maalesef kuruyor. Bu bahçe güzeli çiçeği nasıl yetiştirebilirim? Bodruma 30km iç kısımda oturuyorum.
  ***
  İstanbulda bile çok yerde bahçelerde kocaman begonviller görüyorum. Bodrumda nasıl dayanamaz? Anlaşılan Egenin iç kesimlerinden oraya kışın zaman zaman şiddetli karasal iklim soğuğu hücum ediyor. Eğer evinizin yakınlarında kimsede begonvil yoksa sizin oranın iklimi uygun değildir. Ama eğer bahçelerde görüyorsanız o zaman siz bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz (ilkbahar başında doğrudan bahçenizin toprağına dikmelisiniz ki yaza kadar iyice köklensin ve kışa kadar iyice güç toplayabilsin). Ya da yeni süslü kültivarlardan alıyorsunuzdur. Oranın iklimine dayanıklı çeşitlerden bulmalısınız.

 24. Münevver, Muğla dedi ki:

  Şu an elimde kırmızısı var. Batı balkonumum altında kışı geçirecek inşallah. Estetik olsun diye ön kısıma dikiyorum. Batı ya da güney biraz bahçenin arka planında kalıyor. Böyle güzel çiçeği arkaya mı dikeyim?
  ***
  Oranın şartlarını bilmiyorum. Komşularda varsa onlara dikkat edin hangi yöne dikmişler. Kışın orada dayanamamalarına şaşırdım. Cüce begonviller soğuğa pek dayanıklı değiller sanıyorum. Belki Bodrumda kuzeyli yönlerden rüzgar alan cephelerde olmuyordur. Güney, güneybatı, güneydoğu yönleri daha güvenli olur. Her yerde gördüğünüz azgınca büyüyen çeşidi istanbulda bile gayet güzel yetişiyor. Olmazsa onu tercih etmek zorunda kalacaksınız.

 25. Rabia, Trabzon dedi ki:

  Ağustos ayında edindiğim ve çiçeklerin kraliçesi olarak gördüğüm begonvilim kapalı balkonda gayet mutlu görünüyor. Kış boyunca yapraklarını ve çiçeklerini hiç eksik etmedi. Bu normal bir durum mudur? Yazın çiçek açmazsa diye endişeleniyorum. Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Evet normaldir. Sizin balkon yeterince sıcak ve güneşli anlaşılan. Çok begonvil çeşidi var. Hepsi de tropikal bitkilerdendir. Bazıları mayıs sonundan ağustosa kadar çiçeklenmeye ara verir. Dışarda yetiştirilenler kışın soğuktan yapraklarını döker kış uykusuna girerler.

 26. Arzu, istanbul dedi ki:

  Bugün internetten sipariş ettiğim bengovilim geldi. saksıya geçirdim. yaprakları az. 1 metreyi aşkın ince gövdesinde dalları bana sanki çok iyi büyümicekmiş gibi geldi. ben bodur kalmasını istiyorum ama nasıl neresinden budıcamı bilemedim. yeni saksıya geçirdim. ölür diye korkuyorum ne yapmam lazım?
  ***
  Begonvil çok dayanıklıdır ama havasız mekanlarda tutup ikide birde sularsanız kökleri çürür. Güneşli ve esintili bir yerde tutmalısınız. Gelişimi sıcakta olur. Şimilik bir şey beklemeyin. 30cm kalacak şekilde kısaltabilirsiniz.

 27. Mila Şener -İzmir dedi ki:

  Öncelikle doğaya ve özellikle doğadaki tüm canlılara yönelik yaptığınız yorumları okuyunca”iyiki varsınız”diyorum.4 gün önce aldığımız begonvili bahçemizin kuzey batıya bakan cephesine diktik.Konumu gereği,hava şartları ve iklime bağlı olarak sert lodos ve poyraza mağruz kalabiliyor. En büyük arzum 3 katlı evimizin son katına kadar çıkması.Sizce poyraz ve lodosa rağmen başarabilirmiyim?Diğer bir konu ise üstü tamamen açık olan terasımızın kuytu olan duvar dibinde yaz boyunca çiçek açan bir sarmaşık yetiştirip duvara sardırmak istiyorum.İzmirin kavurucu sıcakları ve tam günde güneş altında kalacağından dolayı çok fazla alternetifim yok sanırım. Sizin bu konudaki seçiminiz ne olurdu?
  ***
  Kışın kuzey ve kuzeybatı yönlerinden rüzgar alması İzmir’de riskli. Yazın lodos belki çok fazla sıcak etkisi verip gelişimini iki ay kadar durdurabilir ama önemli değil. Diğer yer için mor salkım ya da acem borusu uygundur diye düşünüyorum.

 28. Gemlik, Bursa dedi ki:

  Mart sonunda bodrumdan iki tane aldim. boya dogru uzamis. ben.m evin balkonu yazin cok gunes aliyor ve denize bakiyor. kisin cok ruzgar aliyor. saksiyi degistireyim mi mayista yoksa bu sekilde kalsin mi bu yaz?
  ***
  Begonvil güneşi sıcağı çok sever. Yaz için balkonunuz uygun ama saksı plastikse uygun değil, değiştirmelisiniz. Şiddetli güneş alan yerlerde begonvil saksıları kalın kenarlı toprak saksı ya da seramik saksı olmalı.

 29. Erdem Y. -Stuttgart dedi ki:

  Burada okuduklarimdan cok istifade ettim efendim, tesekkür ederim. Bir seyi detayli sormak istiyorum. Israrla pilastik saksiyi tavsiye etmiyorsunuz. Plastik saksinin begonville nasil bir kötü etkisi olur? Gecen yaz Bodrum´dan aldigim iki kök begonvilli Tekirdag´da büyük plastik saksilara ektim ve cok güzel sekilde serpilip cicek actilar. Kisin soguktan korumak icin iceriye aldik. Su anda ciceklerini dökmüs vaziyetteler fakat nisanda yine bahceye cikartildiginda en güzel sekilde cicek acicaklarini düsünüyorum. Plastik saksida olmasina ragmen cok iyi görünüyorlar. Ayrica Almanyada 2012 baharinda aldigim begonvili de cok büyük plastik bir saksiya ekmistim, gecen yaz cildirmis vaziyette cicek acti masallah. Fakat ekim sonunda geceleri sicaklik sifirin altina düstügünde cicek sanirim soguk aldi ve cicekleri ve yapraklari %95 oraninda kurudu.Cicegi hemen iceri aldim, aradan iki gecince eskisi kadar cok olmasada yeni yapraklari cikardi. Böylelikle kökünün saglam oldugunu anladim. Sizce yazin eski haline gelirmi? Ayrica kuruyan dallarini nasil budamaliyim? Özellikle plastik saksi konusundaki cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum efendim, simdiden cok tesekkür ederim.
  ***
  Begonvil yaygın olarak Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yetiştiriliyor. Bahçeye dikili değil de saksılarda yetiştirince yine bütün yıl açıkta yetiştirilir. Seramik ve toprak saksılarda olursa kökler 40 derece olabilen sıcaktan pişmez, soğuktan etkilenmez. Yazın aşırı sıcak olmayan memleketlerde plastik saksının pek zararı olmaz. Buralarda zaten kışın içeri alınır dışarda bırakılmaz. Ayrıca pek sıcak olmayan memleketlerde bile en iyisi suyu emen kalitesiz toprak saksılardır. Böylece toprak çabuk kurur, begonvil kökleri suya ihtiyaç duyar. Çiçek açması da bu sayede olur. Kurumayan topraklarda keyfi yeride olunca begonvillerin bazen hiç çiçek açmadığı sık görülen bir promlemdir. Begonvil çeşidine göre değişir. Bu problemin olmaması için begonvilleri yazları serin geçen memleketlerde özel kaktüs toprağı ve orkide çam kabukları benzeri karışımlara dikerler ki toprağı çabuk kurusun. Budamaya gelince kuruan dalları istediğiniz gibi kesin. diğer budamalar çiçek açtıktan sonra yapılmalı. Sonbahar ve kış sonu budamaları iyi değil, azgınca büyümesine sebep olur.

 30. Necdet Ö. -İstanbul dedi ki:

  Bodrum ilçesi dolayındaki begonvil bitkilerinin yaz aylarında çiçeklenme aşamasından sonra çiçekleri sarararak dökülmekte, yeniden çiçeklenene değin (yaklaşık 1-2 ay süresince) çirkin bir görünüme bürünmektedir. Su, gübre vb önlemlerle bu durumun önüne geçilebilir mi?
  ***
  Çiçeklerinin ve tüm bünyenin yaz sıcaklarına daha dayanıklı olabilmelerini ilkbahar ortasında ve yaz başında potosyum oranı yüksek özel gübre vermekle sağlamanız mümkün.

 31. Julia, İstanbul dedi ki:

  Bugünlerde plastik saksıda 1,5 metrelik bol çiçekli begonvil aldım. Sonra söküm olduğu, kökleri zedelenmiş olduğunu farkettim. Sizin tavsiyenizle toprak saksıya almayı düşünüyorum. Ancak şu anda yeni saksıya alırken toprak dağılabilir ve kökleri yine zedelenebilir diye düşünüyorum. Sizce şu anda bunu yapmaya gerek var mıdır? Ve güzellim begonvilimin yaşama şansı var mıdır? Bu durumun kurtarma programı var mıdır?
  ***
  Begonvil nazik hassas bir bitki değil. Birkaç yıl daha o saksıda kalabilir. Ya da kökleri istediğiniz gibi rahatsız ederek saksı ve toprak değiştirebilirsiniz. Şimdi tam zamanı. Toprak saksı aşırı sıcak olabilen memleketlerde lazım. İstanbulda pek önemli değil ama toprak saksı her yerde her açıdan iyidir.

 32. Türkan S. -İskenderun dedi ki:

  Bir hafta önce yaklaşık 1,5 metre boyunda sarı çiçekli fide aldım. Bahçeye ektim bol güneş gören bir yerde. Şu an mevsim itibari ile 2-3 gündür sürekli yağış alıyor. Çiçekleri kurumaya ve yaprakları büzüşmeye başlamış. Ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler. Ayrıca bahçede 2 begonvil daha var. onların durumu iyi.
  ***
  Bir serada yetiştirilmiş olmalı. Dış ortama aniden çıkınca uyum sağlayamamış. Bekleyin yakında yeniden filizlenir. Ya da farklı bir begonvil çeşidiyse toprağa uyamamış olabilir. Kesin bir şey diyemem. Bekleyeceksiniz eğer sorun sadece yer değişikliği şoku ise yakında canlanır.

 33. Fatma, Manisa dedi ki:

  2 yil once bir metre boyunda bir begonvil aldim. Eski calimsi dallarindan yeserdi. Yeni dallar daha cikmadi. En ustte ilk cicegini gosterdi. Birsuru calimsi ama yaprak cikarmis dallari var. Nasil budayacagimi bilemedigim icin cesaret edemiyorum. Balkonda yetistiriyorum bu yuzden 1 metreden daha uzun olmamasi ve bol cicek acmasi icin nasil budamaliyim? asmalardaki gibi goz saymam gerekir mi yani? Birde topragin asit degeri icin bisey yapmam gerekir mi?
  ***
  Korkmanıza gerek yok her türlü budamayı kaldırır. Sıcak esintilerde hızlı büyür. Hemen şimdi budayın. Biraz geç kalmışsınız ama olabilir. Şimdi çiçek açması ya cüce kültivar olduğundan, ya fazlaca susuz bırakmanızdan ya da toprağının çok kötü olmasındandır. Normal begonviller azgınca büyüme eğilimindedirler ve iyi bakıldıkları takdirde süratle büyüyüp çiçek açmamada inat ederler.

 34. Murvet, İstanbul dedi ki:

  Cok sevdıgım begonvıl cıcegını aldım ancak benım evım gunesı sadece sabah 30dk goruyor.. Cıcegı almakla yazık mı ettım dıye dusunuyorum! Ve su aralar hava ruzgarlı, cıcegı odaya alsam mı dıye sormak ıstıyorum.
  ***
  Evet, yanlış yapmışsınız. Begonvil çok güneş ister. Hele evlerde mutlaka öğleden sonra güneşini en az 4 saat ister. Rüzgar iyidir de güneş yeterli değilse siz onu en iyisi başkasına verin.

 35. Lea, Paris dedi ki:

  Izmirden begonvil aldim parise getirdim. burda cok dikilmiyor bahceye, sadece cicekcilerde ufaklari satiliyor. Su an saksida. ne zaman bahceme dikebilirim?
  ***
  Paris’te kışın soğuğa dayanamaz. Bahçeye dikerseniz kışın ölecektir.

 36. Nurcan, İsatanbul dedi ki:

  Merhaba.Geniş cephesi kuzeye dar cephesi batıya bakan açık balkonum var. 3 hafta önce aldığım kenarları toz pembe, beyaz çiçekleri olan begonvili kuzeybatı köşesine yerleştirdim. Boyuna büyümüş, yüksekliği 150 cm. Pastan tabanı çürümüş olan büyük bir yağ tenekesine dikili. İlk hafta sonunda tüm çiçek ve yaprakları kurudu. Şimdi 3. hafta bitmek üzere. Dallar yeşermeye birkaç siklamen rengi çiçek vermeye başladı.
  Önceki hafta çiçekçime gittim. Bunların Yalova da yetiştirildiğini, tekrar canlanacağını söylemişti.
  Üç sorum var;
  1)Kuzeyden sert rüzgar, sabah ve akşam güneşi alan 4. kat balkonu uygun mudur?
  2)Çiçekçim kışı balkonda geçirebileceğini söyledi. Ne dersiniz?
  3)Teneke saksısını bu yıl hiç değiştirmeme gerek olmadığını söyledi. Ne önerirsiniz?
  ***
  Günde en az üç saat direkt güneşte adamakıllı ısınırsa sorun yok orası uygundur. Çiçekçinin tavsiyeleri büyük ağırlıkla doğru. Sadece iki şeyi açıklığa kavuşturmak lazım. İstanbulda (ocak şubat mart aylarında) kuzeyli rüzgarlardan donup ölebilir. Kuzeyli rüzgarları direkt almazsa, mesela ben bu kış begonvili balkonda tuttum donmadı. Kuzeybatı rüzgarını kuvvetli alır, dışarsı gibi soğuk ama camekanlı balkon yani camlar rüzgarları kesiyor. Saksı büyüklüğü begonvillere önemli değil. Öyle küçük bir begonvil için kocaman teneke saksı yanlış. Tenekede ne kadar toprak varsa az küçük boyda güzel bir saksı alın aynı toprakla saksıya geçirin. Kökleri biraz rahatsız olsa bile begonvilin öyle hassaslıkları yok zarar görmez. Teneke saksı olunca kış soğuklarında kökler soğuktan fena etkilenir soğuktan ölür. Bunlara dikkat edin. Kışın begonvilinizi kalın bir naylona sararsanız dışarda zarar görmeden durabilir. İstanbulda kışın dondurucu soğuk -7’yi geçmez. O kadar şeyle koruyabilirsiniz.

 37. Süleyman, Batman dedi ki:

  Begonvil 2 ay önce toprağa ektim hala kurumadı çok sağlam bir çiçektir. bitkiler için sabunlu fayda etmiyor.

 38. Sadullah A -İstanbul dedi ki:

  Begonvil kışın açmaz deniliyor ama açtı. geçen sene bodrumdan ufak bir fide aldım .kapalı ve güneş alan balkonumda ocak ayında bolca çiçek açtı. nisan ayına kadar bu çicekler durdu. daha sonra kurudular. kolay kolay çiçeklerini dökmediler. kurumuş çiçekleri temizledim. mayıs ayında tekrar çiçek açmaya başladı. şu anda şahane bir görüntüsü var.
  ***
  Sıcaklık vb bazı şartlar yerinde olunca yılın her zamanında çiçek açabilir.

 39. Kübra, Samsun dedi ki:

  İzmirden begonvil fidanı aldım. Şimdi balkonda güneş alıyor. Saksısını değiştirdik. Fazla su istemez demişlerdi bize ama yaprakları ve çiçekler soldu. Biz yine de su veriyoruz. Acaba buranın iklimine uygun olmadığı için mi öyle oldu? Kısın içeri alırsak ne olur? İzmirde gördüm evleri sarmış harika duruyordu. Burada da öyle olur mu?
  ***
  Kışa dayanıklılık begonvil çeşitlerine göre değişir ama İzmir’de kışa dayanıklı olan çeşitleri Samsun ikliminde de kışa dayanırlar. İstanbulda da birçok yerde bahçelerde görmüşümdür. Sizin aldıüğınız begonvil hangi çeşidindense onu bilmek lazım. Emin oluncaya kadar saksıda tutun. Sıfırın altında soğuk olduğu zamanlar soğuk ama kapalı bir yere alın. Fazla su istemez demişler doğru. Eğer yapraklar solgun ve cansız olmuşsa toprak değiştirdiğinizde köklere fazla zarar verdiniz ya da uygun olmayan bir toprağa diktiniz ve gerekmediği halde tekrar tekrar suladınız kökler çürüdü. İkisinden biri.

