Pervane çiçeği, Catharanthus roseus

Uzun ömürlü, devamlı çiçek açan, otsu özellikli küçük çalı tarzında gelişen bir süs bitkisidir. Aşırı sıcağa, güneşe tam uygundur.

Vinka (pervane çiçeği)Catharanthus Roseus uzun ömürlü, devamlı çiçek açan, otsu özellikli küçük çalı tarzında gelişen bir süs bitkisidir. Apocynaceae familyasının Catharanthus cinsinden. Anavatanı Madagaskar. Dilimizde isimleri rozet çiçeği, pervane çiçeği ve İzmir Güzeli. Ayrıca yanlış olarak vinka (Vinca roseus) denmesi de yaygın.

Genelde 25cm civarlarında kalır. Yarı gölgeli bir yerde azotlu gübre takviyesiyle iyi bakıldığında boyu yarım metre yükselir. Bu şekilde boylanabilen perrvane çiçekleri kesme çiçekçilikte kullanılabilir.

Pervane çiçeğinin yetiştirilmesi, bakımı o kadar kolaydır ki hakkında fazla söz söylemeye gerek yok. Üstün özellikleri saymakla bitmez. Neredeyse topraksız bile yetişebilecek, çok dayanıklı, ilkbahardan kışa kadar devamlı çiçek açan, sıfırın altında birkaç derece soğuğa az zararla dayanabilen, uzun ömürlü, susuzluğa -şiddetli güneşe dayanıklı, yaprak bitlerinin sevmediği bir bahçe / balkon süs bitkisi.

Pervane çiçeği
Pervane çiçeği
Familya: Apocynaceae (Zakkumgiller)
Cins: Catharanthus
Tür: C. roseus
Uygunluk: Aşırı sıcak, şiddetli güneş ve kışın -7C dereceye kadar soğuk.

Her şeyiyle mükemmel. Toprak bile seçmez. Sadece havadar toprak istiyor. Ne kadar havadar, hava gözenekli toprak olursa o kadar sağlıklı gelişir. Hatta topraksız olarak duvar çatlaklarında bile gayet güzel yetişebiliyor.

İlginçtir, azot oranı yüksek bitki besinini çok sever. İri iri çiçekler açar. Ben azot oranı yüksek bitki besinlerini difenbahyaya bile tavsiye etmem ama pervane çiçeğinde mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Nasıl büyük bir coşkuyla normalinden daha büyük ve daha çok sayıda çiçek açtığını göreceksiniz. Hem yaprakları da son derece canlı parlak görünümlü olur.

Pervane çiçeğini yetiştirmede işin başlıca püf noktası toprağının suyu anında süzdürür olmasıdır. Ve azot oranı yüksek bitki besini.

Çoğaltılmasına gelince, çevreye dökülen tohumları kendiliğinden çimlenip büyüyor. Tohumlar kış hariç her zaman çimlenebilme özelliğine sahip. Kış soğuklarına -7C dereceye kadar dayanır. Ona göre tohumları uygun bir zamanda ekebilirsiniz. Fideler 10cm olduklarında çiçek açmaya başlarlar.

Dallarından kırıp dikseniz hemen köklenirler. Bu şekilde de çoğaltılması gayet basittir.

Hastalıklarına zararlılarına gelince, killi topraklarda ve bir türlü kurumayan torf/kompost topraklarda kökler çürür. Uygun toprakta bile olsa toprak yaşken tekrar tekrar sulamamalısınız. Başka zararlısı yok.


'Pervane çiçeği, Catharanthus roseus' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Evren, İzmir dedi ki:

  2004 yılında Bodrum’dan pervane satın almıştım. Cicekci bana üzerindeki tohumları şubatta dik, yeniden çiçek çıkacak demişti. Gercekten de çıktı, 6 yıldır bir ağaç gibi kalinlasti. Her yaz ciceklendi. Ama bu sene annem guneste unutmuş uzunca bir süre. Bu bahar filizlenen yerleri de kurumuş. Hemen yarı gölgeli bir yere aldım. Tam öldü derken, yandan minicik bir yeşil baş vermiş. Ben de kucuk kucuk centikler attım bogumlardan, canli yeşil kısımları ortaya çıktı. Merak ediyorum oralardan yine yeni filizler verir mi? Yoksa ölecek mi? Ne yapabilirim? Yardımınızı rica ediyorum teşekkürler.
  ***
  Kökler ve ana gövde ölmemişse hayatına devam edebilir. Zaten filizlendiğini söylüyorsunuz. Yalnız, çentikler açmak filizlenmeyi sağlamaz. Sağlıklı dallarından kırıp dikerseniz kolayca köklenirler. Böylece genç ve sağlıklı yeni pervane çiçekleriniz olur.

