Dendrobium nobile

Süs bitkisi olarak bütün dünyaya yayılmış olan ev orkidelerinin hoş kokulularından ve en arananlarındandır. Türkiye’de çiçekçilerimizde genellikle beyaz çiçek açan Dendrobium nobile ‘Star class’ kültivarı satılır. Başka renklerde çok daha güzel çeşitleri de var.

Özellikleri

Orchidaceae (Orkidegiller) familyasının Epidendroideae alt familyasından Dendrobium cinsinin türleri, çeşitli hibrit ve kültivarları arasında farklılıklar olabiliyor. Bu sayfadaki tüm bilgiler sadece Dendrobium nobile türü ve kültivarları hakkındadır.

Çiçekli halde Dendrobium nobile orkideleri

Habitat

Dendrobium nobile orkideleri Güneydoğu Asya’da en çok Himalaya eteklerinde, 1500m ve daha yükseklerde kışın yapraklarını döken dağ ormanlarında, genellikle kayaların üstünde yaşarlar. Kökleri epifitik yaşamaya uygundur. Yazın şiddetli sıcaklara, kışın soğuğa, nadiren hafif derece don olaylarına maruz kalırlar. Bulundukları bölgede kurak kış olur. Ağaçlar sonbaharda yapraklarını dökerken bu orkideler hem güneşe fazlaca maruz kalır hem de kurak bir döneme girmiş olurlar.

Kullanım

Kesme çiçekçilik amacıyla D. nobile orkideleri yetiştiriciliği ayrı bir meslek olmuştur. Çiçekleri hem çok güzel görünümlü ve hoş kokuludur hem vazolarda birkaç hafta dayanır. Hediyelik saksı süs bitkisi olarak da yetiştirilir ve satılır.

Çiçek açma tarzı

Uzunlukları 20cm ile 75cm arasında değişen kamışların her yerinden çok sayıda çiçekler açar. Yani çiçek sapı beklemeyin. Mevcut kamışlarının tomurcuklar çıkarmasını bekleyin. Dendrobium nobile orkidenizin bir saksıda muhteşem bir şekilde çiçeklenebilmesi, mükemmel gösterişli olabilmesi kamış sayısının çok, kamışlarınsa uzun ve sağlıklı olabilmesine bağlıdır. Bu şekilde gelişebilmesi için aşağıda anlattığım şartlara uyarak çok iyi bakmalısınız.

Evlerde bakımı, yetiştirilmesi

En kolay yetiştirilen orkidelerin belki de en başında gelirler. Fakat bu çiçeklendirilmesi anlamında değil, hayatta tutulabilmesi ve büyümesinin sağlanabilmesi açısındandır. Yoksa çiçek açtırabilmek için özel uygulamalar çeşitli yönlerden ayrıntılı olarak gerekiyor ki bu açıdan zor bir tür.

Dendrobium nobile orkideleri succulent karakterlidir. Besini ve suyu bünyesinde depoluyor. O kamışlar dinlenme dönemi sonrasında şahane bir güzellikte baştan aşağı çiçeklenirler. Çiçekleri ortalama 2,5 ay solmadan dayanır. Kamışlar birbirine çok yakın gelişmemeli. Resimlerde görüyorsunuz: çiçeklenme zamanında birbirlerine engel olurlar. Taze yetişirken aralarına ceviz veya yumurta genişliğinde strafor parçaları koyun ki birbirlerine mesafeli uzasınlar. Dallar sağlamlaşıp birbirlerinden uzak pozisyon aldıktan sonra aradaki şeyleri kaldırırsınız.

Kökten çoğalmaları durumunda ayırmayı saksılara bölmeyi düşünmeyin. Ne kadar kalabalık, ne kadar çok sayıda kamış, o kadar çok çiçek demektir. Dallar (kamışlar) dik duramazsa dibine ince bir değnek dikip bağlamak gerekir. Ya da (eğer dik duramıyorlarsa) bırakın istediği gibi gelişsinler. Saksıda sarkıcı gibi pozisyon almaları da güzel.

Güneş ihtiyacı

Gün içinde uzun süreli direkt güneş ister. Sadece haziran, temmuz, ağustos aylarında öğle civarı güneşini direkt almasın buna dikkat edin yeter. Bir de çiçekli iken fazla güneş almamalı ki çiçekleri çabuk solmasın iki üç ay dayanabilsin.

D. nobile orkidesinin sağlıklı gelişip bol bol çiçek açabilmesi için yılın çeşitli zamanlarında farklı farklı güneş ayarlaması yapmalısınız. Normalde şiddetli güneşin hiçbir sakıncası yok denebilir ama fazlası iyi değil. Güneş ayarlamalarının ayrıntılarını aşağıda mevsimlere göre değişen bilgiler içine yayarak anlattım.

Sıcak havaya uyumlu, kışa biraz dayanıklı

Dendrobium nobile orkideleri 37C dereceye kadar şiddetli sıcak havaya gayet iyi uyumludur. Kışın -5C derece donmalara rahat dayanabilirler. İstanbul, Samsun, Trabzon ve İzmir şartlarında kışın dışarda ‘eğer kuzeyli yönlerden direkt rüzgar almayan bir cephede ise’ hiçbir zarar görmez. Fakat nasılsa bu kadar soğuğa dayanıyor diye kış ortasında aniden dışarı çıkarırsanız hemen çürümeye başlar. Yani soğuğa sonbaharda yavaş yavaş alışmalı. Akdeniz sahil kesimlerinde kışın dışarda durmasında en küçük bir tehlike yok. Bütün yıl dışarda tutabilirsiniz.

Sulama, su fısfıslama

Kullanılacak su kireçsiz, mümkün mertebe saf su olmalı diyenler çok. Oysa doğada D. nobile orkideleri kireç taşları üzerinde gayet sağlıklı yetişiyor. Niçin saf su tavsiye edilir anlamış değilim. Siz o tavsiyeye uyacaksanız aşağıdaki toprak meselesinin ilk paragrafını okuyup gereğini yapın. Ya da musluk suyunu üç gün bekletin, tortusu iyice dibe çöksün, kabı sarsmadan üst kısmı alıp onunla sulayın. En iyisi de bu zaten. Ya da saf su kullanmada ısrarlıysanız yapraktan besleme konusunu okuyup maden suyu veya solucan gübresi ile veya yosun gübresi ile gereğini yapın. Aksi takdirde orkideniz kalsiyum eksikliği yüzünden çürüyüp gidecektir!

Sıcak günlerde: Sulamayı sık sık (gerekiyorsa her gün) bol su ile, üzerine güneş gelmediği saatlerde yapıp geceleri fazla esinti almasını sağlayarak üstüne arasıra su fısfıslayın. Anavatanında sıcak yaz aylarında muson yağmurları sık sık, uzun süreli ve  şiddetli yağar.