 40. Osman, İstanbul dedi ki:

  geçen yaz begonvil aldık çiçekleri ve yaprakları çok güzeldi. biraz daha rahat etsin diye nisan ayında sırsız toprak saksıya aldık. bu ilkbahar bir kere tüm yaprakları açtı ve çiçek verdi sonrası ise hüsran. çiçekler ve yapraklar tamamen döktü. ardından sadece iki dalın ucundan yeşil sürgün verdi. bu dallardaki yapraklarda ise kıvırcıklaşma var -yapraklar kıvır kıvır buruştu. geriye kalan diğer dallar ise neredeyse kurudu yaprak, sürgün yok. ne yapabilirim?
  ***
  Tropikal bitkileri kocaman saksılara dikerek köklerini fazla toprakta boğman genellikle aynı şekilde sonuçlanıyor. Ayrıca sanıyorum yanlış toprak kullanmışsınız. Hemen sökün köklerin zor sığacağı kadar küçük saksıya dikin.

 41. Oya, Las Vegas dedi ki:

  Iki yil once bahceme diktigim begovilim gectigimiz kis asiri soguk olmasindan dolayi dondu ve geri gelmedi. Ben de bu yaz tekrar satin alip saksiya dikmeye karar verdim. Yaklasik bir ay once saksiya diktim. hersey gayet guzel gibi gorunurken bugun yapraklarinin solgun ve yumusak oldugunu farkettim ama cicekleri guzel gorunuyor sorun yok gibi. Havalar burada cok sicak. sicaklik 45 dereceye kadar ulasiyor ve begonvil aksamustu gunesi aliyor. Sizce saksinin yeri mi degismeli?
  ***
  Sabah erkenden kontrol etmelisiniz. Yapraklar o saatte canlı ve diri ise hiç sorun yok, her şey normaldir. Toprak bu sıcak zamanlarda asla kupkuru kalmamalı buna da dikkat edin. Ayrıca öyle aşırı sıcak olna memleketlerde begonvil sıcağı içeri geçirmeyen kalın kenarlı toprak veya seramik saksılara dikilmeli.

 42. Gizem, Ankara dedi ki:

  Bodrumdan 5 gün önce pempe ve beyaz yapraklı olan sarmasik begonvil aldim. Ben begonvili bahceme ekmek istiyorum. ogleden sonra cok guzel gunes aliyor. Satan adam koklerini sararsaniz kışın birsey olmaz dedi. Ama bu sitedeki yazilari okuyunca kafam karisti. Kisin ölür mü acaba. Ve ben çiçeği ne zaman ekmeliyim?
  ***
  Ankarada kışın dışarda hayatta kalabilmesi mümkün değildir. Satıcı doğru söylememiş.

 43. Zehra, İzmit dedi ki:

  Ben de balkonum için cüce begonvil almak istiyorum. Bütün çiçekçilerde bulunur mu?
  ***
  Hayır kolay kolay bulamazsınız. Alacaksanız şimdi çiçekli haldedirler en iyi zaman. Bulabilirseniz tabi.

 44. Gokce, Ankara dedi ki:

  Bahar basinda cuce begonvil olarak satilan begonvil fidesi aldim. Ben aldigimda haliyle uzeri cicekli degildi. Bir iki hafta once ciceklendi. ama hic oyle gordugumuz guzelim begonvil iceklerine benzemiyor. Oldukca ufak, celimsiz ve acik renkli. Ama cicek aciyormu aciyor! Balkonum oldukca gunesli,oglen sonu aksama kadar gunes aliyor. topragi poset topraklar ve suyu iyi suzen normal toprak karisimi. Gerektikce suluyorum. Size sorum su ki, bodur begonvilin cicekleri boyle ciliz ve renksiz mi olur? yoksa ben nerde yanlis yapiyorum?
  ***
  İlkin küçük oluyorlar. Zamanla büyürken renklenir. İçinde küçük çubuklar belirir. Onlar mini yıldız gibi esas çiçekleri açar. İşte o zaman çiçek sandığınız dış renkli kısım olması gereken rengi ve büyüklüğü almıştır.

 45. Nilüfer, Ordu dedi ki:

  Bir hafta önce internetten sipariş verdim. fidanımım boyu yaklaşık 50 cm falan. geldiğinde biraz yaprakları sararmıştı ve bikaç çiçeğni dökmüştü. ama hala birkaç tane çiceği var. benim merak ettiğim fidanım iyi durumda mıdır acaba? rutinine uygun bir sulama mı yapmalıyım yoksa farklı mı? bodurmu ya da sarmaşık özelliklimi nasıl ayırt edbilirim.
  ***
  Bodur begonvil küçük yapraklı olur. Yeni dalları ince ve kısacık gelişim gösterir. Her dal uzarken her yaprak dibinde tomurcuk gelişir. Eğer yeri yeterince sıcak değilse, susuzluk sıkıntısı da çekmezse yaprak diplerinde tomurcuk oluşmaz. Yapacağınız şey şiddetli güneş alan yerde tutmak. Toprağı çok çabuk kuruyan özellikte olmalı. Budamayı her zaman yapabilirsiniz.

 46. Nalan A. -İzmir dedi ki:

  Merhaba. 1,5m boyunda sarmaşık begonvili balkonda yetiştirmek için aldık. Duvara ahşap bir çit çaktım ona sardırmak istiyorum. Batıya bakıyor ve 14:00 den sonra oldukça iyi güneş alıyor. Aldığımda saksısı çok küçük olduğundan daha büyükçe bir saksıya aldım fakat seramik olması gerektiğini bilmediğim için saksı plastik. Saksıyı gölgede tutuyorum. Toprağı ise uygun. Fakat 1 hafta içinde hafif bir sararma başladı. acaba yakında toparlanır mı yoksa acil bir müdahale gerekir mi?
  ***
  Benim cüce begonvil de aynı şartlarda, plastik saksıda. Şimdi çiçek açmış durumda. Eski yapraklarda sararmalar dökülmeler başladı. Önemli bir şey olduğunu sanmıyorum çünkü aşırı yapraklanmıştı. Saksısı da güneş alıyor. İstanbul pek fazla sıcak olmaz zararı yok. İzmirde toprak veya seramik saksı daha uygun. Siz yeni almışsınız ve yaz sıcaklarında kökleri rahatsız etmişsiniz. Bekleyin çok yakında yeni dallar çıkarır. Sonbahara kadar çiçek açabilir.

 47. ilknur B. -Tarsus dedi ki:

  Okulun bahçesine diktiğim begonviller önce güzel açtılar ama 2 ay sonra yapraklar döküldü ve kuru dal görüntüsüne büründü. İki hafta önce yeşermeye başladılar. ne güzel derken dün yapraklarını döktüğünü gördüm. Toprak beyaz bir toprak. hava çok sıcak çok güneş alıyor. Neden bu olabilir mi?
  ***
  Toprak beyaz demişsiniz. Esas neden budur. Begonviller en iyi asitli toprakta yetişir. Nötr ve hafif alkalinli toprağa da uyum sağlayabilirler. Fakat beyaz toprak ağır alkalinlidir. Begonvillere hiç uygun değil.

 48. Melek P. -Ayvalık dedi ki:

  Kristal Begonvil kaç metre ara ile dikilmelidir?
  ***
  Bahçede devamlı kalıcı yerlerinde 1,5 metre ara iyidir. Daha yakın olmamalı.

 49. Özgün, Çanakkale dedi ki:

  Kapalı cam balkonda begonvilim var. Geçen yıl bir süre susuz kaldığı için alt dallarındaki yapraklarını döktüğü. Bu yıl da yalnızca bir miktar uzadı ve pek az çiçek açtı. Şu anda alt dalları çıplak ve kötü görünüyor. Kuvvetli bir budama yapsam alt dallar yeniden yaprak çıkarır mı?
  ***
  Bitkiler esintisiz ortamlarda pek sağlıklı gelişemez. Ayda bir bitki besini vermek lazım ki gücü düşmesin. Budayabilirsiniz.

 50. Nil S. -Ankara dedi ki:

  Pembe ve beyaz renklerde açtığı söylenen bir begonvil aldık. bodrumda bahçede bol güneş alan yerde dikili. geçen yıl dikmemize rağmen yeni çiçek açmaya başladı ve sadece pembe açıyor. İlerleyen zamanlarda çift renge döner mi?
  ***
  Emin değilim ama sonradan çift renk olacağını sanmam. Geç çiçek açması yeni güçlendiği içindir. Her yıl daha da güçlenir daha erkenden çiçeklenir.

 51. Armağan S. -Tekirdağ dedi ki:

  Begonvillerimi alalı 1,5 sene oldu. Arka bahçeme sınır bitkisi olması telleri sarıp güzel bir görüntü vermesi için çok severek almıştım. Üç kökler ve güney yönünde dikililer. İklim olarak pek uygun olmadıklarını da biliyordum aslında. Bu yaz ikinci yazlarıydı. Ben onları kuruyup öldüler zannederken farkettim ki dipten yeni taze kökler gelmiş. Şimdi onları kışın soğuğundan, dondan nasıl korurum öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Dibini kuru yaprak + toprak karışımıyla koruyun. Dalları da hasir gibi bir şeyle sarın. Toprak altında kökleri çoğalıp güçlendikçe her yıl daha azgınca büyür.

 52. Deniz Yılmaz dedi ki:

  Bodur begonvilimin sakısını değiştirdim. bir hafta oldu. çiçekleri üzerinde ama yaprakları sararıp solmaya başladı. sanırım köküne zarar vedim. ölmemesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Bu zamanda köklerini rahatsız etmeniz yanlış. Gerçi şimdi yapraklarının soğuk hava yüzünden dökülmesi normaldir.

 53. Deniz Yılmaz dedi ki:

  İzmirde yaşıyorum yani soğuk havada değil. yaprakları iyice sarardı. çiçekleri üzerinde kurudu. sizce kurtulma ihtimali var mı suyunu ne kadar aralıkla vermeliyim? yeniden canlanması için yapmam gereken bir şey var mı?
  ***
  Gün içinde 20C dereceden daha sıcak saatler çoğunlukta olmazsa canlanmaz. Nisan veya mayısta canlanır. Toprak kurudukça sulayın.

 54. Sinan N. -Kocaeli dedi ki:

  Mayıs ayında aldığım begonvili güney doğu yönünde toprağa ektim. 70 cm idi şimdi neredeyse 3 metre oldu. kışın sarabilmek için kuvvetli budama yapayım mı? naylona mı yoksa çuval benzeri birşeyle mi sarayım?
  ***
  Kocaelinde güneyli cephelerde zarar göreceğini sanlam. Alt yarısını hasır, çuval bezi gibi bir şeyle sarın. Dibini saman, kuruyaprak vb şeyler karıştırılmış toprakla örtün. Budamayın.

 55. Fatih, Bodrum dedi ki:

  Ben bodrumda 4 yıl önce pembe beyaz begonvil aldım diktim. hem çok yavaş gelişiyor hem de beyaz çiçekleri artık çıkmıyor. yani sadece pembe açıyor. nedenini ve tekrar pembe beyaz açtırmam için ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum.
  ***
  Yavaş gelişmesi toprağını sevmediğindendir ya da bodur türden olmasındandır. Beyaz çiçek açmaktan vazgeçmesinin sebebini henüz bilmiyorum.

 56. Efsane, Azerbaycan dedi ki:

  Ben bir ay bundan once bahceme dekor aqaclarindan dikdim. havalar guneshli olduqundan haftada birkerem suluyorum. doru mu yanlish mi yapiyorum bilmiyorum.
  ***
  Kış boyunca hiç sulamasanız da olur. ama toprak çok fazla kuruyorsa ve yağış da hiç yoksa arasıra sulamak lazım.

 57. Lütfen B. -Samsun dedi ki:

  Balkondaki begonvil çiçeğimi dondan ve soğuktan korumak için naylon ile sarsam hava alması gerekir mi? bir buket gibi sardım ancam naylonda bir kaç parmak delik bıraktım hava alması için. Bu uygulama doğru mu?
  ***
  Samsun’da begonviller kışın zarar görmez. Sadece kuzeyli yönlerden direkt gelen rüzgarlara açık cephede tutmayın. Ya da hasır gibi bir şey sarın. Sıkı sıkıya naylon gerekmiyor.

 58. Kemal, Denizli dedi ki:

  Benim 5-6 tane saksıda begonvillerim var. Denizli merkezdeyim. Begonvillerimi 3 hafta önce içeriye aldım. çiçek açmaya başladılar. bem kışın açsın istemiyorum. dışarı çıkarırsam don oluyor bazen geceleri. istediğim kışın dinlenerek geçirmesi yazın açması. şimdi ne yapmalıyım? Acaba balkona tekrar çıkarsam havalar iyice soğuyunca donarlar mı? Tamamen budasam en dipten! Boyları yaklaşık 1.7 metre 3 yıllıklar.
  ***
  Begonvillerin dinlenmeye ihtiyacı yok. Sıcaklık ve güneş yeterliyse yılın her zamanında çiçek açabilirler. Evinizde yaşayabiliyorlarsa bırakın evde çiçeklensinler. Yaza doğru tekrar dışarı alırsınız.

 59. Kemal, Denizli dedi ki:

  Teşekkürler dışarıya aldım dün. baharın çok gelişmesini istiyorum budamayı şimdi mi yapayım yoksa biraz daha bekleyeyim mi? Budamadan sonra dalları normal bir saksıya daldırsam tutar mı?
  Evin içerisinde yaşıyorlar ama kırmızı begonvillerim geçen kış tamamen çiçek açtı yazın hiç açmadı. bu yüzden sordum.
  ***
  Yazın açmadıysa bir şeyler ters gitmiştir. Belki yazın toprak hiç kurumadan sulamaya devam etmişseniz bu çiçek açmamasına sebep olur. Budama ise ilk yıllarda bir şey değiştirmez. Kökler adamakıllı güçlenince budamanın etkisi olur. Kışın dinlendirip kış sonunda budadığınızda çok azgın gelişim gösterir. Ama kökler pek fazla gelişmemişse budamak bir şey değiştirmeyecektir. Budadığınız dallardan çok kart olmayanları direkt toprağa dikerek köklendirebilirsiniz.

 60. Emine, Bolu dedi ki:

  Ben bu bitkiyi akdenizde çok görmüştüm ama sıcak iklim bitkisi diye hiç cesaret edememiştim. Acaba Bolu’da da yetişir mi?
  ***
  Bolu’da kış soğuklarına dayanabilmesi mümkün değildir.

 61. Selcen, İstanbul dedi ki:

  Gectigimiz Ağustos ayında Büyükada’daki fidanlıktan bir begonvil fidesi aldım. İstanbul’da begonvil yetişmesi çok zor derler. Ben İstanbul merkezde oturuyorum ve begonvilimi saksısıyla bahçeme koydum. Topragı az kuru kalacak sekilde düzenli sulamama ragmen zamanla çiçeklerini ve yapraklarını döktü ve kupkuru kaldı. Üşümesin diye koruma da yaptım ama Kasım ayında öldügünü düsünerek bir umut evin içine aldım (en cok günes alan cama, petege yakın şekilde). Aralık ayında tatile gidip geldigim iki hafta içinde begonvilim bana süpriz yaparak heryerinden tomurcuklar ve filizler fışkırtmıştı. Şimdi hızla filizlenmeye ve uzamaya devam ediyor. Sıcak-soguk dengesini saglamak için ne yapabilirim, ya da daha saglıklı olması icin budamalı mıyım? Yepyeni filizleri kesmeye elim gitmiyor.
  ***
  İstanbul’un merkez kısmında oluyor. Sadece çok yüksek kesimlerde ya da kuzeyli yönlerden gelen rüzgarlara tamamıyla açık yerlerde kışın donabilir. Kurtuluş – Feriköy arasında bazı evlerin bahçelerinde gördüm. Çok azgın büyümüş asma gibi her yere kollar salmış her yeri kaplamış. Taksim’de de Surp Agop Hastanesinin bahçesinde gördüm. Duvarı kaplamış çok güzel büyümüş. Siz de bahçeye dikebilirsiniz. Saksıda tutmanıza gerek yok. Kışın soğuktan yapraklarını dökmesi normaldir. Zararı yok. Şimdi sizinki evde fazla uzun dallar uzatıyorsa cüce begonvil değildir. Bunu budamayla zapt edemezsiniz. Şimdiki taze gelişimleri ev sıcağına adapte olmuşlar onun için ilkbaharda acele etmeyin nisan sonun bekleyin bahçeye dikin. Cüce begonviller ise birkaç yılda iki üç metre büyüyebilir ama azgın gelişme özelliği yoktur budamalarla kısa boylu derli toplu tutmak çok kolaydır. Devamlı saksıda yetiştirilebilir.