 2. Turgut O. -Antalya dedi ki:

  Ben bahçeme 200 adet çinden getirdiğim vinka tohumlarını diktim harika oldular. Fakat bazıları sap kısımlarındakı bir hastalık nedenıyle öldü. Çözümünü bilen var mıdır?
  ***
  Bahsettiğiniz sorun suyu fazla tutan topraklarda oluyor.

 3. Esmanur, İstanbul dedi ki:

  Ben daha dün Vinka çiçeğinden aldım Ama nasıl beslenebileceğini bilmiyorum. Nasıl beslenir. Güneşte mi durmalı. Hangi sıklıkla nasıl sulanmalı. Ne olur bana yardım edin.
  ***
  Bu sayfada ihtiyacınız olan her bilgi var. Yeter ki okuyun.

 4. Gulay S. -Ankara dedi ki:

  Benim Bodrum Turgut Reis’teki bahcemde en sorunsuz yetistirebildigim tek cicek (begonvil dahil) yabanisi yani acik mor ya da beyaz olani. buralarda hic sorunsuz yetisiyor. bir sonraki sene de tohumlarindan yenileri cikiyor. Ama diger cazip renklileri sadece o yaz sizinle olabiliyor. hic nazli olmayan super cicek.
  ***
  Anlaşılan o ki her çeşidi oranın kış soğuklarına dayanıklı değil. Yazdığınız için teşekkür ederim.

 5. Meltem, Yolgiden dedi ki:

  4 gün önce vinka çiceği aldım. Satıcı bana ev çiceği dedi ama emin olamadım. Şu an kapalı balkonumdalar. pencereleri açık rüzgar almayan bölümdeler. Sizce bir sorun olur mu?
  ***
  Orada sorun olacağını sanmam. Ev içinde olur mu, hiç denemedim bilmiyorum. Bizim balkon da camekanlı.. pencereleri devamlı açık tutuyorum. Vinka tam hava cereyanı üstünde yani çok esinti alıyor. Başka yerde hiç denemedim. Kesin bir şey diyemem. İki kış geçirdi hâlâ hayatta. Kış soğuklarına kadar çok güzel çiçek açıyor. Küçük saksıdakini bu kış evde güneşli pencere önünde tutmaya niyetlendim. Bakalım evde olur mu olmaz mı kışın anlaşılacak.

 6. admin dedi ki:

  Yukarda Meltem Hanımın sorusuna verdiğim cevapta kışın evde deneyeceğimi yazmışım. Evet, denedim. Sabah güneşi almasına rağmen çok az gelişim gösterdi. Çiçek açmadı. Çünkü ev soğuk, herhangi bir ısıtıcı yok. Bu bitki sıcak seviyor. Denememde en azında evde yetiştirilebileceğini anlamış oldum. Evde tutmaya devam edeceğim. Havalar ısınınca nasıl olacağını ilerde yazarım.

 7. Misafir dedi ki:

  Pervane çiçeğinin tohumlarının çimlenmesi

  Tohumlar karanlıkta çimlendiklerinden kasalara ekilip üzerleri hafifçe kapatılarak karanlık yerde bırakılırlar. Çimlendikten sonra ışığa çıkarılır diyorlar ne kadar süre sonra ışığa çıkartılır? güneş göstersem iyi olur mu?
  ***
  O bilgi kesinlikle yanlış. Birisi tohumların çimlenme koşullarını yanlış anlamış böyle bir söylenti çıkarmış ve herkes inanmış. Mesele şudur: Bazı tohumlar çimlenmek için ışık istiyor, toprağa gömmemek lazım. Ama pervane çiçeğinin öyle bir ihtiyacı yok. Tek şart sıcak. Yani tohumları yarım veya 1cm gömün, sulayın güneşin ısıttığı bir yerde tutun. 25C ve daha sıcakta daha çabuk çimlenirler. Daha serinde daha geç çimlenirler. Ben hiç tohumunu ekmedim. Yaz aylarında tohumları nereye nasıl dökülüyorsa dibinden ve komşu saksılardan birçok pervane fideleri çıktı. Büyüyüp çiçek açıyorlar. Yani o tohumlar gömülmüş bile değildi.

