Çoğaltılması en kolay ev çiçekleri

Çiçek yetiştirmeye yeni başlayıp da her an bir şeyler üretmeye merak salanlar için aşağıda saydığım türler şartları doğru sağladığınız takdirde sevindirici sonuçlar verir. Hemen köklenip hızla gelişmeye başlarlar.

Ayrıca saksılarda süs bitkisi üretip kendileri satış yapanlar aşağıdaki gibi çoğaltılması ve köklendirilmesi çok kolay olan, hızlı büyüyen türleri üç dört tür bir arada, veya pahalı türlerle bir arada yayvan sepet gibi saksılarda mini bir bahçe havası görünümü sağlayarak daha kolay satabilirler. Çünkü aranjmanların albenisi yüksek oluyor.

Tabii bu biraz da sizin renklere göre, dizayna göre sağlayacağınız başarıya göre değişir. Bir arada aynı saksıda olan bitkilerin renkleri ve şekilleri arası uyum ya da kontrast müşterileri daha iyi etkiler. Diyelim tek tek satsanız beş bitki ayrı ayrı tanesi 5 lira ediyor, toplam 25 lira.. Ama beşi bir yerde olsa, başardığınız sanata göre fiyatı 50 lira 100 lira gibi tutabilirsiniz: Böylece beğenilme satılma ihtimali de fiyatına rağmen çok daha yüksek olur. Tek sorun “olur olmaz toprakların kullanılması”dır. Her yerde satılan poşet toprakları kullanmadan önce eğer ortalama 6 ay dinlendirirseniz hiç sorun çıkarmazlar. Ya da Egeli küçük esnaf köylü çiçekçilerin yaptıkları gibi en sağlıklı toprağı kendiniz hazırlarsınız: Biraz mil, biraz yanmış doğal gübre, biraz da yaprak çürüntüsü karışımı yapın. Mil oranı biraz fazla tutulacak. Bu karışım hem sizi yolda bırakmaz hem müşterilerinizden hiçbir şikayet almazsınız.

Yukardaki ticari fikir bir yana, yazımın esas konusu ilk paragrafta belirttiğim gibi yeni başlayan meraklılara yardımcı olabilmektir.

Çoğaltılması en kolay bitkilerin en başında kurdele çiçeği geliyor. Uzun ince saplarda küçük beyaz çiçekler açar. Sonra o çiçek yerlerinde fideler oluşur (eğer sap çıkarmıyorsa yeri yeterince güneş almıyordur). Fideler açıkta kendiliğinden köklenir. Yapmanız gereken bir şey yok. Köklenen fideler, çok az bile köklenmiş olsalar kesip başka saksılara dikebilirsiniz. Tutma ihtimali yüzde yüzdür. İlk birkaç gün yapraklarının pörsük durması hiç canınızı sıkmasın.

Çoğaltılması en kolay ev çiçeklerinin başında kurdele çiçeği gelir. Kendi kendine köklü fideler oluşturup durur.

Kurdele çiçeği daima köklü fideler üretir durur.

Japon şemsiyesi tek yapraklarından çoğaltılması en kolay bitki budur. Yaprak çeliği ile üretilmesi bundan daha kolay olan başka bir bitki var mı henüz bilmiyorum. Herhangi yaprak saplarının uç – süslü kısımları gerekiyor. Sap 15 – 20 cm kadar bırakılacak -dip kısmı işe yaramaz. Yaprağının çimen yaprağına benzeyen püskül gibi uzantılarını makasla kesip kısaltarak ters şekilde toprağa dikin. Yani çıplak sap dışarda kalacak. Esas püsküllü kısım 3 – 4 cm toprak altında kalmalı. Çok sulamalısınız. Bir hafta – on gün içinde hem köklenir hem yeni yapraklar çıkarmaya başlar. Çoğu kişi önce suda köklendirir ama gerek yok. Yeter ki çok sulayın. Bir saksıya en az üç yaprak tavsiye ederim. Yoksa gösterişli olmuyor. Örneğin çapı 20 cm genişliğindeki bir saksıya 3 veya 6 yaprak.

Salon sarmaşığı potos: Uzun dallarını 10 cm’lik parçalara ayırıp suda bekletin (üst tarafları üste gelecek, ters olmasın). Ortam fazlaca serin değilse bir iki haftada köklenirler. Kökler en az 3 cm uzayınca bir saksıya üç dal olarak dikin. Hatta uzayıp giden potos sarmaşığınızı bu şekilde kesip köklendirerek aynı saksıya dikebilirsiniz. Üstü gitmiş köklü kısımlar yeniden filizlenirken yanına dikeceğiniz yeni köklendirdiğiniz parçalar da hızla yapraklanır, saksılarınız daha gösterişli olur.

