Ateş ağacı, Delonix regia

Bizde ateş ağacı, Amerikada Poinciana ismiyle biliniyor. Gösterişli çiçekleri kadar zarif yaprakları da çok güzel olan bir süs ağacıdır. Sıcak memleketlerde yetiştirilebilir. Kış soğuklarına dayanamaz.

Fabaceae (baklagiller) familyasının Delonix cinsinden olan olan ateş ağacı (D. regia) ancak sıcak memleketlerde yaşayabilir. Kış soğuklarına dayanamaz. Belki kısa sürmesi şartıyla -3C derece soğuğa dayanabilir. Daha fazla soğukta ölür. Türkiyede ancak Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde yetiştirilebilir.

Ateş ağacının uzaktan görünümü

Ateş ağacı ilkbahar sonunda / yaz başında çiçeklenir. Çiçeksiz olduğu zamanlarda bile oldukça güzel görünümlüdür. Çok parçalı zarif yaprakları yarım metre uzun olabiliyor. Şık bir gölge sağlayıcı olarak kullanılabilir.

Ateş ağacının yapraklı, çiçekli dalı.

Ateş ağacının yapraklı, çiçekli dalı.

Yazları aşırı sıcak ve kurak geçen Akdeniz iklimine tam uygundur. 9 metreye kadar yükselir. Aslıda boya gitmekten ziyade dallar çevreye uzar. Akdeniz bölgemizde düzenli budamalarla yükselmesine ve yanlara fazlaca genişlemesine izin verilmemeli. Çünkü dalları kırılgandır kuvvetli rüzgarlarda kırılıp çevreye zarar verir. Onun için ağacı küçük yapılı tutmada yarar var.

Toprak konusunda zorluğu yok. Tuzlu topraklara da uyumludur. Zaten yurdumuzda sadece Akdeniz kıyı kesimlerinde sadece güneşi bol bahçelerde yetiştirilebilir. Sulamaya gelince: İyi gelişim için ilk iki yılda yaz boyunca düzenli sulamak gerekir. Çok hızlı büyür. Sonraki yıllarda kuraklığa iyi dayanır.

Çoğaltılması hakkındaki bilgiler için » tavuskuşu çiçeği sayfasına bakın.


'Ateş ağacı, Delonix regia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsmet S. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Ben bu zavallı ağacı kuru çiçeklerinden kurtarmak için iki sene önce budadım. Uçlarından azıcık almıştım ancak kestiğim yerlerden kurumaya başladı. Kuruluk dalların ucundan diplere doğru yavaş da olsa yayılıyor. Gövdesinin canlı olduğunu görüyorum. Buna rağmen geçen sene bırakın çiçeği yaprak dahi vermedi. Bu sene de verecek gibi değil. Kurtarma şansım var mıdır yavrucağı? Yoksa çok üzüleceğim. Teşekkür ederim.
  ***
  Anlattığınıza göre tamamıyla ölmüş. Geçen yılı yapraksız geçirmişse şimdi de hiçbir filizlenme yoksa kesinlikle ölmüştür. Zaten İstanbula uygun değil. Sıcak memleketler içindir.

 2. Fatoş K. -Girne dedi ki:

  Benim ateş ağacım yeni aldığım evin bahçesinde 3 metrenin üzerinde boyu var ve bu yaz çiçek açmadı. Ekildikten kaç yıl sonra çiçek açar?
  ***
  Bilmiyorum ama fazla zaman isteyeceğini sanmam. Gelecek yıl açabilir.

 3. Kadriye, Kıbrıs dedi ki:

  Merhaba iki yıllık ateş agacimin dallari kurudu fakat koku yesil. Tekrar yesillinir mi? Kurtarmam icin ne yapmaliyim?
  ***
  Kuru dalları kesin. Dibini çapalayın. Bolca sulayın. İlk iki yıl sık sık sulamak gerekiyordu. Anlaşılan geçen yıl yaz sonundan kışa kadar bir hayli susuz kalmış. Dalları bu sebeple kurumuş olsa gerek..

 4. Orhan, Adana dedi ki:

  merhabalar, 6 aylık ateş ağacımın boyu yaklaşık 100 cm oldu. İleriki dönemlerde yazlıkta gölge ağacı olarak kullanmak istiyorum. Şu an saksıda. Ne zaman toprağa ekmeliyim ve nasıl budama yapmalıyım?
  ***
  Eğer saksısından kökleri toprağı hiç dağıtmadan kalıp gibi çıkarabilecekseniz ve kasım ayına kadar düzenli sulayabilecekseniz şimdi dikebilirsiniz. Yoksa kasımdan şubat sonuna kadarki dönemde dikin. Budamayı iki yıl hiç düşünmeyin. Çünkü ne kadar çok dallı ve yapraklı olursa kökleri toprağa o denli sağlamca yerleşir.

 5. Mehmet Z. -Magosa dedi ki:

  Bana Ateş ağacı fidanı diye bir başka tür ateş ağacına benzeyen fidan verdiler. Bunu bahçeme ektim fakat ateş ağacı olmadığını gördüm. Çok benziyor ama malesef değildir. Bu ağaca ateş ağacı aşısı yapabilir miyim?
  ***
  Birinci şart aynı cinsin türlerinden olmalılar. İkinci şart, aynı cinsin türleri olsalar bile dalların yapı özellikleri ve doku özellikleri bakımından birbirlerine benzeyen yakın türlerden olmalılar. Bu şartlar yerinde ise aşı tutabilir ama tutmayabilir de. Uygun diye düşünüyorsunuz deneyin bence.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)