Bitkilerin çiçeklenmesinde ışığın ve sulamanın etkisi

Evlerde çiçek açmamakta inat eden bitkilere çözüm yolları..

Bitkilerin pek azı gündüz süresini önemsemez. Bunlar genellikle ekvator çizgisi üzerindeki bölgelere aittir. En kesin örneği antoryumdur. Gün içinde fotosentez yapabilmesine yetecek kadar birkaç saat kuvvetli ışık ve bir parça güneş alabildiği takdirde yılın her zamanında çiçek açabiliyor. Tam tropikal bölge kökenli mum çiçeği de “uygun sıcaklık ve bir parça güneş” sayesinde evlerde kışın da çiçek açabiliyor. Yıl içinde birkaç kez çiçek açabilir.

Subtropikal bölgelerin ve tropikal olamayan bölgelerin bitkileri ise gündüz süresine göre ve mevsimlerin gidişine göre hareket ederler. Kimileri yılda sadece bir defa, yılın belirli bir zamanında, büyük çoğunluk ise gündüz süresinin 12 saatten uzun sürdüğü zamanlarda bir defa veya güzdüz süresi ve sıcaklık elverdiğince ilkbahardan sonbahara kadar çiçeklenir.

Burada esas konu çiçek güzelliği için yetiştirilen süs bitkilerinin çiçek açmamalarının sebepleri.

Her şeye rağmen çiçek açmayan ev süs bitkilerimiz

En çok şikâyet mum çiçeğine geliyor. İkinci sırada Phalaenopsis orkideleri var. Sonra Atatürk çiçeği, kalanchoe, yılbaşı çiçeği de şikayet edilenler arasında. Mum çiçeği ışık şartları uygun değilse yıllarca çiçek açmaz. Bazen ışık şartları uygun olsa bile çiçek açmamakta diretebiliyor. Phalaenopsis orkideleri ise serin esintilere mümkün olduğunca sık maruz kalmazsa çiçek açmaz.

Aşağıda ışık, sulama, esinti ve ısı şartlarını iki ana başlık altında okuyabilirsiniz. Bitkilerinizi iyi tanır ve bu şartlara göre gereğini yaparsanız çiçek açmalarına bir engel yok.

1- Işık faktörü

Bunda gündüz süresine ve ışığın niteliğine ayrı ayrı dikkat etmelisiniz.

Gündüz süresi

En başta dediğim gibi tam tropikal (ekvator çizgisi üzeri ve çok yakın bölgelere ait bitkiler) için gündüz süresinin önemi yok. Antoryum, mum çiçeği, begonvil ve Afrika menekşesi kışın bile çiçek açabilir (ısı da yeterli ise). Yeter ki gündüz içinde fotosentez yapmalarına yetecek şiddette ışık süresi 6 saatten fazla sürsün, bir iki saat kadar da yaprakları güneşte ısınabilsin. Böylece kışın çiçeklenmede problem yaşamazsınız. Diğer zamanlarda zaten hiçbir problem yok.

Yılbaşı kaktüsü, kalanchoe ve Atatürk çiçeği türlerinde gece süresinin 12 saatten fazla olması şart. Evde yetiştiriyorsanız ve bulundukları odada eylül – aralık ayları arasında geceleri birkaç saat bile ışık yanıyorsa çiçek açma olasılıkları çok zayıftır.

Kırmızının tonlarına sahip ışınlar çiçeklenmede etkili

Pencere tülünün kırmızının tonlarında olması çiçeklenmede iyi etki sağlar.

Işığın niteliği

Gündüz süresinden ayrı olarak bir de fotosenteze yetecek şiddette ışık süresi var. Genelde en az 8 saat olması gerekir (tam tropikal türlere 6 saat bile yetebiliyor). Gündüz süresinin ilk ve son bir iki saatinin dışındaki orta saatlerine fotosenteze yetecek ışık süresi diyelim. Fotosentez yapmalarına yeterli şiddette ışık süresinin içinde ise ultraviyole (mor ötesi) ışınlarının veya kırmızının tonlarına sahip ışınların süresi ayrı bir şey; bu da günde en az 2 saat olmalı.