Kolyos çiçeği (yaprak güzeli) hava sıcaklığı 20°C dereceden aşağı düşmeyen zamanlarda istediğiniz herhangi bir dalını kesip dikebilirsiniz. Doğrudan toprağa dikin. Süratle köklenip süratle büyürler. Yeri aşırı değil ama yeterince ısıtıcı güneş alan bir yer olmalı.

Telgraf çiçeği türleri: Kolyos gibi dalları kolayca köklenir ama çürümeye ve serin havaya ondan çok daha dayanıklıdır. Uzun bir dalı birkaç parçaya bölüp her birini toprakta kolayca köklendirebilirsiniz. Yeterli ısı ve ışık ve elbette biraz esinti sayesinde hızlı büyürler.

Kalanchoe: Yan dallarından alacağınız parçaları, hatta tek yapraklarını toprağa hafifçe gömün. Toprak nemli kaldıkça, kurumadıkça sakın sulamayın. Kısa zamanda köklenip büyümeye başlarlar. Yılın her zamanında yapabilirsiniz. Bu bitki sonbaharda veya kışa doğru gündüz süresinin kısalması ve sıcaklığın düşmesiyle beraber çiçek açmaya karar veriyor. Elbette güneş de görmeli yoksa ince ve cılız kalır.

Itır yukarda saydıklarımdan en dayanıklı iki tür Japon şemsiyesi ve ıtırdır. Itır dallarını 8 – 10 cm parçalara ayırıp toprağa dikin. Yeri havadar, yeterince sıcak, esintili, iyi güneşli ise köklenmeleri ve yapraklanmaları hızlı olur. Suyu pek sevmez.

Aşk merdiveni ip gibi ince uzantıları toprak yüzeyine yapışık uzar gider. Uzayıp giderken peşinde yavru fideleri toprağa köklendirir. Fideler birkaç yapraklı ve 10 cm’den fazla uzun yapraklı olduğunda köklere zarar vermeden söküp ayrı yere dikmelisiniz. Fideleri yeni yerlerine diktiğinizde ilk 10 gün boyunca bulunduğu ortam hem yüksek nemli havaya hem esintiye sahipse tutmaları kesindir. Bu şartları oluşturursanız fideler tutar. Tek tehlike yanlış toprak ve gereksiz yere fazladan sulamaktır. Aşk merdivenini bu şekilde çoğaltmak için geniş yayvan bir saksıya dikmelisiniz. İp gibi toprak yüzeyi uzantılarının böylece fide oluşturma imkânları daha fazla olur. Yeni oluşan aşk merdiveni fidelerini bir saksıya üç fide olarak dikmenizi tavsiye ediyorum.

Testere çiçeği Aloe türlerindendir. Gövdesi uzarken dipte yavru fideler oluşturuyor. Bunların kendi gövdeleri anadan koparılmaya elverişli olduğunda, köklü olmasalar bile ayırıp başka yere dikin. İki ay süreyle çok az sulayacaksınız. Yeri havadar olmalı. Ayrıca fazla uzayan testere çiçeğinizi istediğiniz yerinden kesip üst kısmı güzel bir saksıya dikin. Bunu ilkbahar ve yaz aylarında yapmalısınız. Esintili ortamda az sulamayla çok kısa sürede köklenir. Geri kalan gövde fazla uzunsa birkaç parçaya bölüp dikerseniz her bir parça çok sayıda yavru oluşturur.

Afrika menekşesi tek yapraklarından çoğaltabilirsiniz. Isı uygunsa yılın her zamanında yapabilirsiniz. Yaprakları hep direkt toprağa dikmeyi tavsiye ederler ama bu şekilde köklenmeleri ve yapraklanmaya başlamaları hem çok uzun sürer hem risklidir. En iyisi yaprakları tek tek mini çay bardaklarında suda köklendirmek. Bardağın dibinde çok az, 1 veya 2cm yüksekliğinde su olacak. Bu sayede çabucak köklendikleri gibi çabucak yapraklanmaya başlıyorlar. Sonra organik maddelerce fakir, kumlu ve perlitli toprağa dikin.

Yaprak güzel rizom gövdeli begonyalar: (Paşa çadırı, kirpikli begonya ve reks begonyaları) Bunların yapraklarını da aynen yukarda afrika menekşesinde anlattığım gibi çay bardağında azıcık su ile köklendirin. Hiç sorun çıkmaz. Önce köklenir sonra filizlenirler.