Soğuk havada: Sulama sabah yapılmalı. Sık sık sulamayın yoksa kökler çürür. Hatta yeri fazla soğuk oluyorsa hiç sulamasanız daha iyi. Kaktüsler gibi susuzluğa dayanır. Soğukta ve susuzlukta yaprakları bozulabilir, doğasının gereğidir, öyle olması gerekiyor, hiç önemli değil. Ama dalların buruşacağı kadar susuz bırakmamalısınız. Anavatanında Dendrobium nobile orkideleri birkaç ay kurak ve biraz soğuk kış yaşarlar. Doğal çeşitleri kış başında yapraklarını döker ve soğuk hava devam ettikçe su istemez. Doğal olmayan hibrit Dendrobium nobile çeşitlerinin yaprakları dayanıklı olup ayrıca kış boyunca fazla susuz bırakmak gerekmez.

Besin, sulama ve güneş

Bunlara piyasada satılan orkide besininden verilmez. Dendrobium nobile orkidelerine besin vermede, sulamada ve güneş aldırmada ne kadar ustalıkla hareket ederseniz o kadar muhteşem güzellikte çiçeklendirebilirsiniz. Yıl içinde devamlı besin alırsa, yıl boyu devamlı düzenli sulanırsa azgın büyür çiçek açmaz. Çiçek açmak yerine kamışların üzerinden yeni kamışlar çıkarır, dallı budaklı karman çorman çirkin bir hale gelir.

Kış sonu ve bahar bakımı: Çiçekler solunca daha kuvvetli güneş alabilmeli. Kışın veya baharda çiçeklenmeye başladığı zaman başlayarak azot oranı yüksek bitki besininden her üç sulamada bir defa verin. Azot oranı yüksek bitki besinini azot gübresi sanmayın. Şeker gübresi, üre vesaire şeyler orkideleri öldürür, hiçbir besleyici katkısı zaten yok. Difenbahya gibi bitkilere yönelik çiçekcoşturan, vilmorin vb markalardan yaprak amaçlı besinden vereceksiniz. Böylece yeni kamışlar hızlı büyür. Sulamaya sıcaklık gün içi çoğunluk saatlerde 22 derece üstüne çıkana kadar toprağının tamamıyla kurumasına göre devam edin.

Bahar ikinci yarısı ve sonu: Sulama sıklığını arttırın. Toprak yarıya yakın kurudukça sulayın. Mayıs ortasından itibaren öğle civarı tepe güneşini almamalı ki rahatça serpilerek gelişebilsin. Gelişim hızlı ise sulama sıklığını biraz daha arttırın. Haziranın ikinci haftasından itibaren azot oranı yüksek besini bırakıp potasyum oranı yüksek besin (mesela özel sardunya besini en iyisi) her dört sulamada bir defa verin. Bundan amaç kamışların dolgunlaşarak sağlamlaşarak gelişebilmesidir.

Yaz dönemi: Yaz aylarında öğle civarı güneşinden korumalısınız. Sabah veya akşamları birkaç saat güneşe ihtiyacı var buna da dikkat edin. Geceleri (esinti olması şartıyla) üstüne su püskürtün. Sıcak günlerde üstüne direkt güneş gelmediği saatlerde sık sık yıkayın. Her gün sulayabilirsiniz, yıkayabilirsiniz ama ortam dışarsı gibi esintili olacak.

Temmuz ortasından itibaren potasyum zengini bitki besinini bırakıp genel amaçlı bitki besinine geçerek her 5 sulamada bir defa vermelisiniz.

Eylül ortasında besin vermeyi tamamıyla bırakın, sulama sıklığını azaltın. Eylül sonundan itibaren öğle civarı tepe güneşini de alabilmeli. Artık ne kadar uzun süre direkt güneş alırsa o kadar iyi.

Pembe çiçekli Dendrobium nobile

Çiçek açtırma dinlendirmesi

Dendrobim nobile soğukta susuz dinlenme dönemi yaşamazsa çiçek açmayabilir. Dinlendirme en az bir ay susuz bırakarak ve geceleri adamakıllı üşümesini sağlayarak yapılır. Gece boyunca ısı en fazla 14C derece olmalı (ne kadar soğuk o kadar iyi). Gündüz ise bol bol, mümkün olduğunca uzun süre direkt güneş alabilmeli. Yapraklar susuzluktan ve soğuktan bozulursa hiç önemsemeyin. Dallar buruşacak kadar susuz kalmamalı sadece bunu önemseyin.

İstanbul için en uygunu ekim ayı ortasından aralık ayı ortasına kadar dışarda balkonda ya da pencere dışında tutmak. Şiddetli don olayları olan yerlerde dışarda bırakmayı daha erkene alıp dolayısıyla çiçeklenmesini de daha erkene almak zorundasınız. Ya da dışarda tutmak yerine soğuk bir odada bekletebilirsiniz. -5C dereceye kadar hiç zarar görmez. Dinlendirmeye aralık sonuna doğru son verebilirsiniz. Ya da en geç şubat ayının sonunda dinlendirme bitmiş olmalı. Akdeniz kıyı kesimlerinde daima dışarda tutuyorsanız zaten siz bir şey yapmadan her şey yolunda gider. Sadece kış boyunca pek sulamayın.

En az bir ay üşüdükten sonra tekrar evdeki esas yerine, kuvvetli güneşli pencere önüne alın.

Dışarda ya da çok soğuk bir odada dinlendirmişseniz evdeki esas yerine alırken toprağı ıslak olmamalı yoksa zarar görür. Kupkuru olsa daha iyi. Beş gün kadar bekletin dallar ve kökler tamamıyla evin sıcaklığı ile aynı sıcaklığa gelsin. Hem bu sayede eve alışır. Sonra oda ısısındaki su ile sulayın. Yeri bütün gün yeterince havadar, akşam ve gece saatlerinde zaman zaman esintili olmalı. Gece gündüz ara sıra üstüne su püskürtün.

Çiçek tomurcukları belirdikten itibaren eğer güneş fazla yakıcı geliyorsa iyi değil. Çiçekleri bozabilir. Gerçi kış güneşinin pek şiddeti yok. Çiçek açmaya başladığında azot oranı yüksek bitki besini vermeye başlayın.

Budama

1- Çiçekler solar solmaz kamışa bağlandıkları yerden makasla kesin.

2- Toprak değiştirme çiçekler geçince yapılmalı. Bu esnada, topraktan sökünce sağlıksız kökleri kesin. Ölü kökleri de kesin, temizleyin.

3- Beş ve daha fazla kamışı olanlarda kamış budaması yapılabilir. Her beş daldan en sağlıksız ikisini kesin. Çiçekler solduğunda en yaşlı kamışlardan en kötülemişleri dipten 3cm yüksekten kesebilirsiniz. Budamada temiz bıçak kullanın ki hastalıklanma olmasın. Bundan sonra besin verme kısmında anlattığım gibi ciddiyette besin vermeye devam ederseniz eski kamışlar kışa kadar yeterince güç toplar ve kış dinlendirmesinde genç kamışları mükemmel bir şekilde desteklerler.

