Bilgisayar geç açılma sorunu ve iki çözüm yolu

Bilgisayar cihazınız geç açılıyorsa işte size iki çok basit çözüm. Bunların birisini veya hatta her ikisini yapabilirsiniz. Karar sizin. Bu iki yolda da bilgisayarınıza en küçük bir zarar vermiş olmazsınız. Hiçbir şey kayıp olmuyor. Tamamen güvenli metotlardır. Ayrıca istediğiniz zaman ayarları kolaylıkla eski haline getirmeniz de mümkündür.

Bilgisayar yavaş açılması problemi çözümü

[Güncelleme: ağustos, 2021.. Bu sayfa 2008 yılında yazıldı. Dolayısıyla aşağıdaki bilgiler o yıllardaki Windows işletim sisteminin XP sürümünün özelliklerine göredir. Şimdi her şey farklı.]

Birinci çözüm yolu

Başlat menüsünün sağ tarafındaki listeye, en alta bakın. “çalıştır…” yazar. Üstüne tıklayın. Bir kutu çıkacak. İçine şunu yazın:
msconfig
Sonra “tamam”a tıklayın. Sistem yapılandırma yardımcı programı diye bir kutu çıkacak. Üstte en sağda “başlangıç” üzerine tıklayın (Windows Wista’da bunun adı startup olarak geçiyor hatırladığım kadarıyla).

Açılan yerde liste var. Her satırın solunda küçük bir kutu vardır. İçleri işaretlidir. İşte bu işaretlilerin sayısının çokluğu oranında bilgisayarınızın açılması gecikiyor! Bütün suç bunlarındır. Bu işaretlerin üstüne tıklarsanız işaret kaybolur. Her bir işareti bu şekilde yok edin. Yani bütün kutular işaretsiz olsun. İçiniz rahat değilse antivirus programına ait olan satırlara dokunmayın. Msn Messenger da eğer başlangıçta kendiliğinden hazır olsun açılsın istiyorsanız ona da dokunmayın. Diğer hepsini gönül rahatlığıyla işaretlerini silin. Sonra aşağıdaki en soldaki “tamam” üzerine tıklayın.

Sizden bilgisayarı yeniden başlatmanız veya başlatmadan çıkmanız istenir. Ama aşağıdakini de unutmadan yapmak için yeniden başlatmayı seçin ki bu işi de aradan çıkaralım. Bilgisayarı yeniden başlatınca ise sadece bu sefere mahsus olarak bir kutu çıkacak. İçinde bir şeyler yazar. En son satırının başında küçük bir kutu vardır. İçine tıklayın (işaretlenmiş yaptınız böylece). Sonra tamam’ı tıklayınca kutu gider. Artık her zaman bilgisayar açılırken eskiye göre çok daha fazla çabuk açılır. Suçluları ayıkladınız çünkü. Peki bu ne demektir? Cevap: tamamen gereksiz bir şeydir. Startup denir. Bilgisayarınıza yüklediğiniz programların hepsi veya neredeyse hepsi kendi kendisini startup yerine kayıt etmiştir. Amaç, bilgisayar açılırken kendileri de devreye girsin. Oysa siz zaten ihtiyaç duyar da kullanmak isterseniz onlar tıkladığınız anda devreye girecek. İkide birde kullanmayacağınız programların başlangıçta yoklamaya katılan askerler gibi hazır ol komutuna geçmelerine gerek yok.

İkinci çözüm yolu

Bilgisayarınızı kapattığınız zaman bütün kapanma işleri tek tek yapılır ve ayarlar kaydedilir. Buna her zaman gerek yok aslında. Bilgisayarı her zaman bütün ayarların kapatılacağı şekilde yani herkes gibi kapatırsanız açılışta da beklemek zorundasınız demektir.