 8. Sezo Dünya dedi ki:

  Rozet çiçeği aldım. Zehirli olduğunu okudum. Gerçekten zehirli mi küçük çocuklar için falan?
  ***
  Sadece eğer yenirse zehirlidir. Bu familyadan (zakkum ile akraba) her bitki zehirli. Hepsi de güzel çiçekleri için yetiştirilir. Yemezseniz tehlike yok.

 9. Celal S dedi ki:

  7 tane diktim. Sulak bir yerdeydiler. 5’i kayboldu. 2’si zaman zaman çiçek açıp tekrar kayboluyorlar. Bu kadar dayanıklı olduklarını ve çok su istemediklerini bilmiyordum. Daha dikkatli ve israrcı olacağım. 1×7 metre ölçülerinde az güneş gören bir alanım var. Orası için deneyeceğim.
  ***
  Devamlı ıslak yerler bunlara uygun değil. Az güneşli yerde ise bence şeker begonyalarını deneyin. Kızıl yapraklılar ve yeşil yapraklılar karışık çok güzel görünüyor.

 10. Nilay Noyan dedi ki:

  Ben de rozet çiçeği var. Beyazlarından aldım balkonda saksıya diktim, çok güzel oldular. Kocaman kocaman açıyorlar. Sonra mor ve pembesinden aldım fakat onlar beyazlar gibi olmadı. Yaprakları alt kısımdan yukarıya doğru soldu,çiçekleri çürümüş gibi dökülüyor. İlk aldığım beyazlar gibi baktım ama morlar birtürlü kendine gelemedi. Günde 1 kere suluyorum bilmeden yanlış birşe mi yaptım bilmiyorum. Şuan çürümüş gibi soluk haldeler bu neden olur?
  ***
  Bu bitkinin özelliği toprağı kurumuyorsa asla sulamamanız gerekiyor. Ayrıca poşetlerde satılan toprakları sevmezler (ancak bir yıl eskitirseniz zararı olmaz -ya da doğal toprak kullanın). Ayrıca toprak taşlı çörçöplü olmalı.

 11. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Bende bir bitki var; bakıyorum bakıyorum rozet çiçeğine benzetiyorum yapraklarını, fakat bitki sarkıyor ki rozet çiçeğinin sarktığını bilmiyor idim. Şu anda yaprak gelişimi gayet güzel ve sarkıyor. Camekânda duruyor, saksıda fazlaca da güneş almıyor. Fakat üzerinde hiç çiçeği yok. Ne yapmam gerek?
  ***
  Az sarkıcı gibi gelişebilir normaldir. Şiddetli güneş alması lazım yoksa çiçek açmaz. Güneşi çok seviyor. Susuzluğa da çok iyi dayanıklıdır.

 12. Birsen, Balıkesir dedi ki:

  Ben rozet çiçeğine koyun gübresi koydum. Başke bir yazıda gübreleme çiçeklenmeyi azaltır yazmışlar. Sizce hata mı yaptım? Üstten sulama yapmadım. Ne yapmalıyım?
  ***
  Gübreleme çiçeklenmeyi azaltır diye kim demişse halt etmiş. Rozet çiçeğinin en sevdiği gübre azot oranı yüksek sıvı bitki besinidir. Bu sayede hem çok sayıda hem kocaman çiçekler açar. Üstten sulamadım demişsiniz. Alttan sulama sakat ve yanlış bir şey.

 13. İmren dedi ki:

  Pervane çiçeğim çörek otu şeklinde tohumlar vermiş. Onları toprağa gömdüm. Çimlenirler mi? Azotlu gübre nereden bulabilirim acaba?
  ***
  Hiçbir şey yapmasanız bile tohumlar düştüğü yerlerde çimleniyor. Merak etmeyin. Azotlu gübre değil, süs bitkileri için satılan “yaprak amaçlı” bitki besini verin.

 14. Orçun, Denizli dedi ki:

  Yani eğer bu seneki bitkiler ölmezse seneye de aynı hızla çiçeklere devam.
  ***
  Evet. Eğer kışın sağ kalabilirse.