Budama Dendrobium nobile orkidelerinde pek tavsiye edilmez. Aslında amatör orkide meraklıları öyle düşünüyor. Siz bu sayfadaki bakım bilgilerine harfiyyen uyarsanız bu 3. maddede anlattığım tipte budama güçten düşürmez, bilakis çok güçlü yeni gelişimler görürsünüz.

4- Besin vermeyi önemsemiyorsanız kamışlardan hiçbirini kesmeyin yoksa tamamıyla güçten düşer ölür.

Toprak ve saksı

Phalaenopsis’lere uygun çam kabuklarından kullanmak yeterli denilse de Dendrobium nobile orkidelerine yanlış. Birincisi uzun kamışların dik durabilmesi için daha ince, sert ağır taneli saksı içeriği gerekir. İkincisi salt çam kabukları bitkiyi dik tutabilmesi için sıkıştırmak gerekir bu da köklerin havasız kalmasına sebep olur. Çam kabuklarına ponza taşı ve leonardit de karıştırmalısınız. Ayrıca 1 litre hacimli saksılar için 1 çorba kaşığı kadar kalker taşı ince kırpıntısı karıştırmanızı tavsiye ederim (özellikle pH 7 su veya saf su ile suluyorsanız kesin şart). Bütün yıl dışarda yetiştirilebileceğiniz Güney Ege ve Akdeniz sahil kesimlerinde ise elenerek ince tozundan arındırılmış özel kaktüs toprağı kullanabilirsiniz (yalnız bunda saksı çok küçük olmak zorunda -öyle ki saksıda kökler topraktan neredeyse daha fazla yer kaplıyor olmalı).

Saksı olarak herhangi bir saklı olabilir. Dendrobium nobile için en iyisi eski usul kalitesiz toprak saksılardır. Sulamaya çok dikkat edecekseniz plastik veya seramik saksılar da uygundur. Aslında, güneşli yerde tutmak gerektiğinden dolayı toprak, çömlek, seramik vb saksılar gerekiyor ki yan yüzeylere gelen güneş kökleri pişirmesin. Saksının büyüklüğü ise köklerin zar zor sığacağı büyüklükte olmalı. Daha büyük saksılarda kökler boğulur ölür. Köklerinin Phlaenopsislerden bile daha havadar ortamda olması lazım.

Her yıl çiçekler solduğu zaman ya da ilkbahar başında toprak yenilemelisiniz. Üç dört yıl saksı değiştirmek istemez diyenlere aldırmayın. O söz aslında saksı büyüklüğü içindir. Her yıl mutlaka toprağını değiştirip yenilemelisiniz.

Dendrobium nobile çoğaltılması

Evlerimizde Dendrobium nobile orkidelerini çoğaltabilmemizin iki yolu var. Her iki yolda da eğer tariflere uyarsanız kesin başarılı olursunuz. Biri keiki ayırma, diğeri kökten ayırma..

Önce esas püf noktasına dikkat edin: Aşağıdaki her iki durumda da ayırma zamanı ilkbahar olmalı ve yukardaki bütün bakım şartlarına göre, çiçek açtıkları zamanı ocak ayı diye düşünürseniz, ayırmaya niyetlenmeyi Ramazan ayı orucuna niyetlenir gibi çiçek açtığı zaman niyetlenmelisiniz. En az iki ay geçtikten sonra ayırma yapmalısınız. Ve yukardaki besin verme usulüne aykırı olarak, bu sefer besin vermeye keiki ayırma ya da kökten ayırma yapıncaya kadar azot oranı yüksek besinle değil, genel amaçlı bitki besiniyle devam edeceksiniz. Hatta en iyisi Phalaenopsislere uygun özel orkide besinidir bu süreçte.

Keiki ayırmayla

Kamışların üzerlerinde ayrıca gelişen yeni kamışlara keiki deniyor. Türkçesi yavru demektir. Keiki oluşmuşsa bunları ayırabilrsiniz. Ayırmadan önce köklenmiş olmaları gerekir. Fazlaca köklenebilmeleri geceleri esinti sağlayıp üzerlerine arasıra su fısfıslamayla mümkündür. Hem serin esinti hem ıslaklık köklenmeyi arttırır.

Köklenmiş keikiyi dipten, ana kamışa bağlı olduğu yerden temiz bir falçata ile kesip ayırın. Hemen dikmeyin. Şeffaf kapaklı bir kutunun dibine ıslak kâğıt havlu döşeyip keikiyi üstüne yatırın kapağı sıkıca kapatın. Bir hafta boyunca gündüzleri hava alamayacağı şekilde kapalı tutup geceleri çıkaracaksınız. Serin esintiler alacağı bir yerde sabaha kadar bekleyecek. Gece üstüne bol bol su fısfıslayın. Vakit buldukça tekrar tekrar su fısfıslayın. Sabahleyin yeni ıslak kağıt havlu döşediğiniz kutusuna koyup kapatın. Bir hafta boyunca gündüzleri şidddetli aydınlık olan yerde tutun ama direkt güneş almamalı.

Niçin yukardak gibi yapmak gerekiyor? Çünkü bu sayede kesik yerde çürüme oluşma riski sıfıra iner. Ayrıca bünye köklerini daha canlı etmede daha aktif olur.

Bir hafta tamamlanınca Dendrobium nobile türüne uygun bir toprağa dikin, sulayın (saksı en küçük boy fincan saksı olacak ve bir yıl bu saksıda kalacak). Yine gündüzleri kapalı tutun. Geceleri açıkta tutup üstüne su fısfıslamaya devam edin. Bu işleme de üç hafta kadar devam ederseniz kökler toprağa adamakıllı uyum sağlamış olur. Artık kapalı tutmayın ve yavaş yavaş direkt güneşe alıştırın.

Kökten ayırmayla

Dendrobium nobile orkidelerini kökten ayırma ile çoğaltmak için sağlıklı en az 8 tane kamış geliştirmiş olması şarttır. Tek tek değil guruplar halinde ayırmalısınız. Ayıracağınız her bir gurupta birbirine bağlı en az 4 kamış olmak zorunda. Kökten ayırma basit bir iş. Ayırın, dikin sulayın. Gerçi 2 hatta 1 tane kamış bile eğer sağlıklı kökleri varsa ayırabilirsiniz ama tutmama riski yüksektir. En garantili yolu 4 kamışlı guruplar halinde ayırmaktır.

Problemler

1- Gelişim iyi olduğu halde gereğinden az çiçeklenme: Temel sebep güneşten yeterince yararlanamamasıdır. Besin vermedeki hatalardan da kaynaklanabilir.