 62. Selma, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ben Sarıyer’de yaşıyorum. Evimin cephesi hemen hemen güneybatıya bakıyor, kuzey tarafında bir bahçem var ancak begonvilin güneşi sevdiğini bildiğim için ön cephe kapı girişine saksıda bir begonvil (uzayan ve saran cinsinden) dikmek istiyorum. arıyer kuzeyde ve evim de kışın karadenizden çok sert rüzgarlar alıyor. Bu durumda kışın begonvili içeri alıp bol güneş alan salonumda mı yetiştirebilirim sizce yoksa yine dışarıda bırakıp naylon poşetlerle sarıp koruyabilirmiyim? Ayrıca bahçemde yetiştirebilme ihtimalim çok mu az sizce, bahçemin bir kısmı akşamüstüne kadar bayağı güneş alıyor.
  ***
  İstanbulda çok yerde bahçelerde gördüm kocaman olmuş her yeri sarmış. Fakat kuzeyli yönlerden sert rüzgarlara tamamen açık bahçede olur mu kesin bir şey diyemem. Büyük toprak saksıya dikerseniz güneybatıya bakan balkonunuzda kışın zarar görmez. Aslında saksıda yetişmek için cüce begonviller uygundur. Kışın evde güneşli pencere önünde de tutabilirsiniz. Bunları eylül ortasında eve alıp mayıs başına kadar evde tutabilirsiniz.

 63. Rabia, Trabzon dedi ki:

  Kapalı balkonda yetişdiğim iki bekonvilim var. Biri ocak-şubat aylarında harika çiçeklenmişti. Onbeş gün önce aniden nerdeyse bütün yaprak ve çiçeklerini döktü. Sebebini anlayamadım. havasızlıktan olabilir mi? Yalnız diğer bekonvil de aynı yerde olmasına rağmen ona bir şey olmadı. Diğer bir sorum da bütün cabalarımıza (arkadaşlarım da dahil) rağmen çoğaltmayı başaramadık. Oysa yazdığınız yöntemlere göre defalarca denedik. Acaba çoğaltmanın başka püf noktaları var mı?
  ***
  Kış ortasında çiçeklenmişse yeri sıcak demektir. Buna rağmen birden bire yapraklarını dökmesi köklerin çürümeye başladığını gösterir. Sebep gereksiz sulamalar yüzünden olabileceği gibi ani şok etkisi veren ısı farklılığı da olabilir. Özellikle ıslak toprakta iken birkaç saat köklerin soğuğa maruz kalması köklere zarar verir (mesela bir ara ısıtıcı çalışmadıysa ve oda çok fazla soğumuşsa). Tam çürüme olmasa da hassas kısımları canlılığını kaybeder. Çoğaltmak için nisan girince şunu deneyin: 1 yaşından daha yaşlı olmayan dallarından kesip dışarda açık havada, kuvvetli güneş alabileceği bir yerde toprağa dikin. Mayısta da deneyin. Köklenme ihtimali kuvvetlidir. Güneşin ısıtması ve sürekli esinti köklendirmede çok etkili. Ama çok soğuk ve çok sıcak zamanlarda işe yaramaz. Sizin orada nisan ve mayıs ayları uygundur.

 64. Nuray, Antep dedi ki:

  Benim begonvil çiçeğim ciceyim filizlenmedi. Mart ortasında budama yaptım. Bütün çiçeklerim filizlendi bengovilden tık yok. Ölmedi halen canlı ama gelişmiyor. Kurtarmalıyım. Antalyadan çok zor sipariş ettim.
  ***
  Kışı dışarda açık havada geçirmişse Antep’te kış soğuklarına dayanıklı değildir. Ölmüş olabilir. Canlı olduğundan eminseniz ve dışarda açık havada ise henüz sıcaklık yeterli değil. Yakında filizlenmeye başlar merak etmeyin. Benimki de İstanbulda öğleden sonra akşama kadar güneş alan camekanlı balkonda henüz yeni filizlendi. Dışarsı gibi soğuk olur ama camlar soğuk rüzgarları kesiyor. Yoksa belki o da henüz filizlenmemiş olacaktı. Daha nisana bile girmedik. Acele etmeyin. Begonvil diğer bitkiler gibi değil. Sıcak seven bitkilerdendir. Kış soğuklarında açık havada gelişim beklemeniz yanlış.

 65. Musti, Hatay dedi ki:

  Son iki yıldır bir begonvil sevdası sardı beni. Şu an balkonumda 5 tane var. Biri bodur, diğerleri sarmaşık sarı somon mor ve beyaz. Şimdi de kırmızı ve lila arıyorum deli gibi. Dün Burhaniye’de buldum. Geçen yıl aldıklarımı hemen büyük 18 lt. saksıya dikmiştim. Fakat arastırmam neticesi gelen saksılarda birkaç yıl kalacağını gördüm. Bu yıl aldığım 2 taneyi değistirmıyorum. İlla toprak saksı mı olmalı? Artık pek bulunmuyor toprak salsılar. Benimkiler plastik. Kışın budamıştım. Artık yeşermeye başladılar. Balkonda çok büyümemesi için hep budamalı mı? Yoksa kontrolünü sağlayamazsak zor olur değil mi? Bu siteyi bulduğuma çok sevindim. tşk ederim.
  ***
  Toprak saksı kışın dışarda bırakılacaksa ve eğer yazın aşırı sıcak bölgelerde iseniz daha iyidir. Normalde önemli değil. Balkonlar için en iyisi bodur begonvillerdir. Derli toplu çiçeklenirler. Bodur denmesi minyatür gibi anlamda değil. Yani azgınca büyümez anlamında. Bunlar da 2 metre gibi büyüyebiliyor. Yeter ki doğru bakımı yapın. Ama azgın büyüyenler balkonlar için bence uygun değil. Tavsiye etmem. Bonsaiciler gibi hep uğraşmak zorunda kalırsınız.

 66. Musti, Hatay dedi ki:

  Evet bodur daha derli toplu fakat onun da diğerleri gibi renk seçeneği yok. Sadece pembe veya mor. Araştırmalarımda başka rengine hiç rastlamadım. O nedenle sarmaşıkları tercih ediyorum. Rengarenk bir balkon için artık sık sık budayarak şeklini koruyacağız. Zahmet olmadan rahmet olmaz demişler. Topraklarını her yıl yenilemek gerekir mi? Geçen yıl ektiklerimi bu yıl değişmedim.
  ***
  Hayır gerekmiyor. Sadece eğer bitki besini filan vermeye karşı olup besleyici toprak hazırlıyorsanız her yıl toprak değiştirmek gücünün, veriminin gerilememesi için gerekli olur.

 67. Musti, Hatay dedi ki:

  Burası Hatay Dörtyol yazın çok sıcaklar oluyor. Geçen yıl mayıs ayında aldıklarım plastik saksıda bir yaz geçirdi. Bodur olan iyi. Sarmaşık olan da çok iyiydi. Bir gecede yaprakları hastalık gibi oldu. Üstelik çiçekliydi. Bütün yaprakları sarardı. Üst komşum balkon yıkıyordu. Deterjanlı su bu hale getirdi. Sonra sonbahar olunca iyice budadım kel bıraktım. Şimdi ufak ufak yeşermeye başladı.

 68. Emine, İstanbul dedi ki:

  Şubat ayı ortalarında seradan saksıda begonvil aldık. Bu tarihe kadar terasta kaldı. Kış oldugu için çok fazla sulamadım.Aldıgımızdan beri bitkide hiç canlılık belirtisi yok. Yani ne bir yaprak ne bir yeşerme. Merak ediyorum öldü mü acaba? Çok isteyerek almıştık. Yoksa biraz daha beklemeli miyim?
  ***
  Daha nisana bile girmedik. Begonviller kışın soğukta gelişmez. Benimki camekanlı balkonda olmasına rağmen kışın yapraklarını döktü. Şimdi yeni filizleniyor. Sizinki gece soğuk rüzgarları direkt aldığı için henüz sıcaklık yeterli değil. Kuvvetli güneş alabilmeli. Belki iki üç hafta daha gelişim göstermeyebilir. Tabi kışın donup ölmediyse.

 69. Gökhan, Tekirdağ dedi ki:

  Cam balkonda yetiştirdiğim begonvilim yeni filizlenmeye başladı. Dalları çok biçimsiz geliştiği için budamak istiyorum ama çiçek açmaya başladılar. Sizce budama yapabilir miyim? Çelikleme için bu mevsim uygun mudur?
  ***
  Her zaman budayabilirsiniz. Çelikle çoğaltmak için en uygun zaman ilkbaharın ilk yarısıdır. Şimdi yapabilirsiniz. Dal kalınlığı, genç yaşlı dal olması fark etmez. Şu sayfadaki gibi kapalı tutarak köklendireceksiniz: https://azbitki.com/yari-olgun-dal-celigi

 70. Bilge, Malkara dedi ki:

  Bugün çok beğenerek aldığım begonvillerin soğuğa dayanıklı olmadıklarını öğrendim. Malkara’da toprakta yetişir mi acaba? Bahçede mi balkonda saksıda mı yetiştirmeliyim?
  ***
  Bodur olmayan, büyük yetişen begonviller İstanbulda yüksek olmayan kesimlerde kışa dayanıyor. Malkara’da dayanmaları güneye bakan cepheye dikilirse ve kışın iyice sarıp sarmalanırsa (belki) kışı sağ atlatabilirler. Ama zor. Hele bahçeniz kuzeyli yönlerden rüzgarlara açıksa hiç denemeyin.

 71. Şeyma, İzmir dedi ki:

  Sonbaharda begonvil aldım. Satan çiçekçi bana bunu guneye ekmemi söyledi. Evin guneyine ektim. 5-6 aydır çürümedi. Çok az büyüdü. Büyumesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Kış soğuklarında ve fazla serinde gelişemezler. Havaların ısınmasını bekleyeceksiniz. Sabredin önümüzdeki haftalarda hızla büyümeye başlar.

 72. İsimsiz dedi ki:

  Yeni aldığım sarmaşık begonviller bol çiceklı geldi. Saksıları kırılmıştı. Bir boy büyük saksıya geçirdim. Çok uzun dalları var. Boyunu kısaltmak için çiçeklerini dökünce veya şimdi budama yapabilir miyim? Bir hayli uzun ve ince dalları var. Bir yere sabitleyip bağladım. Yoksa yerlerde sürünüyor. Çiçekleri serada açtırılmış. Artık açmaya devam eder mi?
  ***
  Çiçek açmaya devam eder. Ne zaman isterseniz o zaman istediğiniz şekilde budayabilirsiniz.

 73. Sena, İzmir dedi ki:

  Begonvilin hızlı büyümesi için ne yapmalıyım? Hızlı büyümesi gereken bir bitki değil mi?
  ***
  Bugünler begonvillerin hızlı büyemesi için yeterince sıcak değil. Mayısta hızlanır. Şimdi yapmanız gereken bir şey yok.

 74. Can, istanbul dedi ki:

  Cam önü için cüce begonvil almayı düşünüyorum. Evimin camları soylediğiniz güneş saatine uyuyor. oğleden sonra ortalama 4 saat güneş alıyor. Bazı begonvillerin rengi açık pembe. Bazıları ise çok güzel koyu fuşya renkteler. Acaba bu renk tonları beslenme ve güneşle mi alakalı yoksa farklı cinsler mi? Bir de bordo renkte görmüştüm Bodrumda ah… ne kadar büyülüydu anlatamam. İnşallah İstanbulda öyle bir renk bulabilirsem hemen alacağım. :)
  ***
  Öğleden sonra olması iyi. Daha sıcak olur. Çiçeklenebilmesi garantidir. Begonvillerin çeşitli renklerde çiçek açan çeşitleri olduğu kesindir. Fakat toprağın, ısının, güneş süresinin begonvillerde renk tonlarını değiştirme etkisi var mı henüz bilmiyorum. Yalnız, benim pembe çiçeklide gördüğüm kadarıyla çiçek olgunlaştıkça renk değiştiriyor. Önce yeşilimsidir. Sonra soluk renkli olur. Sonra tam rengini almış olur. Henüz çok küçük olduğu için ve bende pek geçmişi olmadığı için mevsimlere göre ve toprağın pH derecesine göre renk farklılaşması olup olmadığını tespit edemedim.

 75. Can, İstanbul dedi ki:

  Sizce istanbulun neresinden almalıyım? Semt pazarları, Eminonu çiçek ve evcil hayvan pazarı, Bahaus, Büyükada…
  Bu saydığım yerlerde begonvil mevcut. Fakat bazılarının etiketleri ithal yani Hollanda ürünü. İstiyorum ki yerli olsun. Sizce neresi daha guvenilir?
  ***
  Nerede satıldığı önemli değil. En dayanıklısını arıyorum diyorsanız toprağını kontrol edin. Begonvillere hiç uygun olmayan sert killi toprakta (genelde incecik kumla karıştırılmıştır ve toprak kuruyunca aynen taş gibi oluyor) yetiştirilmiş begonviller yer değişiminde hiç zarar görmezler. İşte aradığınız bunlar. Böyle begonvil yetiştirenler eski usul üreticilik yapan ege-akdeniz çiçekleri sanıyorum. Tek hataları yanlış toprak kullanmak. Ama doğal yetiştiriyorlar. O yüzden onların bitkileri çok dayanıklı oluyor. Yapacağınız şey aldığınızda birkaç gün bekletmek ve daha sonra köklere zarar vermeden killi topraktan temizleyerek begonvillere uygun toprağa dikmektir. Bunları her yerde bulamayabilirsiniz. Bulunca kaçırmayın. Seralarda özel şartlarda yetiştirilmiş begonviller ise yerlisi ithali fark etmez. Bunları mayıs ayında almalısınız. Başka zamanlarda fena halde yer yadırgama şoku yaşayabiliyorlar.

 76. Elif, Kocaeli dedi ki:

  Dün saksısıyla beraber mor bir begonvil aldım. Akşam saat 6 gibi saksıdan çıkarıp bahçeye ektim. Sabah kalktığımda çiçekleri ve yaprakları soluktu. Sizce tekrar canlanır mı?
  ***
  Havalar ısındıkça o da canlanır. Sıcak seraya alışık bitkileri serin bahar günlerinde alır almaz henüz havalar ısınmadan söküp köklerini rahatsız etmemelisiniz.

 77. Elif, Kocaeli dedi ki:

  Peki şimdi begonvilim solmuş olduğu için hergün sulamalı mıyım?
  ***
  Hayır. O solgunluk, pörsümüşlük susuzluk yüzünden değil tam tersine aniden ıslak-soğuk toprağa geçirmeniz yüzünden oldu. Köklerin ince hassas yerleri ani soğuk şoku yüzünden ölmüş. Toprak kurudukça normal sulamaya devam edin. Bir ay içinde hava ısındıkça yeni kökler çıkarmaya başlar.

 78. Birsen K. -Balıkesir dedi ki:

  Geçen yıl begonvil aldım. Kışın yapraklarını ve çiçeklerini döktü. Şu anda kupkuru sopa gibi. Acaba canlı mıdır?
  ***
  Eğer kurumumışsa şimdiye kadar çok hafiften bile olsa filizlenirdi. Eğer gölge ve serin bir yerde ise belki filizlenmesi gecikebilir ama mayısın ortasına geldik. Bu kadar geç kalmış olması tamamen ölmüş olacağını gösteriyor.