 15. Yücel, Ankara dedi ki:

  Rozet çiçeğimden dal kesip saksıya diktim. Bu mevsimde tutar mı? Ayrıca rozet çiçeğimi cam önünde tutuyordum (güney cephe). Şiddetli güneşte toprağı çabuk kuruyor ve yaprakları soluyor. Cam önünden aldım. Şiddetli aydınlık bir yerde tutuyorum. Acaba siz nerde tutmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Şimdi tutar mı bilmiyorum. Yeri fazla soğuk olmuyorsa tutabilir. Yanılıyorsunuz en şiddetli nerede güneş alacaksa orada tutun. Toprak çabuk kuruyorsa siz de ona göre sularsınız. Hem bu mevsimde şiddetli güneş yok. Şiddetli güneş temmuzda oluyor. O zaman bile rozet çiçeği şiddetli güneşi sever.

 16. Özlem dedi ki:

  Pervane çiçeğim yazın çok güzel çiçek açıyordu. Havalar soğuyunca camlı balkonuma aldım. Yapraklarını döktü. Havalar ısınınca yeniden yaprak çıkarır mı?
  ***
  Eğer o zamana kadar sağ kalırsa evet.

 17. Vildan, İzmir dedi ki:

  Benim çiçeğim şu ana kadar bir kere açtı bir daha açmadı. Neden acaba?
  ***
  Sıcağı ve güneşi sever. Yazın bile gölgede iyi gelişmez. Kışın donmazsa ölmezse ilkbaharda havalar ısınınca çiçek açmaya başlar.

 18. Yücel, Ankara dedi ki:

  Rozet çiçeğim yapraklarına hastalık geldi. Kahverengi toz serpilmiş gibi. Sanki tüm çiçeği sardı. Dallarını bduadım. Tekrar yapraklandı. Yine aynı şekilde oldu. Ne yapmalıyım? Kurtarmak istiyorum.
  ***
  Ev bitkisi değildir. Kuvvetli güneş ve esinti ister. Şimdilik sabredeceksiniz. Nisan sonuna doğru dışarı çıkarın.

 19. Semih, Ankara dedi ki:

  Kahverengi-siyah beneklenme meydana geldi benim rozetlerde. Daha sonra yapraklar sararmaya başladı. Geçen yıl satın aldığım ve balkonda bulunan rozetlerden bu yıl yeniden açanlar oldu fakat çoğunda bu yaprak hastalığı mevcut. Yanlarına başka saksılara yeni rozet tohumları ekmiştim. 8-10cm oldular. Fakat onların yapraklarına da sıçradı. Yan saksıda eski olan hasta rozetlerin yanında bulunan bölgedekiler lekeli. Saksının diğer tarafı gayet sağlıklı. Sanırım bir saksıdan diğer saksıya geçti ve yayılıyor. Zirai ilaç satan bir yere durumu anlatınca “Bakır Sülfat” gübre verdi. Yapraklara sıkın dedi ama henüz bir etki etmedi. Sizce bu etkili olur mu? Herhangi bir fungusit kullanmam gerekir mi? Balkonda biraz kuytuda kaldığı için yerlerini değiştirdim ama geç kaldım sanırım. Nasıl kurtarabiliriz acaba?
  ***
  Rozet çiçeğinin hastalandıklarını veya bitlendiklerini hiç görmedim. Ancak hazır poşet topraklarda bazen çok ciddi zarara uğradıklarını gördüm. O ilaç etkili olur mu hiçbir fikrim yok. İyi derecede güneş alıyorlarsa ve ortam yeterince esintili olabiliyorsa sebep topraktır.
  Size iki tavsiyem var: Biri, sık sulamayın ve sulamayı akşam değil sabahları yapın (gece iyi rüzgarlı olmayan yerlerde akşam sulaması hastalık yapar). İkincisi, hazır poşet topraklarını sadece salon – ofis bitkilerinde kullanın. Balkon bitkileriniz için en kötü arazi toprağı bile hazır poşet topraklardan daha sağlıklıdır. Bitkilerin çok iyi geliştiği herhangi bir bahçeden veya tarladan toprak alıp balkon bitkilerinzde onu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

 20. Buket, Tekirdağ dedi ki:

  Geçen sene eylül ayında rozet çiçeği aldım. Kapalı balkonumda uzun sure çiçekli halde durdular. Şubat gibi çiçekleri döküldü. Şu anda hala yaprakları yeşil ama çiçek vermiyor. Tekrar çiçek vermesi için ne yapmam lazım?
  ***
  Güneşi sever. Daha güneşli yere alın. Şimdi iyice canlanma zamanı. Tam açık havada olsa daha iyi olur. Daha çabuk canlanır.