2- Kamışlar üzerinde bol bol keiki oluşması: Yaz sıcakları sona erdiği halde besin vermeye devam etmek, sulamayı azaltmamak, sonbahar serinleri başladığı halde sulamayı kesmemek ve güneş almayan yerde tutmak yüzünden olur. Kısaca kış dinlendirmesine sokmamak yüzünden.

3- Kök çürümeleri genelde yanlış toprak ve gerekmediği halde sulayıp durmaktan kaynalanır. Soğuk havada sularsanız, toprağı da suyu çok kuvvetli tutan (kolay kolay kurumayan) özellikte ise soğukta kök çürümesi yapabilir. Başka bir sebep toprağı ıslakken ortam değiştirmektir.

4- Dal (kamış) çürümeleri eğer birkaç yıllık dallarda oluyorsa normaldir, önemli değil. Yeni kamışlarda, özellikle de yeni gelişmekte olanlarda oluyorsa, sulamada aşırıya kaçmıyorsanız, başka hatalarınız da yoksa sebep kalsiyumsuz kalmasıdır. Bu durumda hemen kalsiyum vereceksiniz. Bir bardak suda bir çay kaşığı toz tarım kirecini iyice eritin sulayın. Toz tarım kireci bulamazsanız onun yerine her yerde arazilerden bulacağınız bir kireç taşı parçasını toz haline getirin. Aynı şeydir. Eğer sulama suyu olarak kireçsiz su, saf su, pH 7 özel su filan kullanıyorsanız kalsiyumsuzluk sorunu bundan kaynaklanır. Yine böyle devam edecekseniz kireçli su ile kalsiyum takviyesini iki ayda bir yapmalısınız. Ya da toprak karışımına küçük taneli mıcır karıştırın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler: | | |


'Dendrobium nobile' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Selman, İstanbul dedi ki:

  Orkidenin bazı türlerinin kokulu olduğunu okumuştum. Acaba türkiye’de bulmak mümkün mü? Bir de burda bahsettiğin türleri nasıl temin edebiliriz?
  ***
  Türkiyede her türlü orkideyi yetiştiren meraklılar var ama kendi çaplarında çok az çoğaltıp satıyorlar. Kimdirler nerelerde yaşarlar bilmiyorum. Çiçekçilerde o türleri henüz bulamayız – ne zaman falanopsis gibi onları da ithal etmeye başlarlar o zaman her yerde bulabiliriz. Bu sayfadakilerden piyasada görmedim ama bunların beyaz iri çiçeklisi “dendrobium star class” Şişli’de bir iki çiçekçide geçenlerde görmüştüm. Görünümleri muhteşemdi. Olağanüstü güzel.

 2. Nejat, Ankara dedi ki:

  Çok güzel ve kokulular.

 3. Sibel, Eskişehir dedi ki:

  Beyaz çiçekli orkidem yere düştükten sonra, sapları kırıldı. Kökten çıkmış sürgünü de kırıldı. Kırılan kısımları suya bıraktım yalnız suyu değiştirmemiştim yazınızı okuyunca değiştirdim. Bu kısımlar köklenir mi? Bu kısımların uçlarında uzantılar gördüm kök olabilir mi? Bunlara nasıl bakmalıyım? Bu kısımlar şu an yemyeşil. Kurtarabilir miyim? Saksımda kalan kök ve kırık sapları tekrar saksısına koydum. Yalnız saplar iyice kurudu. Ne yapmam lazım? Bir de satın aldığım yerdeki kişi orkidemin saksısını su dolu bir kasede tutmam gerektiğini söyledi. Tutuyorum fakat örümcek ağı gibi bir şey oluyor yanlış mı yapıyorum? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim satıcının da bilgisi yok çünkü.
  ***
  Sibel Hanım hangi satıcı bir şey bilir ki? Onlara sorarsanız çiçeklerinizi öldürürsünüz. Nitekim suda bekletin demiş bekletmişsiniz ve sanıyorum kökleri çürümüştür. Toprağında gereksiz sulamaları bile kaldıramayan orkideler suda bekletilirse çürüyüp giderler. Çiçekçilere soruyorsunuz onlar da akılları sıra müşteriye iyi bir esnaf izlenimi yaratmak için kafadan atıyorlar bir şeyler. Bakın ben bilmediğim şeye bilmiyorum derim. Sizin sorularınızın cevaplarına gelince: Kökler çürümüş mü, çürümemiş mi, orkideniz ne orkidesi, kırılan parça dal mı, sürgün mü, sürgünse nasıl ayrılmış.. hiçbir şey belli değil. Dallar suda köklenmez orkidelerden böyle bir şey beklemeyin. Ama suyu her gün taze su ile değiştirirseniz belki o dallarda eğer yavru fide oluşacaksa oluşur.

 4. Sibel, Eskişehir dedi ki:

  Çiçeğin üzerindeki tanıtım kartında “Dendrobium nobile” yazıyor. Bir web adresi de vermişler daha fazla bilgi için ziyaret edebilirsiniz diye. Web’de sizin kadar bilgi veren bir site yok. Sap kısmı bambu gibi. Çiçekleri hafif kokuluydu. Üzerinde bir sürü çiçeği vardı.
  Sorularınızın cevaplarına gelirsem: Köklerin arasında canlılar var. Orkidenin hem gövdesi hem de yanından çıkan sürgünü, toprağının hemen üzerinden kırıldı. Suya bıraktığım kırık parçalar daha bir yeşil hale geldi. Saksının içerisinde kalan kök ve dibinden kırılmış saplar kurudu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Önceki cevapta dediğim gibi cahil işgüzar çiçekçinin sözüne uymanız büyük hata olmuş. Bir de kırılınca işler daha da kötüye gitmiş. Bu sayfadaki bakım bilgilerine göre devam ederseniz kökten yeniden filizlenebilir, hala canlı ise tabi. Suda beklettiğiniz kırık dal parçalarını ise uygun bir orkide toprağına dikin. Gündüzleri hava almayacakları şekilde şeffaf naylonla veya şeffaf bir kutuda kapalı tutun. Gece boyunca açıkta kalsın. Açık pencere yanında dursun dışardan esinti alsın, esinti alıyorken de arada sırada üstlerine su fısfıslayın. Garantisi yok ama bu şekilde o dallardan yeni bir dal çıkıp o yeni çıkan dal köklenebilir. İsterseniz onlarla hiç uğraşmayın.

