Cochin (Koşin) tavuğu

Cochin Çin kökenli bir tavuk ırkıdır. Etlik amaçla yetiştirilir. İri yapılı ve ağır olmalarından başka ayakları bile kaplayan uzun, kabarık ve yoğun tüyleri ile daha da iri görünürler. Koca bir tüy yumağı gibi ortada dolaşırlar.

Horozları çok uysaldır. Küçük çocuklar için son derece güvenli olmaları koşinleri batı dünyasında en çok tercih edilen evcil hayvanlardan etmiştir. Sakin yaratılışlı olurlar. Nadiren ses çıkarırlar. Horozları az öter. Diğer tavuklarla iyi geçinirler. Cüce koşinlerden bazıları renklerine göre çocukların sevgilisi olabilecek sevimliliktedir.

En büyük tavuk ırklarındandır: Cochin horozu 5 kilo, tavukları 3,5 – 4 kilo olabiliyor. Yavaş gelişirler. Yanlış bakım ve hareketsizlik yüzünden daha da şişmanlar yağ bağlarlar. Fazla şişmanlamaları onların zararınadır.

Bantam Cochin çifti

Bantam Cochin çifti

Cochin kümesi nasıl olmalı? Kümeslerinde tünek olmaması, geceleri folluklarda uyumaları ayak ve bacak sağlıkları için şarttır. Buna dikkat edin. Zeminin her gün yeni temiz talaşla kaplanması ayrıca şarttır. Zira ayakları tüylü olduğu için talaş tabakası olmasa bütün pislikler o tüylere bulaşır. Zemin daima kuru ve temiz talaş, saman, toprak gibi şeylerin karışımıyla kaplanmalı, her gün o yaygı değiştirilmelidir. Temizlikte başarılı olamıyorsanız ya koşin sevdasından vazgeçin ya da ayak tüylerini dikkatle tıraş edin.

Kıvırcık beyaz Cochin

Kıvırcık beyaz Cochin

Bahçeleri, gezinme alanları: Ne kadar geniş olursa koşinleriniz o kadar sağlıklı olur. Yerler kuru yapraklarla kaplandığı zaman bırakın kalsın. Koşinler kuru yaprakları eşelemeyi severler. Böcekler kurtçuklar bulma ümidiyle keyifle eşinir dururlar. Bu da onlara spor aktivitesi olur. Yoksa o kadar kilolarla baş edemezler. Ayrıca toprak banyosu yapma imkânı sağlayın. Bu tip kilolu hayvanlar hareketsiz kalmaya gelemez çabuk ölürler.

Besleme: Diğer tavuklara göre daha dengeli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Vitaminlerden, minerallerden, protein çeşitlerinden hiçbir zaman mahrum bırakmamalısınız. Nasıl beslemeniz gerektiğini bilmeniz Cochin ırkı için hayati önem taşır.

Yumurta verimlilikleri: sık gurk olmalarına paralel olarak ortalamanın bir hayli altında olabilir. Yıl içinde ne kadar sık gurk olmuşsa o yıl o kadar az yumurtlamıştır.

Dölsüz yumurta problemi: Aşırı çoklukta ve fazla uzunluktaki tüyler çiftleşmede horozdan tavuğa döl aktarılmasını engelleyebiliyor. Bu yüzden Koşin yumurtalarında dölsüzlük oranının yüksek olması sık görülür. Çözüm için, tabii eğer kuluçkalık yumurta istiyorsanız, yumurta toplamaya başlamadan 15 gün önce tavuktaki ve horozdaki kıç tüylerini keserek iyice kısatmalısınız.

Çeşitli Cochin tavukları

Eşsiz kuluçka kabiliyetleri açısından Cochin: Kuluçka zamanlarında ayak tüylerini makasla dikkatlice kesmekte yarar var. Tek kusurları budur. Koşinler çok kolay gurk olurlar. Bir koşininiz varsa kuluçka makinesine ihtiyacınız olmaz. Gurk olmalarını kesinleştirmek için yumurtaları almamanız yeterli. Follukta günden güne birkaç yumurtanın birikmiş olduğunu görünce gurk olup oturur. İri yapılı koşinlerin altlarına 20 kadar yumurta sığabilir. Sayı yumurtaların iriliğine göre değişir (ne kadar büyük yumurta o kadar az sayı). Her türlü tavuk, ördek, kaz yumurtasını da kuluçkada altına koyabilirsiniz. Her türden her cinsten civcivleri seve seve kabul eder ve ustalıkla büyütür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


'Cochin (Koşin) tavuğu' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Yusuf, Sakarya dedi ki:

    Bu tavuklar çok mükemmel ilk defa böyle detaylı anladım fakat sakaryada yok denecek kadar azdır. Bizim burda her pazar pazar kuruluyor. Tavuk pazarı evden 50m o kadar yakın. Her pazar da giderim fakat koşin hiç görmedim şimdiye kadar.

  2. Mehmet S. -İstanbul dedi ki:

    Cochin horozlardan döllü yumurta oranı cidden çok düşük çıkıyor. Bahsettiğiniz gibi hayvan çok tüylü olduğu için galiba.
    ***
    Evet, bunlardan kuluçka için yumurta alınacaksa önceden tavuğun ve horozun kıç tüyleri kısaltılmalı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)