Cochin (Koşin) tavuk ırkı

Cochin Çin kökenli bir tavuk ırkıdır. Etlik amaçla yetiştirilir.

Cochin tavuk ırkı

Fiziksel özellikleri

Koşinler iri yapılı ve ağır olmalarından başka ayakları bile kaplayan uzun, kabarık ve yoğun tüyleri ile daha da iri görünürler. Koca bir tüy yumağı gibi ortada dolaşırlar. Horozları çok uysaldır. Küçük çocuklar için son derece güvenli olmaları koşinleri batı dünyasının gözde evcil hayvanlardan etmiştir. Sakin yaratılışlı olurlar. Nadiren ses çıkarırlar. Horozları az öter. Diğer tavuklarla iyi geçinirler. Cüce koşinlerden bazıları renklerine göre çocukların sevgilisi olacak sevimliliktedir.

En büyük tavuk ırklarındandır: Cochin horozu 5 kilo, tavukları 3,5 – 4 kilodur. Yavaş gelişirler. Yanlış bakım ve hareketsizlik yüzünden daha da şişmanlar ve yağ bağlarlar. Fazla şişmanlamaları onların zararınadır.

Bantam Cochin çifti

Bantam Cochin çifti

Cochin kümesinde gereken farklılıklar

Kümeslerinde tünek olmaması, geceleri folluklarda uyumaları ayak ve bacak sağlıkları için şarttır. Buna dikkat edin. Zeminin her gün yeni temiz talaşla kaplamanız ayrıca şarttır. Zira ayakları tüylü olduğu için talaş tabakası olmasa bütün pislikler o tüylere bulaşır. Zemini daima kuru ve temiz talaş, saman, toprak gibi şeylerin karışımıyla kaplayın ve her gün yaygıyı değiştirilin. Temizlikte başarılı olamıyorsanız ya koşin sevdasından vazgeçin ya da ayak tüylerini dikkatle tıraş edin.

Kıvırcık beyaz Cochin

Kıvırcık beyaz Cochin

Bahçeleri, gezinme alanları: Ne kadar geniş olursa koşinleriniz o kadar sağlıklı olur. Yerler kuru yapraklarla kaplandığı zaman bırakın kalsın. Koşinler kuru yaprakları eşelemeyi severler. Böcekler kurtçuklar bulma ümidiyle keyifle eşinir dururlar. Bu da onlara spor aktivitesi olur. Yoksa o kadar kilolarla baş edemezler. Ayrıca toprak banyosu yapma imkânı sağlayın. Bu tip kilolu hayvanlar hareketsiz kalmaya gelmez, çabuk ölürler.

Besleme

Diğer tavuklara göre daha dengeli gıdalara ihtiyaçları vardır. Vitaminlerden, minerallerden, protein çeşitlerinden hiçbir zaman mahrum bırakmamalısınız. Nasıl beslemeniz gerektiğini bilmeniz Cochin ırkı için hayati önem taşır.

Yumurta verimi ve gurk kabiliyeti

Cochin tavukları sık gurk olmalarına paralel olarak yumurta verimi ortalamanın bir hayli altında kalır. Yıl içinde ne kadar sık gurk olmuşsa o yıl o kadar az yumurtlamıştır.

Dölsüz yumurta problemi

Aşırı çoklukta ve fazla uzunluktaki tüyler çiftleşmede horozdan tavuğa döl geçmesini engeller. Bu yüzden Koşin yumurtalarında dölsüzlük oranının yüksek olması sık görülür. Çözüm için, tabii eğer kuluçkalık yumurta istiyorsanız, yumurta toplamaya başlamadan 15 gün önce tavuktaki ve horozdaki kıç tüylerini makasla keserek iyice kısaltmalısınız.

Çeşitli Cochin tavukları

Çeşitli Cochin tavukları

Eşsiz kuluçka kabiliyetleri açısından Cochin

Kuluçka zamanlarında ayak tüylerini makasla dikkatlice kesmekte yarar var. Tek kusurları budur. Koşinler çok kolay gurk olurlar. Bir koşininiz varsa kuluçka makinesine ihtiyacınız olmaz. Gurk olmalarını kesinleştirmek için yumurtaları almamanız yeterli. Follukta günden güne birkaç yumurtanın birikmiş olduğunu görünce gurk olup oturur. İri yapılı koşinlerin altlarına 20 kadar yumurta sığabilir. Sayı yumurtaların iriliğine göre değişir (ne kadar büyük yumurta o kadar az sayı). Her türlü tavuk, ördek, kaz yumurtasını da kuluçkada altına koyabilirsiniz. Her türden her cinsten civcivleri seve seve kabul eder ve ustalıkla büyütür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Cochin (Koşin) tavuk ırkı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz dedi ki:

    İki aylık koşin civcivleri aldım. 3 horoz 8 tavuk yeterli mi? Bunlara ne yem versem daha iyi beslenirler?
    ***
    Sadece bir veya en fazla iki horoz olması lazım. Yemleri için şu sayfayı okuyun: Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.