 79. Pınar, Bandırma dedi ki:

  Benim iki tane bodur bengonvilim var. Birini 3 yıl önce diğerini de geçen sene Bodrum’dan aldım. Ikisini de bir ay kadar önce budadık. Geçen sene aldığım gayet güzel filizlendi ve şimdiden kocaman yaprakları var. Daha önce aldığım bu sene en altta sadece iki filiz verdi ve yaprağı hala küçücük. Geçen senelerde çok güzel açıyordu. Neden bu sene filizleri bu kadar gecikti acaba?
  ***
  Bence normal. Bir gecikme yok. Belki geçen sene de aynı idi ama şimdi bu baharda kıyaslama imkanınız var. Gecikme olursa fazla büyük saksı yüzündendir. Zira köklerinin iyi ısınması lazım. Cüce begonvillerde bu önemli. Saksı büyük, toprak çok olursa kökler fazla serinde kalır ve havalar iyice ısınana kadar çok yavaş gelişim gösterir. Büyük çeşit begonviller serin toprağa daha uyumlu oluyor.

 80. Nilgün, Sakarya dedi ki:

  İstanbul’dan saksıda sarmaşık tipi begonvil aldım. Sakarya’da bahçeye dikmek istiyorum. Şu an bol çiçekli bol filizli. Saksısı naylon ve küçük. Şimdi bahçeye ekilir mi? Toprağı nasıl hazırlayım? Her sabah hafif sulayım mı? Yoksa bu yaz saksıda balkonda mı kalsın?
  ***
  Şimdi bahçeye dikmenin tam zamanı. Her sabah sularsanız kısa zamanda çürütür öldürürsünüz. Bahçenizin toprağı verimli ve humuslutopraksa bir şey yapmanız gerekmiyor. Değilse bir çukur açıp iyi bir toprakla doldurun sonra begonvili dikin.

 81. Elif, İstanbul dedi ki:

  İki gün önce küçücük bir saksıda üzerinde 5-6 adet pembe çiçekleri olan yaklaşık 25-30 cm. boylarında bir begonvil aldım. Uçlarında yeni küçücük yaprakları var. Evimin girişine bahçeye dikmek istiyorum. Güney-Güney batı yönünde karşısında deniz var. Sizce ne zaman bahçeye ekmeliyim? Küçücük kızımın büyümesi için ne şekilde bir bakım yapmalıyım?
  ***
  Bakımı yukarda yazılı. Hemen şimdi dikmelisiniz. En iyi zaman. Fakat sizinki cüce begonvil. Kocaman olup evi sarmasını hiç beklemeyin. 1 metre olması bile en az iki üç yılı bulur. Bahçeler için asma tipi gelişen azgın büyüyen begonvil daha uygun.

 82. Tamer, İstanbul dedi ki:

  Üç hafta önce begonvil aldığımda çiçekleri üzerindeydi. Eve getirip balkona koyduktan iki gün sonra çiçekleri döküldü. O zamandan beri çiçeklenmedi. İki günde bir su veriyorum. Balkon sabah 6dan öğlen 13:00’a kadar güneş görüyor.
  ***
  İki günde bir sulamanız belki yanlıştır. Toprak hiç kurumuyorsa sulamayacaksınız. Hiç olmazsa biraz kurumasını bekleyin. Hafifçe budayın. Yeni çıkaracağı dalları temmuzda çiçek açacaktır.

 83. Serap, Çorum dedi ki:

  Geçen yıl kardeşim İzmirden mor ve hardal rengi iki begonvil fidesi getirdi. Bodur mu sarmaşık mı bilmiyorum. Kışın tüm yapraklarını döktü. Kurudu diye çok korktum. Ama şu an çok güzel yemyeşil yaprakları var fakat hiç çiçek yok. Evim tek cepheli sadece doğuya bakıyor. Ciçeklenmesini çok istiyorum. Ne yapabilirim? Ağustos ayında yokum. Bir ayda ölmemesi için ne yapabilirim?
  ***
  Yaprakları da saksısı da günde en az 4 saat güneşte ısınırsa temmuzda çiçek açacaktır. Haftalarca susuz bırakacak şekilde evde olmayacaksanız bir tanıdığınıza emanet etmelisiniz. Başka çare yok.

 84. Yalova dedi ki:

  Bizim begonvilimiz yaklaşık 5 yıllık. Bir kış kurudu. Donduğunu sandık. Sabırla bekledik ve canlandı. Şimdi kocaman bol çiçekli bir ağaç oldu. Ancak evin doğuya bakan duvarında olan begonvilin güney tarafından sararmaya başladı. Begonvil için fazla suluyor olabiliriz. On günde bir besin desteği yapıyoruz. Normal mi sararması? Diğer tarafında bir sararma yok henüz.
  ***
  İçinde bulunduğumuz haftalarda güneşin konumu itibarıyla güneye bakan cepheler güneş almıyor. Sararma bundan kaynaklanmış olabilir belki. Direkt bahçeye dikmişseniz sulamayı azaltın ve bitki besini filan vermeyin. Toprakta kökleri yeterince çoğalmış olup ihtiyacı olan elementleri alabiliyorken gübre vb desteğine gerek yok. Hatta suni gübrelerin zararı bile olabilir. Saksıda yetiştiriyorsanız bitki besinine vermeye devam edin.

 85. Emrah G. -Aydın dedi ki:

  Begonvili aldıktan sonra büyük plastik saksıya aldım. Balkon akşama dek güneş alıyor. Mayısta yapraklandı ama çiçek açmıyor. Şimdi temmuz ayında güney balkonumda 42 dereceye varan sıcakta rengi kötüleşir gibi oldu. Ben de onu 4-5 saat güneş alan kuzey balkonuma getirdim. Doğru mu yaptık acaba? Güney balkonumdaki sıcak daha mı uygun olur Begonvil için?
  ***
  Geç yapraklanmış bütün mesele bu. Bir iki ay içinde çiçek açacaktır. Haziran – ekim arası kuzey balkonunuzda, Ekim – haziran arasında güney balkonda bulundurmanızı tavsiye ederim. Tabi kuzey balkonunuzun günde en az 4 saat güneş aldığı kesin ise. Değilse daima güney balkonda dursun.

 86. Burak, Bodrum dedi ki:

  Geçen sene bahçeme iki sarmaşık, iki sene önce de bir bodur begonvil diktim. Bu yaz geldiğimde ölmek üzere olduklarını gördüm. Üçünün de yaprakları fazla gelişmemiş, boyları hiç uzamamış. Ölmek üzereydiler. Neden büyümüyorlar anlamadım. Yaklaşık bir haftadır düzenli suluyorum. İkisi biraz canlandı ama okuduğum kadarıyla her gün su isteyen bitkiler değiller. Aslında bahçemde diğer çiçek türlerini de yetiştiremedim. Bahçem küçük. İçinde 14-15 yaşında bir palmiye var. Acaba topraktaki besin mi yeterli değil? Yada bu palmiye mi bütün besini emiyor? Nasıl anlayabilirim? Eğer toprakta yeterince besin yoksa ne yapabilirim?
  ***
  Bütün mesele sizin orada olmamamız ve susuz kalmaları. Bakın bir bitkinin susuzluğa çok dayanıklı olması susuz da gelişeceği serpileceği anlamına gelmez. Sadece hayatta kalmaları kolaydır o kadar. Ayrıca Bodrum iklimi kışın begonvillere biraz yıpratıcı olur. Antalya gibi değildir. Dolayısıyla ilkbaharda canlanırken düzenli sulamak lazım. Susuz bırakmamak lazım. Birkaç yıl geçtikten sonra kökleri yeterince derinlere inince düzenli sulamak istemezler. Tabi bahçenizin toprağında bu mümkün ise.

 87. Feza, Antalya dedi ki:

  Bahçeli dublex evimizin bahçesindeki begonvillerimiz kök açısından nasıl gelişiyor onu bilmek istiyoruz. Yani merak ettiğimiz şu. Evin odaları zemini bahçe zemininden 30 cm aşağıda.. ev 2 yıllık ve korumalı. Küf nem kesinlikle olmamıştı şu ana dek. Daha yeni bahçedeki bitkilerin gelişmesiyle olduğunu sandığımız el büyüklüğünde bir nemlenme gördük iç duvarın üstünde. Kaya zemindeyiz ancak bitki köklerinin çok uzayarak suyu evin zeminine taşıması mümkün mü?
  ***
  Elbette mümkün olabilir. Hatta bitki köklerinin çimento sıva gibi, kireç taşı gibi, mermer gibi kalsiyum karbonat içeren taşları delip geçme özelliği var.

 88. Şafak, Antalya dedi ki:

  İki sarmaşık cinsi begonvilim 15 gün içinde çiçeklerini döktü. Yaprakları iyi durumda. Geçenlerde bir de bodur begonvil aldım. Çiçeklerini dökmeye başladı. Hepsi büyük saksıda… .. Acaba nerede yanlış yapıyorum?
  ***
  Verdiğim bilgileri okuyun. Muhtemelen sizin hatanız yok. Sizin balkonun şartları yetiştirildikleri yere göre daha hoyratça olunca yer yadırgaması olmuş olabilir. Zamanla oraya adapte olacaklardır.

 89. Ellada, Baku dedi ki:

  Ben beqonvil ciceyini boyukadada gordum ve cooox sevdim. Bana ulasdira bilirmisiniz lutfen? Ben azerbaycanda bakuda yasiyorum,. Lutfen bana yardimci olun. Ben o ciceksiz buralardan getmek istemiyorum.
  ***
  Hala istanbulda iseniz şimdilerde begonvil çok yerde satılıyor. Süs bitkileri satılan yerleri biraz araştırsanız mutlaka bulursunuz. Mesela Eminönü çiçek pazarına bakabilirsiniz. Kesinlikle orada vardır.

 90. Emine, İstanbul dedi ki:

  Yıkılan bir apartmanın bahçesinden sökülüp atılmış iki bodur begonvili (yaklaşık 40 cm uzunluk, çokça yan dal mevcut) eve getirip kumlu bahçe toprağı, torf ve dinlenmiş koyun gübreli toprağa diktim. Ancak nasıl sökmüşler bilemiyorum her iki ağaçta da sadece kalın kökler vardı (3’er tane kadar) balkonum güneş alıyor. Yaklaşık 3 gün oldu. Pörsümüş (canı gitmiş gibi) olan yaprakları ile kendilerini toparlayamadılar. Sizce kurtarabilir miyim?
  ***
  Kökler çok fazla yıpranmış. Yavaş yavaş yeni kökler geliştirecek. Şimdi yapraklarının tamamıyla kuruması normaldir. Yakında birkaç hafta içinde yeniden yeşerir.

 91. Selma, İstanbul dedi ki:

  Geçen yaz Çeşme’den aldığım iki renkli begonvilim bu sene iki tane çiçek gördükten sonra bir daha çiçeklendirtemedim. Balkonda fakat batıya bakan ve öğleden sonra güneş alan yerde. İlkbaharda budadım. Yaprakları güzel. Yeni yapraklar çıkarıyor ama gelgelelim çiçeği yok. Çiceklensin diye sabirsizlaniyorum. 2-3 günde bir su veriyorum. Merak ettigim nerede yanlış yapıyorum?
  ***
  Yeni dallar çiçeklenerek uzar. Bunun için gereken şey dallarının kızgın güneşte adamakıllı ısınmasıdır. Sizin yanlışınız, belki, eğer toprak kurumuyorsa 2-3 günde bir sulamanızdır. Toprak biraz kurumalı. Benim begonvilin toprağı iyice kuruyor sonra suluyorum. Bu kadar da susuz bırakmaz gerekmez ama hiç zararı olmuyor. Benim begonvilin gelişimi, yapraklanması, çiçeklenmesi gayet düzgün. Hiç gerekmediği halde tekrar tekrar sulayıp durmak bazı begonvil çeşitlerinin çiçek açmaktan vazgeçmesine neden olur.

 92. Selma, İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim. Bu yaz Marmaris’te begonvillerin topraklarının kum gibi olduğunu gördüm. Topraklar hakkında fazla bir bilgim yok. Yani hangi bitki ne gibi topraklarda yetişir bilmiyorum. Benim begonvilim fidanlıktan aldığım cicek toprağında. Bu etken olabilir mı çiçek açmaması için? Ne zaman topragını değiştireyim? İstanbu’da çok yerde görüyorum neredeyse apartmanı sarmışlar. O kadar çok seviyorum ki bakmaktan kendimi alamıyorum.
  ***
  Selma Hanım anladığım kadarıyla bodur begonviller daha havadar ve daha çabuk kuruyan toprak istiyor. Evleri sarmış gördüğünüz diğer begonviller ise toprak seçmiyor ve eğer toprak biraz olsun uygunsa ve susuz da kalmazsa çok agresif azgın gelişim gösteriyor. Her begonvil aynı özellikte değil. Bazılarının çiçek açması köklerinin de ısınmasına bağlı. Bazıları (özellikle büyükleri) öyle değil. Hem her tip begonvilin kış soğuklarına dayanıklılığı aynı değildir. Toprak değişimini ilkbahar başında yapmalısınız.

 93. Ülkü, Mudanya dedi ki:

  Benim begonvilim 13 yaşında. Mudanya’da deniz kıyısında Giritli mahallesinde kapımın önünde. Denize 20 mt. uzaklıkta. Evimiz 3 katlı eski Rum evlerinden. Begonvilim çatıya kadar çıktı. Devasa büyüklükte ve kasım ayına kadar çiçekli. Öyle ki önünde fotoğraf çektirmeyen yok. Problemim ise eski evi restore ederken begonvilimizi askıya almamız sırasında tamamen yere yattı. Palanya ile askıya aldık ama bütün ciçekleri sarardı. Sonra uç dallarında çiçeklenme ve yapraklanma başladı. Gövdeden yeni filizler de veriyor. Biz begonvilimizin boyunu kısaltmak istiyoruz. Şu anki boyu 6.5 metre civarında. Bunu 3 metreye indirmek istiyoruz. Budamamızı nasıl ve ne zaman yapmalıyız? Sarsılan kılcal köklere ne vermeliyiz? Mudanya’da kış poyrazi kuvvetlidir ve direkt begonvili etkiler. Bu güne kadar budamayı mayıs ayında yapiyorduk. Bu yıl yapmadık. Bu konuda Bursa’daki seralardan hiç fikir alamıyoruz. Onlar hayretle nasıl böyle büyüttünüz diye bizden bilgi almak istiyorlar.
  ***
  Büyük tip begonvilleri İstanbul’da da çok yerde görmek mümkün. Mudanya’da olmasına şaşmamak lazım. Budamayı daima yaz başında, ilk çiçek açtıktan sonra yani bünyesi biraz yorulduktan sonra yapmalısınız. Yaz başından yaz ortasına kadar derece derece küçültebilirsiniz. Yaz sonunda, sonbaharda veya ilkbaharda ağır budama yapmak uyuyan devi uyandırmak gibi olur. Eskisinden birkaç misli fazla büyür. Dediğim gibi yaparsanız daima istediğiniz ölçüde kontrol altında tutmanız kolay olacaktır.

 94. Ali, Konya dedi ki:

  Kıbrıs’tan Konya’ya gelirken saksıda begonvil getirdim. Fakat yaprakları sararmaya ve çiçeklerinin ucu kuramaya basladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ani yer yadırgaması yüzünden öyle olmuş. Belki zamanla evinize alışır. Begonvil sıcak esintili ve çok güneşli ortamı sever.

 95. Giresun dedi ki:

  Giresun Bulancak’ta bahçede yetişir mi? Çok yağmurlu günlerde kötü etkilenir mi acaba? Bahçemde yetişmesini çok istiyorum çok güzel bir bitki.
  ***
  Yeterli şiddette güneş alırsa kesin olur.

 96. Nata, Baku dedi ki:

  Acaba begonvil Baku’de yetişir mi? Yazın ciddı anlamda sıcak ve bahçemiz fazlasıyla güneş alıyor. Fakat kış aylarında bir o kadar soğuk.
  ***
  Kesin bilmiyorum ama iklim durumu Wikipedia’daki bilgilere göre, kışın İstanbul’dan iki misli daha soğuk görünüyor. O halde olmaz.

 97. Makbule, İstanbul dedi ki:

  İki ana dalı olan(gövde) iki yılık bir begonvilim var. Üstünde hiç dallanma yok. Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.
  ***
  Bendekinin bu üçüncü yazı. Bodur dip begonvilden. Gördüğüm kadarıyla kızgın güneşe ve sıcak havaya fazlaca ihtiyaç duyuyor. Açık havayı sever. Ya da evde ise sık sık açık kalacak pencere önünde tutmalısınız ama günde en az dört saat direkt güneş şart. Toprağında ve sulamasında da problem yoksa devamlı dallanıp budaklanır. Salonda pencereden biraz uzak tuttuğumda çiçeklenmeyi bırakmıştı. Tam pencere yanına, cama yaslanır gibi yaklaştırdığımda çiçek açmaya yeniden başladı. Üç sulamada bir bitki besini vermeyi ihmal etmeyin.

