Ateş ağacı, Delonix regia

Fabaceae (baklagiller) familyasının Delonix regia türü olan olan ateş ağacı ancak sıcak memleketlere uygundur. Türkiye’de ancak Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde yetişir.

Delonix regia - ateş ağacı

Özellikleri

Bizde ateş ağacı, Amerika’da Poinciana ismiyle biliniyor. Gösterişli çiçekleri kadar zarif yaprakları da çok güzel olan bir süs ağacıdır. Sadece sıcak memleketlerde yetişir. Kış soğuklarına dayanamaz.

9 metreye kadar yükselen bir ağaçtır. Aslıda boya gitmekten ziyade dallar çevreye uzar. Akdeniz bölgemizde düzenli budamalarla yükselmesine ve yanlara fazlaca genişlemesine izin vermemelisiniz. Çünkü dalları kırılgandır. Kuvvetli rüzgarlarda kırılıp çevreye zarar verir. Onun için ağacı küçük yapılı tutmada yarar var.

Ateş ağacı ilkbahar sonunda / yaz başında çiçek açar. Çiçeksiz olduğu zamanlarda bile oldukça güzel görünümlüdür. Çok parçalı zarif yaprakları yarım metre uzun olabiliyor. Şık ve iyi bir gölge sağlayıcı ağaçtır.

Ateş ağacının uzaktan görünümü

Yetiştirme, bakım

Yazları aşırı sıcak ve kurak geçen Akdeniz iklimine tam uygundur. Kış soğuklarına dayanamaz. Belki kısa sürmesi şartıyla -3C derece soğuğa dayanabilir. Daha fazla soğukta ölür.

Toprak isteği

Ateş ağacının toprak konusunda zorluğu yok. Tuzlu topraklara da uyumludur. Zaten yurdumuzda sadece Akdeniz kıyı kesimlerinde sadece güneşi bol bahçelerde yetişmesi mümkündür.

Sulama

İyi gelişim için ilk iki yılda yaz boyunca düzenli sulamak gerekir. Çok hızlı büyür. Sonraki yıllarda kuraklığa iyi dayanır.

Ateş ağacının yapraklı, çiçekli dalı.

Fidan üretimi

Genelde tohum ile üretilir. Tohumlarının çimlenmesi yeterli sıcak olan aylarda mümkündür. Tohumları önce zımparalayı. Sonra yarım gün ılık suda bekletin. Tohumları tatoprağa çok hafifçe gömün. Öyle ki üstü kapalı olsun ama adeta 1mm gibi toprakla örtülü olsun. Güneşin adam akıllı ısıttığı ve rüzgarlı bir yerde tohumlar çimlenir.

Ateş ağacının açıkta kalan kökleri (çoğu Baklagil ağaç türlerinde olduğu gibi) filiz verir ve dallar uzatır. Böylece bir ateş ağacının çeresinde ağacın kopyası fidanlar oluşur. Bunlar iki yıllık olunca kış sonunda ayırıp istediğiniz yerlere dikin.

Ayrıca dipten çıkıp uzamış sürgünler varsa ve kendi köklerini üretmiş iseler bunları da yine kış sonunda ayırabilirsiniz.

Aralık ayı sonunda » kök çeliği yöntemiyle ateş ağacı fidanları üretmeyi deneyin.

'Ateş ağacı, Delonix regia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet Z. -Magosa dedi ki:

  Bana Ateş ağacı fidanı diye bir başka tür ateş ağacına benzeyen fidan verdiler. Bunu bahçeme ektim fakat ateş ağacı olmadığını gördüm. Çok benziyor ama malesef değildir. Bu ağaca ateş ağacı aşısı yapabilir miyim?
  ***
  Birinci şart aynı cinsin türlerinden olmalılar. İkinci şart, aynı cinsin türleri olsalar bile dalların yapı özellikleri ve doku özellikleri bakımından birbirlerine benzeyen yakın türlerden olmalılar. Bu şartlar yerinde ise aşı tutabilir ama tutmayabilir de. Uygun diye düşünüyorsunuz deneyin bence.

 2. İbrahim Lefkoşalı dedi ki:

  Ateş ağacımı çekirdekten kendim yetiştirdim. 3-4 yıl saksıda büyüttükten sonra toprağa diktim. Toplam 5-6 yaşında olmalı. Bunlarda budama hangi dönemde yapılır acaba?
  ***
  Her zaman yapabilirsiniz ama bol bol çiçeklenmesini istiyorsanız ilkbahar çiçeklenmesinin hemen ardından (çiçekler solduğunda) budarsanız daha iyi.

 3. Ömer, İstanbul dedi ki:

  4 ay önce tohumdan geliştirdiğim ateş ağacı fidanlarından [yaklaşık 50cm boyunda] birinde alt dallarındaki yapraklar bu mevsimde tamamen döküldü. Üstteki yapraklarda henüz bir dökülme yok. Bu doğal mıdır? Seneye Bodrumdaki evimin bahçesine dikmeyi düşünüyorum. Uygun mudur?
  ***
  Son dört ayda tohumdan çıkıp büyümüşse ilk körpe yaprakların şimdi dökülmesi normaldir. Ateş ağacı çok hafif don olaylarına (kısa sürerse) dayanabilir. Bodrum’da birkaç yılda bir görülen ve pek kısa sürmeyen -5C derece dolaylarındaki don olaylarında tamamıyla ölebilir. Ama eğer poyraz (kuzeydoğu) rüzgarlarından korunaklı bir yere dikerseniz sorun olmaz.

 4. Sabahattin, İstanbul dedi ki:

  Ateş ağacı fidan ya da tohumu temin edebilir misiniz?
  ***
  Hayır o konularda çalışmalarım yok.