 21. Hüseyin, İzmir dedi ki:

  Rozet çiçeğinden çelik alsam şimdi tutar mı?
  ***
  Bildiğim kadarıyla tutmaz çünkü şimdi ısı anca zar zor hayatta kalabilecekleri kadar. Belki sıcak seralarda köklenebilirler.

 22. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Ben eylül ayında tohumdan rozet çiçeği ektim. Şimdiden altı yaprağı geçtiler. Çıkan fideleri bu halde iken bahçeye şaşırtma yapsam kışı çıkartabilirler mi?
  ***
  İstanbul’da kış her yıl aynı olmuyor. Genelde çok şiddetli soğuk olmaz ama en hafif kışlarda bile bir veya iki defa hafif don olayı görülebiliyor. Rozet çiçeği çok hafif don olaylarına dayanabilse de durum riskli. Meteorolojiyi takip ederek ısının sıfırın altına düşeceği zamanlarda üstlerini naylonla kapatmalısınız. Ya da bahçeye dikmek için nisan ayını bekleyin.

 23. Ali, Mersin dedi ki:

  Bu mevsimde de azot gübresi verilebilir mi?
  ***
  Hayır. En geç eylül sonuna kadar verebilirsiniz.

 24. Ali, Mersin dedi ki:

  Bende 2 tane biri beyaz diğeri kırmızı rozet çiçeğim vardı. Kocaman olmuşlardı. 12 ayın içinde her iki çiçeğim de bozuldu. Sulama vesairede hata yaptığımı sanmıyorum. Yaprak ve dalları kurudu. Neden kurudular hiç anlam veremiyorum.
  ***
  Bunlar basit, kumlu, taşlı topraklarda daha sağlıklı olur. İyi topraklarda her an çürüyüp gidebiliyorlar.

 25. Tuğçe, Aydin dedi ki:

  Merhaba 2 aydır bulundukları büyük saksıda çok güzel gelişen rozetlerimin bir şekilde teker teker bozulmaya başladığını görüyorum. Çiçekleri ve yaprakları ters içe doğru kıvrılmaya ve adeta sönmeye başlıyor. Yapraklar uzaktan bakıldığında iğne yaprak gibi duruyor. Bu bir hastalık mı?
  ***
  Hayır rozet çiçeğinde hastalık oluşmuyor. Köklerde çürüme oluyor ki bu da toprakla ilgili. Kökleri iyi toprakları sevmiyor. Mutlaka kumlu ve taşlı arazi toprağı kullanın. Ya da verimli bir bahçenin veya tarlanın humuslu toprağı ile mil karıştırın. Diğer iyi topraklar riskli. Kökler çürüyebiliyor. Bir de köklü fideler almak yerine tohumdan yetiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü fideler genellikle iyi bir toprakta köklendirilmiş olarak satılır. Siz alırsınız o toprakla beraber saksıya dikersiniz daha sonra herhangi bir zamanda kökler çürüyebilir.

 26. Nazlı, istanbul dedi ki:

  Diğer çiçeklerimin yanına cam dışında. Çiçekleri açar açmaz ertesi gün düşmüş olarak buluyorum. Yapraklarında bir sıkıntı yok. Güneş alan yerde özellikle sabah güneşi alıyor. Esintili bir cam önü. Rüzgardan mı acaba?
  ***
  Hayır rüzgar zarar vermez. Siz onun gerçekten bu bitkiden olduğundan emin misiniz? Çünkü bazı bitkilerin çiçekleri bir günlüktür. Pervane veya rozet çiçeğinin çiçekleri günlerce dayanır. Ayrıca ayda bir defa çok az miktarda şeker gübresi verseniz veya yaprakları için yetiştirilen büyük yapraklı salon bitkileri için olan özel bitki besininden verirseniz bu tür azot oranı yüksek bitki besinleri rozet çiçeğinde çok iyi çiçeklenme sağlar.