Bütün bunlarda eksik yoksa, her şeye rağmen çiçek açmıyorlarsa sebep evinizdeki ışığın niteliğidir. Ya pencere camınız ultraviyole ışınları engelliyor, ya da ev eşyalarınızdan yansıyan ışınlar kızılımsı ışınları boğuyor nötralize ediyor. Ya da siz perdeleri kapalı tutup günün çoğu vaktinde bitkilerinizi zayıf ışıkta tutmaktasınız.

Yandaki resimdeki gibi güneş ışınları eğer kırmızının tonlarına sahip renkte (pembe, turuncu, kavuniçi vb renklerde) bir tülden süzülerek yapraklara gelir, yaprakları en az 2 saat boyunca hafifçe ısıtabilirse bunun çiçeklenmede etkisi mutlaka büyük olacaktır.

2- Sulama, esinti ve ısı faktörü

Bu konu bitkilerin evrimlerine göre iki başlık altında incelenmeli.

a) Tam tropikal bitkilerde

Ekvator çizgisi boyunca her yerde gece gündüz saatleri eşit, dolayısıyla gece gündüz saatlerinin çiçeklenmede etkisi yok. Ama dünyayı çevreleyen ekvator çizgisi üzerinde her yerde hava şartları aynı değil. Bazı yerlerde yılın iki mevsimi olur. Yağışlı mevsim ve yağışsız mevsim. Genel olarak yağışsız mevsim fazla sıcak olur. Yağışlı mevsim ise biraz serin olur. Yağışlı mevsimde esintiler daha sık ve yoğundur. Esintisiz ve sıcak zamanlarda bitkiler çiçek açmaya yeltenmez. Zaten gelişime de ar verirler ya da gelişimleri yavaşlar. Yağışlı serin mevsimde canlanır çiçek açmaya koyulurlar.

Böylesi bölgelere ait Phalaenopsis orkideleri yılın yağışlı ve esintili dönemlerinde çiçek açar. Yurdumuzda Phalaenopsis orkideleri serin esintilere maruz kalmadıkça çiçek açmaya karar vermez. İlla serin esintiler alabilecek. Başka çözümü yok. Mum çiçeği ve begonvil ise birinci parti çiçeklenmesi bittikten bir iki hafta sonra başlayarak bir aydan fazla yoğun susuz kalmalar yaşarsa sonra tekrar suya ve esintilere kavuşursa ve yukarda dediğim gibi ışığın niteliği de uygunsa tekrar çiçek açmaya karar verir. Her üç türde de esinti çok önemli. İlkinde serin esinti önemli. Diğer ikisinde esinti önemli ama serinlik önemli değil.

b) Subtropikal bölgelerin ve tropikal olmayan bölgelerin bitkilerinde

Bunlar çok çeşitli faktörlere göre çok farklı hareket eder. Sıcaklık, soğukluk, güneşin eğimlilik yönü, zamanla durmadan değişen gece gündüz süreleri, mevsimden mevsime değişen sıcaklık ve yağışlar, her şey türden türe değişen farklı zamanlarda bitkilerin çiçeklenmeye karar vermelerine sebep olur. Bu türlerde şartların ayrıntıları çok fazla.

Ev çiçeklerinden üçüne yukarda gündüz süresi başlığı altında değinmiştim. Burada tekrar ele almak gerekiyor: Yılbaşı kaktüsü, kalanchoe ve Atatürk çiçeği türlerinde gece süresinin 12 saatten fazla olması şart. Evde yetiştiriyorsanız ve bulundukları odada eylül – aralık ayları arasında geceleri birkaç saat bile ışık yanıyorsa çiçek açma olasılıkları çok zayıftır. Ayrıca yaz sıcaklarının tamamen geride kalmış, sonbahar serin esintilerinin az da olsa hissedilir olması uzun gece faktörünün yanısıra çiçeklenmede önemli etkiye sahiptir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Püf Noktaları

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)