 98. Selma, İstanbul dedi ki:

  Begonvillerimin ikisi de yeniden bol bol filizlendiler. Ben şimdi onları ne zaman Budamalıyım? Yeni aldığım begonvilim 50cm kadar sanırım. Ona budama yapmamam gerek öyle değil mi?
  ***
  Bodur begonvilleri budamak önemli değil. Ama isterseniz, istediğiniz gibi budayın. Hiçbir zararı yok. En iyi zaman kış sonudur. Azgın büyüyen büyük begonvilleri ise kış sonunda değil, bahardaki ilk gür gelişim tamamlandıktan sonra başlayarak, zaman zaman yaz ortasına kadar budamak lazım. Bunları kış sonunda budarsanız daha da azgınlaşırlar.

 99. Eser, Antalya dedi ki:

  Bu yıl Haziran ayında bodur tip begonvil aldım. Begonvilimi balkona koydum. Sabah güneşi alıyor. Öğle saatlerinde balkonumun konumu gereği gövdesine güneş pek gelmiyor. Yaklaşık 2,5 hafta boyunca eve gitmediğimden begonvilim tamamen kurudu. Sulamaya devam ediyorum ama herhangi bir hareket yok. Öldü mü ölmedi mi diye gövde dalına tırnağımla çentik attım. Yeşil rengi göremiyorum. Köküne bakmak yani hareket de ettirmek istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağı çok havadar ise, Antalya sıcaklarında o kadar süre içinde tüm kökler tamamıyla kurumuş, ölmüş olabilir. Eğer ölmemişse birkaç hafta içinde mutlaka filizlendiğini görürsünüz. İsterseniz en üstten başlayarak kesin kısaltın. Aşağı doğru. Nerede canlı dokuya rastlarsanız orada bırakın.

 100. Leman, İstanbul dedi ki:

  Kıbrıs’ta Cemile denmesinin nedenini çok merak ediyoruz.

 101. Selma, İstambul dedi ki:

  Yazın büyük adadan begonvil aldım. Bahçeye diktim. Yerim olmadığı için yasemin adlı sarmaşıkla yanyana geldi. Bu durum gelişmelerini engeller mi?
  ***
  Hayır engellemez. Çok iyi yapmışsınız. Yeri yeterince güneşli ise begonvil gelecek yaz çok fazla büyür. Yasemin onun yanında yine hayatına devam eder.

 102. Meral, İzmir dedi ki:

  Balkonum için almayı düşünüyorum. Bir hipermarkette birkaç tane çiçekli begonvil gördüm. Alacaktım fakat yaprakları çok dökülüyordu. Kuruyorlar mı acaba?Bir de alsam bu mevsimde İzmir’de tutar mı? Kışın çiçek açarlar mı? Balkonum iki tarafı açık. Sabahtan öğlene kadar güneş görüyor ama açık olduğu için esiyor. Böyle bir yer uygun mudur? Saksısını hemen değiştirmeli miyim yoksa baharı mı bekleyeyim?
  ***
  Şimdi hiç almayın. Sizin balkonda kışı kel geçirirler nasıl olsa. İlkbaharda, nisan sonunda alın. Köklerini rahatsız etmeden biraz daha büyük saksıya dikin.

 103. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Yazın Bodrum’dan getirdiğim begonvilim güneşli pencere dışında bolca çiçek verdi. Havalar soğumaya başlayınca içeri almıştım. Çok sulamadım. İçeri aldığım diğer çiçeklerimin yanına bir fan bile yerleştirdim ama yaklaşık 10 gün sonra çiçeklerini ve ardından tüm yapraklarını döktü. Oda sıcaklığı 18-20 C dereceler arasındaydı. Daha sıcak bir odaya alabilirim ama orada hem esinti olmayacak hem de batı cephe olduğumuz ve etrafımızdaki binalar yüzünden pek güneş alamayacak. En doğrusu ne olur sizce?
  ***
  Dışardaki bitkileri içeri alacaksanız yaz sonuna doğru içeri almalısınız. Havalar serinleyince alırsanız çok kötü etkileniyorlar. Ölümcül şoka uğruyorlar. Kökler çürüyebiliyor. Begonvilinizin kökleri çürümemişse orada yakında filizlenir. Tabii sıcaklık hala aynı ise. Ama daha fazla soğuk oluyorsa havaların ısınmasını bekleyecek. Bırakın orada dursun. Güneşsiz odada kayda değer bir şey olmaz. Yapraklanır cılız sağlıksız dallar uzatır hepsi o.

 104. Hakan, Ankara dedi ki:

  Begonvil ile Ankara’daki mücadelemden bahsedeceğim biraz. 4. yılında begonvili hala canlı tutmayı başardım. Çok büyük bir saksıda ve açık balkonda yaşatıyorum. İyi güneş alan ama bunun yanında yaz kış rüzgarı da çok olan bir balkon. Büyüme ve çiçeklenme ile ilgili hiç sorun yaşamadık ama her kış büyük bir savaş veriyoruz. Gece soğuklarının -20’leri dahi gördüğü karasal iklimde balkonda, bina merdiven boşluğunda ve ev içinde olmak üzere üç kış geçirdi. Bu sene dördüncü kışı olacak. İlk kışı Merdiven boşluğunda ki çiçeklikte geçirdi. Yapraklarını ve çiçeklerini döküp cılız yapraklar çıkarttı. Sıcaklık en fazla 1 dereceye düşmüş olabilir. İkinci kışı evin içinde geçirdi ve anormallikler yaşadı. Baharda geç harekete geçti çünkü kışın varlığını hissedemedi. Üçüncü kış balkonda asıl savaşı verdik. Açıkta bırakırsak öleceğinden emindik. İlk önce direkt rüzgardan korumak için etrafına pleksiden bir sera yaptım. Direkt rüzgardan korunmasını amaçladım. Sonra kışın bu mini seranın üstünü örttüm. İç dış sıcaklık farkı 4-5 dereceleri gördü. Yani -16 derecede mini sera içi -11 dereceyi gördü en iyi ihtimalle. Tüm yaprak ve çiçeklerini döktü. Bahara doğru hiç bir canlanma olmadı. Haziran başında tüm ümidimi kaybetmişken saksı toprağı az nemliyken toprak seviyesinden budadım. Saksıyı boşaltmaya hazırlandığım 10 gün sonra budadığım noktadan yeni bir filizi gördüğümde çok sevindim. Haziranın oratasından ekime kadar sıfırdan büyümeyi sürdürdü ve toplamda 2m boy yaptı. Çiçekleri güçlü ve canlı. Bu kış ne yapacağımıza henüz karar vermedik. Üstü full çiçekli ve şu an ev içinde. Kışı kesinlikle atlatmakta zorluk çekiyor bu bitki. Ama soğuk denemelerime ve bu denemelerden canlı kurtulan dallarla çelikleme ile çoğaltıp soğuk dayanımına uygun bir begonvil çalışmama devam edeceğim.
  ***
  İkinci kıştan sonra geç canlanmasının sebebi kış soğuğu yaşamaması değil. Evde dengesini şaşırması ve sonra aniden daha soğuk ortama çıkması yüzünden olmuştur. Gerçi pek de erken uyanmazlar. Begonvil tropikal bölgelere göre evrim geçirmiştir. Kış soğuğu yaşamaya, kış dinlenmesi yaşamaya ihtiyacı yok. Isıya göre hareket eder. Eğer dalları güneşte ısınabiliyorsa ve ne kadar çok dalı varsa baharda canlanması o derecede erken olur. Bir de eğer saksı küçük plastik saksı ise ve toprak ısıyı, havayı iyi iletir özellikte ise bu sayede baharda köklerinin güneşten ısınması erken uyanmayı sağlar. Ayrıca sizin şartlarınız için bodur begonviller uygundur. Kışın dışarda tutup korumakla hiç uğraşmayın. Donmayacağı bir yerde kışı geçirttirin. Sizin niyetiniz güzel ama başaramazsınız. Mümkün olsa idi Amerikalı, Avrupalı uzmanlar bunu çoktan başarırlardı. Zira bu çeşit ihtiyaçlara göre çok ciddi çalışıyorlar. Begonvil ancak uzun sürmeyen hafif don olaylarına dayanıklıdır. Daha fazlasını kesinlikle kaldıramaz. Mesela İstanbul’un yer yerinde olmuyor. İzmir’in her yerinde olmuyor. Uzun saatler boyu sürmemesi şartıyla -6C dereceye dayanabilir. Ankara’da -15C derecede daha fazla soğuk görülebiliyor. Dalları da kökleri de kesinlikle donar. Sizinki belki büyük saksıda olup toprak da soğuğu pek iletmeyen özellikte ise ve sera gibi yaptığınız şeyin de etkisiyle adeta mucize eseri olarak kök ve dip kısmı korunmuş olabilir. Ama bu her zaman böyle kurtulacağı anlamına gelmez.

 105. Efe, Çorum dedi ki:

  Begonvilimi bu yaz Bodrum’dan almıştım. Evimin her yeri güneş gördüğünden pek sıkıntı yoktu. Kışın gelmesiyle ne yapacagımı bilemedim. Kapalı balkonda mı tutsam ısıtma yok. Salon camı önündeki peteğin birini mi kapatayım bilemedim. İki gündür yapraklarında dökülmeler var.
  ***
  Salonda güneş alacağı bir pencere kenarında dursun. Petek varsa onu kapatsanız daha iyi olur. Yapraklarını dökebilir. Normaldir. Birkaç hafta içinde tekrar filizlenir. İlkbaharda değil yaz sıcakları başladığında dışarı koyabilirsiniz. Sonbahar serinleri başlamadan evvel tekrar içeri almalısınız. Böylece ani şoklar yaşamadan hayatına devam eder.

 106. Hatice, Baku dedi ki:

  Bol güneş aldığında boynu bükük, yaprakları solmuş gibi oluyor. Odanın az ışık aldığı yere koydum. Yaprakları çok küçük olmaya başladı. Sağlam büyümesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Herkes her bitkide aynı hatayı yapıyor. Güneş görünce yapraklar pörsüyormuş.. Gölgeye koyuyorlar. Yanlış. Ölümcül hata. Bırakın güneş varken pörsüsün. Sonra dirilir. Böyle çok daha sağlıklı gelişirler. Siz üstelik begonvil gibi güneş seven bir bitkiyi güneşten saklıyorsunuz. Bodrumdan aldım demişsiniz. Peki burada begonvillerin yakan kavuran yaz güneşi altında ne kadar sağlıklı yaşadıklarını geliştiklerini de mi görmediniz?

 107. Gözde, İstanbul dedi ki:

  Önümüzdeki bahara çiçeklenir umuduyla kış başında begonvil almıştım. Henüz taşınmadığım evimin balkonuna bırakmıştım. Güney cephede sorun olmaz diye düşünmüştüm. Ancak bu sene hava çok soğuk yaptı. Sanıyorum begonvilim kurudu. Rengi odunsu soluk. Üzerinde hiç yaprak kalmadı. Canlandirabilme şansım var mi? Yoksa tamamen kurumuş mudur?
  ***
  Evet çok fazla soğuk oldu. Güney cephede olduğu için belki canlı kalmış olabilir. Dip ve kök kısmının canlı kalabilmesi kuvvetli ihtimal. Fakat yaşamadığınız boş evde susuz kalmışsa ve susuzluk üzerine don yemişse kesin ölmüştür. Eğer ölmemişse canlanması mayıs ortasını bulabilir. Ayrıca begonviller İstanbulda genelde yazın çiçeklenir. Baharda değil.

 108. Kevser, İzmir dedi ki:

  Dört gün önce pembe beyaz begonvil aldım. Saksı değişikliği yaparken kökü biraz zarar gördü. Şimdi çiçek ve yaprakları çok cansız duruyor. Çiçekcinin verdiği begonvile uygun toprakla değiştirdim. Salonda bakıyorum ve ev güneş alan bir cephede. Kurur mu? Kurtarabilir miyim?
  ***
  Herkesin yaptığı hatayı yapmışsınız. Alır almaz hemen saksı-toprak değiştirmek… Yanlış… Hem belli ki serada yetişmiş. Seradan çıktı eve geldi. Ciddi bir yer yadırgama problemi halinde iken bir de kökleri rahatsız ettiniz. Ayrıca, bu durumda niçin bozulduğunu anlamak zor. Yani acaba yer yadırgaması şokundan mı bozuldu yoksa köklerinin rahatsız olmasından mı.. Bilemeyiz. Serada sıcak ortamda kökleri de sıcağa alışmıştı. Eviniz serinse bu da kökler için çok kötü bir şok olur. Ani bir şekilde 24 saatten fazla süreli gayet serin toprakta kalmak, sıcak yere alışık ve sıcakta aktif gelişim halinde olan bitkilere bitkiye büyük zarar verir. İnce kökler olduğu gibi çürür. Hele bir de kocaman saksıya dikmişseniz kökler bol bol toprağın içinde evin ısısından bile mahrum kalacak, büsbütün soğukta kalacak. Bir daha bu hatalara düşmeyin. Eve bitki almak için mayıs sonunu beklemenizi tavsiye ederim.

 109. Emrah G. - Aydın dedi ki:

  Bu kış yaklaşık -6 dereceye varan soğuklar oldu. Begonvili çok fazla koruyamadık açıkta kaldı hep. Yalnız bu ara baktığımda üst dalların kurumuş olduğunu altlardan ise yavaş yavaş yapraklandığını gördüm. Herhalde kurtuldu gibi. Şimdi kuruyan bu üst dalları iyice budayayım mı yoksa kalsın yapraklanabilir mi?
  ***
  İsterseniz biraz daha bekleyin isterseniz kesin. Hiç fark etmez. Zira eğer keserseniz havalar ısındığında hızla büyüyerek eskisinden bile daha fazla büyür. Ben Didim’deyim. Benim bahçedeki begonvillerde henüz hiçbir canlanma alameti yok. Bahçe kuzey rüzgarlarına fazla açık. Siz şanslıymışsınız. Bu yıl ocak ayındaki don olayı Didim’de büyük felaketlere yol açtı. Begonviller, muzlar ve kauçuk ağaçları mahvolup gittiler.

 110. Elif, İstanbul dedi ki:

  ağustos ayında yaklaşık 10 cm.boyunda iki kökü olan bir begonvil satın almıştım.Kapalı balkonda kasım ayına kadar tuttum. Bu arada çiçeklendi boyu uzadı. Sonra içeriye cam önüne aldım önce çiçeklerini sonra bütün yapraklarını döktü. Yalnız boyu 1.5 m. kadar uzadı. Yaklaşık 20 cm. uzunluğunda birkaç dal da verdi. Ama üzerinde hiç yaprağı yok. Dallar kuru değil yeşil. ve sırf diken diken oldu. Şimdi tekrar açık balkona çıkardım. Tekrar yapraklanması için ne yapmam gerekir?
  ***
  Mümkün olduğu kadar uzun süreli güneşli bir yerde olması gerekiyor.

 111. Zeka A. -Bakü dedi ki:

  Salam. Ben 2 gün önce saksıda Begonvil aldım. Saksıdan çıkartıp toprağa eksem tutar mı? Ziyanı olur mu?
  ***
  Bakü iklimini bilmiyorum ama muhtemelen orada kış soğuklarına dayanamaz. En iyisi saksıda dursun. Kışın donmayacağı bir yerde korursunuz.

 112. Ayça E. -Antalya dedi ki:

  Kış sonlarında yaprakları fışkıran ve çok güzel çiçeklenecek dediğim begonvilim antalyanın bu sıcaklarında hala çiçek vermedi. Etrafa bakıyorum bütün begonviller nerdeyse fışkırmış ama benim daha çiçek açmadı. O kadar da güzel bakıyor bitki besini veriyorum. Ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?
  ***
  Bence o çiçek açanlar yeni alınmıştır. Bu yıl Antalya’da kış nasıl geçti bilmiyorum ama begonvilleri fazlaca yıpratan bir kış yaşadık. Didim’dekiler çiçek açmak şöyle dursun dibe kadar kurudular. Şimdi dipten yeni yeni filizleniyorlar. Çiçekçiler ise seralarda korunmuş ve şimdi üzerleri çiçek dolu begonvil fidanları satıyor. alıp bahçelere dikiyorlar. Görenler sanır sanki onlar kışı bahçede geçirmiş. Neyse.. Sizinkinin birkaç hafta sonra çiçek açacağı kesindir.