 5. Serap A. -Mağusa dedi ki:

  Üç yaşında yaklaşık 3m ateş ağacım henüz hiç çiçek açmadı. Kaç yaşında çiçek açar?
  ***
  Eğer güçlü yan dalları da varsa gelecek yıl başlar diye düşünüyorum. Olmazsa bir sonraki yıl mutlaka çiçek açacaktır.

 6. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Ateş ağacım 4 yıllık. Çiçekleri turuncu renk. Aşı yapılırsa kırmızı olur mu? Aşı olursa nasıl yapılmalı?
  ***
  Bu türler için aşı tavsiye edilmiyor. İmkansız değil ama tutması zormuş. Bu yüzden tohumdan yetiştirilmesi tavsiye edilir. Bence şu yöntemleri deneyin biri olmazsa diğer olacaktır diye düşünüyorum:
  1- İki üç hafta sonra ana gövdesini istediğiniz yerden kesin. Kesik yüzeyin bir kenarından yarma kalım aşı, bir kenarından kabuk altına iliştirme kalem aşısı uygulayın. Yassı bağlarla düzgünce ve sıkıca bağlamaya dikkat edin. Sonra üzerine şeffaf poşet geçirip içeriye hava girmeyecek şekilde bağlayın. Böylece kaynaşma kolaylaşır. 15 gün sonra poşeti çıkarın. Bir ay dolduktan sonra bağları çözün.
  2- Kalem aşılar tutmazsa mutlaka kuvvetli bir iki dal uzatacaktır. Onlar iyice olgunlaştığında (haziran ortası ile temmuz arası dönemde) o yeni dallara göz aşısı yapın. Bunda poşet geçirmek hiç gerekmez. Sargı bağlarını bir ay dolunca çözün.

 7. Mustafa, Lefkoşa dedi ki:

  Delonix regia türü ağacının tohumlarını kendim ağaçtan alıp 24 saat suda bekletip ektim. İki ana yaprak çıktı fakat yapraklar sarı oldu. Bazı tohumlar çürüdü. çiçekçiden aldığım bahçe toprağına ektim. Her gün sabah toprak nemlenecek şekilde suluyorum. Şu an 3 adet yaprak açtı ama açtıktan sonra kök bölümü fazla uzamıyor. Güneşte bırakmıyorum. Aydınlık yerdeler. Nasıl sulama yapmam lazım?
  ***
  Toprak fazla gübreli. Hassas kökleri yakıyor. Sulama yönteminiz feci yanlış. Güneşli yerde açık havada dışarıda tutmanız şart. Gübresiz temiz bir toprakta yeni tohumlarla yeniden deneyin. Saksı bitkilerinin veya saksıda yetiştirdiğiniz bitkilerin sulanması hakkında şu sayfayı mutlaka okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 8. Pınar Orak dedi ki:

  Ateş ağacı kökleri kayalık yerde sorun yaratır mı?
  ***
  Köklerinin kayalıklara zarar verip vermeyeceği konusunda bilgim yok.

 9. Lale, çeşme dedi ki:

  Ateş ağacı 1,5m boyunda. Yerini değiştirmek istiyorum. Hangi ayda yapmalıyım?
  ***
  Çeşme için mart sonu veya nisanın ilk günleri uygundur. Şimdi yapmayın.

 10. Aysel, Kıbrıs dedi ki:

  1 yaşında ateş ağacım var. Boyu baya uzadı ve yan dalları da oldukça kalınlaştı. Ben şemsiye türünde olmasını istiyorum. Yan dallarını kesmem doğru mudur? Ne zaman budama yapmak gerek?
  ***
  Henüz çok küçük. Bu durumda budama yapmak gücünü azaltacak ve gelişimini yavaşlatacaktır. Çünkü 1 yaşında olduğuna göre gerektiği gibi besin ve enerji deposu olacak kadar kök çoğalması olmuş olması mümkün değil. Her şey köklerinin çokluğuna bağlı. Onun için sabırlı olun. Budamaları sadece en alt dallarından yapın. Üst yarısında bol bol yan dallar olmalı ki çok dallar sayesinde yaprak fazlalığı olsun. Ne kadar fazla yaprak olursa o derecede kökler daha iyi güçlenir, daha iyi çoğalır ve sonuçta kökler daha fazla besin ve enerji depolarlar. Kökler çoğaldıkça gelişim daha güçlü ve daha hızlı olur. Budama zamanına gelince: Ateş ağacı gibi kış soğuklarına pek dayanıklı olmayan ağaç türlerini budama zamanı kış sonudur: Yani sıfır derece ve daha fazla soğukların artık hiç olmayacağı günler geldiği zaman. Dediğim gibi sadece en alt dallarından budayın. Her kış sonunda aynı şekilde hareket edin. İstediğiniz boya geldiği zaman artık istediğiniz şekli almış olur ve ondan sonra budama hemen hemen hiç gerekmez.

 11. Oğulcan Ö. -Antalya dedi ki:

  Fidanını bulabileceğimiz bir yer var mı?
  ***
  Bilmiyorum ama sizin oralarda bulunması lazım.

 12. Mustafa, Kıbrıs dedi ki:

  Ateş ağacımı saksıda yaklaşık 2 senedir büyütüyorum. Gayet sağlıklı bir şekilde yaprak çıkarıyor ve uzuyor. Boyları yaklaşık 150cm oldu. Toprağa geçiş zamanı ne zaman olması gerekiyor?
  ***
  Hemen şimdi yapın veya eğer saksıdan çıkarırken kökler topraktan tamamen ayrılacaksa gelecek yıl nisan ayının ilk günlerinde yapmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.