Damat mendili çiçeği

Bu adla belirli bir tür bitki yoktur. Buzçiçeğigiller – Aizoaceae familyasından papatya benzeri büyük çiçekler açan birbiriyle alakasız türlere damat mendili denir.

Lampranthus, Mesembryanthemum ve Dorotheanthus cinslerinin çiçekleri gösterişli olan türleri güneşe ve susuzluğa dayanıklı oldukları için birçok yerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Halk arasında iri çiçeklilerine damat mendili, mini çiçeklerine Acem halısı adı veriliyor. Tümü Akdeniz iklimine tam uyumludur. Fakat her birinin kış soğuklarına dayanıklılıkları aynı değildir. Bazıları ancak Akdeniz kıyı kesimlerinin kış soğuklarına dayanabilir. Bir kısmı tüm kıyı illerimizde kışa dayanıklıdır. Çoğunluğu veya tümü karasal iklim bölgelerinde kış soğuklarına dayanamaz.

Çeşitli damatmendilleri

Yapraklar çoğu türlerde ince ve etli çubuk şeklinde, bazılarında dar yapılı ve ışıltılı, bazılarında az genişçe ve pütürlü olur. Çiçekleri birbirine bezer. Birçok renkte olabiliyorlar.

Damat mendili adlı türlerin genel anlamda bakımları:

Çabuk kuruyan ve süzek toprak isterler. Uzun süre güneş alan yerlere uygun bitkilerdir. Sulama ihmal edilebilir. Gübre filan istemezler. Yani bakımları basittir. Sadece kış soğuklarına karşı koruma gerekliliği bölgeden bölgeye değişir.

Çelikle ve tohumla çoğaltılabilirler. İlgilenilmediği sürece çeliklerin tutması, tohumların çimlenmesi mümkündür. Çelikleri bir yere dikin ve unutun. Ara sıra sulayabilirsiniz. Tohumları rasgele kendi yanlarına hafifçe toprağa gömüp bırakın. Paketle tohum aldıysanız toprağa belli belirsiz gömüp sulayın. Daha çok serinde çimlenirler. Tohumlarını kış aylarında ekmek daha iyi sonuç verir.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)