 113. Eren, İstanbul dedi ki:

  Begonvilin çiçek açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Açık havada, şiddetli güneş alan bir yerde tutarsanız en geç temmuz sonuna kadar çiçek açar.

 114. Çağlar, İstanbul dedi ki:

  Çiçekçiden bol çiçekli bir begonvil aldım. Bütün çiçeklerini döktü. Çiçekçi 9. aya doğru tekrar çiçek açacak dedi. Ben de gece tepe çeliği yöntemiyle çoğaltmak için bir dal kestim. Biraz da budadım. Sonra yetinmedim can sıkıntısından bir de saksısını değiştirdim. Humuslu toprak, lav taşlı kırmızı toprak, bahçe toprağı, kuvars kumu, dere çakılı falan karıştırdım. Şimdi pencerenin önüne koydum. Sizce ona çok büyük bir kötülük yapmış olabilir miyim?
  ***
  Bence sorun yok. İstanbul’a göre şimdi tam canlanma-coşma zamanı yeni başlıyor. Eğer dışarda, açık havada, şiddetli güneş alan bir pencere önüne koymuşsanız hemen canlanacaktır. Yakında çiçek de açar. Çiçekçi yanlış bilgi vermiş. Yerini severse bir-iki ay içinde kesinlikle çiçek açar.

 115. Adnan, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, Annemin balkonunda yerinden gayet memnun; yazın çok gür çiçeklenen dev bir plastik saksının içinde, budama işlemleri başarıyla yapılmış, gövde kalınlığı yetişkin bir insanın bileği genişliğine ulaşmış, uzun yıllardır başarıyla bakımı yapılan Kıbrıslıların deyimiyle Cemilem sokağın en popüler noktası. Sokağın havası, manzarası, değeri… Annem ve Babam çok güzel yetiştirdiler. İki tane sorum var.
  1 – Saksısı artık kök yoğunluğundan taş gibi oldu. Ne yapmalıyız?
  2- Ben yeni bir ev aldım. Bahçeli ev güney cephe. Ancak çevredeki diğer binalardan ötürü saat 11.00 ile 15.00 arası doğrudan güneş ışığı alıyor. Bahsi geçen Cemilemi bahçeye transfer edebilir miyim? Mümkün olursa nelere dikkat etmeliyim? Transfer dönemi? Bahçe toprağı nasıl olmalı? Kışın donmaya karşı nasıl korumalıyım?
  ***
  1- Şimdi hemen daha büyük saksıya geçirin. Tam zamanı. 2- İstanbul’un neresinde iseniz durum ona göre değişir. Denizden pek fazla yüksek olmayan kesimlerde kuzeyli rüzgarlardan korunaklı bahçelerde olabilir (İstanbulda çok yerlerde görmüştüm). Bahçeye nakil zamanı ise, saksıdan kökleri dağıtmadan çıkarmanız kaydıyla şimdi tam zamanıdır. Kışın don olaylarına karşı dip kısmını kürü yapraklar, toprak, gübre karışımıyla örtün ve alttan bir metre kadar kısmını bez çuval ile dolayın. Eğer kış fazla sert geçerse, uzun süreli ve kuvvetli don olayında üst dallar ölse bile alt kısmı korunur ve nisan sonundan itibaren filizlenerek çok hızlı bir şekilde yeniden dallanıp budaklanır.

 116. Feride, Antalya dedi ki:

  Geçen sonbaharda suda köklendirerek filizlendirdiğim her renkten yaklaşık 80 adet begonvili şubat sonunda toprağa diktim. 20-25 adeti bir metre civarına ulaştı ve gayet coşkulu büyüyorlar. Lakin hiç çiçek açmadılar. Bu yüzden de renklerini bilmiyorum). Adet sayısı fazla olduğu için saksılara üçer beşer dikmiştim. Şimdi canım begonvillerimi bahçede toprağa geçirmek istiyorum. Bir saksıda birden fazla olan begonvilleri ayırırsam köklerine zarar verip kaybeder miyim? Bahçeye geçirme işlemini ne zaman yapmalıyım?
  ***
  Bahçeye dikmede yılın bu zamanları iyidir ancak köklerine zarar vermemeniz lazım. Diktikten sonra da yeni gelişimleri görene kadar hiç aksatmadan bol bol sulamanız lazım. Bir saksıya birden fazla dikmekle hata etmişsiniz. Büyük bir kovaya su doldurup saksıdan toprağı dağıtmadan çıkararak öylece suya koyun. Yavaş hareketlerle köklerin topraktan arınmasını sağlayın. Böylece birbirlerinden ayırın.

 117. Eylül, Bodrum dedi ki:

  Çok büyük ve yaşlı begonvilimizin çiçekleri tamamen kurudu. Geçen sene çok suladım, az çiçek açtı, bu sene az suladım, bol çiçeklendi ama bir ay önce hepsi sararıp kurudu. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Susuz bırakmayın. Şimdi tekrar bolca çiçek açar.

 118. Zeynep, Ankara dedi ki:

  Merhabalar. Antalyadan bodur begonvil aldım. Balkonum bol güneş alıyor. Balkona yerleştirdim. Ama çiçeklerinin büyük bir kısmı kurudu ve döküldü. Dalların uçları da kurudu. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Yer yadırgaması yaşamış ama güneş ve rüzgar sayesinden kısa sürede canlanıp tekrar filizlenir. Tek sorun Ankara’da ekim ayı ortasından itibaren dış ortamda sıcaklığın yetersiz kalması. Evde güneşli bir pencere kenarına almanız gerekecek. Kışın ısı sıfırın altına düştüğünde dışarda donar ölür. Ankara soğuklarına dayanabilmesi mümkün değil.

 119. Tuba, Manisa dedi ki:

  Selamlar. İzmir’de bir evi kaplamış şekilde bir çiçek ağacı gördüm. Resmini çekip çiçekçiden aynısını istedim. Çiçekçi bana seranın önünde duran çeşitli begonvilleri gösterdi. Kiminin rengi koyu, kiminin rengi açık mor ve beyazdı. Ben de açık mor olanı beğendim. Onunda çiçekleri çok güzel duruyordu ama yaprakları buruşmuş, içine doğru kapanıyordu. Sebebinin seranın önünde olmasından kaynaklı aşırı bunaltıcı havanın gelmesi şeklinde açıkladı çiçekçi. sorun olmaz dedi. (Bakalım 1 hafta oldu eve getireli.) Burada da aşırı sıcakların çiçeğe iyi geldiğini okudum. Hangisi doğru?
  ***
  Şiddetli sıcak ve güneş hiç zarar vermez. Yeter ki uzun süreli susuz kalmasın. Belki onun sulamasını fazla ihmal etmişlerdir.

 120. Talin, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. 5 gün evvel Çeşme’den gelirken saksıda çok güzel bir begonvil aldım. Yaklaşık 1 metre boyunda. Bahçemizin güney kısmına ekmek istiyorum. Sizce ne zaman bu işlemi yapmalıyım? Yeşilköy’de sahile yakın bir yerde oturuyorum. Eğer hemen transfer edebileceksem kışın korumalı mıyım?
  ***
  Şimdi hemen bahçeye dikmelisiniz. Yeriniz uygun. Kuzeyli rüzgarları direkt almayan yerlerde İstanbul’un alçak kesimlerinde kışa dayanabiliyot. Geçen yılki gibi istisnai soğuklar olursa dipten 1 metre kadar bölümünü çuval bezleriyle iyice sararak ve dibine de toprak + kuru yaprak karışımı ile doldurarak kışın korumaya almalısınız.

 121. Selçuk, Kuşadası dedi ki:

  Dün seradan 3m boyunda mor bir begonvil aldım. Büyük saksıya alırken kökleri kopup döküldü. Yine de diktim. Acaba tutar mı? Dalları dipten budasam faydası olur mu?
  ***
  Dikkatli olmalıydınız. kökler kopmamalıydı. Tamamen köksüz kalmadıysa çok güneşli bir köşede iki haftaya kadar canlanır gelişime devam eder. Bu arada, şimdi yapraklar tamamen kuruduysa dalları biraz kısaltmanız iyi olur. Fazla kısaltmaya gerek yok.

 122. Ali, Mersin dedi ki:

  Nisan ayında minnacık bir bodur begonvil almıştım. Saksısını daha büyüğüyle değiştirdim. Şu anki boyu bir metreyi geçiyor. Galiba saksı küçük geliyor. Fakat çiçekli ve yemyeşil olduğu için şimdi saksı değişimi düşünmüyorum. Bu çiçeğin saksısını ne zaman daha büyüğüyle değiştireyim? Mersin’de kışın yaprak döker mi? Salona almak gerekir mi?
  ***
  Saksısının küçük olması hiç önemli değil. Acele etmeyin. Nisanda saksı değiştirebilirsiniz. Kışın yapraklarını döküp dökmemesi hava şartlarına göre değişir. İçeri almamalısınız.

 123. Emel, İstanbul dedi ki:

  Benim begovilim kışa dayanamayıp ölmüştü ama bir ay önce yapraklandı. Şimdi taze filiz ve yaprakları var. Balkonumda duruyor. İçeri almalı mıyım ne dersiniz?
  ***
  Hayır almayın. Isı sıfırın altına düştüğü gecelerde sadece o süre için içeri alın.

 124. Zeka Askerli dedi ki:

  Salam. Men azerbaycandan yazıram. Menim sarmasık olmayan begonvilimin ciceklerı kalsada yaprakları dokulmuş. Saksıyı eve alsam kombi sicaklığında bişey olurmu. Dunde olgun budaklardan kesip saksıya yerlesdırdım pencere onune koydum. Evde kombi var pencere agzında koklenme ne zamana olur?
  ***
  Evde güneş alabileceği bir pencere kenarında tutabilirsiniz. Saksıya diktiğiniz dallar köklenir mi bilmiyorum.

 125. Gökay, Kocaeli dedi ki:

  Ağustos ayında begonvili bahçeme diktim. Aldığımdan daha fazla filizlendi ve de çiçek açtı. Sonra kış geldiğinden donlardan ve de soğuktan ektilenmesin diye 15 – 20 gün önce naylon bir sera misali 4 tane sopa diktim naylonu sardım. 7 veya 8 tane havalandırma deliği açtım. Geceleri – 3 veya – 4 derece sıcaklık oldu. Kapalı olmasına rağmen yaprakları karardı. Sanki yanmış misali kurudu. Üzerinde siyah böcekler vardı. Git gide sarmaya başlayınca ben de ilaç attım. Acaba kapalı naylon ama havalandırma var iken ilaç mı zarar verdi?
  ***
  Hasır, çuval bezi gibi şeylerle sarmak daha iyi olurdu. Delikli naylon hemen hiçbir koruma sağlamaz. Yapraklarının kuruması normal. 1m’den uzunsa fazlasını kesin. Geri kalanını dondurucu soğuk olduğunda bir şeylerle sarın. İlkbaharda yeniden filizlenir. Dallar tamamen kurusa bile eğer toprak altı kısmı donmamışsa yaza doğru kökten filizlenir.

 126. Canan, Muğla dedi ki:

  Sarmaşık begonviller bir senede kaç cm uzarlar?
  ***
  Yaşına, köklerinin derin toprakta rahat hareket etmesine ve yaz boyu susuz bırakılmamasına göre değişir. İlkbaharda yeni dikeceğiniz küçük bir fidan kışa kadar 4 metre uzayabilir. Daha yaşlı ve daha fazla köklü olanlar daha fazla uzarlar. Yerine ve bakımına göre, bu verdiğim ölçüler Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde saksıya değil bahçeye dikili olarak yetiştirilmesine dair gözlemlerimdir. Bu şartlarda sarmaşık begonviller gayet azgınca büyürler.

 127. Canan, Muğla dedi ki:

  Milas Bodrum arasında bulunan yazlık sitelerden birinde oturuyorum. Evimin terasına hem güneşten korunmak, hem de güzel görünmesini sağlamak için üst kısma pergule yerine çiçekli sarmaşık kaplamayı düşünüyorum. Teras bahçeden yaklaşık 7 metre yüksekte. Sizce hangi sarmaşık çiçeği kullanmalıyım?
  ***
  Canan Hanım, buralarda bazı yıllar begonvillerin toprak üstü kısmını tamamen öldürecek kadar don olayı yaşanabiliyor. Begonvil yanlış tercih olur. Terasınız için benim tavsiyem acem borusudur. Yalnız, bu bitki serin toprak istediğinden dolayı 50cm kadar derin ve 40cm kadar geniş çömlek saksı kullanmanızı ve toprak olarak hem killi hem humuslu doğal toprak bulmanızı tavsiye ederim.

 128. Aslı B. -Denizli dedi ki:

  Yaz sonuna doğru almıştım hayran olduğum iki renk begonvili..Amacım yıllar içerisinde evimin köşesinden terasa doğru sardırmaktı..Ama kurudular…ben de bayağı dipten kestim ve hiç umutlu değildim.Ama bir tanesi yeşerdi ve büyümeye başladı.Sevincimi anlatamam…Gidip gelip suladım.yaklaşık 1 metre oldu ve pembe pembe çiçeklendi..Derken kış geldi.soğukta donmasın, ilk kışında güçlensin diye evin içine aldım.Güneşi boldu. bir süre sonra çiçekler döküldü.yanlara doğru pek çok filiz vermeye başladı ve saksısına yerleştirdiğim tahta merdivene sardırmaya başladım.Toprağını gidip gelip eşeledim.biraz da tavuk gübresi ekledim.Boyunda uzama yok.Yanlarda filizlenme var.ama asıl sorun o canlı yeşil yapraklar yok yerine açık yeşil soluk yeşil yapraklar var. Hiç budamadım. korktum..Ben nerede yanlış yaptım??çok mu suladım??? zamansız mı gübre koydum??? ben neyi yanlış yaptım?
  ***
  Yanlışınız evde yetiştirmeye çalışmak. Begonvil şiddetli güneşe ihtiyaç duyar. Ev ortamında, üstelik kış aylarında güneş ihtiyacını karşılamak mümkün değil. Ev sıcak ise sağlıksızca dallar uzatır. Denizli’de kış soğuklarına dayanamayacağı için kışın çok serin bir yerde dinlendirmelisiniz.

 129. Şengül, Ayvalık dedi ki:

  Merhaba. Geçen yaz çeşmeden ayvalığa aldığım begonvilim çalı gibi uzayan bir tip. Ağustos ayında uygun bir yere ektim. Eylülde artarak çiçek verdi. Kışa girerken naylon ile korumaya çalıştım. Yaşaması için başka ne gibi önlemler işlemler yapmalıyım?
  ***
  Kışın korunmuşsa o kadar koruma yeterli olmuş demektir. Havalar ısındığında yine canlanır eskisinden daha güçlü gelişir.

 130. Yildirim, İzmir dedi ki:

  Yazliktaki duvara sarilan sarmasik tipi begonvili kis basinda uclarindan 5-10 cm budadim. Simdi kis sonu budamasini yapmam lazim ama Subat ayinda havalarin birden isinmasi yuzunden bitkiye su yurudu ve gozler acilmaya basladi. Bu durumda kis sonunda yapmam gereken kuvvetli budama icin gec mi kalmis sayilirim? Yoksa begonvilde bitkiye su yurumesi budama acisindan bir engel olustumuyorsa kis sonu kuvvetli budamasini simdi yapabilir miyim?
  ***
  Begonviller için hiçbir şey farketmez. Şimdi kuvvetli budama yapabilirsiniz. Ama daha inatçı olarak daha azgın büyür. Bu budamalar çok fazla uzun dallar çıkarması istenen begonvillere yapılmalı. Sanıyorum sizin amacınız da o. Ayrıca şunu da söylemeliyim: Dikili olduğu yerde ne kadar eski ise her yıl (eğer kuvvetli budama yapılırsa) o denli fazla büyüyecektir. Mesela iki ayda 5 metre kalın dallar uzatabilir. Ayrıca he hafta yakından kontrol ederek istemediğiniz yönlere uzattığı dalları kesmeniz gerekiyor.