 5. Hacer, İzmir dedi ki:

  Dendrobium Nobile türü orkideyi çiçekli döneminde kökten ayırdım. Yapraksız çiçekli kalan kısım köklüydü. Bir süre sonra çiçekler kurudu döküldü. Ortamını istediği gibi ayarladım sadece direkt güneş ışığı almıyor ama aydınlık bir ortamda. Yaprak oluşmadı henüz. Bu işlemi yapalı 1 ay gecti. Diğer yapraklı bitki çiçeklerini döktü. Bir hafta geçince sürgünler oluşmaya başladı. Üç yeni sürgünü var şimdi. Ben bu yapraksız olanı hayata döndürebilir miyim?
  ***
  Olabilir. Sabırla bekleyeceksiniz. Size tavsiyem bitkilerinizi çoğaltmayın kökten ayırmayın. Bırakın aynı saksıda gürce gelişsin zengin görünümlü olsunlar. Yetiştirdiğiniz bitki türlerine göre başarılı olacağınızdan emin olduğunuz bir yöndem öğrenirseniz ve zamanı da uygunsa o zaman deneyin. Başka türlü denemeler hem ayrılan parçayı hem ana parçayı öldürebiliyor.

 6. Hacer, İzmir dedi ki:

  23 Mayıs’ta yazmıştım size. Dendrobium Nobile türü orkideyi ayırmıştım. Ayrılan küçük parçanın üzerinde 3 tane göz oluştu, daha önce çiçeklerinin olduğu yere yakın bunlar. Bir tane kökü de saksının üzerine çıkacak kadar uzadı. Çok sevindim görünce. Bu yeni gözlerden çiçekler mi yoksa bebek orkideler mi oluşacak bilmiyorum. Bunu nasıl anlayabilirim? Ve çiçeklerinden önce yeşil aksamının gelişip büyümesini, güçlenmesini istiyorum. Bu konuda yapacağım özel bir şey var mı?
  ***
  Gözünüz aydın. Gerektiği gibi bakabiliyorsunuz demek ki. Yeni gözler biraz daha geliştiklerinde çiçek mi değil mi anlarsınız. Şimdilik ben de bir şey diyemiyorum. Genelde kışın bir süre soğukta kaldıktan sonra çiçek açarlar ama hibritlerin kültivarların ne zaman ne yapacağı pek belli olmaz. İkinci mesele, yapabileceğiniz bir şey yok. Kendisi çevre şartlarına göre en iyi gelişimi ayarlayacaktır. Siz sadece gerektiği gibi bakımını yapın. Besin vermeyi gerektiği gibi yapın. İhtiyacı olan şartların devam edebilmesine dikkat edin.

 7. Ayşe, Aksaray dedi ki:

  24 yaşındayım, ilk kez çiçek bakıyorum ve bu çiçeğim orkide. Çiçek bakmak için iyi bir başlangıç olmadı benim için. Sizin yazılarınız sayesinde son anda orkidem çürümekten kurtuldu diyebilirim :) Şimdi dinlenme dönemiymiş ben 3 günde bir su veriyordum. Benim orkidem dend. star class türünde. Dendrobium star class türünün nasıl yetiştiğini de yazabir misiniz? Dinlenme dönemi aynı mı? Birde dinlenme döneminde hiç sulamıyacak mıyız? Şimdiden teşekkür ederim…
  ***
  Bu sayfadaki bilgiler Dendrobium star class orkideleri için de aynen geçerlidir. Sonbahar dinlendirmesine gelince, bu yıl galiba istanbul için kasımda başlamak gerekiyor zira hava sıcaklığı şimdi (bugüne kadar) hâlâ yaz mevsimi ölçülerinde. Sizin orada hava şartları nasıl bilmiyorum. Her türlü bakımı için yazdıklarımı sırayla değil, bir bütün olarak iyi anlamanız lazım. Dinlendirme zamanında ise görüntüsünde gözle farkedilir büzülme olmadıkça hiç sulamamak daha iyi.

 8. Hacer, İzmir dedi ki:

  Bir saksı dentrobium nobile orkidem var. Uzun zamandır küçük bebekler oluşuyor gelişmeden ölüyordu. Bugün farkettim bir tanesi köklenmiş. ortalama 2-3 cm kadar. bunu ayırıp ayrı bir saksıda yetiştirmek istiyorum. Bunu yapmak için bir püf noktası var mı? Benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Bu mevsim ayırmak için uygun mu, ne kadarlık bir saksıya dikmeliyim, besin kullanmalı mıyım? Anne orkideden Bebek orkideyi ayırırken dikkat edeceğim bir konu var mı? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
  ***
  Kasımın sonundayız. Sonbahar serinleri başladığında sulamayı bırakmanız ve soğuk yerde tutmanız gerekirdi. Sanıyorum bunu yapmadınız. Yavrularla hiç uğraşmayın. Annesiyle yaşatamıyorsunuz ayrı hiç yaşatamazsınız. Dediğim gibi yılın bu zamanında gerekenin yapılması ve gelişimin tamamıyla durmuş olması gerekirdi.

 9. Ayşe, Aksaray dedi ki:

  Dendrobium star class türündeki orkidelerim çiçek açtı :) Verdiğiniz bilğiler için çok teşekkürler. Sizin sayenizde çiçeklerim çürümekten kurtuldu :)
  ***
  Ayşe hanım bildirdiğinize çok sevindim teşekkür ederim. Keşke bir de resim gönderseniz sitede yeni bir sayfada bu başarınızı anlatsam. En yukarda iletişim linki var oradan email yoluyla orkidenizin çiçek açmış resmini gönderebilirsiniz, eğer mümkünse.

 10. Deniz, Bursa dedi ki:

  Dendrobium nobile orkidem yaklaşık 2 aydır bakıyorum. Salonumun camında sabah güneşi alan bir yerde. dibinden 2 tane sürgünü var. Haftada 1 kez sulayıp suyunu iyice süzdürdükten sonra yerine koyuyorum. Ancak bugün farkettim ki birkaç yaprağında sarı noktalar ve yapraklarının altında, saplarının yeşil kısımlarında minik yapışkanlı su topları var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapışkanlı yerleri her farkedişinizde hiç bekletmeden hemen silin temizleyin. Ayrıca büyüteçle dikkatle inceleyin bitki bitleri olabilir.

 11. Vegan dedi ki:

  Benim Star Class cinsi dendrobiumum 5 adet sürgün verdi. Kendiside bir yandan yeni kökler üretiyor. Keikilerden ikisi ana gövde üzerinde ve köklendiler. 1-1.5 cm civarı kökler.. Kendileri de sanırım 7-8 cm. Keikileri şimdi mi ayırayım yoksa ana bitki böyle keyifliyken beklesem mi?
  ***
  Kökler henüz çok kısa. 6-7cm kadar uzamalarını bekleyin sonra ayırın. Aslında keikiler şimdi pek çelimsiz. Ana kamış çok sağlıklı görünüyorsa gelecek bahara kadar bekleseniz daha iyi olur. Böylece tek başlarına rahatça yaşamını sürdürecek kadar yapılanmaları tamamlamış olur. Şimdi bu halde ayırmak eğer ana kamış bir yıl daha dayanamayacak gibi sağlıksız ve üç veya daha fazla yaşında ise yapılmalı. Değilse en garantili yolu gelecek yıl ayırmanız.