 27. Ali, Mersin dedi ki:

  Son iki yılda rozet çiçeklerim yazın kuduruyor ama nedense sonbaharın sonunda çürüyor. Bu yıl yine 3 tane rozet çiçeğim var epey de coşmuşlar. Bu yıl deneme amaçlı toprağını sadece torf olarak kullandım. Çiçekler gayet sağlıklı balkona neşe veriyor. Bakalım bu yıl da sonbaharın sonunda yine çürüyecekler mi.. Katiyyen fazla su vermiyorum. Toprak tamamen nemini kaybedince suluyorum. Bu çiçeklerin sonbaharda ölmemesi için bir püf noktası mı var?
  ***
  Püf noktası, (gerçi kesin bir tespit değil sadece benim kendi gözlemlerime göre) basit doğal topraklardır. Geçen yıl bahçeye diktiklerim bu yıl hala hayattalar. Hatta tam iki yıl önce ekim ayında ben bu eve taşındığım zaman bahçede eski ev sahiplerinin diktiği bir rozet çiçeği vardı. İki kış atlattı ve hala çiçekleniyor. Bahçenin toprağı felaket ağır killi, kireçli ve çok fazla taş kırıklarıyla dolu. Hiç humuslu değil.

 28. Fatih, Kayseri dedi ki:

  Pervane çiçeğinin bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Tanışınca evimin içinde kışın da yetiştirmek istedim. Yaklaşık 10 kök var şimdilik dökülen tohumlarını her gün topluyorum. Sabırsızlıkla toprağa kavuşturmak için baharı bekliyorum. Çiçek oluşmamış dallarından iki tanesini denemek amaçlı saksıya diktim ve sanırım tuttular. Üzerinde tomurcuk olan dallarından çelikleme yapsam tutar mı sizce?
  ***
  Şimdi çoğaltmak için uğraşmayın. Bu elinizdekiler ev şartlarında yaşar mı belli değil. Evin havadarlık ve güneşlilik şartlarına göre belki yaşarlar. Ev içinde iyi bir randıman olması mümkün değil ama hiç de belli olmaz. Bekleyip göreceksiniz.

 29. Fatih, Kayseri dedi ki:

  Yeniden Merhaba, çelikleme ile çoğaltmayı düşünürken saksı içine dökülen tohumlardan çıktıklarını farkettim evin içersinde. Bekleyip neticesini göreceğim sanırım. Merak ettiğim başka bir husus çiçeğimin yaprakları sanki mevsime uygun olarak dökülüyor. Acaba baharda yeniden canlanma olur mu? Dallarını budamalı mıyım? Eğer budama yapılabilirse bu dalları çillendirebilir miyim?
  ***
  Bu bitki tropikal bir tür olduğundan dolayı “mevsime uygun olarak yaprak dökme ve dolayısıyla kışa hazırlanma” gibi bir özelliği yoktur. Ancak soğuk karşısında yaprakları bozulur. Kışın hafif don olaylarına zar zor dayanabiliyor. Bu sırada gelişimi durmuş ve bir bakıma ölüm sürecine girmiştir. 3-4 ay eğer dayanabilir de ilkbaharın ılık günlerine kavuşabilirse yeniden canlanır. Tohumların çimlenmesine aldanmayın. Evinizde bozulmaya başlamışlarsa tohumdan çıkanlar da yakında bozulacaklardır. Eğer uzun süre direkt güneş alabilecekleri bir pencere önündelerse ve oda sıcaklığı da yeterli ise belki yaşarlar. Budamayı ilkbaharda yapıp dallarını toprağa dikerek deneyin yani belki köklenebilirler. Şu anda budamanın bir faydası olmaz. Yaprakları bozuluyor ise yeni köklenmelerin olması hiç mümkün değil.