 131. Kübra, Istanbul dedi ki:

  Merhaba, 4 gün önce seradan bol çiçekli bodur begonvil aldım. Seranın sahibi toprağını değiştirerek ve porselen saksıya koyarak bize verdi. Salonuma koymuştum. Fakat dün akşam eve geldiğimde bütün yapraklarını ve çiçeklerini aniden dökmüş gördüm. Oysa gayet sağlıklıydı. Kapalı balkonuma götürürken bile geri kalan yaprakları dökülüyordu. Neden olmuş olabilir ki acaba?
  ***
  Serada yeterli sıcaklık ve bol havalandırma sağlanarak kışın çiçeklendirilmiş. Şimdi aniden kapalı, havasız ve çok farklı ısıdaki eve gelince ölümcül şoka uğramış. Bu ani değişiklik şoku hemen hemen bütün bitkilerde olur. Genellikle ölümle sonuçlanır. Pencerelerin devamlı kapalı olduğu ve ısıtıcı kullanıldığı aylarda yeni bitki almamanızı tavsiye ederim. Ayrıca begonvil salon süs bitkisi değildir. Seracı ya bilgisizliğinden ya da malını satmak için yalan söylemiş. Hem böyle kritik yer değişikliğinde toprak – saksı değiştirmek çok risklidir birkaç hafta ertelemek gerekir.
  şimdi siz begonvilinizi mümkün olan en güneşli yere koyun ve havalar iyice ısınıncaya kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Eğer kökler çürümemişse bu sayede yeniden canlanabilir.

 132. Ali, Mersin dedi ki:

  Geçen sene bodur begonvil almıştım. 5 numara saksıya dikmiştim. Yaz boyunca büyüdü çiçek verdi. Boyu bir metreye ulaştı. Kışın bütün yapraklarını döktü. Mart ayında her tarafından yaprak fışkırdı. Yapraklar büyüyor. Çok çelimsiz ve cılız. Kırmızı çiçekleri de açtı. Fakat yaprakları cansız, yumuşak ve cılız. Acaba daha yeterli sıcak güneş almadığından dolayı mı yaprakları cılızdır? Bahçelerde kullanılan azot gübreden düşük de olsa kökünü yakar diye
  vermekten çekiniyorum.
  ***
  Benim bahçemdeki begonviller de aynı şekilde. Havalar iyice ısınınca güçlenirler. Azot gübresi vermeyin.

 133. Nihal, Kıbrıs dedi ki:

  Evimde bodur cemile ya da begonvil var. Evi taşıdığımız için onu da yeni eve transfer etmek isterim. Ne zaman yerini değiştirebilirim?
  ***
  Zaman değil de şartlar önemli. Cemile çiçeği günde birkaç saat boyunca direkt güneş almalı ve yeri son derece iyi havadar olmalı. Yeni eviniz bu şartlara sahipse hiç problem olmaz.

 134. Nuray, İstanbul dedi ki:

  Geçen yıl çok güzel fuşya renkli begonvilim bu yıl değişti. Yapraklar küçüldü ve çok sıklaştı. Çiçeği ise eski çiçeğinin onda biri kadar ufaldı. neden olabilir? Diğer saksıdaki gayet güzel oldu. Aynı yerdeler.
  ***
  Benim begonviller kıştan sonra yeniden canlanırken dediğiniz gibi oluyor. Havalar ısındıkça düzeliyor. Temmuza kadar en güzel halini alır. Diğer begonviliniz niçin erkenden o kadar toparlandı bilmiyorum. Belki başka bir çeşitse o yüzdendir. Mesela benim begonvillerden biri iki yıldır kışın dibe kadar ölüyor. Diğerleri daha dayanıklı.

 135. Şengül, Ayvalık dedi ki:

  Selamlar kışın koruduğum begonvilim şu an kupkuru dal şeklinde. Aldığım zaman boyu 1m kadardı. Şu an halen kuru dallar halinde. Ölmüş müdür nasıl anlayabilirim? Ne kadar zaman beklemeliyim? Kuru da olsa budama yapmalı mıyım?
  ***
  Korudum diyorsunuz da anlaşılan hiç bir şekilde korunmamış yazık. Dip kısmını tırnağınızla kazıyın. Yeşil canlı doku görürseniz kesinlikle bugün yarın filizlenir. Dipten kesmelisiniz (ya da daha yukarda da canlılık varsa daha yukardan kesin). Yeni çıkacak olan filiz gayet hızlı büyür. Ama çiçek açabilmesi sonbahara kalır çünkü her şeye sıfırdan başlayacak. Eğer tırnağınızla kazıdığınızda, en dip kısmı canlı değilse gövdenin toprak altında kalan kısmını da aynı şekilde kontrol edin. Orada da canlılık yoksa umut yok. Yenisini almanız gerekir.
  Aynı sorun geçen yıl benim begonvillerden birinde olmuştu. Toprak üstü kısmı tamamıyla ölüydü. Tam dipten kestim ölü kısmı attım. Toprağı kazarak gövdenin toprak altında kalan kısmını tırnağımla kazıdığımda canlı doku gördüm. Canlı kısım güneş alsın diye tekrar toprakla örtmedim. Haziran ayında kökten yeni filiz verdi. Güçlü bir şekilde 2,5m kadar uzayıp eylül ortasında çiçek açmaya başladı.

 136. Sendur, İzmir dedi ki:

  Selamlar.. Begonvil çiçeğim sanırım fazla sulamamdan dolayı bütün çiçeklerini döktü. Yaprakları var ama çiçek açmıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yeni alınan begonvillerde hep böyle oluyor yani sulamakla ilgisi yok. Açık havada, şiddetli güneşten ısınması sayesinde çok yakında tekrar çiçeklenir.

 137. Semiha, İstanbul dedi ki:

  Beş yıllık, her sene bol çiçek açan begonvilim maalesef bu sene henüz tam çiçeklenmedi. Dallarının yaprak çıkan kısımlarında ve gövdenin toprağa yakın kısmında ele yapışan pamukçuk gibi beyaz tozlanmalar oluştu. Bu durumla ilk kez karşılaştım. Yardımcı olmanızı rica ederim.
  ***
  Parazitler dadanmış. İlaçlamanız gerekli. Parazitli bir dalını alarak zirai ilaç satıcısı bir dükkana gidin gösterin. Parazit ne ise ona göre ilacı nasıl kullanacağınızı da anlatarak verirler.

 138. Merve, Afyonkarahisar dedi ki:

  5-6 gün önce çiçekçiden türünü bilmediğim bir begonvil aldım. İki sefer suladım kuruluğuna bakarak. İki gündür renkli olan yaprakları çiçek kısmıyla dökülüyor. Ne yapmam gerekiyor? Saksısını değiştirmedim henüz. Üzerindeki küçük ama büyüyecek olan çiçekleri dahi dökülüyor.
  ***
  Begonviller sıcağı ve sıcak rüzgarları sever. Yer değişikliğinde fena oluyorlar. Yeni yerine adapte olması bir ay gibi zaman alabilir.

 139. Ayşe, Bursa dedi ki:

  Merhaba haziran başında çeşme den yapraklarını fazla dökmeyen bir cins bengovil aldım 1 metre boyunda fide şeklinde şu an çiçekleri çok değil . plastik bir saksı da şu an Fransız balkonumda güneşi gayet iyi alıyor. İki günde bir suluyorum budama işlemini ne zaman yapmalıyım kışın hangi ortamda ve hangi şartlarda koruyabilirim balkonumu sarmasını sabırsızlıkla bekliyorum ama ne kadar zaman alır?
  ***
  Bursa’da kış soğuklarına hiç dayanamaz. Kışın, ısının sıfırın altına düştüğü günlerde kesinlikle dışarda bırakmamalısınız. İki günde bir değil, toprak kurudukça sulamalısınız. Kökler kesintisiz daima çamur gibi ıslak toprakta olursa önce sağlıkları bozulur sonra çürürler. Kış boyunca ev içinde tutabilirsiniz. İlkbahar gelince hemen değil, mayıs ortasında balkona çıkarmanızı tavsiye ederim. Yaz sonunda, sonbahar serinleri başlamadan evvel içeri almalısınız. Çünkü sonbahar serinliğine adapte olursa aniden sıcak ve havasız eve aldığınızda ölümcül şok etkisi ile ölme riski büyük.

 140. Vesile, İstanbul dedi ki:

  İki yıldan beri saksıda yetiştirdiğim begonvilin yeni açan yaprakların alt ve üst kısmında yeşil bit sayılabilecek böcekler oluştuğunu gördüm. Böcekleri suyla yıkayarak temizledim ama aynı gün içinde yeniden oluşuyor. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Aşırı çoklukta değilseler ve zararları da olmuyorsa yine ara sıra yıkayarak giderin. Zararlı oluyorlarsa ilaçlamanız gerekiyor.

 141. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Begonvil kökleri derine mi gider yoksa yüzeysel mi yayılır? Büyük sarmaşık haline getirebilmek için 80cm derinliğindeki saksıda büyütebilir miyim yoksa mutlaka toprağa mı gömülmesi gerekiyor?
  ***
  Burada Didim’deki bahçemde bulunan yaşlı begonvillerden anladığım kadarıyla kökler yüzeyde yayılmayıp derine gidiyor ama bu özelliği saksıda küçük kalacağı anlamına gelmez. Bodur tip olmayan begonviller saksıda da gayet azgınca gelişim gösterebilir. Saksınızın derinliği yeterli.

 142. Esma, Elazığ dedi ki:

  Merhabalar, internetten aldığım tohumlarla begonvil yetiştirmek istiyorum ancak emin olamadım tohum ne sürede filizlenir?
  ***
  Böyle bir şeyi hiç duymadım. Uzmanlar daima begonvili çelikleme ile çoğaltmayı anlatır başka usul söylemezler. Çelikle çoğaltma yöntemlerinden her usul uygundur. İnternette satılanlara aldanmayın. Begonvil tohumu diye size turp ya da bezelye tohumu bile gönderebilirler. Sahtekarlar çok.

 143. Hatice, Samsun dedi ki:

  Toprak saksı diyorsunuz. Temmuz ortası saksı değişmek uygun mu? Bitki besini türü veya markası var mı? Şu an 4 sulamada bir vermem doğru mu? Bol güneş alan balkonumda bakıyorum. 2 ay civarı oldu alalı. Birden çiçeklenip bir hafta içinde doktü ama yaprakları bollaştı. Bir daha ne zaman açar?
  ***
  Hayır toprak saksı hele Samsun’da hiç gerekmez. Şimdi köklerini rahatsız etmeniz zarar verir. Begonviller en yoğun ilkbaharda çiçeklenir ve haftalarca yoğun çiçekli kalırlar. Haziran sonuna doğru çiçekler azalır, daha az çiçek açarlar hatta çiçekler tamamen kaybolabilir. Ağustosta veya eylülde yeniden bolca çiçeklenirler. Bitki besini markası vilmorin, çiçek coşturan, genta, herhangi biri olabilir. Genel amaçlı tavsiye ederim. Bitkinin gelişim hızına göre 3 veya 4 sulamada bir vermelisiniz. Gelişim hiç yoksa veya çok yavaşsa o zamanlarda sadece ayda bir defa verin.

 144. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Bodrumdan sarmaşık begonvil aldık. Teneke içerisindeydi. Tenekeyi kesip çıkarmamız koklerinin hava almaması gerektiğini soylemişlerdi ama çıkarırken yine de kökler ortaya çıktı. Bir haftada çiçeklerinin çoğu döküldü. Yaprakları solgun görünüyor. Kurtarmak için ne yapabiliriz?
  ***
  Saksı değişiminde köklerin topraktan az biraz çıkmasının, hava almasının hiçbir sakıncası tehlikesi yok ama sanıyorum siz tenekeden çıkarırken kökler topraktan fazlaca ayrılmış yoksa şimdi yapraklarının cansız olmaması gerekirdi. Büyük bir ihtimalle, şimdiki yapraklar kurusa bile birkaç haftada yeniden filizlenir. Umudu kesmeyin. Mesela kışın kurudu sanıp umudumu kestiğim bir begonvil haziran sonunda kökten filiz çıkarmıştı. Bir hayli gecikmeli olarak hayata dönmüştü.

 145. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Şile’de bahçemdeki begonvilime şöminemin odun külünü gübre olarak verebilir miyim? Veriliyorsa oran ne olmalı? Boyu 3 Metredir.
  ***
  Önce oranların ne olacağını bilmediğimi belirteyim. Bence saksıda değil bahçede dikili begonvilleri gübrelemek hiç gerekmez. 1,5 yıldır Didim’de yaşıyorum ve buranın aşırı killi hem yoğun kireç taşlı ve aşırı alkalinli toprağında begonviller birçok bahçede sıfır bakımla gayet güzel gelişiyor. benim bahçedekiler de, sadece suladığım halde sorunsuz gelişiyor.

 146. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Merhaba haziran ayında Bodrum’dan begonvil aldım. Balkonum çok güneş görüyor. Getirdiğimden 2 hafta sonra çiçeklerini döktü ve bir daha hiç açmadı. Sürekli boya gidiyor. Toprağı tam kurumadan su vermiyorum. Ayrıca yapraklarında küçük beyaz yapışkan tarzında şeyler çıkıyor. Anlam veremedim. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Genelde yaz ortasında ya çiçeksiz kalırlar ya da çiçeklenme çok azalır. Yaz sonunda ve sonbaharda tekrar bolca çiçeklenirler. Yapraklarda yapışkanlık yaprak bitleri yüzünden olur.

 147. Ali, Mersin dedi ki:

  Bana bir begonvil hediye geldi. Küçük saksıda, boyu bir metreye yakın çiçeklidir. Ana gövdesi kalınlığı bir kalem kadar kalınlıkta, epey serpilmiş çok dallı harika bir çiçek. Bunun bodur veya uzayan sarmaşık tipi olduğunu nasıl anlarım? Uzayan veya sarmaşık cinsi ise balkonda sıkıntı yaratır. Daha büyük saksıya aldım. Uzun bir odun dalıyla desteklenmiş. Bodur olup olmadığını anlamak mümkün mü?
  ***
  Bizim için mümkün değil. Belki begonvil uzmanları anlayabilir.

 148. Demet, İzmir dedi ki:

  Bugün pazardan bir bodur begonvil aldım. Evin terası güney yönünde ve güneşin doğuşundan batışına kadar güneş alıyor. Ancak gündüzleri batıdan yani denizden gelen rüzgarlar ve gece de doğudan gelen sert rüzgarlara maruz kalıyor. Bu çiçek için uygun mudur bu ortam? Şu anda begonvil plastik saksıda. Havalar serinlemeye başladı ama saksısını toprak saksıyla değiştirmeli miyim acaba? bir de kışın içeri almalı mıyım? Marketlerde satılan hazır topraklar yeterli olur mu begonvil için?
  ***
  Plastik saksılarda satılan begonvilleri başka saksıya aktarmak için önce sulayın. Sonra toprağın köklerden hiç ayrılmaması için plastik saksıyı kenarlardan keserek kalıp halinde çıkararak yeni saksısına aktarın. Hazır poşet topraklar açık havada yetiştirilen bitkilere özellikle de yazın çok sıcak olan memleketlerde hiç uygun değil. Bu hazır toprağı bir miktar mil ve bir miktar yanmış gübre ile karıştırırsanız daha iyi olur.

 149. Nalan, Urla dedi ki:

  Merhaba, begonvil konusunda tüm yazılanları okudum. Ben de geçen sene saksıda pembe bir begonvil almıştım. Urla’da bahçeli evde oturuyorum. Bu sene onu pergolenin ayaklarından birine yakın öğlen güneşi alan bahçeye diktim. Ama tabii bahçe her akşam düzenli sulandığından koca koca yapraklı boyu 1.60 mt.yi bulan, hiç çiçek açmayan bir begonvil oldu. Ne yapayım çiçek vermesi için? Sıvı besin mi versem? Sonuçta, bu bitkiyi güzel çiçekleri için almıştım ama yok maalesef.
  ***
  Şimdi yine susuz bırakmayın onunla ilgisi yok. Benim begonvillerden birinin yanına devetabanı diktim. Bunu bol bol ve her gün sularım tabii begonvil de bol sudan fazlasıyla nasipleniyor. Begonvil geçen yıl önceki kış nadir görülen soğuklar etkisiyle yok olmuştu. Geçen yıl kökten çıkardığı filiz azgınca büyüyerek kışa kadar 5 metre oldu. Çok da yan dal vermişti. Geçtiğimiz kış soğuktan hiç zarar görmedi ve bu ilkbaharda yaprakları görünmeyecek şekilde bolca çiçeklendi. Yazın çiçekleri azaldı. Şimdi yine çiçekleri çoğalıyor. Begonviller bulunduğu yerin durumuna göre çiçeklenirler. Başlıca faktör köklerin ısınmasıdır ve bu yüzden seralarda saksılarda yetiştirilenler küçük halde çiçeklenebiliyor. Bahçeye dikince kökler ısınamıyor ama bu takdirde de ancak epeyce dallanıp budaklandıktan sonra çiçek açarlar ve tam anlamıyla muhteşem bir şekilde bolca çiçek açarlar. Sizinki bugünlerde tomurcuklanabilir çiçek açmaya başlayabilir ama esas çiçeklenmesi baharda olacaktır. Kışın don olacağı günleri kollayarak o günlerde mutlaka muşamba ile örtün. Bu sayede ince yan dallar soğuktan zarar görmez önümüzdeki baharda bol bol çiçek açar. Ben Didim’deyim. Begonviller burada yaz sonuyla beraber daha da hızlı büyüyor. Sizinki kışa kadar 5 metreye varabilir. Çiçek için acele etmeyin.