 12. Vegan, İstanbul dedi ki:

  Cevabınız için çok teşekkürler, şimdi farkettim sayfanızdaki görselde salkım saçak köklü bir keiki var hemde çiçekli.. Bu biçimde kalmasında sakınca yoksa, kökler bu kadar uzadığında toprağa kendileri bile yetişebilir. Bitkim genç ve ana gövde sağlıklı, tekrar teşekkürler…
  ***
  Evet, gördüğünüz gibi ama fazla yaşlı dalları budamak iyi olur. Keikili gövde çok sağlıklı ise şimdi hiç keyiflerini bozmayın gelecek yıl ayırın. Yaşlı gövdelerin çiçeklenme verimi her yıl düşer. Kamışlar fazla uzun ömürlü değildir. Fazla yaşlanan, güçten düşenler budanmalıdır.

 13. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Çiçeklerini döktükden sora sapını kestim. Yeni saplar cıkardı. Üç dört yaprakdan sora gelişimi birden durdu. Bekledim ama hiçbir degişiklik olmayınca saksıdan cıkardım. Her tarafını kök sarmıştı. Fazla sulu kaldıgı için kökler bembeyaz olmuştu. Kökleri temizledim. Orkide topragım vardı onunla tekrar saksısına diktim. Kış ayında soguk odadaydı. Bu aydan sora balkona cıkartıyım mı? Blkonum sabah güneşi alıyor. Şu anki yerinde tül arkasından öglen guneşi alıyor. Normal orkide besini veriyordum. Tüm çiçekler için olan besin olur mu?
  ***
  Sibel Hanım, eğer yukardaki detaylı bakım bilgilerini okuduydınız nasıl dehşetli hatalar yaptığınızı, Dendrobium’a Phalaenopsis muamelesi yapmış olduğunuzu, orkidenizin hayatıyla oynamış olduğunuzu, zavallıcığı mahvettiğinizi anlamışsınızdır sanıyorum. Tekrar okuyun ve bakım farklılıklarını iyice anlamaya çalışın. Hatalarınızı bulun. Detaylı açıklamaları iyi anlayın. Ricamı yerine getireceğinizi umarak sorularınıza cevap yazmıyorum çünkü dikkatle ve farkındalıkla okursanız bütün cevapları bulursunuz. Sadece besin hakkında cevap veriyorum: Genel amaçlı bitki besini kesinlikle olur, pek bir şey farketmez. Aslında azot oranı yüksek besin difenbahya, muz vb bitkilere uygun olan bitki besini demektir. Şişelerin üstünde büyük yapraklı bitkiler içindir diye yazar, azot oranı yüksek diye yazmaz.

 14. Tuna, İstanbul dedi ki:

  Dendrobium bitkim çiçeklerini dökeli aylar geçti. Dalların toprağa yakın bölümünden yeni küçük yapraklar çıkarmaya başladı. Fakat aynı dalların üst tarafları sanki suyu çekilmiş gibi pörsüdü. Şu an dibinde küçük yaprak sürgünleri olan, üstleri kurumuş dalları olan bir bitkim var. Bunu düzeltecek, yeniden çiçeklenmesini sağlayacak yapmam gerekenleri önerirseniz minnettar olacağım.
  ***
  Buradaki bakım bilgilerini dikkatle okuyarak ihtiyacı olan şeyleri harfiyyen sağlamaya çalışın. Bu takdirde canlanacaktır. Yeniden çiçeklenmesi için ne gerekiyorsa yapılması gerekenler ve olması gereken şartlar hepsi yukarda yazılı.

 15. Candan H. -İzmir dedi ki:

  Merhaba, önce verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bu kadar net anlaşılabilen bilgiler hiç bir sitede yok. Ben aşırı derecede orkide seven biriyim. Evimde her zaman 5-6 orkidem bulunur. Fakat çiçeklendirme olayında hiç de başarılı değilim. Almanya’dan haziran sonunda getirttiğim Dendrobium orkidemin çiçekleri biteli hemen hemen bir ay oldu. Üç yeni sürgün verdi. 10-15cm oldular. İzmirde gece sıcaklığı düşmeğe başladı. Dediğinize göre artık gece dışarıda bırakıp gündüz içeriye alıcam ve su vermeyeceğim. Eski çiçekleri kesmiştim fakat kestiğim yerlerde kuru saplar var minicik belkide iyice dipten kesmedim. Oralardan yine çiçek verir mi? Yazmışsınız ama anlayamadım. Saksı değişiminde nasıl toprak hazırlamam lazım? Şimdiki toprağını (orkide toprakları gibi bir karışımda duruyor) normal bahçe toprağı ile karıştırsam olur mu? Size gerçekten çok çok teşekkürler bu kadar güzel ve yararlı açıklamalarınız ve öğretileriniz için. Hoşça kalın.
  ***
  Sağolun ben de size teşekkür ederim. Eski saplardan da (eğer canlı ve sağlıklı iseler) onlardan da tekrar çiçek açabilir. Kaktüs toprağı kolayca bulabilirsiniz. Bunu orkide toprağı ile yarı yarıya karıştırın. En kolayı budur. Bahçe toprağı zarar verebilir.

 16. Candan H. -İzmir dedi ki:

  Size yazdığım gibi dendrobium orkidem hala balkonda. İçeriye hiç almıyorum. Yeni çıkan filizlerin keyfi yerinde büyüyorlar. Ana gövdelerdeki yapraklar sararıp kuruyor. Bu normal midir? Bir de eski gövdeler yol yol sanki buruşuk gibi. Toprağı kuru. Size yazdığım günden beri hiç sulamıyorum. Ana gövdenin üzerinde yeni yumrular oluşuyor demiştim. Sanki bir duraklama var. Acaba bir şeyi yanlış mı yapıyorum yoksa normal bir gidiş mi? Gece gündüz balkonda ve öğleden sonra güneşini bir kaç saat alıyor. Ben yumurta kabuklarını biriktirip blendırda un haline getirmiştim. Orkidelerime de versem olur mu? Dozunu nasıl ayarlamalıyım?
  ***
  Hem açık havada hem güneş alıyor. Bu durumda sizin hiç sulamamanız yanlış. Zaten susuzluk çekmesi tomurcuk verene kadar gerekiyor. Sonrasında toprak iyice kurudukça sulamalısınız. Gövde buruşukluğu gerçi zararı olmaz ama susuzluktan kaynaklanıyor. Eğer fazla uzun süreli susuz kalırsa zarar görür. Yaprakların dökülmesi normaldir. Susuzluğun da etkisi var ama önemli değil. Yumurta kabukları tozu vermeyin. İzmir’de su zaten fazla kireçli. Bir de kireç takviyesi yapınca kökler topraktaki bazı maddeleri alamaz hale gelir ve bünye yavaş yavaş güçten düşerek ölmeye başlar.