Kohleria, Achimenes ve ruj çiçeği türleri: Birbirlerine yakın akraba bitkilerdir. köklenmeleri şu usulde yüzde yüz kesindir ve çok kolaydır: Şeffaf pet peynir kapları ya da şeffaf plastik saklama kapları kullanacaksınız. Kap içine az miktarda toprak doldurun. Torak hiç ıslak olmayacak ama yeterince nemli olmalı. Fazla değil orta nemli olması yeter. Sonra bu bitkilerinde dallarından parçaları kutu içine, dallarının diplerini hafifçe gömerek yerleştirin ve kapağını kapatın. Hiç sulamayacaksınız. Kısa sürede fazlaca kökler geliştirirler. Sonra alıp saksılara dikersiniz.

Paşa kılıcı ilkbaharda havalar ısınmaya yakın zamanda (İstanbul için nisan sonu) herhangi bir yaprağını ikiye veya üçe bölün. Bir gün açıkta bekletin kesik yerler kurusun. Sonra parçaları direkt olarak toprağa hatta devamlı yaşayacağı saksıya dikmelisiniz. Küçük bir saksıya tek parça dikin. Çünkü tek bir parça en az iki güçlü sürgün verir. Yeri çok havadar ve biraz güneşli olursa en geç üç ayda güçlü sürgünler başlarını topraktan çıkarır.  Sonra bunlar birkaç ay içinde yetişkin görünüme kavuşabilirler (bakımınıza göre tabii ki). Yaprak parçalarını keserken yukarı gelmesi gereken yönlerini unutmayın yoksa diktiğinizde hiçbir gelişim olmaz. Bir de şuna dikkat edin: Parçalar ne kadar büyük olursa filizlerin sayısı ve gücü o denli yüksek olur.

Sardunya Yılın her zamanında kolayca çoğaltabilirsiniz. Kışın bile az da olsa biraz sıcak olan ve çok iyi güneş alan odaların pencere önlerinde çoğaltılabilmesi mümkün. Dallarını kırıp toprağa dikin. Sadece bu kadar. İlk iki ay toprağa iyice kurumadan sulamamalısınız.

Şeker begonyası Bu biraz sıcak ve fazla havadar ortam ister. İlkbahar ortası – yaz başı arası dönem ve yaz sonu dönemi çoğaltılması için en uygun zamanlar. Dipten yeni sürgün dallar çıkararak daima çiçeklenir. Henüz çiçeklenmemiş ama yeterince güçlenmiş yeni dallarından seçerek tam dipten keskin bir bıçakla kesip alın. Direkt olarak yetiştireceğiniz saksısına dikin. Bir saksıda üç dal köklendirip büyütebilirsiniz.

Minyatür gül bodur güllerle karıştırmayın. Bunun dalları ipincecik, boyu çok kısa, çiçekleri de küçüktür. İlkbahar başında dallarını doğrudan toprağa dikmekle açık havada kolayca kökleniyorlar. Aslında sonbahar sonunda başlasanız tutmaları daha garantilidir (devamlı dışarda soğukta durmaları gerekiyor). İlkbahar geldiğinde hızlıca gelişirler. İlkin gelişim yavaşken pek köklenmemişlerdir. Gelişim hızlı ve güçlü olduğu zaman iyice köklendikleri anlaşılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Üretim / Çoğaltma

Etiketler:


'Çoğaltılması en kolay ev çiçekleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yasin, Antalya dedi ki:

  Testere çiçeği ve Agav aynı bitkiler midir? Değilse farkları nedir?
  ***
  Testere dediğiniz Aloe ciliaris.. Agav başka bir bitki. Aynı değiller. Hiçbir alakaları yok. Aynı familyadan bile değiller.

 2. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Sukulent turu bitkiler de yapraklardan cok kolay cogaliyor. Yapragini koparip topragin ustune yatay sekilde koyuyorum, hic gommuyorum. Birkac gunde yavruluyorlar. Bu goruntu cok hosuma gidiyor. Su an bunu 4 sukulentte denedim sonuc cok iyi.

 3. Kenan, Kırıkkale dedi ki:

  Sap ucundaki kurdele çiçeği filizini bir saksıya ektik. Direkt sulayıp tutmasını beklemek yeterli mi yoksa nemli toprağa ektikten sonra sulamadan bir naylon geçirip 1 hafta bekletelim mi?
  ***
  Hayır dikin sulayın ve sadece bekleyin. İlk iki hafta boyunca yapraklar pörsümüş gibi durabilir önemli değil. Sonra kuvvetlice büyümeye başlar. İkinci şık kurdele çiçeğinde gerekmiyor. Eğer hiç kök yoksa ve çok küçük, zayıf, çelimsiz bir fide ise iki üç hafta gerekir.

 4. Nihal, İst dedi ki:

  Sukkulent çeliklerini toprakta mı yoksa boş bir naylon kap içerisinde mi köklendirmeliyim?
  ***
  Onları direkt toprağa dikeceksiniz. Açık havada güneşli yerde daha iyi daha hızlı köklenirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)