 30. Ali, Mersin dedi ki:

  Rozet çiçeğini 3 yıldır saksıya ekiyorum. Yaz boyunca mersinin tam gün yakıcı güneşinde bile serpilip büyüyor. Yazın tek sorunu toprağı kurumadan sık sulanırsa çürüyüp ölüyor. Toprağı kuruyup sulandığı sürece yazın kavurucu sıcağında balkonlara neşe veriyor. Forumlarda yaptığım araştırmalarda kışın eksi 7 dereceye kadar soğuğa dayanıklı olduğu yazıyor. Ne yazıkkı üç yıldır saksıda yaz boyu büyüttüğüm rozet çiçeği kışın dalları kuruyup ölüyor. Halbuki mersinde havalar eksi dereceye düşmüyor. Neden bu çiçek kışın kuruyup öldüğünü çözemedim. Sade bahçe toprağında denedim kışın kurudu. Kaliteli torfta denedim yine kışın kurudu. Bahçe toprağı ve torf karışımı kullandım kışın yine kurudu. Acaba nerde hata yapıyorum?
  ***
  Sebep toprakla ilgili. Rozet çiçeği kötü toprak istiyor. Size iyi bir tavsiye vereyim: İnşaat malzemeleri satılan yerlerden bir miktar dişli kum (veya sıva kumu) alın. Sonra çevrenizdeki bahçelerden parklardan kötü bir toprak bulun. Karışım yapın. Mesela iki üç ölçü kötü toprak + 1 ölçü kum. Bunda son derece sağlıklı gelişir. Ortalama 20 günde bir düşük dozajlı azot zengini bitki besini vermelisiniz. Ya da beyaz şeker gübresi de uygundur (saksı başına her 20 günde yarım çay kaşığı kadar toprak yüzeyine serpin). Kasım ayından itibaren nisana kadar vermeyin. Benim bahçemde rozet çiçeği kendiliğinden tohum döküp fide üretiyor. Böyle özelliği var. Ölmediği gibi her yıl çoğalıyor.

 31. Muzaffer, Adana dedi ki:

  Benim rozet cicegi çiçekleri hemen döktü. Neden acaba?
  ***
  Yeni aldıysanız yer değişikliğinde böyle olması normaldir. Hem zaten çiçekler birkaç gün dayanıyor ama tekrar tekrar yenileri gelir.

 32. Özgür, Hatay dedi ki:

  Hatayda yaşıyorum bu zamanda çelikle çoğaltabilir miyim?
  ***
  Evet bu zaman gayet uygundur.

 33. Esra, Manisa dedi ki:

  Balkonunda yazdan beri çok güzel çiçeklenen rozetim hala çiçek açmaya devam ediyor. Kışın ne yapmam lazım? Dışarıda aynı güneşli balkonumda dursa sakıncası var mı? İceriye mi almalıyım?
  ***
  Sizin orada kış soğuklarına dayanamaz. Evde güneşli, serin ve çok havadar bir pencerenin tam yanına alın. Toprağı adamakıllı kurudukça sulayarak kışı geçirtin. Nisan sonunda tekrar balkona eski yerine çıkarın.

 34. Esma, Banaz dedi ki:

  Balkonumda rozet çiçeği var. Soğuklar 0 dereceye kadar düştü ve çiçeğim her gün dışarıda kalıyor. Fakat çiçeklerde solmuş gibi mor rengine dönüştü. Bunun sebebi soğuk mu anlayamadım. Evin içerisine alsam havasızlıktan ölür mü?
  ***
  Oranın kış soğuklarına dayanabilmesi mümkün değil. Eve almazsanız zaten kış içinde mutlaka ölecek. Şimdi eve almakta çok geç kaldınız. Serin havaya adapte olmuş bitkiler aniden sıcak ve havasız ortama alınınca çok kötü etkilenip genelde ölürler. Yine d eve alın. Ölürse yaza yenisini alırsınız. Gelecek yıl sonbahar başında havalar fazla serinlemeden önce eve alın. Ya da hiç uğraşmayıp her yıl yenilerini alın. Veya tohumlarını saklayıp her ilkbaharda tohumdan tekrar yetiştirin.

 35. Esra, Manisa dedi ki:

  İki ay önce yazmıştım size. İçeri aldım ama yapraklar büzüştü. Bu normal mi?
  ***
  Demek ki o ortamın şartları o bitkiye iyi değil. Toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın. İlkbaharda kadar sağ kalırsa sonra dışarıda canlanır. Hem bulunmayan bir şey değil. İlkbahar sonunda ve yaz aylarında fideleri her yerde ucuza satılıyor. Yenilerini alırsınız. Kışın bırakın dışarıda kurusunlar. İklimi uygun olmayan yerlerde hep mevsimlik yetiştirilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)