Süs lahanası (Brassica oleracea var. acephala)

Süs bitkisi olarak kullanılan yemeklik bir bitki. Bildiğimiz lahana. Bunların tek farkı renkli olmaları. Pembe, mor, sarı, krem, yeşil, şamfıstık rengi ve benzeri tonlarda karışık renklere sahip yapraklı süs lahanası yetiştirirken önce hayal kırıklığına kapılabilirsiniz. Çünkü ancak sonbaharda serin günler başladıktan sonra veya kışın renklenirler. Bunun için soğuk kadar güneş de gerekiyor. Açık hava bitkisi olduğunu bilin, evlerde yetiştirmeye çalışmayın.

Sıcak memleketlere yaz boyunca öğle civarı güneşinden korumak ve sulamalara dikkat etmek gerekir. İki veya tek yıllıktır. Renkli güzel şeklini almışsa artık mevsimliktir. Yıllarca yaşatmaya çalışmayın. Kesip yiyebilirsiniz.

Süs lahanası

Süs lahanası

Hazır yetişmiş süs lahanaları sonbahar – ilkbahar arasında satılır. Ve bu zamanlarda alınmalıdır. Sıcak mevsimlerde alırsanız (soğuğa alışık yetiştirildiklerinden dolayı) çabucak bozulabilirler. Süs için evlerde soğuk odalarda tutabilirsiniz. Sulama toprak yüzeyi kurudukça yapılmalı. Soğuk oda yoksa dışarda tutmak şart. Sıcak odalarda tutmak bozulmayı, çürümeyi hızlandırır.

Süs lahanaları kışın sıcak olan memleketlerde yetiştirmeye uygun değildir. Renklenebilmesi için gece 10C derece ve daha fazla soğuk gerekiyor.

Süs lahanası nedir? Nasıl yetiştirilir?

Karalahana çeşitlerinden türetilmiştir. Renklerine ve şekillerine göre birçok çeşidi var. Bilimsel adı Brassica oleracea var. acephala’dır. Bildiğimiz kara / beyaz / Brüksel vb. lahana çeşitleri, karnabahar, brokoli ve süs lahanaları aynı türdür (Brassica oleracea). Aynı türün çeşitleridir. Kısaca aynı şeylerdir. İnsanlar 3000 yıldır tek bir yabani lahanadan farklı farklı çeşitler oluşturmuş. Bu yönüyle lahanalar bitkiler aleminin en ilginç bitkileridir. Tüm çeşitlerin ortak bilimsel adı: Brassica oleracea.. Bu bitkiler Brassicaceae (Turpgiller veya Hardalgiller) familyasının Brassica cinsine mensuptur.

Güneşi severler

Fakat serin toprak isterler (fazla güneşli yerlerde belki sık yapraklı olan yer örtücü bitkilerle birlikte yetiştirilirse iyi olur). 20C dereceden daha serin olan mevsimlerde daha hızlı büyürler ve gece ısısı 10C derece altına düşünce renklenirler.

Toprak iyi süzdürür olmalı

Fazla asitli olmayan, fazla kireçli olmayan her toprak süs lahanası için uygundur. Hafif asitli toprak daha iyi gelir. Ağır killi olmaması şartıyla.

Sulama düzenli yapılmalı

Süs lahanaları özellikle yazın susuz bırakılmamalılar. Gerçi susuzluğa dayanıklıdır. Saksıda yetiştirilenleri ‘serin zamanlarda’ toprak üst yüzeyi önemli miktarda nem kaybetmedikçe sulamayın yoksa yapraklar sararıp bozulur.

Besin – gübre

Süs lahanalarına en faydalı gübre kuş gübreleridir. Bitki besini verilecekse sadece gelişim zamanlarında NPK oranları 2:1:2 nin katları oranlarında besin, 6:3:6 gibi az ve düşük dozajlarda 20 gün ara ile verilmeli. Gelişim hızlı ise ona göre daha sık verilebilir. Yapraklarda renklenme başlayınca besin kesilmeli.

Süs lahanası üretimi, çoğaltılması

Tohumla çoğaltılır. Çimlenmek için güneş görmeleri gerekiyor. Tohumları gömmemelisiniz. Sadece üstlerine hafifçe toprak serpilebilir. En iyi tohum ekme zamanı sonbahar başıdır (muhtemel don olaylarının başlamasından iki buçuk ay önce tohumlar ekilmelidir). İstanbulda ve Karadeniz kıyılarında en geç ekim ayının başında, Ankara’da en geç ağustos sonunda, diğer deniz kenarı bölgelerinde en geç kasım ilk haftasına kadar süs lahanası tohumları ekilmeli. Kışın şiddetli soğuk olan yerlerde kış sonunda kapalı yerlerde ekilerek iyi bakılmalıdır ki gelecek sonbahara kadar tam erginleşmiş olabilsinler. Süs lahanası fideleri iki üç yapraklı olduktan daha sonra ayrılmalı ve tek tek saksılara dikilmeli. Ya da bahçelere 45cm ara ile dikilmelidir. Boyu çeşidine göre 30cm – 60cm civarlarında olabilir. Nereye dikileceği buna göre düşünülmeli.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Süs lahanası (Brassica oleracea var. acephala)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet, İzmir dedi ki:

  Bu bitkiyi nereden tedarik edebilirim?
  ***
  En çok sonbahar ve kış boyunca çiçekçilerde satılır. Şimdi çevrenizde bulamıyorsanız bir iki ay bekleyin mutlaka bir çiçekçide rastlarsınız.

 2. Oğuz, İstanbul dedi ki:

  Açan sarı çiçekleri tohum olarak kullanılabilir mi?
  ***
  Evet çiçekler solunca tohum oluşmaya başlar. Sonra tohumlar kuruyunca alırsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)