Deterjan aldığınız yeri iyi seçin

Reklamlarda gördünüz, Persil çamaşır deterjanının sıvısı çıkmış. Reklamda Pınar Altuğ var. Toz ve sıvı deterjan, diğer temizlik maddelerinin sahteleri her yerde oldukça yaygın.Hanımların çoğu onun hatırı için alıyor deniyor. Sonra da “Yazıklar olsun, Pınar Hanım sahtekârlara para için yardım ediyor, bu deterjan beş para etmez” diyorlar. Oysa aldıkları şey gerçek değil, sahte. Bu durumda ne Henkel’i ne Persil firmasını suçlayabiliriz ne de Pınar Altuğ’u.

İkinci örnek Ariel toz deterjan. Dünyanın en yüksek kaliteli, en etkili çamaşır temizleme deterjanlarından biridir. Bundan da alıp sonuçtan hiç memnun olmayanlar var.

Ben de denedim. Yukarıda adı geçen her iki ürünü aynı marketten birkaç ay arayla almıştım. Bu arada, hem oradan hem diğer marketlerden aldığım deterjanlar, Dr. Muscle, Cillit bang gibi yüzey / fayans temizlik gereçleri hep fos çıkmıştı. Sonunda anladım ki marketlerin çoğu sahte deterjan satıyor. Markalar her ne kadar güvenilir olsalar da piyasada sahteleri gerçeklerinden daha fazla yaygın.

Bizim çevrede çok güvenilir bir marketten aldığım deterjanlar, hangisi olursa olsun gayet iyi işe yarıyor. Artık her yerden alışveriş yapmıyorum.

Denetimler çok zayıf. Halkın şikâyetleri kaale alınmıyor. Geçenlerde abim Ariel firmasına şikâyette bulundu “ürünlerinizin sahteleri piyasada” dedi. Hiç cevap bile vermediler. Anlaşılan haddinden fazla kâr ediyorlar ki ürünlerinin sahteleri varmış, halk kandırılıyormuş kimsenin umurunda değil. Şkayetçi olanlara “duyarlılığınızda ötürü teşekkür ederiz” gibi herhangi bir geri dönüşleri yok. Devletin de böyle sahtekârlıklara karşı herhalde pek ciddi cezaları yok.

Bu yazımı okuyanlar dikkat etsinler: Rekabet icabı her marka deterjan iyidir. Yüksek kaliteli ürünler piyasaya sunarlar. Ama sahteleri gerçeklerinden daha çok. Güvenilirliğini hiçbir şekilde düşürmemek zorunda olan yerlerden alışveriş yapmalısınız. Bırakın insanlara güvenmeyi. Bazı yerlerde öyle satış yerleri vardır ki adamların eli mahkûmdur en iyi şekilde hizmet vermeye. Yoksa biterler. İşte öyle yerler biliyorsanız alışverişlerinizi oralardan yapın. Ucuzluğa güler yüze aldanmayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.