 17. Candan H. -İzmir dedi ki:

  Sulayınca gece dışarıda kökler üşümez mi? Gece dışarıda bırakıp su püskürtüp gündüz içeriye alsam olur mu? Kışın zararı olur mu?
  ***
  Hayır bir şey olmaz. Çünkü dışarıya alışık. İsterseniz eve alın. Almadan önce toprağının yarı yarıya kurumasını bekleyin. Eve alınca da toprak iyice kuruyana kadar sulamayın. Böylece dış-iç yer değişikliğinde kötü etkilenmez.

 18. Kıymet A. -İstanbul dedi ki:

  Orkidem bugün eve geldi. Susuz kalmış. Kökleri bembeyaz. Kurumuş sanki. Bunlar cansız gibi geldi. Evdeki orkide toprağıyla saksıyı değiştirdim. Yanlış mı yaptım? Kökler normalde böyle mi olur?
  ***
  Bir dönem biraz fazla susuz bırakıyorlar. Belki sizinkinde biraz abartmış olabilirler. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun ona göre bakımına devam edin.

 19. Dilek, İstanbul dedi ki:

  Bugün aldığım 3 Orkidemi araştırırken sitenizi buldum öncelikle tebrik ediyorum bukadar detaylı anlatımlarınız için. Dendrobium(starclass), Cambria,wooding orchids aldığım cinsler. Hepsi daha çiçekli bu yüzden 10 gün bekletip toprak değişimi önermişsiniz ama çiçeklerin bitmesinimi beklemeliyim?özellikle Cambria mın kökleri hep dışarıda saman rengindeler. Spreyleme sadece yeşil kısımlara mı yapılmalı? Topraklarını değiştireyimmi ne önerirsiniz acaba. Çok teşekkür ederim. (Daha önce ki orkidelerimi yapı marketlerinden almıştım yaşatamadım o yüzden bunlar için doğru yapıp yaşatmak istiyorum.
  ***
  En önemlisi gece esintileridir. Hayati önem taşır. Geri kalanı teferruat. Yukardaki bilgilere göre elinizden geldiğince doğru hareket edin. Gece esintilerine dikkat ederseniz ve geceleri havasız/sıcak ortamda kalmazlarsa orkideler zor bitkilerden değildir.

 20. Türker B. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim Dendrobium orkidem şu an çiçekli ve yeni aldım. Çiçeklerini dökünce çiçeklerin başladığı noktadan mı dalı kesmeliyim yoksa köke daha yakın bir yerden mi?
  ***
  Farketmez. Yukardaki açıklamalara göre, kendinize göre uygun gördüğünüz gibi yapın.

 21. Türker B. -İstanbul dedi ki:

  Biobizz leaf-coat isimli bir ürün buldum. Yaprak mantarlarına ve zararlılara karşı organik bir ürün olarak tanıtılıyor. Bu ürün hakkında bilginiz var mı acaba? Ürünün sitesinde organik yaprak bitleri içinde bir ilaç mevcut.
  ***
  Hiçbir bilgim yok.

 22. Dilek, İstanbul dedi ki:

  Dendrobium orkidelerimin son birkaç çiçeği kaldı. Yeni aldım. 10 gün oldu yaklaşık. Gece esintileri ve fısfıslama ile yeni sürgünlerim bile uzadı. Topraklarını önerileriniz doğrultusunda yenileyeceğim çünkü kuru ve ölü kökleri var. Görünen kadarıyla alttan da çıkan kökleri var. Bir orkidem de cambria cinsi. Onda önerdiğiniz topraktan temizlemek için kovaya daldırma yöntemini (eski toprakları gitsin diye) dendrobiumlara da yapabilir miyim? Kökler böyle yıkanmışken hemen toprağa dikilecek mi? Saplarda ve yapraklarda minicik iğne ucu noktası kadar minik hızlı hareket eden siyah böcekler var. Gördükçe silip temizliyorum. Bunları ilaçlamalı mıyım?
  ***
  Kökleri eski topraktan tamamen arındırmak şart değil ama yapabilirsiniz. Sonra elbette hemen dikmeniz lazım. Böceklerin ne olduklarını anlayamadım. Yani eğer bitki bitlerinden iseler yok etmeye çalışın. Gerekirse ilaç bulup kullanın. ama eğer toprak bitleri ise bunların hiçbir zararı olmaz ilaçlamak da gerekmez.

 23. Candan H. -İzmir dedi ki:

  Merhaba, 2014 yılında size yine yazmıştım ve verdiğiniz fikirlerden çok yararlanmıştım. Şimdi yine bilgi rica ediyorum. Geçen defa yazıştığımız dendrobium orkidem için yine sorularım. Dediklerinizi harfiyen uygulamıştım ve gerçekten çiçek açmıştı ama ondan sonra bugüne dek çiçek hiç olmadı. Yalnız, üzeri salkım saçak keiki dolu. Dipten de gelenler var. Fakat yaprakları iki büklüm ve açık değil. Bazılarının yapışık gibi. Bu arada itiraf edeyim besin olayında ihmalkar davrandım. Keikileri ne zaman ayırayım? Hepsini ayni saksıya mı dikeyim yoksa ikişer üçer gruplar halinde ayrı ayrı mı dikeyim? Kökler ancak 3-4 cm kadar ama uzun zamandır böyle, uzamıyorlar. Bir de şunu sormak istiyorum: Keikileri ayırdığım ana dal tekrar çiçek verir mi? Şu arada saksı ve toprak değişimi yapabilir miyim?
  ***
  Merhaba Candan Hanım. Tekrar hoş geldiniz. Dendrobium sürekli yakın ilgi ve doğru planlı programlı ister. Yukarıda yani bu sayfada hiçbir eksik olmaksızın Dendrobium nobile orkidelerinin yetiştirilmesi, bakımı, budanması, çoğaltılması, toprak isteği vb konular her şeyiyle, her türlü ayrıntılarıyla ince ince açıklanmıştır. Lütfen Dendrobium’unuzu yetiştirmede bu bilgileri rehber edinin. Bol bol keiki vermesi bakımındaki hatalarınızla ilgili. Yukarıdaki bakım bilgileri arasında bunun da izahı var. Yapraklardaki problemler sanki bitlenmiş olduğunu gösteriyor. Büyüteçle kuvvetli ışıkta dikkatle incelemelisiniz. Besin vermede ihmalkar davrandım diyorsunuz ama orkidenizle ilgili çok konuda ihmalkar olduğunuz anlaşılıyor. :) Keikileri şimdi ayırabilirsiniz. Bence üçer üçer mini saksılara dikin. Yukarıdaki budama konusu dahil, çoğaltılması konusunu da okuyarak nasıl yapacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Kökler madem var, uzamamaları bakımındaki hatalarınızla ilgilidir. Bu halleriyle de ayırıp ayrı saksılara dikebilirsiniz problem olmaz. Ana daldaki tüm keikileri ayırmayın. Birkaçı kalsa iyi olur. Şu günlerde elbette toprak değişimi yapabilirsiniz. Ayrıca, eğer mümkünse, en kötüsünden bir veya iki keiki bana gönderebilirseniz çok memnun olurum. 2,5 yıldır Didim’deyim ve burası süs bitkileri açısından garip bir yer. Her şey bulunamıyor. Bulunanlar ise burası yazlıkçılara hitap eden bir yer olduğundan dolayı olması gerekenden on-yirmi misli pahalı. Eğer gönderme imkanınız olursa en aşağıda iletişim linki var. Email yazabilirsiniz. Mümkün değilse önemli değil lütfen canınızı sıkmayın göndermiş gibi teşekkür ederim. Verdiğim bilgileri okuyup bitkilerinize doğru bakımı yapmanız beni sevindiren en önemli şeydir.