 150. İbrahim, Isparta dedi ki:

  Antalya’dan geçen bahar begonvil aldım. Zayıftı saksıya dikmek istemedim bahçeye diktim. Ağustos ayından sonra inanılmaz gelişim gösterdi ve şu an havaların soğuk olmasına rağmen bol çiçekli. Isparta kışın -20 lere kadar düşüyor nasıl koruyacağımı bilmiyorum.
  ***
  O kadar soğuk oluyorsa koruyabilmeniz imkansız. Ama eğer güneye bakan cephede ise şansınız olabilir. Önce gazete kağıtlarıyla ve naylonla sonra da hasır veya kalın çuval beziyle sararak korumaya çalışın. En dip kısmına ise 20cm yüksekliğinde toprak+saman karışımı yaymalısınız. Böylece eğer dallar donsa bile dip ve kökler hiç zarar görmez.

 151. Gülen, İstanbul dedi ki:

  Yalova’dan ağostosta begonvil almıştım. Çok güzel gidiyordu. Geçen gün yapraklarda yapışkanlık ve yaprağın altında ve dala tutunduğu yerlerde beyaz yapışık küf vardı. Yapraklar dökülüyor.
  ***
  Küf değil unlu bit. İlaçlamanız lazım. Muhtemelen başka çeşit yaprak bitleri de olmuştur. Eğer begonviliniz dışarda ise bir şey yapmanız gerekmez çünkü bundan sonra İstanbulda begonvillerin gelişim göstereceği kadar sıcak olmaz ve yapraklar soğuktan kurur. Bitler de ölür. Saksıda ise ısı sıfırın altına düşeceği günlerde geçici olarak içeri alın. Bahçeye dikmişseniz ısı sıfırın altına düşeceği günlerde kartonlarla filan sarıp korumaya almalısınız.

 152. İsimsiz, Kocaeli dedi ki:

  Yapı marketlerden aldığım begonvilimi kışın içeride yazın dışarıda baktım ve nihayet üçüncü yıl çok güzel bütün yaz çiceklendi. Daha sonra kış içeriye alırken sert bir budama yaptım. Yine içeride ince dallar verdi. Nisan gibi balkona alınca hem o dallar kurudu hem de hiçbir yeşerme yok. Ne yapmalıyım?
  ***
  Budama zamanı yanlış. Begonvillere sert bir budama yapılacaksa ağustos ayında yapılmalı. Başka zamanlar uygun değil. Şimdiki problemin gerçi bununla ilgisi yok. İçerisi anlaşılan sıcakmış. Aniden fazla soğuk ortama çıkarınca kökler soğuk almış. İçeride kof gelişen dallar da soğuktan etkilenmiş olabilir ama köklerin sıcak ortama alışması ve aniden soğuk şoku yaşaması ciddi zarar verir. Bitki tamamıyla ölebilir. Ana gövdeni nereye kadar canlı olduğunu kontrol edin. Dış kabuğu ölü olan tüm kısımları kesin. Balkonunuzun en fazla güneş alan yerinde bulunsun.

 153. S. Serdaroğlu. -Karaman dedi ki:

  İlk gördüğümde aşık olduğum ve Mersinden sipariş ettiğim begonvili evimin önünde yetiştirmek için can atıyorum. Ancak daha önceki yorumlara baktığımda iç anadolu bölgesinde bu pek mümkün değil gibi. Karaman gibi bir yerde nasıl bir yetiştirme tavsiye edersiniz? Ayrıca bu bitkiyi birkaç sene ev ortamında güçlendirip dışarıya ekme gibi bir şansım yok mu?
  ***
  Asla mümkün değil. İstanbul’da bile sadece eski tip klasik begonvil o da anca deniz seviyesi alçak kesimlerin güney cephelerinde (kuzeyli rüzgarları almayan cephelerde) yetişebiliyor. Yeni ve daha güzel begonvil çeşitleri yetişmez. Yeni şahane tipler yaşadığım Didim’de bile kuzeyli rüzgarları alan cephelerde çoğu kışlar kışın toprak yüzeyine kadar sıfırlanmakta. Sonra ilkbahar sonunda kökten güçlü bir filiz çıkarıp ekim ayında anca çiçekleniyor ve sonra soğuklar başlayınca zaten yeni başlamış olan çiçeklenme son buluyor.
  Dolayısıyla Karaman’da eski tip begonvil dahi yetişmesi mümkün olmaz. Sadece büyük bir saksıda yetiştirip yazın dışarıda kışın korunaklı bir yerde tutmak kaydıyla yetiştirebilirsiniz. Evde güçlendirmek diye bir şey olamaz. Zira begonvil ev ortamlarında sağlıklı yapılanamıyor.

 154. Müge, Marmaris dedi ki:

  Balkonda plastik saksıda çift renkli begonvilim var. 180cm. Geçen sene çok güzel çiçeklendi. Kışın dal halinde kaldı. Hiç çiçek /yaprak kalmadı. Şimdi her tarafı yemyeşil. Hiç çiçeği yok ve yaprakları sanki susuz kalmış bir bitki gibi. Yaprakları sanki ıspanak gibi içe kuvrılmaya çalışıyor. Pörsümüş gibi. Top top olan vitaminlerden alıp toprak ekleyerek koydum. Bana mısın demedi. Yazılarınızda çok sularsanız çiçeklenmez demiştiniz ama şu an sanki susuz kalmış da pörsümüş gibi duruyor. Düzenli sulamama rağmen. Bir de toprağının üstünde kuru ağaç kabukları var. Sularken sıçramasın diye dekoratif çiçekçi koymuştu. O acaba Toprağın hava almasını engeller mi? Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
  ***
  Müge Hanım ben de Didim’deyim. Bahsettiğiniz sorun aslında sorun değil. Begonvil çeşitlerinin çoğunun ortak özelliğidir. Yani ilkbaharda yeni yapraklar pörsümüş gibi durur. Havalar daha fazla ısındıktan itibaren hem gelişim hızlanır hem de eskiyen ve yeni çıkan yapraklarda artık öyle pörsük hal olmaz. Ağaç kabuklarına gelince onlar da problem teşkil etmezler.

 155. Işıl, Saros dedi ki:

  Yalova’dan yaklaşık 2 metre boyunda sarmaşık türü, deniz gören Saros’a dikmek için Begonvil aldık. Yalova’da yetiştirilen bu çok sevdiğimiz bitkiyi acaba Saros’da büyütebilir miyiz? Toprağına ne gibi katkılar sağlayabiliriz?
  ***
  Orada kuzeyli yönlerden rüzgar almayan cepheleri tercih etmelisiniz. Toprağına herhangi bir katkı gerekmiyor. Yeter ki diktiğinizde tutsun ve ilk yılı atlatsın.

 156. Hasine T. -İstanbul dedi ki:

  Begonvilim yemyeşil yaprak çıkardı ama patır patır döküldü hep. Dokunmaya korkuyorum dökülecek diye. Neden olabilir acaba?
  ***
  Nasıl toprakta ve nasıl ortamda yetiştirdiğinizi bilmeden cevap veremem. Evde tutuyorsanız evde olmaz. Dışarıda şiddetli güneş alacağı bir yerde olması gerekiyor.

 157. B.Sevin. -İstanbul dedi ki:

  Eylul 2016 Bostancı’dan bodur begonvil aldım. Geçen seneden bugüne kadar çicek açmadı. Haftada bir gibi suluyorum. Bol dallı, küçük yapraklı fakat neden çicek açmıyor merak ettim.
  ***
  İstanbulda iken benim de vardı. İçeride çiçek açmıyordu. İlla rüzgar almak istiyordu. Ayrıca saksısının da güneşte ısınması çiçeklenmede iyi etki eder. Haftada bir düzenli sulamak yanlış ve zararlı. Toprak kurudukça sulayın. Bir günde mi kuruyor on günde mi kuruyor kontrol etmeniz ve ona göre sulamanız şart.

 158. Miral, İstanbul dedi ki:

  Benim Begonvilim geç çiçek açıp geç çiçeklerini döken cinstendi. Bu yaz tam da kuruduğunu düşünüp atmaya kıyamadığım plastik saksıda balkondaki çiçeğim haziran sonunda filiz verdi. Daha önce bodur ve yaprakları küçükken şimdi yaprakları kocaman ve boyu da 1.5 metreyi geçti. Bu mevsimde boyunun uzamasını durdurmak için budasam kurur mu?
  ***
  Bodur begonviller 3-4 metre uzayabiliyor. Budamalarla kısa tutulması gerekir. Ayrıca sulamayı da seyrek tutmanız lazım. Yaprak iriliğine gelince: Bu herhalde toprağının özelliğinden kaynaklanıyordur. Bodur olanlarda da olmayanlarda da yapraklarının toprağına ve yerine göre küçük küçük veya kocaman olması özelliği var.

 159. Engin, Çanakkale dedi ki:

  Saksısı hangi ayda değiştirilmeli?
  ***
  Toprağını hiç dağıtmadan yapabilecekseniz şimdi iyi olur çünkü yaz sonu ve sonbahar başı serpilme zamanıdır. Yoksa ilkbaharı bekleyin.

 160. Zehra, Balıkesir dedi ki:

  Duvar dipleri uygun mu? Kışa karşı saksının altını kesip yazın toprağa diksem olur mu?
  ***
  Güneşli yerleri sever. Balıkesir’de kış soğuklarına dayanacağını sanmıyorum. Sürekli saksıda yetiştirip kışın donup ölmemesi için her kış kapalı bir yere almanız lazım.

 161. Özcan, Tekirdağ dedi ki:

  Bu yaz Bodrum’dan bir tane saksıda begonvil aldım. Sanırım bodur tip olan. Ertesi gün aynı bölgede bahçeden caddeye taşmış begonviller gördüm. Çok güzellerdi dayanamadım iki farklı renkten (Beyaz-fuşya)yaklaşık 20 şer cm.uzunluğunda olacak şekilde kestim. 0,5 litrelik pet şişelere su doldurup tepede 3-4 yaprak kalacak şekilde diğer yaprakları koparıp içine bu dalları koydum yaklaşık 10 hafta oldu o şekilde duruyorlar. Kopardığım dallardan birisi sanırım kurudu tüm yapraklarını döktü dal parçası kaldı. Diğeri ise tepedeki bıraktığım yapraklardan 1-2 si döküldükten sonra dökülme durdu ve şu anda en tepede küçücük çiçeklenmeler oldu. İki üç tane kadar fuşya renginde. Bu dalı saksıya alma zamanı gelmiş midir artık? Elimde torf,perlit ve ponza taşı var.Saksıya ekim için yeterli midir? Ekim için nelere dikkat edeyim? Tabiri caizse 10 haftadır gözünün içine baktım kurumasın diye. Şu dakikadan itibaren kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Hep suda bekletmişsiniz. Hiç bekletmeden dikseydiniz şimdiye kadar köklenirlerdi. Sağ kalanı eşit ölçülerde saydığınız her üç maddeden karışım yapıp hemen dikin. Torf oranı az olacak ama köklenmesi için böylesi daha iyi. Suda beklettiğiniz yer neresi ise yine orada tutsanız iyi olur çünkü oranın şartlarını sevmiş. İlkbaharda köklerini hiç rahatsız etmeden güzel bir toprak karışımıyla başka bir saksıya aktarın. Bundan sonra yine begonvil dalı alırsanız suda bekletmeyip dikmenizi tavsiye ederim. Yaz aylarında açık havada, az güneşli bir yerde köklenebiliyorlar. Bu arada, beyaz ve fuşya renkli dediğiniz, muhtemelen aynı köktendir. Yani uzak yerlerden almadı iseniz, dallar karışık görünüyorsa öyledir. Bende de var. Bazı dalları beyaz bazı dalları fuşya gibi hoş bir pembe renkte çiçekleniyor. Aynı kök aynı gövde ama iki renkli.

 162. Serkan, İstanbul dedi ki:

  Begonvilimin yaprakları kararıyor. Sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Soğuk etkisinden olabilir. Normalde şimdiki soğuklarda hiçbir şey olmaması gerekir ama sizinki sürekli serada yetiştirilmişse normal hava şartlarında sera ortamına alışık yapraklar bozulabilir. Diğer sebep dışarıda iken havalar soğuyunca içeri almanız. Kışın içeri almanız gereken bitkileri havalar soğuyunca değil eylül sonunda henüz yaz sıcakları tam dinmemişken almanız şart. Yoksa bu tip ani ısı farkı şokları kökleri bile çürütebilir.

 163. Nesrin, Gaziantep dedi ki:

  Begonvil sarmaşık ve bodur var. Balkonda kapalı alanda ilk kışımız. Kalır mı acaba?
  ***
  Kapalı balkonunuzun kışın ne kadar soğuk olabileceğine göre değişir. Didim’de kışın -1C derece soğuk havada yapraklarda kısmen hasarlardan başka hiç zarar görmüyorlar. Ama bazı yıllarda birkaç derece daha fazla soğuk olunca kuzeyli rüzgarlara açık yerde dikili olanların toprak dışı dalları tamamıyla kuruyabiliyor. Buna göre hesabınızı yapın.

 164. Zehra, İstanbul dedi ki:

  Ofisime begonvil almak istiyorum. 2-3 metre uzunluğa ulaşabilmesi için hangi cinsten almam gerekiyor ve alacağım begonvilin yaşı, boyu kaç olmalı? Ofisim güneş alıyor ve kışın oda sıcaklığı 20-22 derece oluyor. Ömür boyu ofiste duracağı için bakımını nasıl yapmalıyım?
  ***
  Yaşı önemli değil her tip begonvil olabilir de ofisinizin şartlarına uyabilirler mi onu bilemem. Eski tip begonviller daha uyumlu olur. Rengi nasıl tarif etsem acı pembe (morumsu gibi ama değil). İlkin soluk pembe oluyor. Zamanla rengi hafiften morumsu gibi koyu pembeye dönüşüyor. İstanbul’da bahçelerde sadece bu eski tip begonvil yetiştirilir (diğerleri İstanbul kış soğuklarına dayanamaz). Yani bahçelerde gördüyseniz tarif etmeme gerek yok. Azgınca büyüme gösterdiği için her iki-üç yılda bir kış sonu veya yaz sonu saksıdan çıkarılıp kök budaması yapmak gerekiyor. Böylece saksıda güzelce uslu uslu yetişir. Yeni tipler ve bodur tipler daha fazla havadar her olmazsa çiçeklenmeye pek yanaşmazlar.

 165. Sezen, İstanbul dedi ki:

  Begonvilim çok güzel açarken yapraklarında siyah bitler oluştu. Çiceklerini açamıyor. Yapraklarını döküyor. Böcek sarmış. Ne yapabilirim?
  ***
  Bitki bitleri için olan ilaç kullanacaksınız. Çiçeklerinin belki bitlerle ilgisi yoktur. Ev ortamını pek sevmezler. Bu zamanda yapraklarını dökmesi normaldir. Toprak iyice kurudukça az miktar su vererek ilkbahara kadar sabredin. Dondurucu soğuk olduğu günlerde dışarıda bırakmayın.

 166. Zehra, İstanbul dedi ki:

  Ofisime aldığım begonvilimin yaprakları döküldü. Ne yapmayalım?
  ***
  Anlaşılan ofisinizin şartları begonvil için hiç uygun değil. Soğukta yapraklarını döker. Bu durumda serin bir köşede az sulayarak bekletin. İlkbaharda güneşli ve sıcak bir yere alıp yavaş yavaş sulama sıklığını arttırın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)