Çözüm bilgisayarı “Hazırda Beklet” yöntemiyle kapatmanızdır. Bu aşağıdaki şeyi yaparsanız şu çok önemli avantajınız da olacak. Yani bilgisayarınızı kapatırken yarım kalmış şeyleri kayıt etmek zorunda değilsiniz. Mesela internetten bulduğunuz bir yazıyı okuyordunuz, ayrıca word belgesine bir şey yazıyordunuz. Ama şimdi kapatmanız lazım. Yarım kalan şeyleri de kayıt etmeniz lazım ki sonra devam edebilesiniz. Ama, “hazırda beklet” kapama yolu ile kapatırsanız, hiçbir şeyi kayıt etmek zorunda değilsiniz. Her şey olduğu gibi kalır ve kaybolmaz. Bilgisayar çok çabuk kapanır. Çünkü hiçbir programı tek tek kapatmaz. Sadece aniden hepsi geçici olarak dondurulur gibi bir şey olur. Ve bilgisayar uykuya girer.

Bilgisayarı daha sonra açtığınız zaman çok çabuk açılır. Yarım bıraktığınız yazınız, okumakta olduğunuz web sayfası aynen bıraktığınız gibi durmaktadır. Bu özellikle laptop kullanıcılarının yapması gereken bir kapatma türüdür. Böylece çok büyük zaman kazanırlar. Laptop pilinin şarjı gereksiz yere tükenmez.

Kontrol edin. Bilgisayarınızda “hazırda beklet” özelliği ne durumda?

Şimdi bilgisayarınızı kapatma yerine girin (kapatmayacaksınız, sadece dediğimi yapın). Üç şık vardır: beklemede – kapat – yeniden başlat.
Burada iken şunu yapın: yazı yazarken büyük harf yapma düğmesi vardır. Caps Lock değil, onu demiyorum. Bendeki klavyede caps lock’un hemen altında. Bir de enterin altında aynısından var. Yani Shift tuşu. İşte buna basılı tutun ve bakın “beklemede” yazısı, bu tuşa basılı tutunca “hazırda beklet” olarak değişiyor mu? Değişiyorsa tamam. Kullanılabilir durumdadır. Ne zaman isterseniz, bir eliniz büyük harf yazma tuşuna basılı tutuyorken diğer elinizle hazırda beklet yerine tıklayın. Çabucak kapanır.

Değişmiyorsa ne yapılacak?

O halde bilgisayar ekranı üzerinde boş bir yere sağ tıklayın. Çıkan küçük listeden en alttaki özellikleri tıklayın. Görüntü özellikleri kutusu açılır. Yukarıda ortadaki “ekran koruyucu” adlı düğmeye tıklayın. Gelen yerde, altta sağdaki “güç” yazılı düğmeye tıklayın. Güç seçenekleri özellikleri yerine geldiniz. Burada üstteki düğmelerden ortadaki “hazırda beklet” düğmesine tıklayın. “hazırda bekletmeyi etkinleştir” yazan satırın sol başındaki kutuyu tıklarsanız içi işaretli hale gelir. İşaretli ettikten sonra alttaki uygula’yı tıklayın. Sonra: en üstteki düğmelerden ikincisi “gelişmiş”e tıklayın. Bunu yapmak zorunda değilsiniz ama çok faydalı bir şeydir. Aşağısında değişiklik yapacağınız iki satır vardır. Okların üstüne tıklayarak ikisinde de şunu seçin: “hazırda beklet” ve alttaki “tamam”a tıklayarak çıkın.

Artık birisi PC yani bilgisayarın kasasındaki düğmeye kaza ile basarsa, hiçbir çalışmanız kaybolmaz. Çünkü bilgisayarınız her şeyi dondurup saklar. Hiçbir programı kapatmaz.

Bu iş bu kadar. Evet, bilgisayarı hazırda beklet konumunda kapatmak için iki yol vardır. Birisi, burada dediğim değişiklikleri aynen yaptıysanız, bilgisayar kasasının düğmesine basmaktır. En pratik yolu bu aslında. Diğeri, başlat menüsünden bilgisayarı kapat yerine girin. Bir eliniz büyük harf yazma tuşuna basılı tutuyorken diğer elinizle hazırda beklet yerine tıklayın. Çabucak kapanır. Daha sonra açtığınızda ise çabucak açılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.