 24. Candan H. -İzmir dedi ki:

  Merhaba,isminizi bilmediğim için isminizle hitap edemiyorum. Dendrobium orkidem için beni yeniden bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Evet yukarıda o kadar güzel anlatmışsınız ki anlamamak mümkün değil fakat böyle kritik ve hassas durumlar olduğunda insan birebir öğrenmek istiyor. Tabii bu bizlere bilgi katıp bir taraftan da rahatlatmakla beraber sizi yoruyor. Ama siz hem doğayı, hem bitkileri ve çiçekleri sevdiğiniz için bu tür yorgunluk çabuk geçiyordur size tekrar binlerce teşekkür. Keikileri ayırmaya başladığımda tabii ki memnuniyetle nerede olursanız olun gönderirim. Yalnız siz bana nasıl göndereceğimi tarif edin. Selluka çiçeğiniz var mı egenin ve de İzmirimizin nostaljik çiçeği. Şimdilerde çok bulunmuyor. İsterseniz onu da beraber gönderebilirim. Ben size tekrar teşekkür ediyorum. İyi günler diliyorum.
  ***
  İsmim Erdal. Önce teşekkür ederim. Bu arada yukarıdaki bilgilerden farklı zamanlarda farklı bitki besinleri tavsiyeleri çok gerekli değil. Farklı farklı bitki besinleri yerine orkide besini veya afrika menekşesi besini her zaman için uygundur. Ben Didim’deyim. İzmir’e yakın. Selluka tabii ki isterim. İstanbul’u terk edip Didim’e geleli 2,5 yıl oldu. İlk yıl buranın köylü çiçekçileri pazar yerlerine selluka getiriyorlardı. Nasılsa var sonra alırım dedim ama artık hiç göremiyorum. Bir de yıllardır arayıp bulamadığım sarı karides çiçeği (kandil çiçeği) hala arıyorum. Dendrobium keikilerinden gönderme imkanınız olursa adresim: Erdal Yüksel – Aras Kargo Didim Şubesi – Didim, Aydın. Yani şubeden elden teslim alacak dersiniz. Aras Kargo’da ismim, adresim, telefonum her şey zaten kayıtlı. Bilgisayardan hemen görürler. Yarım kiloluk kapaklı peynir kutusuna koyabilirsiniz. Böylesi küçük paketler daha uygun oluyor. Bu da email adresim: erdalyuxel@gmail.com

 25. Seher S. -Ankara dedi ki:

  Dendrobium orkidem var. Diplerinden yeni kamışlar vermeye başladı.Fakat çiçeklerini dökmeye başladı. Nerede yanlış yapıyorum acaba?
  ***
  Çiçekleri elbette solup dökülecek. Bütün yıl dayanabilmeleri asla mümkün değildir.

 26. Candan H. -İzmir dedi ki:

  Erdal bey merhaba, yazlığa kesin gelişimiz bir hafta. Takdir edersiniz ancak yerleşme faslı. Dendrobiumları henüz ayırmadım köklerde bariz uzama görüyorum bir müddet sonra ayıracağım ve kesin size göndereceğim tabii selluka tohumunu da. Bir de bugün pazara gideceğim görürsem sarı karides çiçeği bakacağım. burada sıkça görüyordum bende de kırmızısı var. Bu arada çok sevindiğim bir şey orkidelerim durmadan çiçek veriyor. Bahardan beri yazlıkta dışarıda bıraktım coştular maşallah. bu güzel haberi de paylaşmak istedim. İyi günler.
  ***
  Merhaba Candan Hanım. Orkidelerinizin durmadan çiçeklenmesi çok güzel. Gözünüz aydın. Buna sevindim. Kandil çiçeği (yani sarı karides çiçeği) inşallah bulursunuz. Çok makbule geçer. Diğer normal karides çiçeğinden benim bahçede de var. İki yıldır tohumlarını döküp çevresinde yavrular oluşturdu. Hepsi çiçek açıyor çok şirinler. Ama kandil çiçeğinin yeri başka. Cevap yazdığınız için çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

 27. İsimsiz dedi ki:

  Şu anda çiçekleri tamamen sona erdi. Sizin anlatımınıza göre potasyumdan zengin genel amaçlı besin veriyorum. Bulunduğu cam kenarı güneş almadığı için saat 3 ile 6 arası güneş alan balkona arada bir çıkarıp güneşlendiriyorum. Eylülün ortasından itibaren tamamen balkonda bırakıp suyu ve besini keseceğim. Aralık ortası gibi soğuk salonuma alacağım. Ocak gibi kamışlar çıkmaya başlarsa azotlu (yeşil yapraklı bitkiler için) besin vermeye başlayacağım. Tek tereddütüm bazı günler günde iki saat ikindi sonrası güneşi çiçeklenmeleri için yeterli olacak mı? Hindistan cevizi liflerine benzeyen çok yumuşak, çok hafif ve havadar bir toprakları var. Köklerinin iyi hava aldığını düşünüyorum.
  ***
  Farklı dönemlerde bitki besinleri şart değil (ama harfiyyen öyle yapacaksanız dozajları biraz düşük tutun). Sürekli özel orkide besini verseniz de olur. Güneşin az olması da sıkıntı değil. Sulama dönemi, susuzluk stresi dönemi, üşüme dönemi bu şartlar çok önemlidir.

 28. Bedia, Manisa dedi ki:

  Dendrobium berry oda içinde kışın kapalı camekan balkonda durmasında bir sakıncası var mıdır?
  ***
  Camekan balkonunuz dışarısı kadar soğuk oluyorsa ve kışın -10C derece gibi soğuk oluyorsa camekan koruması yetmez.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)