Deterjan aldığınız yeri iyi seçin

Türkiye’de en çok tercih edilen deterjan markaları hangileriyse onların sahteleri marketlerde, bakkallarda tahminlerin çok fazla üstünde.

Reklamlarda gördünüz, Persil çamaşır deterjanının sıvısı çıkmış. Reklamda Pınar Altuğ var. Hanımların çoğu onun hatırı için alıyor deniyor. Sonra da “Yazıklar olsun, Pınar Hanım sahtekârlara para için yardım ediyor, bu deterjan beş para etmez” diyorlar. Oysa aldıkları şey gerçek değil, sahte. Bu durumda ne Henkel’i ne Persil firmasını suçlayabiliriz ne de Pınar Altuğ’u.

İkinci örnek Ariel toz deterjan. Dünyanın en yüksek kaliteli, en etkili çamaşır temizleme deterjanlarından biri. Bundan da alıp sonuçtan hiç memnun olmayanlar var.

Ben de denedim. Yukarıda adı geçen her iki ürünü aynı marketten birkaç ay arayla almıştım. Bu arada, hem oradan hem diğer marketlerden aldığım deterjanlar, Dr. Muscle, Cillit bang gibi yüzey / fayans temizlik gereçleri hep fos çıkmıştı. Sonunda anladım ki marketlerin çoğu sahte deterjan satıyor. Markalar her ne kadar güvenilir olsalar da piyasada sahteleri gerçeklerinden daha fazla yaygın.

Bizim çevrede çok güvenilir bir marketten aldığım deterjanlar, hangisi olursa olsun gayet iyi işe yarıyor. Artık her yerden alışveriş yapmıyorum.

Denetimler çok zayıf. Halkın şikâyetleri kale alınmıyor. Geçenlerde abim Ariel firmasına şikâyette bulundu “ürünlerinizin sahteleri piyasada” dedi. Hiç cevap bile vermediler. Anlaşılan haddinden fazla kâr ediyorlar ki ürünlerinin sahteleri varmış, halk kandırılıyormuş kimsenin umurunda değil. Devletin de böyle sahtekârlıklara karşı herhalde pek ciddi cezaları yok.

Bu yazımı okuyanlar dikkat etsinler: Rekabet icabı her marka deterjan iyidir. Yüksek kaliteli ürünler piyasaya sunarlar. Ama sahteleri gerçeklerinden daha çok. Güvenilirliğini hiçbir şekilde düşürmemek zorunda olan yerlerden alışveriş yapmalısınız. Bırakın insanlara güvenmeyi. Bazı yerlerde öyle satış yerleri vardır ki adamların eli mahkûmdur en iyi şekilde hizmet vermeye. Yoksa biterler. İşte öyle yerler biliyorsanız alışverişlerinizi oralardan yapın. Ucuzluğa güleryüze aldanmayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


'Deterjan aldığınız yeri iyi seçin' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yansma, Ankara dedi ki:

  Daha önce hiç dikkat etmediğim bir konu. Çok şaşırdım gerçekten. Bundan sonra dikkat etmeli. Ancak merak ettiğim şu: Sahte firmalar da gerçek logoyu basabilirler mi? Yani ürünün sahte olduğunu nasıl anlayabiliriz?
  ***
  Hiç bilmiyorum. Sahte deterjanların çok fazla yaygın olduğu kesin ama ambalajlarından nasıl anlarız hiçbir fikrim yok. Sahtekarlar her şeyin taklidini yapabiliyor. Büyük firmalar bu konuda gereken önlemleri almalı.

 2. Buse, Ankara dedi ki:

  Allah rızası için bu marketin adını bana da yazın yıldım lekeli çıkan çamaşırlardan.
  ***
  Belirli bir market adına gerek yok. Eskiden beri saygınlığıyla tanınmış bir yerden alabilirsiniz onlar sahtekarlık yapmaz. Büyük market zincirlerinin adına hiç güvenmeyin. Esas sahipleri ne kadar temiz iş yaparsa yapsınlar, o holding ne kadar dürüst olursa olsun, şubeleri işleten kişiler sahtekarlık yapabiliyor. Mesela isim vermeyeceğim Türkiye çapında çok saygın bir ismi olan bir holdingin marketler zincirinden biri bizim semtte açılmıştı. Sonra duyduk kapatılmış. Sebep orayı işleten kişinin orada ette bile hile yapmış olması. Hem kendisini yaktı hem o markette çalışan kişilerin başını yaktı. Büyük holdinge bir zararı olmadı. Onlar o kişiyi kovarlar, temize çıkarlar. içimizden bazı kişilerin hırsı, harama meyletmesi yüzünden zarar bizim gibi vatandaşlara dokunuyor. Büyük market zinciri yöneticilerinin kendilerinden şubelik gibi işbirliği isteyenlere çok ağır şartlar içeren sözleşmeler imzalatmaları lazım ki en küçük bir hileye bile kalkışmasınlar. Küçük marketlere gelince, artık kendi vicdanlarına kalmış dürüst çalışmak veya her şeyin sahtesini hilelisini satmak.. Dikkatli olmalıyız.

 3. İrem dedi ki:

  Arielin sahtesini nasıl anlarız?

 4. Rıza A. -Denizli dedi ki:

  Denizli’de … çiftliği adlı market sahte ariel çamaşır makinesi deterjanı satmaktan 5.000.000 TL ceza ödedi. Adamlarım ensesi kalın olduğundan kapatamadılar o marketi. Ya da şube müdürüne falan attılar suçu. En son başka bir marketten aldım. Beyaz çamaşırlar sarardı gitti. Deterjan rengi de sarı zaten. Allah ıslah etsin. Bunlardan birinin 3-5 diğerinin de yaklaşık 40 şubesi var.

 5. Cem, İstanbul dedi ki:

  Üreticinin yapması gereken bazı önlemler var. Sadece tüketicinin önlem alması buna engel olmayacaktır. Kare Barkod ve benzeri teknolojileri kullanabilirler. Ya da birçok elektronik eşya üreticisi gibi bizim ürünlerimiz buralarda satılıyor şeklinde bilgi verebilir. Satış ağını takip edebilir. Yani bence asıl üreticinin sırtını yaslanıp keyif yapması yerine biraz da o kafa yormalıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)